Resultat: 29.06.2016 Vattenfall Cup deltävling I Nykarleby
Vattenfall Cup deltävling 1
Skogsvallen Nykarleby
29.6.2016
Arrangör: IFN
RESULTAT/TULOKSET
P11 60 m
1. Alex Granbäck IFKraft 9,47
2. Casper Laaksonen IFDrott 9,50
3. Noah Sjöblom VasaIS 9,56
4. Gustaf Storbjörk IFÅsarna 9,68
5. Isak Söderström IFÅsarna 9,83
6. Alex Nyman IFNykn 9,88
7. Aron Skog IFÅsarna 9,90
8. Valter Ehnvall IKFalken 10,17
9. Viktor Rönnskär IKFalken 10,18
Oliver Nordberg IFKraft DNS
Heat 1 +0,9
1. Alex Granbäck IFKraft 9,47
2. Noah Sjöblom VasaIS 9,56
3. Isak Söderström IFÅsarna 9,83
4. Aron Skog IFÅsarna 9,90
Oliver Nordberg IFKraft DNS
Heat 2 +0,0
1. Casper Laaksonen IFDrott 9,50
2. Gustaf Storbjörk IFÅsarna 9,68
3. Alex Nyman IFNykn 9,88
4. Valter Ehnvall IKFalken 10,17
5. Viktor Rönnskär IKFalken 10,18
P11 1000 m
1. Anton Forsström IFÅsarna 3.34,40
2. Oliver Nordberg IFKraft 3.36,74
3. Jonas Åbro IFNykn 3.43,52
4. Isak Jansson IKFalken 3.46,11
5. Filip Stark VasaIS 3.47,21
6. Sander Wikblom IFNykn 3.50,94
7. Mico Sjölund LarsmoIF 3.53,20
8. Alexander Ahlskog IKFalken 3.57,57
9. Eddie Wikblom IFNykn 3.58,45
Viggo Bergvik IFKraft DNS
Felix Hahn VasaIS DNS
P11 Pituus/Längd
1. Adam Järv VasaIS 417
2. Oscar Grannas IFDrott 414
3. Alex Lövsund IFÅsarna 381
4. Alex Lärka IFKraft 369
5. Ronnie Ahlvik IKFalken 366
6. Theo Gullberg VasaIS 342
7. Eelian Berg IFÅsarna 328
8. Jonathan Nyqvist IFNykn 326
9. Christian Lövsund IFÅsarna 313
10. Max Byström IKFalken 303
Arvid Bergvik IFKraft DNS
P11 Kiekko/Diskus
1. Benjamin Holmbäck IFÅsarna 22.23
22,23
2. Albin Söderman IFDrott 17.98
17,98
3. Filip Enqvist IKFalken 17.23
17,23
4. Eljas Enlund IFÅsarna 14.02
14,02
5. Adrian Järv VasaIS 13.69
13,69
6. Benjamin Hagman IKFalken 12.87
12,87
7. Robin Liljeqvist IFNykn 11.77
11,77
8. Jim Ström IFnykn 10.40
10,40
Sebastian Malm IFKraft NM
Gabriel Belhoucine IFDrott DNS
P11 4 x 50 m
1. Vasa Idrottssällskap 1 31,87
2. IF Åsarna 1 32,13
3. IF Nykarlebynejden 1 33,34
4. IF Åsarna 2 33,57
5. IK Falken 1 33,74
6. IF Drott 1 34,22
7. IF Kraft friidrott 34,60
IK Falken 2 DNS
IF Nykarlebynejden 2 DNS
Heat 1
1. Vasa Idrottssällskap 1 31,87
Noah Sjöblom
Felix Hahn
Filip Stark
Adam Järv
2. IF Nykarlebynejden 1 33,34
Jonas Åbro
Alex Nyman
Jonathan Nyqvist
Jim Ström
3. IF Åsarna 2 33,57
Eelian Berg
Emil Forsström
Isak Söderström
Alex Lövsund
4. IF Drott 1 34,22
Albin Söderman
Niko Hassila
Casper Laaksonen
Oscar Grannas
IK Falken 2 DNS
Heat 2
1. IF Åsarna 1 32,13
Benjamin Holmbäck
Aron Skog
Gustaf Storbjörk
Anton Forsström
2. IK Falken 1 33,74
Ronnie Ahlvik
Viktor Rönnskär
Valter Ehnvall
Max Byström
3. IF Kraft friidrott 34,60
Sebastian Malm
Alex Lärka
Oliver Nordberg
Alex Granbäck
IF Nykarlebynejden 2 DNS
P13 60 m
1. Sebastian Nordberg IFKraft 8,41
2. Eero Tampio IFDrott 8,61
3. Eddie Björkskog IKFalken 8,76
4. Alex Laaksonen IFDrott 8,80
5. Lucas Hansén IFÅsarna 9,01
6. Kaspar Holm IFNykn 9,02
7. Emil Nyfelt LarsmoIF 9,28
8. Oscar Sjöström IFNykn 9,50
9. Jonatan Edström IKFalken 9,53
10. Benjamin Hjulfors IKFalken 9,58
Heat 1 +1,2
1. Sebastian Nordberg IFKraft 8,41
2. Eero Tampio IFDrott 8,61
3. Eddie Björkskog IKFalken 8,76
4. Lucas Hansén IFÅsarna 9,01
5. Oscar Sjöström IFNykn 9,50
Heat 2 +1,1
1. Alex Laaksonen IFDrott 8,80
2. Kaspar Holm IFNykn 9,02
3. Emil Nyfelt LarsmoIF 9,28
4. Jonatan Edström IKFalken 9,53
5. Benjamin Hjulfors IKFalken 9,58
P13 1000 m
1. Leonard Markén IFVom 3.04,81
2. Gustav Forsell IFÅsarna 3.05,83
3. Joel Storbäck IFKraft 3.23,59
4. William Forsbacka IKFalken 3.30,53
5. Herman Höglund IKFalken 3.30,91
6. William Stenbacka IKFalken 3.32,49
7. William Westerlund IFDrott 3.32,57
8. Filip Nilsström IFNykn 3.41,50
9. Anton Norrbacka IKFalken 4.07,84
Mattis Nordström IFKraft DNS
P13 Korkeus/Höjd
1. Alexander Storrank IFÅsarna 135
2. David Björkman IKFalken 130
3. Liam Skytte IFDrott 125
4. Jacob Björklund IKFalken 115
5. Sel Ber Dway LarsmoIF 115
6. Linus Maars IFKraft 105
Colin Ena IFNykn DNS
David Bjökman IKFalken DNS
P13 Keihäs/Spjut
1. Aaro Tampio IFDrott 30.91
30,91
2. Noah Skog IFÅsarna 26.23
26,23
3. Nemo Parhiala IKFalken 24.92
24,92
4. Vincent Ljung LarsmoIF 23.42
23,42
5. Joakim Bäck IFNykn 17.82
17,82
6. Mattis Nordström IFKraft 17.32
17,32
7. Miska Härkänen IKFalken 17.10
17,10
8. Johannes Lindroos VasaIS 16.73
16,73
P13 4 x 100 m
1. IF Drott 1 56,89
Liam Skytte
William Westerlund
Alex Laaksonen
Eero Tampio
2. IF Kraft friidrott 57,96
Sebastian Nordberg
Linus Maars
Joel Storbäck
Mattis Nordström
3. IF Åsarna 1 58,25
Lucas Hansén
Noah Skog
Alexander Storrank
Gustav Forsell
4. Larsmo IF 1 58,71
Emil Nyfelt
Sel Ber Dway
Vincent Ljung
Paulus Byggmästar
5. IK Falken 2 1.03,01
Jacob Björklund
Jonatan Edström
Herman Höglund
William Forsbacka
6. IK Falken 1 1.03,47
William Stenbacka
David Bjökman
Eddie Björkskog
Elias Blomqvist
7. IF Nykarlebynejden 1 1.03,83
Kaspar Holm
Joakim Bäck
Antonio Jankens
Oscar Sjöström
Vasa Idrottssällskap 1 DNS
P15 100 m
1. Alexander Björkgren IFDrott 12,13
2. Elliot Grannabba IFÅsarna 12,51
3. Samuel Uusitalo IFÅsarna 12,62
4. Josef Höglund IKFalken 12,70
5. Joel Svarvar IFKraft 12,75
6. Anton Lassén IKFalken 12,76
7. Christoffer Pått VasaIS 13,11
8. Anton Blomqvist IFNykn 13,98
Joakim Storbäck IFKraft DNS
Heat 1 +1,2
1. Samuel Uusitalo IFÅsarna 12,62
2. Josef Höglund IKFalken 12,70
3. Joel Svarvar IFKraft 12,75
4. Anton Blomqvist IFNykn 13,98
Heat 2 +1,0
1. Alexander Björkgren IFDrott 12,13
2. Elliot Grannabba IFÅsarna 12,51
3. Anton Lassén IKFalken 12,76
4. Christoffer Pått VasaIS 13,11
Joakim Storbäck IFKraft DNS
P15 2000 m
1. Adam Wikman 6.38,79
2. Frej Forsén VasaIS 6.50,01
3. Johannes Åhman IFDrott 7.03,53
4. Mickel Forsell IFÅsarna 7.11,66
5. Axel Norrbacka IkFalken 7.26,80
6. Viktor Björkell VasaIS 7.34,30
7. Daniel Maars IFKraft 7.40,64
8. Rasmus Lerstrand VasaIS 7.57,11
9. Antonio Jankens IFNykn 8.08,73
P15 Seiväs/Stav
1. Albin Lundberg VasaIS 290
2. Isak Holm IKFalken 280
3. Anton Ljung LarsmoIF 220
4. Jon Sundberg IFDrott 200
5. Jerker Storbäck IFKraft 170
6. Rasmus Krook IFKraft 170
P15 Kuula/Kula
1. Christian Tarvonen IKFalken 12.04
12,04
2. Alfons Söderman IFDrott 11.99
11,99
3. Jonatan Enfors IFÅsarna 10.69
10,69
4. Viktor Byggmästar IFDrott 9.42
9,42
5. Simon Nyman IFKraft 8.41
8,41
6. Jesper Nyman IFNykn 7.29
7,29
7. Younes Elberkennou VasaIS 7.23
7,23
8. Viktor Ehnvall IKFalken 6.44
6,44
Daniel Maars IFKraft DNS
Jerker Storbäck IFKraft DNS
Kilpailun ulkopuolella
Simon Åstrand IFDrott 10.80
10,80
P15 4 x 100 m
1. IK Falken 1 49,35
Josef Höglund
Christian Tarvonen
Adam Wikman
Anton Lassén
2. IF Drott 1 51,27
Johan Nygård
Alexander Björkgren
Johannes Åhman
Alfons Söderman
3. IF Åsarna 1 53,17
Elliot Grannabba
Jonatan Enfors
Mickel Forsell
Samuel Uusitalo
4. Vasa Idrottssällskap 1 55,15
Albin Lundberg
Viktor Björkell
Frej Forsén
Christoffer Pått
5. IF Kraft friidrott 56,15
Jerker Storbäck
Joel Svarvar
Daniel Maars
Rasmus Krook
IK Falken 2 DNS
IF Nykarlebynejden 1 DNS
H/M17 200 m
1. Rasmus Envall IKFalken 23,57
2. Nay Ta Tha LarsmoIF 23,61
3. Maxim Backlund IFNykn 23,94
4. Johannes Brännbacka IFKraft 25,00
5. Antti Vornanen IFDrott 25,74
6. Timur Sadat VasaIS 26,28
7. Linus Selkälä IFÅsarna 26,44
8. Oso Naser Abdulrahman VasaIS 26,79
9. Rasouli Omid VasaIS 28,82
David Bamm IFVom DNS
Diaa Jafar Jafar VasaIS DQ
Heat 1 +0,0
1. Antti Vornanen IFDrott 25,74
2. Linus Selkälä IFÅsarna 26,44
3. Rasouli Omid VasaIS 28,82
David Bamm IFVom DNS
Diaa Jafar Jafar VasaIS DQ
Heat 2 +0,6
1. Rasmus Envall IKFalken 23,57
2. Nay Ta Tha LarsmoIF 23,61
3. Maxim Backlund IFNykn 23,94
4. Johannes Brännbacka IFKraft 25,00
5. Timur Sadat VasaIS 26,28
6. Oso Naser Abdulrahman VasaIS 26,79
H/M17 Kolmiloikka/Tresteg
1. Kasper Granholm IFÅsarna 12.55 +0,4
12,55
2. Ali Reza Cheragi IKFalken 11.14 +0,5
11,14
3. Rasmus Lahti IFDrott 11.04 +0,5
11,04
4. Levi Backholm VasaIS 10.92 +0,5
10,92
5. Alexander Rönnskär IKFalken 10.66 +0,1
10,66
6. Joakim Storbäck IFKraft 10.44 +1,4
10,44
Elias Nordström IFNykn DNS
Axel Aurén IFÅsarna DNS
H/M17 Kuula/Kula
1. Jonatan Björklund IFKraft 12.33
12,33
2. Victor Hongell IFÅsarna 11.33
11,33
3. Simon Åstrand IFDrott 9.93
9,93
4. Jere Ena IKFalken 9.57
9,57
5. Max Hellström LarsmoIF 9.27
9,27
6. Henrik Åman IKFalken 9.23
9,23
7. Tobias Holmberg VasaIS 8.79
8,79
8. Robin Backlund IKFalken 8.28
8,28
Andreas Fors IFNykn DNS
F/T11 60 m
1. Priscilla Boateng IFDrott 9,11
2. Vilma Björkskog LarsmoIF 9,39
3. Milla Ström IFNykn 9,44
4. Elin Jakobsson IFÅsarna 9,68
5. Julia Groop IFKraft 9,71
6. Vilhelmina Sjölind IFÅsarna 9,72
7. Amanda Berttula VasaIS 9,77
8. Angelina Laurén IFÅsarna 9,79
9. Mia Backman IFDrott 9,87
10. Meja Björklund LarsmoIF 9,88
10. Wilma Lerstrand VasaIS 9,88
12. Wilma Snellman LarsmoIF 10,02
13. Josefina Kackur LarsmoIF 10,06
14. Vera Björk IKFalken 10,11
15. Sigrid Häggblom IKFalken 10,13
16. Abigail Byskata IFÅsarna 10,15
17. Amanda Grahn IFÅsarna 10,19
18. Adriana Dalhem IFÅsarna 10,21
19. Lina Lithen VasaIS 10,26
20. Jessica Järndahl IFDrott 10,30
21. Agnes Strand VasaIS 10,38
22. Tora Backholm VasaIS 10,45
23. Linnea Kackur LarsmoIF 10,57
24. Alma Hatt IFDrott 10,71
25. Diana Grankulla LarsmoIF 10,96
26. Klara Linqvist IFNykn 11,09
Mathilda Westermark IFKraft DNS
Julia Ena IFNykn DNS
Wilma Kainberg IFÅsarna DNS
Heat 1 +1,5
1. Elin Jakobsson IFÅsarna 9,68
2. Amanda Berttula VasaIS 9,77
3. Angelina Laurén IFÅsarna 9,79
4. Sigrid Häggblom IKFalken 10,13
5. Linnea Kackur LarsmoIF 10,57
6. Alma Hatt IFDrott 10,71
Julia Ena IFNykn DNS
Heat 2 +2,2
1. Priscilla Boateng IFDrott 9,11
2. Milla Ström IFNykn 9,44
3. Vilhelmina Sjölind IFÅsarna 9,72
4. Josefina Kackur LarsmoIF 10,06
5. Vera Björk IKFalken 10,11
6. Tora Backholm VasaIS 10,45
7. Klara Linqvist IFNykn 11,09
Heat 3 +2,4
1. Julia Groop IFKraft 9,71
2. Mia Backman IFDrott 9,87
3. Wilma Lerstrand VasaIS 9,88
4. Wilma Snellman LarsmoIF 10,02
5. Abigail Byskata IFÅsarna 10,15
6. Amanda Grahn IFÅsarna 10,19
7. Lina Lithen VasaIS 10,26
8. Diana Grankulla LarsmoIF 10,96
Heat 4 +1,2
1. Vilma Björkskog LarsmoIF 9,39
2. Meja Björklund LarsmoIF 9,88
3. Adriana Dalhem IFÅsarna 10,21
4. Jessica Järndahl IFDrott 10,30
5. Agnes Strand VasaIS 10,38
Mathilda Westermark IFKraft DNS
Wilma Kainberg IFÅsarna DNS
F/T11 1000 m
1. Nea Hassila iFDrott 3.37,62
2. Tilde Stråka IFNykn 3.38,69
3. Adele Zittra IFÅsarna 3.46,85
4. Johanna Häggkvist IFKraft 3.48,72
5. Nea Rönn VasaIS 3.57,34
6. Marion Forsell IFÅsarna 4.08,01
7. Jeanessa Finne IKFalken 4.19,18
8. Tilde Nordman VasaIS 4.25,18
9. Ennie Östman LarsmoIF 4.36,33
10. Rebecca Sandberg LarsmoIF 4.48,32
Jenny Liljedahl IFKraft DNS
Ellen Nyberg IFÅsarna DNS
F/T11 Pituus/Längd
1. Jamira Suarez IFDrott 3.87 3.84
3,87
2. Wilma Nyberg IFÅsarna 3.87 3.83
3,87
3. Amanda Parkkinen LarsmoIF 3.69
3,69
4. Engla-Lie Holländer IFNykn 3.65
3,65
5. Edith Carlsson VasaIS 3.60
3,60
6. Molly Forslund VasaIS 3.44
3,44
7. Elisabeth Kvist VasaIS 3.34
3,34
8. Emilia Österberg IFVOM 3.29
3,29
8. Jenny Sjögård IFKraft 3.29
3,29
10. Julia Lundqvist IFDrott 3.24
3,24
11. Ester Granholm LarsmoIF 3.15
3,15
12. Tindra Kock IKFalken 3.08
3,08
13. Rebecca Pelkonen IFDrott 3.06
3,06
14. Emma Wiik 2.94
2,94
15. Simona Jankens IFNykn 2.76
2,76
16. Tilde Edén LarsmoIF 2.48
2,48
Julia Backlund IKFalken NM
Emelie Wiik VasaIS DNS
Elli Hakola IFDrott DNS
Marion Forsell IFÅsarna DNS
Karolina Lindfors IKFalken DNS
Frida Svenfors LarsmoIF DNS
F/T11 Kiekko/Diskus
1. Malin Cederholm IFNykn 22.14
22,14
2. Emma Lillas IFDrott 18.41
18,41
3. Linnea Nyman IKFalken 17.65
17,65
4. Emilia Liljeqvist IFNykn 14.15
14,15
5. Ada Ittonen VasaIS 13.60
13,60
6. Amanda Holmlund IFÅsarna 13.51
13,51
7. Hilda Hautamäki IKFalken 12.11
12,11
8. Emilia Holmlund IFÅsarna 11.98
11,98
9. Fanny Hongell IFÅsarna 11.67
11,67
10. Agnes Slotte IFDrott 11.60
11,60
11. Mathilda Westermark IFKraft 11.25
11,25
12. Wilma Mäenpää IFDrott 10.93
10,93
13. Elli Hakola IFDrott 9.42
9,42
14. Tanja Nyfelt LarsmoIF 9.03
9,03
15. Elicia Björkman LarsmoIF 8.40
8,40
Kiira Nordström IFDrott DNS
F/T11 4 x 50 m
1. IF Drott 1 30,97
2. IF Nykarlebynejden 1 31,45
3. IF Åsarna 1 31,80
4. IF Kraft friidrott 32,05
5. IK Falken 1 32,99
6. Vasa Idrottssällskap 1 33,26
7. Vasa Idrottssällskap 2 33,34
8. Larsmo IF 1 33,52
9. IF Åsarna 2 34,48
10. IF Drott 2 34,82
11. Larsmo IF 2 34,88
12. Larsmo IF 3 36,83
13. Larsmo IF 4 37,02
14. IF Nykarlebynejden 2 37,53
15. Vasa Idrottssällskap 3 38,29
16. IF Drott 3 39,83
IK Falken 2 DNS
Heat 1
1. IF Nykarlebynejden 1 31,45
Malin Cederholm
Tilde Stråka
Milla Ström
Engla-Lie Holländer
2. IF Åsarna 1 31,80
Elin Jakobsson
Vilhelmina Sjölind
Wilma Nyberg
Marion Forsell
3. Vasa Idrottssällskap 1 33,26
Nea Rönn
Elisabeth Kvist
Molly Forslund
Tora Backholm
4. IF Drott 2 34,82
Julia Lundqvist
Alma Hatt
Rebecca Pelkonen
Jessica Järndahl
5. IF Drott 3 39,83
Kiira Nordström
Agnes Slotte
Elli Hakola
Wilma Mäenpää
Heat 2
1. IK Falken 1 32,99
Sigrid Häggblom
Vera Björk
Hilda Hautamäki
Julia Backlund
2. Larsmo IF 1 33,52
Vilma Björkskog
Wilma Snellman
Amanda Parkkinen
Meja Björklund
3. Larsmo IF 2 34,88
Josefina Kackur
Ennie Östman
Linnea Kackur
Venla Vikström
4. Larsmo IF 4 37,02
Thilde Eden
Mathilda Parkkinen
Diana Grankulla
Tanja Nyfelt
5. Vasa Idrottssällskap 3 38,29
Linnea Sandbacka
Ada Ittonen
Agnes Strand
Tilde Nordman
IK Falken 2 DNS
Heat 3
1. IF Drott 1 30,97
Jamira Suarez
Nea Hassila
Mia Backman
Emma Lillas
2. IF Kraft friidrott 32,05
Johanna Häggkvist
Mathilda Westermark
Julia Groop
Jenny Sjögård
3. Vasa Idrottssällskap 2 33,34
Wilma Lerstrand
Edith Carlsson
Lina Lithen
Amanda Berttula
4. IF Åsarna 2 34,48
Angelina Laurén
Abigail Byskata
Ellen Nyberg
Adele Zittra
5. Larsmo IF 3 36,83
Ester Granholm
Emma Wiik
Elicia Björkman
Rebecca Sandberg
6. IF Nykarlebynejden 2 37,53
Emilia Liljeqvist
Julia Åbro
Klara Linqvist
Simona Jankens
F/T13 60 m
1. Belinda Stenroos IFNykn 8,38
2. Emilie Sax IFKraft 8,48
3. Lisa Sundqvist IFNykn 8,70
4. Ana Maria Ciornei IFÅsarna 8,85
5. Evelina Österberg IFVom 8,94
6. Alicia Björkvik IKFalken 8,96
7. Elsa Grannabba IFÅsarna 9,00
8. Tilda Höglund IFDrott 9,11
8. Tilda Gripenberg IFDrott 9,11
10. Tove Sigfrids VasaIS 9,24
11. Ida Lillsund IFÅsarna 9,44
12. Ida Lärka IFKraft 9,64
13. Enya Hjulfors IKFalken 9,68
14. Fanny Östman IFDrott 9,96
Julianna Luoma VasaIS DNS
Heat 1 +0,1
1. Belinda Stenroos IFNykn 8,38
2. Alicia Björkvik IKFalken 8,96
3. Elsa Grannabba IFÅsarna 9,00
4. Tilda Höglund IFDrott 9,11
5. Tove Sigfrids VasaIS 9,24
6. Ida Lillsund IFÅsarna 9,44
7. Fanny Östman IFDrott 9,96
Julianna Luoma VasaIS DNS
Heat 2 +1,6
1. Emilie Sax IFKraft 8,48
2. Lisa Sundqvist IFNykn 8,70
3. Ana Maria Ciornei IFÅsarna 8,85
4. Evelina Österberg IFVom 8,94
5. Tilda Gripenberg IFDrott 9,11
6. Ida Lärka IFKraft 9,64
7. Enya Hjulfors IKFalken 9,68
F/T13 1000 m
1. Olivia Hahn VasaIS 3.29,41
2. Teodora Westerlund IFDrott 3.30,19
3. Frida Achrén IFVom 3.34,43
4. Hanna Granbäck IFKraft 3.34,92
5. Laura Byström IKFalken 3.35,13
6. Elin Wiik IFNykn 3.35,96
7. Laura Ström IFNykn 3.36,06
8. Janica Hahtokari IFÅsarna 3.40,27
9. Nicolina Berg IFÅsarna 3.52,49
10. Chantelle Finne IKFalken 3.55,94
Felicia Krook IFKraft DNS
F/T13 Korkeus/Höjd
1. Andrea Rönnskär IKFalken 150
2. Janna Sigfrids VasaIS 145
3. Lina Lahti IFDrott 140
4. Nadja Björkskog LarsmoIF 130
5. Ida Anttila IKFalken 130
6. Johanna Tikkala IFKraft 130
6. Milja Snellman IFDrott 130
6. Emma Sandström IKFalken 130
9. Emmi Bengs VasaIS 130
10. Clara Holmberg IFKraft 125
11. Sofia Stråka IFNykn 120
11. Neah Nyman IFÅsarna 120
13. Sofia Hagman IKFalken 115
Tilde Holm IFNykn DNS
Ana Maria Ciornei IFÅsarna DNS
Kilpailun ulkopuolella
Eliina Juslin IFKraft 130
F/T13 Keihäs/Spjut
1. Lova Forsman IFDrott 25.22
25,22
2. Michelle Karlsson VasaIS 23.25
23,25
3. Emmi Parhiala IKFalken 21.30
21,30
4. Nathalie Nyback IFNykn 20.49
20,49
5. Eliina Juslin IFKraft 19.06
19,06
6. Charlotta Sandkulla IFÅsarna 19.05
19,05
7. Sofia Träisk IFÅsarna 18.85
18,85
8. Fanny Forsman VasaIS 17.95
17,95
9. Elin Snellman VasaIS 12.40
12,40
10. Sandra Jansson IFDrott 9.58
9,58
Wilma Westerbacka IFKraft DNS
F/T13 4 x 100 m
1. IF Nykarlebynejden 1 56,42
2. IK Falken 1 56,85
3. IF Drott 1 57,61
4. IF Åsarna 1 57,63
5. Vasa Idrottssällskap 58,29
6. IF Kraft friidrott 58,51
7. IF Drott 2 1.01,42
8. IF Nykarlebynejden 2 1.01,63
9. IK Falken 2 1.02,20
10. IF Åsarna 2 1.04,59
IF Drott 3 DNS
Larsmo IF 1 DNS
Heat 1
1. IF Nykarlebynejden 1 56,42
Belinda Stenroos
Lisa Sundqvist
Laura Ström
Tindra Wingren
2. IF Drott 1 57,61
Lova Forsman
Teodora Westerlund
Milja Snellman
Tilda Höglund
3. IF Kraft friidrott 58,51
Hanna Granbäck
Emilie Sax
Johanna Tikkala
Clara Holmberg
4. IK Falken 2 1.02,20
Laura Byström
Chantelle Finne
Carolina Granö
Sofia Hagman
IF Drott 3 DNS
Larsmo IF 1 DNS
Heat 2
1. IK Falken 1 56,85
Emmi Parhiala
Ida Anttila
Andrea Rönnskär
Alicia Björkvik
2. IF Åsarna 1 57,63
Ida Lillsund
Elsa Grannabba
Charlotta Sandkulla
Ana Maria Ciornei
3. Vasa Idrottssällskap 58,29
Elin Snellman
Tove Siegfrids
Olivia Hahn
Janna Siegfrids
4. IF Drott 2 1.01,42
Tilda Gripenberg
Fanny Östman
Sandra Jansson
Lina Lahti
5. IF Nykarlebynejden 2 1.01,63
Nathalie Nyback
Elin Wiik
Sofia Stråka
Julia Sjöberg
6. IF Åsarna 2 1.04,59
Neah Nyman
Janica Hahtokari
Nicolina Berg
Amanda Grahn
F/T15 100 m
1. Fina Backholm VasaIS 13,31
2. Rebecca Åkerholm IFDrott 13,55
3. Cornelia Berg VasaIS 13,82
4. Lina Holmberg IFKraft 13,89
5. Malin Storbacka IFÅsarna 13,95
6. Matilda Nyman IFDrott 14,02
7. Lydia Elenius IFDrott 14,03
8. Josefine Asplund LarsmoIF 14,48
9. Lili-Ann Tuomi IKFalken 14,49
10. Angelika Klemets IFKraft 14,61
11. Linnea Granlund IFNykn 14,76
12. Ida Svedman IFKraft 14,82
13. Jenny Broända IFÅsarna 14,96
14. Jemina Wiklund IFÅsarna 14,99
Moa Widjeskog IFNykn DNS
Lisa Sundqvist IFNykn DNS
Emilia Pått IFKraft DNS
Amanda Hansén IFÅsarna DNS
Ellen Bos VasaIS DNS
Heat 1 +0,6
1. Fina Backholm VasaIS 13,31
2. Lydia Elenius IFDrott 14,03
3. Lili-Ann Tuomi IKFalken 14,49
4. Angelika Klemets IFKraft 14,61
5. Linnea Granlund IFNykn 14,76
Amanda Hansén IFÅsarna DNS
Heat 2 +0,1
1. Rebecca Åkerholm IFDrott 13,55
2. Cornelia Berg VasaIS 13,82
3. Lina Holmberg IFKraft 13,89
4. Jenny Broända IFÅsarna 14,96
5. Jemina Wiklund IFÅsarna 14,99
Lisa Sundqvist IFNykn DNS
Heat 3 +1,7
1. Malin Storbacka IFÅsarna 13,95
2. Matilda Nyman IFDrott 14,02
3. Josefine Asplund LarsmoIF 14,48
4. Ida Svedman IFKraft 14,82
Moa Widjeskog IFNykn DNS
Emilia Pått IFKraft DNS
Ellen Bos VasaIS DNS
F/T15 2000 m
1. Suzette Finne IKFalken 7.51,73
2. Annemo Blomström IFDrott 7.53,24
3. Eveliina Suvanto IKFalken 7.56,34
4. Ina Pajunen IFÅsarna 8.05,64
5. Anna-Karin Engstrand VasaIS 8.14,51
6. Felicia Krook IFKraft 8.18,66
7. Paola Björklund IFKraft 8.23,12
8. Michelle Nyback IFNykn 8.37,44
Frida Häggkvist IFKraft DNS
Marius Bengs IFKraft DNS
F/T15 Seiväs/Stav
1. Tilda Borgmästars IKFalken 250
2. Alva Åkerholm IFDrott 250
3. Moa Parkkinen IFDrott 240
4. Aino Aaltonen VasaIS 230
5. Sandra Carlsson VasaIS 230
6. Felicia Vikström LarsmoIF 210
7. Adela Grön IFDrott 200
8. Tindra Sundvik IFNykn 100
9. Hanna Back IFNykn 100
Amanda Nordström IFKraft DNS
F/T15 Kuula/Kula
1. Linn Sund VasaIS 12.31
12,31
2. Nicole Sten IFKraft 9.31
9,31
3. Erica Karlström IFNykn 8.80
8,80
4. Christina Dahl IFDrott 8.12
8,12
5. Prachi Singh IFDrott 7.90
7,90
6. Linn Skuthälla IFÅsarna 7.78
7,78
7. Ida Backman IFDrott 7.64
7,64
8. Victoria Myntti IFDrott 7.47
7,47
9. Wilma Björk IFDrott 6.96
6,96
10. Nathalie Blomqvist IKFalken 6.93
6,93
11. Jasmine Vikström LarsmoIF 6.62
6,62
Matilda Nyman IFDrott DNS
Josefine Träisk IFÅsarna DNS
Johanna Tikkala IFKraft DNS
Angelika Klemets IFKraft DNS
F/T15 4 x 100 m
1. IF Drott 1 54,06
Wilma Björk
Rebecca Åkerholm
Lydia Elenius
Alva Åkerholm
2. Vasa Idrottssällskap 1 55,71
Cornelia Berg
Anna-Karin Engstrand
Sandra Carlsson
Fina Backholm
3. IF Kraft friidrott 55,86
Amanda Nordström
Angelika Klemets
Lina Holmberg
Ida Svedman
4. IF Drott 2 56,22
Moa Parkkinen
Ida Backman
Victoria Myntti
Matilda Nyman
5. IF Åsarna 1 56,60
Jenny Broända
Malin Storbacka
Moa Widjeskog
Ina Pajunen
6. IK Falken 1 57,70
Lili-Ann Tuomi
Jemina Wiklund
Tilda Borgmästars
Suzette Finne
7. IF Nykarlebynejden 1 1.00,69
Tindra Sundvik
Michelle Nyback
Linnea Granlund
Hanna Back
D/N17 200 m
1. Wilma Lassfolk IFKraft 26,30
2. Malva Nylund VasaIS 27,12
3. Maisa Laakso IFDrott 27,15
4. Sofia Storbjörk IFÅsarna 27,17
5. Linnea Backholm VasaIS 27,47
6. Elin Svedman IFKraft 28,19
7. Wilma Dahlman IKFalken 28,24
8. Fanny Kaitfors IFDrott 28,48
9. Pernilla Häggblom IKFalken 29,43
10. Erika Westerlund IFDrott 29,56
11. Maria Östman VasaIS 29,97
12. Yasmina Linam VasaIS 30,28
13. Reetta Helena Fagerholm IFDrott 31,15
Sonja Katajamäki IFNykn DNS
Eveliina Karlsson IKFalken DNS
Jennifer Roos LarsmoIF DNS
Reina Klemets IFKraft DQ
Heat 1 +0,3
1. Malva Nylund VasaIS 27,12
2. Maisa Laakso IFDrott 27,15
3. Sofia Storbjörk IFÅsarna 27,17
4. Pernilla Häggblom IKFalken 29,43
5. Erika Westerlund IFDrott 29,56
6. Maria Östman VasaIS 29,97
Heat 2 +0,9
1. Linnea Backholm VasaIS 27,47
2. Fanny Kaitfors IFDrott 28,48
3. Yasmina Linam VasaIS 30,28
Sonja Katajamäki IFNykn DNS
Eveliina Karlsson IKFalken DNS
Reina Klemets IFKraft DQ
Heat 3 +0,3
1. Wilma Lassfolk IFKraft 26,30
2. Elin Svedman IFKraft 28,19
3. Wilma Dahlman IKFalken 28,24
4. Reetta Helena Fagerholm IFDrott 31,15
Jennifer Roos LarsmoIF DNS
D/N17 Kolmiloikka/Tresteg
1. Mathilda Kvist VasaIS 10.66 -1,8
10,66
2. Emma Nyman IFKraft 10.61 0,0
10,61
3. Iréne Åbrandt IFÅsarna 10.34 +1,5
10,34
4. Elin Sundqvist IFNykn 10.22 +0,6
10,22
5. Bianca Sundell IFDrott 10.06 +1,4
10,06
6. Emilia Launonen IFKraft 9.87 -0,5
9,87
7. Ronja Borgmästars VasaIS 9.64 -0,3
9,64
8. Wendla Stenbacka IKFalken 9.42 -0,5
9,42
Emilia Laasonen IFKraft DNS
D/N17 Kuula/Kula
1. Jenny Asplund LarsmoIF 10.55
10,55
2. Jenny Skuthälla IFÅsarna 10.54
10,54
3. Sofie Westerlund IFDrott 9.90
9,90
4. Emma Lipkin IFKraft 9.60
9,60
5. Manda Gullberg VasaIS 9.49
9,49
6. Linnea Nyman IFDrott 9.09
9,09
7. Emilia Holm IFNykn 8.76
8,76
Wilma Sundqvist IFKraft DNS
Eveliina Karlsson IKFalken DNS
Slutpoäng 2016
1. IF Drott 13199 p
2. IF Åsarna 12431 p
3. IK Falken 12303 p
4. IF Kraft 11647 p
5. Vasa IS 11125 p
6. IFN 8850 p
7. Larsmo IF 5677 p
8 IF Vom 1354 p
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...