Tävlingar - 16.09 - KLL SKOLMÄSTERSKAPEN I FRIIDROTT

Tävlingsinfo

Datum och klockslagLördag 16.09 11:00
ArrangörIF Åsarna
PlatsNedervetil idrottsplan
Avgift13
Anmälan senastTorsdag 07.09
Anmälan görs senast den 7.9 2017 via www.koululiikkuu.fi/slk/.
Anmälningsavgift för stafettlag 20 €/lag. 
Efteranmälning 25€/gren, 40€/stafettlag. 
Efteranmälningar SENAST tisdag 12.9 klockan 18.00 
till e-posten: ifasarna@gmail.com

Starttider: lördag kl 11.00. söndag kl 10.00.
KontonummerFI50 5553 0340 0011 71
Bekräftning
BEKRÄFTNING AV DELTAGANDE
Bekräftning av deltagande görs i tävlingskansliet senast
90 minuter för respektive gren börjar. 
Bekräftningen görs skriftligt på färdiga blanketter.
Idrottaren själ
Övrig info
DELTAGARRÄTT
Rätt att delta har alla grundskol-, gymnasie- och yrkesskolelever
som under det inkommande skolåret är inskrivna i sina respektive
skolor. Detta gäller också utländska utbyteselever och elever 
i kvällsskolor.

KLASSER
I A-klasserna deltar elever som är födda 1997-2001 och i B-klasserna 
2002-2004 födda. 
En elev som är född 2005 och går i årskurserna 7-9 kan undantagsvis 
också delta. En gymnasie elev som är född 2002 kan välja att delta
i endera A- eller B-klassen. En elev som går i årskurserna 1-6 kan
inte delta om hen inte är född 2004 eller tidigare.
 
Idrottarna har rätt att delta i högst två grenar och stafetten per dag.
 
 
Resultatservice: live.tuloslista.com 
Gabriella Lövsund, gabriella.lovsund@gmail.com, 050 312 8417
 
 
www.ifasarna.idrott.fi 
 
Grenar:
 
Lördag 16.9 
A-klass POJKAR - 100m, 800m, 3-steg, stav, 5000m gång,
                 slägga (6000g), spjut (800g)
A-klass FLICKOR - 100m, 800m, 3-steg, stav, 3000m gång,
                 slägga (4000g), spjut (600g)
B-klass POJKAR - 100m, 800m, höjd, 3000m gång, 
                 slägga (4000g), 4x100m (kommunlag)
B-klass FLICKOR - 100m, 800m, längd, 3000m gång, 
                 slägga (3000g), 4x100m (kommunlag)
 
Söndag 17.9
A-klass POJKAR - 110m häck (99cm), 400m, 3000m, längd, 
                 höjd, kula (6000g), diskus (1750g), 4x100m (skollag)
A-klass FLICKOR - 100m häck (84cm), 400m, 3000m, längd,
                 höjd, kula (4000g), diskus (1000g), 4x100m (skollag)

 
B-klass POJKAR - 100m häck (84cm), 300m, 2000m, längd, 
                 kula (4000g), spjut (600g)
B-klass FLICKOR - 80m häck (76,2cm), 300m, 2000m, höjd, 
                  kula (3000g), spjut (400g)
Kontaktuppgifter
André Forsström, andre@tara.fi, 040527 7712
Pia Björkqvist, pia.bjorkqvist@edu.kokkola.fi, 040 559 2654
Resultatservice
Resultatservice: live.tuloslista.com
Gabriella Lövsund, gabriella.lovsund@gmail.com, 050 312 8417
Webbsidawww.ifasarna.idrott.fi

Grenar

Dag 1
Dag 2

Tidsschema

KLL PRELIMINÄR TIDSSCHEMA 
Tidsschemat uppdateras när anmälningstiden gått ut 
– grenarnas starttider kan tidigareläggas från det preliminära!

Lördag

11:00 	100m Försök	B pojkar
	3-steg		A flickor
	spjut		A flickor
11:30	100m Försök	A pojkar
	höjd		B pojkar
12:00	100m Försök	B flickor
12:40	100m Försök	A flickor
12:50	spjut		A pojkar
13:10	stav		A pojkar
	ÖPPNINGSCEREMONI
13:20	PRISUTDELNING
13:35	längd		B flickor
14:00 	100m semifinal	B pojkar
14:10	100m semifinal	A pojkar
14:30	100m semifinal	B flickor
	slägga		A flickor
14:40	100m semifinal	A flickor
15:00	3000m gång	A&B flickor
15:30	3000m gång	B pojkar
	5000m gång	A pojkar
	slägga		A pojkar
16:00	stav		A flickor
16:10	PRISUTDELNING
16:30	100m final	B pojkar
	slägga		B flickor
16:40	100m final	A pojkar
16:50	100m final	B flickor
17:00	100m final	A flickor
17:05	PRISUTDELNING
17:15	800m 		B flickor
	3-steg		A pojkar
17:30	800m 		B pojkar
17:45	800m		A flickor
18:00	800m 		A pojkar
	slägga		B pojkar
18:20	4x100m		B pojkar
18:30	4x100m 		B flickor
18:40	PRISUTDELNING




KLL PRELIMINÄR TIDSSCHEMA 

Söndag

10:00	80m H Försök	B flickor
	längd		A pojkar
	diskus		A pojkar
	kula		A flickor
10:30	100m H Försök	B pojkar
10:45	höjd		B flickor
10:50	100m H Försök	A flickor
11:10	110m H Försök	A pojkar
11:15	diskus		A flickor
11:30	2000m 		B flickor
11:40	PRISUTDELNING
	kula		A pojkar
12:00	2000m 		B pojkar
	längd		B pojkar
12:30	3000m 		A flickor
13:00	3000m 		A pojkar
	spjut		B flickor
	kula		B pojkar
13:30	PRISUTDELNING
13:35	höjd		A flickor
14:00	80m H Final	B flickor
14:10	100m H Final 	B pojkar
14:20	100m H Final	A flickor
14:30	110m H Final	A pojkar
14:40	PRISUTDELNING
14:50	längd		A flickor
14:50	300m 		B flickor
15:00	höjd		A pojkar
	kula		B flickor
15:20	300m 		B pojkar
	spjut		B pojkar
15:40	400m 		A flickor
16:05	400m 		A pojkar
16:20	4x100m 		A flickor
16:30	4x100m 		A pojkar
16:40	PRISUTDELNING 

Resultat

 Koululiikuntaliiton Yleisurheilun mestaruuskisat
IF Åsarna
16.-17.09.2017

B-Pojat 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,5
1)   Steven Portin                    Sursik skola              11,47             
2)   Jonatan Kinnunen                 Saarijärven keskuskoulu   11,60             
3)   Alexander Björkgren              Oxhamns skola             11,61             
4)   Atte Timgren                     Mäkelänrinteen lukio      11,66             
5)   Fredrik Björkqvist               Ådalens skola             11,82             
6)   Lassi Hakonen                    Putaanvirran koulu        11,93             
7)   Roope Saari                      Kuortaneen Yhteiskoulu    12,21             
8)   Rasmus Lahti                     Oxhamns skola             12,28             

1)   Steven Portin                    Sursik skola              11,47             
2)   Jonatan Kinnunen                 Saarijärven keskuskoulu   11,60             
3)   Alexander Björkgren              Oxhamns skola             11,61             
4)   Atte Timgren                     Mäkelänrinteen lukio      11,66             
5)   Fredrik Björkqvist               Ådalens skola             11,82             
6)   Lassi Hakonen                    Putaanvirran koulu        11,93             
7)   Roope Saari                      Kuortaneen Yhteiskoulu    12,21             
8)   Rasmus Lahti                     Oxhamns skola             12,28             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,2
1)   Steven Portin                    Sursik skola              11,52Q            
2)   Jonatan Kinnunen                 Saarijärven keskuskoulu   11,83Q            
3)   Lassi Hakonen                    Putaanvirran koulu        12,03q            
4)   Roope Saari                      Kuortaneen Yhteiskoulu    12,25q            
5)   Axel Norrbacka                   Sursik skola              12,96             
6)   Oskari Nissilä                   Lucina Hagman             13,72             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,0
1)   Alexander Björkgren              Oxhamns skola             11,69Q            
2)   Atte Timgren                     Mäkelänrinteen lukio      12,12Q            
3)   Joona Kinnunen                   Haapajärven yläaste       12,32             
4)   Jonatan Enfors                   Ådalens skola             12,58             
5)   Niko Patana                      Vetelin yläkoulu          13,06             
6)   Valter Lerbacka                  Donnerska skolan          14,51             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +1,5
1)   Fredrik Björkqvist               Ådalens skola             11,95Q            
2)   Rasmus Lahti                     Oxhamns skola             12,16Q            
3)   Ville Saari                      Kuortaneen Yhteiskoulu    12,61             
4)   Viljami Kari                     Vetelin yläkoulu          12,97             
5)   Roope Sarajärvi                  Länsipuisto               13,08             
     Anton Sandvik                    Tegengrenskolan           DQ                


B-Tytöt 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1)   Eucabeth Kivikangas              Alajärven Yläkoulu        12,88             
2)   Elise Lähdemäki                  Seinäjoen yhteiskoulu     12,93             
3)   Tiina Taskinen                   Hepolan koulu             13,23             
4)   Oona Kiljala                     Jokirannan koulu          13,43             
5)   Hilma Rantala                    Hakalahden koulu          13,63             
6)   Alicia Björkvik                  Sursik skola              13,64             
7)   Wilma Huuhka                     Donnerska skolan          13,78             
     Aada Koppeli                     Tikkakosken yhtenäiskoulu DNF               

1)   Eucabeth Kivikangas              Alajärven Yläkoulu        12,88             
2)   Elise Lähdemäki                  Seinäjoen yhteiskoulu     12,93             
3)   Tiina Taskinen                   Hepolan koulu             13,23             
4)   Oona Kiljala                     Jokirannan koulu          13,43             
5)   Hilma Rantala                    Hakalahden koulu          13,63             
6)   Alicia Björkvik                  Sursik skola              13,64             
7)   Wilma Huuhka                     Donnerska skolan          13,78             
     Aada Koppeli                     Tikkakosken yhtenäiskoulu DNF               


Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,3
1)   Eucabeth Kivikangas              Alajärven Yläkoulu        13,00Q            
2)   Tiina Taskinen                   Hepolan koulu             13,13Q            
3)   Hilma Rantala                    Hakalahden koulu          13,49q            
4)   Petra Väkeväinen                 Lappajärven yhteiskoulu   14,15             
5)   Nadja Björkskog                  Cronhjelmsskolan          14,16             
6)   Eveliina Suvanto                 Sursik skola              14,58             
7)   Neah Nyman                       Ådalens skola             14,96             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,2
1)   Elise Lähdemäki                  Seinäjoen yhteiskoulu     12,84Q            
2)   Alicia Björkvik                  Sursik skola              13,84Q            
3)   Charlotta Sandkulla              Ådalens skola             13,85             
4)   Elin Källberg                    Korsholms högstadium      14,01             
5)   Veera Koskinen                   Kaustisen keskuskoulu     14,28             
6)   Laura Byström                    Sursik skola              14,61             
7)   Mirella Rekilä                   Lohtajan yk               15,03             
8)   Laura Lehto                      Länsipuisto               15,60             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,6
1)   Oona Kiljala                     Jokirannan koulu          13,24Q            
2)   Wilma Huuhka                     Donnerska skolan          13,55Q            
3)   Aada Koppeli                     Tikkakosken yhtenäiskoulu 13,84q            
4)   Moa Forslund                     Korsholms högstadium      13,97             
5)   Vilma Jukkola                    Lohtajan yk               14,33             
6)   Vera Ståhlstedt                  Ådalens skola             14,40             
7)   Terhi Junno                      Jokirannan koulu          15,03             
8)   Fanny Saarinen                   Ådalens skola             15,49             


B-Pojat 300m
1)   Atte Timgren                     Mäkelänrinteen lukio      37,21             
2)   Alexander Björkgren              Oxhamns skola             38,15             
3)   Josef Höglund                    Sursik skola              39,93             
4)   Mika Salonen                     Toholammin yläkoulu       40,06             
5)   Sami Salonen                     Toholammin yläkoulu       40,22             
6)   Niko Patana                      Vetelin yläkoulu          41,17             
7)   Viljami Kari                     Vetelin yläkoulu          42,62             
8)   Axel Norrbacka                   Sursik skola              42,96             
9)   Rasmus Remesaho                  Toholammin yläkoulu       43,06             
10)  Oskari Nissilä                   Lucina Hagman             43,09             
11)  Roope Sarajärvi                  Länsipuisto               44,32             
12)  Tuukka Marjala                   Raumankarin koulu         44,99             
13)  Nico Mäenpää                     Juhani Vuorisen koulu     46,09             
14)  Oskari Melender                  Vöyrinkaupungin koulu     48,26             

Loppukilpailu erä 1
1)   Rasmus Remesaho                  Toholammin yläkoulu       43,06             
2)   Oskari Nissilä                   Lucina Hagman             43,09             
3)   Nico Mäenpää                     Juhani Vuorisen koulu     46,09             
4)   Oskari Melender                  Vöyrinkaupungin koulu     48,26             

Loppukilpailu erä 2
1)   Viljami Kari                     Vetelin yläkoulu          42,62             
2)   Axel Norrbacka                   Sursik skola              42,96             
3)   Roope Sarajärvi                  Länsipuisto               44,32             
4)   Tuukka Marjala                   Raumankarin koulu         44,99             

Loppukilpailu erä 3
1)   Atte Timgren                     Mäkelänrinteen lukio      37,21             
2)   Alexander Björkgren              Oxhamns skola             38,15             
3)   Josef Höglund                    Sursik skola              39,93             
4)   Mika Salonen                     Toholammin yläkoulu       40,06             
5)   Sami Salonen                     Toholammin yläkoulu       40,22             
6)   Niko Patana                      Vetelin yläkoulu          41,17             


B-Tytöt 300m
1)   Eucabeth Kivikangas              Alajärven Yläkoulu        41,91             
2)   Elise Lähdemäki                  Seinäjoen yhteiskoulu     42,07             
3)   Aada Määttälä                    Toholammin yläkoulu       42,97             
4)   Enni Katajalaakso                Juhani Vuorisen koulu     43,79             
5)   Johanna Kulmala                  Kilpisen yhtenäiskoulu    44,02             
6)   Tiina Taskinen                   Hepolan koulu             44,31             
7)   Jenni Kiminkinen                 Saarijärven keskuskoulu   44,75             
8)   Janette Lohilahti                Nurmijärven yhteiskoulu   44,77             
9)   Niina Hepo-Oja                   Kankaisten koulu          45,08             
10)  Oona Kiljala                     Jokirannan koulu          45,81             
11)  Fanny Rintanen                   Tegengrenskolan           45,85             
12)  Jasmin Salenius                  Kankaisten koulu          45,86             
13)  Aada Ombati                      Kalevankankaan koulu      45,87             
14)  Vilma Jukkola                    Lohtajan yk               47,12             
15)  Eveliina Suvanto                 Sursik skola              47,16             
16)  Wilma Huuhka                     Donnerska skolan          47,63             
17)  Hilma Rantala                    Hakalahden koulu          48,37             
18)  Chantelle Finne                  Sursik skola              48,99             

Loppukilpailu erä 1
1)   Fanny Rintanen                   Tegengrenskolan           45,85             
2)   Aada Ombati                      Kalevankankaan koulu      45,87             
3)   Eveliina Suvanto                 Sursik skola              47,16             
4)   Wilma Huuhka                     Donnerska skolan          47,63             
5)   Hilma Rantala                    Hakalahden koulu          48,37             
6)   Chantelle Finne                  Sursik skola              48,99             

Loppukilpailu erä 2
1)   Jenni Kiminkinen                 Saarijärven keskuskoulu   44,75             
2)   Janette Lohilahti                Nurmijärven yhteiskoulu   44,77             
3)   Niina Hepo-Oja                   Kankaisten koulu          45,08             
4)   Oona Kiljala                     Jokirannan koulu          45,81             
5)   Jasmin Salenius                  Kankaisten koulu          45,86             
6)   Vilma Jukkola                    Lohtajan yk               47,12             

Loppukilpailu erä 3
1)   Eucabeth Kivikangas              Alajärven Yläkoulu        41,91             
2)   Elise Lähdemäki                  Seinäjoen yhteiskoulu     42,07             
3)   Aada Määttälä                    Toholammin yläkoulu       42,97             
4)   Enni Katajalaakso                Juhani Vuorisen koulu     43,79             
5)   Johanna Kulmala                  Kilpisen yhtenäiskoulu    44,02             
6)   Tiina Taskinen                   Hepolan koulu             44,31             


B-Pojat 800m
1)   Atte Nevala                      Havukoskenkoulu           1.59,83           
2)   Santtu Heikkinen                 Sääksjärvi                2.04,29           
3)   Sami Salonen                     Toholammin yläkoulu       2.08,71           
4)   Mika Salonen                     Toholammin yläkoulu       2.09,13           
5)   Josef Höglund                    Sursik skola              2.11,58           
6)   Frans Koivula                    Variskan koulu            2.12,26           
7)   Onni Mäkelä                      Vetelin yläkoulu          2.15,18           
8)   Rasmus Remesaho                  Kuusiston koulu           2.18,06           
9)   Matias Kaartinen                 Ähtärin yhteiskoulu       2.18,38           
10)  Eemeli Katajalaakso              Juhani Vuorisen koulu     2.18,39           
11)  Veeti Penttilä                   Kaustisen keskuskoulu     2.22,95           
12)  Axel Norrbacka                   Sursik skola              2.23,93           
13)  Atte Taipale                     Vetelin yläkoulu          2.25,40           
14)  Nico Mäenpää                     Juhani Vuorisen koulu     2.25,95           
15)  Pietari Jussinmäki               Halsuan Yhtenäiskoulu     2.26,06           
     Jaakko Mattila                   Raumankarin koulu         2.13,15           

Loppukilpailu erä 1
1)   Onni Mäkelä                      Vetelin yläkoulu          2.15,18           
2)   Veeti Penttilä                   Kaustisen keskuskoulu     2.22,95           
3)   Axel Norrbacka                   Sursik skola              2.23,93           
4)   Atte Taipale                     Vetelin yläkoulu          2.25,40           
5)   Nico Mäenpää                     Juhani Vuorisen koulu     2.25,95           
6)   Pietari Jussinmäki               Halsuan Yhtenäiskoulu     2.26,06           
     Jaakko Mattila                   Raumankarin koulu         2.13,15           

Loppukilpailu erä 2
1)   Atte Nevala                      Havukoskenkoulu           1.59,83           
2)   Santtu Heikkinen                 Sääksjärvi                2.04,29           
3)   Sami Salonen                     Toholammin yläkoulu       2.08,71           
4)   Mika Salonen                     Toholammin yläkoulu       2.09,13           
5)   Josef Höglund                    Sursik skola              2.11,58           
6)   Frans Koivula                    Variskan koulu            2.12,26           
7)   Rasmus Remesaho                  Kuusiston koulu           2.18,06           
8)   Matias Kaartinen                 Ähtärin yhteiskoulu       2.18,38           
9)   Eemeli Katajalaakso              Juhani Vuorisen koulu     2.18,39           


B-Tytöt 800m
1)   Enni Katajalaakso                Juhani Vuorisen koulu     2.20,63           
2)   Frida Häggkvist                  Närpes högstadieskola     2.22,33           
3)   Inka Metsämäki                   Nurmon yläaste            2.23,69           
4)   Aada Ombati                      Kalevankankaan koulu      2.27,71           
5)   Jenni Kiminkinen                 Saarijärven keskuskoulu   2.28,60           
6)   Ronja Gäddnäs                    Sursik skola              2.29,78           
7)   Amanda Nygård                    Korsholms högstadium      2.30,02           
8)   Justiina Juntunen                Lucina Hagman             2.32,45           
9)   Ilona Lampila                    Sylvään koulu             2.32,84           
10)  Katri Saavalainen                Sysmän Yhtenäiskoulu      2.33,19           
11)  Melissa Kykyri                   Lucina Hagman             2.33,97           
12)  Eveliina Suvanto                 Sursik skola              2.34,55           
13)  Fanny Rintanen                   Tegengrenskolan           2.35,41           
14)  Riina Palonen                    Haapaniemen koulu         2.35,91           
15)  Suzette Finne                    Sursik skola              2.36,15           
16)  Aada Määttälä                    Toholammin yläkoulu       2.39,63           
17)  Viola Gustafsson                 Kauhavan yläkoulu         2.40,75           
18)  Elina Paavola                    Lucina Hagman             2.41,43           
19)  Chantelle Finne                  Sursik skola              2.45,60           
20)  Viivi Kortemäki                  Telakkakadun koulu        2.45,96           
21)  Senja Gustafsson                 Kauhavan yläkoulu         2.49,23           
22)  Laura Byström                    Sursik skola              2.49,76           
23)  Michelle Nyback                  Korsholms högstadium      2.51,62           
24)  Laura Lehto                      Länsipuisto               2.53,60           

Loppukilpailu erä 1
1)   Aada Ombati                      Kalevankankaan koulu      2.27,71           
2)   Ronja Gäddnäs                    Sursik skola              2.29,78           
3)   Amanda Nygård                    Korsholms högstadium      2.30,02           
4)   Ilona Lampila                    Sylvään koulu             2.32,84           
5)   Viola Gustafsson                 Kauhavan yläkoulu         2.40,75           
6)   Elina Paavola                    Lucina Hagman             2.41,43           
7)   Chantelle Finne                  Sursik skola              2.45,60           
8)   Viivi Kortemäki                  Telakkakadun koulu        2.45,96           
9)   Senja Gustafsson                 Kauhavan yläkoulu         2.49,23           
10)  Laura Byström                    Sursik skola              2.49,76           
11)  Michelle Nyback                  Korsholms högstadium      2.51,62           
12)  Laura Lehto                      Länsipuisto               2.53,60           

Loppukilpailu erä 2
1)   Enni Katajalaakso                Juhani Vuorisen koulu     2.20,63           
2)   Frida Häggkvist                  Närpes högstadieskola     2.22,33           
3)   Inka Metsämäki                   Nurmon yläaste            2.23,69           
4)   Jenni Kiminkinen                 Saarijärven keskuskoulu   2.28,60           
5)   Justiina Juntunen                Lucina Hagman             2.32,45           
6)   Katri Saavalainen                Sysmän Yhtenäiskoulu      2.33,19           
7)   Melissa Kykyri                   Lucina Hagman             2.33,97           
8)   Eveliina Suvanto                 Sursik skola              2.34,55           
9)   Fanny Rintanen                   Tegengrenskolan           2.35,41           
10)  Riina Palonen                    Haapaniemen koulu         2.35,91           
11)  Suzette Finne                    Sursik skola              2.36,15           
12)  Aada Määttälä                    Toholammin yläkoulu       2.39,63           


B-Pojat 2000m
Loppukilpailu
1)   Santtu Heikkinen                 Sääksjärvi                6.21,74           
2)   Leonard Markén                   Tegengrenskolan           6.24,21           
3)   Jaakko Mattila                   Raumankarin koulu         6.29,29           
4)   Jani Simoinen                    Halsuan yhtenäiskoulu     6.34,73           
5)   Eemeli Katajalaakso              Juhani Vuorisen koulu     6.35,32           
6)   Tuukka Marjala                   Raumankarin koulu         6.41,56           
7)   Elias Risku                      Hyökkälän koulu           6.42,72           
8)   Atte Taipale                     Vetelin yläkoulu          6.53,31           
9)   Tuomas Risku                     Hyökkälän yläaste         6.56,74           
10)  Pietari Jussinmäki               Halsuan Yhtenäiskoulu     6.57,17           
11)  Veeti Penttilä                   Kaustisen keskuskoulu     7.09,03           


B-Tytöt 2000m
Loppukilpailu
1)   Aada Ombati                      Kalevankankaan koulu      7.07,07           
2)   Ronja Gäddnäs                    Sursik skola              7.08,06           
3)   Reija-Elina Jylhä                Halsuan Yhtenäiskoulu     7.10,32           
4)   Iida Haukilahti                  Vetelin yläkoulu          7.16,93           
5)   Katri Saavalainen                Sysmän Yhtenäiskoulu      7.16,94           
6)   Teodora Westerlund               Oxhamns skola             7.18,35           
7)   Milla Leisio                     Pikkolan yläaste          7.20,64           
8)   Hanna Kyösti                     Raumankarin koulu         7.21,17           
9)   Jenna Maukonen                   Koulumäen yhtenäiskoulu   7.31,32           
10)  Melissa Kykyri                   Lucina Hagman             7.34,50           
11)  Rebecca Sandnäs                  Oxhamns skola             7.37,47           
12)  Kaisla Keiski                    Hakalahden koulu          7.46,23           
13)  Suzette Finne                    Sursik skola              7.51,75           
14)  Johanna Mäki-Tuuri               Töysän ylä-aste           7.51,94           
15)  Elina Paavola                    Lucina Hagman             8.18,81           
16)  Laura Lehto                      Länsipuisto               8.21,13           
17)  Janica Hahtokari                 Ådalens skola             8.28,77           
18)  Michelle Nyback                  Korsholms högstadium      8.33,80           
     Theresa Biskop                   Lucina Hagman             DNF               


B-Tytöt 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2
1)   Janette Lohilahti                Nurmijärven yhteiskoulu   12,07             
2)   Oona Kiljala                     Jokirannan koulu          12,11             
3)   Lova Forsman                     Oxhamns skola             12,85             
4)   Essi Kärhä                       Isoniitun koulu           13,12             
5)   Siiri Mäkilä                     Tammelan Koulukeskus      13,15             
6)   Lili-Ann Tuomi                   Sursik skola              13,21             
7)   Inka-Maria Ylitalo               Lapuan yläkoulu           13,24             
8)   Alicia Björkvik                  Sursik skola              13,67             

1)   Janette Lohilahti                Nurmijärven yhteiskoulu   12,07             
2)   Oona Kiljala                     Jokirannan koulu          12,11             
3)   Lova Forsman                     Oxhamns skola             12,85             
4)   Essi Kärhä                       Isoniitun koulu           13,12             
5)   Siiri Mäkilä                     Tammelan Koulukeskus      13,15             
6)   Lili-Ann Tuomi                   Sursik skola              13,21             
7)   Inka-Maria Ylitalo               Lapuan yläkoulu           13,24             
8)   Alicia Björkvik                  Sursik skola              13,67             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,4
1)   Lova Forsman                     Oxhamns skola             12,84Q            
2)   Siiri Mäkilä                     Tammelan Koulukeskus      13,24Q            
3)   Camilla Forsberg                 Telakkakadun koulu        13,53             
4)   Suzette Finne                    Sursik skola              15,11             
5)   Neah Nyman                       Ådalens skola             15,68             
     Julie Ombati                     Kalevankankaan koulu      DNS               
     Petra Väkeväinen                 Lappajärven yhteiskoulu   DQ                

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,4
1)   Oona Kiljala                     Jokirannan koulu          12,33Q            
2)   Lili-Ann Tuomi                   Sursik skola              13,14Q            
3)   Alicia Björkvik                  Sursik skola              13,26q            
4)   Elli-Noora Puustinen             Juhani Vuorisen koulu     13,27             
5)   Jasmin Salenius                  Kankaisten koulu          13,56             
6)   Hanna Back                       Carleborgsskolan          15,82             
7)   Kaisla Keiski                    Hakalahden koulu          15,83             
8)   Wilma Huuhka                     Donnerska skolan          17,25             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,7
1)   Janette Lohilahti                Nurmijärven yhteiskoulu   12,36Q            
2)   Essi Kärhä                       Isoniitun koulu           13,08Q            
3)   Inka-Maria Ylitalo               Lapuan yläkoulu           13,17q            
4)   Nita Rasi                        Putaanvirran Koulu        13,31             
5)   Ida Backman                      Oxhamns skola             13,57             
6)   Charlotta Sandkulla              Ådalens skola             13,82             
7)   Mirella Rekilä                   Lohtajan yk               16,23             


B-Pojat 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1)   Alexander Björkgren              Oxhamns skola             13,42             
2)   Atte Timgren                     Mäkelänrinteen lukio      13,50             
3)   Fredrik Björkqvist               Ådalens skola             14,11             
4)   Valtteri Louko                   Lapuan yläkoulu           14,51             
5)   Rasmus Lahti                     Oxhamns skola             15,12             
6)   Adrian Björkgren                 Oxhamns skola             15,41             
7)   Juuso Erkkilä                    Lohtajan yk               18,02             
     Juho Kallio                      Lapuan yläkoulu           DNS               


B-Pojat Korkeus
Loppukilpailu
1)   Alexander Björkgren              Oxhamns skola             179               
     161    164    167    170    173    175    177    179    181    
     o      -      o      o      o      xo     xxo    xo     xxx    

2)   Manu Mäenpää                     Hakkarin koulu            177               
     158    161    164    167    170    173    175    177    179    
     o      -      o      o      o      o      o      o      xxx    

3)   Jani Simoinen                    Halsuan yhtenäiskoulu     161               
     140    145    150    154    158    161    164    
     o      o      o      xo     o      o      xxx    

4)   Oskari Melender                  Vöyrinkaupungin koulu     120               
     120    125    
     o      xxx    

     Niko Miettunen                   Jokirannan koulu          NH                
     140    
     xxx    



B-Tytöt Korkeus
Loppukilpailu
1)   Saga Vanninen                    Sammon koulu              163               
     149    152    155    157    159    163    167    
     o      -      xo     o      xo     o      xxx    

2)   Nea Luokkanen                    Raumankarin koulu         157               
     135    140    145    149    152    155    157    159    
     o      o      o      o      xxo    xo     xxo    xxx    

3)   Nita Rasi                        Putaanvirran Koulu        152               
     145    149    152    155    
     o      o      xo     xxx    

4)   Olivia Härkönen                  Putaan koulu              149               
     135    140    145    149    152    
     o      o      o      o      xxx    

5)   Essi Kärhä                       Isoniitun koulu           149               
     140    145    149    152    
     xxo    o      xxo    xxx    

6)   Helmiina Kynnäs                  Saarijärven Keskuskoulu   145               
     135    140    145    149    
     o      xxo    xo     xxx    

7)   Johanna Tikkala                  Närpes Högstadieskola     135               
     125    130    135    140    
     o      o      o      xxx    

8)   Hanna Back                       Carleborgsskolan          130               
     120    125    130    135    
     o      o      xo     xxx    

8)   Hilma Rantala                    Hakalahden koulu          130               
     125    130    135    
     o      xo     xxx    



B-Tytöt Pituus
Loppukilpailu
1)   Saga Vanninen                    Sammon koulu              5,24 +2,0          
     4,62   4,92   4,80   4,81   5,24   4,93   
     +1,5   +1,5   +0,5   +0,5   +2,0   +0,6   

2)   Oona Kiljala                     Jokirannan koulu          5,08 +1,8          
     x      4,65   4,61   5,05   5,08   4,92   
            -0,2   +0,3   +0,8   +1,8   +1,1   

3)   Lova Forsman                     Oxhamns skola             5,08 +0,7          
     4,97   4,91   4,90   4,84   4,82   5,08   
     +0,6   +2,1   -0,4   +0,3   +1,9   +0,7   

4)   Tiina Taskinen                   Hepolan koulu             5,02 +1,8          
     x      x      4,53   4,96   4,77   5,02   
                   +0,5   +1,3   +1,3   +1,8   

5)   Riina Palonen                    Haapaniemen koulu         4,72 +1,7          
     4,65   4,62   4,35   4,45   4,72   4,69   
     +0,7   +0,6   +0,8   +0,3   +1,7   +1,0   

6)   Olivia Härkönen                  Putaan koulu              4,72 +0,3          
     4,63   4,57   x      x      4,72   4,64   
     +1,3   +1,2                 +0,3   +0,9   

7)   Hilma Rantala                    Hakalahden koulu          4,69 +0,8          
     4,47   4,17   4,55   4,57   4,69   x      
     +0,8   +1,0   +0,0   +0,4   +0,8          

8)   Petra Väkeväinen                 Lappajärven yhteiskoulu   4,59 +1,0          
     x      x      4,53   4,35   4,37   4,59   
                   +0,1   +1,3   +0,6   +1,0   

9)   Alicia Björkvik                  Sursik skola              4,44 +0,7          
     4,44   4,41   4,25   
     +0,7   +0,3   -1,4   

10)  Matilda Nyman                    Oxhamns skola             4,40 +0,7          
     4,39   x      4,40   
     +0,2          +0,7   

11)  Nadja Björkskog                  Cronhjelmsskolan          4,03 +0,6          
     4,03   x      3,96   
     +0,6          -1,1   

12)  Tilda Gripenberg                 Oxhamns  skola            4,01 +0,4          
     4,01   3,84   3,80   
     +0,4   +1,0   +0,2   

13)  Emma Vikman                      Ådalens skola             3,91 -0,3          
     3,81   x      3,91   
     +0,2          -0,3   

14)  Vera Ståhlstedt                  Ådalens skola             3,86 +0,6          
     3,59   3,69   3,86   
     +0,4   +1,2   +0,6   

15)  Hanna Back                       Carleborgsskolan          3,80 +0,1          
     3,76   3,75   3,80   
     +0,0   +0,8   +0,1   

16)  Saana Hantula                    Kauhavan yläkoulu         3,30 +0,1          
     3,09   x      3,30   
     -0,5          +0,1   

     Camilla Forsberg                 Telakkakadun koulu        NM                
     x      -      -      
                          

     Ida Backman                      Oxhamns skola             NM                
     x      x      x      
                          



B-Pojat Pituus
Loppukilpailu
1)   Jonatan Kinnunen                 Saarijärven keskuskoulu   6,29 +0,5          
     5,56   5,78   6,29   x      5,89   x      
     +1,7   +0,7   +0,5          +0,5          

2)   Jonatan Enfors                   Ådalens skola             5,78 +0,5          
     5,46   x      5,43   x      5,39   5,78   
     +1,5          +1,3          +0,9   +0,5   

3)   Roope Saari                      Kuortaneen Yhteiskoulu    5,68 +1,5          
     5,18   5,50   5,46   5,68   x      x      
     +0,0   +0,4   +0,5   +1,5                 

4)   Aaro Syväniemi                   Jaakko Ilkka              5,48 +1,1          
     5,25   5,38   5,17   x      5,48   5,41   
     +1,2   +1,4   +0,0          +1,1   +0,2   

5)   Fredrik Björkqvist               Ådalens skola             5,47 +0,3          
     5,12   x      5,01   4,92   5,29   5,47   
     +1,8          +1,4   +0,3   +1,0   +0,3   

6)   Ville Saari                      Kuortaneen Yhteiskoulu    5,44 +1,1          
     5,02   5,35   5,18   5,29   x      5,44   
     +0,5   +0,2   +0,2   +1,4          +1,1   

7)   Arttu Peltola                    Mankolan yhtenäiskoulu    5,34 +0,3          
     5,01   5,12   5,33   5,01   5,25   5,34   
     +1,2   +1,0   +1,1   +0,9   +1,5   +0,3   

8)   Valtteri Louko                   Lapuan yläkoulu           5,09 +1,4          
     5,09   5,06   x      4,74   4,98   4,87   
     +1,4   +0,5          +0,4   +2,1   +1,0   

9)   Rasmus Lahti                     Oxhamns skola             5,05 +0,2          
     x      x      5,05   
                   +0,2   

10)  Konsta Heikkilä                  Kisatien koulu            5,04 +0,5          
     5,04   x      x      
     +0,5                 

11)  Adrian Björkgren                 Oxhamns skola             4,98 +0,0          
     4,74   4,98   4,37   
     +1,5   +0,0   +0,5   

12)  Juuso Erkkilä                    Lohtajan yk               4,53 +0,4          
     4,45   4,53   
     +1,3   +0,4   

13)  Oskari Melender                  Vöyrinkaupungin koulu     3,91 +1,1          
     3,91   3,73   3,52   
     +1,1   +1,5   +0,9   

14)  Juho Kallio                      Lapuan yläkoulu           3,54 +1,2          
     3,54   -      -      
     +1,2                 



B-Pojat Kuula (4000g)
Loppukilpailu
1)   Juho Kuvaja                      Pruukin yhtenäiskoulu     14,07             
     14,03  13,79  14,07  13,94  x      13,91  

2)   Toni Haapapuro                   Putaanvirran koulu        13,10             
     x      12,64  13,10  x      12,57  x      

3)   Simon Åstrand                    Oxhamns skola             12,03             
     12,01  11,58  11,66  12,03  11,51  12,01  

4)   Joona Tuusjärvi                  Puistopolun peruskoulu    11,79             
     11,53  11,79  x      x      x      11,58  

5)   Tuukka Suni                      Niva-Kaijan koulu         11,67             
     10,68  x      11,65  11,31  11,67  11,03  

6)   Joona Turpeinen                  Putaanvirran koulu        11,58             
     11,58  11,25  11,25  x      x      11,52  

7)   Teemu Tuura                      Haapajärven yläaste       10,67             
     x      10,67  10,62  10,47  10,15  10,34  

8)   Viljami Paavola                  Kaustisen keskuskoulu     9,87              
     9,87   x      8,98   9,71   x      x      



B-Tytöt Kuula (3000g)
Loppukilpailu
1)   Annukka Saalismaa                Hepolan koulu             14,35             
     13,97  13,60  x      14,00  14,35  x      

2)   Aada Koppeli                     Tikkakosken yhtenäiskoulu 13,25             
     12,70  13,25  12,82  11,80  12,11  x      

3)   Eucabeth Kivikangas              Alajärven Yläkoulu        12,44             
     12,44  12,09  12,34  -      -      -      

4)   Viivi Raatikainen                Haapaniemen koulu         11,71             
     11,28  10,82  10,99  x      x      11,71  

5)   Johanna Tikkala                  Närpes Högstadieskola     11,61             
     11,61  x      x      10,55  11,09  10,96  

6)   Vilma Räsänen                    Haapaniemen koulu         11,06             
     11,06  x      10,85  11,04  x      x      

7)   Anette Saalismaa                 Syväkankaan koulu         10,92             
     x      10,92  x      x      x      x      

8)   Camilla Forsberg                 Telakkakadun koulu        10,80             
     10,08  10,80  x      x      9,86   10,73  

9)   Elin Källberg                    Korsholms högstadium      10,77             
     10,77  x      x      

10)  Nellinoora Maunula               Itäkeskuksen peruskoulu   10,26             
     x      9,54   10,26  

11)  Erica Linnala                    Jokirannan koulu          10,17             
     10,16  x      10,17  

12)  Henna Krekilä                    Lucina Hagman             9,66              
     9,49   9,66   9,50   

13)  Henna Salminen                   Tammelan koulukeskus      9,59              
     9,59   x      x      

14)  Emilia Vörlin                    Länsipuisto               9,44              
     9,44   x      x      

15)  Charlotta Sandkulla              Ådalens skola             9,28              
     8,05   9,28   9,22   

16)  Lyydia Herrala                   Kokemäen yhteiskoulu      9,02              
     9,02   8,67   8,57   

17)  Christina Dahl                   Oxhamns skola             8,65              
     8,65   x      7,99   

18)  Nathalie Nyback                  Korsholms högstadium      8,46              
     7,80   8,46   x      

19)  Erica Åminne                     Ådalens skola             7,56              
     6,47   7,15   7,56   

20)  Iina Rantala                     Hakalahden koulu          6,24              
     5,60   6,24   5,93   



B-Pojat Moukari (4000g)
Loppukilpailu
1)   Joona Tuusjärvi                  Puistopolun peruskoulu    51,70             
     x      x      45,56  x      51,70  x      

2)   Samuli Harju                     Töysän ylä-aste           48,24             
     43,11  48,24  x      x      x      x      

3)   Jaakko Tenhunen                  Lappajärven yhjteiskoulu  46,22             
     x      44,61  46,22  46,20  x      45,65  

4)   Juho-Joel Mäenpää                Vimpelin yhteiskoulu      46,11             
     x      41,04  46,11  44,66  46,03  45,56  

5)   Viljami Paavola                  Kaustisen keskuskoulu     43,58             
     x      x      42,09  42,60  43,58  42,33  

6)   Aaro Kari                        Kortesjärven Yhtenäiskoulu 42,25             
     x      x      35,71  x      39,70  42,25  

7)   Atte Kangas                      Lucina Hagman             36,29             
     35,16  x      x      x      x      36,29  

8)   Santeri Harju                    Töysän ylä-aste           26,29             
     24,71  20,98  25,26  26,29  x      x      



B-Tytöt Moukari (3000g)
Loppukilpailu
1)   Silja Kosonen                    Vaisaaren koulu           58,58             
     57,71  55,51  56,27  58,21  58,58  x      

2)   Elisa Heikkala                   Vetelin yläkoulu          52,23             
     47,92  x      48,66  52,23  51,28  x      

3)   Salla Koskimäki                  Vetelin yläkoulu          47,60             
     45,38  x      45,52  46,74  x      47,60  

4)   Aada Koppeli                     Tikkakosken yhtenäiskoulu 47,58             
     x      x      47,58  x      x      43,10  

5)   Carolina Granö                   Sursik skola              45,47             
     44,69  39,62  42,56  x      44,68  45,47  

6)   Aino-Kaisa Sihvonen              Virtain yläkoulu          43,32             
     x      42,70  43,32  41,78  x      40,88  

7)   Aliisa Syväkoski                 Kaustisen keskuskoulu     43,12             
     40,94  43,12  x      40,05  42,78  42,23  

8)   Pinja Kianta                     Kuortaneen Yhteiskoulu    42,09             
     42,09  40,86  41,10  x      x      42,05  

9)   Charlotta Sandkulla              Ådalens skola             42,00             
     42,00  x      41,96  

10)  Wilma Sundqvist                  Närpes Högstadieskola     40,56             
     35,45  40,30  40,56  

11)  Henna Salminen                   Tammelan koulukeskus      37,60             
     33,96  36,20  37,60  

12)  Ida Backman                      Oxhamns skola             31,14             
     x      x      31,14  

13)  Christina Dahl                   Oxhamns skola             29,62             
     28,69  x      29,62  

14)  Nathalie Nyback                  Korsholms högstadium      29,19             
     29,19  x      x      

15)  Emilia Vörlin                    Länsipuisto               26,58             
     x      23,95  26,58  

16)  Charoline Lindholm               Teuvan yhtenäiskoulu      24,65             
     x      24,65  x      

17)  Iina Rantala                     Hakalahden koulu          19,31             
     x      19,31  18,89  

18)  Saana Hantula                    Kauhavan yläkoulu         13,38             
     8,15   10,18  13,38  

     Nellinoora Maunula               Itäkeskuksen peruskoulu   NM                
     x      x      x      

     Sandra Hongell                   Ådalens skola             NM                
     x      x      x      



B-Pojat Keihäs (600g)
Loppukilpailu
1)   Juho Takanen                     Kuortaneen Yhteiskoulu    57,14             
     50,18  55,26  55,09  53,50  x      57,14  

2)   Santeri Suutala                  Lapuan yläkoulu           54,75             
     51,08  53,66  51,49  54,75  x      x      

3)   Janne Läspä                      Vetelin yläkoulu          48,38             
     43,95  x      x      41,43  x      48,38  

4)   Tuukka Suni                      Niva-Kaijan koulu         48,36             
     x      35,45  36,68  48,36  44,19  48,06  

5)   Aaro Syväniemi                   Jaakko Ilkka              46,37             
     x      39,25  44,61  46,37  45,34  43,89  

6)   Kaapo Kotila                     Toholammin yläkoulu       43,55             
     43,55  40,24  x      x      36,29  x      

7)   Konsta Heikkilä                  Kisatien koulu            38,68             
     36,97  37,41  36,00  x      36,90  38,68  

8)   Jani Simoinen                    Halsuan yhtenäiskoulu     38,25             
     37,24  38,25  37,17  35,35  35,29  x      

9)   Rasmus Remesaho                  Toholammin yläkoulu       36,00             
     36,00  x      x      

10)  Johan Nygård                     Oxhamns skola             26,45             
     x      x      26,45  

11)  Riku Kauranen                    Torkinmäen koulu          20,62             
     18,98  20,62  17,78  



B-Tytöt Keihäs (400g)
Loppukilpailu
1)   Viivi Raatikainen                Haapaniemen koulu         47,53             
     43,31  44,71  43,47  46,61  x      47,53  

2)   Pinja Kianta                     Kuortaneen Yhteiskoulu    46,81             
     43,56  44,85  45,23  x      42,45  46,81  

3)   Vivian Suominen                  Nummen yhtenäiskoulu      46,05             
     42,76  40,69  41,66  x      46,05  x      

4)   Peppi Koppanen                   Kuortaneen Yhteiskoulu    45,47             
     40,98  41,13  41,59  45,47  42,34  42,06  

5)   Helmiina Kynnäs                  Saarijärven Keskuskoulu   42,40             
     42,40  40,65  38,27  40,00  40,86  38,40  

6)   Wilma Sundqvist                  Närpes Högstadieskola     41,70             
     38,49  40,50  40,14  41,70  x      41,42  

7)   Elin Källberg                    Korsholms högstadium      40,84             
     35,57  36,78  38,46  40,84  40,22  40,00  

8)   Kiia Verronen                    Raumankarin koulu         39,34             
     36,82  38,61  39,34  x      x      x      

9)   Olivia Lähdesmäki                Kuortaneen Yhteiskoulu    38,26             
     x      38,26  37,26  

10)  Salla Koskimäki                  Vetelin yläkoulu          37,20             
     37,20  x      x      

11)  Roosa Marin                      Putaanvirran koulu        34,60             
     34,60  30,98  29,29  

12)  Erica Linnala                    Jokirannan koulu          32,42             
     32,42  x      x      

13)  Michelle Karlsson                Korsholms högstadium      28,79             
     25,15  25,58  28,79  

14)  Teodora Westerlund               Oxhamns skola             24,62             
     24,62  22,17  18,76  

15)  Emilia Vörlin                    Länsipuisto               24,09             
     19,62  24,09  x      

16)  Henna Krekilä                    Lucina Hagman             23,64             
     23,64  x      22,57  

17)  Emmi Yrjänä                      Lohtajan yk               22,67             
     x      20,38  22,67  



B-Pojat 3000m kävely
Loppukilpailu
1)   Rasmus Lerstrand                 Borgaregatans skola       16.51,63          
2)   Santeri Yliselä                  Lapuan yläkoulu           19.59,80          


B-Tytöt 3000m kävely
Loppukilpailu
1)   Heta Veikkola                    Lapuan yläkoulu           15.23,38          
2)   Siina Sahlberg                   Savilahden yhtenäiskoulu  16.26,20          
3)   Essi Hietula                     Helsingin Uusi Yhteiskoulu 16.56,76          
4)   Iida Salmela                     Kauhavan yläkoulu         18.32,04          
5)   Emilia Malinen                   Laaksolan koulu           18.38,05          
6)   Teodora Westerlund               Oxhamns skola             18.38,67          


B-Pojat 4x100m viesti
Loppukilpailu
1)   Toholampi 1                      -                         51,30             
   1) Rasmus Remesaho, 2) Mika Salonen, 
   3) Kaapo Kotila, 4) Sami Salonen
2)   Kokkola 1                        -                         53,56             
   1) Roope Sarajärvi, 2) Oskari Nissilä, 
   3) Juuso Erkkilä, 4) Viljami Skantsi


B-Tytöt 4x100m viesti
Loppukilpailu
1)   Kokkola 1                        -                         52,69             
   1) Maria Jääskä, 2) Hilma Rantala, 
   3) Vilma Jukkola, 4) Wilma Huuhka
2)   Jakobstad 1                      -                         55,19             
   1) Moa Parkkinen, 2) Lova Forsman, 
   3) Ida Backman, 4) Matilda Nyman
3)   Kauhava 1                        -                         1.00,23           
   1) Viola Gustafson, 2) Senja Gustafson, 
   3) Iida Salmela, 4) Saana Hantula
4)   Kronoby 1                        -                         1.00,40           
   1) Emma Vikman, 2) Charlotta Sandkulla, 
   3) Neah Nyman, 4) Ana-Maria Ciornei


A-Pojat 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1)   Ta Nay Tha                       Vörå samgymnasium         11,18             
2)   Hung Huy Pham                    Vörå samgymnasium         11,25             
3)   Jimi Nukala                      Vaasan Lyseon lukio       11,37             
4)   Mathias Launonen                 Yrkesakademin i Österbotten 11,39             
5)   Eero Viljanmaa                   Schildtin lukio           11,47             
6)   David Bamm                       Vörå samgymnasium         11,63             
7)   Rasmus Envall                    Optima                    11,67             
     Severi Mäntylä                   Mäkelänrinteen lukio      DNS               

1)   Ta Nay Tha                       Vörå samgymnasium         11,18             
2)   Hung Huy Pham                    Vörå samgymnasium         11,25             
3)   Jimi Nukala                      Vaasan Lyseon lukio       11,37             
4)   Mathias Launonen                 Yrkesakademin i Österbotten 11,39             
5)   Eero Viljanmaa                   Schildtin lukio           11,47             
6)   David Bamm                       Vörå samgymnasium         11,63             
7)   Rasmus Envall                    Optima                    11,67             
     Severi Mäntylä                   Mäkelänrinteen lukio      DNS               


Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,5
1)   David Bamm                       Vörå samgymnasium         11,44Q            
2)   Rasmus Envall                    Optima                    11,64Q            
3)   Maxim Backlund                   Vörå samgymnasium         11,89             
4)   Samu Laakso                      Mäkelänrinteen lukio      12,04             
5)   Iiro Suutarinen                  Ähtärin lukio             12,15             
6)   Niclas Forsberg                  Schildtin lukio           12,23             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,4
1)   Hung Huy Pham                    Vörå samgymnasium         11,27Q            
2)   Mathias Launonen                 Yrkesakademin i Österbotten 11,34Q            
3)   Jimi Nukala                      Vaasan Lyseon lukio       11,36q            
4)   Eero Viljanmaa                   Schildtin lukio           11,44q            
5)   Pietari Valoranta                Schildtin lukio           11,52             
6)   Sebastian Diaz Vargas            Norrvalla Folkhögskola    12,53             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,3
1)   Ta Nay Tha                       Vörå samgymnasium         11,25Q            
2)   Severi Mäntylä                   Mäkelänrinteen lukio      11,26Q            
3)   Teemu Tuomela                    Alajärven lukio           11,44             
4)   Joona Kiviaho                    Sedu                      11,72             
5)   Eero-Matias Viitala              Kannuksen lukio           12,03             
6)   Lucas Mulders                    Vörå samgymnasium         12,13             


A-Tytöt 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1)   Henriikka Parpala                Kokkolan Suomalainen Lukio 12,36             
2)   Madeleine Glasberg               Vörå samgymnasium         12,76             
3)   Reetta Kämäräinen                Haukilahden lukio         12,83             
4)   Neea Puskala                     Ähtärin lukio             12,90             
5)   Riina Heikkonen                  Kimpisen lukio            13,07             
6)   Veera Perälä                     Nurmon lukio              13,08             
7)   Siiri Rainio                     Schildtin lukio           13,24             
8)   Cornelia Berg                    Vörå samgymnasium         13,30             

1)   Henriikka Parpala                Kokkolan Suomalainen Lukio 12,36             
2)   Madeleine Glasberg               Vörå samgymnasium         12,76             
3)   Reetta Kämäräinen                Haukilahden lukio         12,83             
4)   Neea Puskala                     Ähtärin lukio             12,90             
5)   Riina Heikkonen                  Kimpisen lukio            13,07             
6)   Veera Perälä                     Nurmon lukio              13,08             
7)   Siiri Rainio                     Schildtin lukio           13,24             
8)   Cornelia Berg                    Vörå samgymnasium         13,30             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +1,0
1)   Henriikka Parpala                Kokkolan Suomalainen Lukio 12,52Q            
2)   Riina Heikkonen                  Kimpisen lukio            12,95Q            
3)   Cornelia Berg                    Vörå samgymnasium         13,19Q            
4)   Amanda Koivusalo                 Kronoby gymnasium         13,47             
5)   Nella Tuuri                      Lapuan lukio              13,74             
6)   Viivi Lapinoja                   Kiviniityn lukio          13,89             
7)   Elli Myllymäki                   Kokkolan suomalainen lukio 14,91             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,1
1)   Reetta Kämäräinen                Haukilahden lukio         12,78Q            
2)   Madeleine Glasberg               Vörå samgymnasium         12,84Q            
3)   Neea Puskala                     Ähtärin lukio             12,96Q            
4)   Veera Perälä                     Nurmon lukio              13,04q            
5)   Siiri Rainio                     Schildtin lukio           13,12q            
6)   Jenny Skuthälla                  Kronoby Gymnasium         13,50             
7)   Charlotta Lindholm               Teuvan yhtenäiskoulu      14,13             


A-Pojat 400m
1)   Rasmus Envall                    Optima                    51,03             
2)   Maxim Backlund                   Vörå samgymnasium         52,10             
3)   Markus Hurri                     Kosken Lukio              53,02             
4)   Pietari Valoranta                Schildtin lukio           53,49             
5)   Samu Laakso                      Mäkelänrinteen lukio      54,00             
6)   Eero-Matias Viitala              Kannuksen lukio           54,76             
7)   Roope Kangasvieri                Toholammin Lukio          55,36             
8)   Kasperi Keiski                   Kokkolan Suomalainen lukio 56,28             

Loppukilpailu erä 1
1)   Pietari Valoranta                Schildtin lukio           53,49             
2)   Eero-Matias Viitala              Kannuksen lukio           54,76             
3)   Kasperi Keiski                   Kokkolan Suomalainen lukio 56,28             

Loppukilpailu erä 2
1)   Rasmus Envall                    Optima                    51,03             
2)   Maxim Backlund                   Vörå samgymnasium         52,10             
3)   Markus Hurri                     Kosken Lukio              53,02             
4)   Samu Laakso                      Mäkelänrinteen lukio      54,00             
5)   Roope Kangasvieri                Toholammin Lukio          55,36             


A-Tytöt 400m
1)   Reetta Kämäräinen                Haukilahden lukio         59,04             
2)   Riina Heikkonen                  Kimpisen lukio            59,71             
3)   Siiri Rainio                     Schildtin lukio           59,94             
4)   Veera Mensonen                   Kuopion klassillinen lukio 1.00,37           
5)   Malva Nylund                     Vasa övningsskola         1.00,71           
6)   Alina Strömberg                  Korsholms gymnasium       1.01,68           
7)   Vilma Jaatinen                   Kalajoen lukio            1.04,72           
8)   Heidi Haapamäki                  Schildtin lukio           1.05,41           
9)   Evelina Karlsson                 Vörå samgymnasium         1.06,52           
10)  Irja-Ulriikka Valta              Kuopion klassillinen lukio 1.07,60           
11)  Emma Liikkanen                   Kimpisen lukio            1.08,37           

Loppukilpailu erä 1
1)   Vilma Jaatinen                   Kalajoen lukio            1.04,72           
2)   Heidi Haapamäki                  Schildtin lukio           1.05,41           
3)   Evelina Karlsson                 Vörå samgymnasium         1.06,52           
4)   Irja-Ulriikka Valta              Kuopion klassillinen lukio 1.07,60           
5)   Emma Liikkanen                   Kimpisen lukio            1.08,37           

Loppukilpailu erä 2
1)   Reetta Kämäräinen                Haukilahden lukio         59,04             
2)   Riina Heikkonen                  Kimpisen lukio            59,71             
3)   Siiri Rainio                     Schildtin lukio           59,94             
4)   Veera Mensonen                   Kuopion klassillinen lukio 1.00,37           
5)   Malva Nylund                     Vasa övningsskola         1.00,71           
6)   Alina Strömberg                  Korsholms gymnasium       1.01,68           


A-Pojat 800m
Loppukilpailu
1)   Hannes Holmback                  Vörå Samgymnasium         2.02,28           
2)   Nico Dahlbacka                   Vörå Samgymnasium         2.03,24           
3)   Alexander Rönnskär               Vörå Samgymnasium         2.04,75           
4)   Mika Kotiranta                   Joensuun Yhteiskoulun lukio 2.05,79           
5)   Samuel Auvinen                   Joensuun yhteiskoulun lukio 2.07,29           
6)   Eino Könönen                     Joensuun yhteiskoulun lukio 2.08,68           
7)   Kasperi Keiski                   Kokkolan Suomalainen lukio 2.15,48           
8)   Akseli Salin                     Mäkelänrinteen lukio      2.18,05           


A-Tytöt 800m
1)   Lotta Mäkinen                    Schildtin lukio           2.17,36           
2)   Veera Mensonen                   Kuopion klassillinen lukio 2.17,37           
3)   Anni Penttilä                    Mäkelänrinteen lukio      2.19,96           
4)   Lotta Sumuvuori                  Mäkelänrinteen lukio      2.21,84           
5)   Elin Björk                       Vörå samgymnasium         2.23,00           
6)   Alina Suomalainen                Kuortaneen Urheilulukio   2.26,32           
7)   Siiri Möller                     Poke                      2.26,69           
8)   Senja Heinonen                   Siilinjärven lukio        2.29,01           
9)   Tiina Mäki-Panula                Seinäjoen lukio           2.29,02           
10)  Sofia Fogström                   Korsholms gymnasium       2.30,40           
11)  Iiris Moisio                     Kuopion klassillinen lukio 2.32,37           
12)  Sara Kivenmäki                   Kuortaneen Urheilulukio   2.33,85           
13)  Heidi Haapamäki                  Schildtin lukio           2.35,49           
14)  Irja-Ulriikka Valta              Kuopion klassillinen lukio 2.39,91           
15)  Evelina Karlsson                 Vörå samgymnasium         2.41,36           
16)  Emma Liikkanen                   Kimpisen lukio            2.42,19           

Loppukilpailu erä 1
1)   Lotta Sumuvuori                  Mäkelänrinteen lukio      2.21,84           
2)   Senja Heinonen                   Siilinjärven lukio        2.29,01           
3)   Tiina Mäki-Panula                Seinäjoen lukio           2.29,02           
4)   Sofia Fogström                   Korsholms gymnasium       2.30,40           
5)   Sara Kivenmäki                   Kuortaneen Urheilulukio   2.33,85           
6)   Heidi Haapamäki                  Schildtin lukio           2.35,49           
7)   Irja-Ulriikka Valta              Kuopion klassillinen lukio 2.39,91           
8)   Emma Liikkanen                   Kimpisen lukio            2.42,19           

Loppukilpailu erä 2
1)   Lotta Mäkinen                    Schildtin lukio           2.17,36           
2)   Veera Mensonen                   Kuopion klassillinen lukio 2.17,37           
3)   Anni Penttilä                    Mäkelänrinteen lukio      2.19,96           
4)   Elin Björk                       Vörå samgymnasium         2.23,00           
5)   Alina Suomalainen                Kuortaneen Urheilulukio   2.26,32           
6)   Siiri Möller                     Poke                      2.26,69           
7)   Iiris Moisio                     Kuopion klassillinen lukio 2.32,37           
8)   Evelina Karlsson                 Vörå samgymnasium         2.41,36           


A-Pojat 3000m
Loppukilpailu
1)   Eemil Helander                   Schildtin lukio           8.48,87           
2)   Julius Mäkinen                   Sammon keskuslukio        9.11,53           
3)   Nico Dahlbacka                   Vörå Samgymnasium         9.16,46           
4)   Hannes Holmback                  Vörå Samgymnasium         9.32,91           
5)   Samuel Auvinen                   Joensuun yhteiskoulun lukio 9.38,81           


A-Tytöt 3000m
Loppukilpailu
1)   Anni Penttilä                    Mäkelänrinteen lukio      10.05,93          
2)   Lotta Mäkinen                    Schildtin lukio           10.09,78          
3)   Lotta Sumuvuori                  Mäkelänrinteen lukio      10.17,66          
4)   Vilja Kauranen                   Pohjois-Haagan yhteiskoulu 10.47,13          
5)   Senja Heinonen                   Siilinjärven lukio        11.09,56          
6)   Iiris Moisio                     Kuopion klassillinen lukio 11.45,24          
7)   Tiina Mäki-Panula                Seinäjoen lukio           11.55,18          
8)   Miia Ruhkanen                    Kuopion klassillinen lukio 12.03,46          


A-Tytöt 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1)   Mathilda Kvist                   Vörå samgymnasium         14,61             
2)   Saara Keskitalo                  Mäkelänrinteen lukio      14,96             
3)   Minttu Mattinen                  Kimpisen lukio            15,17             
4)   Vilma Jaatinen                   Kalajoen lukio            16,94             
     Malva Nylund                     Vasa övningsskola         DNF               


A-Pojat 110m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1)   Juuso Peltola                    Schildtin lukio           14,82             


A-Pojat Korkeus
Loppukilpailu
1)   Tomi Valkama                     Kuortaneen Urheilulukio   184               
     170    175    180    184    187    
     o      o      xxo    xxo    xxx    

2)   Arttu Heikkilä                   Vaasan lyseon lukio       160               
     160    165    
     xo     xxx    

3)   Juuso Peltola                    Schildtin lukio           160               
     150    155    160    165    
     o      xxo    xo     xxx    

4)   Sebastian Diaz Vargas            Norrvalla Folkhögskola    160               
     140    145    150    155    160    165    
     o      xo     xo     xo     xo     xxx    



A-Tytöt Korkeus
Loppukilpailu
1)   Emma Nyman                       Närpes gymnasium          159               
     150    155    159    163    
     o      o      xo     xxx    

2)   Jennifer Storrank                Kronoby Gymnasium         155               
     150    155    159    
     o      xo     xxx    

2)   Jutta Väkeväinen                 Lappajärven lukio         155               
     155    159    
     xo     xxx    

2)   Sofia Storbjörk                  Kronoby Gymnasium         155               
     150    155    159    
     o      xo     xxx    

5)   Jenny Skuthälla                  Kronoby Gymnasium         155               
     150    155    159    
     xo     xo     xxx    

6)   Hilda Haavisto                   Kannuksen lukio           150               
     140    145    150    155    
     o      xo     o      xxx    



A-Pojat Seiväs
Loppukilpailu
1)   Johan-Antti Kivilahti            Kuortaneen lukio          448               
     433    438    443    448    453    458    463    468    
     xo     -      x-     o      -      -      -      xxx    

2)   Iiro Suutarinen                  Ähtärin lukio             438               
     401    409    417    425    433    438    443    448    453    
     o      -      xo     xo     o      o      -      -      xxx    

3)   Lassi Yli-Kotila                 Kannuksen lukio           433               
     401    409    417    425    433    438    443    
     o      -      xo     -      o      -      xxx    

4)   Teemu Kyösti                     Kalajoen lukio            371               
     340    356    371    386    
     o      o      xo     xxx    



A-Tytöt Seiväs
Loppukilpailu
1)   Sofie Westerlund                 Vasa Gymnasium            357               
     316    331    339    347    357    373    
     o      o      o      xo     o      xxx    

2)   Tilda Borgmästars                Vörå Samgymnasium         301               
     271    286    301    316    
     o      o      o      xxx    

3)   Aino Aaltonen                    Vaasan Lyseon lukio       301               
     271    286    301    316    
     o      xo     o      xxx    

     Essi Melender                    Vöyrinkaupungin koulu     331               
     286    301    316    331    339    
     xo     o      o      o      xxx    

     Moa Parkkinen                    Oxhamns skola             241               
     211    226    241    256    
     o      xo     o      xxx    



A-Pojat Pituus
Loppukilpailu
1)   Antti Tuomela                    Laihian lukio             7,06 +1,8          
     7,06   -      -      6,95   -      7,04   
     +1,8                 +0,0          +0,3   

2)   Jimi Nukala                      Vaasan Lyseon lukio       6,60 +0,4          
     x      x      x      6,53   x      6,60   
                          +0,5          +0,4   

3)   Tomi Valkama                     Kuortaneen Urheilulukio   6,42 +0,1          
     6,05   6,31   6,23   6,26   6,28   6,42   
     +0,7   +1,0   +0,0   +0,0   +1,0   +0,1   

4)   Ali Reza Cheraghi                Pedersöre Gymnasium       5,67 +0,9          
     3,98   5,34   5,67   5,44   5,27   x      
     +1,2   +1,2   +0,9   +0,9   +0,7          



A-Tytöt Pituus
Loppukilpailu
1)   Henriikka Aaltonen               Vaasan Lyseon lukio       5,45 +1,4          
     5,40   5,16   5,35   x      x      5,45   
     +0,5   +0,8   +1,9                 +1,4   

2)   Adeliina Herrala                 Kuortaneen Urheilulukio   5,38 +0,7          
     5,20   5,20   x      5,38   x      5,38   
     +2,0   +1,3          +0,7          +0,7   

3)   Riina Heikkonen                  Kimpisen lukio            5,36 +1,2          
     5,35   -      x      5,06   x      5,36   
     +1,0                 +1,1          +1,2   

4)   Saara Keskitalo                  Mäkelänrinteen lukio      5,30 +0,8          
     5,11   5,26   5,28   5,30   5,04   5,23   
     +1,1   +2,0   +0,2   +0,8   +0,7   +1,3   

5)   Janita Leppäranta                Merikarvian lukio         5,28 +0,9          
     x      x      5,28   5,08   5,14   5,06   
                   +0,9   +1,7   +0,5   +0,8   

6)   Jutta Väkeväinen                 Lappajärven lukio         5,27 +0,7          
     4,95   5,16   5,27   5,17   5,21   5,19   
     +0,7   +1,2   +0,7   +1,0   +1,7   +1,5   

7)   Selma Saarinen                   Kaustisen musiikkilukio   5,21 +0,9          
     5,21   5,06   5,18   5,06   5,12   5,07   
     +0,9   +0,8   +0,7   +0,1   +0,9   +1,3   

8)   Mathilda Kvist                   Vörå samgymnasium         5,17 +0,8          
     5,12   5,16   4,91   5,17   5,02   5,08   
     +0,7   +1,4   +1,2   +0,8   +1,2   +0,3   

9)   Sofia Storbjörk                  Kronoby Gymnasium         5,08 +0,5          
     4,64   5,03   5,08   
     +1,5   +1,2   +0,5   

10)  Jonna Peritalo                   Kuortaneen Urheilulukio   5,06 +1,5          
     4,94   5,00   5,06   
     +0,4   +1,3   +1,5   

11)  Jenny Skuthälla                  Kronoby Gymnasium         5,05 +1,4          
     4,51   5,05   4,67   
     +0,7   +1,4   +0,3   

12)  Veera Perälä                     Nurmon lukio              4,93 +0,3          
     4,53   4,76   4,93   
     +2,0   +1,5   +0,3   

13)  Matleena Parpala                 Kokkolan suomalainen lukio 4,87 +1,7          
     4,86   4,87   4,60   
     +1,3   +1,7   +1,2   

14)  Amanda Koivusalo                 Kronoby gymnasium         4,82 +1,1          
     x      x      4,82   
                   +1,1   

15)  Victoria Myntti                  Jakobstads gymnasium      4,16 +1,6          
     4,16   4,14   4,06   
     +1,6   +1,3   +1,4   

     Henriikka Parpala                Kokkolan Suomalainen Lukio DNS               


A-Pojat 3-loikka
Loppukilpailu
1)   Samu Laakso                      Mäkelänrinteen lukio      12,15 +1,3          
     11,90  12,15  12,07  11,91  11,94  12,00  
     +0,6   +1,3   +0,0   +0,6   +1,9   +0,0   



A-Tytöt 3-loikka
Loppukilpailu
1)   Selma Saarinen                   Kaustisen musiikkilukio   11,78 +0,7          
     11,78  11,64  x      x      x      11,71  
     +0,7   +0,3                        +1,1   

2)   Janita Leppäranta                Merikarvian lukio         11,71 +0,4          
     x      11,50  x      11,64  11,71  11,41  
            +1,1          +1,5   +0,4   +0,3   

3)   Minttu Mattinen                  Kimpisen lukio            11,69 +0,5          
     11,01  10,99  11,14  11,14  11,35  11,69  
     +0,1   +0,4   +1,1   +0,6   +0,1   +0,5   

4)   Riina Heikkonen                  Kimpisen lukio            11,60 +0,4          
     x      11,26  10,97  x      11,60  11,17  
            -0,5   +0,2          +0,4   +0,2   

5)   Jonna Peritalo                   Kuortaneen Urheilulukio   11,13 +0,3          
     10,80  10,91  10,91  11,13  11,12  11,08  
     +0,3   +0,6   +0,0   +0,3   +0,0   +0,0   

6)   Sofia Storbjörk                  Kronoby Gymnasium         11,05 +0,2          
     10,86  10,37  10,71  10,75  10,71  11,05  
     +1,1   +0,7   +0,3   +1,2   +0,1   +0,2   

7)   Jenny Skuthälla                  Kronoby Gymnasium         10,71 +0,0          
     10,11  10,33  10,10  x      10,42  10,71  
     +0,3   +1,6   +0,0          +1,4   +0,0   

8)   Jutta Väkeväinen                 Lappajärven lukio         10,67 +0,0          
     10,67  10,61  10,58  10,63  10,53  10,67  
     +0,5   +1,4   +0,2   +0,3   +0,4   +0,0   

9)   Ina Pajunen                      Kronoby Gymnasium         10,28 +0,2          
     9,56   10,28  x      
     +0,3   +0,2          

10)  Victoria Myntti                  Jakobstads gymnasium      9,66 +0,1          
     9,38   9,56   9,66   
     +0,2   +1,0   +0,1   

11)  Eeva-Stiina Viitala              Kannuksen lukio           9,45 +0,8          
     x      9,45   9,19   
            +0,8   +0,1   

12)  Vera Marin                       Pihtiputaan lukio         9,26 +0,1          
     x      x      9,26   
                   +0,1   



A-Pojat Kuula (6000g)
Loppukilpailu
1)   Ville Halonen                    Kiteen lukio              15,17             
     x      15,17  x      x      15,08  15,10  

2)   Ari Saastamoinen                 Pihtiputaan lukio         12,73             
     11,96  12,37  x      11,99  12,30  12,73  

3)   Kalle Yrjänä                     Kalajoen lukio            12,30             
     x      12,30  x      11,93  x      x      



A-Tytöt Kuula (4000g)
Loppukilpailu
1)   Milla Koski-Vähälä               Kuortaneen Urheilulukio   10,73             
     x      10,63  x      x      x      10,73  

2)   Mari Kahilainen                  Pihtiputaan lukio         10,66             
     10,66  10,57  x      x      x      x      

3)   Minttu Mattinen                  Kimpisen lukio            9,96              
     x      9,96   x      9,89   9,93   x      

4)   Minna Läspä                      Kaustisen musiikkilukio   9,76              
     9,21   9,47   9,31   9,42   9,76   9,41   

5)   Saana Torniainen                 Kouvolan yhteislyseo      8,95              
     8,77   x      8,95   x      x      x      



A-Pojat Kiekko (1750g)
Loppukilpailu
1)   Ville Halonen                    Kiteen lukio              42,39             
     38,22  40,34  40,18  41,43  x      42,39  

2)   Ari Saastamoinen                 Pihtiputaan lukio         41,92             
     40,44  39,53  41,92  x      x      x      

3)   Aleksi Mutanen                   Mäkelänrinteen lukio      41,78             
     41,63  40,04  40,68  41,78  40,15  41,16  

4)   Tuukka Röpelinen                 Arkadian yhteislyseo      39,55             
     35,38  x      36,95  37,17  39,31  39,55  

5)   Samuli Humalalampi               Pihtiputaan lukio         36,33             
     33,93  x      36,33  35,26  36,17  x      

6)   Kalle Yrjänä                     Kalajoen lukio            32,71             
     x      32,28  32,71  31,78  x      32,45  



A-Tytöt Kiekko (1000g)
Loppukilpailu
1)   Taija Tirkkonen                  Pielaveden lukio          43,23             
     37,14  39,75  39,74  40,03  43,23  41,97  

2)   Pinja Karhunen                   Hämeenlinnan lyseon lukio 37,48             
     29,24  x      36,27  x      x      37,48  

3)   Sara Killinen                    Kuortaneen Urheilulukio   35,21             
     x      30,41  x      x      x      35,21  

4)   Emilia Anttila                   Vörå Samgymnasium         33,85             
     32,93  30,99  33,17  31,69  32,09  33,85  

5)   Pihla Karhunen                   Hämeenlinnan lyseon lukio 33,03             
     31,92  x      30,63  x      32,57  33,03  

6)   Milla Koski-Vähälä               Kuortaneen Urheilulukio   32,74             
     31,57  32,74  x      x      x      x      

7)   Matleena Parpala                 Kokkolan suomalainen lukio 30,09             
     30,09  26,68  28,08  x      x      29,09  

8)   Saana Torniainen                 Kouvolan yhteislyseo      27,26             
     27,26  27,07  x      x      25,97  26,88  

9)   Manda Gullberg                   Vasa Övningsskolas gymnasium 26,72             
     24,38  26,72  26,41  

10)  Mimosa Wirkkala                  Kuortaneen Urheilulukio   22,89             
     x      x      22,89  

10)  Minna Läspä                      Kaustisen musiikkilukio   22,89             
     x      22,89  x      



A-Pojat Moukari (6000g)
Loppukilpailu
1)   Roope Auvinen                    Mäkelänrinteen lukio      71,28             
     70,39  69,82  71,28  67,52  68,44  69,54  

2)   Victor Hongell                   Kronoby gymnasium         65,64             
     65,64  x      x      x      x      x      

3)   Pekka Kallioniemi                Sedu                      43,43             
     x      43,43  x      x      41,53  x      



A-Tytöt Moukari (4000g)
Loppukilpailu
1)   Kiira Väänänen                   Kuopion klassillinen lukio 57,21             
     57,21  56,49  56,34  x      54,79  54,88  

2)   Sara Killinen                    Kuortaneen Urheilulukio   51,86             
     x      51,86  x      x      x      x      

3)   Kiia Siponen                     Äänekosken lukio          48,10             
     47,13  47,18  45,02  48,10  46,94  x      

4)   Janina Ylinen                    Koulutuskeskus Sedu       39,31             
     38,73  39,31  x      x      39,24  39,15  

5)   Charlotta Lindholm               Teuvan yhtenäiskoulu      29,94             
     x      x      26,97  26,23  29,94  29,75  



A-Pojat Keihäs (800g)
Loppukilpailu
1)   Topias Laine                     Mäkelänrinteen lukio      63,60             
     63,60  x      63,58  x      63,54  x      

2)   Juhani Hauta-aho                 Kuortaneen Urheilulukio   61,67             
     x      56,15  59,81  57,97  61,67  60,82  

3)   Lassi Yli-Kotila                 Kannuksen lukio           61,55             
     54,56  61,55  x      -      x      57,47  

4)   Teemu Narvi                      Kuortaneen Urheilulukio   59,91             
     x      58,72  59,71  59,67  59,54  59,91  

5)   Aleksi Yli-Mannila               Alajärven lukio           58,36             
     58,36  57,83  56,55  x      x      54,43  

6)   Topi Julkunen                    Juvan Lukio               57,11             
     57,11  56,47  x      55,97  x      x      

7)   Hermanni Suutala                 Kuortaneen Urheilulukio   55,87             
     x      52,84  55,87  x      53,47  x      

8)   Eetu Korhonen                    Kuopion klassillinen lukio 54,99             
     54,60  54,99  x      53,51  x      x      

9)   Juho Järvinen                    Kuortaneen Urheilulukio   53,74             
     52,48  53,30  53,74  

10)  Rasmus Ylikotila                 Keskipohjanmaan ammattiopisto 53,18             
     53,18  x      x      

11)  Valtteri Suomala                 Nivalan ammattiopisto Jedu 48,64             
     48,64  x      x      

12)  Arttu Heikkilä                   Vaasan lyseon lukio       46,61             
     46,61  x      x      



A-Tytöt Keihäs (600g)
Loppukilpailu
1)   Julia Valtanen                   Rauman Lyseon lukio       51,02             
     42,98  46,04  44,80  43,33  46,13  51,02  

2)   Milla Koski-Vähälä               Kuortaneen Urheilulukio   49,40             
     45,70  x      47,29  46,50  46,22  49,40  

3)   Venla Olli                       Eurajoen lukio            45,25             
     x      44,12  45,25  43,80  43,76  42,63  

4)   Ronja Koivisto                   Kauhavan lukio            40,95             
     x      40,14  40,95  x      x      39,56  

5)   Meiju Eskelinen                  Savon ammatti- ja aikuisopisto 40,33             
     40,33  x      35,23  37,65  x      x      

6)   Mimosa Wirkkala                  Kuortaneen Urheilulukio   35,98             
     x      35,98  35,01  35,18  34,64  x      

7)   Jenna Harju                      Alavuden lukio            35,49             
     34,37  33,97  x      x      33,90  35,49  

8)   Minna Läspä                      Kaustisen musiikkilukio   29,81             
     27,35  25,77  28,70  28,48  29,25  29,81  



A-Tytöt 3000m kävely
Loppukilpailu
1)   Erika Westerlund                 Jakobstads gymnasium      17.29,23          


A-Pojat 5000m kävely

A-Pojat 4x100m viesti
Loppukilpailu
1)   Vörå Samgymnasium                -                         43,97             
   1) Ta Nay Tha, 2) Maxim Backlund, 
   3) Hung Pham, 4) David Bamm
2)   Joensuun yhteiskoulun lukio      -                         47,93             
   1) Eino Könönen, 2) Topi Manninen, 
   3) Mika Kotiranta, 4) Samuel Auvinen


A-Tytöt 4x100m viesti
Loppukilpailu
1)   Vörå Samgymnasium                -                         50,51             
   1) Emilia Anttila, 2) Madeleine Glasberg, 
   3) Jennifer Roos, 4) Mathilda Kvist
2)   Kronoby gymnasium                -                         51,51             
   1) Amanda Koivusalo, 2) Sofia Storbjörk, 
   3) Ina Pajunen, 4) Jenny Skuthälla
     Kaustisen musiikkilukio          -                         DNS               
   1) Illusia Kontio, 2) Selma Saarinen, 
   3) Minna Läspä, 4) Julia Kivinen

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan