Resultat: 08.04.2017 DM i landsvägslöpning

 
Resultat Landsväg DM  i Jakobstad arrangör Piehi/IF Drott    
  Flickor 9 år      
1. Markén Winnie IF VOM 4.04,00
2. Kock Ellen IK Falken 4.05,00
3. Björndahl Malva Malax IF 4.06,00
4. Grannas Wilma IF Drott     4.07,00      
5.                 

6.
Nyman

Cederholm
Wilma

Sara
IF Kraft

IFN
4.11,00

4.20,00
7. Auvinen Enni IF Drott 4.38,00
8. Hermans Matilda IF VOM 4.42,00
9. Karls Alva Malax IF 4.42,50
10. Öling Lovisa IF VOM 4.43,00
11. Westerlund Jessica IK Falken 4.44,00
12. Lundfors Inez Malax IF 4.49,00
14. Piippolainen Nea IF Drott 5.07,00
15. Wikblom Thea IFN 5.11,00
16. Fogde Lovisa Malax IF 5.12,00
17. Björkgren Carla IF Drott 5.21,00
18. Nordman Julia Vasa IS 5.21,50
  Källman Emilia IF Drott DNS
  Strandvall Linnea IK Falken DNS
  Bergström Linn IFN DNS
  Åbro Julia IFN DNS
         
         
  Pojkar 9 år   1km  
1. Wikblom Sander IFN 3.52,50
2. Laakso Joar IF Åsarna 3.58,00
3. Nyman Hugo IF Kraft 3.58,1
4. Appel Emil Malax IF 4.06,00
5. Räfsbäck Romeo Malax IF 4.07,00
6. Forsen Björn IF Åsarna 4.14,00
7. Kock Arvid IK Falken 4.23,00
8. Hassila  Niko IF Drott 4.27,00
9. Liljeqvist Robin IFN 4.33,00
10. Braxen Jonas Vasa IS 4.42,00
11. Lundfors Alex Malax IF 4.46,00
  Hietalahti Sisu IF Drott DNS
  Skott Jacob IF Drott DNS
  Stenhäll Aron IF Drott DNS
  Stephanides Luca IF Drott DNS
         
  Flickor 10 år   1 km  
1. Östman Ines IF Drott 4.21,00
2. Åhman Carolina IF Drott 4.30,00
3. Lindström Nathalie IF Femman 4.31,00
5. Segervall Matilda IF Drott 4.41,00
6. Nylund Tuva Vasa IS 4.41,50
7. Sandstedt Amelie IF Drott 4.52,00
8. Enlund Isabella Vasa IS 5.08,00
9. Westerlund Denise IF Drott 5.19,00
         
  Pojkar 10 år   1 km  
1. Gullberg Theo Vasa IS 3.54,00
2. Wikblom Eddie IFN 3.59,00
3. Auvinen Miro IF Drott 4.05,00
4. Ehrs Elias IF VOM 4.08,00
5. Finholm Måns LIF 4.27,50
6. Tolvers Noah IK Falken 4.38,00
         
         
  Flickor 11 år   2 km  
1. Hjerpe Wilma IF Femman 8.02,00
2. Rönn Nea Vasa IS 8.33,00
3. Kastus Ida IF VOM 8.41,00
4. Cederholm Malin IFN 8.53,00
5. Jakobsson Signe IFN 8.58,00
6. Österberg Emilia IF VOM 9.07,00
7. Nordman Tilde Vasa IS 9.18,00
8. Liljeqvist Emilia IFN 9.41,00
9. Karls Fanny Malax IF 10.12,00
         
  Pojkar 11 år   2 km  
1. Wikblom Melker IFN 8.03,00
2. Åbro Jonas IFN 8.10,00
3. Kastus Joel IF Åsarna 8.28,00
         
  Flickor 12 år   2 km  
7. Fogde Elizabeth Malax IF 10.06,00
8. Nordström Kiira IF Drott 14,02,00
8. Järndahl Jessica IF Drott 14.02,00
1. Stråka Tilde IFN 7.54,00
2. Suarez Jamira IF Drott 7.59,00
3. Hassila Nea IF Drott 8.21,00
4. Hyöty Linda Malax IF 8.26,50
5. Backman Mia IF Drott 8.42,00
6. Norrgård Alva IF Drott 9.54,00
7. Fogde Elizabeth Malax IF 10.06,00
8. Järndahl Jessica IF Drott 14.02,00
8. Nordström Kiira IF Drott 14.02,00
  Boateng Priscilla IF Drott DNS
  Sandler Millandra IF Drott DNS
  Skott Matilda IF Drott DNS
         
         
  Pojkar 12 år   2 km  
1. Mäenpää Jani GIF 7.48,00
2. Grannas Oscar IF Drott 8.05,00
3. Stark Filip Vasa IS 8.06,00
4. Söderman Albin IF Drott 8.24,00
5. Belhoucine Gabriel IF Drott 8.32,00
6. Huhtamäki Rasmus  Piehi 8.45,00 utom tävl 
  Sabel Anton IF Femman DNS
         
  Flickor 13 år   4 km  
1. Westerlund Teodora IF Drott 16.23,00
2. Enlund Julia Vasa IS 22.32,00
  Engström Tilda IF Drott DNS
  Östman Fanny IF Drott DNS
         
         
  Pojkar 13 år   4 km  
1. Ehrs Jakob IF VOM 16.12,00
2. Westerlund William IF Drott 16.38,00
3. Kass Albin IK Falken 18.13,00
4. Höglund Isak IF Drott 18.16,00
         
  Flickor 14 år   4 km  
1. Achrén Frida IF VOM 17.20,00
2. Österberg Evelina IF VOM 18.42,00
3. Finholm Nora LIF 19.40,00
  Forsman Lova IF Drott DNS
         
         
  Pojkar 14 år   4 km  
1. Markén Leonard IF VOM 14.19,00
2. Forsell Gustav IF Åsarna 15.09,00
3. Smeds Jacob IF VOM 17.14,00
4. Westerlund Jimmy IK Falken 20.42,00
5. Norrbacka Anton IK Falken 20.43,00
         
         
  Flickor 15 år   4 km  
1. Niemelä Tilde Malax IF 16.53,00
2. Jansson Isabella IF Drott 19.07,00
3. Backman Ida IF Drott 21.01,00
  Nyman Matilda IF Drott DNS
  Parkkinen Moa IF Drott DNS
         
         
  Pojkar 15 år år 4 km  
1. Björkell Viktor Vasa IS 15.34,00
2. Ehrs Johannes IF VOM 15.58,00
3. Norrbacka Axel IK Falken 16.18,00
4. Åhman Johannes IF Drott 16.22,00
5. Mäenpää Nico GIF 17.04,00
7. Björkgren Alexander IF Drott 20.59,00
  Nygård Johan IF Drott DNS
         
  Resultat 17/19/Allmän landsvägs DM
  Damer 17 år   10 km  
1. Westerlund Erika IF Drott 45.20,00
2. Gullberg Manda Vasa IS 48.52,00
3. Engstrand  Anna-Karin Vasa IS 49.28,00
4. Granlund Cecilia Malax IF 51.57,00
         
         
  Herrar 17 år   10 km  
1. Gripenberg Otto IK Falken 43.26,00
         
         
  Damer 19 år   10 km  
1. Karlsson Eveliina IK Falken 46.40,00
         
         
  Herrar 19 år   10 km  
1. Sundqvist William IK Falken 39.13,00
         
         
  Damer Allmän 10 km  
1. Österblad Cecilia Vasa IS 39.44,00
2. Westerlund Hanna IF Drott 45.53,00
         
  Herrar Allmän 10 km  
1. Finnholm Jimmy IK Falken 32.32,00
2. Kaas Jan GIF 34.14,00
3. Härtull Jonas GIF 34.47,00
4. Borgmästars Ville IK Falken 34.55,00
5. Sandler Björn IK Falken 35.45,00
6. Lönnqvist Victor   36.32,00 utom tävl.
7. Lönnqvist Fredrik Oravais IF 37.52,00 utom tävl 
8. Sjölind Dan IS Söderby 38.18,00 utom tävl.
9. Enlund Pontus HOP-HAB 41.40,00 utom tävl.
10. Vesterlund Patrik   45.16,00 utom tävl.
         
  Resultat  veteran DM H/D 35-70  
  Herrar 35 år   10 km  
1. Lundfors Krister Malax IF 37.56
2. Grankull Jan IK Falken 41.18
3. Laaksonen Matias IF Drott 44.39
         
  Damer 40 år   10 km  
1. Östman Mimmi IF Drott 45.50
  Wikström Eva-Lena IF Drott DNS
         
         
  Herrar 45 år   10 km  
1. Forsbacka Fredrik IF Drott 37.22
         
  Herrar 50 år   10 km  
1. Fagerudd Henrik IF Drott 42.48,00
2. Puranen Ari IF Drott 43.15,00
3. Forssen Tom Vasa IS 43.43,00
         
  Herrar 55 år   10 km  
1. Pesola Max IF Drott 37.36,00
2. Hägg Kenneth Maxmo SK 51.24,00
         
  Herrar 60 år   6 km  
1. Bjonbäck Jarl IK Kronan 32.08,00
         
  Herrar 65 år   6 km  
1. Paro Rune IF Femman 30.33,00
         
  Herrar 70 år   4 km  
1. Riska Per Erik IK Kronan 19.38,00
         
         
  Motionsklass vårtian 10 km  
1. Niemelä Jari Malax IF 43.30,00
2. Nordström Antti   51.45,00
         
  Damer 35 år vårtian 10 km  
1. Flink Malena Mamis 48.35,00
         
  Damer 55 år vårtian    
1. Löw  Ulla Stina Mamis 48.31,00
         

Alla resultat 2017


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan