Resultat: 16.09.2017 KLL SKOLMÄSTERSKAPEN I FRIIDROTT
Koululiikuntaliiton Yleisurheilun mestaruuskisat
IF Åsarna
16.-17.09.2017
B-Pojat 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,5
1) Steven Portin Sursik skola 11,47
2) Jonatan Kinnunen Saarijärven keskuskoulu 11,60
3) Alexander Björkgren Oxhamns skola 11,61
4) Atte Timgren Mäkelänrinteen lukio 11,66
5) Fredrik Björkqvist Ådalens skola 11,82
6) Lassi Hakonen Putaanvirran koulu 11,93
7) Roope Saari Kuortaneen Yhteiskoulu 12,21
8) Rasmus Lahti Oxhamns skola 12,28
1) Steven Portin Sursik skola 11,47
2) Jonatan Kinnunen Saarijärven keskuskoulu 11,60
3) Alexander Björkgren Oxhamns skola 11,61
4) Atte Timgren Mäkelänrinteen lukio 11,66
5) Fredrik Björkqvist Ådalens skola 11,82
6) Lassi Hakonen Putaanvirran koulu 11,93
7) Roope Saari Kuortaneen Yhteiskoulu 12,21
8) Rasmus Lahti Oxhamns skola 12,28
Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,2
1) Steven Portin Sursik skola 11,52Q
2) Jonatan Kinnunen Saarijärven keskuskoulu 11,83Q
3) Lassi Hakonen Putaanvirran koulu 12,03q
4) Roope Saari Kuortaneen Yhteiskoulu 12,25q
5) Axel Norrbacka Sursik skola 12,96
6) Oskari Nissilä Lucina Hagman 13,72
Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,0
1) Alexander Björkgren Oxhamns skola 11,69Q
2) Atte Timgren Mäkelänrinteen lukio 12,12Q
3) Joona Kinnunen Haapajärven yläaste 12,32
4) Jonatan Enfors Ådalens skola 12,58
5) Niko Patana Vetelin yläkoulu 13,06
6) Valter Lerbacka Donnerska skolan 14,51
Alkuerät erä 3, Tuuli: +1,5
1) Fredrik Björkqvist Ådalens skola 11,95Q
2) Rasmus Lahti Oxhamns skola 12,16Q
3) Ville Saari Kuortaneen Yhteiskoulu 12,61
4) Viljami Kari Vetelin yläkoulu 12,97
5) Roope Sarajärvi Länsipuisto 13,08
Anton Sandvik Tegengrenskolan DQ
B-Tytöt 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Eucabeth Kivikangas Alajärven Yläkoulu 12,88
2) Elise Lähdemäki Seinäjoen yhteiskoulu 12,93
3) Tiina Taskinen Hepolan koulu 13,23
4) Oona Kiljala Jokirannan koulu 13,43
5) Hilma Rantala Hakalahden koulu 13,63
6) Alicia Björkvik Sursik skola 13,64
7) Wilma Huuhka Donnerska skolan 13,78
Aada Koppeli Tikkakosken yhtenäiskoulu DNF
1) Eucabeth Kivikangas Alajärven Yläkoulu 12,88
2) Elise Lähdemäki Seinäjoen yhteiskoulu 12,93
3) Tiina Taskinen Hepolan koulu 13,23
4) Oona Kiljala Jokirannan koulu 13,43
5) Hilma Rantala Hakalahden koulu 13,63
6) Alicia Björkvik Sursik skola 13,64
7) Wilma Huuhka Donnerska skolan 13,78
Aada Koppeli Tikkakosken yhtenäiskoulu DNF
Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,3
1) Eucabeth Kivikangas Alajärven Yläkoulu 13,00Q
2) Tiina Taskinen Hepolan koulu 13,13Q
3) Hilma Rantala Hakalahden koulu 13,49q
4) Petra Väkeväinen Lappajärven yhteiskoulu 14,15
5) Nadja Björkskog Cronhjelmsskolan 14,16
6) Eveliina Suvanto Sursik skola 14,58
7) Neah Nyman Ådalens skola 14,96
Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,2
1) Elise Lähdemäki Seinäjoen yhteiskoulu 12,84Q
2) Alicia Björkvik Sursik skola 13,84Q
3) Charlotta Sandkulla Ådalens skola 13,85
4) Elin Källberg Korsholms högstadium 14,01
5) Veera Koskinen Kaustisen keskuskoulu 14,28
6) Laura Byström Sursik skola 14,61
7) Mirella Rekilä Lohtajan yk 15,03
8) Laura Lehto Länsipuisto 15,60
Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,6
1) Oona Kiljala Jokirannan koulu 13,24Q
2) Wilma Huuhka Donnerska skolan 13,55Q
3) Aada Koppeli Tikkakosken yhtenäiskoulu 13,84q
4) Moa Forslund Korsholms högstadium 13,97
5) Vilma Jukkola Lohtajan yk 14,33
6) Vera Ståhlstedt Ådalens skola 14,40
7) Terhi Junno Jokirannan koulu 15,03
8) Fanny Saarinen Ådalens skola 15,49
B-Pojat 300m
1) Atte Timgren Mäkelänrinteen lukio 37,21
2) Alexander Björkgren Oxhamns skola 38,15
3) Josef Höglund Sursik skola 39,93
4) Mika Salonen Toholammin yläkoulu 40,06
5) Sami Salonen Toholammin yläkoulu 40,22
6) Niko Patana Vetelin yläkoulu 41,17
7) Viljami Kari Vetelin yläkoulu 42,62
8) Axel Norrbacka Sursik skola 42,96
9) Rasmus Remesaho Toholammin yläkoulu 43,06
10) Oskari Nissilä Lucina Hagman 43,09
11) Roope Sarajärvi Länsipuisto 44,32
12) Tuukka Marjala Raumankarin koulu 44,99
13) Nico Mäenpää Juhani Vuorisen koulu 46,09
14) Oskari Melender Vöyrinkaupungin koulu 48,26
Loppukilpailu erä 1
1) Rasmus Remesaho Toholammin yläkoulu 43,06
2) Oskari Nissilä Lucina Hagman 43,09
3) Nico Mäenpää Juhani Vuorisen koulu 46,09
4) Oskari Melender Vöyrinkaupungin koulu 48,26
Loppukilpailu erä 2
1) Viljami Kari Vetelin yläkoulu 42,62
2) Axel Norrbacka Sursik skola 42,96
3) Roope Sarajärvi Länsipuisto 44,32
4) Tuukka Marjala Raumankarin koulu 44,99
Loppukilpailu erä 3
1) Atte Timgren Mäkelänrinteen lukio 37,21
2) Alexander Björkgren Oxhamns skola 38,15
3) Josef Höglund Sursik skola 39,93
4) Mika Salonen Toholammin yläkoulu 40,06
5) Sami Salonen Toholammin yläkoulu 40,22
6) Niko Patana Vetelin yläkoulu 41,17
B-Tytöt 300m
1) Eucabeth Kivikangas Alajärven Yläkoulu 41,91
2) Elise Lähdemäki Seinäjoen yhteiskoulu 42,07
3) Aada Määttälä Toholammin yläkoulu 42,97
4) Enni Katajalaakso Juhani Vuorisen koulu 43,79
5) Johanna Kulmala Kilpisen yhtenäiskoulu 44,02
6) Tiina Taskinen Hepolan koulu 44,31
7) Jenni Kiminkinen Saarijärven keskuskoulu 44,75
8) Janette Lohilahti Nurmijärven yhteiskoulu 44,77
9) Niina Hepo-Oja Kankaisten koulu 45,08
10) Oona Kiljala Jokirannan koulu 45,81
11) Fanny Rintanen Tegengrenskolan 45,85
12) Jasmin Salenius Kankaisten koulu 45,86
13) Aada Ombati Kalevankankaan koulu 45,87
14) Vilma Jukkola Lohtajan yk 47,12
15) Eveliina Suvanto Sursik skola 47,16
16) Wilma Huuhka Donnerska skolan 47,63
17) Hilma Rantala Hakalahden koulu 48,37
18) Chantelle Finne Sursik skola 48,99
Loppukilpailu erä 1
1) Fanny Rintanen Tegengrenskolan 45,85
2) Aada Ombati Kalevankankaan koulu 45,87
3) Eveliina Suvanto Sursik skola 47,16
4) Wilma Huuhka Donnerska skolan 47,63
5) Hilma Rantala Hakalahden koulu 48,37
6) Chantelle Finne Sursik skola 48,99
Loppukilpailu erä 2
1) Jenni Kiminkinen Saarijärven keskuskoulu 44,75
2) Janette Lohilahti Nurmijärven yhteiskoulu 44,77
3) Niina Hepo-Oja Kankaisten koulu 45,08
4) Oona Kiljala Jokirannan koulu 45,81
5) Jasmin Salenius Kankaisten koulu 45,86
6) Vilma Jukkola Lohtajan yk 47,12
Loppukilpailu erä 3
1) Eucabeth Kivikangas Alajärven Yläkoulu 41,91
2) Elise Lähdemäki Seinäjoen yhteiskoulu 42,07
3) Aada Määttälä Toholammin yläkoulu 42,97
4) Enni Katajalaakso Juhani Vuorisen koulu 43,79
5) Johanna Kulmala Kilpisen yhtenäiskoulu 44,02
6) Tiina Taskinen Hepolan koulu 44,31
B-Pojat 800m
1) Atte Nevala Havukoskenkoulu 1.59,83
2) Santtu Heikkinen Sääksjärvi 2.04,29
3) Sami Salonen Toholammin yläkoulu 2.08,71
4) Mika Salonen Toholammin yläkoulu 2.09,13
5) Josef Höglund Sursik skola 2.11,58
6) Frans Koivula Variskan koulu 2.12,26
7) Onni Mäkelä Vetelin yläkoulu 2.15,18
8) Rasmus Remesaho Kuusiston koulu 2.18,06
9) Matias Kaartinen Ähtärin yhteiskoulu 2.18,38
10) Eemeli Katajalaakso Juhani Vuorisen koulu 2.18,39
11) Veeti Penttilä Kaustisen keskuskoulu 2.22,95
12) Axel Norrbacka Sursik skola 2.23,93
13) Atte Taipale Vetelin yläkoulu 2.25,40
14) Nico Mäenpää Juhani Vuorisen koulu 2.25,95
15) Pietari Jussinmäki Halsuan Yhtenäiskoulu 2.26,06
Jaakko Mattila Raumankarin koulu 2.13,15
Loppukilpailu erä 1
1) Onni Mäkelä Vetelin yläkoulu 2.15,18
2) Veeti Penttilä Kaustisen keskuskoulu 2.22,95
3) Axel Norrbacka Sursik skola 2.23,93
4) Atte Taipale Vetelin yläkoulu 2.25,40
5) Nico Mäenpää Juhani Vuorisen koulu 2.25,95
6) Pietari Jussinmäki Halsuan Yhtenäiskoulu 2.26,06
Jaakko Mattila Raumankarin koulu 2.13,15
Loppukilpailu erä 2
1) Atte Nevala Havukoskenkoulu 1.59,83
2) Santtu Heikkinen Sääksjärvi 2.04,29
3) Sami Salonen Toholammin yläkoulu 2.08,71
4) Mika Salonen Toholammin yläkoulu 2.09,13
5) Josef Höglund Sursik skola 2.11,58
6) Frans Koivula Variskan koulu 2.12,26
7) Rasmus Remesaho Kuusiston koulu 2.18,06
8) Matias Kaartinen Ähtärin yhteiskoulu 2.18,38
9) Eemeli Katajalaakso Juhani Vuorisen koulu 2.18,39
B-Tytöt 800m
1) Enni Katajalaakso Juhani Vuorisen koulu 2.20,63
2) Frida Häggkvist Närpes högstadieskola 2.22,33
3) Inka Metsämäki Nurmon yläaste 2.23,69
4) Aada Ombati Kalevankankaan koulu 2.27,71
5) Jenni Kiminkinen Saarijärven keskuskoulu 2.28,60
6) Ronja Gäddnäs Sursik skola 2.29,78
7) Amanda Nygård Korsholms högstadium 2.30,02
8) Justiina Juntunen Lucina Hagman 2.32,45
9) Ilona Lampila Sylvään koulu 2.32,84
10) Katri Saavalainen Sysmän Yhtenäiskoulu 2.33,19
11) Melissa Kykyri Lucina Hagman 2.33,97
12) Eveliina Suvanto Sursik skola 2.34,55
13) Fanny Rintanen Tegengrenskolan 2.35,41
14) Riina Palonen Haapaniemen koulu 2.35,91
15) Suzette Finne Sursik skola 2.36,15
16) Aada Määttälä Toholammin yläkoulu 2.39,63
17) Viola Gustafsson Kauhavan yläkoulu 2.40,75
18) Elina Paavola Lucina Hagman 2.41,43
19) Chantelle Finne Sursik skola 2.45,60
20) Viivi Kortemäki Telakkakadun koulu 2.45,96
21) Senja Gustafsson Kauhavan yläkoulu 2.49,23
22) Laura Byström Sursik skola 2.49,76
23) Michelle Nyback Korsholms högstadium 2.51,62
24) Laura Lehto Länsipuisto 2.53,60
Loppukilpailu erä 1
1) Aada Ombati Kalevankankaan koulu 2.27,71
2) Ronja Gäddnäs Sursik skola 2.29,78
3) Amanda Nygård Korsholms högstadium 2.30,02
4) Ilona Lampila Sylvään koulu 2.32,84
5) Viola Gustafsson Kauhavan yläkoulu 2.40,75
6) Elina Paavola Lucina Hagman 2.41,43
7) Chantelle Finne Sursik skola 2.45,60
8) Viivi Kortemäki Telakkakadun koulu 2.45,96
9) Senja Gustafsson Kauhavan yläkoulu 2.49,23
10) Laura Byström Sursik skola 2.49,76
11) Michelle Nyback Korsholms högstadium 2.51,62
12) Laura Lehto Länsipuisto 2.53,60
Loppukilpailu erä 2
1) Enni Katajalaakso Juhani Vuorisen koulu 2.20,63
2) Frida Häggkvist Närpes högstadieskola 2.22,33
3) Inka Metsämäki Nurmon yläaste 2.23,69
4) Jenni Kiminkinen Saarijärven keskuskoulu 2.28,60
5) Justiina Juntunen Lucina Hagman 2.32,45
6) Katri Saavalainen Sysmän Yhtenäiskoulu 2.33,19
7) Melissa Kykyri Lucina Hagman 2.33,97
8) Eveliina Suvanto Sursik skola 2.34,55
9) Fanny Rintanen Tegengrenskolan 2.35,41
10) Riina Palonen Haapaniemen koulu 2.35,91
11) Suzette Finne Sursik skola 2.36,15
12) Aada Määttälä Toholammin yläkoulu 2.39,63
B-Pojat 2000m
Loppukilpailu
1) Santtu Heikkinen Sääksjärvi 6.21,74
2) Leonard Markén Tegengrenskolan 6.24,21
3) Jaakko Mattila Raumankarin koulu 6.29,29
4) Jani Simoinen Halsuan yhtenäiskoulu 6.34,73
5) Eemeli Katajalaakso Juhani Vuorisen koulu 6.35,32
6) Tuukka Marjala Raumankarin koulu 6.41,56
7) Elias Risku Hyökkälän koulu 6.42,72
8) Atte Taipale Vetelin yläkoulu 6.53,31
9) Tuomas Risku Hyökkälän yläaste 6.56,74
10) Pietari Jussinmäki Halsuan Yhtenäiskoulu 6.57,17
11) Veeti Penttilä Kaustisen keskuskoulu 7.09,03
B-Tytöt 2000m
Loppukilpailu
1) Aada Ombati Kalevankankaan koulu 7.07,07
2) Ronja Gäddnäs Sursik skola 7.08,06
3) Reija-Elina Jylhä Halsuan Yhtenäiskoulu 7.10,32
4) Iida Haukilahti Vetelin yläkoulu 7.16,93
5) Katri Saavalainen Sysmän Yhtenäiskoulu 7.16,94
6) Teodora Westerlund Oxhamns skola 7.18,35
7) Milla Leisio Pikkolan yläaste 7.20,64
8) Hanna Kyösti Raumankarin koulu 7.21,17
9) Jenna Maukonen Koulumäen yhtenäiskoulu 7.31,32
10) Melissa Kykyri Lucina Hagman 7.34,50
11) Rebecca Sandnäs Oxhamns skola 7.37,47
12) Kaisla Keiski Hakalahden koulu 7.46,23
13) Suzette Finne Sursik skola 7.51,75
14) Johanna Mäki-Tuuri Töysän ylä-aste 7.51,94
15) Elina Paavola Lucina Hagman 8.18,81
16) Laura Lehto Länsipuisto 8.21,13
17) Janica Hahtokari Ådalens skola 8.28,77
18) Michelle Nyback Korsholms högstadium 8.33,80
Theresa Biskop Lucina Hagman DNF
B-Tytöt 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2
1) Janette Lohilahti Nurmijärven yhteiskoulu 12,07
2) Oona Kiljala Jokirannan koulu 12,11
3) Lova Forsman Oxhamns skola 12,85
4) Essi Kärhä Isoniitun koulu 13,12
5) Siiri Mäkilä Tammelan Koulukeskus 13,15
6) Lili-Ann Tuomi Sursik skola 13,21
7) Inka-Maria Ylitalo Lapuan yläkoulu 13,24
8) Alicia Björkvik Sursik skola 13,67
1) Janette Lohilahti Nurmijärven yhteiskoulu 12,07
2) Oona Kiljala Jokirannan koulu 12,11
3) Lova Forsman Oxhamns skola 12,85
4) Essi Kärhä Isoniitun koulu 13,12
5) Siiri Mäkilä Tammelan Koulukeskus 13,15
6) Lili-Ann Tuomi Sursik skola 13,21
7) Inka-Maria Ylitalo Lapuan yläkoulu 13,24
8) Alicia Björkvik Sursik skola 13,67
Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,4
1) Lova Forsman Oxhamns skola 12,84Q
2) Siiri Mäkilä Tammelan Koulukeskus 13,24Q
3) Camilla Forsberg Telakkakadun koulu 13,53
4) Suzette Finne Sursik skola 15,11
5) Neah Nyman Ådalens skola 15,68
Julie Ombati Kalevankankaan koulu DNS
Petra Väkeväinen Lappajärven yhteiskoulu DQ
Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,4
1) Oona Kiljala Jokirannan koulu 12,33Q
2) Lili-Ann Tuomi Sursik skola 13,14Q
3) Alicia Björkvik Sursik skola 13,26q
4) Elli-Noora Puustinen Juhani Vuorisen koulu 13,27
5) Jasmin Salenius Kankaisten koulu 13,56
6) Hanna Back Carleborgsskolan 15,82
7) Kaisla Keiski Hakalahden koulu 15,83
8) Wilma Huuhka Donnerska skolan 17,25
Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,7
1) Janette Lohilahti Nurmijärven yhteiskoulu 12,36Q
2) Essi Kärhä Isoniitun koulu 13,08Q
3) Inka-Maria Ylitalo Lapuan yläkoulu 13,17q
4) Nita Rasi Putaanvirran Koulu 13,31
5) Ida Backman Oxhamns skola 13,57
6) Charlotta Sandkulla Ådalens skola 13,82
7) Mirella Rekilä Lohtajan yk 16,23
B-Pojat 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1) Alexander Björkgren Oxhamns skola 13,42
2) Atte Timgren Mäkelänrinteen lukio 13,50
3) Fredrik Björkqvist Ådalens skola 14,11
4) Valtteri Louko Lapuan yläkoulu 14,51
5) Rasmus Lahti Oxhamns skola 15,12
6) Adrian Björkgren Oxhamns skola 15,41
7) Juuso Erkkilä Lohtajan yk 18,02
Juho Kallio Lapuan yläkoulu DNS
B-Pojat Korkeus
Loppukilpailu
1) Alexander Björkgren Oxhamns skola 179
161 164 167 170 173 175 177 179 181
o - o o o xo xxo xo xxx
2) Manu Mäenpää Hakkarin koulu 177
158 161 164 167 170 173 175 177 179
o - o o o o o o xxx
3) Jani Simoinen Halsuan yhtenäiskoulu 161
140 145 150 154 158 161 164
o o o xo o o xxx
4) Oskari Melender Vöyrinkaupungin koulu 120
120 125
o xxx
Niko Miettunen Jokirannan koulu NH
140
xxx
B-Tytöt Korkeus
Loppukilpailu
1) Saga Vanninen Sammon koulu 163
149 152 155 157 159 163 167
o - xo o xo o xxx
2) Nea Luokkanen Raumankarin koulu 157
135 140 145 149 152 155 157 159
o o o o xxo xo xxo xxx
3) Nita Rasi Putaanvirran Koulu 152
145 149 152 155
o o xo xxx
4) Olivia Härkönen Putaan koulu 149
135 140 145 149 152
o o o o xxx
5) Essi Kärhä Isoniitun koulu 149
140 145 149 152
xxo o xxo xxx
6) Helmiina Kynnäs Saarijärven Keskuskoulu 145
135 140 145 149
o xxo xo xxx
7) Johanna Tikkala Närpes Högstadieskola 135
125 130 135 140
o o o xxx
8) Hanna Back Carleborgsskolan 130
120 125 130 135
o o xo xxx
8) Hilma Rantala Hakalahden koulu 130
125 130 135
o xo xxx
B-Tytöt Pituus
Loppukilpailu
1) Saga Vanninen Sammon koulu 5,24 +2,0
4,62 4,92 4,80 4,81 5,24 4,93
+1,5 +1,5 +0,5 +0,5 +2,0 +0,6
2) Oona Kiljala Jokirannan koulu 5,08 +1,8
x 4,65 4,61 5,05 5,08 4,92
-0,2 +0,3 +0,8 +1,8 +1,1
3) Lova Forsman Oxhamns skola 5,08 +0,7
4,97 4,91 4,90 4,84 4,82 5,08
+0,6 +2,1 -0,4 +0,3 +1,9 +0,7
4) Tiina Taskinen Hepolan koulu 5,02 +1,8
x x 4,53 4,96 4,77 5,02
+0,5 +1,3 +1,3 +1,8
5) Riina Palonen Haapaniemen koulu 4,72 +1,7
4,65 4,62 4,35 4,45 4,72 4,69
+0,7 +0,6 +0,8 +0,3 +1,7 +1,0
6) Olivia Härkönen Putaan koulu 4,72 +0,3
4,63 4,57 x x 4,72 4,64
+1,3 +1,2 +0,3 +0,9
7) Hilma Rantala Hakalahden koulu 4,69 +0,8
4,47 4,17 4,55 4,57 4,69 x
+0,8 +1,0 +0,0 +0,4 +0,8
8) Petra Väkeväinen Lappajärven yhteiskoulu 4,59 +1,0
x x 4,53 4,35 4,37 4,59
+0,1 +1,3 +0,6 +1,0
9) Alicia Björkvik Sursik skola 4,44 +0,7
4,44 4,41 4,25
+0,7 +0,3 -1,4
10) Matilda Nyman Oxhamns skola 4,40 +0,7
4,39 x 4,40
+0,2 +0,7
11) Nadja Björkskog Cronhjelmsskolan 4,03 +0,6
4,03 x 3,96
+0,6 -1,1
12) Tilda Gripenberg Oxhamns skola 4,01 +0,4
4,01 3,84 3,80
+0,4 +1,0 +0,2
13) Emma Vikman Ådalens skola 3,91 -0,3
3,81 x 3,91
+0,2 -0,3
14) Vera Ståhlstedt Ådalens skola 3,86 +0,6
3,59 3,69 3,86
+0,4 +1,2 +0,6
15) Hanna Back Carleborgsskolan 3,80 +0,1
3,76 3,75 3,80
+0,0 +0,8 +0,1
16) Saana Hantula Kauhavan yläkoulu 3,30 +0,1
3,09 x 3,30
-0,5 +0,1
Camilla Forsberg Telakkakadun koulu NM
x - -
Ida Backman Oxhamns skola NM
x x x
B-Pojat Pituus
Loppukilpailu
1) Jonatan Kinnunen Saarijärven keskuskoulu 6,29 +0,5
5,56 5,78 6,29 x 5,89 x
+1,7 +0,7 +0,5 +0,5
2) Jonatan Enfors Ådalens skola 5,78 +0,5
5,46 x 5,43 x 5,39 5,78
+1,5 +1,3 +0,9 +0,5
3) Roope Saari Kuortaneen Yhteiskoulu 5,68 +1,5
5,18 5,50 5,46 5,68 x x
+0,0 +0,4 +0,5 +1,5
4) Aaro Syväniemi Jaakko Ilkka 5,48 +1,1
5,25 5,38 5,17 x 5,48 5,41
+1,2 +1,4 +0,0 +1,1 +0,2
5) Fredrik Björkqvist Ådalens skola 5,47 +0,3
5,12 x 5,01 4,92 5,29 5,47
+1,8 +1,4 +0,3 +1,0 +0,3
6) Ville Saari Kuortaneen Yhteiskoulu 5,44 +1,1
5,02 5,35 5,18 5,29 x 5,44
+0,5 +0,2 +0,2 +1,4 +1,1
7) Arttu Peltola Mankolan yhtenäiskoulu 5,34 +0,3
5,01 5,12 5,33 5,01 5,25 5,34
+1,2 +1,0 +1,1 +0,9 +1,5 +0,3
8) Valtteri Louko Lapuan yläkoulu 5,09 +1,4
5,09 5,06 x 4,74 4,98 4,87
+1,4 +0,5 +0,4 +2,1 +1,0
9) Rasmus Lahti Oxhamns skola 5,05 +0,2
x x 5,05
+0,2
10) Konsta Heikkilä Kisatien koulu 5,04 +0,5
5,04 x x
+0,5
11) Adrian Björkgren Oxhamns skola 4,98 +0,0
4,74 4,98 4,37
+1,5 +0,0 +0,5
12) Juuso Erkkilä Lohtajan yk 4,53 +0,4
4,45 4,53
+1,3 +0,4
13) Oskari Melender Vöyrinkaupungin koulu 3,91 +1,1
3,91 3,73 3,52
+1,1 +1,5 +0,9
14) Juho Kallio Lapuan yläkoulu 3,54 +1,2
3,54 - -
+1,2
B-Pojat Kuula (4000g)
Loppukilpailu
1) Juho Kuvaja Pruukin yhtenäiskoulu 14,07
14,03 13,79 14,07 13,94 x 13,91
2) Toni Haapapuro Putaanvirran koulu 13,10
x 12,64 13,10 x 12,57 x
3) Simon Åstrand Oxhamns skola 12,03
12,01 11,58 11,66 12,03 11,51 12,01
4) Joona Tuusjärvi Puistopolun peruskoulu 11,79
11,53 11,79 x x x 11,58
5) Tuukka Suni Niva-Kaijan koulu 11,67
10,68 x 11,65 11,31 11,67 11,03
6) Joona Turpeinen Putaanvirran koulu 11,58
11,58 11,25 11,25 x x 11,52
7) Teemu Tuura Haapajärven yläaste 10,67
x 10,67 10,62 10,47 10,15 10,34
8) Viljami Paavola Kaustisen keskuskoulu 9,87
9,87 x 8,98 9,71 x x
B-Tytöt Kuula (3000g)
Loppukilpailu
1) Annukka Saalismaa Hepolan koulu 14,35
13,97 13,60 x 14,00 14,35 x
2) Aada Koppeli Tikkakosken yhtenäiskoulu 13,25
12,70 13,25 12,82 11,80 12,11 x
3) Eucabeth Kivikangas Alajärven Yläkoulu 12,44
12,44 12,09 12,34 - - -
4) Viivi Raatikainen Haapaniemen koulu 11,71
11,28 10,82 10,99 x x 11,71
5) Johanna Tikkala Närpes Högstadieskola 11,61
11,61 x x 10,55 11,09 10,96
6) Vilma Räsänen Haapaniemen koulu 11,06
11,06 x 10,85 11,04 x x
7) Anette Saalismaa Syväkankaan koulu 10,92
x 10,92 x x x x
8) Camilla Forsberg Telakkakadun koulu 10,80
10,08 10,80 x x 9,86 10,73
9) Elin Källberg Korsholms högstadium 10,77
10,77 x x
10) Nellinoora Maunula Itäkeskuksen peruskoulu 10,26
x 9,54 10,26
11) Erica Linnala Jokirannan koulu 10,17
10,16 x 10,17
12) Henna Krekilä Lucina Hagman 9,66
9,49 9,66 9,50
13) Henna Salminen Tammelan koulukeskus 9,59
9,59 x x
14) Emilia Vörlin Länsipuisto 9,44
9,44 x x
15) Charlotta Sandkulla Ådalens skola 9,28
8,05 9,28 9,22
16) Lyydia Herrala Kokemäen yhteiskoulu 9,02
9,02 8,67 8,57
17) Christina Dahl Oxhamns skola 8,65
8,65 x 7,99
18) Nathalie Nyback Korsholms högstadium 8,46
7,80 8,46 x
19) Erica Åminne Ådalens skola 7,56
6,47 7,15 7,56
20) Iina Rantala Hakalahden koulu 6,24
5,60 6,24 5,93
B-Pojat Moukari (4000g)
Loppukilpailu
1) Joona Tuusjärvi Puistopolun peruskoulu 51,70
x x 45,56 x 51,70 x
2) Samuli Harju Töysän ylä-aste 48,24
43,11 48,24 x x x x
3) Jaakko Tenhunen Lappajärven yhjteiskoulu 46,22
x 44,61 46,22 46,20 x 45,65
4) Juho-Joel Mäenpää Vimpelin yhteiskoulu 46,11
x 41,04 46,11 44,66 46,03 45,56
5) Viljami Paavola Kaustisen keskuskoulu 43,58
x x 42,09 42,60 43,58 42,33
6) Aaro Kari Kortesjärven Yhtenäiskoulu 42,25
x x 35,71 x 39,70 42,25
7) Atte Kangas Lucina Hagman 36,29
35,16 x x x x 36,29
8) Santeri Harju Töysän ylä-aste 26,29
24,71 20,98 25,26 26,29 x x
B-Tytöt Moukari (3000g)
Loppukilpailu
1) Silja Kosonen Vaisaaren koulu 58,58
57,71 55,51 56,27 58,21 58,58 x
2) Elisa Heikkala Vetelin yläkoulu 52,23
47,92 x 48,66 52,23 51,28 x
3) Salla Koskimäki Vetelin yläkoulu 47,60
45,38 x 45,52 46,74 x 47,60
4) Aada Koppeli Tikkakosken yhtenäiskoulu 47,58
x x 47,58 x x 43,10
5) Carolina Granö Sursik skola 45,47
44,69 39,62 42,56 x 44,68 45,47
6) Aino-Kaisa Sihvonen Virtain yläkoulu 43,32
x 42,70 43,32 41,78 x 40,88
7) Aliisa Syväkoski Kaustisen keskuskoulu 43,12
40,94 43,12 x 40,05 42,78 42,23
8) Pinja Kianta Kuortaneen Yhteiskoulu 42,09
42,09 40,86 41,10 x x 42,05
9) Charlotta Sandkulla Ådalens skola 42,00
42,00 x 41,96
10) Wilma Sundqvist Närpes Högstadieskola 40,56
35,45 40,30 40,56
11) Henna Salminen Tammelan koulukeskus 37,60
33,96 36,20 37,60
12) Ida Backman Oxhamns skola 31,14
x x 31,14
13) Christina Dahl Oxhamns skola 29,62
28,69 x 29,62
14) Nathalie Nyback Korsholms högstadium 29,19
29,19 x x
15) Emilia Vörlin Länsipuisto 26,58
x 23,95 26,58
16) Charoline Lindholm Teuvan yhtenäiskoulu 24,65
x 24,65 x
17) Iina Rantala Hakalahden koulu 19,31
x 19,31 18,89
18) Saana Hantula Kauhavan yläkoulu 13,38
8,15 10,18 13,38
Nellinoora Maunula Itäkeskuksen peruskoulu NM
x x x
Sandra Hongell Ådalens skola NM
x x x
B-Pojat Keihäs (600g)
Loppukilpailu
1) Juho Takanen Kuortaneen Yhteiskoulu 57,14
50,18 55,26 55,09 53,50 x 57,14
2) Santeri Suutala Lapuan yläkoulu 54,75
51,08 53,66 51,49 54,75 x x
3) Janne Läspä Vetelin yläkoulu 48,38
43,95 x x 41,43 x 48,38
4) Tuukka Suni Niva-Kaijan koulu 48,36
x 35,45 36,68 48,36 44,19 48,06
5) Aaro Syväniemi Jaakko Ilkka 46,37
x 39,25 44,61 46,37 45,34 43,89
6) Kaapo Kotila Toholammin yläkoulu 43,55
43,55 40,24 x x 36,29 x
7) Konsta Heikkilä Kisatien koulu 38,68
36,97 37,41 36,00 x 36,90 38,68
8) Jani Simoinen Halsuan yhtenäiskoulu 38,25
37,24 38,25 37,17 35,35 35,29 x
9) Rasmus Remesaho Toholammin yläkoulu 36,00
36,00 x x
10) Johan Nygård Oxhamns skola 26,45
x x 26,45
11) Riku Kauranen Torkinmäen koulu 20,62
18,98 20,62 17,78
B-Tytöt Keihäs (400g)
Loppukilpailu
1) Viivi Raatikainen Haapaniemen koulu 47,53
43,31 44,71 43,47 46,61 x 47,53
2) Pinja Kianta Kuortaneen Yhteiskoulu 46,81
43,56 44,85 45,23 x 42,45 46,81
3) Vivian Suominen Nummen yhtenäiskoulu 46,05
42,76 40,69 41,66 x 46,05 x
4) Peppi Koppanen Kuortaneen Yhteiskoulu 45,47
40,98 41,13 41,59 45,47 42,34 42,06
5) Helmiina Kynnäs Saarijärven Keskuskoulu 42,40
42,40 40,65 38,27 40,00 40,86 38,40
6) Wilma Sundqvist Närpes Högstadieskola 41,70
38,49 40,50 40,14 41,70 x 41,42
7) Elin Källberg Korsholms högstadium 40,84
35,57 36,78 38,46 40,84 40,22 40,00
8) Kiia Verronen Raumankarin koulu 39,34
36,82 38,61 39,34 x x x
9) Olivia Lähdesmäki Kuortaneen Yhteiskoulu 38,26
x 38,26 37,26
10) Salla Koskimäki Vetelin yläkoulu 37,20
37,20 x x
11) Roosa Marin Putaanvirran koulu 34,60
34,60 30,98 29,29
12) Erica Linnala Jokirannan koulu 32,42
32,42 x x
13) Michelle Karlsson Korsholms högstadium 28,79
25,15 25,58 28,79
14) Teodora Westerlund Oxhamns skola 24,62
24,62 22,17 18,76
15) Emilia Vörlin Länsipuisto 24,09
19,62 24,09 x
16) Henna Krekilä Lucina Hagman 23,64
23,64 x 22,57
17) Emmi Yrjänä Lohtajan yk 22,67
x 20,38 22,67
B-Pojat 3000m kävely
Loppukilpailu
1) Rasmus Lerstrand Borgaregatans skola 16.51,63
2) Santeri Yliselä Lapuan yläkoulu 19.59,80
B-Tytöt 3000m kävely
Loppukilpailu
1) Heta Veikkola Lapuan yläkoulu 15.23,38
2) Siina Sahlberg Savilahden yhtenäiskoulu 16.26,20
3) Essi Hietula Helsingin Uusi Yhteiskoulu 16.56,76
4) Iida Salmela Kauhavan yläkoulu 18.32,04
5) Emilia Malinen Laaksolan koulu 18.38,05
6) Teodora Westerlund Oxhamns skola 18.38,67
B-Pojat 4x100m viesti
Loppukilpailu
1) Toholampi 1 - 51,30
1) Rasmus Remesaho, 2) Mika Salonen,
3) Kaapo Kotila, 4) Sami Salonen
2) Kokkola 1 - 53,56
1) Roope Sarajärvi, 2) Oskari Nissilä,
3) Juuso Erkkilä, 4) Viljami Skantsi
B-Tytöt 4x100m viesti
Loppukilpailu
1) Kokkola 1 - 52,69
1) Maria Jääskä, 2) Hilma Rantala,
3) Vilma Jukkola, 4) Wilma Huuhka
2) Jakobstad 1 - 55,19
1) Moa Parkkinen, 2) Lova Forsman,
3) Ida Backman, 4) Matilda Nyman
3) Kauhava 1 - 1.00,23
1) Viola Gustafson, 2) Senja Gustafson,
3) Iida Salmela, 4) Saana Hantula
4) Kronoby 1 - 1.00,40
1) Emma Vikman, 2) Charlotta Sandkulla,
3) Neah Nyman, 4) Ana-Maria Ciornei
A-Pojat 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1) Ta Nay Tha Vörå samgymnasium 11,18
2) Hung Huy Pham Vörå samgymnasium 11,25
3) Jimi Nukala Vaasan Lyseon lukio 11,37
4) Mathias Launonen Yrkesakademin i Österbotten 11,39
5) Eero Viljanmaa Schildtin lukio 11,47
6) David Bamm Vörå samgymnasium 11,63
7) Rasmus Envall Optima 11,67
Severi Mäntylä Mäkelänrinteen lukio DNS
1) Ta Nay Tha Vörå samgymnasium 11,18
2) Hung Huy Pham Vörå samgymnasium 11,25
3) Jimi Nukala Vaasan Lyseon lukio 11,37
4) Mathias Launonen Yrkesakademin i Österbotten 11,39
5) Eero Viljanmaa Schildtin lukio 11,47
6) David Bamm Vörå samgymnasium 11,63
7) Rasmus Envall Optima 11,67
Severi Mäntylä Mäkelänrinteen lukio DNS
Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,5
1) David Bamm Vörå samgymnasium 11,44Q
2) Rasmus Envall Optima 11,64Q
3) Maxim Backlund Vörå samgymnasium 11,89
4) Samu Laakso Mäkelänrinteen lukio 12,04
5) Iiro Suutarinen Ähtärin lukio 12,15
6) Niclas Forsberg Schildtin lukio 12,23
Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,4
1) Hung Huy Pham Vörå samgymnasium 11,27Q
2) Mathias Launonen Yrkesakademin i Österbotten 11,34Q
3) Jimi Nukala Vaasan Lyseon lukio 11,36q
4) Eero Viljanmaa Schildtin lukio 11,44q
5) Pietari Valoranta Schildtin lukio 11,52
6) Sebastian Diaz Vargas Norrvalla Folkhögskola 12,53
Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,3
1) Ta Nay Tha Vörå samgymnasium 11,25Q
2) Severi Mäntylä Mäkelänrinteen lukio 11,26Q
3) Teemu Tuomela Alajärven lukio 11,44
4) Joona Kiviaho Sedu 11,72
5) Eero-Matias Viitala Kannuksen lukio 12,03
6) Lucas Mulders Vörå samgymnasium 12,13
A-Tytöt 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Henriikka Parpala Kokkolan Suomalainen Lukio 12,36
2) Madeleine Glasberg Vörå samgymnasium 12,76
3) Reetta Kämäräinen Haukilahden lukio 12,83
4) Neea Puskala Ähtärin lukio 12,90
5) Riina Heikkonen Kimpisen lukio 13,07
6) Veera Perälä Nurmon lukio 13,08
7) Siiri Rainio Schildtin lukio 13,24
8) Cornelia Berg Vörå samgymnasium 13,30
1) Henriikka Parpala Kokkolan Suomalainen Lukio 12,36
2) Madeleine Glasberg Vörå samgymnasium 12,76
3) Reetta Kämäräinen Haukilahden lukio 12,83
4) Neea Puskala Ähtärin lukio 12,90
5) Riina Heikkonen Kimpisen lukio 13,07
6) Veera Perälä Nurmon lukio 13,08
7) Siiri Rainio Schildtin lukio 13,24
8) Cornelia Berg Vörå samgymnasium 13,30
Alkuerät erä 1, Tuuli: +1,0
1) Henriikka Parpala Kokkolan Suomalainen Lukio 12,52Q
2) Riina Heikkonen Kimpisen lukio 12,95Q
3) Cornelia Berg Vörå samgymnasium 13,19Q
4) Amanda Koivusalo Kronoby gymnasium 13,47
5) Nella Tuuri Lapuan lukio 13,74
6) Viivi Lapinoja Kiviniityn lukio 13,89
7) Elli Myllymäki Kokkolan suomalainen lukio 14,91
Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,1
1) Reetta Kämäräinen Haukilahden lukio 12,78Q
2) Madeleine Glasberg Vörå samgymnasium 12,84Q
3) Neea Puskala Ähtärin lukio 12,96Q
4) Veera Perälä Nurmon lukio 13,04q
5) Siiri Rainio Schildtin lukio 13,12q
6) Jenny Skuthälla Kronoby Gymnasium 13,50
7) Charlotta Lindholm Teuvan yhtenäiskoulu 14,13
A-Pojat 400m
1) Rasmus Envall Optima 51,03
2) Maxim Backlund Vörå samgymnasium 52,10
3) Markus Hurri Kosken Lukio 53,02
4) Pietari Valoranta Schildtin lukio 53,49
5) Samu Laakso Mäkelänrinteen lukio 54,00
6) Eero-Matias Viitala Kannuksen lukio 54,76
7) Roope Kangasvieri Toholammin Lukio 55,36
8) Kasperi Keiski Kokkolan Suomalainen lukio 56,28
Loppukilpailu erä 1
1) Pietari Valoranta Schildtin lukio 53,49
2) Eero-Matias Viitala Kannuksen lukio 54,76
3) Kasperi Keiski Kokkolan Suomalainen lukio 56,28
Loppukilpailu erä 2
1) Rasmus Envall Optima 51,03
2) Maxim Backlund Vörå samgymnasium 52,10
3) Markus Hurri Kosken Lukio 53,02
4) Samu Laakso Mäkelänrinteen lukio 54,00
5) Roope Kangasvieri Toholammin Lukio 55,36
A-Tytöt 400m
1) Reetta Kämäräinen Haukilahden lukio 59,04
2) Riina Heikkonen Kimpisen lukio 59,71
3) Siiri Rainio Schildtin lukio 59,94
4) Veera Mensonen Kuopion klassillinen lukio 1.00,37
5) Malva Nylund Vasa övningsskola 1.00,71
6) Alina Strömberg Korsholms gymnasium 1.01,68
7) Vilma Jaatinen Kalajoen lukio 1.04,72
8) Heidi Haapamäki Schildtin lukio 1.05,41
9) Evelina Karlsson Vörå samgymnasium 1.06,52
10) Irja-Ulriikka Valta Kuopion klassillinen lukio 1.07,60
11) Emma Liikkanen Kimpisen lukio 1.08,37
Loppukilpailu erä 1
1) Vilma Jaatinen Kalajoen lukio 1.04,72
2) Heidi Haapamäki Schildtin lukio 1.05,41
3) Evelina Karlsson Vörå samgymnasium 1.06,52
4) Irja-Ulriikka Valta Kuopion klassillinen lukio 1.07,60
5) Emma Liikkanen Kimpisen lukio 1.08,37
Loppukilpailu erä 2
1) Reetta Kämäräinen Haukilahden lukio 59,04
2) Riina Heikkonen Kimpisen lukio 59,71
3) Siiri Rainio Schildtin lukio 59,94
4) Veera Mensonen Kuopion klassillinen lukio 1.00,37
5) Malva Nylund Vasa övningsskola 1.00,71
6) Alina Strömberg Korsholms gymnasium 1.01,68
A-Pojat 800m
Loppukilpailu
1) Hannes Holmback Vörå Samgymnasium 2.02,28
2) Nico Dahlbacka Vörå Samgymnasium 2.03,24
3) Alexander Rönnskär Vörå Samgymnasium 2.04,75
4) Mika Kotiranta Joensuun Yhteiskoulun lukio 2.05,79
5) Samuel Auvinen Joensuun yhteiskoulun lukio 2.07,29
6) Eino Könönen Joensuun yhteiskoulun lukio 2.08,68
7) Kasperi Keiski Kokkolan Suomalainen lukio 2.15,48
8) Akseli Salin Mäkelänrinteen lukio 2.18,05
A-Tytöt 800m
1) Lotta Mäkinen Schildtin lukio 2.17,36
2) Veera Mensonen Kuopion klassillinen lukio 2.17,37
3) Anni Penttilä Mäkelänrinteen lukio 2.19,96
4) Lotta Sumuvuori Mäkelänrinteen lukio 2.21,84
5) Elin Björk Vörå samgymnasium 2.23,00
6) Alina Suomalainen Kuortaneen Urheilulukio 2.26,32
7) Siiri Möller Poke 2.26,69
8) Senja Heinonen Siilinjärven lukio 2.29,01
9) Tiina Mäki-Panula Seinäjoen lukio 2.29,02
10) Sofia Fogström Korsholms gymnasium 2.30,40
11) Iiris Moisio Kuopion klassillinen lukio 2.32,37
12) Sara Kivenmäki Kuortaneen Urheilulukio 2.33,85
13) Heidi Haapamäki Schildtin lukio 2.35,49
14) Irja-Ulriikka Valta Kuopion klassillinen lukio 2.39,91
15) Evelina Karlsson Vörå samgymnasium 2.41,36
16) Emma Liikkanen Kimpisen lukio 2.42,19
Loppukilpailu erä 1
1) Lotta Sumuvuori Mäkelänrinteen lukio 2.21,84
2) Senja Heinonen Siilinjärven lukio 2.29,01
3) Tiina Mäki-Panula Seinäjoen lukio 2.29,02
4) Sofia Fogström Korsholms gymnasium 2.30,40
5) Sara Kivenmäki Kuortaneen Urheilulukio 2.33,85
6) Heidi Haapamäki Schildtin lukio 2.35,49
7) Irja-Ulriikka Valta Kuopion klassillinen lukio 2.39,91
8) Emma Liikkanen Kimpisen lukio 2.42,19
Loppukilpailu erä 2
1) Lotta Mäkinen Schildtin lukio 2.17,36
2) Veera Mensonen Kuopion klassillinen lukio 2.17,37
3) Anni Penttilä Mäkelänrinteen lukio 2.19,96
4) Elin Björk Vörå samgymnasium 2.23,00
5) Alina Suomalainen Kuortaneen Urheilulukio 2.26,32
6) Siiri Möller Poke 2.26,69
7) Iiris Moisio Kuopion klassillinen lukio 2.32,37
8) Evelina Karlsson Vörå samgymnasium 2.41,36
A-Pojat 3000m
Loppukilpailu
1) Eemil Helander Schildtin lukio 8.48,87
2) Julius Mäkinen Sammon keskuslukio 9.11,53
3) Nico Dahlbacka Vörå Samgymnasium 9.16,46
4) Hannes Holmback Vörå Samgymnasium 9.32,91
5) Samuel Auvinen Joensuun yhteiskoulun lukio 9.38,81
A-Tytöt 3000m
Loppukilpailu
1) Anni Penttilä Mäkelänrinteen lukio 10.05,93
2) Lotta Mäkinen Schildtin lukio 10.09,78
3) Lotta Sumuvuori Mäkelänrinteen lukio 10.17,66
4) Vilja Kauranen Pohjois-Haagan yhteiskoulu 10.47,13
5) Senja Heinonen Siilinjärven lukio 11.09,56
6) Iiris Moisio Kuopion klassillinen lukio 11.45,24
7) Tiina Mäki-Panula Seinäjoen lukio 11.55,18
8) Miia Ruhkanen Kuopion klassillinen lukio 12.03,46
A-Tytöt 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Mathilda Kvist Vörå samgymnasium 14,61
2) Saara Keskitalo Mäkelänrinteen lukio 14,96
3) Minttu Mattinen Kimpisen lukio 15,17
4) Vilma Jaatinen Kalajoen lukio 16,94
Malva Nylund Vasa övningsskola DNF
A-Pojat 110m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1) Juuso Peltola Schildtin lukio 14,82
A-Pojat Korkeus
Loppukilpailu
1) Tomi Valkama Kuortaneen Urheilulukio 184
170 175 180 184 187
o o xxo xxo xxx
2) Arttu Heikkilä Vaasan lyseon lukio 160
160 165
xo xxx
3) Juuso Peltola Schildtin lukio 160
150 155 160 165
o xxo xo xxx
4) Sebastian Diaz Vargas Norrvalla Folkhögskola 160
140 145 150 155 160 165
o xo xo xo xo xxx
A-Tytöt Korkeus
Loppukilpailu
1) Emma Nyman Närpes gymnasium 159
150 155 159 163
o o xo xxx
2) Jennifer Storrank Kronoby Gymnasium 155
150 155 159
o xo xxx
2) Jutta Väkeväinen Lappajärven lukio 155
155 159
xo xxx
2) Sofia Storbjörk Kronoby Gymnasium 155
150 155 159
o xo xxx
5) Jenny Skuthälla Kronoby Gymnasium 155
150 155 159
xo xo xxx
6) Hilda Haavisto Kannuksen lukio 150
140 145 150 155
o xo o xxx
A-Pojat Seiväs
Loppukilpailu
1) Johan-Antti Kivilahti Kuortaneen lukio 448
433 438 443 448 453 458 463 468
xo - x- o - - - xxx
2) Iiro Suutarinen Ähtärin lukio 438
401 409 417 425 433 438 443 448 453
o - xo xo o o - - xxx
3) Lassi Yli-Kotila Kannuksen lukio 433
401 409 417 425 433 438 443
o - xo - o - xxx
4) Teemu Kyösti Kalajoen lukio 371
340 356 371 386
o o xo xxx
A-Tytöt Seiväs
Loppukilpailu
1) Sofie Westerlund Vasa Gymnasium 357
316 331 339 347 357 373
o o o xo o xxx
2) Tilda Borgmästars Vörå Samgymnasium 301
271 286 301 316
o o o xxx
3) Aino Aaltonen Vaasan Lyseon lukio 301
271 286 301 316
o xo o xxx
Essi Melender Vöyrinkaupungin koulu 331
286 301 316 331 339
xo o o o xxx
Moa Parkkinen Oxhamns skola 241
211 226 241 256
o xo o xxx
A-Pojat Pituus
Loppukilpailu
1) Antti Tuomela Laihian lukio 7,06 +1,8
7,06 - - 6,95 - 7,04
+1,8 +0,0 +0,3
2) Jimi Nukala Vaasan Lyseon lukio 6,60 +0,4
x x x 6,53 x 6,60
+0,5 +0,4
3) Tomi Valkama Kuortaneen Urheilulukio 6,42 +0,1
6,05 6,31 6,23 6,26 6,28 6,42
+0,7 +1,0 +0,0 +0,0 +1,0 +0,1
4) Ali Reza Cheraghi Pedersöre Gymnasium 5,67 +0,9
3,98 5,34 5,67 5,44 5,27 x
+1,2 +1,2 +0,9 +0,9 +0,7
A-Tytöt Pituus
Loppukilpailu
1) Henriikka Aaltonen Vaasan Lyseon lukio 5,45 +1,4
5,40 5,16 5,35 x x 5,45
+0,5 +0,8 +1,9 +1,4
2) Adeliina Herrala Kuortaneen Urheilulukio 5,38 +0,7
5,20 5,20 x 5,38 x 5,38
+2,0 +1,3 +0,7 +0,7
3) Riina Heikkonen Kimpisen lukio 5,36 +1,2
5,35 - x 5,06 x 5,36
+1,0 +1,1 +1,2
4) Saara Keskitalo Mäkelänrinteen lukio 5,30 +0,8
5,11 5,26 5,28 5,30 5,04 5,23
+1,1 +2,0 +0,2 +0,8 +0,7 +1,3
5) Janita Leppäranta Merikarvian lukio 5,28 +0,9
x x 5,28 5,08 5,14 5,06
+0,9 +1,7 +0,5 +0,8
6) Jutta Väkeväinen Lappajärven lukio 5,27 +0,7
4,95 5,16 5,27 5,17 5,21 5,19
+0,7 +1,2 +0,7 +1,0 +1,7 +1,5
7) Selma Saarinen Kaustisen musiikkilukio 5,21 +0,9
5,21 5,06 5,18 5,06 5,12 5,07
+0,9 +0,8 +0,7 +0,1 +0,9 +1,3
8) Mathilda Kvist Vörå samgymnasium 5,17 +0,8
5,12 5,16 4,91 5,17 5,02 5,08
+0,7 +1,4 +1,2 +0,8 +1,2 +0,3
9) Sofia Storbjörk Kronoby Gymnasium 5,08 +0,5
4,64 5,03 5,08
+1,5 +1,2 +0,5
10) Jonna Peritalo Kuortaneen Urheilulukio 5,06 +1,5
4,94 5,00 5,06
+0,4 +1,3 +1,5
11) Jenny Skuthälla Kronoby Gymnasium 5,05 +1,4
4,51 5,05 4,67
+0,7 +1,4 +0,3
12) Veera Perälä Nurmon lukio 4,93 +0,3
4,53 4,76 4,93
+2,0 +1,5 +0,3
13) Matleena Parpala Kokkolan suomalainen lukio 4,87 +1,7
4,86 4,87 4,60
+1,3 +1,7 +1,2
14) Amanda Koivusalo Kronoby gymnasium 4,82 +1,1
x x 4,82
+1,1
15) Victoria Myntti Jakobstads gymnasium 4,16 +1,6
4,16 4,14 4,06
+1,6 +1,3 +1,4
Henriikka Parpala Kokkolan Suomalainen Lukio DNS
A-Pojat 3-loikka
Loppukilpailu
1) Samu Laakso Mäkelänrinteen lukio 12,15 +1,3
11,90 12,15 12,07 11,91 11,94 12,00
+0,6 +1,3 +0,0 +0,6 +1,9 +0,0
A-Tytöt 3-loikka
Loppukilpailu
1) Selma Saarinen Kaustisen musiikkilukio 11,78 +0,7
11,78 11,64 x x x 11,71
+0,7 +0,3 +1,1
2) Janita Leppäranta Merikarvian lukio 11,71 +0,4
x 11,50 x 11,64 11,71 11,41
+1,1 +1,5 +0,4 +0,3
3) Minttu Mattinen Kimpisen lukio 11,69 +0,5
11,01 10,99 11,14 11,14 11,35 11,69
+0,1 +0,4 +1,1 +0,6 +0,1 +0,5
4) Riina Heikkonen Kimpisen lukio 11,60 +0,4
x 11,26 10,97 x 11,60 11,17
-0,5 +0,2 +0,4 +0,2
5) Jonna Peritalo Kuortaneen Urheilulukio 11,13 +0,3
10,80 10,91 10,91 11,13 11,12 11,08
+0,3 +0,6 +0,0 +0,3 +0,0 +0,0
6) Sofia Storbjörk Kronoby Gymnasium 11,05 +0,2
10,86 10,37 10,71 10,75 10,71 11,05
+1,1 +0,7 +0,3 +1,2 +0,1 +0,2
7) Jenny Skuthälla Kronoby Gymnasium 10,71 +0,0
10,11 10,33 10,10 x 10,42 10,71
+0,3 +1,6 +0,0 +1,4 +0,0
8) Jutta Väkeväinen Lappajärven lukio 10,67 +0,0
10,67 10,61 10,58 10,63 10,53 10,67
+0,5 +1,4 +0,2 +0,3 +0,4 +0,0
9) Ina Pajunen Kronoby Gymnasium 10,28 +0,2
9,56 10,28 x
+0,3 +0,2
10) Victoria Myntti Jakobstads gymnasium 9,66 +0,1
9,38 9,56 9,66
+0,2 +1,0 +0,1
11) Eeva-Stiina Viitala Kannuksen lukio 9,45 +0,8
x 9,45 9,19
+0,8 +0,1
12) Vera Marin Pihtiputaan lukio 9,26 +0,1
x x 9,26
+0,1
A-Pojat Kuula (6000g)
Loppukilpailu
1) Ville Halonen Kiteen lukio 15,17
x 15,17 x x 15,08 15,10
2) Ari Saastamoinen Pihtiputaan lukio 12,73
11,96 12,37 x 11,99 12,30 12,73
3) Kalle Yrjänä Kalajoen lukio 12,30
x 12,30 x 11,93 x x
A-Tytöt Kuula (4000g)
Loppukilpailu
1) Milla Koski-Vähälä Kuortaneen Urheilulukio 10,73
x 10,63 x x x 10,73
2) Mari Kahilainen Pihtiputaan lukio 10,66
10,66 10,57 x x x x
3) Minttu Mattinen Kimpisen lukio 9,96
x 9,96 x 9,89 9,93 x
4) Minna Läspä Kaustisen musiikkilukio 9,76
9,21 9,47 9,31 9,42 9,76 9,41
5) Saana Torniainen Kouvolan yhteislyseo 8,95
8,77 x 8,95 x x x
A-Pojat Kiekko (1750g)
Loppukilpailu
1) Ville Halonen Kiteen lukio 42,39
38,22 40,34 40,18 41,43 x 42,39
2) Ari Saastamoinen Pihtiputaan lukio 41,92
40,44 39,53 41,92 x x x
3) Aleksi Mutanen Mäkelänrinteen lukio 41,78
41,63 40,04 40,68 41,78 40,15 41,16
4) Tuukka Röpelinen Arkadian yhteislyseo 39,55
35,38 x 36,95 37,17 39,31 39,55
5) Samuli Humalalampi Pihtiputaan lukio 36,33
33,93 x 36,33 35,26 36,17 x
6) Kalle Yrjänä Kalajoen lukio 32,71
x 32,28 32,71 31,78 x 32,45
A-Tytöt Kiekko (1000g)
Loppukilpailu
1) Taija Tirkkonen Pielaveden lukio 43,23
37,14 39,75 39,74 40,03 43,23 41,97
2) Pinja Karhunen Hämeenlinnan lyseon lukio 37,48
29,24 x 36,27 x x 37,48
3) Sara Killinen Kuortaneen Urheilulukio 35,21
x 30,41 x x x 35,21
4) Emilia Anttila Vörå Samgymnasium 33,85
32,93 30,99 33,17 31,69 32,09 33,85
5) Pihla Karhunen Hämeenlinnan lyseon lukio 33,03
31,92 x 30,63 x 32,57 33,03
6) Milla Koski-Vähälä Kuortaneen Urheilulukio 32,74
31,57 32,74 x x x x
7) Matleena Parpala Kokkolan suomalainen lukio 30,09
30,09 26,68 28,08 x x 29,09
8) Saana Torniainen Kouvolan yhteislyseo 27,26
27,26 27,07 x x 25,97 26,88
9) Manda Gullberg Vasa Övningsskolas gymnasium 26,72
24,38 26,72 26,41
10) Mimosa Wirkkala Kuortaneen Urheilulukio 22,89
x x 22,89
10) Minna Läspä Kaustisen musiikkilukio 22,89
x 22,89 x
A-Pojat Moukari (6000g)
Loppukilpailu
1) Roope Auvinen Mäkelänrinteen lukio 71,28
70,39 69,82 71,28 67,52 68,44 69,54
2) Victor Hongell Kronoby gymnasium 65,64
65,64 x x x x x
3) Pekka Kallioniemi Sedu 43,43
x 43,43 x x 41,53 x
A-Tytöt Moukari (4000g)
Loppukilpailu
1) Kiira Väänänen Kuopion klassillinen lukio 57,21
57,21 56,49 56,34 x 54,79 54,88
2) Sara Killinen Kuortaneen Urheilulukio 51,86
x 51,86 x x x x
3) Kiia Siponen Äänekosken lukio 48,10
47,13 47,18 45,02 48,10 46,94 x
4) Janina Ylinen Koulutuskeskus Sedu 39,31
38,73 39,31 x x 39,24 39,15
5) Charlotta Lindholm Teuvan yhtenäiskoulu 29,94
x x 26,97 26,23 29,94 29,75
A-Pojat Keihäs (800g)
Loppukilpailu
1) Topias Laine Mäkelänrinteen lukio 63,60
63,60 x 63,58 x 63,54 x
2) Juhani Hauta-aho Kuortaneen Urheilulukio 61,67
x 56,15 59,81 57,97 61,67 60,82
3) Lassi Yli-Kotila Kannuksen lukio 61,55
54,56 61,55 x - x 57,47
4) Teemu Narvi Kuortaneen Urheilulukio 59,91
x 58,72 59,71 59,67 59,54 59,91
5) Aleksi Yli-Mannila Alajärven lukio 58,36
58,36 57,83 56,55 x x 54,43
6) Topi Julkunen Juvan Lukio 57,11
57,11 56,47 x 55,97 x x
7) Hermanni Suutala Kuortaneen Urheilulukio 55,87
x 52,84 55,87 x 53,47 x
8) Eetu Korhonen Kuopion klassillinen lukio 54,99
54,60 54,99 x 53,51 x x
9) Juho Järvinen Kuortaneen Urheilulukio 53,74
52,48 53,30 53,74
10) Rasmus Ylikotila Keskipohjanmaan ammattiopisto 53,18
53,18 x x
11) Valtteri Suomala Nivalan ammattiopisto Jedu 48,64
48,64 x x
12) Arttu Heikkilä Vaasan lyseon lukio 46,61
46,61 x x
A-Tytöt Keihäs (600g)
Loppukilpailu
1) Julia Valtanen Rauman Lyseon lukio 51,02
42,98 46,04 44,80 43,33 46,13 51,02
2) Milla Koski-Vähälä Kuortaneen Urheilulukio 49,40
45,70 x 47,29 46,50 46,22 49,40
3) Venla Olli Eurajoen lukio 45,25
x 44,12 45,25 43,80 43,76 42,63
4) Ronja Koivisto Kauhavan lukio 40,95
x 40,14 40,95 x x 39,56
5) Meiju Eskelinen Savon ammatti- ja aikuisopisto 40,33
40,33 x 35,23 37,65 x x
6) Mimosa Wirkkala Kuortaneen Urheilulukio 35,98
x 35,98 35,01 35,18 34,64 x
7) Jenna Harju Alavuden lukio 35,49
34,37 33,97 x x 33,90 35,49
8) Minna Läspä Kaustisen musiikkilukio 29,81
27,35 25,77 28,70 28,48 29,25 29,81
A-Tytöt 3000m kävely
Loppukilpailu
1) Erika Westerlund Jakobstads gymnasium 17.29,23
A-Pojat 5000m kävely
A-Pojat 4x100m viesti
Loppukilpailu
1) Vörå Samgymnasium - 43,97
1) Ta Nay Tha, 2) Maxim Backlund,
3) Hung Pham, 4) David Bamm
2) Joensuun yhteiskoulun lukio - 47,93
1) Eino Könönen, 2) Topi Manninen,
3) Mika Kotiranta, 4) Samuel Auvinen
A-Tytöt 4x100m viesti
Loppukilpailu
1) Vörå Samgymnasium - 50,51
1) Emilia Anttila, 2) Madeleine Glasberg,
3) Jennifer Roos, 4) Mathilda Kvist
2) Kronoby gymnasium - 51,51
1) Amanda Koivusalo, 2) Sofia Storbjörk,
3) Ina Pajunen, 4) Jenny Skuthälla
Kaustisen musiikkilukio - DNS
1) Illusia Kontio, 2) Selma Saarinen,
3) Minna Läspä, 4) Julia Kivinen
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...