Resultat: 07.07.2018 SFI-mästerskap i Jakobstad 7-8.7.2018

SFI mästerskap i Jakobstad
Arrangör: IF Drott
07.07-08.07.2018

H 100m Final,  +1,6		      8.7
1)   Christoffer Envall               IKFalken                  10,75             
2)   Eljas Aalto                      IFSibboV                  10,85             
3)   Aleksi Ala-Prinkkilä             IFKraft                   10,91             
4)   Jonathan Brace                   EsboIF                    10,92             
5)   Viktor Kantele                   BorgåAk                   10,98             
6)   Emil Thölix                      IFÅland                   10,99             
7)   Joona Luotonen                   IFSibboV                  11,03             
8)   Jonni Blomqvist                  BorgåAk                   11,29             


Försök heat 1,  +1,5
1)   Eljas Aalto                      IFSibboV                  10,81Q            
2)   Christoffer Envall               IKFalken                  10,85Q            
3)   Jonathan Brace                   EsboIF                    10,94Q            
4)   Emil Thölix                      IFÅland                   10,99q            
5)   Viktor Kantele                   BorgåAk                   11,02q            
6)   Jeremias Haikonen                HIFK                      11,23             
7)   Victor Fagerholm                 BorgåAk                   11,43             
8)   David Bamm                       VasaIS                    11,44             

Försök heat 2,  +1,8
1)   Aleksi Ala-Prinkkilä             IFKraft                   10,89Q            
2)   Joona Luotonen                   IFSibboV                  10,96Q            
3)   Jonni Blomqvist                  BorgåAk                   11,27Q            
4)   Tha Ta                           LarsmoIF                  11,35             
5)   Eric Sjölund                     IFÅland                   11,36             
6)   Rasmus Envall                    IKFalken                  11,67             
7)   Willem Kajander                  BorgåAk                   11,76             
     Tommi Eerola                     EsboIF                    DNS               

H 200m Final,  +1,3		      7.7
1)   Eljas Aalto                      IFSibboV                  21,37             
2)   Erik Back                        HIFK                      21,51             
3)   Willem Kajander                  BorgåAk                   21,62             
4)   Christoffer Envall               IKFalken                  21,78             
5)   Mikael Granqvist                 IFSibboV                  22,11             
6)   Emil Thölix                      IFÅland                   22,22             
7)   Filiph Johansson                 GamlakIF                  22,28             
8)   Jonathan Brace                   EsboIF                    22,46             

Försök heat 1,  +2,0
1)   Eljas Aalto                      IFSibboV                  22,16Q            
2)   Mikael Granqvist                 IFSibboV                  22,36Q            
3)   Jonathan Brace                   EsboIF                    22,39q            
4)   Jeremias Haikonen                HIFK                      23,11             
5)   Rasmus Envall                    IKFalken                  23,50             
6)   Tuomas Puputti                   IFRaseb                   24,67             
7)   Sebastian Diaz Vargas            IFÅland                   24,86             

Försök heat 2,  +0,9
1)   Erik Back                        HIFK                      21,70Q            
2)   Christoffer Envall               IKFalken                  22,04Q            
3)   Emil Thölix                      IFÅland                   22,13q            
4)   Benjamin Stendahl                EsboIF                    22,64             
5)   Edward Lindberg                  IFSibboV                  23,46             
6)   Levi Backholm                    VasaIS                    26,40             

Försök heat 3,  +1,3
1)   Willem Kajander                  BorgåAk                   22,26Q            
2)   Filiph Johansson                 GamlakIF                  22,56Q            
3)   Eric Sjölund                     IFÅland                   22,73             
4)   Elias Ylöstalo                   IFSibboV                  22,90             
5)   Daniel Lundmark                  HIFK                      22,97             
6)   Maxim Backlund                   IFNykn                    24,29             


H 400m Final		              8.7
1)   Erik Back                        HIFK                      47,93             
2)   Filiph Johansson                 GamlakIF                  48,74             
3)   Eljas Aalto                      IFSibboV                  48,99             
4)   Jonni Blomqvist                  BorgåAk                   49,46             
5)   Jaakko Lehtilä                   HIFK                      49,88             
6)   Benjamin Stendahl                EsboIF                    50,08             
7)   Mikael Granqvist                 IFSibboV                  50,09             
8)   Rickard Nylund                   LarsmoIF                  50,71             
9)   Daniel Lundmark                  HIFK                      50,99             
10)  Jevgeni Aleksandrov              HIFK                      51,25             
11)  Alexander Rönnskär               IKFalken                  52,28             
12)  Edward Lindberg                  IFSibboV                  52,32             
13)  Lucas Mattsson                   IFÅland                   53,41             
14)  Maxim Backlund                   IFNykn                    53,67             
     Christoffer Envall               IKFalken                  DNF               

Final heat 1
1)   Erik Back                        HIFK                      47,93             
2)   Filiph Johansson                 GamlakIF                  48,74             
3)   Eljas Aalto                      IFSibboV                  48,99             
4)   Jonni Blomqvist                  BorgåAk                   49,46             
5)   Jaakko Lehtilä                   HIFK                      49,88             
6)   Benjamin Stendahl                EsboIF                    50,08             
7)   Mikael Granqvist                 IFSibboV                  50,09             
     Christoffer Envall               IKFalken                  DNF               

Final heat 2
1)   Rickard Nylund                   LarsmoIF                  50,71             
2)   Daniel Lundmark                  HIFK                      50,99             
3)   Jevgeni Aleksandrov              HIFK                      51,25             
4)   Alexander Rönnskär               IKFalken                  52,28             
5)   Edward Lindberg                  IFSibboV                  52,32             
6)   Lucas Mattsson                   IFÅland                   53,41             
7)   Maxim Backlund                   IFNykn                    53,67             

H 800m Final	                      7.7
1)   Simon Haglund                    IKFalken                  1.54,26           
2)   Alex Rauhala                     VasaIS                    1.54,90           
3)   Jaakko Lehtilä                   HIFK                      1.56,28           
4)   Tuomas Puputti                   IFRaseb                   1.56,80           
5)   Robert Hagström                  GamlakIF                  1.57,78           
6)   Alexander Rönnskär               IKFalken                  1.59,47           
7)   Robin Kronqvist                  IKFalken                  2.04,09           
8)   Jonas Härtull                    GamlakIF                  2.05,90           
9)   Hugo Åström                      HIFK                      2.06,37           


H 1500m Final	                      8.7
1)   Simon Haglund                    IKFalken                  4.01,49           
2)   Tuomas Puputti                   IFRaseb                   4.02,73           
3)   Alex Rauhala                     VasaIS                    4.07,61           
4)   Pauli Ruostetsaari               GamlakIF                  4.08,80           
5)   Kevin Sandell                    IKFalken                  4.14,22           
6)   Jonas Härtull                    GamlakIF                  4.15,59           
7)   Alex Svartsjö                    IFFemman                  4.16,55           
8)   Björn Sandler                    IKFalken                  4.21,78           
9)   Nico Dahlbacka                   GamlakIF                  4.24,66           
     Robert Hagström                  GamlakIF                                    

H 5000m Final	7.7
1)   Victor Lövdal                    VasaIS                    15.11,75          
2)   Pauli Ruostetsaari               GamlakIF                  15.17,94          
3)   Jan Kaas                         GamlakIF                  15.37,52          
4)   Kevin Sandell                    IKFalken                  15.47,60          
5)   Björn Sandler                    IKFalken                  15.52,20          
6)   Hugo Karlström                   IFÅsar                    15.57,64          
7)   Christian Grannas                IFVom                     16.07,78          
8)   Alex Svartsjö                    IFFemman                  16.11,71          


H 110m häck Lopp 1      +2,0  	      8.7
1)   Viktor Kantele                   BorgåAk                   14,64             
     Ville Rajala                     AlajA                     14,80             

H 110m häck Lopp 2	+1,9	      8.7
1)   Viktor Kantele                   BorgåAk                   14,34             
2)   Elias Ylöstalo                   IFSibboV                  15,22             
3)   Edward Lindberg                  IFSibboV                  15,78             
     Ville Rajala                     AlajA	DNS


H 400m häck Final		      7.7
1)   Jonni Blomqvist                  BorgåAk                   53,36             
2)   Gustav Klingstedt                HIFK                      55,40             
3)   Edward Lindberg                  IFSibboV                  56,36             
4)   Jevgeni Aleksandrov              HIFK                      58,27             
5)   Lucas Mattsson                   IFÅland                   1.00,53           


H 3000m hinder Final		      8.7
1)   Jonas Ingo                       VasaIS                    9.50,83           
2)   Dennis Rehnström                 JyväskKU                  10.05,34          


H Höjd Final		              7.7
1)   Jean Westman                     GamlakIF                  192               
     172    177    182    187    192    195    
     -      o      o      xo     xxo    xxx    
2)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    187               
     172    177    182    187    192    
     -      o      o      o      xxx    
3)   Christoffer Westman              GamlakIF                  177               
     172    177    182    
     o      xo     xxx    


H Stav Final		              8.7
1)   Anton Kunnas                     IFSibboV                  480               
     270    280    290    300    310    320    330    340    350    360    370    380    390    400    410    420    430    440    450    460    470    480    490    500    490    485    480    
     -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      o      -      xo     -      o      -      xxx    x      x      o      

2)   Mikael Westö                     VasaIS                    480               
     270    280    290    300    310    320    330    340    350    360    370    380    390    400    410    420    430    440    450    460    470    480    490    500    490    485    480    
     -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      xo     -      o      -      o      -      xxx    x      x      x      

3)   Christian Westö                  IFFemman                  420               
     270    280    290    300    310    320    330    340    350    360    370    380    390    400    410    420    430    440    
     -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      -      xo     -      xxx    

4)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    300               
     270    280    290    300    310    320    
     xo     -      -      xxo    -      xxx    

     Victor Fagerholm                 BorgåAk                   NH                
     270    280    290    300    
     -      -      -      x--    

 

H Längd Final		              7.7
1)   Jimi Nukala                      VasaIS                    7,17 +1,8          
     x      x      6,71   7,06   7,17   x      
     +2,2   +2,4   +1,8   +2,6   +1,8   +1,4   
2)   Joona Luotonen                   IFSibboV                  7,13 +2,9  6,99 +2,0
     x      x      6,85   6,99   6,53   7,13   
     +2,6   +1,8   +2,3   +2,0   +0,6   +2,9   
3)   Elias Ylöstalo                   IFSibboV                  6,81 +1,8          
     6,75   6,67   6,59   -      6,81   x      
     +2,2   +1,4   +2,0          +1,8   +1,8   
4)   Frans Häggblom                   IKFalken                  6,55 +3,6  6,45 +0,8
     6,42   6,55   6,45   6,39   6,55   6,45   
     +1,5   +3,7   +3,2   +2,6   +3,6   +0,8   
5)   Victor Fagerholm                 BorgåAk                   6,47 +1,4          
     6,29   6,47   x      x      4,89   6,38   
     +2,3   +1,4   +1,8   +2,3   +1,7   +1,7   
6)   Henri Puumalainen                BorgåAk                   5,91 +2,6  NM +1,7 
     x      3,78   5,54   x      5,91   x      
     +2,8   +4,5   +2,3   +1,7   +2,6   +1,7   
7)   Levi Backholm                    VasaIS                    5,42 +2,3  5,05 +1,5
     x      x      3,95   x      5,05   5,42   
     +1,7   +2,1   +2,0   +2,1   +1,5   +2,3   


H Tresteg Final		              8.7
1)   Daniel Sjölind                   IFÅsar                    14,19 +2,0          
     13,04  x      14,02  x      x      14,19  
     +1,7          +1,9                 +2,0   
2)   Frans Häggblom                   IKFalken                  13,54 +2,5  13,42 +2,0
     12,73  13,42  13,03  x      13,41  13,54  
     +1,6   +2,0   +1,5          +1,1   +2,5   
3)   Antti Vornanen                   IFDrott                   13,08 +2,2  12,65 +1,8
     x      12,65  x      12,39  13,01  13,08  
            +1,8          +1,7   +3,2   +2,2   
     Emil Storlund                    IFVom                     NM                
     x      x      x      


H Kula Final		              7.7
1)   Tomas Söderlund                  IFRaseb                   16,45             
     x      x      x      x      16,45  x      
2)   Robert Häggblom                  VasaIS                    15,04             
     14,08  15,04  x      14,21  14,65  x      
3)   Kasper Tunkkari                  IFÅsar                    14,09             
     x      x      13,62  13,63  14,09  13,62  
4)   Jonny Karlsson                   PargIF                    13,95             
     x      13,39  13,61  13,55  13,95  x      
5)   Jonas Solvin                     IKFalken                  13,63             
     x      13,63  x      x      13,62  x      
6)   Victor Högholm                   IFFemman                  10,76             
     10,66  x      9,81   x      x      10,76  
7)   Richard Nylund                   IKFalken                  10,71             
     10,16  x      10,49  10,31  10,71  x      


H Diskus Final		              8.7
1)   Frantz Kruger                    VasaIS                    55,81             
     54,68  53,54  53,66  53,02  55,62  55,81  
2)   Robin Karlsson                   VasaIS                    43,52             
     41,47  42,69  43,52  x      42,23  42,52  
3)   Jonas Solvin                     IKFalken                  43,35             
     40,34  40,96  43,35  x      42,55  x      
4)   Tomas Söderlund                  IFRaseb                   41,31             
     x      41,31  x      x      x      x      
5)   Tom Tommiska                     IFÅland                   40,56             
     39,85  40,56  39,53  39,11  x      38,64  
6)   Kasper Tunkkari                  IFÅsar                    39,41             
     x      36,74  38,29  39,41  x      39,33  
7)   Jonny Karlsson                   PargIF                    36,63             
     34,03  x      36,63  x      x      x      
8)   Victor Högholm                   IFFemman                  36,39             
     34,50  x      34,90  35,30  x      36,39  
9)   Jona Nylund                      IKFalken                  30,34             
     x      x      30,34  
     Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    NM                
     x      x      x      


H Slägga Final		              8.7
1)   Roope Auvinen                    SjundeåIF                 65,53             
     x      65,53  65,52  x      62,55  61,85  
2)   Fredrik Fröberg                  SjundeåIF                 60,64             
     59,51  59,71  60,64  59,16  59,84  58,52  
3)   Simon Solvin                     IKFalken                  58,72             
     x      58,72  58,07  x      x      58,41  
4)   Markus Granö                     IKFalken                  56,22             
     55,53  55,37  56,22  x      x      55,45  
5)   Hongell Victor                   IFÅsar                    55,36             
     55,36  53,73  54,15  54,21  x      54,47  
6)   Jona Nylund                      IKFalken                  41,03             
     41,03  x      x      x      x      x      

H 5000m gång Final		      8.7
1)   Elmo Koivunen                    EsboIF                    21.37,02          


D 100m Final,  +1,5		      8.7
1)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  12,08             
2)   Anna Julin                       IFNykn                    12,25             
3)   Aino Tapio                       IFSibboV                  12,33             
4)   Linn Gustafsson                  IFÅland                   12,59             
5)   Tiia Tammisalo                   EsboIF                    12,69             
6)   Sofia Södergårdh                 IFÅland                   12,71             
7)   Maisa Laakso                     IFDrott                   12,72             
8)   Jessica Rautelin                 EsboIF                    12,87             


Försök heat 1,  +2,3
1)   Aino Tapio                       IFSibboV                  12,33Q            
2)   Tiia Tammisalo                   EsboIF                    12,50Q            
3)   Sofia Södergårdh                 IFÅland                   12,54Q            
4)   Jessica Rautelin                 EsboIF                    12,76q            
5)   Lotta Lahtinen                   IFRaseb                   13,02             
6)   Katarina Rönnqvist               IFFyren                   13,12             
7)   Emelie Österman                  HIFK                      13,34             

Försök heat 2,  +1,5
1)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  12,13Q            
2)   Anna Julin                       IFNykn                    12,34Q            
3)   Linn Gustafsson                  IFÅland                   12,55Q            
4)   Maisa Laakso                     IFDrott                   12,66q            
5)   Malva Nylund                     VasaIS                    12,85             
6)   Sandra Liljendal                 BorgåAk                   12,91             
7)   Emma Källbacka                   IFVom                     14,17             


D 200m Final,  +2,5		      7.7
1)   Jeanine Nygård                   IFDrott                   24,70             
2)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  24,77             
3)   Aino Tapio                       IFSibboV                  25,17             
4)   Anna Julin                       IFNykn                    25,38             
5)   Tiia Tammisalo                   EsboIF                    25,78             
6)   Simone Wiklund                   IFNykn                    25,86             
7)   Malva Nylund                     VasaIS                    26,07             
8)   Amanda Liljendal                 BorgåAk                   26,48             


Försök heat 1,  +1,8
1)   Tiia Tammisalo                   EsboIF                    25,94Q            
2)   Amanda Liljendal                 BorgåAk                   26,02Q            
3)   Maisa Laakso                     IFDrott                   26,41             
4)   Nathalie Nystrand                IFFyren                   27,10             
5)   Lotta Lahtinen                   IFRaseb                   27,19             
6)   Pinja Konttinen                  HIFK                      27,34             

Försök heat 2,  +1,6
1)   Aino Tapio                       IFSibboV                  25,13Q            
2)   Anna Julin                       IFNykn                    25,50Q            
3)   Malva Nylund                     VasaIS                    25,89q            
4)   Sandra Liljendal                 BorgåAk                   26,52             
5)   Emma Falck                       HIFK                      27,45             
     Cassandra Karjalainen            HIFK                      DNS               

Försök heat 3,  +1,2
1)   Jeanine Nygård                   IFDrott                   24,86Q            
2)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  24,99Q            
3)   Simone Wiklund                   IFNykn                    25,87q            
4)   Ida Otstavel                     PargIF                    26,42             
5)   Linnea Backholm                  VasaIS                    27,80             



D 400m 			              8.7
1)   Jonna Julin                      IFNykn                    56,36             
2)   Wilma Lassfolk                   IFKraft                   57,36             
3)   Jessica Rautelin                 EsboIF                    57,60             
4)   Elin Mickos                      IFSibboV                  58,21             
5)   Krista Lindholm                  IFRaseb                   58,25             
6)   Jonna Skrifvars                  IFNykn                    58,97             
7)   Simone Wiklund                   IFNykn                    59,09             
8)   Emma Falck                       HIFK                      1.00,38           
9)   Felicia Åbacka                   IFFyren                   1.00,72           
10)  Hanna Frostdahl                  IFDrott                   1.00,87           
11)  Katariina Liipo                  EsboIF                    1.01,68           
12)  Saga Rekonen                     EsboIF                    1.01,71           
13)  Elin Björk                       IKFalken                  1.02,73           
14)  Pinja Konttinen                  HIFK                      1.03,12           
15)  Anna Dahlström                   IFRaseb                   1.04,72           
16)  Eveliina Karlsson                IKFalken                  1.07,90           
     Jeanine Nygård                   IFDrott                   DNF               
     Nea Seppälä                      EsboIF                    DNS               

Final heat 1
1)   Jonna Julin                      IFNykn                    56,36             
2)   Wilma Lassfolk                   IFKraft                   57,36             
3)   Jessica Rautelin                 EsboIF                    57,60             
4)   Elin Mickos                      IFSibboV                  58,21             
5)   Krista Lindholm                  IFRaseb                   58,25             
6)   Simone Wiklund                   IFNykn                    59,09             
7)   Felicia Åbacka                   IFFyren                   1.00,72           
     Jeanine Nygård                   IFDrott                   DNF               

Final heat 2
1)   Jonna Skrifvars                  IFNykn                    58,97             
2)   Emma Falck                       HIFK                      1.00,38           
3)   Hanna Frostdahl                  IFDrott                   1.00,87           
4)   Saga Rekonen                     EsboIF                    1.01,71           
5)   Elin Björk                       IKFalken                  1.02,73           
6)   Pinja Konttinen                  HIFK                      1.03,12           

Final heat 3
1)   Katariina Liipo                  EsboIF                    1.01,68           
2)   Anna Dahlström                   IFRaseb                   1.04,72           
3)   Eveliina Karlsson                IKFalken                  1.07,90           
     Nea Seppälä                      EsboIF                    DNS               



D 800m Final	                      7.7
1)   Jonna Julin                      IFNykn                    2.10,52           
2)   Jessica Rautelin                 EsboIF                    2.15,74           
3)   Krista Lindholm                  IFRaseb                   2.17,49           
4)   Hanna Frostdahl                  IFDrott                   2.20,62           
5)   Katariina Liipo                  EsboIF                    2.20,98           
6)   Lycke Karlsson                   VasaIS                    2.22,77           
7)   Elin Björk                       IKFalken                  2.26,54           
8)   Maria Söderlund                  IFÅland                   2.28,48           
9)   Reeta Fagerholm                  IFDrott                   2.36,62           
10)  Eveliina Karlsson                IKFalken                  2.45,25           
     Zenitha Eriksson                 IKFalken                  DNF               


D 3000m Final	                      8.7
1)   Natalia Nylund                   IFDrott                   10.34,62          
2)   Lycke Karlsson                   VasaIS                    10.36,58          
3)   Marie Sippus                     IFVom                     10.42,10          
4)   Andrea Lilja                     VasaIS                    11.38,48          
5)   Viola Mickos                     IFSibboV                  11.40,38          
6)   Marlene Joskitt                  IKFalken                  12.44,84          


D 100m häck lopp 1	+2,2	      8.7
1)   Kira Kytölä                      EsboIF                    13,96             
2)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    14,36             
3)   Elin Mickos                      IFSibboV                  14,72             
4)   Ida Otstavel                     PargIF                    14,81             
5)   Vilma Jaatinen                   KalajJu                   15,30             
6)   Malva Nylund                     VasaIS                    15,44             
7)   Amanda Liljendal                 BorgåAk                   15,64             


D 100m häck lopp 2  +0,8 	      8.7
1)   Kira Kytölä                      EsboIF                    13,90             
2)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    14,53             
3)   Elin Mickos                      IFSibboV                  14,67             
4)   Ida Otstavel                     PargIF                    14,92             
5)   Malva Nylund                     VasaIS                    15,66             
6)   Amanda Liljendal                 BorgåAk                   15,67             
     Vilma Jaatinen                   KalajJu                   15,01             


D 400m häck Final		      7.7
1)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    1.02,82           
2)   Nea Seppälä                      EsboIF                    1.07,67           
3)   Elin Mickos                      IFSibboV                  1.07,83           
4)   Anna Dahlström                   IFRaseb                   1.10,76           


D Höjd Final		              8.7
1)   Elin Pajunen                     IFÅsar                    173               
     167    170    173    176    
     o      o      o      xxx    
2)   Emma Nyman                       IFKraft                   170               
     152    157    162    167    170    173    
     o      o      xo     o      xo     xxx    
3)   Jenny Skuthälla                  IFÅsar                    162               
     152    157    162    167    
     o      o      xo     xxx    
4)   Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   152               
     152    157    
     o      xxx    


D Stav Final		             7.7
1)   Sofie Westerlund                 VasaIS                    388               
     310    320    330    340    350    365    383    388    393    
     -      -      -      xo     o      o      o      xxo    xxx    
2)   Ellinor Kronholm                 IFFemman                  340               
     310    320    330    340    350    
     -      xo     o      xxo    xx-    
3)   Marielle Gustafsson              EsboIF                    330               
     310    320    330    340    
     xo     xxo    xxo    xxx    



D Längd Final		              7.7
1)   Hanna Wiss                       IFÅland                   5,89 +1,6          
     x      5,81   x      5,89   5,87   x      
     +2,9   +2,5   +2,9   +1,6   +1,2   +1,4   
2)   Aino Tapio                       IFSibboV                  5,74 +3,8  5,66 +1,9
     5,33   5,74   5,66   5,55   -      -      
     +0,6   +3,8   +1,9   +2,1                 
3)   Ida Otstavel                     PargIF                    5,50 +2,2  5,33 +2,0
     5,46   5,50   5,33   5,29   4,93   5,07   
     +3,0   +2,2   +2,0   +2,3   +1,6   +1,7   
4)   Sofia Storbjörk                  IFÅsar                    5,28 +2,8  NM +1,6 
     x      5,28   x      4,98   x      4,99   
     +1,6   +2,8   +1,5   +2,5   +3,3   +2,6   
5)   Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   5,20 +1,9          
     5,10   4,94   5,01   5,20   5,13   5,17   
     +2,1   +2,1   +2,3   +1,9   +3,0   +2,2   
6)   Maisa Laakso                     IFDrott                   5,03 +3,4  4,95 +1,5
     4,99   4,85   5,03   4,97   4,95   4,88   
     +2,6   +2,4   +3,4   +2,3   +1,5   +1,3   
7)   Emelie Österman                  HIFK                      5,02 +2,1  4,98 +1,6
     4,98   5,02   4,93   4,82   4,91   4,89   
     +1,6   +2,1   +2,3   +0,9   +2,2   +2,2   


                          
D Tresteg Final		              8.7
1)   Kira Kytölä                      EsboIF                    13,33 +2,8  13,21 +1,0
     x      x      12,60  13,15  13,33  13,21  
                   +2,1   +1,5   +2,8   +1,0   
2)   Sofia Storbjörk                  IFÅsar                    11,41 +1,7          
     11,33  11,41  x      x      11,23  11,09  
     +3,5   +1,7                 +1,9   +3,1   
     Emma Pullola                     VaasVa                    13,39 +2,4  13,03 +1,2
     x      13,03  x      x      13,19  13,39  
            +1,2                 +2,3   +2,4   


D Kula Final		              8.7
1)   Susanna Törrönen                 EsboIF                    13,62             
     13,13  12,92  x      13,55  13,62  13,40  
2)   Jessica Meriheinä                LiljIK                    13,09             
     12,07  12,65  13,09  x      x      x      
3)   Ida Otstavel                     PargIF                    12,76             
     11,94  11,89  12,32  x      x      12,76  
4)   Amanda Liljendal                 BorgåAk                   12,68             
     12,68  x      12,01  12,21  12,18  12,03  
5)   Sara Oraheimo                    IFRaseb                   12,28             
     12,25  11,76  11,60  11,64  12,28  11,78  
6)   Andrea Österman                  HIFK                      12,08             
     11,09  11,45  11,65  11,89  12,08  11,86  
7)   Emma Sjölind                     IFDrott                   11,97             
     11,37  11,26  11,61  11,36  11,35  11,97  
8)   Mikaela Kengo                    IFNykn                    11,96             
     11,55  9,96   10,93  11,25  11,96  x      
9)   Linn Gustafsson                  IFÅland                   10,55             
     x      10,55  10,17  
10)  Anna Malinowska                  IKFalken                  10,32             
     10,32  x      9,89   
11)  Emilia Anttila                   BorgåAk                   10,16             
     10,16  9,69   9,12   
12)  Marielle Gustafsson              EsboIF                    9,74              
     9,44   9,74   x      
13)  Cecilia Österlund                IFNykn                    9,40              
     9,00   9,40   9,34   
14)  Emma Rintamäki                   IFFemman                  9,39              
     9,39   9,36   x      
15)  Henrika Österlund                IFÅland                   9,11              
     8,98   9,11   x      
16)  Johanna Isomäki                  IKFalken                  9,11              
     8,35   8,29   9,11   
17)  Nathalie Westman                 GamlakIF                  8,34              
     7,90   8,08   8,34   


D Diskus Final		              7.7
1)   Jessica Meriheinä                LiljIK                    44,28             
     41,02  42,96  43,00  x      42,53  44,28  
2)   Susanna Törrönen                 EsboIF                    40,24             
     38,94  39,40  40,24  x      40,00  x      
3)   Emma Rintamäki                   IFFemman                  38,26             
     36,58  36,31  37,31  36,24  38,26  37,49  
4)   Mikaela Kengo                    IFNykn                    35,77             
     28,84  x      32,65  34,82  35,77  34,07  
5)   Emilia Anttila                   BorgåAk                   34,97             
     34,97  x      34,07  31,42  30,86  32,89  
6)   Andrea Österman                  HIFK                      33,78             
     32,95  32,36  31,01  31,99  33,78  33,27  
7)   Sarah Nygårds                    IFKraft                   32,70             
     x      29,98  32,66  32,25  31,79  32,70  
8)   Anna Malinowska                  IKFalken                  31,82             
     30,76  31,82  x      x      x      29,76  
9)   Johanna Isomäki                  IKFalken                  30,85             
     30,24  30,85  27,49  
10)  Sara Oraheimo                    IFRaseb                   30,71             
     27,52  30,71  x      
11)  Josefine Lundström               IFRaseb                   28,62             
     x      28,62  27,15  
12)  Henrika Österlund                IFÅland                   19,54             
     19,54  x      x      


D Slägga Final		              8.7
1)   Josefine Lundström               IFRaseb                   47,16             
     46,04  45,27  x      x      47,16  x      
2)   Andrea Österman                  HIFK                      46,87             
     x      43,28  46,87  x      45,61  46,03  
3)   Jessica Meriheinä                LiljIK                    45,20             
     42,19  41,26  45,04  45,20  x      43,79  
4)   Heidi Sandkulla                  IFÅsar                    43,87             
     40,92  x      42,25  43,87  x      42,70  
5)   Jennifer Söderlund               MalaxIF                   38,42             
     38,30  x      38,42  x      x      x      
6)   Emma Rintamäki                   IFFemman                  37,70             
     x      x      34,65  37,54  36,23  37,70  


H Spjut Final		              7.7
1)   Oliver Helander                  IFRaseb                   88,02             
     88,02  -      -      -      -      -      
2)   Martin Grandell                  VasaIS                    68,04             
     63,85  x      61,88  59,63  68,04  63,85  
3)   Sebastian Lindstedt              SjundeåIF                 66,83             
     57,88  59,22  61,98  60,43  63,34  66,83  
4)   Antti Vornanen                   IFDrott                   62,04             
     55,89  62,04  58,26  58,80  60,40  57,00  
5)   Linus Ljung                                                51,81             
     47,40  48,94  50,70  x      51,81  -      
6)   Sebastian Diaz Vargas            IFÅland                   42,16             
     42,16  35,88  39,02  39,26  39,89  41,99  
7)   Henri Puumalainen                BorgåAk                   41,85             
     38,50  41,85  x      -      -      -      
     Benjamin Helander                IFRaseb                   64,29             
     57,63  61,78  64,29  x      -      -      


D Spjut Final		              7.7
1)   Rebecca Ljung                    LarsmoIF                  42,68             
     42,68  x      x      41,74  x      x      
2)   Amanda Liljendal                 BorgåAk                   41,87             
     34,67  34,78  35,89  40,07  41,87  38,72  
3)   Anna Malinowska                  IKFalken                  34,86             
     34,27  32,23  34,86  32,03  30,96  30,86  
4)   Andrea Österman                  HIFK                      31,97             
     x      31,97  31,08  31,52  x      x      


D 3000m gång Final		      8.7
1)   Hanna Westerlund                 IFDrott                   14.55,62          


H17 100m Final,  +2,8	              8.7
1)   Severi Mäntylä                   BorgåAk                   10,87             
2)   Alexander Björkgren              IFDrott                   11,10             
3)   Sebastian Björkman               SjundeåIF                 11,21             
4)   Steven Portin                    IKFalken                  11,32             
5)   Fredrik Björkqvist               IFÅsar                    11,41             
6)   Daniel Niva                      BorgåAk                   11,44             
7)   Henrik Illman                    BorgåAk                   11,52             
8)   Toni Appelqvist                  EsboIF                    11,70             

Försök heat 1,  +2,1
1)   Steven Portin                    IKFalken                  11,29Q            
2)   Fredrik Björkqvist               IFÅsar                    11,51Q            
3)   Sebastian Lundqvist              BorgåAk                   11,72             
4)   Anton Sandvik                    IFVom                     11,75             
5)   Christoffer Pått                 VasaIS                    11,91             
6)   Tommy Huynh                      IFDrott                   13,68             

Försök heat 2,  +2,6
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   11,28Q            
2)   Sebastian Björkman               SjundeåIF                 11,31Q            
3)   Daniel Niva                      BorgåAk                   11,58q            
4)   Mattias Asp                      VasaIS                    11,87             
5)   Oliver Enqvist                   IFSibboV                  12,06             
6)   Axel Norrbacka                   IKFalken                  12,54             

Försök heat 3,  +2,3
1)   Severi Mäntylä                   BorgåAk                   10,99Q            
2)   Henrik Illman                    BorgåAk                   11,53Q            
3)   Toni Appelqvist                  EsboIF                    11,70q            
4)   Lucas Mulders                    VasaIS                    12,00             
5)   Johannes Åhman                   IFDrott                   12,18             

H17 200m Final,  +1,9	              7.7
1)   Sebastian Björkman               SjundeåIF                 22,73             
2)   Alexander Björkgren              IFDrott                   23,11             
3)   Fredrik Björkqvist               IFÅsar                    23,15             
4)   Matvei Telov                     HIFK                      23,35             
5)   Daniel Niva                      BorgåAk                   23,55             
6)   Henrik Illman                    BorgåAk                   23,86             
7)   Mattias Asp                      VasaIS                    24,13             
     Akseli Salin                     HIFK                      DNF               


Försök heat 1,  +3,2
1)   Sebastian Björkman               SjundeåIF                 22,73Q            
2)   Alexander Björkgren              IFDrott                   22,79Q            
3)   Matvei Telov                     HIFK                      23,44Q            
4)   Anton Sandvik                    IFVom                     24,03             
5)   Lucas Mulders                    VasaIS                    24,22             
6)   Johannes Åhman                   IFDrott                   24,46             
7)   Alfons Söderman                  IFDrott                   24,57             
8)   Carl-Ivar Back                   IFSibboV                  26,29             

Försök heat 2,  +1,8
1)   Fredrik Björkqvist               IFÅsar                    23,53Q            
2)   Daniel Niva                      BorgåAk                   23,58Q            
3)   Henrik Illman                    BorgåAk                   23,75Q            
4)   Akseli Salin                     HIFK                      23,78q            
5)   Mattias Asp                      VasaIS                    23,93q            
6)   Oliver Enqvist                   IFSibboV                  24,41             
7)   Sebastian Lundqvist              BorgåAk                   24,45             
8)   Tommy Huynh                      IFDrott                   29,70             


H17 400m 	                      8.7
1)   Akseli Salin                     HIFK                      52,67             
2)   Josef Höglund                    IKFalken                  55,05             
3)   Matvei Telov                     HIFK                      55,60             
4)   Ali Cheraghi                     IKFalken                  55,72             
5)   Lucas Mulders                    VasaIS                    56,47             
6)   Oliver Enqvist                   IFSibboV                  56,49             
7)   Johannes Åhman                   IFDrott                   57,02             
8)   Robin Dahlström                  IFRaseb                   57,06             
9)   Carl-Ivar Back                   IFSibboV                  1.00,23           
10)  Nico Mäenpää                     GamlakIF                  1.05,11           

Final heat 1
1)   Akseli Salin                     HIFK                      52,67             
2)   Josef Höglund                    IKFalken                  55,05             
3)   Ali Cheraghi                     IKFalken                  55,72             
4)   Lucas Mulders                    VasaIS                    56,47             
5)   Oliver Enqvist                   IFSibboV                  56,49             

Final heat 2
1)   Matvei Telov                     HIFK                      55,60             
2)   Johannes Åhman                   IFDrott                   57,02             
3)   Robin Dahlström                  IFRaseb                   57,06             
4)   Carl-Ivar Back                   IFSibboV                  1.00,23           
5)   Nico Mäenpää                     GamlakIF                  1.05,11           


H17 800m Final		              7.7
1)   Josef Höglund                    IKFalken                  2.05,65           
2)   Ali Cheraghi                     IKFalken                  2.11,09           
3)   Viktor Björkell                  VasaIS                    2.13,18           
4)   Robin Dahlström                  IFRaseb                   2.16,13           
5)   Axel Norrbacka                   IKFalken                  2.21,36           


H17 1500m Final		              8.7
1)   Johannes Ehrs                    IFVom                     4.43,33           
2)   Viktor Björkell                  VasaIS                    4.53,26           


H17 3000m Final	                      7.7
1)   Johannes Ehrs                    IFVom                     10.09,85          
2)   Johan Friman                     VasaIS                    10.46,45          


H17 110m häck  Final +1,8 	      8.7
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   14,77             
2)   Fredrik Björkqvist               IFÅsar                    15,04             

 
H17 400m häck Final	              7.7
1)   Ali Cheraghi                     IKFalken                  1.04,40           


H17 2000m hinder Final	              8.7
1)   Johan Friman                     VasaIS                    7.29,41           


H17 Höjd  Final	                      7.7
1)   Toni Appelqvist                  EsboIF                    162               
     157    162    167    
     xo     o      xxx    


H17 Stav  Final                       7.7
1)   Albin Lundberg                   VasaIS                    400               
     280    290    300    310    320    330    340    350    360    370    380    390    400    415    
     -      -      -      -      -      -      -      -      xo     -      o      -      xxo    xxx    
2)   Simon Stjärnfelt                 IFÅland                   290               
     280    290    300    
     xxo    o      xxx    


H17 Längd  Final	              7.7
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   6,40 +1,6          
     5,97   5,99   6,25   6,40   5,86   6,14   
     +2,5   +0,6   +1,9   +1,6   +1,6   +1,5   
2)   Toni Appelqvist                  EsboIF                    5,88 +0,6          
     5,69   5,73   5,74   5,88   5,78   x      
     +0,7   +2,7   +1,8   +0,6   +0,9   +2,3   
3)   Enfors Jonatan                   IFÅsar                    5,77 +3,1  5,76 +1,4
     5,76   5,66   5,77   5,63   x      5,58   
     +1,4   +0,8   +3,1   +4,2   +2,4   +1,2   
4)   Oliver Enqvist                   IFSibboV                  5,61 +2,2  5,57 +1,7
     5,19   5,18   5,20   5,22   5,61   5,57   
     +1,3   +1,6   +0,9   +3,2   +2,2   +1,7   
5)   Daniel Niva                      BorgåAk                   4,79 +3,4  3,36 +2,0
     3,36   4,79   4,03   -      -      -      
     +2,0   +3,4   +2,2                        


H17 Tresteg Final 	              8.7
1)   Christoffer Pått                 VasaIS                    12,17 +4,0  11,30 +1,0
     11,30  11,52  x      11,83  x      12,17  
     +1,0   +2,3          +2,1          +4,0   
2)   Enfors Jonatan                   IFÅsar                    11,81 +3,3  11,22 +1,4
     11,27  x      x      11,81  x      11,22  
     +4,5                 +3,3          +1,4   
3)   Rasmus Lahti                     IFDrott                   11,80 +3,5          
     11,61  11,77  11,70  x      10,48  11,80  
     +3,9   +2,8   +2,3          +4,1   +3,5   
4)   Sebastian Lundqvist              BorgåAk                   11,57 +1,3          
     10,61  10,84  10,92  11,03  11,27  11,57  
     +1,3   +1,1   +2,8   +1,1   +1,5   +1,3   



H17 Kula Final 	                      8.7
1)   Tobias Söderholm                 SjundeåIF                 13,06             
     12,77  12,86  12,82  12,63  x      13,06  
2)   Alfons Söderman                  IFDrott                   12,78             
     12,32  11,72  12,23  12,37  12,78  12,39  
3)   Jesse Sorvari                    BorgåAk                   12,51             
     11,26  11,14  10,73  11,34  12,13  12,51  
4)   Enfors Jonatan                   IFÅsar                    10,25             
     9,70   10,25  10,21  -      -      -      


H17 Diskus Final 	              7.7
1)   Tobias Söderholm                 SjundeåIF                 31,23             
     27,63  28,74  31,23  x      x      x      
2)   Lucas Stjärnfelt                 IFÅland                   27,96             
     27,96  x      x      x      x      x      
3)   Simon Stjärnfelt                 IFÅland                   27,27             
     25,93  26,70  x      27,27  x      x      


H17 Slägga Final 	              7.7
1)   Tobias Söderholm                 SjundeåIF                 50,27             
     x      x      50,27  49,46  -      -      
2)   Lucas Stjärnfelt                 IFÅland                   34,82             
     34,82  x      x      x      x      33,57  


H17 Spjut Final 	              8.7	
1)   Joar Söderholm                   HIFK                      46,68             
     x      x      46,68  x      x      x      
2)   Akseli Salin                     HIFK                      35,01             
     30,51  x      x      35,01  -      x      


H17 5000m gång Final	              8.7
1)   Rasmus Lerstrand                 VasaIS                    26.29,29          


H17 4x100m stafett Final              7.7
1)   Borgå Akilles		      44,22
    1)Henrik Illman, 2)Daniel Niva
    3)Severi Mäntylä 4)Sebastian Lundqvist
2)   Vasa IS			      46,13
    1)Albin Lundberg, 2)Matias Asp
    3)Christoffer Pott,4)Lucas Mahlers
3)   IF Drott I			      46,56
    1) Adrian Björkgren,2)Rasmus Lahti
    3) Johannes Åhman,4)Alexander Björkgren
 4)   IK Falken		              47,30
     1)Josef Höglund,2)Steven Portin
     3)Axel Norrbacka 4)Ali Cheragi        
5)   IF Drott II		      49,99
    1)Tommy Huynh 2)Isak Höglund,
    3)Edward Wikar 4) William Westerlund         
6)   IF Raseborg I		      51,05             
   1) Marius Wasström 2) Oliver Heikkinen, 
   3) Oliver Forsman, 4) Väinö Lupala



D17 100m Final,  +3,2	              8.7
1)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    12,18             
2)   Fina Backholm                    VasaIS                    12,65             
3)   Jessica Laxen                    IFSibboV                  12,80             
4)   Adina Renlund                    IFÅland                   12,84             
5)   Rebecca Åkerholm                 IFDrott                   12,92             
6)   Venla Simolin                    EsboIF                    13,24             
7)   Catarina Korkman                 EsboIF                    13,29             
8)   Siiri Metsälä                    EsboIF                    13,95             


Försök heat 1,  +3,5
1)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    12,39Q            
2)   Adina Renlund                    IFÅland                   12,78Q            
3)   Venla Simolin                    EsboIF                    13,29Q            
4)   Siiri Metsälä                    EsboIF                    13,98q            
     Emma Lipkin                      IFKraft                   DQ                

Försök heat 2,  +2,2
1)   Fina Backholm                    VasaIS                    12,81Q            
2)   Jessica Laxen                    IFSibboV                  12,84Q            
3)   Rebecca Åkerholm                 IFDrott                   13,04Q            
4)   Catarina Korkman                 EsboIF                    13,25q            


D17 200m Final,    +1,3	              7.7
1)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    25,38             
2)   Anni Nylund                      IFÅland                   26,28             
3)   Adina Renlund                    IFÅland                   26,55             
4)   Michelle Österblad               MalaxIF                   26,62             
5)   Catarina Korkman                 EsboIF                    27,29             
6)   Jessica Laxen                    IFSibboV                  27,31             
7)   Rebecca Åkerholm                 IFDrott                   27,47             
8)   Cecilia Ek                       BorgåAk                   27,83             

Försök heat 1,    +1,7
1)   Anni Nylund                      IFÅland                   26,55Q            
2)   Michelle Österblad               MalaxIF                   26,78Q            
3)   Catarina Korkman                 EsboIF                    27,36Q            
4)   Rebecca Åkerholm                 IFDrott                   27,43q            
5)   Eleonora Von Wetter-Rosenthal    IFÅland                   29,58             
6)   Eveliina Suvanto                 IKFalken                  30,24             

Försök heat 2,  +1,6
1)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    26,21Q            
2)   Adina Renlund                    IFÅland                   26,70Q            
3)   Jessica Laxen                    IFSibboV                  27,03Q            
4)   Cecilia Ek                       BorgåAk                   27,81q            
5)   Siiri Metsälä                    EsboIF                    29,28             



D17 400m Final                        8.7
1)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    58,97             
2)   Anni Nylund                      IFÅland                   59,26             
3)   Meeri Salomaa                    EsboIF                    59,56             
4)   Catarina Korkman                 EsboIF                    1.04,92           
     Eleonora Von Wetter-Rosenthal    IFÅland                   DNS               


D17 800m Final	                      7.7
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  2.25,21           
2)   Sofia Fogström                   VasaIS                    2.25,74           
3)   Fanny Rintanen                   IFVom                     2.32,22           


D17 3000m Final	7.7
1)   Eveliina Suvanto                 IKFalken                  12.51,24          


D17 100m häck Final,  +1,7	      8.7
1)   Wilma Jungar                     EsboIF                    15,04             
2)   Ida Backman                      IFDrott                   17,00             


D17 2000m hinder Final                8.7
1)   Sofia Fogström                   VasaIS                    7.53,79           
2)   Suzette Finne                    IKFalken                  8.17,64           
3)   Eveliina Suvanto                 IKFalken                  9.01,82           
     Kaisla Keiski                    KälvTa                    8.36,02

D17 Höjd Final 7.7 1) Meeri Salomaa EsboIF 158 155 158 161 o xo xxx 2) Rebecca Åkerholm IFDrott 152 142 147 152 155 o o o xxx 3) Victoria Myntti IFDrott 147 142 147 152 o o xxx Moa Pesonen IFÅland D17 Stav Final 8.7 1) Tilda Borgmästars IKFalken 290 200 210 220 230 240 250 260 270 280 290 302 - - - - - - - xxo o xo xxx 2) Moa Parkkinen IFDrott 260 200 210 220 230 240 250 260 270 o - o o o o xo xxx D17 Längd Final 7.7 1) Wilma Jungar EsboIF 5,20 +3,3 5,06 +1,9 4,82 5,05 5,04 5,06 5,07 5,20 +2,3 +1,4 +1,4 +1,9 +2,2 +3,3 2) Matilda Nyman IFDrott 4,93 +1,4 4,68 4,65 4,93 4,64 4,75 4,81 +1,7 +1,5 +1,4 +2,4 +1,4 +1,0 3) Ina Pajunen IFÅsar 4,92 +1,7 4,92 4,48 x 4,80 4,72 x +1,7 +1,7 +1,5 +1,5 +2,6 +1,8 4) Victoria Myntti IFDrott 4,83 +0,9 x 4,83 x 4,55 4,40 4,75 +1,2 +0,9 +1,1 +1,1 +1,6 +1,7 5) Ida Backman IFDrott 4,78 +2,1 4,69 +0,8 4,66 4,48 x 4,69 4,69 4,78 +1,8 +1,8 +1,9 +0,8 +1,3 +2,1 6) Alva Åkerholm IFDrott 4,77 +1,4 4,36 4,72 4,77 4,63 4,57 4,71 +2,0 +1,9 +1,4 +2,1 +1,2 +0,7 7) Venla Simolin EsboIF 4,29 +1,0 3,48 4,05 4,13 3,81 4,29 4,20 +2,2 +2,8 +1,7 +2,5 +1,0 +1,4 D17 Tresteg Final 8.7 1) Ina Pajunen IFÅsar 10,95 +2,3 x 10,79 10,51 x 10,95 10,82 +3,2 +2,5 +2,3 +4,1 2) Victoria Myntti IFDrott 10,47 +1,3 9,95 x x 10,36 x 10,47 +2,5 +1,1 +1,3 3) Matilda Nyman IFDrott 10,39 +2,7 10,37 +1,9 9,83 9,93 10,20 10,37 10,19 10,39 +1,8 +2,4 +2,4 +1,9 +2,5 +2,7 4) Wilma Sundqvist IFKraft 10,26 +1,6 10,26 9,96 9,80 x 9,80 10,04 +1,6 +1,7 +3,7 +0,9 +1,2 5) Siiri Metsälä EsboIF 10,11 +1,9 10,00 10,11 10,05 - 9,84 10,05 +2,2 +1,9 +1,6 +2,4 +1,3 6) Ida Backman IFDrott 10,10 +1,5 10,10 9,76 9,96 10,01 - - +1,5 +2,3 +2,6 +1,4 D17 Kula Final 7.7 1) Linn Sund VasaIS 14,65 14,28 14,65 13,97 x 13,00 x 2) Elin Källberg VasaIS 12,16 x 12,16 9,61 - - - 3) Felicia Meriheinä LiljIK 11,72 x 11,42 11,28 x 11,17 11,72 4) Tilda Borgmästars IKFalken 10,06 10,06 9,62 9,52 9,63 10,03 9,47 5) Christina Dahl IFDrott 9,21 8,63 8,87 8,83 8,61 9,21 8,96 D17 Diskus Final 8.7 1) Linn Sund VasaIS 38,57 36,25 x 37,19 38,57 - - 2) Elin Källberg VasaIS 34,11 34,11 31,53 x x 31,36 33,11 3) Felicia Meriheinä LiljIK 31,27 31,27 30,60 30,26 x x 30,81 4) Olivia Sabel IFFemman 27,67 24,15 x 27,65 26,47 26,52 27,67 5) Lina Olenius BorgåAk 23,33 x 23,00 x x x 23,33 6) Maria Holmberg IFÅland 22,50 21,32 19,56 x 22,50 x 21,29 7) Moa Pesonen IFÅland 19,43 x x x x x 19,43 Christina Dahl IFDrott NM x x x x x x D17 Slägga Final 8.7 1) Felicia Meriheinä LiljIK 46,21 44,67 x x 46,21 x x 2) Wilma Sundqvist IFKraft 39,34 35,68 35,05 33,71 35,25 x 39,34 3) Ellen Bos VasaIS 37,32 32,93 34,95 x 33,82 37,32 36,22 4) Lina Olenius BorgåAk 35,63 35,63 34,87 35,60 x x 34,06 5) Maria Holmberg IFÅland 33,73 30,73 30,21 33,73 32,49 30,12 31,20 6) Christina Dahl IFDrott 32,38 32,38 30,90 x x 31,28 x D17 Spjut Final 7.7 1) Elin Källberg VasaIS 48,90 39,20 46,56 48,90 46,97 46,07 x 2) Wilma Sundqvist IFKraft 43,34 37,66 43,34 39,45 40,06 x 42,05 3) Fina Backholm VasaIS 35,16 x 29,98 35,16 33,08 34,81 x D17 4x100m stafett 7.7 1) Vasa IS I 50,36 1)Moa Forslund, 2)Fina Backholm, 3)Janna Siegfrids, 4)Madeleine Glasberg 2) IF Åland I 51,56 1) Ida-Maria Sjölund, 2) Celina Holmberg, 3) Ellen Mattsson, 4) Cornelia Yttring 3) IF Åland II 51,89 1) Adina Renlund, 2) Anni Nylund, 3) Eleonora von Wetter-Rosenthal, 4) Moa Pesonen 4) IF Drott I 52,37 1)Lova Forsman, 2)Rebecca Åkerholm, 3)Mathilda Nyman, 4)Alva Åkerholm 5) IK Falken 54,55 1)Tilda Borgmästars,2)Andrea Rönnskär, 3)Eveliina Suvanto,4)Alcia Björkvik 6) IF Drott II 54,60 1)Teodora Westerlund, 2)Tilda Höglund, 3)Tilda Gripenberg 4)Victoria Myntti 7) Vasa IS II 55,87 1)Ellen Källberg, 2)Ellen Boss, 3)Anna-Karin Engstrand, Sofia Fogström 8) IF Nykarlebynejden 56,36 1) Belinda Stenroos, 2) Hanna Back, 3) Laura Ström, 4) Michelle Nyback 9) IK Falken 2 56,60 1)Laura Byström, 2)Suzette Finne, 3)Emma Fors,4)Fanny Vikström Final heat 1 1) Vasa IS I 50,36 1)Moa Forslund, 2)Fina Backholm, 3)Janna Siegfrids,4)Madeleine Glasberg 2) IF Åland I 51,56 1) Ida-Maria Sjölund, 2) Celina Holmberg, 3) Ellen Mattsson, 4) Cornelia Yttring 3) IF Drott I 52,37 1)Lova Forsman, 2)Rebecca Åkerholm, 3)Mathilda Nyman,3)Alva Åkerrholm 4) IK Falken 54,55 1)Tilda Borgmästars,2)Andrea Rönnskär, 3)Eveliina Suvanto,4)Alicia Björkvik 5) IF Nykarlebynejden 56,36 1) Belinda Stenroos, 2) Hanna Back, 3) Laura Ström, 4) Michelle Nyback Final heat 2 1) IF Åland II 51,89 1) Adina Renlund, 2) Anni Nylund, 3) Eleonora von Wetter-Rosenthal, 4) Moa Pesonen 2) IF Drott II 54,60 1)Teodora Westerlund, 2)Tilda Höglund, 3)Tilda Gripenberg, 4)Victoria Myntti 3) Vasa IS II 55,87 1)Elin Källberg, 2)Ellen Boss, 3)Anna-Karin Engstrand, 4)Sofia Fogström 4) IK Falken 2 56,60 1)Laura Byström, 2)Suzette Finne, 3)Emma Fors, 4)Fanny vikström P15 100m Final, +1,8 8.7 1) Rasmus Martin IFSibboV 11,70 2) Sebastian Nordberg IFKraft 11,78 3) Benjamin Olli IFFemman 12,06 4) Adrian Björkgren IFDrott 12,18 5) Matias Tulokas IFSibboV 12,38 6) Niklas Tallqvist BorgåAk 12,39 7) Sel Dway LarsmoIF 12,56 Marius Wasström IFRaseb DNS Försök heat 1, +2,6 1) Rasmus Martin IFSibboV 11,74Q 2) Niklas Tallqvist BorgåAk 12,17Q 3) Sel Dway LarsmoIF 12,41Q 4) Walter Törnwall EsboIF 12,48 5) Isak Höglund IFDrott 12,56 5) Matias Komi IFSibboV 12,56 7) Edward Wikar IFDrott 12,76 8) Väinö Lupala IFRaseb 12,94 Försök heat 2, +3,1 1) Sebastian Nordberg IFKraft 11,83Q 2) Benjamin Olli IFFemman 11,97Q 3) Adrian Björkgren IFDrott 12,11Q 4) Matias Tulokas IFSibboV 12,32q 5) Marius Wasström IFRaseb 12,34q 6) Tommy Weckström IFSibboV 12,40 7) Alvin Bergvall IFÅland 12,51 8) Elias Rintanen IFVom 12,52 P15 300m 7.7 1) Sebastian Nordberg IFKraft 38,35 2) Rasmus Martin IFSibboV 39,25 3) Marius Wasström IFRaseb 40,11 4) Benjamin Olli IFFemman 40,52 5) Walter Törnwall EsboIF 40,56 6) Elias Rintanen IFVom 41,43 7) Alvin Bergvall IFÅland 41,91 8) Isak Höglund IFDrott 42,65 9) Oliver Heikkinen IFRaseb 42,75 10) Elias Mulders VasaIS 44,45 11) Robin Fransman IFSibboV 48,56 Matias Tulokas IFSibboV DQ Final heat 1 1) Sebastian Nordberg IFKraft 38,35 2) Marius Wasström IFRaseb 40,11 3) Benjamin Olli IFFemman 40,52 4) Walter Törnwall EsboIF 40,56 5) Oliver Heikkinen IFRaseb 42,75 Matias Tulokas IFSibboV DQ Final heat 2 1) Rasmus Martin IFSibboV 39,25 2) Elias Rintanen IFVom 41,43 3) Alvin Bergvall IFÅland 41,91 4) Isak Höglund IFDrott 42,65 5) Elias Mulders VasaIS 44,45 6) Robin Fransman IFSibboV 48,56 P15 800m Final 8.7 1) Leonard Markén IFVom 2.11,00 2) Marius Wasström IFRaseb 2.25,94 3) Niklas Raappana IFSibboV 2.28,75 4) Robin Fransman IFSibboV 2.35,91 5) Jakob Ehrs IFVom 2.44,41 F15 800m Final 8.7 1) Noomi Malmgren EsboIF 2.21,47 2) Hanna Granbäck IFKraft 2.35,91 3) Emma Loo PargIF 2.36,19 4) Linnea Källbacka IFVom 2.39,79 5) Cornelia Yttring IFÅland 2.40,62 6) Julia Peltola EsboIF 2.40,71 7) Lisa Laaksonen IFÅland 2.47,82 8) Malva Karlsson IFÅland 2.49,16 Chantelle Finne IKFalken DNF P15 2000m Final 7.7 1) Leonard Markén IFVom 6.27,84 2) Jonathan Ekberg EsboIF 6.45,80 3) Niklas Raappana IFSibboV 6.48,34 4) Petrus Genas VasaIS 6.53,29 5) Robin Fransman IFSibboV 7.22,49 6) Jakob Ehrs IFVom 7.27,37 P15 100m häck Final, +2,5 7.7 1) Matias Komi IFSibboV 14,50 2) Matias Tulokas IFSibboV 14,81 3) Adrian Björkgren IFDrott 14,83 4) Tommy Weckström IFSibboV 15,98 5) Daniel Wickström IFSibboV 16,73 6) William Westerlund IFDrott 17,70 Oliver Forsman IFRaseb P15 300m häck Final 8.7 1) Matias Komi IFSibboV 43,32 2) Matias Tulokas IFSibboV 43,51 3) Daniel Wickström IFSibboV 49,46 4) Oscar Nyholm BorgåAk 53,14 P15 1500m hinder Final 8.7 1) Oscar Nyholm BorgåAk 5.25,92 P15 Höjd Final 8.7 1) Adrian Björkgren IFDrott 170 147 152 157 162 167 170 172 o o o o o xxo xxx 2) William Westerlund IFDrott 157 142 147 152 157 162 o o xo o xxx 3) Jon Sundberg IFDrott 147 142 147 152 o xxo xxx 4) Otto Junnila IFSibboV 142 137 142 147 o o xxx 5) Isak Höglund IFDrott 142 132 137 142 147 o xo o xxx 6) Oliver Forsman IFRaseb 142 132 137 142 147 127 o xxo o xxx o Elmer Eriksson IFSibboV NH 142 xxx P15 Stav Final 7.7 1) Niklas Tallqvist BorgåAk 360 180 190 200 210 220 230 240 250 260 270 280 290 300 310 320 330 340 350 360 400 - - - - - - - - - - - - - - - - xxo - xxo xxx 2) Otto Junnila IFSibboV 340 180 190 200 210 220 230 240 250 260 270 280 290 300 310 320 330 340 350 - - - - - - - - - - - - o o xo o o xxx 3) Nooa Kenttä IFRaseb 290 180 190 200 210 220 230 240 250 260 270 280 290 300 - - - - - - o - o o o o xxx 4) Jon Sundberg IFDrott 230 180 190 200 210 220 230 240 - - - o o o xxx 5) William Westerlund IFDrott 180 180 190 200 o - xxx P15 Tresteg Final 8.7 1) Niklas Tallqvist BorgåAk 11,53 +2,5 11,20 +1,8 11,26 x 11,20 x 11,12 11,53 +2,3 +3,8 +1,8 +3,8 +2,5 2) Rännar Michael IFVom 11,27 +2,2 11,22 +1,7 11,09 9,25 11,27 10,09 10,82 11,22 +2,9 +1,2 +2,2 +1,8 +1,6 +1,7 3) Emil Nylund IFSibboV 10,55 +3,5 10,26 +2,0 10,55 10,26 9,98 9,84 9,93 10,24 +3,5 +2,0 +1,6 +2,5 +3,1 +4,3 4) Oliver Heikkinen IFRaseb 10,13 +2,6 10,11 +1,5 9,98 10,13 10,11 9,88 x 9,37 +2,0 +2,6 +1,5 +2,8 +5,1 5) Daniel Wickström IFSibboV 10,02 +2,1 9,82 10,02 x 9,57 x 9,50 +3,2 +2,1 +4,9 +2,9 6) Oliver Forsman IFRaseb 9,53 +2,5 9,24 +1,3 9,24 9,47 9,53 8,91 9,18 8,45 +1,3 +2,6 +2,5 +2,1 +2,5 +3,4 P15 Kula Final 8.7 1) Lauri Wuorenrinne IFRaseb 12,73 11,74 11,80 12,07 12,20 12,73 x 2) Ahti Pokkinen IFSibboV 12,50 12,50 x x x x x 3) Väinö Lupala IFRaseb 11,22 10,03 9,88 10,37 11,22 10,65 10,75 4) Robin Hildén IFSibboV 11,06 10,24 10,37 x 10,72 10,68 11,06 5) Viggo Hiltunen LarsmoIF 10,16 10,16 8,94 8,73 9,22 8,48 8,91 6) Jon Sundberg IFDrott 10,13 9,28 9,24 9,61 10,13 9,78 9,85 7) Ben Grönlund IFRaseb 10,09 10,09 9,10 x 9,70 9,90 9,55 8) Lucas Nordgren IFKraft 10,06 9,75 9,43 9,06 9,88 9,64 10,06 9) Aron Johansson BorgåAk 9,28 8,77 9,17 9,28 P15 Diskus Final 7.7 1) Ahti Pokkinen IFSibboV 47,58 x 47,58 x x x x 2) Lauri Wuorenrinne IFRaseb 44,83 x 44,83 43,04 43,04 44,80 x 3) Ben Grönlund IFRaseb 35,17 32,22 33,69 34,89 35,17 x 33,23 4) Lucas Nordgren IFKraft 30,74 27,15 30,56 x 29,05 30,74 28,05 5) Jon Sundberg IFDrott 29,77 x 29,77 x 20,96 x x 6) Robin Hildén IFSibboV 29,13 x x x x x 29,13 7) Aron Johansson BorgåAk 24,08 24,08 22,26 x x 23,99 x 8) Edward Wikar IFDrott 17,24 x x x x 17,24 - P15 Slägga Final 7.7 1) Lauri Wuorenrinne IFRaseb 39,15 39,15 38,52 39,02 x x x 2) Aron Johansson BorgåAk 35,88 32,88 35,88 35,63 32,09 x 34,80 3) Robin Hildén IFSibboV 35,81 x 35,81 32,40 33,77 x x 4) Ahti Pokkinen IFSibboV 34,39 x 34,07 x x 34,39 x P15 Spjut Final 8.7 1) Lauri Wuorenrinne IFRaseb 48,66 47,18 48,66 x 45,04 x 46,94 2) Ben Grönlund IFRaseb 42,27 x 36,93 37,17 38,98 38,57 42,27 3) Robin Hildén IFSibboV 37,79 35,58 x x 35,61 36,83 37,79 4) Ahti Pokkinen IFSibboV 34,75 x x x x x 34,75 5) Viggo Hiltunen LarsmoIF 34,35 33,83 33,37 34,35 31,35 32,73 32,57 P15 3000m gång Final 8.7 1) Jonathan Ekberg EsboIF 15.44,54 P15 Längd Final 7.7 1) Adrian Björkgren IFDrott 6,06 +1,7 5,29 5,59 5,61 5,38 5,83 6,06 +2,0 +3,6 +1,3 +1,0 +1,6 +1,7 2) Oliver Heikkinen IFRaseb 5,68 +3,1 5,23 +1,9 5,16 5,34 5,23 5,10 5,42 5,68 +1,5 +2,1 +1,9 +1,4 +2,9 +3,1 3) Benjamin Olli IFFemman 5,68 +1,5 4,86 3,91 4,85 5,07 5,32 5,68 +0,8 +1,7 +1,7 +2,6 +2,2 +1,5 4) Niklas Tallqvist BorgåAk 5,64 +2,2 5,58 +0,2 5,58 5,59 x x 5,53 5,64 +0,2 +2,1 +2,2 +2,0 +0,9 +2,2 5) Marius Wasström IFRaseb 5,59 +0,8 5,09 5,31 5,46 5,54 5,59 5,42 +1,8 +0,7 +2,1 +3,2 +0,8 +3,1 6) Rännar Michael IFVom 5,30 +2,2 5,00 +0,9 4,72 5,20 3,69 4,37 5,30 5,00 +1,6 +2,7 +1,3 +3,6 +2,2 +0,9 7) Daniel Wickström IFSibboV 4,92 +1,8 4,47 4,92 4,81 4,70 x x +1,2 +1,8 +1,4 +2,0 +2,6 +2,4 8) Elmer Eriksson IFSibboV 4,83 +1,7 4,43 4,51 4,83 4,08 3,36 3,89 +1,6 +3,3 +1,7 +2,1 +3,6 +1,0 9) Emil Nylund IFSibboV 4,82 +1,2 4,82 4,64 4,75 +1,2 +2,4 +1,4 10) Väinö Lupala IFRaseb 4,70 +1,6 4,49 4,52 4,70 +2,3 +1,4 +1,6 11) Oliver Forsman IFRaseb 4,63 +3,0 4,39 4,63 x +2,5 +3,0 +2,4 F15 100m Final, +1,5 8.7 1) Helmi Isometsä IFSibboV 12,59 2) Nora Lindahl HIFK 12,71 3) Emelie Sax IFKraft 12,92 4) Ida-Maria Sjölund IFÅland 13,17 5) Celina Holmberg IFÅland 13,21 6) Andrea Rönnskär IKFalken 13,28 7) Janna Siegfrids VasaIS 13,29 8) Ida Vikström VasaIS 14,89 Försök heat 1, +2,0 1) Emelie Sax IFKraft 13,04Q 2) Celina Holmberg IFÅland 13,12Q 3) Saimi Lupala IFRaseb 13,41 4) Charlotta Sandkulla IFÅsar 13,71 5) Belinda Stenroos IFNykn 13,79 6) Linnea Wiik IFSibboV 14,06 7) Laura Byström IKFalken 14,60 8) Nicole Hultholm IFFyren 14,86 Försök heat 2, +2,6 1) Ida-Maria Sjölund IFÅland 13,13Q 2) Ida Vikström VasaIS 13,14Q 3) Andrea Rönnskär IKFalken 13,22q 4) Janna Siegfrids VasaIS 13,24q 5) Ellen Mattsson IFÅland 13,59 6) Carolina Sandström IFSibboV 13,88 7) Emma Vikman IFÅsar 14,06 8) Nora Finholm LarsmoIF 14,13 Försök heat 3, +2,5 1) Helmi Isometsä IFSibboV 12,56Q 2) Nora Lindahl HIFK 12,74Q 3) Moa Forslund VasaIS 13,35 4) Engla Liewendahl IFÅland 13,78 5) Ana Ciornei IFÅsar 13,93 6) Laura Ström IFNykn 14,24 7) Emma Fors IKFalken 14,44 F15 300m 7.7 1) Helmi Isometsä IFSibboV 41,56 2) Noomi Malmgren EsboIF 42,79 3) Nora Lindahl HIFK 43,94 4) Ella Paukku EsboIF 45,12 5) Ida-Maria Sjölund IFÅland 46,33 6) Laura Ström IFNykn 47,54 7) Lisa Laaksonen IFÅland 48,89 8) Laura Byström IKFalken 49,17 9) Malva Karlsson IFÅland 50,60 10) Julia Peltola EsboIF 51,45 Lova Forsman IFDrott DNF Final heat 1 1) Helmi Isometsä IFSibboV 41,56 2) Noomi Malmgren EsboIF 42,79 3) Nora Lindahl HIFK 43,94 4) Ella Paukku EsboIF 45,12 5) Laura Ström IFNykn 47,54 6) Lisa Laaksonen IFÅland 48,89 7) Laura Byström IKFalken 49,17 Final heat 2 1) Ida-Maria Sjölund IFÅland 46,33 2) Malva Karlsson IFÅland 50,60 3) Julia Peltola EsboIF 51,45 Lova Forsman IFDrott DNF F15 2000m Final 7.7 1) Frida Häggkvist IFKraft 7.07,84 2) Noomi Malmgren EsboIF 7.08,40 3) Teodora Westerlund IFDrott 7.12,58 4) Julia Peltola EsboIF 7.49,51 Cornelia Yttring IFÅland DNS F15 80m häck Final, +2,5 7.7 1) Andrea Rönnskär IKFalken 12,81 2) Alicia Björkvik IKFalken 12,93 3) Lova Forsman IFDrott 12,96 4) Charlotta Sandkulla IFÅsar 13,52 5) Belinda Stenroos IFNykn 13,56 6) Emma Loo PargIF 13,64 7) Victoria Lindberg IFSibboV 13,96 8) Carolina Sandström IFSibboV 14,15 Försök heat 1, +2,5 1) Lova Forsman IFDrott 12,90Q 2) Charlotta Sandkulla IFÅsar 13,63Q 3) Emma Loo PargIF 13,84Q 4) Carolina Sandström IFSibboV 13,93q 5) Hanna Back IFNykn 14,30 Emma Fors IKFalken DNF Försök heat 2, +2,1 1) Andrea Rönnskär IKFalken 12,69Q 2) Alicia Björkvik IKFalken 13,40Q 3) Victoria Lindberg IFSibboV 13,82Q 4) Belinda Stenroos IFNykn 13,92q 5) Vanessa Lindberg IFSibboV 15,76 F15 300m häck Final 8.7 1) Nora Lindahl HIFK 48,19 2) Ella Paukku EsboIF 49,76 3) Lova Forsman IFDrott 53,21 4) Laura Byström IKFalken 53,45 F15 1500m hinder Final 8.7 1) Saimi Lupala IFRaseb 5.43,20 F15 Höjd Final 7.7 1) Saimi Lupala IFRaseb 159 147 151 155 159 162 o o xo xo xxx 2) Victoria Lindberg IFSibboV 155 142 147 151 155 159 o o o xo xxx 3) Celina Holmberg IFÅland 151 142 147 151 155 o xo o xxx 4) Linnea Wiik IFSibboV 147 137 142 147 151 o o o xxx 5) Carolina Sandström IFSibboV 137 132 137 142 xo xo xxx F15 Stav Final 8.7 1) Andrea Rönnskär IKFalken 270 230 240 250 260 270 280 - o o o o x-- 2) Teodora Westerlund IFDrott 260 230 240 250 260 270 o - o xo xxx 3) Felicia Vikström LarsmoIF 250 230 240 250 260 xo o o xxx F15 Längd Final 8.7 1) Celina Holmberg IFÅland 5,26 +4,2 5,12 +1,3 4,75 4,94 5,06 4,80 5,26 5,12 +2,6 +3,0 +3,6 +1,3 +4,2 +1,3 2) Janna Siegfrids VasaIS 5,13 +3,7 4,94 +1,5 4,82 4,96 4,94 x 5,13 x +1,3 +3,0 +1,5 +3,7 3) Lova Forsman IFDrott 5,02 +1,2 4,87 4,86 4,83 4,63 x 5,02 +3,3 +2,2 +1,7 +2,7 +1,2 4) Alicia Björkvik IKFalken 4,79 +3,1 4,58 +1,0 4,59 4,71 4,79 4,73 x 4,58 +2,1 +3,7 +3,1 +4,2 +1,0 5) Ella Paukku EsboIF 4,79 +3,6 4,33 +1,8 4,73 4,79 4,51 4,33 4,69 4,57 +2,5 +3,6 +2,6 +1,8 +3,4 +2,9 6) Emma Loo PargIF 4,72 +3,3 4,57 +1,8 4,51 4,51 4,72 4,33 x 4,57 +2,0 +3,9 +3,3 +3,2 +1,8 7) Fanny Vikström 4,64 +2,6 x x 4,64 3,95 x 4,63 +2,6 +2,2 +3,0 8) Johanna Tikkala IFKraft 4,64 +2,5 4,50 +1,2 x 4,64 4,50 4,49 x x +2,5 +1,2 +2,5 9) Victoria Lindberg IFSibboV 4,52 +1,8 4,17 x 4,52 +1,7 +1,8 10) Linnea Wiik IFSibboV 4,49 +2,9 4,49 2,64 2,40 +2,9 +2,5 +2,5 11) Ana Ciornei IFÅsar 4,41 +3,2 4,03 4,41 4,25 +3,4 +3,2 +3,5 12) Belinda Stenroos IFNykn 4,29 +4,3 4,09 4,23 4,29 +2,6 +3,1 +4,3 13) Emma Vikman IFÅsar 4,25 +3,1 4,20 +1,1 4,20 4,25 3,96 +1,1 +3,1 +3,1 14) Carolina Sandström IFSibboV 4,22 +1,9 4,22 4,00 4,08 +1,9 +2,0 +2,2 15) Vanessa Lindberg IFSibboV 4,20 +3,5 4,20 x 4,05 +3,5 +3,0 16) Hanna Back IFNykn 4,06 +2,8 3,82 4,06 3,81 +2,6 +2,8 +2,3 17) Engla Liewendahl IFÅland 3,91 +2,3 x 2,77 3,91 +2,9 +2,3 F15 Tresteg Final 7.7 1) Helmi Isometsä IFSibboV 11,24 -1,1 11,24 10,39 10,48 10,26 10,17 10,78 -1,1 -2,6 -0,6 -1,4 -1,4 -2,2 2) Andrea Rönnskär IKFalken 10,34 -1,4 10,06 10,34 10,29 10,24 10,27 10,18 -1,0 -1,4 -0,5 -1,1 -2,4 -1,9 3) Alicia Björkvik IKFalken 10,17 -1,7 10,17 9,92 9,72 10,13 9,99 10,00 -1,7 -2,2 -1,7 -0,8 -1,2 -2,8 4) Emma Loo PargIF 9,77 -2,3 9,70 9,71 9,65 9,52 9,77 9,56 -1,7 -1,5 -2,7 -1,5 -2,3 -2,3 5) Victoria Lindberg IFSibboV 9,58 -1,0 9,58 9,19 8,96 x x x -1,0 -1,7 -2,5 6) Hanna Back IFNykn 9,12 -3,1 8,95 8,82 9,12 8,97 8,76 8,84 -1,1 -0,7 -3,1 -1,5 -0,2 -2,1 7) Belinda Stenroos IFNykn 8,82 -1,8 8,46 8,79 8,51 8,82 x 8,46 -2,3 -1,6 -1,4 -1,8 -1,3 -3,1 8) Vanessa Lindberg IFSibboV 8,64 -1,7 8,59 8,49 8,39 8,59 8,51 8,64 -2,6 -1,0 -0,8 -0,7 -1,9 -1,7 F15 Kula Final 7.7 1) Patricia Kellgren HIFK 13,18 x 13,18 x x x x 2) Johanna Tikkala IFKraft 12,17 10,53 11,54 12,17 12,02 11,00 11,67 3) Saimi Lupala IFRaseb 10,75 9,34 10,45 10,75 10,12 10,31 10,75 4) Wilma Hautamäki IKFalken 9,94 7,73 8,89 x 9,13 x 9,94 5) Jonna Virén LiljIK 9,57 8,99 8,93 x 9,57 9,37 8,98 6) Charlotta Sandkulla IFÅsar 9,56 8,94 9,34 8,85 8,94 9,18 9,56 7) Emmi Parhiala IKFalken 9,27 9,27 8,96 9,17 x 9,12 x 8) Fanny Forsman VasaIS 8,93 8,93 8,38 8,69 8,46 x 8,24 9) Nathalie Nyback IFNykn 8,19 8,19 8,02 7,93 10) Michelle Nyback IFNykn 7,72 7,32 7,68 7,72 F15 Diskus Final 8.7 1) Patricia Kellgren HIFK 51,84 51,61 47,48 x 49,50 51,34 51,84 2) Sofia Hagman IKFalken 29,35 23,16 29,35 x 29,14 x 26,29 3) Felicia Lindström IFFemman 29,09 29,09 x x x 28,53 27,02 4) Michelle Karlsson VasaIS 27,60 25,84 23,94 x 27,60 x 27,24 5) Jonna Virén LiljIK 26,16 25,47 26,16 x 23,44 25,60 x 6) Michelle Nyback IFNykn 26,10 x 26,10 x 24,78 25,69 24,60 7) Wilma Hautamäki IKFalken 25,96 x 24,18 25,96 x 23,43 x 8) Johanna Tikkala IFKraft 24,92 24,92 x - - - - F15 Slägga Final 8.7 1) Charlotta Sandkulla IFÅsar 46,93 45,70 x x 45,00 41,35 46,93 2) Senja Pantti IFSibboV 39,88 37,27 35,33 39,88 38,91 39,04 x 3) Sara Puustinen BorgåAk 39,59 37,23 35,36 x 38,57 x 39,59 4) Jonna Virén LiljIK 34,56 34,56 x 32,06 31,95 30,85 31,47 5) Sandra Hongell IFÅsar 33,69 x x 33,69 x x 33,17 6) Sofia Hagman IKFalken 30,17 x x 26,76 30,17 x x 7) Nathalie Nyback IFNykn 29,77 x 26,32 29,77 28,89 x 29,42 8) Michelle Nyback IFNykn 24,87 24,87 x x x 23,51 x Emmanuela Koomson IFLänken NM x x x F15 Spjut Final 7.7 1) Wilma Hautamäki IKFalken 34,47 30,71 29,12 30,68 34,47 29,44 32,49 2) Michelle Karlsson VasaIS 30,87 27,91 30,87 30,86 28,27 30,62 28,58 3) Nathalie Nyback IFNykn 26,44 20,99 x 24,96 22,82 22,44 26,44 4) Teodora Westerlund IFDrott 25,52 22,17 25,52 25,48 23,40 24,06 - F15 3000m gång Final 8.7 1) Teodora Westerlund IFDrott 19.58,04

Alla resultat 2018


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan