Resultat: 29.04.2017 Terräng-DM
Terräng DM 29.4.2017
Närpes Vargberget
Plac Startnr,Namn Klubbnamn Sluttid Difftid
P9 1,0km
1 15 Bergvik Arvid IFKraft Friidrott 3:57.2 0:00.0
2 11 Bengs Hannes IFKraft Friidrott 4:07.4 0:10.2
3 8 Ramstedt Marius IFFyren 4:09.3 0:12.1
4 14 Hugo Nyman IFKraft Friidrott 4:14.3 0:17.1
5 24 Wikblom Sander IFNykarlebynejden 4:16.2 0:19.0
6 22 Bengs Eeli Vasa Idrottssällskap 4:17.1 0:19.9
7 25 Wägar Hannes IFFemman 4:18.0 0:20.8
8 7 Appel Emil Malax IF 4:26.2 0:29.0
9 19 Räfsbäck Romeo Malax IF 4:32.9 0:35.7
10 20 Kock Arvid IK Falken 4:41.1 0:43.9
11 13 Lundfors Alex Malax IF 4:57.2 1:00.0
12 18 Hertsbacka Isak IFKraft Friidrott 4:59.2 1:02.0
13 16 Storthors Filip IFKraft Friidrott 5:02.7 1:05.5
14 21 Braxén Jonas Vasa Idrottssällskap 5:03.0 1:05.8
15 9 Bergman Melwin IFVOM 5:09.6 1:12.4
16 17 Erlands Nestor Tjöck IK 5:19.3 1:22.1
17 23 Backman Alex Vasa Idrottssällskap 5:32.1 1:34.9
18 10 Ramstedt Sindre IFFyren 5:49.8 1:52.6
F9 1,0km
1 36 Markén Winnie IFVOM 4:16.0 0:00.0
2 29 Kock Ellen IK Falken 4:24.7 0:08.7
3 37 Björndahl Malva Malax IF 4:27.1 0:11.1
4 38 Wilma Nyman IFKraft Friidrott 4:32.2 0:16.2
5 50 Cederholm Sara IFNykarlebynejden 4:35.4 0:19.4
6 47 Ström Liza IFNykarlebynejden 4:37.9 0:21.9
7 43 Peltoniemi Reetta IFDrott 4:38.8 0:22.8
8 48 Snickars Lea IFKraft Friidrott 4:39.6 0:23.6
9 53 Grannas Wilma IFDrott 4:41.7 0:25.7
10 41 Forsman Ellinor IFNykarlebynejden 4:43.7 0:27.7
11 56 Strandvall Linnea IK Falken 4:47.0 0:31.0
12 30 Åberg Tilda Vasa Idrottssällskap 4:51.9 0:35.9
13 39 Snickars Matilda IFKraft Friidrott 4:53.7 0:37.7
14 52 Ström Ronja IFNykarlebynejden 4:55.3 0:39.3
15 35 Ramstedt Seline IF Fyren 4:57.2 0:41.2
16 33 Finskas Tilde IF Femman 4:59.2 0:43.2
17 42 Öling Lovisa IF VOM 5:00.6 0:44.6
18 59 Karls Alva Malax IF 5:03.3 0:47.3
19 57 Lundfors Inez Malax IF 5:09.3 0:53.3
20 51 Ståhl Linnea IF Femman 5:15.8 0:59.8
21 58 Gädda Vanja Vasa Idrottssällskap 5:19.3 1:03.3
22 31 Ek Lithea Tjöck IK 5:19.8 1:03.8
23 263 Koivulahti Lina Vasa Idrottssällskap 5:22.2 1:06.2
24 60 Byström Milla IK Falken 5:26.9 1:10.9
25 49 Fogde Lovisa Malax IF 5:30.9 1:14.9
26 262 Korhonen Sanni IF Femman 5:35.8 1:19.8
27 40 Wikblom Thea IF Nykarlebynejden 5:37.3 1:21.3
28 34 Strömblad Matilda Malax IF 5:43.5 1:27.5
29 46 Nylund Wilma IF Femman 5:44.8 1:28.8
30 55 Jakas Ellen Vasa Idrottssällskap 6:14.6 1:58.6
31 44 Kock Ilone IK Falken 6:23.3 2:07.3
P10 1,5km
1 63 Lärka Axel IF Kraft Friidrott 6:49.3 0:00.0
2 69 Wikblom Eddie IF Nykarlebynejden 6:55.7 0:06.4
3 68 Sundell Hannes IF Femman 7:02.4 0:13.1
4 70 Edström Tobias IK Falken 7:09.8 0:20.5
5 79 Häggman Iivar IF VOM 7:14.3 0:25.0
6 71 Ehrs Elias IF VOM 7:19.2 0:29.9
7 66 Hjerpe Arvid Vasa Idrottssällskap 7:27.6 0:38.3
8 75 Gullberg Theo Vasa Idrottssällskap 7:28.5 0:39.2
9 72 Ström Jim IF Nykarlebynejden 7:50.1 1:00.8
10 73 Björses Max IF Länken 8:13.4 1:24.1
11 74 Glasberg Jens Malax IF 8:25.2 1:35.9
12 67 Gädda Liam Vasa Idrottssällskap 8:59.9 2:10.6
13 78 Gulin Jakob IF Kraft Friidrott 9:44.4 2:55.1
14 76 Fock Emil IF Femman 11:57.4 5:08.1
F10 1,5km
1 82 Östman Ines IF Drott 7:48.1 0:00.0
2 89 Käldman Melia IF VOM 8:00.0 0:11.9
3 87 Byskata Mariela Vasa Idrottssällskap 8:08.9 0:20.8
4 81 Sandberg Inez IF Kraft Friidrott 8:37.7 0:49.6
5 91 Sillankorva Sonja Vasa Idrottssällskap 8:43.1 0:55.0
6 85 Lindberg Nellie IF Femman 8:51.9 1:03.8
7 84 Nylund Tuva Vasa Idrottssällskap 9:07.7 1:19.6
8 86 Strand Hilda Vasa Idrottssällskap 9:18.1 1:30.0
9 83 Enlund Isabella Vasa Idrottssällskap 9:32.6 1:44.5
10 90 Westerlund Denise IF Drott 10:40.0 2:51.9
P11 1,5km
1 98 Finskas Isak IF Femman 6:30.3 0:00.0
2 100 Nordberg Oliver IF Kraft Friidrott 6:43.8 0:13.5
3 94 Kastus Joel IF VOM 6:52.8 0:22.5
4 93 Södergård Matts IF VOM 6:59.1 0:28.8
5 103 Bergvik Viggo IF Kraft Friidrott 6:59.8 0:29.5
6 96 Jokiranta Ville Kaskö IK 7:40.6 1:10.3
7 97 Pettersson Eyolf Kaskö IK 7:45.8 1:15.5
8 101 Byström Max IK Falken 7:54.1 1:23.8
9 104 Dahlgren William IF Länken 7:55.9 1:25.6
F11 1,5km
1 110 Hjerpe Wilma IF Femman 6:49.5 0:00.0
2 113 Kastus Ida IF VOM 7:01.5 0:12.0
3 112 Rönn Nea Vasa Idrottssällskap 7:05.6 0:16.1
4 116 Häggkvist Johanna IF Kraft Friidrott 7:12.4 0:22.9
5 117 Halonen Ellinor IF Kraft Friidrott 7:30.0 0:40.5
6 108 Cederholm Malin IF Nykarlebynejden 7:47.8 0:58.3
7 114 Nordman Tilde Vasa Idrottssällskap 7:57.9 1:08.4
8 109 Westermark Mathilda IF Kraft Friidrott 8:07.3 1:17.8
9 107 Karls Fanny Malax IF 8:31.4 1:41.9
10 111 Kock Tindra IK Falken 9:28.0 2:38.5
11 115 Hautamäki Hilda IK Falken 9:28.4 2:38.9
P12 2,0km
1 119 Mäenpää Jani Gamlakarleby IF 8:12.0 0:00.0
2 128 Sabel Anton IF Femman 8:12.4 0:00.4
3 127 Paulin Kevin IF Femman 8:23.8 0:11.8
4 122 Stark Filip Vasa Idrottssällskap 8:31.9 0:19.9
5 125 Grannas Oscar IF Drott 8:39.5 0:27.5
6 124 Andtfolk Valter IF Femman 9:03.9 0:51.9
7 126 Berts Adrian IF Femman 9:05.5 0:53.5
8 123 Nordin Viktor IF Kraft Friidrott 9:07.9 0:55.9
9 120 Hakala Nico IF Femman 9:13.2 1:01.2
10 121 Krook Viktor IF Kraft Friidrott 9:54.6 1:42.6
F12 2,0km
1 136 Stråka Tilde IF Nykarlebynejden 8:27.3 0:00.0
2 140 Kullman Thea IF VOM 8:37.3 0:10.0
3 134 Suarez Jamira IF Drott 8:38.5 0:11.2
4 141 Karlsson Ciia IF Femman 8:40.3 0:13.0
5 139 Hyöty Linda Malax IF 9:07.2 0:39.9
6 135 Korhonen Emma IF Femman 9:21.4 0:54.1
7 137 Lindberg Hanna IF Femman 9:34.2 1:06.9
8 133 Liljedal Jenny IF Kraft Friidrott 9:38.3 1:11.0
9 138 Ingves Cecilia Kristin Malax IF 11:02.3 2:35.0
P13 2,0km
1 147 Westerlund William IF Drott 8:15.7 0:00.0
2 145 Ehrs Jakob IF VOM 8:18.6 0:02.9
3 149 Nordström Mattis IF Kraft Friidrott 8:46.2 0:30.5
4 146 Edström Jonatan IK Falken 11:25.9 3:10.2
F13 2,0km
1 154 Westerlund Teodora IF Drott 8:27.5 0:00.0
2 150 Jansson Tindra IF VOM 8:31.4 0:03.9
3 153 Tuohimaa Ines Solf IK 8:43.0 0:15.5
4 157 Kecklund Tuva IF Femman 9:14.3 0:46.8
5 160 Kansa Ellen Malax IF 10:03.1 1:35.6
6 158 Ström Laura IF Nykarlebynejden 10:18.1 1:50.6
7 151 Hjulfors Enya IK Falken 10:18.5 1:51.0
8 155 Suomela Sonya IF Femman 10:24.9 1:57.4
9 161 Lindström Felicia IF Femman 10:27.9 2:00.4
10 159 Östman Fanny IF Drott 10:34.3 2:06.8
11 152 Enlund Julia Vasa Idrottssällskap 10:45.1 2:17.6
P14 3,0km(2x1,5km)
1 171 Markén Leonard IF VOM 12:26.0 0:00.0
2 172 Finskas Lucas IF Femman 13:18.5 0:52.5
3 170 Häggman Aaron IF VOM 13:24.6 0:58.6
4 168 Nordberg Sebastian IF Kraft Friidrott 13:39.6 1:13.6
P15 3,0km(2x1,5km)
1 175 Ståhlberg Alexander IF VOM 11:27.4 0:00.0
2 180 Ehrs Johannes IF VOM 13:48.7 2:21.3
3 178 Lerstrand Rasmus Vasa Idrottssällskap 13:49.8 2:22.4
4 181 Friman Johan Vasa Idrottssällskap 14:48.0 3:20.6
5 177 Norrbacka Axel IK Falken 15:06.8 3:39.4
P17 3,0km(2x1,5km)
1 186 Ena Jere IK Falken 12:14.0 0:00.0
2 185 Kuuttinen Patrik IF Kraft Friidrott 12:15.7 0:01.7
3 187 Brännback Johannes IF Kraft Friidrott 12:21.4 0:07.4
H 6,0km(3x2,0km)
1 239 Finnholm Jimmy IK Falken 20:58.9 0:00.0
2 243 Borgmästars Ville IK Falken 21:28.2 0:29.3
3 246 Kronberg Patrick IF Länken 21:55.6 0:56.7
4 240 Ingo Jonas Vasa Idrottssällskap 22:41.7 1:42.8
F14 3,0km(2x1,5km)
1 193 Häggkvist Frida IF Kraft Friidrott 15:04.8 0:00.0
2 191 Källbacka Linnea IF VOM 15:18.6 0:13.8
3 190 Krook Felicia IF Kraft Friidrott 16:09.5 1:04.7
4 192 Aspling Rebecca Solf IK 16:14.1 1:09.3
F15 3,0km(2x1,5km)
1 196 Niemelä Tilde Malax IF 15:05.4 0:00.0
F17 3,0km(2x1,5km)
1 201 Ray Hanna IK Falken 14:20.3 0:00.0
2 202 Westerlund Erika IF Drott 14:29.1 0:08.8
3 199 Fagerholm Reeta IF Drott 15:01.9 0:41.6
4 204 Stark Alexandra Vasa Idrottssällskap 16:20.6 2:00.3
5 200 Långkvist Evelina Malax IF 16:36.5 2:16.2
D19 4,0km(2x2,0km)
1 213 Kuuttinen Heidi IF Kraft Friidrott 16:14.0 0:00.0
2 217 Tuomisto Anu IF VOM 16:33.0 0:19.0
3 214 Rantaprosi Taina IF Länken 17:22.7 1:08.7
4 216 Katajamäki Sonja IF Nykarlebynejden 18:30.4 2:16.4
5 215 Karlsson Eveliina IK Falken 19:59.8 3:45.8
D 4,0km(2x2,0km)
1 221 Granlund Cecilia Malax IF 20:06.7 0:00.0
D40 4,0km(2x2,0km)
1 225 Södergård Carita IF Kraft Friidrott 20:09.7 0:00.0
D45 4,0km(2x2,0km)
1 228 Ena Marjo IK Falken 21:01.8 0:00.0
2 227 Nylund Catarina IF Minken 23:24.3 2:22.5
3 226 Nisula Irene Vasa Idrottssällskap 26:03.4 5:01.6
H65 4,0km(2x2,0km)
1 236 Peter Höglund Vasa Idrottssällskap 21:18.9 0:00.0
H35 6,0km(3x2,0km)
1 249 Granqvist Johnny IF Kraft Friidrott 24:44.1 0:00.0
2 250 Lundfors Krister Malax IF 25:45.8 1:01.7
H45 6,0km(3x2,0km)
1 255 Forsbacka Fredrik IF Drott 23.58.9 0:00.0
2 Nordin Mats IF Kraft 26.24.1 2.25.2
H50 6,0km(3x2,0km)
1 Nyman Mikael IF Kraft 26.01.5 0:00.0
2 258 Puranen Ari IF Drott 28.29.3 2.27.8
H55 261 Byggmästar Hans IF Drott 27.46.4 0:00.0
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...