Resultat: 10.07.2019 XXXVII Knattekarnevalen (mångkamp)

XXXVII Knattekarnevalen (mångkamp). Korrigerat
Vasa IS
10.07.2019

P7 3-ottelu  40m
1)   Lucas Härtull                    LarsmoIF                  7,64              
2)   Erik Lönnqvist                   IKFalken                  7,66              
3)   Noah Östersund                   VasaIS                    8,26              
4)   Ebbot Norström                   MalaxIF                   8,34              
5)   Victor Säll                      VasaIS                    8,40              
6)   Elias Roos                       VasaIS                    8,66              
7)   Melwin Långs                     IFVom                     8,76              
8)   Elliot Salonen                   IF VOM                    8,96              
9)   Walter Björklund                 VasaIS                    9,57              
10)  Aaron Holmback                   VasaIS                    10,65             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,1
1)   Noah Östersund                   VasaIS                    8,26              
2)   Elias Roos                       VasaIS                    8,66              
3)   Melwin Långs                     IFVom                     8,76              
4)   Elliot Salonen                   IF VOM                    8,96              
5)   Aaron Holmback                   VasaIS                    10,65             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,0
1)   Lucas Härtull                    LarsmoIF                  7,64              
2)   Erik Lönnqvist                   IKFalken                  7,66              
3)   Ebbot Norström                   MalaxIF                   8,34              
4)   Victor Säll                      VasaIS                    8,40              
5)   Walter Björklund                 VasaIS                    9,57              


T7 3-ottelu  40m
1)   Amanda Grannas                   IFDrott                   7,92              
2)   Alva Stråka                      IFNykn                    8,12              
3)   Elvira Nordmyr                   IF VOM                    8,13              
4)   Edla Nordberg                    VasaIS                    8,31              
5)   Ella Käld                        VasaIS                    8,40              
6)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    8,42              
6)   Ylva Wikblom                     IFNykn                    8,42              
8)   Isabella Vuorinen                VasaIS                    8,52              
9)   Signe Holmberg                   VasaIS                    9,00              
10)  Linnea Lindh                     VasaIS                    9,01              
11)  Sara Kronqvist                   VasaIS                    9,24              
12)  Molly Antus                      IFVom                     9,32              
13)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                    9,62              
14)  Venny Slotte                     VasaIS                    9,64              
15)  Linnéa Hagman                    VasaIS                    9,71              
16)  Alva Lindholm                    VasaIS                    9,74              
     Inez Häggblom                    VasaIS                    DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1)   Elvira Nordmyr                   IF VOM                    8,13              
2)   Ella Käld                        VasaIS                    8,40              
3)   Sara Kronqvist                   VasaIS                    9,24              
4)   Olivia Bengtsson                 VasaIS                    9,62              
5)   Linnéa Hagman                    VasaIS                    9,71              
     Inez Häggblom                    VasaIS                    DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,4
1)   Amanda Grannas                   IFDrott                   7,92              
2)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    8,42              
2)   Ylva Wikblom                     IFNykn                    8,42              
4)   Signe Holmberg                   VasaIS                    9,00              
5)   Linnea Lindh                     VasaIS                    9,01              

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +1,4
1)   Alva Stråka                      IFNykn                    8,12              
2)   Edla Nordberg                    VasaIS                    8,31              
3)   Isabella Vuorinen                VasaIS                    8,52              
4)   Molly Antus                      IFVom                     9,32              
5)   Venny Slotte                     VasaIS                    9,64              
6)   Alva Lindholm                    VasaIS                    9,74              


P7 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Lucas Härtull                    LarsmoIF                  2,95              
     2,74   2,95   2,79   
                          

2)   Erik Lönnqvist                   IKFalken                  2,80              
     2,76   2,66   2,80   
                          

3)   Victor Säll                      VasaIS                    2,72              
     2,68   2,24   2,72   
                          

4)   Aaron Holmback                   VasaIS                    2,57              
     2,57   2,28   2,23   
                          

5)   Ebbot Norström                   MalaxIF                   2,20              
     2,17   2,14   2,20   
                          

6)   Elias Roos                       VasaIS                    2,18              
     2,08   2,18   2,14   
                          

7)   Noah Östersund                   VasaIS                    2,18              
     2,18   2,00   2,09   
                          

8)   Elliot Salonen                   IF VOM                    2,15              
     1,64   1,56   2,15   
                          

9)   Melwin Långs                     IFVom                     2,11              
     2,04   1,82   2,11   
                          

10)  Walter Björklund                 VasaIS                    1,87              
     1,76   1,87   1,77   
                          



T7 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Amanda Grannas                   IFDrott                   2,66              
     2,59   2,66   2,55   
                          

2)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    2,53              
     2,47   2,38   2,53   
                          

3)   Edla Nordberg                    VasaIS                    2,46              
     1,35   1,97   2,46   
                          

4)   Elvira Nordmyr                   IF VOM                    2,45              
     2,45   2,27   2,44   
                          

5)   Alva Stråka                      IFNykn                    2,43              
     2,39   2,43   2,40   
                          

6)   Ylva Wikblom                     IFNykn                    2,43              
     2,35   2,43   2,26   
                          

7)   Ella Käld                        VasaIS                    2,15              
     2,05   2,15   2,09   
                          

8)   Linnea Lindh                     VasaIS                    2,06              
     2,06   1,91   2,05   
                          

9)   Linnéa Hagman                    VasaIS                    2,06              
     2,06   1,97   1,82   
                          

10)  Isabella Vuorinen                VasaIS                    2,00              
     1,94   1,70   2,00   
                          

11)  Molly Antus                      IFVom                     1,93              
     1,85   1,84   1,93   
                          

12)  Signe Holmberg                   VasaIS                    1,91              
     1,90   1,60   1,91   
                          

13)  Sara Kronqvist                   VasaIS                    1,81              
     1,36   1,79   1,81   
                          

14)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                    1,78              
     1,76   1,78   1,73   
                          

15)  Venny Slotte                     VasaIS                    1,72              
     1,72   1,57   1,66   
                          

16)  Alva Lindholm                    VasaIS                    1,55              
     x      1,55   1,44   
                          

     Inez Häggblom                    VasaIS                                      


P7 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Erik Lönnqvist                   IKFalken                  4,59              
     4,59   3,10   4,55   

2)   Victor Säll                      VasaIS                    3,98              
     x      3,75   3,98   

3)   Elias Roos                       VasaIS                    3,60              
     3,24   3,47   3,60   

4)   Lucas Härtull                    LarsmoIF                  3,39              
     3,11   3,39   2,93   

5)   Aaron Holmback                   VasaIS                    3,10              
     2,52   3,04   3,10   

6)   Melwin Långs                     IFVom                     3,09              
     2,59   2,90   3,09   

7)   Elliot Salonen                   IF VOM                    2,86              
     2,86   x      2,85   

8)   Noah Östersund                   VasaIS                    2,64              
     2,48   2,60   2,64   

9)   Ebbot Norström                   MalaxIF                   2,61              
     2,61   2,27   2,55   

10)  Walter Björklund                 VasaIS                    2,43              
     2,43   1,84   2,24   



T7 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Amanda Grannas                   IFDrott                   3,40              
     3,38   3,38   3,40   

2)   Alva Stråka                      IFNykn                    3,16              
     3,14   2,99   3,16   

3)   Inez Häggblom                    VasaIS                    3,03              
     3,03   2,89   x      

4)   Isabella Vuorinen                VasaIS                    2,80              
     x      2,35   2,80   

5)   Ella Käld                        VasaIS                    2,77              
     2,77   2,72   2,59   

6)   Signe Holmberg                   VasaIS                    2,71              
     2,71   2,58   2,56   

7)   Elvira Nordmyr                   IF VOM                    2,69              
     2,23   x      2,69   

8)   Molly Antus                      IFVom                     2,60              
     2,39   2,60   2,51   

9)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    2,53              
     2,53   2,38   2,12   

10)  Ylva Wikblom                     IFNykn                    2,39              
     2,05   2,39   1,89   

11)  Sara Kronqvist                   VasaIS                    2,29              
     2,29   2,27   2,00   

12)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                    2,28              
     2,25   2,26   2,28   

13)  Linnéa Hagman                    VasaIS                    2,21              
     2,21   2,17   2,15   

14)  Linnea Lindh                     VasaIS                    2,19              
     2,14   2,08   2,19   

15)  Venny Slotte                     VasaIS                    2,11              
     2,01   2,11   x      

16)  Edla Nordberg                    VasaIS                    2,06              
     1,85   2,00   2,06   

17)  Alva Lindholm                    VasaIS                    1,82              
     1,67   1,71   1,82   



P07 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Erik Lönnqvist                   IKFalken                  428               
2)   Lucas Härtull                    LarsmoIF                  388               
3)   Victor Säll                      VasaIS                    330               
4)   Elias Roos                       VasaIS                    252               
5)   Noah Östersund                   VasaIS                    231               
6)   Ebbot Norström                   MalaxIF                   227               
7)   Melwin Långs                     IFVom                     219               
8)   Aaron Holmback                   VasaIS                    208               
9)   Elliot Salonen                   IF VOM                    203               
10)  Walter Björklund                 VasaIS                    146               


T07 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Amanda Grannas                   IFDrott                   331               
2)   Alva Stråka                      IFNykn                    284               
3)   Elvira Nordmyr                   IF VOM                    263               
4)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    244               
5)   Ylva Wikblom                     IFNykn                    230               
6)   Ella Käld                        VasaIS                    226               
7)   Edla Nordberg                    VasaIS                    225               
8)   Isabella Vuorinen                VasaIS                    211               
9)   Signe Holmberg                   VasaIS                    180               
10)  Linnea Lindh                     VasaIS                    165               
11)  Molly Antus                      IFVom                     164               
12)  Sara Kronqvist                   VasaIS                    147               
13)  Linnéa Hagman                    VasaIS                    145               
14)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                    133               
15)  Venny Slotte                     VasaIS                    122               
16)  Inez Häggblom                    VasaIS                    102               
17)  Alva Lindholm                    VasaIS                    100               


P9 4-ottelu  40m
1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    6,63              
2)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    6,69              
3)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    6,89              
4)   Milton Sandén                    VasaIS                    6,95              
5)   Walter Backa                     VasaIS                    7,35              
6)   Luie Nordström                   MalaxIF                   7,38              
7)   Alexander Österberg              IFVom                     7,50              
8)   Liam Nyholm                      VasaIS                    7,63              
9)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   7,79              
10)  Anton Åberg                      VasaIS                    7,89              
11)  Hugo Högbacka                    MalaxIF                   7,97              
12)  Ben Björklund                    IFDrott                   8,09              
13)  Elias Vesterback                 IFFyren                   8,12              
14)  Elvis Björklund                  VasaIS                    8,13              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,7
1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    6,63              
2)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    6,69              
3)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    6,89              
4)   Walter Backa                     VasaIS                    7,35              
5)   Luie Nordström                   MalaxIF                   7,38              
6)   Alexander Österberg              IFVom                     7,50              
7)   Liam Nyholm                      VasaIS                    7,63              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,3
1)   Milton Sandén                    VasaIS                    6,95              
2)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   7,79              
3)   Anton Åberg                      VasaIS                    7,89              
4)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   7,97              
5)   Ben Björklund                    IFDrott                   8,09              
6)   Elias Vesterback                 IFFyren                   8,12              
7)   Elvis Björklund                  VasaIS                    8,13              


T9 4-ottelu  40m
1)   Lithea Ek                        TjöcIK                    7,17              
2)   Ellinor Forsman                  IFNykn                    7,30              
3)   Frida Häggblom                   VasaIS                    7,31              
3)   Elin Wiklund                     IFDrott                   7,31              
5)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    7,35              
6)   Lykke Storgård                   VasaIS                    7,47              
7)   Alexia Gästgivar                 MalaxIF                   7,50              
8)   Bianca Rösgren                   VasaIS                    7,51              
9)   Saga Markén                      IFVom                     7,53              
10)  Linn Enroth                      IFDrott                   7,60              
10)  Olivia Rytylä                    VasaIS                    7,60              
12)  Linn Latvala                     VasaIS                    7,62              
13)  Emma Vägar                       IFFyren                   7,63              
14)  Amanda Niemi                     OulPy                     7,65              
14)  Lily Kronqvist                   VasaIS                    7,65              
16)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    7,95              
17)  Mina Linsa                       VasaIS                    8,06              
18)  Mathilda Lindholm                VasaIS                    8,07              
19)  Fannie Nordman                   MalaxIF                   8,15              
20)  Agnes Nordman                    MalaxIF                   8,18              
20)  Elin Bengtsson                   VasaIS                    8,18              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,7
1)   Lithea Ek                        TjöcIK                    7,17              
2)   Ellinor Forsman                  IFNykn                    7,30              
3)   Frida Häggblom                   VasaIS                    7,31              
4)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    7,35              
5)   Bianca Rösgren                   VasaIS                    7,51              
6)   Emma Vägar                       IFFyren                   7,63              
7)   Fannie Nordman                   MalaxIF                   8,15              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1)   Elin Wiklund                     IFDrott                   7,31              
2)   Alexia Gästgivar                 MalaxIF                   7,50              
3)   Saga Markén                      IFVom                     7,53              
4)   Amanda Niemi                     OulPy                     7,65              
5)   Mina Linsa                       VasaIS                    8,06              
6)   Mathilda Lindholm                VasaIS                    8,07              
7)   Agnes Nordman                    MalaxIF                   8,18              

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +2,6
1)   Lykke Storgård                   VasaIS                    7,47              
2)   Linn Enroth                      IFDrott                   7,60              
2)   Olivia Rytylä                    VasaIS                    7,60              
4)   Linn Latvala                     VasaIS                    7,62              
5)   Lily Kronqvist                   VasaIS                    7,65              
6)   Linn Bengtsson                   VasaIS                    7,95              
7)   Elin Bengtsson                   VasaIS                    8,18              


       
 
—P9 4-ottelu  800m (korrigerat)
Loppukilpailu
1)   Milton Sandén                    VasaIS                    3.04,49           
2)   Eddie Wallin                     VasaIS                    3.04,60           
3)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    3.06,48           
4)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   3.08,81           
5)   Luie Nordström                   MalaxIF                   3.17,24           
6)   Ben Björklund                    IFDrott                   3.21,79           
7)   Alexander Österberg              IFVom                     3.25,63           
7)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    3.25,63           
9)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   3.28,32           
10)  Liam Nyholm                      VasaIS                    3.31,10           
11)  Elias Vesterback                 IFFyren                   3.33,13           
12)  Elvis Björklund                  VasaIS                    3.33,31           
13)  Walter Backa                     VasaIS                    3.39,80           
14)  Anton Åberg                      VasaIS                    3.40,35           



P09 4-ottelu
Loppukilpailu
1)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    938               
2)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    747               
3)   Eddie Wallin                     VasaIS                    738               
4)   Milton Sandén                    VasaIS                    629               
5)   Alexander Österberg              IFVom                     628               
6)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   542               
7)   Liam Nyholm                      VasaIS                    537               
8)   Luie Nordström                   MalaxIF                   530               
9)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   490               
10)  Ben Björklund                    IFDrott                   466               
11)  Anton Åberg                      VasaIS                    416               
12)  Walter Backa                     VasaIS                    366               
13)  Elias Vesterback                 IFFyren                   358               
14)  Elvis Björklund                  VasaIS                    294               
15)  Hugo Hagman                      VasaIS                    0

T9 4-ottelu  800m
Loppukilpailu
1)   Ellinor Forsman                  IFNykn                    3.03,61           
2)   Amanda Niemi                     OulPy                     3.11,64           
3)   Lithea Ek                        TjöcIK                    3.14,66           
4)   Saga Markén                      IFVom                     3.23,56           
5)   Elin Wiklund                     IFDrott                   3.27,42           
6)   Emma Vägar                       IFFyren                   3.31,80           
7)   Frida Häggblom                   VasaIS                    3.32,80           
8)   Olivia Rytylä                    VasaIS                    3.40,35           
9)   Linn Latvala                     VasaIS                    3.43,72           
10)  Linn Enroth                      IFDrott                   3.45,87           
10)  Lykke Storgård                   VasaIS                    3.45,87           
12)  Alexia Gästgivar                 MalaxIF                   3.46,46           
13)  Thilda Koivuharju                VasaIS                    3.50,00           
14)  Bianca Rösgren                   VasaIS                    3.53,44           
15)  Lily Kronqvist                   VasaIS                    3.54,99           
16)  Elin Bengtsson                   VasaIS                    4.04,29           
17)  Mathilda Lindholm                VasaIS                    4.05,73           
18)  Fannie Nordman                   MalaxIF                   4.24,93           
19)  Agnes Nordman                    MalaxIF                   4.53,90           
     Linn Bengtsson                   VasaIS                    DNF               
     Mina Linsa                       VasaIS                    DNF               


P9 4-ottelu  Korkeus
Loppukilpailu
1)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    118               
     95     100    105    110    115    118    
     o      o      o      o      o      oxxx   

2)   Eddie Wallin                     VasaIS                    110               
     85     90     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      xxo    xo     xxx    

2)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   110               
     75     80     85     90     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      o      o      xxo    xo     xxx    

4)   Liam Nyholm                      VasaIS                    105               
     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      o      xxx    

5)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   105               
     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      xo     o      xxx    

6)   Ben Björklund                    IFDrott                   100               
     85     90     95     100    105    
     o      o      xo     o      xxx    

7)   Anton Åberg                      VasaIS                    100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      xxo    xo     xxx    

8)   Milton Sandén                    VasaIS                    95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      o      xxx    

9)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      xo     xo     o      xxx    

10)  Luie Nordström                   MalaxIF                   90                
     75     80     85     90     95     
     o      o      o      o      xxx    

11)  Alexander Österberg              IFVom                     85                
     75     80     85     90     
     o      o      o      xxx    

12)  Elias Vesterback                 IFFyren                   85                
     80     85     90     
     o      xxo    xxx    

13)  Walter Backa                     VasaIS                    80                
     75     80     85     
     xxo    xxo    xxx    

     Elvis Björklund                  VasaIS                    NH                
     75     
     x--    

     Hugo Hagman                      VasaIS                                      


T9 4-ottelu  Korkeus
Loppukilpailu
1)   Lithea Ek                        TjöcIK                    113               
     85     90     95     100    105    110    113    116    
     o      o      o      o      o      o      o      xxx    

2)   Elin Wiklund                     IFDrott                   105               
     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      xo     o      xxx    

3)   Amanda Niemi                     OulPy                     105               
     95     100    105    110    
     o      xo     xo     xxx    

3)   Frida Häggblom                   VasaIS                    105               
     75     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      o      xo     xo     xxx    

5)   Alexia Gästgivar                 MalaxIF                   105               
     75     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      o      xo     xxo    xxx    

6)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      o      xo     xxx    

7)   Ellinor Forsman                  IFNykn                    100               
     75     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      o      o      xxo    xxx    

8)   Bianca Rösgren                   VasaIS                    95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      o      xxx    

9)   Emma Vägar                       IFFyren                   95                
     75     80     85     90     95     100    
     xo     o      o      o      o      xxx    

10)  Linn Enroth                      IFDrott                   95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xo     xxx    

10)  Lykke Storgård                   VasaIS                    95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xo     xxx    

10)  Saga Markén                      IFVom                     95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xo     xxx    

13)  Mina Linsa                       VasaIS                    90                
     75     80     85     90     95     
     o      o      o      xo     xxx    

14)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    90                
     75     80     85     90     95     
     o      xo     o      xo     xxx    

15)  Linn Latvala                     VasaIS                    85                
     75     80     85     90     
     xxo    o      o      xxx    

16)  Mathilda Lindholm                VasaIS                    85                
     75     80     85     90     
     o      o      xo     xxx    

17)  Agnes Nordman                    MalaxIF                   80                
     75     80     85     
     o      o      xxx    

17)  Fannie Nordman                   MalaxIF                   80                
     75     80     85     
     o      o      xxx    

19)  Elin Bengtsson                   VasaIS                    80                
     75     80     85     
     xo     xo     xxx    

20)  Lily Kronqvist                   VasaIS                    75                
     75     80     
     xo     xxx    

     Olivia Rytylä                    VasaIS                                      


P9 4-ottelu  Keihäs
Loppukilpailu
1)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    25,24             
     25,24  20,88  17,46  

2)   Alexander Österberg              IFVom                     24,49             
     22,99  24,49  x      

3)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    20,32             
     20,32  19,70  17,01  

4)   Liam Nyholm                      VasaIS                    13,94             
     13,94  11,02  11,97  

5)   Luie Nordström                   MalaxIF                   13,08             
     10,11  11,81  13,08  

6)   Ben Björklund                    IFDrott                   11,64             
     9,71   9,47   11,64  

7)   Elvis Björklund                  VasaIS                    10,72             
     10,72  10,52  8,93   

8)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   10,63             
     x      10,63  9,44   

9)   Milton Sandén                    VasaIS                    10,45             
     10,45  7,44   9,03   

10)  Hugo Högbacka                    MalaxIF                   10,20             
     9,73   7,40   10,20  

11)  Elias Vesterback                 IFFyren                   9,38              
     8,07   9,38   7,73   

12)  Anton Åberg                      VasaIS                    9,31              
     5,58   8,53   9,31   

13)  Eddie Wallin                     VasaIS                    7,86              
     7,58   7,86   5,08   

14)  Walter Backa                     VasaIS                    5,45              
     4,77   5,45   4,23   

     Hugo Hagman                      VasaIS                                      


T9 4-ottelu  Keihäs
Loppukilpailu
1)   Frida Häggblom                   VasaIS                    9,49              
     6,57   9,46   9,49   

2)   Saga Markén                      IFVom                     9,10              
     9,10   9,05   8,40   

3)   Lithea Ek                        TjöcIK                    8,82              
     8,66   7,65   8,82   

4)   Mina Linsa                       VasaIS                    8,53              
     7,20   6,80   8,53   

5)   Fannie Nordman                   MalaxIF                   8,20              
     6,71   7,04   8,20   

6)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    8,05              
     7,21   8,05   6,99   

7)   Linn Latvala                     VasaIS                    7,53              
     6,59   7,53   6,43   

8)   Lykke Storgård                   VasaIS                    7,44              
     7,44   6,48   6,52   

9)   Emma Vägar                       IFFyren                   7,33              
     7,16   7,33   7,00   

10)  Bianca Rösgren                   VasaIS                    7,23              
     7,23   6,66   7,09   

11)  Alexia Gästgivar                 MalaxIF                   7,19              
     5,08   4,77   7,19   

12)  Agnes Nordman                    MalaxIF                   7,08              
     5,67   5,20   7,08   

13)  Amanda Niemi                     OulPy                     7,03              
     6,77   6,50   7,03   

14)  Mathilda Lindholm                VasaIS                    6,53              
     6,20   6,47   6,53   

15)  Elin Bengtsson                   VasaIS                    6,00              
     4,97   5,14   6,00   

16)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    5,94              
     5,94   x      -      

17)  Linn Enroth                      IFDrott                   5,90              
     5,90   5,61   5,45   

18)  Elin Wiklund                     IFDrott                   5,60              
     4,83   5,12   5,60   

19)  Lily Kronqvist                   VasaIS                    5,57              
     5,50   5,57   4,70   

     Ellinor Forsman                  IFNykn                    DNS               
     Olivia Rytylä                    VasaIS                    DNS               


P09 4-ottelu
Loppukilpailu
1)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    938               
2)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    747               
3)   Eddie Wallin                     VasaIS                    738               
4)   Milton Sandén                    VasaIS                    629               
5)   Alexander Österberg              IFVom                     628               
6)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   542               
7)   Liam Nyholm                      VasaIS                    537               
8)   Luie Nordström                   MalaxIF                   530               
9)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   490               
10)  Ben Björklund                    IFDrott                   466               
11)  Anton Åberg                      VasaIS                    416               
12)  Elias Vesterback                 IFFyren                   358               
13)  Elvis Björklund                  VasaIS                    294               
14)  Walter Backa                     VasaIS                    284               
15)  Hugo Hagman                      VasaIS                    0                 


T09 4-ottelu
Loppukilpailu
1)   Lithea Ek                        TjöcIK                    617               
2)   Frida Häggblom                   VasaIS                    519               
3)   Amanda Niemi                     OulPy                     504               
4)   Ellinor Forsman                  IFNykn                    499               
5)   Elin Wiklund                     IFDrott                   487               
6)   Saga Markén                      IFVom                     465               
7)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    446               
8)   Alexia Gästgivar                 MalaxIF                   445               
9)   Emma Vägar                       IFFyren                   414               
10)  Lykke Storgård                   VasaIS                    411               
11)  Bianca Rösgren                   VasaIS                    393               
12)  Linn Enroth                      IFDrott                   378               
13)  Linn Latvala                     VasaIS                    363               
14)  Lily Kronqvist                   VasaIS                    296               
15)  Mathilda Lindholm                VasaIS                    284               
16)  Mina Linsa                       VasaIS                    274               
17)  Fannie Nordman                   MalaxIF                   267               
18)  Elin Bengtsson                   VasaIS                    258               
19)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    254               
20)  Agnes Nordman                    MalaxIF                   238               
21)  Olivia Rytylä                    VasaIS                    231               


P10 4-ottelu  800m
Loppukilpailu
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   2.47,50           
2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   2.56,28           
3)   Oscar Lundén                     IFDrott                   2.58,50           
4)   Niko Hassila                     IFDrott                   3.08,42           
5)   William Latvala                  VasaIS                    3.22,94           
6)   Casimir Broman                   VasaIS                    3.54,82           
7)   Hugo Carlsson                    VasaIS                    3.55,64           
8)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  4.33,14           


T10 4-ottelu  800m
Loppukilpailu
1)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  3.07,43           
2)   Wilma Karlsson                   IFVom                     3.08,05           
3)   Lovisa Öling                     IFVom                     3.08,53           
4)   Amelina Strömberg                LarsmoIF                  3.10,24           
5)   Isabella Tuulari                 EspTa                     3.21,70           
6)   Mira Asp                         MalaxIF                   3.38,73           
7)   Fanny Långs                      IFVom                     3.39,51           
8)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    3.46,55           
9)   Eveliina Andersson               IFVom                     4.00,87           
10)  Amanda Vesterback                IFFyren                   4.06,87           


P10 4-ottelu  60m aidat
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   11,37             
2)   Oscar Lundén                     IFDrott                   12,31             
3)   Niko Hassila                     IFDrott                   12,82             
4)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   15,41             
5)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  15,78             
6)   Hugo Carlsson                    VasaIS                    15,87             
     Casimir Broman                   VasaIS                    DNS               
     William Latvala                  VasaIS                    DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,6
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   11,37             
2)   Oscar Lundén                     IFDrott                   12,31             
3)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  15,78             
     Casimir Broman                   VasaIS                    DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,7
1)   Niko Hassila                     IFDrott                   12,82             
2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   15,41             
3)   Hugo Carlsson                    VasaIS                    15,87             
     William Latvala                  VasaIS                    DNS               


T10 4-ottelu  60m aidat
1)   Isabella Tuulari                 EspTa                     11,76             
2)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  11,97             
3)   Amanda Vesterback                IFFyren                   12,22             
4)   Amelina Strömberg                LarsmoIF                  12,51             
5)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    13,26             
6)   Lovisa Öling                     IFVom                     13,62             
7)   Fanny Långs                      IFVom                     14,60             
8)   Eveliina Andersson               IFVom                     14,62             
9)   Mira Asp                         MalaxIF                   15,01             
     Matilda Finneman                 VasaIS                    DNS               
     Wilma Karlsson                   IFVom                     DNF               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,1
1)   Amanda Vesterback                IFFyren                   12,22             
2)   Eveliina Andersson               IFVom                     14,62             
3)   Mira Asp                         MalaxIF                   15,01             
     Matilda Finneman                 VasaIS                    DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,7
1)   Isabella Tuulari                 EspTa                     11,76             
2)   Amelina Strömberg                LarsmoIF                  12,51             
3)   Lovisa Öling                     IFVom                     13,62             
     Wilma Karlsson                   IFVom                     DNF               

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +2,7
1)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  11,97             
2)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    13,26             
3)   Fanny Långs                      IFVom                     14,60             


P10 4-ottelu  Korkeus
Loppukilpailu
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   137               
     110    115    120    125    128    131    134    137    140    
     o      o      o      xo     xo     o      xo     o      xxx    

2)   Oscar Lundén                     IFDrott                   110               
     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      xxx    

3)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  110               
     85     90     95     100    105    110    115    
     o      o      xo     o      o      o      xxx    

4)   William Latvala                  VasaIS                    105               
     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      o      xxx    

5)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   105               
     95     100    105    110    
     o      xo     o      xxx    

6)   Casimir Broman                   VasaIS                    105               
     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      xxo    xxx    

7)   Niko Hassila                     IFDrott                   95                
     85     90     95     100    
     o      o      o      xxx    

8)   Hugo Carlsson                    VasaIS                    95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      xo     xo     xxx    



T10 4-ottelu  Korkeus
Loppukilpailu
1)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     -      o      xo     o      o      xo     xxx    

2)   Isabella Tuulari                 EspTa                     115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     -      -      o      o      o      xxo    xxx    

3)   Amanda Vesterback                IFFyren                   110               
     90     95     100    105    110    115    
     -      -      xo     o      o      xxx    

4)   Mira Asp                         MalaxIF                   110               
     90     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      xo     xxx    

5)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    105               
     90     95     100    105    110    
     -      o      o      xo     xxx    

5)   Lovisa Öling                     IFVom                     105               
     90     95     100    105    110    
     o      o      o      xo     xxx    

7)   Amelina Strömberg                LarsmoIF                  105               
     90     95     100    105    110    
     o      o      xo     xo     xxx    

8)   Wilma Karlsson                   IFVom                     100               
     90     95     100    105    
     o      o      o      xxx    

9)   Eveliina Andersson               IFVom                     100               
     90     95     100    105    
     o      o      xo     xxx    

10)  Fanny Långs                      IFVom                     95                
     90     95     100    
     o      xo     xxx    

     Matilda Finneman                 VasaIS                                      


P10 4-ottelu  Keihäs
Loppukilpailu
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   24,45             
     x      22,94  24,45  

2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   21,17             
     19,83  20,55  21,17  

3)   Casimir Broman                   VasaIS                    17,72             
     10,83  17,72  15,41  

4)   Niko Hassila                     IFDrott                   16,15             
     14,13  14,19  16,15  

5)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  14,06             
     x      9,97   14,06  

6)   William Latvala                  VasaIS                    13,08             
     9,49   13,08  12,25  

7)   Oscar Lundén                     IFDrott                   11,19             
     11,19  9,78   10,70  

8)   Hugo Carlsson                    VasaIS                    11,03             
     11,03  8,56   7,54   



T10 4-ottelu  Keihäs
Loppukilpailu
1)   Isabella Tuulari                 EspTa                     19,99             
     15,32  19,99  18,48  

2)   Lovisa Öling                     IFVom                     16,52             
     16,52  15,91  16,36  

3)   Amanda Vesterback                IFFyren                   16,42             
     16,42  15,05  16,04  

4)   Wilma Karlsson                   IFVom                     12,64             
     x      12,64  x      

5)   Mira Asp                         MalaxIF                   11,90             
     11,90  11,77  9,90   

6)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    11,20             
     9,46   11,20  9,33   

7)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  11,15             
     10,25  10,67  11,15  

8)   Amelina Strömberg                LarsmoIF                  9,38              
     6,21   8,32   9,38   

9)   Fanny Långs                      IFVom                     8,82              
     5,95   8,82   8,13   

10)  Eveliina Andersson               IFVom                     8,55              
     8,27   7,74   8,55   

     Matilda Finneman                 VasaIS                    DNS               


P10 4-ottelu
Loppukilpailu
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   1286              
2)   Oscar Lundén                     IFDrott                   789               
3)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   741               
4)   Niko Hassila                     IFDrott                   703               
5)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  477               
6)   Casimir Broman                   VasaIS                    401               
6)   Hugo Carlsson                    VasaIS                    401               
8)   William Latvala                  VasaIS                    397               


T10 4-ottelu
Loppukilpailu
1)   Isabella Tuulari                 EspTa                     895               
2)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  806               
3)   Amanda Vesterback                IFFyren                   707               
4)   Lovisa Öling                     IFVom                     701               
5)   Amelina Strömberg                LarsmoIF                  679               
6)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    566               
7)   Mira Asp                         MalaxIF                   531               
8)   Fanny Långs                      IFVom                     441               
9)   Eveliina Andersson               IFVom                     428               
10)  Wilma Karlsson                   IFVom                     416               
11)  Matilda Finneman                 VasaIS                    0                 


P11 4-ottelu  800m
Loppukilpailu
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    2.57,01           
1)   Nyman Hugo                       IFKraft                   2.57,01           
3)   Jonas Braxén                     VasaIS                    3.10,48           
4)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    3.19,23           


T11 4-ottelu  800m
Loppukilpailu
1)   Winnie Markén                    IFVom                     2.47,28           
2)   Viola Jokiaho                    ÄhtU                      2.50,32           
3)   Julia Åbro                       IFNykn                    2.54,69           
4)   Wilma Grannas                    IFDrott                   2.55,94           
5)   Tilda Åberg                      VasaIS                    3.06,51           
6)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  3.07,17           
7)   Sara Cederholm                   IFNykn                    3.07,42           
8)   Alva Karls                       MalaxIF                   3.21,44           
9)   Linn Bergström                   IFNykn                    3.27,89           
10)  Tilde Bergström                  IFLänken                  3.43,91           
     Elin Krook                       MalaxIF                   DNF               
     Ella Wallin                      VasaIS                    DNS               


P11 4-ottelu  60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,2
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    11,06             
2)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    12,76             
3)   Nyman Hugo                       IFKraft                   13,27             
4)   Jonas Braxén                     VasaIS                    14,02             


T11 4-ottelu  60m aidat
1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   10,43             
2)   Ella Wallin                      VasaIS                    10,44             
3)   Tilda Åberg                      VasaIS                    10,68             
4)   Viola Jokiaho                    ÄhtU                      10,97             
5)   Sara Cederholm                   IFNykn                    11,31             
6)   Linn Bergström                   IFNykn                    11,72             
7)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  11,76             
8)   Elin Krook                       MalaxIF                   11,80             
9)   Julia Åbro                       IFNykn                    12,12             
10)  Winnie Markén                    IFVom                     12,91             
11)  Tilde Bergström                  IFLänken                  13,84             
12)  Alva Karls                       MalaxIF                   14,88             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,2
1)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  11,76             
2)   Julia Åbro                       IFNykn                    12,12             
3)   Tilde Bergström                  IFLänken                  13,84             
4)   Alva Karls                       MalaxIF                   14,88             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,0
1)   Viola Jokiaho                    ÄhtU                      10,97             
2)   Linn Bergström                   IFNykn                    11,72             
3)   Elin Krook                       MalaxIF                   11,80             
4)   Winnie Markén                    IFVom                     12,91             

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +2,0
1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   10,43             
2)   Ella Wallin                      VasaIS                    10,44             
3)   Tilda Åberg                      VasaIS                    10,68             
4)   Sara Cederholm                   IFNykn                    11,31             


P11 4-ottelu  Korkeus
Loppukilpailu
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    128               
     110    115    120    125    128    131    
     o      o      xxo    xo     o      xx-    

2)   Nyman Hugo                       IFKraft                   115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     o      o      xo     o      xo     o      xx-    

3)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    115               
     85     90     95     100    105    110    115    120    
     o      o      o      o      o      xo     xo     xxx    

4)   Jonas Braxén                     VasaIS                    110               
     85     90     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      o      xo     xxx    



T11 4-ottelu  Korkeus
Loppukilpailu
1)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  130               
     90     100    105    110    115    120    125    130    133    
     -      -      o      o      o      o      o      o      xxx    

2)   Wilma Grannas                    IFDrott                   125               
     90     95     100    105    110    115    120    125    130    
     -      -      -      -      o      o      xxo    xo     xxx    

2)   Viola Jokiaho                    ÄhtU                      125               
     90     95     100    105    110    115    120    125    130    
     -      o      o      o      o      xo     xo     xo     xxx    

4)   Julia Åbro                       IFNykn                    115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     -      -      o      o      o      o      xxx    

4)   Linn Bergström                   IFNykn                    115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     -      o      o      o      o      o      xxx    

6)   Sara Cederholm                   IFNykn                    115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     -      -      o      o      o      xxo    xxx    

7)   Tilda Åberg                      VasaIS                    115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     -      -      o      xo     xo     xxo    xxx    

8)   Elin Krook                       MalaxIF                   110               
     90     95     100    105    110    115    
     -      o      o      o      o      xxx    

9)   Tilde Bergström                  IFLänken                  100               
     90     95     100    105    
     o      o      o      xxx    

9)   Winnie Markén                    IFVom                     100               
     90     95     100    105    
     o      o      o      xxx    

11)  Alva Karls                       MalaxIF                   95                
     90     95     100    
     -      o      xxx    

     Agnes Berts                      VasaIS                                      
     Ella Wallin                      VasaIS                                      


P11 4-ottelu  Keihäs
Loppukilpailu
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    22,08             
     21,17  22,08  16,82  

2)   Nyman Hugo                       IFKraft                   20,63             
     20,63  19,09  18,09  

3)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    12,72             
     12,05  12,72  12,41  

4)   Jonas Braxén                     VasaIS                    8,09              
     8,09   x      x      



T11 4-ottelu  Keihäs
Loppukilpailu
1)   Sara Cederholm                   IFNykn                    25,05             
     23,29  25,05  24,26  

2)   Viola Jokiaho                    ÄhtU                      20,67             
     20,67  18,61  18,39  

3)   Wilma Grannas                    IFDrott                   19,08             
     x      19,00  19,08  

4)   Tilda Åberg                      VasaIS                    17,35             
     17,35  15,74  15,17  

5)   Linn Bergström                   IFNykn                    16,84             
     16,84  16,32  16,53  

6)   Winnie Markén                    IFVom                     14,73             
     14,73  13,91  12,58  

7)   Julia Åbro                       IFNykn                    13,88             
     11,75  11,09  13,88  

8)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  13,58             
     12,17  13,58  11,21  

9)   Elin Krook                       MalaxIF                   12,09             
     10,09  10,21  12,09  

10)  Alva Karls                       MalaxIF                   11,09             
     11,09  11,00  11,00  

11)  Tilde Bergström                  IFLänken                  8,40              
     7,66   3,53   8,40   

     Agnes Berts                      VasaIS                    DNS               
     Ella Wallin                      VasaIS                    DNS               


P11 4-ottelu
Loppukilpailu
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    1172              
2)   Nyman Hugo                       IFKraft                   875               
3)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    723               
4)   Jonas Braxén                     VasaIS                    596               


T11 4-ottelu
Loppukilpailu
1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   1209              
2)   Viola Jokiaho                    ÄhtU                      1181              
3)   Sara Cederholm                   IFNykn                    1057              
4)   Tilda Åberg                      VasaIS                    1040              
5)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  951               
6)   Julia Åbro                       IFNykn                    883               
7)   Linn Bergström                   IFNykn                    842               
8)   Winnie Markén                    IFVom                     803               
9)   Elin Krook                       MalaxIF                   643               
10)  Ella Wallin                      VasaIS                    524               
11)  Alva Karls                       MalaxIF                   495               
12)  Tilde Bergström                  IFLänken                  483               
13)  Agnes Berts                      VasaIS                    0                 


P12 5-ottelu  800m
Loppukilpailu
1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    2.55,32           
2)   William Olli                     VasaIS                    3.20,85           
     Alexander Broman                 VasaIS                    DNS               


T12 5-ottelu  800m
Loppukilpailu
1)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    2.46,54           
2)   Ines Östman                      IFDrott                   2.52,58           
3)   Annie Lundén                     IFDrott                   2.55,73           
4)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    3.00,10           
5)   Tuva Nylund                      VasaIS                    3.02,28           
6)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   3.02,96           
7)   Julia Södergård                  IFDrott                   3.12,98           
8)   Carolina Åhman                   IFDrott                   3.23,45           
9)   Malva Ek                         TjöcIK                    3.28,81           
10)  Denise Westerlund                IFDrott                   3.38,79           


P12 5-ottelu  60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,8
1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    13,26             
2)   William Olli                     VasaIS                    13,89             
     Alexander Broman                 VasaIS                    DNS               


T12 5-ottelu  60m aidat
1)   Annie Lundén                     IFDrott                   11,68             
2)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    11,87             
3)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    12,12             
4)   Julia Södergård                  IFDrott                   12,85             
5)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   13,16             
6)   Ines Östman                      IFDrott                   13,79             
7)   Malva Ek                         TjöcIK                    14,12             
8)   Carolina Åhman                   IFDrott                   14,39             
9)   Denise Westerlund                IFDrott                   14,85             
     Tuva Nylund                      VasaIS                    DNS               
     Emma Krook                       MalaxIF                   DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,3
1)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    12,12             
2)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   13,16             
3)   Ines Östman                      IFDrott                   13,79             
4)   Denise Westerlund                IFDrott                   14,85             
     Tuva Nylund                      VasaIS                    DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,8
1)   Annie Lundén                     IFDrott                   11,68             
2)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    11,87             
3)   Julia Södergård                  IFDrott                   12,85             
4)   Malva Ek                         TjöcIK                    14,12             
5)   Carolina Åhman                   IFDrott                   14,39             
     Emma Krook                       MalaxIF                   DNS               


T12 5-ottelu  Korkeus
Loppukilpailu
1)   Annie Lundén                     IFDrott                   130               
     100    105    110    115    120    125    130    135    
     -      -      o      o      o      o      xo     xxx    

2)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    130               
     100    105    110    115    120    125    130    135    
     -      -      o      o      o      xo     xo     xxx    

3)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    125               
     100    105    110    115    120    125    130    
     -      o      o      o      xo     xo     xxx    

4)   Malva Ek                         TjöcIK                    120               
     100    105    110    115    120    125    
     -      o      o      o      o      xxx    

5)   Carolina Åhman                   IFDrott                   115               
     100    105    110    115    120    
     o      o      o      o      xxx    

5)   Ines Östman                      IFDrott                   115               
     100    105    110    115    120    
     o      o      o      o      xxx    

7)   Denise Westerlund                IFDrott                   110               
     100    105    110    115    
     o      o      o      xxx    

8)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   110               
     100    105    110    115    
     o      o      xo     xxx    

9)   Julia Södergård                  IFDrott                   110               
     100    105    110    115    
     o      xo     xxo    xxx    

     Emma Krook                       MalaxIF                                     
     Tuva Nylund                      VasaIS                                      


P12 5-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    3,83 +1,0          
     3,76   3,83   x      
     +1,0   +1,0          

2)   William Olli                     VasaIS                    3,30 +1,3          
     x      2,99   3,30   
            +0,5   +1,3   

     Alexander Broman                 VasaIS                                      


T12 5-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Annie Lundén                     IFDrott                   4,24 +0,9          
     4,13   4,24   4,20   
     +0,6   +0,9   +1,6   

2)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    4,06 +2,7  3,95 +0,8
     3,95   3,80   4,06   
     +0,8   +1,3   +2,7   

3)   Carolina Åhman                   IFDrott                   3,83 +1,4          
     3,83   3,70   3,61   
     +1,4   +0,9   -0,9   

4)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    3,72 +0,4          
     3,72   3,61   3,60   
     +0,4   -0,3   +1,6   

5)   Julia Södergård                  IFDrott                   3,70 +0,6          
     3,51   x      3,70   
     -0,3          +0,6   

6)   Malva Ek                         TjöcIK                    3,40 +1,2          
     3,40   2,75   3,28   
     +1,2   -0,6   +0,2   

7)   Ines Östman                      IFDrott                   3,23 +0,8          
     3,23   3,20   3,23   
     +0,3   +1,6   +0,8   

8)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   3,18 +0,7          
     2,95   3,03   3,18   
     +2,8   +1,0   +0,7   

9)   Denise Westerlund                IFDrott                   2,94 +1,6          
     2,79   2,94   2,91   
     -2,8   +1,6   -0,4   

     Tuva Nylund                      VasaIS                                      


P12 5-ottelu  Kiekko
Loppukilpailu
1)   Alexander Broman                 VasaIS                    24,47             
     17,15  24,47  17,73  

2)   William Olli                     VasaIS                    18,35             
     18,35  x      x      

3)   Theo Gullberg                    VasaIS                    17,00             
     x      x      17,00  



P12 5-ottelu  Keihäs
Loppukilpailu
1)   William Olli                     VasaIS                    26,91             
     26,91  19,30  x      

2)   Alexander Broman                 VasaIS                    23,99             
     21,05  21,70  23,99  

3)   Theo Gullberg                    VasaIS                    21,83             
     17,76  21,83  17,77  



T12 5-ottelu  Keihäs
Loppukilpailu
1)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    20,76             
     18,36  20,76  19,09  

2)   Malva Ek                         TjöcIK                    16,33             
     16,04  15,36  16,33  

3)   Annie Lundén                     IFDrott                   15,57             
     11,79  15,57  14,20  

4)   Ines Östman                      IFDrott                   14,33             
     10,72  13,54  14,33  

5)   Denise Westerlund                IFDrott                   11,91             
     2,18   10,77  11,91  

6)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    11,32             
     11,32  10,03  9,93   

7)   Julia Södergård                  IFDrott                   9,63              
     9,63   6,82   9,16   

8)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   7,73              
     6,75   7,73   6,77   

9)   Carolina Åhman                   IFDrott                   7,70              
     6,91   5,95   7,70   

     Tuva Nylund                      VasaIS                                      


P12 5-ottelu
Loppukilpailu
1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    1155              
2)   William Olli                     VasaIS                    1039              
3)   Alexander Broman                 VasaIS                    610               


T12 5-ottelu
Loppukilpailu
1)   Annie Lundén                     IFDrott                   1348              
2)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    1343              
3)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    1184              
4)   Ines Östman                      IFDrott                   943               
5)   Julia Södergård                  IFDrott                   894               
6)   Malva Ek                         TjöcIK                    875               
7)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   818               
8)   Carolina Åhman                   IFDrott                   804               
9)   Denise Westerlund                IFDrott                   658               
10)  Tuva Nylund                      VasaIS                    185               
11)  Emma Krook                       MalaxIF                   0                 


P13 5-ottelu  800m

T13 5-ottelu  800m
Loppukilpailu
1)   Tilde Nordman                    VasaIS                    2.34,84           
2)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  2.44,75           
3)   Malin Cederholm                  IFNykn                    2.51,66           
4)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    3.01,72           
5)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  3.08,85           
6)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    3.15,97           
7)   Fanny Karls                      MalaxIF                   3.27,07           
     Elisabeth Kvist                  VasaIS                    DNS               
     Molly Forslund                   VasaIS                    DNS               


T13 5-ottelu  60m aidat
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    10,38             
2)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  10,92             
3)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  11,46             
4)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    13,40             
5)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    13,45             
6)   Fanny Karls                      MalaxIF                   14,61             
     Molly Forslund                   VasaIS                    DNS               
     Tilde Nordman                    VasaIS                    DNS               
     Elisabeth Kvist                  VasaIS                    DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,5
1)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    13,40             
2)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    13,45             
3)   Fanny Karls                      MalaxIF                   14,61             
     Molly Forslund                   VasaIS                    DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,6
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    10,38             
2)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  10,92             
3)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  11,46             
     Elisabeth Kvist                  VasaIS                    DNS               
     Tilde Nordman                    VasaIS                    DNS               


P13 5-ottelu  60m aidat

T13 5-ottelu  Korkeus
Loppukilpailu
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    150               
     105    110    115    120    125    130    135    140    145    150    152    
     -      -      -      -      -      o      o      o      xo     xo     xxx    

2)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    145               
     105    110    115    120    125    130    135    140    145    150    
     -      -      -      -      o      o      o      xo     xxo    xxx    

3)   Molly Forslund                   VasaIS                    140               
     105    110    115    120    125    130    135    140    145    
     -      -      -      -      -      o      o      o      xxx    

3)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  140               
     105    110    115    120    125    130    135    140    145    
     -      -      -      o      o      o      o      o      xxx    

5)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  135               
     105    110    115    120    125    130    135    140    
     -      -      o      o      o      xo     o      xxx    

6)   Fanny Karls                      MalaxIF                   130               
     105    110    115    120    125    130    135    
     o      o      o      o      xo     xo     xxx    

7)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    125               
     105    110    115    120    125    130    
     o      o      o      o      o      xx-    

8)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    120               
     105    110    115    120    125    
     -      xo     o      xo     xxx    

     Tilde Nordman                    VasaIS                                      


P13 5-ottelu  Pituus

T13 5-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    4,29 +0,4          
     4,17   3,88   4,29   
     +1,0   +0,9   +0,4   

2)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  4,24 +2,0          
     4,24   x      4,21   
     +2,0          -0,2   

3)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  4,22 +1,5          
     3,62   3,94   4,22   
     +1,4   -0,6   +1,5   

4)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    4,02 +0,6          
     3,62   3,80   4,02   
     -0,3   +0,8   +0,6   

5)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    3,81 +0,9          
     3,66   3,81   3,40   
     +0,8   +0,9   +0,9   

6)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    3,38 -0,1          
     3,16   3,38   x      
     +0,7   -0,1          

7)   Fanny Karls                      MalaxIF                   3,13 +0,5          
     2,90   3,13   2,93   
     +2,5   +0,5   +1,5   

     Molly Forslund                   VasaIS                                      
     Tilde Nordman                    VasaIS                                      


P13 5-ottelu  Kiekko

P13 5-ottelu  Keihäs

T13 5-ottelu  Keihäs
Loppukilpailu
1)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    31,57             
     29,47  29,05  31,57  

2)   Molly Forslund                   VasaIS                    27,43             
     23,93  25,06  27,43  

3)   Malin Cederholm                  IFNykn                    25,97             
     24,77  24,98  25,97  

4)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  22,34             
     22,34  20,39  20,24  

5)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    18,58             
     14,14  18,58  17,98  

6)   Fanny Karls                      MalaxIF                   14,15             
     14,15  13,95  12,75  

7)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  13,59             
     12,68  13,59  x      

8)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    13,34             
     11,88  11,94  13,34  

     Tilde Nordman                    VasaIS                                      


T13 5-ottelu
Loppukilpailu
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    1852              
2)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  1670              
3)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  1322              
4)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    1234              
5)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    963               
6)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    887               
7)   Fanny Karls                      MalaxIF                   861               
8)   Molly Forslund                   VasaIS                    693               
9)   Tilde Nordman                    VasaIS                    364               


Alla resultat 2019


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan