Tävlingar

Visa/göm sök-funktionen

Aktiva filter

Datum 01.06
30.05.20
Arrangör
Plats
Tävlingens typ
Klasser och grenar
Klass/er
Gren/ar
Uppdatera listan
DatumTävlingens namnPlats
04.06DT i KarlebyKyrkbackens plan, Karleby
05.06Motonet GP, Lahtis Lahti, Urheilukesku, stadion
05.06Junispelen (DT) i OravaisCentralidrottsplan, Oravais
06.06DT i Smedsby 9-15 årCentralidrottsplan, Smedsby
09.06Landsvägsgång FM NyslottNyslott Aleksin Autio
10.06DT i MalaxMalax, Pixne idrottsområde
11.06Åbo, Paavo Nurmi GamesÅbo, Paavo Nurmi Stadion
13.06WasagamesKarlsplan, Vasa
17.06Vasa DTKarlsplan, Vasa
19.06DT IF ÅsarnaNedervetil idrottsplan
19.06Motonet GP, JyväskyläJyväskylä Harjun stadion
24.06DT i JakobstadCentralidrottsplan, Jakobstad
25.06Föreningscup deltävling I i BennäsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
25.06DT i BennäsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
27.06Medel/långdistans o längd och trestegs karneval i Jämsä (27.6-30.6)Jämsä, Paunu idrottsplan
27.06Släggkarnevalen i Kaustby (27.6-30.6)Kaustby, Nikula travbana
27.06Nationella höjd, diskus och kul karneval Lojo (27-29.6)Lojo Harju idrottscentra
27.06Spjutkarnevalen i Pihtipudas (27.6-30.6)Pihtipudas, Centralidrottsplan
27.06Somero Esas stavkarneval (27.6-30.6)Somero, Somero idrottsplan
27.06Häckkarnevalen i Jämsänkoski Jämsänkoski, Oinaalan idrottsplan
30.06Sprintkarnevalen i JämsänkoskiJämsänkoski, Oinaalan idrottsplan
03.07Motonet GP, TammerforsTammerfors stadion
06.07SFI-mästerskap i Karis 6-7.7.2019Karis Idrottsplan
10.07XXXVII Knattekarnevalen (mångkamp)Karlsplan, Vasa
14.07Knattestafett DM i NedervetilNedervetil idrottsplan
15.07DT i KristinestadKristinaplan, Kristinestad
17.07Motonet GP, LapinlaxLapinlahden Valio-arena
20.07Knattemångkamp DM Centralidrottsplan Jakobstad
20.07RM i Ilmajoki 20.7.2019Honkalamäen Kenttä, Ilmajoki
21.07RM i Seinäjoki Seinäjoki, Keskusurheilukenttä
23.07DT BennäsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
24.07Motonet GP, JoensuuJoensuu Mehtimäen keskuskenttä
25.07Släggtävling, invigning av Vasas nya släggplanKastplatsen bakom Silveri, Krutkällarvägen 4
25.07RT i SmedsbyCentralidrottsplan, Smedsby
26.07DM Maraton och 43:e Jakob MarathonCentralidrottsplan, Jakobstad
30.07RT i MalaxMalax, Friidrottsrakan i Pixne
30.07DT i LarsmoLarsmo Idrottspark
01.08Kaleva spelen Villmanstrand 1-4.8 Lappeenranta Kimpinen
03.08Knattefinalen 9-13 i Nykarleby 3-4.8Skogsvallen, Nykarleby
06.08DT i KarlebyKyrkbackens plan, Karleby
07.08Föreningscup deltävling II VasaKarlsplan, Vasa
09.08FM 16-17 Kankaanpää (9-11.8)Kankaanpään urheilukenttä
09.08FM 14/15 Lahtis (9-11.8) Lahti, Urheilukesku, stadion
17.08FM Mångkamp, H/D14-22 (17-18.8) KauhavaKauhava idrottsplan
17.08FM Mångkamp, H/D14-22 (17-18.8) LappoCentralidrottsplan, Lappo
18.08Motonet GP, EsboLeppävaaran Stadion
20.08DT i BennäsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
25.08Meteoritmaraton SolfSolf, Stundarsarsvägen 5 Stundars
27.08DT i Smedsby 9-15 årCentralidrottsplan, Smedsby
28.08DM 14/15/17/19 i Närpes 28-29.8 Mosedal, Närpes
30.08FM 22/19 Borgå (30.8-1.9)Borgå centralidrottsplan
31.08Föreningscup final Nedervetil A-serienNedervetil idrottsplan
03.09DT Drott i VasaKarlsplan, Vasa
07.09FM stafett Ylivieska (7-8.9)Ylivieskan urheilukenttä
10.09DT i KarlebyKyrkbackens plan, Karleby
15.09DT Malax, höstkastMalax, Friidrottsrakan i Pixne
21.09FM i maraton Espoo, Otaniemen urheilukenttä

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan