Tävlingar

Visa/göm sök-funktionen

Aktiva filter

Datum 01.05
29.04.19
Arrangör
Plats
Tävlingens typ
Klasser och grenar
Klass/er
Gren/ar
Uppdatera listan
DatumTävlingens namnPlats
06.05Terräng FMSalo, Perniö, Melassuon urheilukeskus
12.05Bocks Run- kultävlingBocks Corner, Vasa
14.05RT Lilla stafettkarnevalenCentralidrottsplan, Jakobstad
14.05RT MinistafettkarnevalenMosedal, Närpes
22.05RT i NykarlebySkogsvallen, Nykarleby
23.05DM i landsvägsgång VasaKarlsplan, Vasa
26.05Stavtävling/ Larsmo IF 100 årLarsmo Idrottspark
05.06RT i KarlebyKyrkbackens plan, Karleby
06.06Junispelen (RT) i OravaisCentralidrottsplan, Oravais
11.06Föreningscup deltävling I NykarlebySkogsvallen, Nykarleby
12.06Tomatspelen NärpesMosedal, Närpes
13.06Motonet GP, EsboLeppävaaran Stadion
13.06RT i NedervetilNedervetil idrottsplan
14.06RT i Smedsby 9-15 årCentralidrottsplan, Smedsby
17.06Landsvägsgång FM EsboEsbo, Alberga
19.06RT i MalaxMalax, Friidrottsrakan i Pixne
23.06Motonet GP, Kuortane Kuortaneen Urheilukenttä
25.06RT i Släggcup i Nedervetil Deltävling Ikastplan i Nedervetil
26.06RT i BennäsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
27.06RT i NärpesMosedal, Närpes
28.06Nationella diskus och kul karneval Kokemäki (28-30.6)Kokemäki, Pitkäjärvi sportplan
28.06Släggkarnevalen i Kaustby (28.6-1.7)Kaustby, Nikula travbana
28.06Medel/långdistans o längd och trestegs karneval i Jämsä (28.6-30.6)Jämsä, Paunu idrottsplan
28.06Spjutkarnevalen i Pihtipudas (28.6-1.7)Pihtipudas, Centralidrottsplan
28.06Somero Esas stavkarneval (28.6-1.7)Somero, Somero idrottsplan
28.06Häckkarnevalen i Jämsänkoski Jämsänkoski, Oinaalan idrottsplan
01.07Sprintkarnevalen i JämsänkoskiJämsänkoski, Oinaalan idrottsplan
04.07Motonet GP, JoensuuJoensuu Mehtimäen keskuskenttä
04.07XXXVI Knattekarnevalen (mångkamp)Karlsplan, Vasa
07.07SFI-mästerskap i Jakobstad 7-8.7.2018Centralidrottsplan Jakobstad
11.07RT i NedervetilNedervetil idrottsplan
12.07DM 14/15/17/19 12-13.7Pedersöre Idrottscentrum, Bennäs
14.07Knattestafett DM i NärpesMosedal, Närpes
16.07RT i KristinestadKristinaplan, Kristinestad
19.07Kaleva spelen Jyväskylä 19.7-22.7 Jyväskylä Harju
24.07RT i Släggcup i Nedervetil Deltävling IIkastplan i Nedervetil
26.07Ungdoms Elit i VasaKarlsplan, Vasa
27.07DM Maraton och 42:a Jakob MarathonCentralidrottsplan, Jakobstad
28.07Motonet GP, LapinlaxLapinlahden Valko-arena
30.07RT i MalaxMalax, Friidrottsrakan i Pixne
31.07RT i KarlebyKyrkbackens plan, Karleby
01.08Föreningscup deltävling II NedervetilNedervetil idrottsplan
02.08Långa sträckors DM i SmedsbyCentralidrottsplan, Smedsby
02.08RT med klubbkamp SmedsbyCentralidrottsplan, Smedsby
03.08FM 22/19 Laitila (3-5.8)Laitilan Keskusurheilukenttä,
04.08Knattefinalen 9-13 Vasa 4-5.8Karlsplan, Vasa
08.08RT i NärpesMosedal, Närpes
10.08FM 14/15 Saarijärvi (10-12.8)Saarijärvi, Keskusurheilukenttä
10.08FM 16-17 Esbo (10-12.8)Esbo, Alberga
11.08RT Meteoritmaraton SolfSolf, Stundarsarsvägen 5 Stundars
11.08Områdesfinalen ÖID, EP, KPSkogsvallen, Nykarleby
16.08RT i Smedsby 7-13 årCentralidrottsplan, Smedsby
18.08RM/DM StafettKälviän Urheilukenttä
21.08RT i BennäsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
23.08Motonet GP, VillmanstrandLappeenranta Kimpinen
25.08FM Mångkamp, H/D14-22 (25-26.8) Uleåborg o KempeleOulu Raatin stadion, Kempele, Sarkkirannan urheilukenttä
28.08RT i Släggcup i Nedervetil Deltävling IIIkastplan i Nedervetil
02.09RT i Malax, höstkastMalax, Friidrottsrakan i Pixne
08.09FM stafett St Michel (8-9.9)Mikkeli, Urheilupuisto
22.09FM i maraton Joutseno idrottscenter
29.09Terräng-DM Pixne, Malax

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan