Tävlingar - 12.07 - DM 14/15/17/19 12-13.7

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTorsdag 12.07 18:00
ArrangörIK Falken
PlatsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
Avgift6 €/gren
Anmälan senastMåndag 09.07
Via ÖID-Online eller  kilpailukalenteri, reserv e-post: johan.storbjork@multi.fi
KontonummerFI6155480920001466
BekräftningDeltagarna bör skriftligen bekräfta deltagande båda tävlingsdagarna senast 60 minuter före tävlingsgrenens programenliga början (30 minuter före första gren).
Övrig infoDeltagarna får anmäla sig i högst tre grenar/dag. Klasserna är slutna.
Överdomare
KontaktuppgifterJohan Storbjörk 050-5632629, johan.storbjork@multi.fi
Resultatservicehttp://live.tuloslista.com/2954
Webbsidawww.ikfalken.fi

Grenar

Dag 1
H-19100m, 400m, 1500m, 110mh, Höjd, Längd, Diskus, Slägga
D-19100m, 400m, 1500m, 100mh, Höjd, Längd, Diskus, Slägga
P-17100m, 400m, 1500m, 110mh, Höjd, Längd, Diskus, Slägga
F-17100m, 400m, 1500m, 100mh, Höjd, Längd, Diskus, Slägga
P-15100m, 800m, 300mh, Höjd, 3-steg, Kula, Spjut
F-15100m, 800m, 300mh, Stav, Längd, Kula, Spjut
P-14100m, 800m, 300mh, Höjd, 3-steg, Kula, Spjut
F-14100m, 800m, 300mh, Stav, Längd, Kula, Spjut
Dag 2
H-19200m, 800m, 5000m, 400mh, Stav, 3-steg, Kula, Spjut
D-19200m, 800m, 3000m, 400mh, Stav, 3-steg, Kula, Spjut
P-17200m, 800m, 3000m, 400mh, Stav, 3-steg, Kula, Spjut
F-17200m, 800m, 3000m, 400mh, Stav, 3-steg, Kula, Spjut
P-15100mh, 300m, 2000m, Stav, Längd, Diskus, Slägga, 3000m g
F-15300m, 80mh, 2000m, Höjd, 3-steg, Diskus, Slägga, 3000m g
P-14100mh, 300m, 2000m, Stav, Längd, Diskus, Slägga, 3000m g
F-14300m, 80mh, 2000m, Höjd, 3-steg, Diskus, Slägga, 3000m g

Tidsschema

Tidsschema uppdaterat 11.7 kl. 15.50

Torsdag 12.7

18.30           100m               F14
18:30           Diskus             D17, H17, D19, H19
18:30           Kula                  P14, P15
18.30           Höjd                 D17, D19, H17, H19
18.30           Stav                  F14, F15
18.30           3-steg               P14, P15
18.35           100m               F15
18.45          100m              P14, P15
18.50           100m               D17
19.00           Kula                  F14, F15
19.00           100m               H17
19.05           100m               H19
19.10           100m               D19 
19.15           Längd               F14, F15 
19.15           Spjut                 F14, F15, P14, P15
19.25           800m               F14, F15
19.30           Höjd                 P14, P15
19.35           800m               P14, P15
19.50          400m              D17, D19
20.00          400m              H17, H19 
20.00           Slägga               D17, D19, H17, H19                        Sandplan
20.10           1500m             D17, D19 
20.15           Längd               D17, D19, H17, H19
20.20           1500m             H17, H19
20.30          300mh           F14, F15
20.40           300mh             P14, P15
20.50           110mh             H17, H19
21.00           100mh             D17, D19

Fredag 13.7

18.00          80mh              F14, F15
18.00           Diskus             F14, F15, P14, P15
18.00           Kula                  H19, D19, H17, D17
18.00           Höjd                 F14, F15
18.00           3-steg               H19, D19, H17, D17, F15, F14
18.00           Stav                  P14, P15, H17, H19, D19, D17
18.15           100mh             P14, P15
18.30           200m               H19
18.35          200m              H17
18.45          200m              D17, D19
19.05          300m              F14, F15 
19.15          300m              P14, P15
19.25          800m              H17, H19
19.30           Slägga               F14, F15, P14, P15                           Sandplan
19.30           Längd               P15, P14 
19.30           Spjut                 H19, D19, H17, D17
19.35          800m              D17, D19
19.50          2000m           F14, F15
20.00          2000m           P14, P15
20.20          400mh           D19, D17
20.25          400mh           H19, H17                     
20.30          3000m           D17, D19, H17
20.45          3000m gångF14, F15, P15, P14

 


Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H-19
 100m
 Backlund MaximIF Nykarlebynejden
 200m
 Backlund MaximIF Nykarlebynejden
 400m
 Kronqvist RobinIK Falken
 800m
 1500m
 5000m
 110mh
 400mh
 Höjd
 Stav
 Längd
 3-steg
 Kula
 Diskus
 Slägga
 Spjut
D-19
 100m
 Rönnqvist KatarinaIF Fyren
 Östman MariaVasa Idrottssällskap
 200m
 400m
 Björk ElinIK Falken
 800m
 Björk ElinIK Falken
 1500m
 3000m
 100mh
 400mh
 Östman MariaVasa Idrottssällskap
 Höjd
 Stav
 Längd
 3-steg
 Kula
 Diskus
 Hagback EllenTjöck IK
 Slägga
 Hagback EllenTjöck IK
 Spjut
P-17
 100m
 Söderman AlfonsIF Drott12,1112,11
 Mulders LucasVasa Idrottssällskap12,0012,00
 Höglund JosefIK Falken
 Sandvik AntonIF VOM
 Portin StevenIK Falken11.3811,38
 Åhman JohannesIF Drott12,1112,11
 200m
 Mulders LucasVasa Idrottssällskap24,1224,12
 Sandvik AntonIF VOM
 Åhman JohannesIF Drott
 400m
 Mulders LucasVasa Idrottssällskap56,4756,47
 Björkell ViktorVasa Idrottssällskap
 Cheraghi Ali RezaIK Falken55,4055,40
 Höglund JosefIK Falken
 Åhman JohannesIF Drott
 800m
 Björkell ViktorVasa Idrottssällskap
 Höglund JosefIK Falken
 Cheraghi Ali RezaIK Falken2.07,002.10,00
 1500m
 Ehrs JohannesIF VOM
 3000m
 Ehrs JohannesIF VOM
 110mh
 400mh
 Åhman JohannesIF Drott
 Höjd
 Stav
 Längd
 3-steg
 Kula
 Söderman AlfonsIF Drott12,7812,78
 Diskus
 Åhman JohannesIF Drott
 Slägga
 Spjut
 Söderman AlfonsIF Drott39,5539,55
F-17
 100m
 Parkkinen MoaIF Drott
 Sundqvist WilmaIF Kraft Friidrott
 Lipkin EmmaIF Kraft Friidrott
 Svedman IdaIF Kraft Friidrott
 Nyman MatildaIF Drott
 200m
 400m
 Rintanen FannyIF VOM
 800m
 Rintanen FannyIF VOM2.32,222.32,22
 Finne SuzetteIK Falken
 Suvanto EveliinaIK Falken
 1500m
 Finne SuzetteIK Falken
 Suvanto EveliinaIK Falken
 3000m
 100mh
 400mh
 Höjd
 Myntti VictoriaIF Drott
 Stav
 Parkkinen MoaIF Drott
 Längd
 Parkkinen MoaIF Drott
 Myntti VictoriaIF Drott
 Svedman IdaIF Kraft Friidrott
 Nyman MatildaIF Drott
 3-steg
 Sundqvist WilmaIF Kraft Friidrott
 Myntti VictoriaIF Drott
 Nyman MatildaIF Drott
 Kula
 Källberg ElinVasa Idrottssällskap
 Diskus
 Sabel OliviaIF Femman
 Källberg ElinVasa Idrottssällskap
 Karlström EricaIF Nykarlebynejden
 Slägga
 Bos EllenVasa Idrottssällskap
 Sundqvist WilmaIF Kraft Friidrott
 Karlström EricaIF Nykarlebynejden
 Spjut
 Sabel OliviaIF Femman
 Källberg ElinVasa Idrottssällskap48,9048,90
 Sundqvist WilmaIF Kraft Friidrott
P-15
 100m
 Mulders EliasVasa Idrottssällskap13,0113,01
 800m
 Smeds JacobIF VOM
 Markén LeonardIF VOM
 100mh
 300m
 Mulders EliasVasa Idrottssällskap42,8042,80
 Markén LeonardIF VOM
 300mh
 2000m
 Höjd
 Stav
 Längd
 Michael RännarIF VOM
 3-steg
 Michael RännarIF VOM
 Kula
 Diskus
 Slägga
 Spjut
 3000m g
F-15
 100m
 Hultholm NicoleIF Fyren
 Byström LauraIK Falken
 Rönnskär AndreaIK Falken
 Stenroos BelindaIF Nykarlebynejden
 800m
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 300m
 Byström LauraIK Falken
 80mh
 Rönnskär AndreaIK Falken
 Back HannaIF Nykarlebynejden
 Sundvik TindraIF Nykarlebynejden
 300mh
 Byström LauraIK Falken
 Back HannaIF Nykarlebynejden
 2000m
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 Höjd
 Stav
 Längd
 Tikkala JohannaIF Kraft Friidrott
 Rönnskär AndreaIK Falken
 Sundvik TindraIF Nykarlebynejden
 Back HannaIF Nykarlebynejden
 3-steg
 Rönnskär AndreaIK Falken
 Sundvik TindraIF Nykarlebynejden
 Back HannaIF Nykarlebynejden
 Kula
 Hautamäki WilmaIK Falken
 Nyback NathalieIF Nykarlebynejden
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 Tikkala JohannaIF Kraft Friidrott
 Granö CarolinaIK Falken
 Diskus
 Hautamäki WilmaIK Falken
 Karlsson MichelleVasa Idrottssällskap
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 Hagman SofiaIK Falken
 Granö CarolinaIK Falken
 Slägga
 Nyback NathalieIF Nykarlebynejden
 Hagman SofiaIK Falken
 Hautamäki WilmaIK Falken
 Granö CarolinaIK Falken
 Spjut
 Hautamäki WilmaIK Falken
 Karlsson MichelleVasa Idrottssällskap
 Nyback NathalieIF Nykarlebynejden
 3000m g
P-14
 100m
 Rintanen EliasIF VOM
 Dway Sel BerLarsmo IF
 Höglund IsakIF Drott
 800m
 Åbro JonasIF Nykarlebynejden
 Ehrs JakobIF VOM
 Bengs JeremiasIF Kraft Friidrott
 100mh
 300m
 Rintanen EliasIF VOM41,4341,43
 Höglund IsakIF Drott
 300mh
 2000m
 Wikblom MelkerIF Nykarlebynejden
 Ehrs JakobIF VOM
 Bengs JeremiasIF Kraft Friidrott
 Höjd
 Höglund IsakIF Drott
 Stav
 Längd
 3-steg
 Kula
 Bäck JoakimIF Nykarlebynejden
 Nordgren LucasIF Kraft Friidrott
 Hiltunen ViggoLarsmo IF
 Diskus
 Bäck JoakimIF Nykarlebynejden
 Nordgren LucasIF Kraft Friidrott
 Slägga
 Spjut
 Hiltunen ViggoLarsmo IF
 3000m g
F-14
 100m
 Haglund EmmaLarsmo IF
 Fors EmmaIK Falken
 Höglund TildaIF Drott
 Holm ThildeIF Nykarlebynejden
 Ström LauraIF Nykarlebynejden
 Forss AmandaIF Femman
 Svenlin MalinLarsmo IF
 Östman FannyIF Drott
 Vikström FannyIK Falken
 Lärka IdaIF Kraft Friidrott
 Stenlund NatalieIF Kraft Friidrott
 800m
 Ström LauraIF Nykarlebynejden
 Westerlund TeodoraIF Drott
 300m
 Höglund TildaIF Drott
 Ström LauraIF Nykarlebynejden
 Östman FannyIF Drott
 80mh
 Westerlund TeodoraIF Drott
 300mh
 Holm ThildeIF Nykarlebynejden
 Westerlund TeodoraIF Drott
 2000m
 Westerlund TeodoraIF Drott
 Höjd
 Haglund EmmaLarsmo IF
 Stav
 Vikström FeliciaLarsmo IF
 Westerlund TeodoraIF Drott
 Längd
 Höglund TildaIF Drott
 Vikström FannyIK Falken
 Lärka IdaIF Kraft Friidrott
 3-steg
 Ström LauraIF Nykarlebynejden
 Kula
 Lindström FeliciaIF Femman
 Forss AmandaIF Femman
 Parhiala EmmiIK Falken
 Diskus
 Lindström FeliciaIF Femman
 Westerlund TeodoraIF Drott
 Parhiala EmmiIK Falken
 Slägga
 Parhiala EmmiIK Falken
 Spjut
 Parhiala EmmiIK Falken
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 3000m g

Resultat

Dm 14-19 år
IK Falken
12.07.2018

P14 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,1
1)   Elias Rintanen                   IFVom                     12,72             
2)   Ive Ntumba                       VasaIS                    12,79             
3)   Sel Dway                         LarsmoIF                  12,93             
4)   Isak Höglund                     IFDrott                   13,02             
5)   Edward Wikar                     IFDrott                   13,03             
6)   William Westerlund               IFDrott                   13,62             


T14 100m
1)   Amanda Forss                     IFFemman                  13,66             
2)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  13,75             
3)   Fanny Vikström                   IKFalken                  14,06             
4)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    14,12             
5)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   14,30             
6)   Tilda Höglund                    IFDrott                   14,33             
7)   Laura Ström                      IFNykn                    14,59             
8)   Malin Svenlin                    LarsmoIF                  14,82             
9)   Emma Haglund                     LarsmoIF                  14,85             
10)  Emma Fors                        IKFalken                  14,85             
11)  Fanny Östman                     IFDrott                   15,12             
     Teea Jestoi                      KokkVei                   14,33             
     Matilda Myllymäki                KälvTa                    16,38             
     Liina Hyyppä                     KälvTa                    17,42             
     Tuulia Paavola                   LohtVei                   14,70             
     Thilde Holm                      IFNykn                    DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,2
1)   Amanda Forss                     IFFemman                  13,66             
2)   Fanny Vikström                   IKFalken                  14,06             
3)   Tilda Höglund                    IFDrott                   14,33             
     Liina Hyyppä                     KälvTa                    17,42             
     Matilda Myllymäki                KälvTa                    16,38             
     Teea Jestoi                      KokkVei                   14,33             
     Thilde Holm                      IFNykn                    DNS               
     Tuulia Paavola                   LohtVei                   14,70             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,2
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  13,75             
2)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    14,12             
3)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   14,30             
4)   Laura Ström                      IFNykn                    14,59             
5)   Malin Svenlin                    LarsmoIF                  14,82             
6)   Emma Haglund                     LarsmoIF                  14,85             
7)   Emma Fors                        IKFalken                  14,85             
8)   Fanny Östman                     IFDrott                   15,12             


P14 300m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Elias Rintanen                   IFVom                     40,26             
2)   Isak Höglund                     IFDrott                   41,44             
3)   Ive Ntumba                       VasaIS                    41,44             
4)   Edward Wikar                     IFDrott                   42,00             


T14 300m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  46,08             
2)   Tilda Höglund                    IFDrott                   47,71             
3)   Laura Ström                      IFNykn                    48,30             
4)   Fanny Östman                     IFDrott                   51,55             
     Liina Hyyppä                     KälvTa                    58,20             
     Matilda Myllymäki                KälvTa                    54,87             


P14 800m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,7
1)   Jeremias Bengs                   IFKraft                   2.30,54           
2)   Jakob Ehrs                       IFVom                     2.36,64           
3)   Jonas Åbro                       IFNykn                    2.37,99           
     Oskari Rannila                   VetU                      2.36,41           
     Pietari Jussinmäki               HalsToi                   2.23,19           
     Riku Kauranen                    KokkVei                   2.32,86           


T14 800m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1)   Teodora Westerlund               IFDrott                   2.36,77           
2)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   2.38,14           
3)   Laura Ström                      IFNykn                    2.43,32           
     Liina Hyyppä                     KälvTa                    3.05,39           
     Matilda Myllymäki                KälvTa                    2.55,43           


P14 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Jeremias Bengs                   IFKraft                   7.18,93           
2)   Jakob Ehrs                       IFVom                     7.19,69           
     Melker Wikblom                   IFNykn                    7.22,10           


T14 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
     Liina Hyyppä                     KälvTa                    9.03,80           
     Matilda Myllymäki                KälvTa                    8.41,68           


T14 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  13,02             
2)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    14,39             
3)   Teodora Westerlund               IFDrott                   15,01             


P14 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,7
1)   William Westerlund               IFDrott                   19,85             


P14 300m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,5
1)   William Westerlund               IFDrott                   52,22             


T14 300m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,1
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  51,50             
2)   Thilde Holm                      IFNykn                    52,82             
3)   Teodora Westerlund               IFDrott                   52,93             
     Jenna Ojaniemi                   SeinäjSU                  54,83             
     Jenni Jaatinen                   KalajJu                   55,71             


P14 Korkeus
Loppukilpailu
1)   William Westerlund               IFDrott                   160               
     144    148    152    156    160    
     o      o      o      xxo    o      

2)   Isak Höglund                     IFDrott                   140               
     132    136    140    144    
     o      xo     xxo    xxx    



T14 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Emma Haglund                     LarsmoIF                  139               
     125    130    136    139    142    
     o      o      xo     xo     xxx    



T14 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Teodora Westerlund               IFDrott                   270               
     230    240    250    260    270    280    
     o      -      o      o      o      xxx    

2)   Felicia Vikström                 LarsmoIF                  260               
     230    240    250    260    270    
     o      o      xxo    o      xxx    



T14 Pituus
Loppukilpailu
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  4,72 +1,1          
     4,52   4,60   4,72   4,49   4,63   4,72   
     +0,5   +0,2   +0,0   +1,3   +1,0   +1,1   

2)   Fanny Vikström                   IKFalken                  4,63 +1,2          
     4,44   3,71   4,46   x      4,63   4,44   
     +0,8   +1,2   +0,0          +1,2   +0,7   

3)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    4,31 +0,0          
     4,30   4,18   4,31   4,04   4,20   4,30   
     +1,5   +0,9   +0,0   +1,0   +0,8   +0,7   

4)   Tilda Höglund                    IFDrott                   4,18 +0,8          
     4,14   4,16   4,18   4,13   4,04   4,18   
     +1,1   +1,4   +0,0   +1,1   +1,6   +0,8   

     Anna Yrjänä                      HimU                      4,09 +0,8          
     2,20   3,98   3,87   3,97   3,94   4,09   
     +1,0   +1,4   +0,0   +0,8   +1,3   +0,8   

     Ida Lärka                        IFKraft                   DNS               
     Teea Jestoi                      KokkVei                   4,15 +0,0          
     2,75   3,85   4,15   4,07   4,13   4,07   
     +1,0   +0,8   +0,0   +1,2   +1,5   +1,0   



P14 Kolmiloikka
Loppukilpailu
     Riku Kauranen                    KokkVei                   8,98 +1,3          
     8,85   8,98   x      x      x      x      
     +0,4   +1,3                               



T14 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  10,30 +1,6          
     10,18  10,30  9,75   -      -      -      
     +1,4   +1,6   +1,4                        

     Laura Ström                      IFNykn                    DNS               


P14 Kuula
Loppukilpailu
1)   Lucas Nordgren                   IFKraft                   10,19             
     10,19  x      9,81   9,94   x      9,70   

     Joakim Bäck                      IFNykn                    DNS               
     Viggo Hiltunen                   LarsmoIF                  DNS               


T14 Kuula
Loppukilpailu
1)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    9,81              
     9,66   9,25   9,81   8,95   -      -      

2)   Emmi Parhiala                    IKFalken                  9,11              
     8,99   9,07   9,11   x      x      x      

3)   Felicia Lindström                IFFemman                  8,75              
     8,04   x      8,53   x      x      8,75   

4)   Amanda Forss                     IFFemman                  7,46              
     7,43   7,17   6,97   7,06   7,46   7,00   



P14 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Lucas Nordgren                   IFKraft                   33,28             
     x      30,24  32,07  x      33,28  x      

2)   Edward Wikar                     IFDrott                   24,83             
     21,19  x      18,36  24,06  22,62  24,83  

3)   Joakim Bäck                      IFNykn                    22,09             
     x      21,67  22,09  16,93  21,40  21,70  



T14 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Felicia Lindström                IFFemman                  30,33             
     29,45  30,33  28,06  x      27,17  x      

2)   Teodora Westerlund               IFDrott                   22,34             
     x      14,73  17,28  x      22,34  17,26  

     Emmi Parhiala                    IKFalken                  DNS               


T14 Moukari
Loppukilpailu
1)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    43,96             
     x      x      43,96  x      x      43,36  

2)   Sandra Hongell                   IFÅsar                    38,77             
     34,22  37,51  38,77  x      x      x      

     Emmi Parhiala                    IKFalken                  DNS               
     Ezekiela Koomson                 IFLänken                  DNS               
     Terhi Kangastie                  LappVei                   NM                
     x      x      x      x      x      x      



P14 Keihäs
Loppukilpailu
     Viggo Hiltunen                   LarsmoIF                  DNS               


T14 Keihäs
Loppukilpailu
     Emmi Parhiala                    IKFalken                  DNS               
     Malin Cederholm                  IFNykn                    DNS               


P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,1
1)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   12,50             
2)   Elias Mulders                    VasaIS                    13,06             


T15 100m
1)   Emelie Sax                       IFKraft                   13,13             
2)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  13,34             
3)   Janna Siegfrids                  VasaIS                    13,53             
4)   Moa Forslund                     VasaIS                    13,61             
5)   Belinda Stenroos                 IFNykn                    14,24             
6)   Ana Ciornei                      IFÅsar                    14,38             
7)   Emma Vikman                      IFÅsar                    14,44             
8)   Mirjam Bamm                      IFVom                     14,54             
9)   Nicole Hultholm                  IFFyren                   14,72             
10)  Ida Wiklund                      VasaIS                    14,75             
11)  Laura Byström                    IKFalken                  15,09             
12)  Liina Viitasaari                 KälvTa                    16,04             
     Wilma Huuhka                     KokkVei                   13,89             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,9
1)   Janna Siegfrids                  VasaIS                    13,53             
2)   Mirjam Bamm                      IFVom                     14,54             
3)   Nicole Hultholm                  IFFyren                   14,72             
4)   Ida Wiklund                      VasaIS                    14,75             
5)   Laura Byström                    IKFalken                  15,09             
6)   Liina Viitasaari                 KälvTa                    16,04             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,6
1)   Emelie Sax                       IFKraft                   13,13             
2)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  13,34             
3)   Moa Forslund                     VasaIS                    13,61             
4)   Belinda Stenroos                 IFNykn                    14,24             
5)   Ana Ciornei                      IFÅsar                    14,38             
6)   Emma Vikman                      IFÅsar                    14,44             
     Wilma Huuhka                     KokkVei                   13,89             


P15 300m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Elias Mulders                    VasaIS                    42,60             
2)   Leonard Markén                   IFVom                     42,63             


T15 300m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Ida Wiklund                      VasaIS                    49,00             
2)   Laura Byström                    IKFalken                  50,65             


P15 800m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,7
1)   Leonard Markén                   IFVom                     2.16,46           
2)   Jacob Smeds                      IFVom                     2.25,86           


T15 800m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1)   Michelle Nyback                  IFNykn                    3.17,64           
     Liina Viitasaari                 KälvTa                    2.43,99           
     Venla Rannila                    VetU                      2.41,88           


P15 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
     Markus Hernesmaa                 KannU                     6.50,39           


T15 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Michelle Nyback                  IFNykn                    10.32,89          


T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2
1)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  13,00             
2)   Hanna Back                       IFNykn                    14,59             
3)   Tindra Sundvik                   IFNykn                    16,11             


P15 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,7
1)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   15,00             


P15 300m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,5
     Tuukka Ingers                    IitPy                     44,61             


T15 300m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,1
1)   Hanna Back                       IFNykn                    55,85             
2)   Laura Byström                    IKFalken                  56,59             


P15 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   164               
     152    156    160    164    171    
     o      o      o      xxo    xxx    



T15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Janna Siegfrids                  VasaIS                    5,03 +1,4          
     5,03   x      4,92   x      4,83   4,77   
     +1,4   +0,2   +1,4   +1,1   +0,7   +0,5   

2)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  4,78 +1,5          
     4,52   4,70   4,66   x      4,78   x      
     +0,6   +0,5   +0,5   +0,7   +1,5   +0,7   

3)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   4,50 +0,4          
     4,50   4,42   3,89   4,23   4,38   4,49   
     +0,4   +0,6   +0,3   +0,9   +0,7   +0,8   

4)   Ana Ciornei                      IFÅsar                    4,18 +0,9          
     4,18   x      2,29   2,04   3,98   x      
     +0,9   +0,0   +0,7   +1,4   +1,2   +1,0   

5)   Emma Vikman                      IFÅsar                    4,06 +0,4          
     3,93   x      3,72   3,50   x      4,06   
     +0,9   +0,5   +0,7   +0,8   +1,6   +0,4   

6)   Hanna Back                       IFNykn                    4,02 +0,9          
     3,58   3,70   3,92   3,86   3,93   4,02   
     +0,4   +1,0   +0,7   +0,2   +1,3   +0,9   

7)   Tindra Sundvik                   IFNykn                    3,61 +0,0          
     3,53   3,42   3,61   3,36   3,55   3,25   
     +0,8   +0,9   +0,0   +0,5   +1,1   +0,7   



P15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   5,68 +1,1          
     x      5,62   5,39   5,65   x      5,68   
     +1,4   +0,4   +0,0   +0,0   +1,0   +1,1   

2)   Rännar Michael                   IFVom                     5,08 +0,4          
     4,92   3,95   5,08   4,84   3,56   -      
     +1,2   +1,6   +0,4   +0,0   +1,2          



P15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   11,76 +1,8          
     x      x      x      11,76  11,59  x      
                          +1,8   +1,6          

2)   Rännar Michael                   IFVom                     10,65 +1,6          
     x      9,36   x      9,45   10,65  9,38   
            +1,4          +1,3   +1,6   +1,4   



T15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  10,34 +1,4          
     10,16  10,31  10,16  10,34  10,24  9,84   
     +1,5   +1,1   +1,3   +1,4   +1,3   +1,7   

2)   Hanna Back                       IFNykn                    9,01 +2,0          
     8,98   8,93   x      8,89   x      9,01   
     +1,6   +0,9   +1,8   +1,6   +2,0   +2,0   

3)   Tindra Sundvik                   IFNykn                    7,82 +2,3  7,33 +1,1
     x      7,33   7,04   x      7,82   7,68   
     +1,2   +1,1   +2,0   +1,4   +2,3   +2,4   



T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   11,60             
     11,36  x      11,60  10,96  x      x      

2)   Wilma Hautamäki                  IKFalken                  9,60              
     9,28   8,65   9,49   9,60   9,14   9,29   

3)   Carolina Granö                   IKFalken                  8,94              
     7,55   8,58   x      8,94   x      x      

4)   Michelle Nyback                  IFNykn                    7,77              
     7,51   7,77   -      -      -      -      

     Nathalie Nyback                  IFNykn                    DNS               


T15 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Wilma Hautamäki                  IKFalken                  32,30             
     x      27,33  x      32,30  x      32,27  

2)   Fanny Forsman                    VasaIS                    31,22             
     27,69  30,56  30,10  30,10  x      31,22  

3)   Michelle Karlsson                VasaIS                    28,76             
     28,76  26,12  26,32  27,86  26,48  x      

4)   Michelle Nyback                  IFNykn                    28,33             
     28,33  27,34  25,78  x      26,73  x      

5)   Carolina Granö                   IKFalken                  27,98             
     27,81  27,13  27,20  27,98  x      x      

6)   Sofia Hagman                     IKFalken                  27,76             
     23,73  x      x      27,76  x      x      



T15 Moukari
Loppukilpailu
1)   Emmanuela Koomson                IFLänken                  47,91             
     x      x      47,91  x      x      46,50  

2)   Carolina Granö                   IKFalken                  44,02             
     x      42,02  44,02  x      x      x      

3)   Sofia Hagman                     IKFalken                  32,11             
     32,11  x      x      29,86  30,04  28,02  

4)   Wilma Hautamäki                  IKFalken                  30,21             
     24,12  27,32  22,93  30,21  x      27,88  

     Aliisa Syväkoski                 KaustPV                   49,18             
     48,30  45,99  49,18  x      48,55  47,21  

     Nathalie Nyback                  IFNykn                    DNS               


T15 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Michelle Karlsson                VasaIS                    31,01             
     26,19  27,46  29,49  29,70  31,01  29,14  

2)   Wilma Hautamäki                  IKFalken                  30,95             
     25,81  -      29,15  30,95  29,55  30,05  

     Nathalie Nyback                  IFNykn                    DNS               


T15 3000m kävely
Loppukilpailu, Tuuli: NM
     Heta Veikkola                    LapVi                     15.07,50          
     Iida Salmela                     KauhWi                    18.43,45          


M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,6
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   11,54             
2)   Steven Portin                    IKFalken                  11,73             
3)   Anton Sandvik                    IFVom                     12,10             
4)   Lucas Mulders                    VasaIS                    12,30             
5)   Alfons Söderman                  IFDrott                   12,31             
6)   Josef Höglund                    IKFalken                  12,42             
7)   Prince Tshibangu                 VasaIS                    13,29             
     Eero-Matias Viitala              KannU                     11,67             


N17 100m
1)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    12,81             
2)   Fina Backholm                    VasaIS                    13,23             
3)   Rebecca Åkerholm                 IFDrott                   13,30             
4)   Emma Lipkin                      IFKraft                   13,74             
5)   Alva Åkerholm                    IFDrott                   13,96             
6)   Matilda Nyman                    IFDrott                   13,97             
7)   Ida Backman                      IFDrott                   14,41             
8)   Ida Svedman                      IFKraft                   14,84             
9)   Ellen Bos                        VasaIS                    14,88             
10)  Moa Parkkinen                    IFDrott                   15,71             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,1
1)   Alva Åkerholm                    IFDrott                   13,96             
2)   Ida Backman                      IFDrott                   14,41             
3)   Ida Svedman                      IFKraft                   14,84             
4)   Ellen Bos                        VasaIS                    14,88             
5)   Moa Parkkinen                    IFDrott                   15,71             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,4
1)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    12,81             
2)   Fina Backholm                    VasaIS                    13,23             
3)   Rebecca Åkerholm                 IFDrott                   13,30             
4)   Emma Lipkin                      IFKraft                   13,74             
5)   Matilda Nyman                    IFDrott                   13,97             


M17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,0
1)   Fredrik Björkqvist               IFÅsar                    23,11             
2)   Alexander Björkgren              IFDrott                   23,28             
3)   Anton Sandvik                    IFVom                     24,36             
4)   Lucas Mulders                    VasaIS                    24,58             
5)   Johannes Åhman                   IFDrott                   24,95             
6)   Prince Tshibangu                 VasaIS                    26,73             
     Eero-Matias Viitala              KannU                     23,33             


N17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1)   Fina Backholm                    VasaIS                    26,79             
2)   Rebecca Åkerholm                 IFDrott                   27,34             
     Pihla Kinnunen                   KuivAu                    26,95             
     Wilma Jungar                     EsboIF                    27,63             


M17 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1)   Ali Cheraghi                     IKFalken                  54,85             
2)   Johannes Åhman                   IFDrott                   56,45             
3)   Lucas Mulders                    VasaIS                    57,32             
4)   Viktor Björkell                  VasaIS                    59,32             
     Josef Höglund                    IKFalken                  DNS               


N17 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1)   Fanny Rintanen                   IFVom                     1.03,13           
2)   Sofia Fogström                   VasaIS                    1.03,83           


M17 800m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Josef Höglund                    IKFalken                  2.03,71           
2)   Johannes Ehrs                    IFVom                     2.14,62           
3)   Viktor Björkell                  VasaIS                    2.21,07           


N17 800m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Nathalie Blomqvist               IKFalken                  2.11,36           
2)   Suzette Finne                    IKFalken                  2.30,25           
3)   Fanny Rintanen                   IFVom                     2.32,03           
4)   Eveliina Suvanto                 IKFalken                  2.48,32           


M17 1500m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,5
1)   Johannes Ehrs                    IFVom                     4.45,39           
2)   Rasmus Lerstrand                 VasaIS                    4.58,58           


N17 1500m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  5.16,16           
2)   Eveliina Suvanto                 IKFalken                  5.51,55           
     Johanna Mickels                                            5.19,41           


M17 3000m
Loppukilpailu
1)   Rasmus Lerstrand                 VasaIS                    10.50,12          


M17 110m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   14,85             
2)   Fredrik Björkqvist               IFÅsar                    15,13             


M17 400m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Johannes Åhman                   IFDrott                   1.04,71           


N17 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Rebecca Åkerholm                 IFDrott                   148               
     140    144    148    152    
     o      o      o      xxx    

2)   Victoria Myntti                  IFDrott                   144               
     140    144    148    
     o      o      xxx    



N17 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Moa Parkkinen                    IFDrott                   230               
     210    230    240    
     o      xo     xxx    

     Olivia Härkönen                  VeitsilKV                 340               
     310    320    330    340    350    
     o      o      xxo    o      xxx    



M17 Pituus
Loppukilpailu
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   6,08 +0,7          
     5,30   6,08   -      -      -      -      
     +0,7   +0,7                               

     Johan Nygård                     IFDrott                   DNS               


N17 Pituus
Loppukilpailu
1)   Fina Backholm                    VasaIS                    4,91 +0,8          
     x      4,73   4,86   4,91   4,88   x      
     +0,7   +1,7   +1,3   +0,8   +1,4   +1,4   

2)   Ina Pajunen                      IFÅsar                    4,87 +0,9          
     4,74   4,53   4,73   4,87   x      x      
     +1,4   +1,6   +1,5   +0,9   +1,2   +1,3   

3)   Ida Backman                      IFDrott                   4,86 +1,2          
     4,54   x      4,71   4,68   x      4,86   
     +0,8   +1,4   +0,0   +0,7   +1,1   +1,2   

4)   Matilda Nyman                    IFDrott                   4,82 +1,0          
     4,66   4,82   x      4,56   4,63   4,64   
     +0,8   +1,0   +1,2   +0,7   +1,4   +1,5   

5)   Victoria Myntti                  IFDrott                   4,61 +0,8          
     4,07   4,49   4,61   4,48   4,44   4,20   
     +1,2   +1,2   +0,8   +1,1   +1,0   +1,8   

6)   Alva Åkerholm                    IFDrott                   4,29 +1,5          
     4,24   4,14   4,22   4,23   4,25   4,29   
     +0,3   +1,3   +0,7   +0,6   +1,0   +1,5   

7)   Moa Parkkinen                    IFDrott                   3,99 +0,5          
     3,94   x      3,99   x      3,83   -      
     +1,1   +1,7   +0,5   +1,4   +1,2          

8)   Ida Svedman                      IFKraft                   3,76 +0,7          
     3,66   3,64   3,76   3,45   x      x      
     +0,5   +1,5   +0,7   +1,4   +1,4   +1,4   



M17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   12,35 +1,3          
     12,35  x      12,05  -      -      -      
     +1,3   +1,3   +1,4                        

     Johan Nygård                     IFDrott                   DNS               


N17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Ina Pajunen                      IFÅsar                    10,92 +2,4  10,56 +1,0
     10,56  x      10,67  x      x      10,92  
     +1,0   +2,0   +2,2   +1,9   +1,9   +2,4   

2)   Matilda Nyman                    IFDrott                   10,30 +1,3          
     9,84   10,30  10,15  10,24  x      10,17  
     +1,1   +1,3   +1,3   +1,4   +1,7   +1,8   

3)   Ida Backman                      IFDrott                   10,05 +1,2          
     9,83   x      10,05  9,92   9,99   x      
     +1,3   +1,2   +1,2   +1,6   +1,9   +1,8   

4)   Victoria Myntti                  IFDrott                   9,93 +1,4          
     x      x      9,93   x      x      x      
     +1,3   +1,1   +1,4   +1,6   +2,1   +1,8   

5)   Wilma Sundqvist                  IFKraft                   9,71 +1,0          
     9,71   9,55   9,50   -      -      -      
     +1,0   +1,6   +1,1                        



M17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Alfons Söderman                  IFDrott                   12,02             
     12,02  11,86  11,85  11,41  11,79  11,93  



N17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Elin Källberg                    VasaIS                    12,49             
     10,83  11,87  12,49  11,15  -      -      

2)   Christina Dahl                   IFDrott                   9,49              
     8,87   9,31   9,49   9,27   9,21   9,25   



M17 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Johannes Åhman                   IFDrott                   23,03             
     22,30  x      20,41  23,03  -      -      



N17 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Elin Källberg                    VasaIS                    33,70             
     29,99  x      29,83  29,26  33,70  33,45  

2)   Erica Karlström                  IFNykn                    29,55             
     x      27,64  x      x      29,55  x      

3)   Olivia Sabel                     IFFemman                  28,10             
     27,57  x      28,10  27,89  26,30  24,49  

4)   Christina Dahl                   IFDrott                   21,97             
     21,97  x      x      x      x      x      

     Aino Yrjänä                      HimU                      19,05             
     18,96  18,50  17,00  19,05  14,60  17,76  



N17 Moukari
Loppukilpailu
1)   Wilma Sundqvist                  IFKraft                   39,10             
     37,94  38,66  39,10  38,19  x      38,39  

2)   Erica Karlström                  IFNykn                    38,93             
     33,38  37,82  38,93  x      x      x      

3)   Ellen Bos                        VasaIS                    36,43             
     33,09  36,43  31,95  x      x      33,95  

4)   Christina Dahl                   IFDrott                   30,19             
     30,19  29,23  x      x      x      27,28  



M17 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Alfons Söderman                  IFDrott                   42,79             
     34,26  41,82  41,43  x      42,79  40,27  



N17 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Elin Källberg                    VasaIS                    45,29             
     43,90  44,56  39,47  42,37  45,29  43,38  

2)   Wilma Sundqvist                  IFKraft                   40,78             
     35,74  40,78  39,08  39,46  x      35,21  

3)   Fina Backholm                    VasaIS                    31,28             
     31,28  26,78  x      28,99  x      x      

4)   Olivia Sabel                     IFFemman                  30,11             
     x      29,95  28,76  26,91  x      30,11  



M19 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,6
1)   Tha Ta                           LarsmoIF                  11,54             
2)   David Bamm                       VasaIS                    11,75             
3)   Antti Vornanen                   IFDrott                   12,75             
4)   Mahance Muisa                    VasaIS                    13,95             


N19 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,9
1)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  12,58             
2)   Katarina Rönnqvist               IFFyren                   13,43             
3)   Maria Östman                     VasaIS                    14,59             
4)   Emma Källbacka                   IFVom                     14,66             


M19 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1)   Alexander Rönnskär               IKFalken                  24,13             
2)   Kabongu Tshibangu                VasaIS                    25,31             
3)   Mahance Muisa                    VasaIS                    28,80             


N19 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  25,19             
2)   Jenny Asplund                    LarsmoIF                  26,52             
3)   Hanna Frostdahl                  IFDrott                   27,43             


M19 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1)   Alexander Rönnskär               IKFalken                  52,32             
2)   Robin Kronqvist                  IKFalken                  54,56             
3)   Kabongu Tshibangu                VasaIS                    55,72             


N19 400m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    58,73             
2)   Maisa Laakso                     IFDrott                   1.01,27           
3)   Elin Björk                       IKFalken                  1.02,78           
4)   Eveliina Karlsson                IKFalken                  1.08,50           
5)   Reeta Fagerholm                  IFDrott                   1.09,10           


N19 800m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Andrea Lilja                     VasaIS                    2.29,80           
2)   Reeta Fagerholm                  IFDrott                   2.31,81           


N19 3000m
Loppukilpailu
1)   Hanna Frostdahl                  IFDrott                   11.16,40          
2)   Sonja Katajamäki                 IFNykn                    12.47,17          


N19 100m aidat
Loppukilpailu
     Sanni Säntti                     IlmajKi                   DNS               


M19 110m aidat
Loppukilpailu
     Kasperi Keiski                   KälvTa                    DNF               


N19 400m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Maria Östman                     VasaIS                    1.22,74           


M19 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Antti Vornanen                   IFDrott                   148               
     136    140    144    148    152    
     o      xo     o      xxo    xxx    



N19 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Emma Nyman                       IFKraft                   164               
     152    156    160    164    168    
     o      o      xo     xo     xxx    

2)   Jenny Skuthälla                  IFÅsar                    164               
     152    156    160    164    168    
     xo     o      xxo    xxo    xxx    

     Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   152               
     152    156    
     xxo    xxx    



N19 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Sofie Westerlund                 VasaIS                    360               
     340    350    360    370    
     xo     xo     o      xxx    

     Linnea Marttala                  SeinäjSU                  NH                
     330    
     xxx    

     Marja Eskelinen                  VetU                      300               
     260    270    280    290    295    300    305    
     o      o      o      o      o      o      xxx    



M19 Pituus
Loppukilpailu
1)   Antti Vornanen                   IFDrott                   6,04 +1,4          
     5,57   x      5,73   x      5,80   6,04   
     +1,0   +0,9   +0,3   +1,1   +1,5   +1,4   



N19 Pituus
Loppukilpailu
1)   Jenny Asplund                    LarsmoIF                  5,23 +0,7          
     5,23   5,20   4,92   4,97   5,10   x      
     +0,7   +1,4   +1,0   +1,3   +1,7   +1,7   

2)   Jenny Skuthälla                  IFÅsar                    4,92 +1,3          
     4,77   4,91   4,74   4,92   4,87   4,75   
     +1,1   +1,4   +0,1   +1,3   +1,5   +1,5   

     Janina Raukko                    VaasVa                    5,07 +1,4          
     4,95   5,00   x      5,00   5,07   4,87   
     +1,3   +1,5   +0,5   +1,2   +1,4   +1,6   



N19 Kolmiloikka
Loppukilpailu
     Janina Raukko                    VaasVa                    DNS               


M19 Kuula
Loppukilpailu
     Kalle Yrjänä                     HimU                      13,11             
     12,66  13,11  x      12,83  12,86  x      



N19 Kuula
Loppukilpailu
1)   Maisa Laakso                     IFDrott                   9,30              
     8,56   9,21   8,63   x      9,30   x      



M19 Kiekko
Loppukilpailu
     Kalle Yrjänä                     HimU                      33,86             
     31,97  32,23  33,76  33,86  x      32,52  



N19 Kiekko
Loppukilpailu
     Ellen Hagback                    TjöcIK                    DNS               


M19 Moukari
Loppukilpailu
1)   Hongell Victor                   IFÅsar                    63,87             
     x      60,98  63,87  x      63,10  61,65  


Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan