Resultat: 11.05.2019 Terräng DM i Nykarleby
Flickor 9
1 |
Forsman Ellinor |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
3:59.8 |
2 |
Ollqvist Ellinor |
IF Åsarna |
1 km |
4:04.0 |
3 |
Strandvall Julia |
IF Åsarna |
1 km |
4:07.0 |
4 |
Hjulfors Minea |
IK Falken |
1 km |
4:07.4 |
5 |
Sandvik Alina |
IK Falken |
1 km |
4:12.6 |
6 |
Markén Saga |
IF VOM |
1 km |
4:14.9 |
7 |
Wiklund Elin |
IF Drott |
1 km |
4:27.6 |
8 |
Karlsson Maya |
IF VOM |
1 km |
4:29.3 |
9 |
Östman Filippa |
IF Femman |
1 km |
4:29.7 |
10 |
Enroth Linn |
IF Drott |
1 km |
4:32.7 |
11 |
Isaksson Alicia |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
4:36.7 |
12 |
Rösgren Bianca |
Vasa IS |
1 km |
4:38.4 |
13 |
Backlund Venla |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
4:41.0 |
14 |
Lampa Meya |
IK Falken |
1 km |
4:42.2 |
15 |
Grannas Amanda |
IF Drott |
1 km |
4:44.7 |
16 |
Ehrs Ida |
IF VOM |
1 km |
4:45.0 |
17 |
Sundvik Agnes |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
4:45.4 |
18 |
Eklund Natalie |
IF VOM |
1 km |
4:45.6 |
19 |
Isomaa Ylva |
IF Drott |
1 km |
4:47.2 |
20 |
Sandvik Fanny |
IK Falken |
1 km |
4:48.7 |
21 |
Nordman Julia |
Vasa IS |
1 km |
4:49.0 |
22 |
Duma Linett |
IF Drott |
1 km |
4:54.0 |
23 |
Sandvik Signe |
IF Drott |
1 km |
4:54.3 |
24 |
Enlund Nova |
Vasa IS |
1 km |
5:25.8 |
- |
Wörgren Agnes |
IF VOM |
1 km
|
DNS
|
Pojkar 9
1 |
Fröding Elwin |
IF Fyren |
1 km |
3:52.5 |
2 |
Sandén Milton |
Vasa IS |
1 km |
3:52.9 |
3 |
Jungar Jacob |
IF Drott |
1 km |
3:56.2 |
4 |
Sundberg Elias |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
3:56.8 |
5 |
Cederholm Tobias |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
4:01.6 |
6 |
Lundfors Alex |
Malax IF |
1 km |
4:03.5 |
7 |
Ahlvik Colin |
IK Falken |
1 km |
4:04.7 |
8 |
Ramstedt Sindre |
IF Fyren |
1 km |
4:07.7 |
9 |
Åkerman Willhelm |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
4:08.2 |
10 |
Laurén Axel |
IF Åsarna |
1 km |
4:10.2 |
11 |
Sandberg Vincent |
IF Femman |
1 km |
4:10.6 |
12 |
Björklund Ben |
IF Drott |
1 km |
4:16.9 |
13 |
Käldman Leo |
IF VOM |
1 km |
4:18.8 |
14 |
Asplund Edward |
IK Falken |
1 km |
4:19.1 |
15 |
Österberg Alexander |
IF VOM |
1 km |
4:26.6 |
16 |
Klemets Robin |
IK Falken |
1 km |
4:29.4 |
17 |
Sjölund Roni |
Larsmo IF |
1 km |
4:30.5 |
18 |
Tunér Joar |
IF Drott |
1 km |
4:36.3 |
19 |
Hermans Alex |
IF VOM |
1 km |
4:38.8 |
20 |
Ahlfors Sigge |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
4:44.4 |
21 |
Ekholm Nico |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
4:52.1 |
22 |
Strandvall Melker |
IK Falken |
1 km |
4:52.4 |
23 |
Sandell Leon |
IK Falken |
1 km |
5:28.2 |
24 |
Långs Melwin |
IF VOM |
1 km |
5:35.6 |
25 |
Wägar Melwin |
IF Femman |
1 km |
5:44.0 |
- |
Hjerpe Henrik |
Vasa IS |
1 km |
DNS |
- |
Grön Elis |
IF VOM |
1 km |
DNS |
- |
Sundberg Elias |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
DNS |
- |
Wiik Melwin |
IK Falken |
1 km |
DNS |
Flickor 10 |
|
|
|
1 |
Björndahl Malva |
Malax IF |
1 km |
3:43.9 |
2 |
Öling Lovisa |
IF VOM |
1 km |
3:49.8 |
3 |
Westerlund Jessica |
IK Falken |
1 km |
3:50.7 |
4 |
Snickars Lea |
IF Kraft |
1 km |
3:53.1 |
5 |
Karlsson Wilma |
IF VOM |
1 km |
3:55.1 |
6 |
Viitasalo Izabelle |
IF Åsarna |
1 km |
4:00.7 |
7 |
Wiklund Melva |
IF Nykarlebynejden |
1 km |
4:03.1 |
8 |
Josefine Södergård |
IF Drott |
1 km |
4:03.5 |
9 |
Hermans Matilda |
IF VOM |
1 km |
4:05.1 |
10 |
Lundfors Inez |
Malax IF |
1 km |
4:07.8 |
11 |
Finskas Tilde |
IF Femman |
1 km |
4:11.8 |
12 |
Ramstedt Celine |
IF Fyren |
1 km |
4:16.8 |
13 |
Byström Milla |
IK Falken |
1 km |
4:57.1 |
14 |
Långs Fanny |
IF VOM |
1 km |
5:08.9 |
- |
Tallgren Victoria |
Malax IF |
1 km |
DNS |
- |
Lehto Venla |
IF Drott |
1 km |
DNS |
Pojkar 10 |
|
|
|
1 |
Wägar Hannes |
IF Femman |
1 km |
3:35.1 |
2 |
Lundén Oscar |
IF Drott |
1 km |
3:44.7 |
3 |
Räfsbäck Romeo |
Malax IF |
1 km |
3:50.3 |
4 |
Bergman Melwin |
IF VOM |
1 km |
3:54.2 |
5 |
Anderssén Emil |
IK Falken |
1 km |
4:04.4 |
6 |
Hassila Niko |
IF Drott |
1 km |
4:10.0 |
7 |
Carlsson Hugo |
Vasa IS |
1 km |
4:35.6 |
- |
Appel Emil |
Malax IF |
1 km |
DNS |
|
|
|
|
|
Flickor 11 |
|
|
|
1 |
Wikström Aster |
IK Falken |
2 km |
8:19.2 |
2 |
Kock Ellen |
IK Falken |
2 km |
8:21.2 |
3 |
Wilma Nyman |
IF Kraft |
2 km |
8:26.6 |
4 |
Ström Ronja |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
8:28.8 |
5 |
Ström Liza |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
8:40.1 |
6 |
Snickars Matilda |
IF Kraft |
2 km |
8:42.1 |
7 |
Cederholm Sara |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
8:57.2 |
8 |
Grannas Wilma |
IF Drott |
2 km |
8:57.5 |
9 |
Hjulfors Moa |
IK Falken |
2 km |
9:31.9 |
10 |
Bergström Linn |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
10:24.6 |
11 |
Finne Jeanessa |
IK Falken |
2 km |
10:30.8 |
- |
Strandvall Linnea |
IK Falken |
2 km |
DNS |
- |
Lönnqvist Enya |
IK Falken |
2 km |
DNS |
|
|
|
|
|
Pojkar 11 |
|
|
|
1 |
Wikblom Sander |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
7:27.4 |
2 |
Kock Arvid |
IK Falken |
2 km |
7:33.4 |
3 |
Ramstedt Marius |
IF Fyren |
2 km |
7:43.5 |
4 |
Asplund Alvar |
IK Falken |
2 km |
8:01.6 |
5 |
Ahlvik Tony |
IK Falken |
2 km |
8:05.7 |
6 |
Sundberg Hannes |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
8:07.6 |
7 |
Strandvall William |
IF Åsarna |
2 km |
8:08.0 |
8 |
Hugo Nyman |
IF Kraft |
2 km |
8:47.5 |
9 |
Nordling Theo |
IK Falken |
2 km |
8:55.5 |
10 |
Holm Oskar |
Gamlakarleby IF |
2 km |
9:01.7 |
11 |
Klemets Kevin |
IK Falken |
2 km |
10:10.8 |
12 |
Braxén Jonas |
Vasa IS |
2 km |
11:48.9 |
- |
Grön Axel |
IF VOM |
2 km |
DNS |
- |
Sundberg Hannes |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
DNS |
- |
Mannström Joar |
IK Falken |
2 km |
DNS |
|
|
|
|
|
Flickor 12 |
|
|
|
1 |
Laurén Angelina |
IF Åsarna |
2 km |
8:35.0 |
2 |
Herlin Agnes |
Malax IF |
2 km |
8:40.3 |
3 |
Käldman Melia |
IF VOM |
2 km |
8:56.3 |
4 |
Ekholm Kajsa |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
9:03.6 |
5 |
Liljekvist Agnes |
IK Falken |
2 km |
9:11.1 |
6 |
Södergård Julia |
IF Drott |
2 km |
9:12.9 |
7 |
Åhman Carolina |
IF Drott |
2 km |
9:19.0 |
8 |
Nylund Tuva |
Vasa IS |
2 km |
9:20.8 |
9 |
Enlund Isabella |
Vasa IS |
2 km |
9:40.3 |
10 |
Lindström Nathalie |
IF Femman |
2 km |
10:17.6 |
- |
Östman Ines |
IF Drott |
2 km |
DNS |
Pojkar 12 |
|
|
|
1 |
Fröding Filip |
IF Fyren |
2 km |
7:40.1 |
2 |
Wikblom Eddie |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
7:58.1 |
3 |
Auvinen Miro |
IF Drott |
2 km |
8:13.3 |
4 |
Holm Adam |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
8:41.3 |
5 |
Ehrs Elias |
IF VOM |
2 km |
8:58.4 |
6 |
Fock Emil |
IF Femman |
2 km |
13:23.2 |
- |
Gullberg Theo |
Vasa IS |
2 km |
DNS |
- |
Hjulfors Paul |
Larsmo IF |
2 km |
DNS |
- |
Hjerpe Arvid |
Vasa IS |
2 km |
DNS |
Flickor 13 |
|
|
|
|
1 |
Hjerpe Wilma |
IF Femman |
2 km |
7:29.5 |
|
2 |
Jakobsson Signe |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
8:03.0 |
|
3 |
Nordman Tilde |
Vasa IS |
2 km |
8:10.5 |
|
4 |
Vornanen Hanna |
IF Drott |
2 km |
8:40.1 |
|
5 |
Cederholm Malin |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
8:46.2 |
|
6 |
Liljeqvist Emilia |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
8:46.6 |
|
7 |
Böling Jenna |
IF Kraft |
2 km |
9:01.7 |
|
8 |
Kvist Elisabeth |
Vasa IS |
2 km |
9:09.7 |
|
9 |
Forslund Molly |
Vasa IS |
2 km |
10:03.9 |
|
10 |
Clara Linqvist |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
10:45.4 |
|
- |
Kastus Ida |
IF VOM |
2 km |
DNS |
|
Pojkar 13 |
|
|
|
1 |
Sjöblom Noah |
IF Femman |
2 km |
7:12.0 |
2 |
Wikblom Melker |
IF Nykarlebynejden |
2 km |
7:21.9 |
3 |
Finskas Isak |
IF Femman |
2 km |
7:44.5 |
4 |
Berglund Hampus |
IF VOM |
2 km |
7:55.0 |
5 |
Ehnvall Valter |
IK Falken |
2 km |
10:10.5 |
- |
Byström Max |
IK Falken |
2 km |
DNS |
Flickor 14 |
|
|
|
1 |
Korhonen Emma |
IF Femman |
3 km |
12:01.5 |
2 |
Suarez Jamira |
IF Drott |
3 km |
12:30.3 |
3 |
Stråka Tilde |
IF Nykarlebynejden |
3 km |
12:44.9 |
4 |
Hyöty Linda |
Malax IF |
3 km |
12:50.2 |
5 |
Alina Grön |
IF VOM |
3 km |
13:01.3 |
6 |
Ström Milla |
IF Nykarlebynejden |
3 km |
13:06.1 |
7 |
Granholm Felicia |
IF VOM |
3 km |
13:13.2 |
|
|
|
|
|
Pojkar 14 |
|
|
|
1 |
Mäenpää Jani |
Gamlakarleby IF |
3 km |
11:10.8 |
2 |
Sabel Anton |
IF Femman |
3 km |
11:12.4 |
3 |
Grannas Oscar |
IF Drott |
3 km |
11:14.1 |
4 |
Rousu Jimi |
Gamlakarleby IF |
3 km |
11:38.9 |
5 |
Liljekvist Isak |
IK Falken |
3 km |
12:06.5 |
6 |
Stark Filip |
Vasa IS |
3 km |
12:27.6 |
7 |
Sjölund Mico |
Larsmo IF |
3 km |
14:03.6 |
- |
Heikkilä Miro |
Gamlakarleby IF |
3 km |
DNS |
Flickor 15 |
|
|
|
1 |
Westerlund Teodora |
IF Drott |
3 km |
12:03.8 |
2 |
Ström Laura |
IF Nykarlebynejden |
3 km |
13:34.3 |
3 |
Felicia Lindström |
IF Femman |
3 km |
14:05.7 |
4 |
Enlund Julia |
Vasa IS |
3 km |
14:38.3 |
5 |
Kansa Ellen |
Malax IF |
3 km |
14:43.7 |
Pojkar 15 |
|
|
|
1 |
Westerlund William |
IF Drott |
3 km |
11:21.7 |
2 |
Ehrs Jakob |
IF VOM |
3 km |
12:52.0 |
Damer 17 |
|
|
|
1 |
Keiski Kaisla |
Gamlakarleby IF |
3 km |
11:59.3 |
2 |
Niemelä Tilde |
Malax IF |
3 km |
12:52.9 |
Herrar 17 |
|
|
|
1 |
Markén Leonard |
IF VOM |
3 km |
10:00.0 |
2 |
Ehrs Johannes |
IF VOM |
3 km |
10:22.6 |
3 |
Häggman Aaron |
IF VOM |
3 km |
10:52.2 |
4 |
Westerlund Jimmy |
IK Falken |
3 km |
11:17.6 |
5 |
Mäenpää Nico |
Gamlakarleby IF |
3 km |
11:39.0 |
|
|
|
|
|
Herrar 19 |
|
|
|
1 |
Venetjoki Väinö |
Gamlakarleby IF |
4 km |
13:52.4 |
2 |
Forsén Frej |
Vasa IS |
4 km |
14:17.1 |
|
|
|
|
|
Damer |
|
|
|
|
1 |
Sippus Marie |
IF VOM |
4 km |
16:09.0 |
2 |
Häger Emely |
IF Nykarlebynejden |
4 km |
16:41.3 |
3 |
Joskitt Marlene |
IK Falken |
4 km |
20:03.9 |
- |
Katajamäki Sonja |
IF Nykarlebynejden |
4 km |
DNS |
|
|
|
|
|
Herrar |
|
|
|
|
|
1 |
Storvall Eric |
IF Åsarna |
6 km |
20:44.5 |
|
2 |
Kronberg Patrick |
Vasa IS |
6 km |
20:46.2 |
|
3 |
Otto Wikblom |
IF Nykarlebynejden |
6 km |
26:02.6 |
|
- |
Holmback Hannes |
IK Falken |
6 km |
DNS |
|
Herrar-35 |
|
|
|
1 |
Ramstedt Thomas |
IF Fyren |
6 km |
21:30.5 |
2 |
Lundfors Krister |
Malax IF |
6 km |
24:49.0 |
Herrar 40 |
|
|
|
|
1 |
Liljekvist Dan |
IK Falken |
6 km |
23:08.3 |
|
Herrar 45 |
|
|
|
1 |
Wikblom Niklas |
IF Nykarlebynejden |
6 km |
23:20.2 |
2 |
Niemelä Jari |
Malax IF |
6 km |
26:27.0 |
3 |
Grön Jan |
Vörå IF |
6 km |
26:36.3 |
|
|
|
|
|
Damer 50 |
|
|
|
1 |
Nylund Catarina |
IF Minken |
4 km |
22:28.1 |
2 |
Joskitt Helena |
IK Falken |
4 km |
24:32.1 |
|
|
|
|
|
Herrar 50 |
|
|
|
1 |
Forsbacka Fredrik |
IF Drott |
6 km |
22:52.8 |
2 |
Nyman Mikael |
IF Kraft |
6 km |
25:38.0 |
3 |
Wikblom Tomas |
IF Nykarlebynejden |
6 km |
26:49.1 |
Herrar 55 |
|
|
|
1 |
Puranen Ari |
IF Drott |
6 km |
26:52.2 |
Herrar 60 |
|
|
|
1 |
Sundman Kenneth |
IF Femman |
4 km |
18:18.2 |
2 |
Stenroos Gerhard |
IF Drott |
4 km |
19:12.9 |
Herrar 65 |
|
|
|
1 |
Paro Rune |
IF Femman |
4 km |
20:11.7 |
- |
Klemets Peter |
IF Femman |
4 km |
DNS |
Herrar 70 |
|
|
|
1 |
Haglund Sten |
IF Drott |
2 km |
9:02.5 |
2 |
Höglund Peter |
Vasa IS |
2 km |
9:27.2 |
3 |
Granbacka Pär |
IF Drott |
2 km |
15:00.8 |
Herrar 17 Lagtävling
1. Markén Leonard, Ehrs Johannes, Häggman Aron IF VOM 6 p
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...