Resultat: 13.05.2019 Lilla stafettkarnevalen

5 x 80 m pojkar åk 1-6

1. Terjärv skola                           55,99  
2. Oxhamns skola åk 6 lag 1      56,15  
3. Näs skola lag 1                       57,01  
4. Oxhamns skola åk 6 lag 2   1.00,83  
5. Språkbadsskolan lag 1        1.01,10  
6. Kyrkoby skola lag 1              1.01,61  
7. Näs skola lag 2                     1.04,91  
8. Kållby-Heimbacka skola       1.06,64 
9. Villa skola                             1.07,94
10. Kyrkoby skola lag 2            1.10,07

Heat 1               

1. Terjärv skola                           55,99        
     Elias Grannabba        
     Frank Granholm        
     André Sandström        
     Romeo Rantala        
     Andrei Ciornei

 2. Oxhamns skola åk 6 lag 1     56,15        
     Leo Lithén        
     Rasmus Svenlin        
     Max Nygård        
     Abbe Abdulrahman         
     Hugo Hjulfors

 3. Kyrkoby skola lag 1           1.01,61       
      David Björkskog        
      Oskar Englund        
       Hampus Granqvist        
       Eeli Gäddnäs        
       Alex Roos

4. Näs skola lag 2                   1.04,91       
    Oliwer Snellman        
    William Hagnäs       
     Melwin Thylin      
     Jeremias Granholm        
     Noah Granholm

5. Kållby-Heimbacka skola       1.06,64        
    Sebastian Grankull        
    Ville Nybacka        
    Leon Sundqvist        
    Alexander Hjulfors       
    Linus Grankulla

Heat 2               

1. Näs skola lag 1                       57,01        
   Amos Byggmästar        
   Noel Wälivaara        
    Noel Granholm        
    Hugo Gäddnäs       
    Paul Hjulfors

2. Oxhamns skola åk 6 lag 2   1.00,83        
    Hugo Luomanranta        
    Oskar Wallsten        
     Hannes Lill        
     Niilo Päiväniemi       
     Nestor Räykkönen

 3. Språkbadsskolan lag 1        1.01,10        
     Edward Asplund        
     Milton Björk        
     Anton Vähäkangas        
     Robin Forslund        
     Casper Löfs

 4. Villa skola                           1.07,94        
      Mikael Wentus        
      Alfons Björk         
      William Brännbacka        
      Aarne Peltola        
      Isac Granberg

 5. Kyrkoby skola lag 2            1.10,07      
     Samuel Ingerström        
     William Rundell        
     Edvin Ström        
     Vincent Palmroos       
     Sam Uotinen

4 x 100 m pojkar åk 7-9

1. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1    48,06        
    Adrian Björkgren        
    Eddie Wikar         
    Isak Höglund       
     William Westerlund

 2. Tegengrenskola lag 1              48,83        
     Elias Rintanen        
      Michael Rännar        
      Einar Wikar        
      Saila Sha Aye La

 3. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2   50,12        
      Marc Stenberg        
      Erik Strömberg        
      William Nyman        
      Casper Snellman

  4. Cronhjelm skola lag 1            50,93        
      Sel Ber Dway        
      Asha Min Wanchai        
      Josua Grankulla        
       Malek Khasfi

 5. Oxhamns skola åk 7-9 lag 3    51,80        
     Mustafa Jaffari        
     Oscar Grannas        
     Adrian Elenius        
     Oliver Nygård

  6. Cronhjelm skola lag 2             53,55        
      Otto Sjölund        
      Paulus Byggmästar        
       Noah Grankulla       
       Nils-Emil Ahlgren

4 x 100 m pojkar andra stadiet

1. Jakobstads gymnasium lag 1     46,31        
     Alex Johansson        
     Alfons Söderman        
     Johannes Åhman        
     Alexander Björkgren

  Jakobstads gymnasium lag 2        DNS        
    Johan Nygård        
     Alexander Bobacka        
     Alexander Ross       
     Oscar Sandler

5 x 80 m flickor åk 1-6

1. Oxhamns skola åk 6 lag 1        57,77  
2. Språkbadsskolan lag 1             58,15  
3. Terjärv skola                             59,55  
4. Oxhamns skola åk 6 lag 2     1.00,94 
5. Näs skola lag 1                      1.01,04 
6. Oxhamns skola åk 6 lag 3     1.02,01  
7. Oxhamns skola åk 6 lag 4     1.03,04  
8. Språkbadsskolan lag 2          1.03,23 
9. Kållby-Heimbacka skola        1.04,57  
10. Villa skola                            1.06,31
11. Näs skola lag 2                    1.06,41
 12. Kyrkoby skola lag 1            1.08,36  
13. Purmo skola                        1.10,38

Erä 1               

  1. Oxhamns skola åk 6 lag 1      57,77        
       Emma Karlsström        
       Wilma Höglund        
       Anva Lind        
       Mollie Wikman        
       Sarah Jungar

  2. Språkbadsskolan lag 1           58,15        
      Nathalie Björkfors        
      Emmi Mäenpää        
      Agnes Skytte        
      Bianca Smedlund        
      Annie Lunden

 3. Oxhamns skola åk 6 lag 4    1.03,04        
      Alma Hatt        
      Wilma Olin        
       Livia Sulkakoski       
       Venla Dahl        
       Agnes Renvall

 4. Kållby-Heimbacka skola       1.04,57        
     Ester Nybacka        
     Edith Snellman        
     Jeanette Ström        
      Moa Hjulfors        
      Mia-Linn Bexar

 5. Villa skola                             1.06,31        
     Dayna Austen        
     Ines Kangas        
     Nea Isokoski        
     Silja Rauma        
     Vilhelmina Wäntsi

 6. Näs skola lag 2                     1.06,41        
     Ellen Gäddnäs       
     Enny Esberg        
     Edith Hjulfors        
     Minea Hagnäs         
     Lilja Benton

Heat 2               

 1. Terjärv skola                            59,55        
     Abigail Byskata        
     Jeanette Skullbacka        
     Novalie Forsén        
     Minéa Granholm        
     Hanna Storbacka

 2. Oxhamns skola åk 6 lag 2      1.00,94        
     Cathrine Torr        
     Emelie Forsbacka        
     Rebecka Höglund        
     Ebba Kronholm        
     Victoria Pettil

 3. Näs skola lag 1                      1.01,04        
      Erika Gäddnäs        
      Evelina Grankulla        
      Amelia Wahlberg        
      Silvia Björkskog        
      Alma Byggmästar

 4. Oxhamns skola åk 6 lag 3      1.02,01        
     Ida Jankens        
     Tindra Nordlund        
      Vendla Sundell        
      Rebecka Pelkonen        
      Sara Stenman

 5. Språkbadsskolan lag 2            1.03,23        
      Elvira Björklund        
      Alina Mäenpää        
      Ella Aspvik        
      Felicia Kass        
      Zera Snellman

6. Kyrkoby skola lag 1                 1.08,36        
   Sofie Lövsund        
   Moa Vähäkangas       
   Alissa Östergård       
   Lowa Brännbacka         
   Lana Björkgård

 7. Purmo skola                           1.10,38        
    Natalie Nylund        
    Emma Sahla        
    Wilma Raak        
    Natalie Westström       
     Amanda Tarvonen

4 x 100 m flickor åk 7-9
1. Tegengrenskola lag 1                  54,04 
2. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1        54,13  
3. Zachariasskolan lag 1                  54,32  
4. Cronhjelm skola lag 1                  55,29
5. Tegengrenskola lag 2                  55,88  
6. Cronhjelm skola lag 2                  56,46  
7. Zachariasskolan lag 2                  58,02  
8. Oxhamns skola åk 7-9 lag 3        59,72  
9. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2      1.00,43

Heat 1               

1. Tegengrenskola lag 2                   55,88        
     Evelina Österberg        
      Bianca Rex         
      Frida Ingman        
      Livia Nilsson

 2. Cronhjelm skola lag 2                   56,46       
     Emilia Gäddnäs        
     Lotta Martin        
     Maja Söderlund        
     Amanda Parkkinen

3. Zachariasskolan lag 2                   58,02        
    Tilde Stråka        
     Ella Liljeqvist        
     Milla Ström        
     Engla-Lie Holländer

4. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2       1.00,43        
    Julia Limnell        
     Emma Hietala        
     My Nygård        
     Elvira Nyrönen

Heat 2               

1. Tegengrenskola lag 1                   54,04        
    Alva Thors        
    Linnéa Källbacka       
     Henna Torrkulla        
     Celine Ingman

2. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1         54,13        
    Mia Backman        
    Emma Lillas        
    Nea Hassila       
    Priscilla Boateng

3. Zachariasskolan lag 1                   54,32        
    Belinda Stenroos         
    Elin Wik         
    Laura Ström         
    Alma Hedman

 4. Cronhjelm skola lag 1                 55,29        
      Nora Finholm        
      Hanna Hagnäs        
      Felicia Vikström        
      Emma Haglund

5. Oxhamns skola åk 7-9 lag 3         59,72        
    Jessica Järndahl        
    Alyssa Palojärvi        
    Kiira Nordström        
    Maja Fagerudd

4 x 100 m flickor andra stadiet

1. Jakobstads gymnasium lag 2      55,90       
     Ida Backman        
     Lydia Elenius       
      Moa Parkkinen      
      Moa Sandström

     Jakobstads gymnasium lag 1       DNS        
      Lina Frostdahl        
      Alva Åkerholm        
      Victoria Myntti        
      Rebecca Åkerholm

8 x 50 m mixed åk 1-4
1. Kyrkoby skola lag 1                  1.00,82 
2. Språkbadsskolan lag 1             1.03,99  
3. Bonäs skola lag 1                     1.04,99  
4. Kyrkostrands skola lag 1          1.06,09 
5. Näs skola lag 1                        1.06,28  
6. Lagmans skola                         1.06,30
7. Terjärv skola                             1.06,47  
8. Munsala småskola lag 1           1.08,23  
9. Vestersundsby skola                1.09,15  
10. Villa skola                               1.09,37
11. Kyrkostrands skola lag 2        1.09,72    
12. Bonäs skola lag 2                   1.10,32 utomtävlan

Heat 1               

1. Kyrkoby skola lag 1                  1.00,82        
     Ellen Kock        
     Arvid Kock        
     Enya Lönnqvist        
     Theo Nordling        
     Ruth Långbacka        
     Tobias Söderman        
      Elin Häger        
      Max Gäddnäs

  2. Språkbadsskolan lag 1          1.03,99        
      Joel Asplund         
      Sofia Frostdahl        
      Onni Hopiavuori    
      Olivia Smedlund        
      Mike Mäenpää        
      Cajsa Svenlin       
      Oscar Lunden     
      Minea Sundelin

 3. Bonäs skola lag 1                   1.04,99        
     Eddie Häggman        
     Charlotta Skytte        
     Kevin Westerlund       
     Tilde Nylund        
     Albin Sandler       
     Venla Lehto       
     Alexander Ray      
     Wilma Grannas

 4. Terjärv skola                          1.06,47       
     Eric Söderbacka       
      Minea Storbacka        
      Hugo Bodbacka        
      Olivia Broberg       
      Jacob Edsvik         
      Tea Kelahaara       
       Oiva Hänninen        
       Maja Widjeskog

 5. Munsala småskola lag 1        1.08,23        
     Eddie Nyvall      
     Ronja Norrgård    
     Kevin Åkerman        
      Elin Skrifvars       
      Samuel Nilsström        
      Sarah Ingman        
      Sam Norrgård       
      Miranda Ingman

 6. Villa skola                                1.09,37        
      Mikael Wentus        
      Dayna Austen        
      Alfons Björk        
      Ines Kangas        
      Aarne Peltola      
      Nea Isokoski       
      Isac Granberg     
      Silja Rauma

Heat 2               

1. Kyrkostrands skola lag 1       1.06,09        
    Leo Boström      
    Amanda Lindgren     
    Isak Hjulfors       
    Venla Rönngård       
    Benjamin Sabel        
    Felicia Kaitfors        
    Aaron Sandstedt        
    Carla Björkgren

 2. Näs skola lag 1                     1.06,28        
     Lilja Peltola        
     Mille Björklund        
      Elvira Sundkvist        
      Jona Björkskog        
      Ethel Thylin       
      Oskar Granholm        
      Nellie Granholm        
      Jakob Hjulfors

 3. Lagmans skola                     1.06,30        
     Lydia Backman        
     Melvin Pelkonen      
     Matilda Fors       
     Knut Isomaa      
     Veronika Byggmästar        
     Niko Hassila        
      Emma Kulla        
      Toan Le

4. Vestersundsby skola             1.09,15        
     Arvid Granholm        
      Linnea Nygård       
      Casper Granqvist       
       Aline Strang        
       Kasper Nevanperä       
       Emma Segervall        
      Jeremias Wallgren        
      Josefine Södergård

 5. Kyrkostrands skola lag 2        1.09,72       
     Theo Stenman        
     Vanna Lithen       
      Melker Eklund        
      Fanny Söderbacka       
      Ian Gripenberg        
      Mirjam Furu        
      Walter Östman      
      Nea Hudd
     Bonäs skola lag 2                  1.10,32    utomtävlan    
     Konrad Sacklén        
     Leona Lillkvist        
     Jakob Jungell       
     Isabella Ray        
     Oliver Karlsson        
      Ellie Emet        
      Albin Sandler       
      Ava Perälä

5 x 80 m mixed, åk 1-6 små skolor

1. Östensö små skola                  57,40  
2. Munsala småskola lag 1          59,74  
3. Socklot småskola lag 1         1.01,02 
4. Munsala småskola lag 2       1.03,22  
5. Hirvlax småskola lag 1          1.03,74  
6. Munsala småskola lag 3        1.06,61 
7. Hirvlax småskola lag 2          1.07,29  
8. Socklot småskola lag 2          1.09,79 
9. Munsala småskola lag 4        1.10,82  
10. Hirvlax småskola lag 3         1.13,30

Heat 1               

1. Östensö små skola                    57,40       
     Felix Kass        
     Julia Backlund        
      Valter Ehnvall        
      Agnes Kulla       
      Jimmy Söderlund
2. Munsala småskola lag 2         1.03,22        
    Adam Holm         
    Evelina Janfelt        
    William Bäck        
    Julia Ena       
     Sam Norrgård

3. Munsala småskola lag 3           1.06,61       
    Samuel Nilsström        
     Ella Janfelt        
     Oskari Norrgård        
      Nelia Wiklund        
      Alexander Blomqvist

4. Socklot småskola lag 2             1.09,79        
     Wilma Blomström       
     Noah Holmberg       
     Sandra Westerlund       
      Alex Wikblad        
     Ellen Kronqvist Storholm

5. Hirvlax småskola lag 3              1.13,30        
     Edith Karlström        
     Manu Ojala        
     Milla Wiklund        
     William Häggblom        
     Emelie Broo

Heat 2               

1. Munsala småskola lag 1              59,74      
    Tinja Kuoppamaa       
     Jonah Mannil        
     Tilda Bertell        
      Wilmer Ingman    
      Anna Nybäck

 2. Socklot småskola lag 1            1.01,02        
     Sara Cederholm     
     Eddie Wikblom        
     Malin Cederholm 
     Linus Wingren     
     Iris Lillvik

 3. Hirvlax småskola lag 1              1.03,74  
     Linn Bergström        
     Robin Häger        
     Edith Karlström      
      Hugo Mäkelä    
      Minéa Sjöberg
 4. Hirvlax småskola lag 2               1.07,29        
     Natalie Nyman        
      Kevin Blomqvist      
      Jennifer Stråka    
       Anton Broo  
       Emilia Blomqvist
5. Munsala småskola lag 4             1.10,82        
     Kevin Åkerman         
     Josephine Mannil        
      Emil Nyman        
      Elin Sundholm         
      Linnea Flén

Dubbel mixed svensk stafett andra stadiet

1. Jakobstads gymnasium lag 1       5.07,58        
      Ida Backman        
      Alexander Bobacka       
      Lydia Elenius        
      Alexander Björkgren       
       Fanny Fagerudd       
       Alfons Söderman        
       Hanna Frostdahl      
       Johannes Åhman

2. Jakobstads gymnasium lag 2      5.19,58       
     Moa Sandström        
     Johan Nygård        
      Moa Parkkinen        
      Oscar Sandler        
      Adela Grön       
      Wihtori Karukka       
      Kajsa Smedlund        
      Emil Segervall

Dubbel mixed svensk stafett åk 7-9

1. Tegengrenskola lag 1                4.48,63        
     Alva Thors        
     Jacob Smeds        
     Celine Ingman        
     Michael Rännar        
      Henna Torrkulla        
      Elias Rintanen       
      Linnéa Källbacka      
      Leonard Marken

 2. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1     4.52,56        
     Lova Forsman        
     William Nyman        
     Tilda Höglund        
      Adrian Björkgren     
      Priscilla Boateng        
      Isak Höglund        
      Teodora Westerlund        
      William Westerlund

3. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2     5.18,50        
    Tilda Gripenberg        
     Casper Snellman        
      Fanny Östman       
      Marc Stenberg        
      Moa Boström        
      Albin Söderman        
     Julia Limnell         
     Mustafa Jaffari

     Zachariasskolan lag 1               DNS        
      Laura Ström        
      Kasper Holm        
      Alma Hedman        
      Charlie Portos        
      Belinda Stenroos        
      William Back        
      Tilde Stråka        
      Adrian Lillas

 


Alla resultat 2019


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan