Resultat: 10.07.2019 XXXVII Knattekarnevalen (mångkamp)
XXXVII Knattekarnevalen (mångkamp). Korrigerat
Vasa IS
10.07.2019
P7 3-ottelu 40m
1) Lucas Härtull LarsmoIF 7,64
2) Erik Lönnqvist IKFalken 7,66
3) Noah Östersund VasaIS 8,26
4) Ebbot Norström MalaxIF 8,34
5) Victor Säll VasaIS 8,40
6) Elias Roos VasaIS 8,66
7) Melwin Långs IFVom 8,76
8) Elliot Salonen IF VOM 8,96
9) Walter Björklund VasaIS 9,57
10) Aaron Holmback VasaIS 10,65
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,1
1) Noah Östersund VasaIS 8,26
2) Elias Roos VasaIS 8,66
3) Melwin Långs IFVom 8,76
4) Elliot Salonen IF VOM 8,96
5) Aaron Holmback VasaIS 10,65
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,0
1) Lucas Härtull LarsmoIF 7,64
2) Erik Lönnqvist IKFalken 7,66
3) Ebbot Norström MalaxIF 8,34
4) Victor Säll VasaIS 8,40
5) Walter Björklund VasaIS 9,57
T7 3-ottelu 40m
1) Amanda Grannas IFDrott 7,92
2) Alva Stråka IFNykn 8,12
3) Elvira Nordmyr IF VOM 8,13
4) Edla Nordberg VasaIS 8,31
5) Ella Käld VasaIS 8,40
6) Bonnie Rösgren VasaIS 8,42
6) Ylva Wikblom IFNykn 8,42
8) Isabella Vuorinen VasaIS 8,52
9) Signe Holmberg VasaIS 9,00
10) Linnea Lindh VasaIS 9,01
11) Sara Kronqvist VasaIS 9,24
12) Molly Antus IFVom 9,32
13) Olivia Bengtsson VasaIS 9,62
14) Venny Slotte VasaIS 9,64
15) Linnéa Hagman VasaIS 9,71
16) Alva Lindholm VasaIS 9,74
Inez Häggblom VasaIS DNS
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1) Elvira Nordmyr IF VOM 8,13
2) Ella Käld VasaIS 8,40
3) Sara Kronqvist VasaIS 9,24
4) Olivia Bengtsson VasaIS 9,62
5) Linnéa Hagman VasaIS 9,71
Inez Häggblom VasaIS DNS
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,4
1) Amanda Grannas IFDrott 7,92
2) Bonnie Rösgren VasaIS 8,42
2) Ylva Wikblom IFNykn 8,42
4) Signe Holmberg VasaIS 9,00
5) Linnea Lindh VasaIS 9,01
Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +1,4
1) Alva Stråka IFNykn 8,12
2) Edla Nordberg VasaIS 8,31
3) Isabella Vuorinen VasaIS 8,52
4) Molly Antus IFVom 9,32
5) Venny Slotte VasaIS 9,64
6) Alva Lindholm VasaIS 9,74
P7 3-ottelu Pituus
Loppukilpailu
1) Lucas Härtull LarsmoIF 2,95
2,74 2,95 2,79
2) Erik Lönnqvist IKFalken 2,80
2,76 2,66 2,80
3) Victor Säll VasaIS 2,72
2,68 2,24 2,72
4) Aaron Holmback VasaIS 2,57
2,57 2,28 2,23
5) Ebbot Norström MalaxIF 2,20
2,17 2,14 2,20
6) Elias Roos VasaIS 2,18
2,08 2,18 2,14
7) Noah Östersund VasaIS 2,18
2,18 2,00 2,09
8) Elliot Salonen IF VOM 2,15
1,64 1,56 2,15
9) Melwin Långs IFVom 2,11
2,04 1,82 2,11
10) Walter Björklund VasaIS 1,87
1,76 1,87 1,77
T7 3-ottelu Pituus
Loppukilpailu
1) Amanda Grannas IFDrott 2,66
2,59 2,66 2,55
2) Bonnie Rösgren VasaIS 2,53
2,47 2,38 2,53
3) Edla Nordberg VasaIS 2,46
1,35 1,97 2,46
4) Elvira Nordmyr IF VOM 2,45
2,45 2,27 2,44
5) Alva Stråka IFNykn 2,43
2,39 2,43 2,40
6) Ylva Wikblom IFNykn 2,43
2,35 2,43 2,26
7) Ella Käld VasaIS 2,15
2,05 2,15 2,09
8) Linnea Lindh VasaIS 2,06
2,06 1,91 2,05
9) Linnéa Hagman VasaIS 2,06
2,06 1,97 1,82
10) Isabella Vuorinen VasaIS 2,00
1,94 1,70 2,00
11) Molly Antus IFVom 1,93
1,85 1,84 1,93
12) Signe Holmberg VasaIS 1,91
1,90 1,60 1,91
13) Sara Kronqvist VasaIS 1,81
1,36 1,79 1,81
14) Olivia Bengtsson VasaIS 1,78
1,76 1,78 1,73
15) Venny Slotte VasaIS 1,72
1,72 1,57 1,66
16) Alva Lindholm VasaIS 1,55
x 1,55 1,44
Inez Häggblom VasaIS
P7 3-ottelu Kuula
Loppukilpailu
1) Erik Lönnqvist IKFalken 4,59
4,59 3,10 4,55
2) Victor Säll VasaIS 3,98
x 3,75 3,98
3) Elias Roos VasaIS 3,60
3,24 3,47 3,60
4) Lucas Härtull LarsmoIF 3,39
3,11 3,39 2,93
5) Aaron Holmback VasaIS 3,10
2,52 3,04 3,10
6) Melwin Långs IFVom 3,09
2,59 2,90 3,09
7) Elliot Salonen IF VOM 2,86
2,86 x 2,85
8) Noah Östersund VasaIS 2,64
2,48 2,60 2,64
9) Ebbot Norström MalaxIF 2,61
2,61 2,27 2,55
10) Walter Björklund VasaIS 2,43
2,43 1,84 2,24
T7 3-ottelu Kuula
Loppukilpailu
1) Amanda Grannas IFDrott 3,40
3,38 3,38 3,40
2) Alva Stråka IFNykn 3,16
3,14 2,99 3,16
3) Inez Häggblom VasaIS 3,03
3,03 2,89 x
4) Isabella Vuorinen VasaIS 2,80
x 2,35 2,80
5) Ella Käld VasaIS 2,77
2,77 2,72 2,59
6) Signe Holmberg VasaIS 2,71
2,71 2,58 2,56
7) Elvira Nordmyr IF VOM 2,69
2,23 x 2,69
8) Molly Antus IFVom 2,60
2,39 2,60 2,51
9) Bonnie Rösgren VasaIS 2,53
2,53 2,38 2,12
10) Ylva Wikblom IFNykn 2,39
2,05 2,39 1,89
11) Sara Kronqvist VasaIS 2,29
2,29 2,27 2,00
12) Olivia Bengtsson VasaIS 2,28
2,25 2,26 2,28
13) Linnéa Hagman VasaIS 2,21
2,21 2,17 2,15
14) Linnea Lindh VasaIS 2,19
2,14 2,08 2,19
15) Venny Slotte VasaIS 2,11
2,01 2,11 x
16) Edla Nordberg VasaIS 2,06
1,85 2,00 2,06
17) Alva Lindholm VasaIS 1,82
1,67 1,71 1,82
P07 3-ottelu
Loppukilpailu
1) Erik Lönnqvist IKFalken 428
2) Lucas Härtull LarsmoIF 388
3) Victor Säll VasaIS 330
4) Elias Roos VasaIS 252
5) Noah Östersund VasaIS 231
6) Ebbot Norström MalaxIF 227
7) Melwin Långs IFVom 219
8) Aaron Holmback VasaIS 208
9) Elliot Salonen IF VOM 203
10) Walter Björklund VasaIS 146
T07 3-ottelu
Loppukilpailu
1) Amanda Grannas IFDrott 331
2) Alva Stråka IFNykn 284
3) Elvira Nordmyr IF VOM 263
4) Bonnie Rösgren VasaIS 244
5) Ylva Wikblom IFNykn 230
6) Ella Käld VasaIS 226
7) Edla Nordberg VasaIS 225
8) Isabella Vuorinen VasaIS 211
9) Signe Holmberg VasaIS 180
10) Linnea Lindh VasaIS 165
11) Molly Antus IFVom 164
12) Sara Kronqvist VasaIS 147
13) Linnéa Hagman VasaIS 145
14) Olivia Bengtsson VasaIS 133
15) Venny Slotte VasaIS 122
16) Inez Häggblom VasaIS 102
17) Alva Lindholm VasaIS 100
P9 4-ottelu 40m
1) Eddie Wallin VasaIS 6,63
2) Eevert Evijoki VasaIS 6,69
3) Tobias Cederholm IFNykn 6,89
4) Milton Sandén VasaIS 6,95
5) Walter Backa VasaIS 7,35
6) Luie Nordström MalaxIF 7,38
7) Alexander Österberg IFVom 7,50
8) Liam Nyholm VasaIS 7,63
9) Alex Lundfors MalaxIF 7,79
10) Anton Åberg VasaIS 7,89
11) Hugo Högbacka MalaxIF 7,97
12) Ben Björklund IFDrott 8,09
13) Elias Vesterback IFFyren 8,12
14) Elvis Björklund VasaIS 8,13
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,7
1) Eddie Wallin VasaIS 6,63
2) Eevert Evijoki VasaIS 6,69
3) Tobias Cederholm IFNykn 6,89
4) Walter Backa VasaIS 7,35
5) Luie Nordström MalaxIF 7,38
6) Alexander Österberg IFVom 7,50
7) Liam Nyholm VasaIS 7,63
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,3
1) Milton Sandén VasaIS 6,95
2) Alex Lundfors MalaxIF 7,79
3) Anton Åberg VasaIS 7,89
4) Hugo Högbacka MalaxIF 7,97
5) Ben Björklund IFDrott 8,09
6) Elias Vesterback IFFyren 8,12
7) Elvis Björklund VasaIS 8,13
T9 4-ottelu 40m
1) Lithea Ek TjöcIK 7,17
2) Ellinor Forsman IFNykn 7,30
3) Frida Häggblom VasaIS 7,31
3) Elin Wiklund IFDrott 7,31
5) Thilda Koivuharju VasaIS 7,35
6) Lykke Storgård VasaIS 7,47
7) Alexia Gästgivar MalaxIF 7,50
8) Bianca Rösgren VasaIS 7,51
9) Saga Markén IFVom 7,53
10) Linn Enroth IFDrott 7,60
10) Olivia Rytylä VasaIS 7,60
12) Linn Latvala VasaIS 7,62
13) Emma Vägar IFFyren 7,63
14) Amanda Niemi OulPy 7,65
14) Lily Kronqvist VasaIS 7,65
16) Linn Bengtsson VasaIS 7,95
17) Mina Linsa VasaIS 8,06
18) Mathilda Lindholm VasaIS 8,07
19) Fannie Nordman MalaxIF 8,15
20) Agnes Nordman MalaxIF 8,18
20) Elin Bengtsson VasaIS 8,18
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,7
1) Lithea Ek TjöcIK 7,17
2) Ellinor Forsman IFNykn 7,30
3) Frida Häggblom VasaIS 7,31
4) Thilda Koivuharju VasaIS 7,35
5) Bianca Rösgren VasaIS 7,51
6) Emma Vägar IFFyren 7,63
7) Fannie Nordman MalaxIF 8,15
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1) Elin Wiklund IFDrott 7,31
2) Alexia Gästgivar MalaxIF 7,50
3) Saga Markén IFVom 7,53
4) Amanda Niemi OulPy 7,65
5) Mina Linsa VasaIS 8,06
6) Mathilda Lindholm VasaIS 8,07
7) Agnes Nordman MalaxIF 8,18
Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +2,6
1) Lykke Storgård VasaIS 7,47
2) Linn Enroth IFDrott 7,60
2) Olivia Rytylä VasaIS 7,60
4) Linn Latvala VasaIS 7,62
5) Lily Kronqvist VasaIS 7,65
6) Linn Bengtsson VasaIS 7,95
7) Elin Bengtsson VasaIS 8,18
—P9 4-ottelu 800m (korrigerat)
Loppukilpailu
1) Milton Sandén VasaIS 3.04,49
2) Eddie Wallin VasaIS 3.04,60
3) Tobias Cederholm IFNykn 3.06,48
4) Alex Lundfors MalaxIF 3.08,81
5) Luie Nordström MalaxIF 3.17,24
6) Ben Björklund IFDrott 3.21,79
7) Alexander Österberg IFVom 3.25,63
7) Eevert Evijoki VasaIS 3.25,63
9) Hugo Högbacka MalaxIF 3.28,32
10) Liam Nyholm VasaIS 3.31,10
11) Elias Vesterback IFFyren 3.33,13
12) Elvis Björklund VasaIS 3.33,31
13) Walter Backa VasaIS 3.39,80
14) Anton Åberg VasaIS 3.40,35
P09 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Tobias Cederholm IFNykn 938
2) Eevert Evijoki VasaIS 747
3) Eddie Wallin VasaIS 738
4) Milton Sandén VasaIS 629
5) Alexander Österberg IFVom 628
6) Alex Lundfors MalaxIF 542
7) Liam Nyholm VasaIS 537
8) Luie Nordström MalaxIF 530
9) Hugo Högbacka MalaxIF 490
10) Ben Björklund IFDrott 466
11) Anton Åberg VasaIS 416
12) Walter Backa VasaIS 366
13) Elias Vesterback IFFyren 358
14) Elvis Björklund VasaIS 294
15) Hugo Hagman VasaIS 0
T9 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Ellinor Forsman IFNykn 3.03,61
2) Amanda Niemi OulPy 3.11,64
3) Lithea Ek TjöcIK 3.14,66
4) Saga Markén IFVom 3.23,56
5) Elin Wiklund IFDrott 3.27,42
6) Emma Vägar IFFyren 3.31,80
7) Frida Häggblom VasaIS 3.32,80
8) Olivia Rytylä VasaIS 3.40,35
9) Linn Latvala VasaIS 3.43,72
10) Linn Enroth IFDrott 3.45,87
10) Lykke Storgård VasaIS 3.45,87
12) Alexia Gästgivar MalaxIF 3.46,46
13) Thilda Koivuharju VasaIS 3.50,00
14) Bianca Rösgren VasaIS 3.53,44
15) Lily Kronqvist VasaIS 3.54,99
16) Elin Bengtsson VasaIS 4.04,29
17) Mathilda Lindholm VasaIS 4.05,73
18) Fannie Nordman MalaxIF 4.24,93
19) Agnes Nordman MalaxIF 4.53,90
Linn Bengtsson VasaIS DNF
Mina Linsa VasaIS DNF
P9 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Tobias Cederholm IFNykn 118
95 100 105 110 115 118
o o o o o oxxx
2) Eddie Wallin VasaIS 110
85 90 95 100 105 110 115
o o o o xxo xo xxx
2) Hugo Högbacka MalaxIF 110
75 80 85 90 95 100 105 110 115
o o o o o o xxo xo xxx
4) Liam Nyholm VasaIS 105
85 90 95 100 105 110
o o o o o xxx
5) Alex Lundfors MalaxIF 105
80 85 90 95 100 105 110
o o o o xo o xxx
6) Ben Björklund IFDrott 100
85 90 95 100 105
o o xo o xxx
7) Anton Åberg VasaIS 100
80 85 90 95 100 105
o o o xxo xo xxx
8) Milton Sandén VasaIS 95
75 80 85 90 95 100
o o o o o xxx
9) Eevert Evijoki VasaIS 95
75 80 85 90 95 100
o o xo xo o xxx
10) Luie Nordström MalaxIF 90
75 80 85 90 95
o o o o xxx
11) Alexander Österberg IFVom 85
75 80 85 90
o o o xxx
12) Elias Vesterback IFFyren 85
80 85 90
o xxo xxx
13) Walter Backa VasaIS 80
75 80 85
xxo xxo xxx
Elvis Björklund VasaIS NH
75
x--
Hugo Hagman VasaIS
T9 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Lithea Ek TjöcIK 113
85 90 95 100 105 110 113 116
o o o o o o o xxx
2) Elin Wiklund IFDrott 105
85 90 95 100 105 110
o o o xo o xxx
3) Amanda Niemi OulPy 105
95 100 105 110
o xo xo xxx
3) Frida Häggblom VasaIS 105
75 80 85 90 95 100 105 110
o o o o o xo xo xxx
5) Alexia Gästgivar MalaxIF 105
75 80 85 90 95 100 105 110
o o o o o xo xxo xxx
6) Thilda Koivuharju VasaIS 100
80 85 90 95 100 105
o o o o xo xxx
7) Ellinor Forsman IFNykn 100
75 80 85 90 95 100 105
o o o o o xxo xxx
8) Bianca Rösgren VasaIS 95
75 80 85 90 95 100
o o o o o xxx
9) Emma Vägar IFFyren 95
75 80 85 90 95 100
xo o o o o xxx
10) Linn Enroth IFDrott 95
75 80 85 90 95 100
o o o o xo xxx
10) Lykke Storgård VasaIS 95
75 80 85 90 95 100
o o o o xo xxx
10) Saga Markén IFVom 95
75 80 85 90 95 100
o o o o xo xxx
13) Mina Linsa VasaIS 90
75 80 85 90 95
o o o xo xxx
14) Linn Bengtsson VasaIS 90
75 80 85 90 95
o xo o xo xxx
15) Linn Latvala VasaIS 85
75 80 85 90
xxo o o xxx
16) Mathilda Lindholm VasaIS 85
75 80 85 90
o o xo xxx
17) Agnes Nordman MalaxIF 80
75 80 85
o o xxx
17) Fannie Nordman MalaxIF 80
75 80 85
o o xxx
19) Elin Bengtsson VasaIS 80
75 80 85
xo xo xxx
20) Lily Kronqvist VasaIS 75
75 80
xo xxx
Olivia Rytylä VasaIS
P9 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Tobias Cederholm IFNykn 25,24
25,24 20,88 17,46
2) Alexander Österberg IFVom 24,49
22,99 24,49 x
3) Eevert Evijoki VasaIS 20,32
20,32 19,70 17,01
4) Liam Nyholm VasaIS 13,94
13,94 11,02 11,97
5) Luie Nordström MalaxIF 13,08
10,11 11,81 13,08
6) Ben Björklund IFDrott 11,64
9,71 9,47 11,64
7) Elvis Björklund VasaIS 10,72
10,72 10,52 8,93
8) Alex Lundfors MalaxIF 10,63
x 10,63 9,44
9) Milton Sandén VasaIS 10,45
10,45 7,44 9,03
10) Hugo Högbacka MalaxIF 10,20
9,73 7,40 10,20
11) Elias Vesterback IFFyren 9,38
8,07 9,38 7,73
12) Anton Åberg VasaIS 9,31
5,58 8,53 9,31
13) Eddie Wallin VasaIS 7,86
7,58 7,86 5,08
14) Walter Backa VasaIS 5,45
4,77 5,45 4,23
Hugo Hagman VasaIS
T9 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Frida Häggblom VasaIS 9,49
6,57 9,46 9,49
2) Saga Markén IFVom 9,10
9,10 9,05 8,40
3) Lithea Ek TjöcIK 8,82
8,66 7,65 8,82
4) Mina Linsa VasaIS 8,53
7,20 6,80 8,53
5) Fannie Nordman MalaxIF 8,20
6,71 7,04 8,20
6) Thilda Koivuharju VasaIS 8,05
7,21 8,05 6,99
7) Linn Latvala VasaIS 7,53
6,59 7,53 6,43
8) Lykke Storgård VasaIS 7,44
7,44 6,48 6,52
9) Emma Vägar IFFyren 7,33
7,16 7,33 7,00
10) Bianca Rösgren VasaIS 7,23
7,23 6,66 7,09
11) Alexia Gästgivar MalaxIF 7,19
5,08 4,77 7,19
12) Agnes Nordman MalaxIF 7,08
5,67 5,20 7,08
13) Amanda Niemi OulPy 7,03
6,77 6,50 7,03
14) Mathilda Lindholm VasaIS 6,53
6,20 6,47 6,53
15) Elin Bengtsson VasaIS 6,00
4,97 5,14 6,00
16) Linn Bengtsson VasaIS 5,94
5,94 x -
17) Linn Enroth IFDrott 5,90
5,90 5,61 5,45
18) Elin Wiklund IFDrott 5,60
4,83 5,12 5,60
19) Lily Kronqvist VasaIS 5,57
5,50 5,57 4,70
Ellinor Forsman IFNykn DNS
Olivia Rytylä VasaIS DNS
P09 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Tobias Cederholm IFNykn 938
2) Eevert Evijoki VasaIS 747
3) Eddie Wallin VasaIS 738
4) Milton Sandén VasaIS 629
5) Alexander Österberg IFVom 628
6) Alex Lundfors MalaxIF 542
7) Liam Nyholm VasaIS 537
8) Luie Nordström MalaxIF 530
9) Hugo Högbacka MalaxIF 490
10) Ben Björklund IFDrott 466
11) Anton Åberg VasaIS 416
12) Elias Vesterback IFFyren 358
13) Elvis Björklund VasaIS 294
14) Walter Backa VasaIS 284
15) Hugo Hagman VasaIS 0
T09 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Lithea Ek TjöcIK 617
2) Frida Häggblom VasaIS 519
3) Amanda Niemi OulPy 504
4) Ellinor Forsman IFNykn 499
5) Elin Wiklund IFDrott 487
6) Saga Markén IFVom 465
7) Thilda Koivuharju VasaIS 446
8) Alexia Gästgivar MalaxIF 445
9) Emma Vägar IFFyren 414
10) Lykke Storgård VasaIS 411
11) Bianca Rösgren VasaIS 393
12) Linn Enroth IFDrott 378
13) Linn Latvala VasaIS 363
14) Lily Kronqvist VasaIS 296
15) Mathilda Lindholm VasaIS 284
16) Mina Linsa VasaIS 274
17) Fannie Nordman MalaxIF 267
18) Elin Bengtsson VasaIS 258
19) Linn Bengtsson VasaIS 254
20) Agnes Nordman MalaxIF 238
21) Olivia Rytylä VasaIS 231
P10 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Emil Appel MalaxIF 2.47,50
2) Romeo Räfsbäck MalaxIF 2.56,28
3) Oscar Lundén IFDrott 2.58,50
4) Niko Hassila IFDrott 3.08,42
5) William Latvala VasaIS 3.22,94
6) Casimir Broman VasaIS 3.54,82
7) Hugo Carlsson VasaIS 3.55,64
8) Melvin Lindqvist IKFalken 4.33,14
T10 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Olivia Härtull LarsmoIF 3.07,43
2) Wilma Karlsson IFVom 3.08,05
3) Lovisa Öling IFVom 3.08,53
4) Amelina Strömberg LarsmoIF 3.10,24
5) Isabella Tuulari EspTa 3.21,70
6) Mira Asp MalaxIF 3.38,73
7) Fanny Långs IFVom 3.39,51
8) Clara Åbrandt VasaIS 3.46,55
9) Eveliina Andersson IFVom 4.00,87
10) Amanda Vesterback IFFyren 4.06,87
P10 4-ottelu 60m aidat
1) Emil Appel MalaxIF 11,37
2) Oscar Lundén IFDrott 12,31
3) Niko Hassila IFDrott 12,82
4) Romeo Räfsbäck MalaxIF 15,41
5) Melvin Lindqvist IKFalken 15,78
6) Hugo Carlsson VasaIS 15,87
Casimir Broman VasaIS DNS
William Latvala VasaIS DNS
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,6
1) Emil Appel MalaxIF 11,37
2) Oscar Lundén IFDrott 12,31
3) Melvin Lindqvist IKFalken 15,78
Casimir Broman VasaIS DNS
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,7
1) Niko Hassila IFDrott 12,82
2) Romeo Räfsbäck MalaxIF 15,41
3) Hugo Carlsson VasaIS 15,87
William Latvala VasaIS DNS
T10 4-ottelu 60m aidat
1) Isabella Tuulari EspTa 11,76
2) Olivia Härtull LarsmoIF 11,97
3) Amanda Vesterback IFFyren 12,22
4) Amelina Strömberg LarsmoIF 12,51
5) Clara Åbrandt VasaIS 13,26
6) Lovisa Öling IFVom 13,62
7) Fanny Långs IFVom 14,60
8) Eveliina Andersson IFVom 14,62
9) Mira Asp MalaxIF 15,01
Matilda Finneman VasaIS DNS
Wilma Karlsson IFVom DNF
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,1
1) Amanda Vesterback IFFyren 12,22
2) Eveliina Andersson IFVom 14,62
3) Mira Asp MalaxIF 15,01
Matilda Finneman VasaIS DNS
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,7
1) Isabella Tuulari EspTa 11,76
2) Amelina Strömberg LarsmoIF 12,51
3) Lovisa Öling IFVom 13,62
Wilma Karlsson IFVom DNF
Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +2,7
1) Olivia Härtull LarsmoIF 11,97
2) Clara Åbrandt VasaIS 13,26
3) Fanny Långs IFVom 14,60
P10 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Emil Appel MalaxIF 137
110 115 120 125 128 131 134 137 140
o o o xo xo o xo o xxx
2) Oscar Lundén IFDrott 110
95 100 105 110 115
o o o o xxx
3) Melvin Lindqvist IKFalken 110
85 90 95 100 105 110 115
o o xo o o o xxx
4) William Latvala VasaIS 105
85 90 95 100 105 110
o o o o o xxx
5) Romeo Räfsbäck MalaxIF 105
95 100 105 110
o xo o xxx
6) Casimir Broman VasaIS 105
85 90 95 100 105 110
o o o o xxo xxx
7) Niko Hassila IFDrott 95
85 90 95 100
o o o xxx
8) Hugo Carlsson VasaIS 95
75 80 85 90 95 100
o o o xo xo xxx
T10 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Olivia Härtull LarsmoIF 115
90 95 100 105 110 115 120
- o xo o o xo xxx
2) Isabella Tuulari EspTa 115
90 95 100 105 110 115 120
- - o o o xxo xxx
3) Amanda Vesterback IFFyren 110
90 95 100 105 110 115
- - xo o o xxx
4) Mira Asp MalaxIF 110
90 95 100 105 110 115
o o o o xo xxx
5) Clara Åbrandt VasaIS 105
90 95 100 105 110
- o o xo xxx
5) Lovisa Öling IFVom 105
90 95 100 105 110
o o o xo xxx
7) Amelina Strömberg LarsmoIF 105
90 95 100 105 110
o o xo xo xxx
8) Wilma Karlsson IFVom 100
90 95 100 105
o o o xxx
9) Eveliina Andersson IFVom 100
90 95 100 105
o o xo xxx
10) Fanny Långs IFVom 95
90 95 100
o xo xxx
Matilda Finneman VasaIS
P10 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Emil Appel MalaxIF 24,45
x 22,94 24,45
2) Romeo Räfsbäck MalaxIF 21,17
19,83 20,55 21,17
3) Casimir Broman VasaIS 17,72
10,83 17,72 15,41
4) Niko Hassila IFDrott 16,15
14,13 14,19 16,15
5) Melvin Lindqvist IKFalken 14,06
x 9,97 14,06
6) William Latvala VasaIS 13,08
9,49 13,08 12,25
7) Oscar Lundén IFDrott 11,19
11,19 9,78 10,70
8) Hugo Carlsson VasaIS 11,03
11,03 8,56 7,54
T10 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Isabella Tuulari EspTa 19,99
15,32 19,99 18,48
2) Lovisa Öling IFVom 16,52
16,52 15,91 16,36
3) Amanda Vesterback IFFyren 16,42
16,42 15,05 16,04
4) Wilma Karlsson IFVom 12,64
x 12,64 x
5) Mira Asp MalaxIF 11,90
11,90 11,77 9,90
6) Clara Åbrandt VasaIS 11,20
9,46 11,20 9,33
7) Olivia Härtull LarsmoIF 11,15
10,25 10,67 11,15
8) Amelina Strömberg LarsmoIF 9,38
6,21 8,32 9,38
9) Fanny Långs IFVom 8,82
5,95 8,82 8,13
10) Eveliina Andersson IFVom 8,55
8,27 7,74 8,55
Matilda Finneman VasaIS DNS
P10 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Emil Appel MalaxIF 1286
2) Oscar Lundén IFDrott 789
3) Romeo Räfsbäck MalaxIF 741
4) Niko Hassila IFDrott 703
5) Melvin Lindqvist IKFalken 477
6) Casimir Broman VasaIS 401
6) Hugo Carlsson VasaIS 401
8) William Latvala VasaIS 397
T10 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Isabella Tuulari EspTa 895
2) Olivia Härtull LarsmoIF 806
3) Amanda Vesterback IFFyren 707
4) Lovisa Öling IFVom 701
5) Amelina Strömberg LarsmoIF 679
6) Clara Åbrandt VasaIS 566
7) Mira Asp MalaxIF 531
8) Fanny Långs IFVom 441
9) Eveliina Andersson IFVom 428
10) Wilma Karlsson IFVom 416
11) Matilda Finneman VasaIS 0
P11 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Eeli Bengs VasaIS 2.57,01
1) Nyman Hugo IFKraft 2.57,01
3) Jonas Braxén VasaIS 3.10,48
4) Vincent Bengtsson VasaIS 3.19,23
T11 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Winnie Markén IFVom 2.47,28
2) Viola Jokiaho ÄhtU 2.50,32
3) Julia Åbro IFNykn 2.54,69
4) Wilma Grannas IFDrott 2.55,94
5) Tilda Åberg VasaIS 3.06,51
6) Jeanessa Finne IKFalken 3.07,17
7) Sara Cederholm IFNykn 3.07,42
8) Alva Karls MalaxIF 3.21,44
9) Linn Bergström IFNykn 3.27,89
10) Tilde Bergström IFLänken 3.43,91
Elin Krook MalaxIF DNF
Ella Wallin VasaIS DNS
P11 4-ottelu 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,2
1) Eeli Bengs VasaIS 11,06
2) Vincent Bengtsson VasaIS 12,76
3) Nyman Hugo IFKraft 13,27
4) Jonas Braxén VasaIS 14,02
T11 4-ottelu 60m aidat
1) Wilma Grannas IFDrott 10,43
2) Ella Wallin VasaIS 10,44
3) Tilda Åberg VasaIS 10,68
4) Viola Jokiaho ÄhtU 10,97
5) Sara Cederholm IFNykn 11,31
6) Linn Bergström IFNykn 11,72
7) Jeanessa Finne IKFalken 11,76
8) Elin Krook MalaxIF 11,80
9) Julia Åbro IFNykn 12,12
10) Winnie Markén IFVom 12,91
11) Tilde Bergström IFLänken 13,84
12) Alva Karls MalaxIF 14,88
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,2
1) Jeanessa Finne IKFalken 11,76
2) Julia Åbro IFNykn 12,12
3) Tilde Bergström IFLänken 13,84
4) Alva Karls MalaxIF 14,88
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,0
1) Viola Jokiaho ÄhtU 10,97
2) Linn Bergström IFNykn 11,72
3) Elin Krook MalaxIF 11,80
4) Winnie Markén IFVom 12,91
Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +2,0
1) Wilma Grannas IFDrott 10,43
2) Ella Wallin VasaIS 10,44
3) Tilda Åberg VasaIS 10,68
4) Sara Cederholm IFNykn 11,31
P11 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Eeli Bengs VasaIS 128
110 115 120 125 128 131
o o xxo xo o xx-
2) Nyman Hugo IFKraft 115
90 95 100 105 110 115 120
o o xo o xo o xx-
3) Vincent Bengtsson VasaIS 115
85 90 95 100 105 110 115 120
o o o o o xo xo xxx
4) Jonas Braxén VasaIS 110
85 90 95 100 105 110 115
o o o o o xo xxx
T11 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Jeanessa Finne IKFalken 130
90 100 105 110 115 120 125 130 133
- - o o o o o o xxx
2) Wilma Grannas IFDrott 125
90 95 100 105 110 115 120 125 130
- - - - o o xxo xo xxx
2) Viola Jokiaho ÄhtU 125
90 95 100 105 110 115 120 125 130
- o o o o xo xo xo xxx
4) Julia Åbro IFNykn 115
90 95 100 105 110 115 120
- - o o o o xxx
4) Linn Bergström IFNykn 115
90 95 100 105 110 115 120
- o o o o o xxx
6) Sara Cederholm IFNykn 115
90 95 100 105 110 115 120
- - o o o xxo xxx
7) Tilda Åberg VasaIS 115
90 95 100 105 110 115 120
- - o xo xo xxo xxx
8) Elin Krook MalaxIF 110
90 95 100 105 110 115
- o o o o xxx
9) Tilde Bergström IFLänken 100
90 95 100 105
o o o xxx
9) Winnie Markén IFVom 100
90 95 100 105
o o o xxx
11) Alva Karls MalaxIF 95
90 95 100
- o xxx
Agnes Berts VasaIS
Ella Wallin VasaIS
P11 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Eeli Bengs VasaIS 22,08
21,17 22,08 16,82
2) Nyman Hugo IFKraft 20,63
20,63 19,09 18,09
3) Vincent Bengtsson VasaIS 12,72
12,05 12,72 12,41
4) Jonas Braxén VasaIS 8,09
8,09 x x
T11 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Sara Cederholm IFNykn 25,05
23,29 25,05 24,26
2) Viola Jokiaho ÄhtU 20,67
20,67 18,61 18,39
3) Wilma Grannas IFDrott 19,08
x 19,00 19,08
4) Tilda Åberg VasaIS 17,35
17,35 15,74 15,17
5) Linn Bergström IFNykn 16,84
16,84 16,32 16,53
6) Winnie Markén IFVom 14,73
14,73 13,91 12,58
7) Julia Åbro IFNykn 13,88
11,75 11,09 13,88
8) Jeanessa Finne IKFalken 13,58
12,17 13,58 11,21
9) Elin Krook MalaxIF 12,09
10,09 10,21 12,09
10) Alva Karls MalaxIF 11,09
11,09 11,00 11,00
11) Tilde Bergström IFLänken 8,40
7,66 3,53 8,40
Agnes Berts VasaIS DNS
Ella Wallin VasaIS DNS
P11 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Eeli Bengs VasaIS 1172
2) Nyman Hugo IFKraft 875
3) Vincent Bengtsson VasaIS 723
4) Jonas Braxén VasaIS 596
T11 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Wilma Grannas IFDrott 1209
2) Viola Jokiaho ÄhtU 1181
3) Sara Cederholm IFNykn 1057
4) Tilda Åberg VasaIS 1040
5) Jeanessa Finne IKFalken 951
6) Julia Åbro IFNykn 883
7) Linn Bergström IFNykn 842
8) Winnie Markén IFVom 803
9) Elin Krook MalaxIF 643
10) Ella Wallin VasaIS 524
11) Alva Karls MalaxIF 495
12) Tilde Bergström IFLänken 483
13) Agnes Berts VasaIS 0
P12 5-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Theo Gullberg VasaIS 2.55,32
2) William Olli VasaIS 3.20,85
Alexander Broman VasaIS DNS
T12 5-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Sigrid Karlström IFÅsar 2.46,54
2) Ines Östman IFDrott 2.52,58
3) Annie Lundén IFDrott 2.55,73
4) Ronja Ljungberg IFÅsar 3.00,10
5) Tuva Nylund VasaIS 3.02,28
6) Agnes Herlin MalaxIF 3.02,96
7) Julia Södergård IFDrott 3.12,98
8) Carolina Åhman IFDrott 3.23,45
9) Malva Ek TjöcIK 3.28,81
10) Denise Westerlund IFDrott 3.38,79
P12 5-ottelu 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,8
1) Theo Gullberg VasaIS 13,26
2) William Olli VasaIS 13,89
Alexander Broman VasaIS DNS
T12 5-ottelu 60m aidat
1) Annie Lundén IFDrott 11,68
2) Ronja Ljungberg IFÅsar 11,87
3) Sigrid Karlström IFÅsar 12,12
4) Julia Södergård IFDrott 12,85
5) Agnes Herlin MalaxIF 13,16
6) Ines Östman IFDrott 13,79
7) Malva Ek TjöcIK 14,12
8) Carolina Åhman IFDrott 14,39
9) Denise Westerlund IFDrott 14,85
Tuva Nylund VasaIS DNS
Emma Krook MalaxIF DNS
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,3
1) Sigrid Karlström IFÅsar 12,12
2) Agnes Herlin MalaxIF 13,16
3) Ines Östman IFDrott 13,79
4) Denise Westerlund IFDrott 14,85
Tuva Nylund VasaIS DNS
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,8
1) Annie Lundén IFDrott 11,68
2) Ronja Ljungberg IFÅsar 11,87
3) Julia Södergård IFDrott 12,85
4) Malva Ek TjöcIK 14,12
5) Carolina Åhman IFDrott 14,39
Emma Krook MalaxIF DNS
T12 5-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Annie Lundén IFDrott 130
100 105 110 115 120 125 130 135
- - o o o o xo xxx
2) Ronja Ljungberg IFÅsar 130
100 105 110 115 120 125 130 135
- - o o o xo xo xxx
3) Sigrid Karlström IFÅsar 125
100 105 110 115 120 125 130
- o o o xo xo xxx
4) Malva Ek TjöcIK 120
100 105 110 115 120 125
- o o o o xxx
5) Carolina Åhman IFDrott 115
100 105 110 115 120
o o o o xxx
5) Ines Östman IFDrott 115
100 105 110 115 120
o o o o xxx
7) Denise Westerlund IFDrott 110
100 105 110 115
o o o xxx
8) Agnes Herlin MalaxIF 110
100 105 110 115
o o xo xxx
9) Julia Södergård IFDrott 110
100 105 110 115
o xo xxo xxx
Emma Krook MalaxIF
Tuva Nylund VasaIS
P12 5-ottelu Pituus
Loppukilpailu
1) Theo Gullberg VasaIS 3,83 +1,0
3,76 3,83 x
+1,0 +1,0
2) William Olli VasaIS 3,30 +1,3
x 2,99 3,30
+0,5 +1,3
Alexander Broman VasaIS
T12 5-ottelu Pituus
Loppukilpailu
1) Annie Lundén IFDrott 4,24 +0,9
4,13 4,24 4,20
+0,6 +0,9 +1,6
2) Ronja Ljungberg IFÅsar 4,06 +2,7 3,95 +0,8
3,95 3,80 4,06
+0,8 +1,3 +2,7
3) Carolina Åhman IFDrott 3,83 +1,4
3,83 3,70 3,61
+1,4 +0,9 -0,9
4) Sigrid Karlström IFÅsar 3,72 +0,4
3,72 3,61 3,60
+0,4 -0,3 +1,6
5) Julia Södergård IFDrott 3,70 +0,6
3,51 x 3,70
-0,3 +0,6
6) Malva Ek TjöcIK 3,40 +1,2
3,40 2,75 3,28
+1,2 -0,6 +0,2
7) Ines Östman IFDrott 3,23 +0,8
3,23 3,20 3,23
+0,3 +1,6 +0,8
8) Agnes Herlin MalaxIF 3,18 +0,7
2,95 3,03 3,18
+2,8 +1,0 +0,7
9) Denise Westerlund IFDrott 2,94 +1,6
2,79 2,94 2,91
-2,8 +1,6 -0,4
Tuva Nylund VasaIS
P12 5-ottelu Kiekko
Loppukilpailu
1) Alexander Broman VasaIS 24,47
17,15 24,47 17,73
2) William Olli VasaIS 18,35
18,35 x x
3) Theo Gullberg VasaIS 17,00
x x 17,00
P12 5-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) William Olli VasaIS 26,91
26,91 19,30 x
2) Alexander Broman VasaIS 23,99
21,05 21,70 23,99
3) Theo Gullberg VasaIS 21,83
17,76 21,83 17,77
T12 5-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Ronja Ljungberg IFÅsar 20,76
18,36 20,76 19,09
2) Malva Ek TjöcIK 16,33
16,04 15,36 16,33
3) Annie Lundén IFDrott 15,57
11,79 15,57 14,20
4) Ines Östman IFDrott 14,33
10,72 13,54 14,33
5) Denise Westerlund IFDrott 11,91
2,18 10,77 11,91
6) Sigrid Karlström IFÅsar 11,32
11,32 10,03 9,93
7) Julia Södergård IFDrott 9,63
9,63 6,82 9,16
8) Agnes Herlin MalaxIF 7,73
6,75 7,73 6,77
9) Carolina Åhman IFDrott 7,70
6,91 5,95 7,70
Tuva Nylund VasaIS
P12 5-ottelu
Loppukilpailu
1) Theo Gullberg VasaIS 1155
2) William Olli VasaIS 1039
3) Alexander Broman VasaIS 610
T12 5-ottelu
Loppukilpailu
1) Annie Lundén IFDrott 1348
2) Ronja Ljungberg IFÅsar 1343
3) Sigrid Karlström IFÅsar 1184
4) Ines Östman IFDrott 943
5) Julia Södergård IFDrott 894
6) Malva Ek TjöcIK 875
7) Agnes Herlin MalaxIF 818
8) Carolina Åhman IFDrott 804
9) Denise Westerlund IFDrott 658
10) Tuva Nylund VasaIS 185
11) Emma Krook MalaxIF 0
P13 5-ottelu 800m
T13 5-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Tilde Nordman VasaIS 2.34,84
2) Vilma Björkskog LarsmoIF 2.44,75
3) Malin Cederholm IFNykn 2.51,66
4) Emilia Liljeqvist IFNykn 3.01,72
5) Josefina Kackur LarsmoIF 3.08,85
6) Elvira Åbrandt VasaIS 3.15,97
7) Fanny Karls MalaxIF 3.27,07
Elisabeth Kvist VasaIS DNS
Molly Forslund VasaIS DNS
T13 5-ottelu 60m aidat
1) Malin Cederholm IFNykn 10,38
2) Vilma Björkskog LarsmoIF 10,92
3) Josefina Kackur LarsmoIF 11,46
4) Emilia Liljeqvist IFNykn 13,40
5) Elvira Åbrandt VasaIS 13,45
6) Fanny Karls MalaxIF 14,61
Molly Forslund VasaIS DNS
Tilde Nordman VasaIS DNS
Elisabeth Kvist VasaIS DNS
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,5
1) Emilia Liljeqvist IFNykn 13,40
2) Elvira Åbrandt VasaIS 13,45
3) Fanny Karls MalaxIF 14,61
Molly Forslund VasaIS DNS
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,6
1) Malin Cederholm IFNykn 10,38
2) Vilma Björkskog LarsmoIF 10,92
3) Josefina Kackur LarsmoIF 11,46
Elisabeth Kvist VasaIS DNS
Tilde Nordman VasaIS DNS
P13 5-ottelu 60m aidat
T13 5-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Malin Cederholm IFNykn 150
105 110 115 120 125 130 135 140 145 150 152
- - - - - o o o xo xo xxx
2) Elisabeth Kvist VasaIS 145
105 110 115 120 125 130 135 140 145 150
- - - - o o o xo xxo xxx
3) Molly Forslund VasaIS 140
105 110 115 120 125 130 135 140 145
- - - - - o o o xxx
3) Vilma Björkskog LarsmoIF 140
105 110 115 120 125 130 135 140 145
- - - o o o o o xxx
5) Josefina Kackur LarsmoIF 135
105 110 115 120 125 130 135 140
- - o o o xo o xxx
6) Fanny Karls MalaxIF 130
105 110 115 120 125 130 135
o o o o xo xo xxx
7) Emilia Liljeqvist IFNykn 125
105 110 115 120 125 130
o o o o o xx-
8) Elvira Åbrandt VasaIS 120
105 110 115 120 125
- xo o xo xxx
Tilde Nordman VasaIS
P13 5-ottelu Pituus
T13 5-ottelu Pituus
Loppukilpailu
1) Malin Cederholm IFNykn 4,29 +0,4
4,17 3,88 4,29
+1,0 +0,9 +0,4
2) Vilma Björkskog LarsmoIF 4,24 +2,0
4,24 x 4,21
+2,0 -0,2
3) Josefina Kackur LarsmoIF 4,22 +1,5
3,62 3,94 4,22
+1,4 -0,6 +1,5
4) Elisabeth Kvist VasaIS 4,02 +0,6
3,62 3,80 4,02
-0,3 +0,8 +0,6
5) Elvira Åbrandt VasaIS 3,81 +0,9
3,66 3,81 3,40
+0,8 +0,9 +0,9
6) Emilia Liljeqvist IFNykn 3,38 -0,1
3,16 3,38 x
+0,7 -0,1
7) Fanny Karls MalaxIF 3,13 +0,5
2,90 3,13 2,93
+2,5 +0,5 +1,5
Molly Forslund VasaIS
Tilde Nordman VasaIS
P13 5-ottelu Kiekko
P13 5-ottelu Keihäs
T13 5-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Emilia Liljeqvist IFNykn 31,57
29,47 29,05 31,57
2) Molly Forslund VasaIS 27,43
23,93 25,06 27,43
3) Malin Cederholm IFNykn 25,97
24,77 24,98 25,97
4) Vilma Björkskog LarsmoIF 22,34
22,34 20,39 20,24
5) Elisabeth Kvist VasaIS 18,58
14,14 18,58 17,98
6) Fanny Karls MalaxIF 14,15
14,15 13,95 12,75
7) Josefina Kackur LarsmoIF 13,59
12,68 13,59 x
8) Elvira Åbrandt VasaIS 13,34
11,88 11,94 13,34
Tilde Nordman VasaIS
T13 5-ottelu
Loppukilpailu
1) Malin Cederholm IFNykn 1852
2) Vilma Björkskog LarsmoIF 1670
3) Josefina Kackur LarsmoIF 1322
4) Emilia Liljeqvist IFNykn 1234
5) Elvira Åbrandt VasaIS 963
6) Elisabeth Kvist VasaIS 887
7) Fanny Karls MalaxIF 861
8) Molly Forslund VasaIS 693
9) Tilde Nordman VasaIS 364
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...