Resultat: 06.06.2017 Föreningscup deltävling I Nykarleby
Föreningscup / Seuracup deltävling 1 i Nkby / Uusikaarlepyy
Skogsvallen, Nykarleby
06-06-2017
RESULTAT / TULOKSET
Poäng / pisteet
1. IF Drott 13226
2. IK Falken 11160
3. Vasa IS 10866
4. IF Nykarlebunejden 10232
5. Larsmo IF 10067
6. IF Åsarna 9642
7. IF Vom 8311
8. IK Kraft 7627
P11 60 m
1. Axel Granbäck IFKraft 9,10
2. Casper Laaksonen IFDrott 9,29
3. Noah Sjöblom VasaIS 9,41
4. Alfons Österåker IFVom 9,56
5. Mario Knutar IFNykn 9,58
6. Daniel Kartalov IFNykn 9,61
7. Paul Hjulfors LarsmoIF 9,74
8. Jim Ström IFNykn 9,98
9. Viktor Rönnskär IKFalken 10,12
10. Liam Gädda VasaIS 10,26
11. Christoffer Elenius IFVom 10,36
12. Jonas Björklund VasaIS 10,40
13. Ruben Widjeskog IFÅsarna 10,69
Heat 1 +0,3
1. Noah Sjöblom VasaIS 9,41
2. Paul Hjulfors LarsmoIF 9,74
3. Viktor Rönnskär IKFalken 10,12
4. Liam Gädda VasaIS 10,26
5. Jonas Björklund VasaIS 10,40
6. Ruben Widjeskog IFÅsarna 10,69
Heat 2 +0,6
1. Axel Granbäck IFKraft 9,10
2. Casper Laaksonen IFDrott 9,29
3. Alfons Österåker IFVom 9,56
4. Mario Knutar IFNykn 9,58
5. Daniel Kartalov IFNykn 9,61
6. Jim Ström IFNykn 9,98
7. Christoffer Elenius IFVom 10,36
P11 1000 m
1. Oliver Nordberg IFKraft 3.28,35
2. Felix Kass IKFalken 3.31,29
3. Linus Liljekvist LarsmoIF 3.41,78
4. Miro Auvinen IFDrott 3.45,67
5. Eddie Wikblom IFNykn 3.46,45
6. Jesper Sundqvist IKFalken 3.46,50
7. Theo Gullberg VasaIS 3.47,93
8. Noel Granholm LarsmoIF 3.48,33
9. Joel Kastus IFVom 3.49,44
10. Elias Ehrs IFVom 3.52,86
11. Arvid Kock IKFalken 4.14,12
12. Christian Lövsund IFÅsarna 4.16,06
Sander Wikblom IFNykn DNS
P11 Längd/Pituus
1. Sami Alatalo IFDrott 406
2. Anton Svenlin LarsmoIF 405
3. Alex Lövsund IFÅsarna 389
4. Axel Lärka IFKraft 373
5. Matts Södergård IFVom 367
6. Eeli Bengs VasaIS 364
7. Melker Wikblom IFNykn 360
8. Alex Myntti VasaIS 359
9. Jonathan Nyqvist IFNykn 336
10. Hampus Berglund IFVom 320
11. Tony Ahlvik IKFalken 303
P11 Diskus/Kiekko
1. Robin Liljeqvist IFNykn 19,00
2. Felix Sundelin LarsmoIF 17,10
3. Conny Majabacka IFVom 16,21
4. Joel Öling IFVom 14,95
5. Eljas Enlund IFÅsarna 14,20
6. Sebastian Malm IFKraft 13,93
7. Valter Envall IKFalken 13,19
8. Benjamin Rönngård IFDrott 12,56
9. Jonas Braxén VasaIS 9,62
P11 4 x 50 m
1. Vasa Idrottssällskap Lag 1 31,41
2. IF Nykarlebynejden Lag 1 31,68
3. Larsmo IF Lag 1 31,69
4. If Kraft Lag 1 31,88
5. IF VOM Lag 1 33,06
6. IF Drott Lag 1 33,10
7. IK Falken Lag 1 1 33,63
8. IF Nykarlebynejden Lag 2 33,89
9. IF VOM Lag 2 34,82
10. IF Åsarna Lag 1 35,96
IF Nykarlebynejden Lag 4 DNS
IF Nykarlebynejden Lag 3 DNS
Heat 1
1. IF Nykarlebynejden Lag 1 31,68
Daniel Kartalov
Melker Wikblom
Jonathan Nyqvist
Mario Knutar
2. Larsmo IF Lag 1 31,69
Anton Svenlin
Noel Granholm
Linus Liljekvist
Paul Hjulfors
3. If Kraft Lag 1 31,88
Sebastian Malm
Axel Lärka
Axel Granbäck
Oliver Nordberg
4. IF Drott Lag 1 33,10
Benjamin Rönngård
Casper Laaksonen
Miro Auvinen
Sami Alatalo
5. IF Åsarna Lag 1 35,96
Christian Lövsund
Alex Lövsund
Eljas Enlund
Ruben Widjeskog
Heat 2
1. Vasa Idrottssällskap Lag 1 31,41
Noah Sjöblom
Alex Myntti
Eeli Bengs
Theo Gullberg
2. IF VOM Lag 1 33,06
Matts Södergård
Hampus Berglund
Joel Kastus
Alfons Österåker
3. IK Falken Lag 1 1 33,63
Arvid Kock
Valter Envall
Viktor Rönnskär
Jesper Sundqvist
4. IF Nykarlebynejden Lag 2 33,89
Jim Ström
Eddie Wikblom
Robin Liljeqvist
Sander Wikblom
5. IF VOM Lag 2 34,82
Conny Majabacka
Joel Öling
Christoffer Elenius
Elias Ehrs
P13 60 m
1. Kasper Holm IFNykn 8,47
2. William Westerlund IFDrott 8,55
3. Alex Laaksonen IFDrott 8,83
4. Manuel Wikström IKFalken 8,93
5. Anton Rännar IFVom 9,07
6. Alex Nyman IFNykn 9,08
7. Xedrick Byskata IFÅsarna 9,12
8. Emil Nyfelt LarsmoIF 9,15
9. Adam Järv VasaIS 9,16
10. Vilhelm Sandbacka IFÅsarna 9,91
11. Adrian Järv VasaIS 10,71
Heat 1 +0,2
1. Manuel Wikström IKFalken 8,93
2. Emil Nyfelt LarsmoIF 9,15
3. Adam Järv VasaIS 9,16
4. Vilhelm Sandbacka IFÅsarna 9,91
5. Adrian Järv VasaIS 10,71
Heat 2 +1,5
1. Kasper Holm IFNykn 8,47
2. William Westerlund IFDrott 8,55
3. Alex Laaksonen IFDrott 8,83
4. Anton Rännar IFVom 9,07
5. Alex Nyman IFNykn 9,08
6. Xedrick Byskata IFÅsarna 9,12
P13 1000 m
1. Roberto Hagman LarsmoIF 3.26,69
2. Albin Söderman IFDrott 3.36,27
3. Jakob Ehrs IFVom 3.42,89
4. Markus Nordström IFNykn 3.46,83
5. Filip Stark VasaIS 3.54,31
6. Isak Liljeqvist IKFalken 3.57,17
7. Viktor Krook IFKraft 3.58,86
Oscar Grannas IFDrott DNS
Albin Kass IKFalken DNS
Herman Höglund IKFalken DNS
P13 Höjd/Korkeus
1. Ber Dway Sel LarsmoIF 145
2. Jon Sundberg IFDrott 140
3. Jonas Åbro IFNykn 130
4. Amos Nordström IFNykn 130
5. Gabriel Belhoucine IFDrott 125
6. Colin Ena IFNykn 120
Eddie Björkskog IKFalken DNS
P13 Spjut/Keihäs
1. Nemo Parhiala IKFalken 28,42
2. Viggo Hiltunen LarsmoIF 27,15
3. Hannes Granlund IFNykn 25,58
4. Eero Tampio IFDrott 25,37
5. Benjamin Holmbäck IFÅsarna 23,95
6. Nicholas Stennabba IFDrott 23,87
7. Hugo Back IFVom 20,52
8. Benjamin Hagman IKFalken 17,52
9. Mico Sjölund LarsmoIF 16,62
P13 4 x 100 m
1. IF Drott Lag 1 56,13
William Westerlund
Oscar Grannas
Alex Laaksonen
Eero Tampio
2. Larsmo IF Lag 1 56,20
Emil Nyfelt
Ber Dway Sel
Viggo Hiltunen
Roberto Hagman
3. IF Nykarlebynejden Lag 1 59,55
Alex Nyman
Colin Ena
Amos Nordström
Kasper Holm
4. IF Drott Lag 2 1.01,68
Albin Söderman
Gabriel Belhoucine
Jon Sundberg
Nicholas Stennabba
5. IF VOM Lag 1 1.02,71
Hugo Back
Anton Rännar
Jakob Ehrs
David Jakas
6. IF Nykarlebynejden Lag 2 1.06,53
Jonas Åbro
Johannes Jakobsson
Filip Nilsström
Markus Nordström
IF Åsarna Lag 1 DNS
Benjamin Holmbäck
Xedrick Byskata
Vilhelm Sandbacka
IK Falken Lag 1 DNS
P15 100 m
1. Fredrik Björkqvist IFÅsarna 12,11
2. Rasmus Lahti IFDrott 12,61
3. Sebastian Nordberg IFKraft 12,81
4. Philip Johansson LarsmoIF 12,84
5. Jon Wikström IKFalken 13,20
6. Filip Nystrand IFNykn 13,29
7. William Stenbacka IKFalken 13,48
8. Viktor Björkell VasaIS 13,58
9. Michael Rännar IFVom 13,74
10. Adrian Lillas IFNykn 13,93
11. Viktor Ehnvall IKFalken 14,33
12. David Björkman IKFalken 14,96
13. Anton Norrbacka IKFalken 15,85
Mici Paavolainen IKFalken DNS
Heat 1 +2,1
1. Sebastian Nordberg IFKraft 12,81
2. Philip Johansson LarsmoIF 12,84
3. William Stenbacka IKFalken 13,48
4. Viktor Björkell VasaIS 13,58
5. Adrian Lillas IFNykn 13,93
6. Viktor Ehnvall IKFalken 14,33
7. Anton Norrbacka IKFalken 15,85
Heat 2 +1,0
1. Fredrik Björkqvist IFÅsarna 12,11
2. Rasmus Lahti IFDrott 12,61
3. Jon Wikström IKFalken 13,20
4. Filip Nystrand IFNykn 13,29
5. Michael Rännar IFVom 13,74
6. David Björkman IKFalken 14,96
Mici Paavolainen IKFalken DNS
P15 2000 m
1. Leonard Markén IFVom 6.30,82
2. Josef Höglund IKFalken 6.38,95
3. Elias Blomström IKFalken 6.53,45
4. Johan Friman VasaIS 7.00,93
5. Rasmus Lerstrand VasaIS 7.12,70
6. Johannes Åhman IFDrott 7.16,23
7. Alexander Storrank IFÅsarna 7.16,41
8. Jakob Finnström IFVom 7.18,15
9. Axel Norrbacka IKFalken 7.19,36
10. Johannes Ehrs IFVom 7.22,99
11. Fred Svenlin LarsmoIF 8.18,17
12. Filip Ahlskog IFNykn 8.34,99
Mattis Nordström IFKraft DNS
Antonio Jankens IFNykn DNS
Kilpailun ulkopuolella
Viktor Björkell VasaIS 6.45,72
P15 Stav/Seiväs
1. Albin Lundberg VasaIS 340
2. Anton Ljung LarsmoIF 250
3. William Back IFNykn 220
4. Anton Lassen IKFalken 210
5. Adrian Björkgren IFDrott 200
P15 Kula/Kuula
1. Jonatan Enfors IFÅsarna 12,24
2. Viktor Byggmästar IFDrott 10,25
3. Younes Elberkennou VasaIS 9,56
4. Jacob Smeds IFVom 8,85
5. Vincent Ljung LarsmoIF 7,73
6. André Lindfors IKFalken 7,47
7. Oskar Stenvall IFNykn 7,35
P15 4 x 100 m
1. IK Falken Lag 1 50,94
Josef Höglund
Anton Lassen
Axel Norrbacka
William Stenbacka
2. Vasa Idrottssällskap Lag 1 52,97
Albin Lundberg
Younes Elberkennou
Johan Friman
Viktor Björkell
3. IF Drott Lag 1 52,98
Adrian Björkgren
Rasmus Lahti
Johannes Åhman
Viktor Byggmästar
4. IF Åsarna Lag 1 53,75
Fredrik Björkqvist
Mathias Koivusalo
Alexander Storrank
Jonatan Enfors
5. IF VOM Lag 1 56,05
Michael Rännar
Leonard Markén
Johannes Ehrs
Jacob Smeds
6. IK Falken Lag 2 57,28
David Björkman
Jon Wikström
Anton Norrbacka
Elias Blomström
7. IF Nykarlebynejden Lag 1 57,97
Adrian Lillas
Filip Nystrand
Filip Ahlskog
William Back
Larsmo IF Lag 1 DNS
Anton Ljung
Adam Sundelin
Vincent Ljung
Philip Johansson
H17/M17 200 m
1. Nay Ta Tha LarsmoIF 23,02
2. Jimi Nukala VasaIS 23,17
3. Johannes Brännback IFKraft 23,95
4. Lucas Mulders VasaIS 24,76
5. Alfons Söderman IFDrott 24,86
6. Reza Cheraghi Ali IKFalken 25,38
7. Jere Ena IKFalken 25,88
8. Otto Gripenberg IKFalken 26,37
9. Anton Sandvik IFVom 27,11
10. Lenny Stråka IFNykn 35,33
Heat 1 +2,4
1. Nay Ta Tha LarsmoIF 23,02
2. Jimi Nukala VasaIS 23,17
3. Lucas Mulders VasaIS 24,76
4. Reza Cheraghi Ali IKFalken 25,38
5. Otto Gripenberg IKFalken 26,37
Heat 2 +2,2
1. Johannes Brännback IFKraft 23,95
2. Alfons Söderman IFDrott 24,86
3. Jere Ena IKFalken 25,88
4. Anton Sandvik IFVom 27,11
5. Lenny Stråka IFNykn 35,33
H17 3-steg / M17 Kolmiloikka
1. Antti Vornanen IFDrott 12,82 +1,1
2. Christoffer Pått VasaIS 11,47 +1,6
3. Isak Holm IKFalken 11,42 +1,6
4. Joakim Storbäck IFKraft 10,97 +0,9
H17 Kula / M17 Kuula
1. Linus Selkälä IFÅsarna 12,20
2. Joel Streng IFDrott 11,39
3. Christian Tarvonen IKFalken 10,19
4. Tobias Holmberg VasaIS 8,95
5. Joel Sandås IFNykn 8,72
6. Joel Storbäck IFKraft 7,49
F11/T11 4 x 50 m
1. Larsmo IF Lag 1 31,78
2. IF Åsarna Lag 1 31,98
3. Vasa Idrottssällskap Lag 1 32,15
4. IF Nykarlebynejden Lag 1 32,37
5. IF Drott Lag 1 32,45
6. IK Falken Lag 1 32,74
7. If Kraft Lag 1 33,07
8. IF VOM Lag 2 33,09
9. IF Nykarlebynejden Lag 2 33,94
10. If Nykarlebynejden Lag 4 34,29
11. IF Nykarlebynejden Lag 3 34,66
12. IF VOM Lag 1 35,26
13. IF Drott Lag 2 2 35,31
14. Larsmo IF Lag 3 35,62
15. Larsmo IF Lag 2 35,93
16. If Åsarna Lag 2 36,08
17. IK Falken Lag 2 40,83
Heat 1
1. Vasa Idrottssällskap Lag 1 32,15
Fanny Honkakangas
Nea Rönn
Molly Forslund
Elisabeth Kvist
2. IK Falken Lag 1 32,74
Ellen Kock
Hilda Hautamäki
Linnea Strandvall
Julia Backlund
3. If Nykarlebynejden Lag 4 34,29
Sara Cederholm
Ronja Ström
Liza Ström
Signe Jakobsson
4. IF VOM Lag 1 35,26
Kajsa Back
Ida Kastus
Linn Österberg
Elin Eriksson
5. Larsmo IF Lag 3 35,62
Matilda Snellman
Felicia Ena
Venla Vikström
Meyah Thylin
6. If Åsarna Lag 2 36,08
Vilma Lindqvist
Alva Svenlin
Emilia Holmlund
Ellen Nyberg
Heat 2
1. IF Nykarlebynejden Lag 1 32,37
Tinja Kuoppamaa
Mineá Stenroos
Anna Nybäck
Clara Linqvist
2. IF Drott Lag 1 32,45
Carolina Åhman
Julia Lundqvist
Mollie Wikman
Annie Lundén
3. If Kraft Lag 1 33,07
Mathilda Westermark
Ellinor Halonen
Johanna Häggkvist
Tilde Snickars
4. IF Nykarlebynejden Lag 2 33,94
Emilia Liljeqvist
Ella Janfelt
Evelina Janfelt
Kajsa Ekholm
5. IF Nykarlebynejden Lag 3 34,66
Simona Jankens
Linn Bergström
Julia Åbro
Julia Ena
6. IF Drott Lag 2 2 35,31
Agnes Skytte
Matilda Segervall
Alma Hatt
Ines Östman
Heat 3
1. Larsmo IF Lag 1 31,78
Josefina Kackur
Mathilda Parkkinen
Nellie Byggmästar
Vilma Björkskog
2. IF Åsarna Lag 1 31,98
Ronja Ljungberg
Wilma Nyberg
Abigail Byskata
Angelina Lauren
3. IF VOM Lag 2 33,09
Emilia Österberg
Fanny Engman
Madelén Penttinen
Agnes Påfs
4. Larsmo IF Lag 2 35,93
Tilde Ede´n
Elicia Björkman
Rebecca Sandberg
Ester Granholm
5. IK Falken Lag 2 40,83
Matilda Ainasoja
Nathalie Ainasoja
Aster Wikström
Agnes Liljeqvist
F13/T13 4 x 100 m
1. IF Drott Lag 1 55,61
2. IF Åsarna Lag 1 57,36
3. IF Nykarlebynejden Lag 1 58,93
4. IK Falken Lag 1 58,94
5. IF Drott Lag 2 59,21
6. Larsmo IF Lag 1 59,28
6. IF VOM Lag 1 1 59,28
8. Vasa Idrottssällskap Lag 1 1 1.00,53
9. If Kraft Lag 1 1.01,02
10. IF Nykarlebynejden Lag 2 1.02,28
11. IF Drott Lag 3 1.02,95
12. If Åsarna Lag 2 1.03,15
13. If Åsarna Lag 3 1.06,85
IK Falken Lag 2 2 DNS
Heat 1
1. IF Drott Lag 1 55,61
Jamira Suarez
Tiwaah Boateng Priscilla
Tilda Höglund
Tilda Engström
2. IF Åsarna Lag 1 57,36
Neah Nyman
Vera Ståhlstedt
Charlotta Sandkulla
Elsa Grannabba
3. IF Nykarlebynejden Lag 1 58,93
Thilde Holm
Tilde Stråka
Laura Ström
Matilda Turpeinen
4. IF Drott Lag 2 59,21
Teodora Westerlund
Emma Lillas
Mia Backman
Nea Hassila
5. IF VOM Lag 1 59,28
6. If Kraft Lag 1 1.01,02
Julia Groop
Jenny Liljedal
Ida Lärka
Clara Holmberg
7. IF Drott Lag 3 1.02,95
Alva Nygård
Noomi Enlund
Jessica Järndahl
Fanny Östman
Heat 2
1. IK Falken Lag 1 58,94
Emmi Parhiala
Enya Hjulfors
Emma Fors
Alicia Björkvik
2. Larsmo IF Lag 1 59,28
Semina Kozic
Tanja Nyfelt
Wilma Snellman
Emma Haglund
3. Vasa Idrottssällskap Lag 1 1 1.00,53
4. IF Nykarlebynejden Lag 2 1.02,28
Malin Cederholm
Ida Stenvall
Linn Eklund
Engla-Lie Holländer
5. If Åsarna Lag 2 1.03,15
Elin Jakobsson
Adriana Dalhem
Celine Sjölind
Amanda Grahn
6. If Åsarna Lag 3 1.06,85
Adéle Zittra
Wilma Kainberg
Celine Sjölind
Fanny Hongell
IK Falken Lag 2 DNS
F15/T15 4 x 100 m
1. IF Drott Lag 1 56,33
Moa Parkkinen
Ida Backman
Tilda Gripenberg
Lova Forsman
2. If Kraft Lag 1 56,34
Natalie Stenlund
Felicia Krook
Frida Häggkvist
Johanna Häggkvist
3. Vasa Idrottssällskap Lag 1 56,64
Janna Siegfrrids
Moa Forslund
Ingrid Forsman Fanny
Ellen Bos
4. IF VOM Lag 1 57,07
Linnea Källbacka
Henna Torrkulla
Mirjam Bamm
Evelina Österberg
5. IK Falken Lag 1 57,89
Lili-Ann Tuomi
Andrea Rönnskär
Sofia Hagman
Wilma Hautamäki
6. Larsmo IF Lag 1 58,85
Nadja Björkskog
Malin Svenlin
Jasmine Vikström
Felicia Vikström
7. IF Nykarlebynejden Lag 1 58,92
Hanna Back
Nathalie Nyback
Belinda Stenroos
Michelle Nyback
8. IF Åsarna Lag 1 59,81
F11/T11 60 m
1. Vilma Björkskog LarsmoIF 9,41
2. Tinja Kuoppamaa IFNykn 9,45
3. Annie Lundén IFDrott 9,52
4. Angelina Lauren IFÅsarna 9,63
5. Nellie Byggmästar LarsmoIF 9,64
6. Mineá Stenroos IFNykn 9,72
7. Evelina Janfelt IFNykn 9,79
8. Venla Vikström LarsmoIF 9,92
8. Felicia Ena LarsmoIF 9,92
10. Linn Bergström IFNykn 9,96
11. Lina Svenlin LarsmoIF 10,03
12. Mathilda Westermark IFKraft 10,06
13. Fanny Engman IFVom 10,12
14. Linnea Strandvall IKFalken 10,24
15. Clara Linqvist IFNykn 10,30
16. Ella Janfelt IFNykn 10,32
17. Hatt Alma IFDrott 10,63
17. Nathalie Ainasoja IKFalken 10,63
19. Hilda Strand VasaIS 10,64
20. Kajsa Back IFVom 10,69
20. Rebecca Sandberg LarsmoIF 10,69
22. Carolina Åhman IFDrott 10,70
23. Matilda Segervall IFDrott 10,94
24. Kajsa Ekholm IFNykn 11,04
25. Meyah Thylin LarsmoIF 11,42
26. Sonja Sillankorva VasaIS 11,58
27. Vanja Gädda VasaIS 11,65
Heat 1 -0,8
1. Tinja Kuoppamaa IFNykn 9,45
2. Lina Svenlin LarsmoIF 10,03
3. Linnea Strandvall IKFalken 10,24
4. Hilda Strand VasaIS 10,64
5. Kajsa Ekholm IFNykn 11,04
6. Sonja Sillankorva VasaIS 11,58
Heat 2 -0,2
1. Annie Lundén IFDrott 9,52
2. Felicia Ena LarsmoIF 9,92
3. Linn Bergström IFNykn 9,96
4. Mathilda Westermark IFKraft 10,06
5. Clara Linqvist IFNykn 10,30
6. Hatt Alma IFDrott 10,63
7. Carolina Åhman IFDrott 10,70
Heat 3 +1,4
1. Angelina Lauren IFÅsarna 9,63
2. Mineá Stenroos IFNykn 9,72
3. Evelina Janfelt IFNykn 9,79
4. Fanny Engman IFVom 10,12
5. Ella Janfelt IFNykn 10,32
6. Kajsa Back IFVom 10,69
7. Vanja Gädda VasaIS 11,65
Heat 4 +0,1
1. Vilma Björkskog LarsmoIF 9,41
2. Nellie Byggmästar LarsmoIF 9,64
3. Venla Vikström LarsmoIF 9,92
4. Nathalie Ainasoja IKFalken 10,63
5. Rebecca Sandberg LarsmoIF 10,69
6. Matilda Segervall IFDrott 10,94
7. Meyah Thylin LarsmoIF 11,42
F11/T11 1000 m
1. Nea Rönn VasaIS 3.44,69
2. Ida Kastus IFVom 3.48,54
3. Winnie Markén IFVom 3.51,25
4. Ellinor Halonen IFKraft 3.54,49
5. Ellen Kock IKFalken 3.55,54
6. Matilda Snellman LarsmoIF 3.55,65
7. Ines Östman IFDrott 3.58,21
8. Aster Wikström IKFalken 3.58,89
9. Julia Åbro IFNykn 4.07,86
10. Signe Jakobsson IFNykn 4.08,62
11. Melia Käldman IFVom 4.10,79
12. Ronja Ljungberg IFÅsarna 4.11,16
13. Hanna Vornanen IFDrott 4.12,46
14. Abigail Byskata IFÅsarna 4.17,48
15. Ester Granholm LarsmoIF 4.18,56
16. Agnes Liljeqvist IKFalken 4.31,02
Sara Cederholm IFNykn DNS
F11 Längd / T11 Pituus
1. Wilma Nyberg IFÅsarna 396
3,96
2. Julia Backlund IKFalken 379
3,79
3. Mollie Wikman IFDrott 373
3,73
4. Agnes Påfs IFVom 370
3,70
5. Elisabeth Kvist VasaIS 364
3,64
6. Johanna Häggkvist IFKraft 363
3,63
7. Molly Forslund VasaIS 361
3,61
8. Josefina Kackur LarsmoIF 359
3,59
9. Madelén Penttinen IFVom 357
3,57
10. Alva Svenlin IFÅsarna 354
3,54
11. Julia Lundqvist IFDrott 349
3,49
12. Fanny Honkakangas VasaIS 341
3,41
13. Mathilda Parkkinen LarsmoIF 339
3,39
14. Anna Nybäck IFNykn 331
3,31
15. Julia Ena IFNykn 322
3,22
16. Elin Eriksson IFVom 2,98
2,98
17. Vilma Lindqvist IFÅsarna 288
2,88
Tindra Kock IKFalken DNS
F11 Diskus / T11 Kiekko
1. Amanda Holmlund IFÅsarna 18,16
18,16
2. Emilia Liljeqvist IFNykn 17,65
17,65
3. Hilda Hautamäki IKFalken 14,90
14,90
4. Emilia Holmlund IFÅsarna 14,02
14,02
5. Emilia Österberg IFVom 13,87
13,87
6. Lovisa Slotte Agnes Sanna IFDrott 13,49
13,49
7. Elicia Björkman LarsmoIF 12,93
12,93
8. Tilde Ede´n LarsmoIF 12,60
12,60
9. Agnes Skytte IFDrott 12,27
12,27
10. Tilde Snickars IFKraft 10,98
10,98
11. Denise Westerlund IFDrott 10,72
10,72
12. Tuva Nylund VasaIS 10,01
10,01
13. Linn Österberg IFVom 9,25
9,25
F13 Spjut / T13 Keihäs
1. Emma Lillas IFDrott 29,83
2. Malin Cederholm IFNykn 23,37
3. Charlotta Sandkulla IFÅsarna 23,05
4. Emmi Parhiala IKFalken 20,22
5. Kiira Nordström IFDrott 17,33
6. Clara Holmberg IFKraft 14,91
7. Hannah Hägglund IFVom 13,84
8. Noomi Enlund IFDrott 11,98
9. Emma Wiik LarsmoIF 11,77
Elina Juslin IFKraft DNS
F13/T13 60 m
1. Alicia Björkvik IKFalken 8,59
2. Laura Ström IFNykn 8,89
2. Semina Kozic LarsmoIF 8,89
4. Tiwaah Boateng Priscilla IFDrott 8,93
5. Tilda Engström IFDrott 8,95
6. Elsa Grannabba IFÅsarna 8,97
6. Tilda Höglund IFDrott 8,97
6. Vera Ståhlstedt IFÅsarna 8,97
9. Tove Siegfrids VasaIS 9,01
10. Jenna Nystedt IFVom 9,13
11. Thilde Holm IFNykn 9,20
12. Tindra Jansson IFVom 9,23
13. Tanja Nyfelt LarsmoIF 9,29
14. Elin Jakobsson IFÅsarna 9,37
15. Livia Nilsson IFVom 9,46
16. Enya Hjulfors IKFalken 9,53
17. Edith Carlsson VasaIS 9,56
18. Vilhelmina Sjölind IFÅsarna 9,59
19. Julia Groop IFKraft 9,64
20. Vera Björk IKFalken 9,74
21. Adriana Dalhem IFÅsarna 9,77
22. Frida Ingman IFVom 9,80
23. Amanda Grahn IFÅsarna 10,03
24. Iina Länttä VasaIS 10,05
25. Wilma Kainberg IFÅsarna 10,08
26. Celine Sjölind IFÅsarna 10,15
Milja Snellman IFDrott DNS
Yvonne Backman IFVom DNS
Heat 1 +0,8
1. Tilda Höglund IFDrott 8,97
2. Jenna Nystedt IFVom 9,13
3. Elin Jakobsson IFÅsarna 9,37
4. Livia Nilsson IFVom 9,46
5. Adriana Dalhem IFÅsarna 9,77
6. Frida Ingman IFVom 9,80
Yvonne Backman IFVom DNS
Heat 2 +1,3
1. Tiwaah Boateng Priscilla IFDrott 8,93
2. Tilda Engström IFDrott 8,95
3. Thilde Holm IFNykn 9,20
4. Tindra Jansson IFVom 9,23
5. Julia Groop IFKraft 9,64
6. Wilma Kainberg IFÅsarna 10,08
Milja Snellman IFDrott DNS
Heat 3 +0,7
1. Laura Ström IFNykn 8,89
1. Semina Kozic LarsmoIF 8,89
3. Elsa Grannabba IFÅsarna 8,97
3. Vera Ståhlstedt IFÅsarna 8,97
5. Tove Siegfrids VasaIS 9,01
6. Tanja Nyfelt LarsmoIF 9,29
7. Edith Carlsson VasaIS 9,56
Heat 4 +1,2
1. Alicia Björkvik IKFalken 8,59
2. Enya Hjulfors IKFalken 9,53
3. Vilhelmina Sjölind IFÅsarna 9,59
4. Vera Björk IKFalken 9,74
5. Amanda Grahn IFÅsarna 10,03
6. Iina Länttä VasaIS 10,05
7. Celine Sjölind IFÅsarna 10,15
F13/T13 1000 m
1. Jamira Suarez IFDrott 3.30,04
2. Thea Kullman IFVom 3.30,33
3. Nea Hassila IFDrott 3.43,03
4. Isabelle Nylund IKFalken 3.52,10
5. Jenny Liljedal IFKraft 3.54,44
6. Fanny Östman IFDrott 3.58,62
7. Adéle Zittra IFÅsarna 4.00,70
8. Ida Stenvall IFNykn 4.07,94
9. Yasmine Bodbacka IKFalken 4.12,98
10. Alva Norrgård IFDrott 4.13,78
11. Linn Eklund IFNykn 4.25,08
12. Fanny Hongell IFÅsarna 4.25,70
13. Fanny Saarinen IFÅsarna 4.30,17
Tilde Stråka IFNykn DNS
Wilma Snellman LarsmoIF DNS
F13 Höjd / T13 Korkeus
1. Emma Haglund LarsmoIF 140
2. Teodora Westerlund IFDrott 135
3. Emma Fors IKFalken 135
4. Engla-Lie Holländer IFNykn 130
5. Ida Lärka IFKraft 130
6. Mia Backman IFDrott 130
7. Linn Nyman IKFalken 125
8. Neah Nyman IFÅsarna 125
9. Emmi Bengs VasaIS 120
10. Jessica Järndahl IFDrott 110
11. Linnea Kackur LarsmoIF 095
F15/T15 100 m
1. Janna Siegfrids VasaIS 13,24
2. Belinda Stenroos IFNykn 13,54
3. Lova Forsman IFDrott 13,62
4. Maria Ciornei Ana IFÅsarna 13,79
5. Nadja Björkskog LarsmoIF 14,05
6. Emma Vikman IFÅsarna 14,39
7. Lili-Ann Tuomi IKFalken 14,40
8. Mirjam Bamm IFVom 14,64
9. Ellen Bos VasaIS 14,80
10. Natalie Stenlund IFKraft 14,88
Tilda Gripenberg IFDrott DNS
Prachi Singh IFDrott DNS
Heat 1 +1,4
1. Lova Forsman IFDrott 13,62
2. Maria Ciornei Ana IFÅsarna 13,79
3. Mirjam Bamm IFVom 14,64
4. Natalie Stenlund IFKraft 14,88
Tilda Gripenberg IFDrott DNS
Prachi Singh IFDrott DNS
Heat 2 +1,1
1. Janna Siegfrids VasaIS 13,24
2. Belinda Stenroos IFNykn 13,54
3. Nadja Björkskog LarsmoIF 14,05
4. Emma Vikman IFÅsarna 14,39
5. Lili-Ann Tuomi IKFalken 14,40
6. Ellen Bos VasaIS 14,80
F15/T15 2000 m
1. Frida Häggkvist IFKraft 7.30,98
2. Ronja Gäddnäs IKFalken 7.39,28
3. Linnea Källbacka IFVom 7.41,43
4. Isabella Jansson IFDrott 8.09,76
5. Felicia Krook IFKraft 8.10,48
6. Amanda Hansén IFÅsarna 8.36,61
7. Michelle Nyback IFNykn 8.40,69
8. Malin Svenlin LarsmoIF 8.44,31
9. Anna-Maria Lindfors IKFalken 8.56,03
10. Sofia Hagman IKFalken 9.31,23
Lina Lahti IFDrott DNS
F15 Stav / T15 Seiväs
1. Andrea Rönnskär IKFalken 275
2. Moa Parkkinen IFDrott 235
3. Sandra Carlsson VasaIS 235
4. Felicia Vikström LarsmoIF 225
5. Hanna Back IFNykn 165
F15 Kula / T15 Kuula
1. Johanna Tikkala IFKraft 10,85
10,85
2. Erica Karlström IFNykn 9,97
9,97
3. Wilma Hautamäki IKFalken 9,39
9,39
4. Christina Dahl IFDrott 8,61
8,61
5. Ida Backman IFDrott 8,57
8,57
6. Carolina Granö IKFalken 8,13
8,13
7. Ingrid Forsman Fanny VasaIS 7,93
7,93
8. Evelina Österberg IFVom 7,36
7,36
8. Nathalie Nyback IFNykn 7,36
7,36
10. Ada Brännkärr IFÅsarna 7,30
7,30
11. Jasmine Vikström LarsmoIF 6,99
6,99
Kilpailun ulkopuolella
Michelle Nyback IFNykn 7,42
7,42
D17/N17 200 m
1. Madeleine Glasberg VasaIS 26,18
2. Jenny Asplund LarsmoIF 26,20
3. Maisa Laakso IFDrott 26,55
4. Malva Nylund VasaIS 26,57
5. Cornelia Berg VasaIS 27,54
6. Ina Pajunen IFÅsarna 27,74
7. Nathalie Blomqvist IKFalken 27,79
8. Emma Heikius IFVom 27,81
9. Amanda Koivusalo IFÅsarna 28,30
10. Wendla Stenbacka IKFalken 30,05
11. Felicia Nystrand IFNykn 30,22
12. Moa Widjeskog IFÅsarna 30,74
Heat 1 +0,4
1. Madeleine Glasberg VasaIS 26,18
2. Jenny Asplund LarsmoIF 26,20
3. Cornelia Berg VasaIS 27,54
4. Amanda Koivusalo IFÅsarna 28,30
5. Wendla Stenbacka IKFalken 30,05
6. Moa Widjeskog IFÅsarna 30,74
Heat 2 +1,3
1. Maisa Laakso IFDrott 26,55
2. Malva Nylund VasaIS 26,57
3. Ina Pajunen IFÅsarna 27,74
4. Nathalie Blomqvist IKFalken 27,79
5. Emma Heikius IFVom 27,81
6. Felicia Nystrand IFNykn 30,22
D17 3-steg / N17 Kolmiloikka
1. Sofia Storbjörk IFÅsarna 11,40 +1,8
11,40
2. Elin Sundqvist IFNykn 10,80 +1,5
10,80
3. Victoria Myntti IFDrott 10,54 +1,8
10,54
4. Ronja Borgmästars VasaIS 9,22 +2,5 9,10 +1,7
9,22
5. Pernilla Häggblom IKFalken 8,84 +2,6 8,78 +1,1
8,84
Irené Åbrandt IFÅsarna DNS
D17 Kula / N17 Kuula
1. Linn Sund VasaIS 11,81
11,81
2. Jenny Skuthälla IFÅsarna 11,02
11,02
3. Tilda Borgmästars IKFalken 9,63
9,63
4. Emilia Holm IFNykn 9,10
9,10
5. Wilma Björk IFDrott 7,92
7,92
6. Ida Martin LarsmoIF 6,87
6,87
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...