ÖID statistik genom tiderna

ÖID statistik genom tiderna, utomhus      
sammanställd av Torsten Lindquist          
 
Siffran mellan föreningens namn och orten, där resultatet uppnåtts, anger åldern för idrottaren
det år då resultatet uppnåtts.  Ändringar 2013  Bold        
 
H e r r a r                
100 M | 200 M | 400 M | 800 M | 1500 M | 3000 M | 5000 M | 10000 M | MARATON | 110 M HÄCK
400 M HÄCK | 3000 M HINDER | HÖJD | STAV | LÄNGD | TRESTEG | KULA | DISKUS | SLÄGGA
SPJUT | 10-KAMP 
                 
D a m e r                
100 M | 200 M | 400 M | 800 M | 1500 M | 3000 M | 5000 M | 10000 M | MARATON | 80 M HÄCK
100 M HÄCK | 200 M HÄCK | 400 M HÄCK | 3000 M HINDER | HÖJD | STAV | LÄNGD | TRESTEG
KULA | DISKUS | SLÄGGA | SPJUT | 5-KAMP  | 7-KAMP 
                 
H e r r a r             per 31.10.2013  
      100 M          
 
10,26 +2,0   Jonathan Åstrand IF Kraft 26 Tammerfors 12/6/11
10,52 +1,9   Andreas Osowski IF Länken 25 Helsingfors/S 10/8/03
10,68 +0,8   Janne Pajunen IF Åsarna 24 Stjördal, Nor 1/8/92
10,72 +1,5   Mikael Bäck IF Kraft 25 Korsholm 8/6/99
10,81 +1,3   Mats-Johan Hagman IF Kraft 20 Canberra, Aus 24/2/01
10,82 +1,5   Jörgen Holmberg IF Kraft 23 Parkano 14/6/92
10,87 +1,2   Kenneth Kastrén IF Åsarna 19 Kuopio 18/6/94
10,88 -0,2   Kaj Ekman Vasa IS 28 Brescia, Ita 16/5/92
10,90 +1,5   Markus Norrgård IF Femman 23 Ylistaro 14/8/07
10,91 +0,6   Johnny Näsman IF Fyren 23 Oravais 22/7/90
 
10,92 -0,2   Kenneth Widd IF Fyren 21 Vasa 18/7/81
10,94 +1,2   Staffan Holmberg IF Kraft 21 Lappajärvi 19/6/87
10,95 +1,7   Tom Nordman IF Kraft 18 Seinäjoki 12/6/90
10,97 +0,9   Robert Strandvall  IF Åsarna 22 Lappajärvi 17/9/99
10,99 +0,0   Jan-Erik Ahlfors IF Drott 20 St Michel 5/7/79
11,03 +0,1   Simon Sundsten IK Falken 28 Pedersöre 29/8/06
11,05 +2,0   Stefan Ivars  IF Kraft 18 Pargas 31/7/94
11,06     Jan-Erik Bergman IF Kraft 27 Tammerfors 19/6/78
11,07 +0,3   Thomas Asp IF Kraft 22 Vasa 7/6/94
11,08 +1,4   Hans Nordman IF Kraft 18 Borgå 4/9/93
 
 
  Bättre i medvind:          
10,60 +5,1   Mikael Bäck IF VOM 25 Euraåminne 20/6/99
10,69 +3,4   Mats-Johan Hagman IF Kraft 21 Joensuu 19/7/02
10,71 +3,4   Kenneth Kastrén IF Åsarna 19 Nykarleby 12/7/94
10,74  +4,2   Jan-Erik Ahlfors IF Drott 19 Karleby 4/8/78
10,82 +3,7   Johnny Näsman IF Fyren 22 Nykarleby 2/7/89
10,89 +3,0   Jan-Erik Bergman IF Kraft 27 Karleby 4/8/78
10,89 +4,0   Tom Nordman IF Kraft 19 Pargas 7/9/91
10,91 +3,9   Simon Sundsten  IK Falken 18 Nykarleby  30/7/96
10,92 +3,0   Staffan Holmberg IF Kraft 20 Nyslott 2/8/86
10,97 +2,2   Thomas Asp IF Kraft 22 Närpes 16/6/94
11,02     Robert Strandvall  IF Åsarna 20 Krokom, Sve 8/8/97
11,02 +2,6   Benjamin Fridlund IF Nyk.n 17 Åbo 25/8/2013
11,08 +3,7   Stefan Myntti Vasa IS 22 Vasa 23/6/92
11,08 +3,9   Jens Wallin Vasa IS 19 Nykarleby 30/7/96
 
  Manuell tidtagning (bättre än eltid):        
 
10,5     Jorma Ehrström IF Drott 25 Riihimäki 18/6/65
10,6     Jan-Erik Bergman IF Kraft 25 Härnösand, Sve 6/8/76
10,6     Jan-Erik Ahlfors IF Drott 19 Jakobstad 12/7/78
10,6 +1,9   Kaj Ekman Vasa IS 27 Vasa 24/8/91
10,6 +0,9   Mats-Johan Hagman IF Kraft 19 Seinäjoki 24/8/00
10,6 +1,3   Andreas Osowski IF Länken 24 Kristinestad 8/9/02
10,7     Per Fagerström Larsmo IF 22 Borgå 26/7/59
10,7     Nils Smedlund Vasa IS 20 Vasa 6/10/62
10,7     Jan Hästbacka Vasa IS 20 Helsingfors 8/10/66
10,8     Nils Kronqvist IK Hellas 22 Laihela 3/9/39
 
 Bättre i medvind:          
10,5     Jan-Erik Bergman IF Kraft 26 Seinäjoki 2/8/77
10,8 +2,1   Stefan  Myntti Vasa IS 22 Nykarleby 22/8/92
 
 
 
      200 M          
 
20,50 +1,8   Jonathan Åstrand IF Kraft 26 Izmir, Tur 19/6/11
21,49 +1,5   Kaj Ekman Vasa IS 26 Vasa 12/8/92
21,52 +1,1   Andreas Osowski IF Länken 23 Kristinestad  24/7/01
21,54 +2,0   Janne Pajunen IF Åsarna 24 Villmanstrand 16/8/92
21,58 +0,2   Mikael Bäck IF Kraft 25 Närpes 31/7/99
21,68 +0,8   Thomas Asp IF Kraft 25 Krokom, Sve 9/8/97
21,72 +1,4   Staffan Holmberg IF Kraft 23 Vasa 22/7/89
21,91 +1,8   Sören Kronqvist IF Nyk.n 23 Esbo/Alberga 13/7/91
21,92 +0,2   Jan-Erik Bergman  IF Kraft 27 Karleby 5/8/78
21,92 +1,8   Mikael Söderman IF Drott 25 Mariehamn 28/7/90
 
21,95 +0,8   Johnny Näsman IF Fyren 23 Mariehamn 28/7/90
21,95 +1,2   Mats-Johan Hagman IF Kraft 21 Borgå 26/7/02
22,01 +2,0   Stefan Ivars IF Kraft 18 Harjavalta 7/8/94
22,02 +1,7   Kenneth Widd IF Fyren 21 Vasa 19/7/81
22,07 +0,8   Stefan Myntti Vasa IS 22 Mariehamn 20/9/92
22,10 +1,5   Jörgen Holmberg IF Kraft 23 Vasa 9/6/92
22,14 +1,5   Stefan Lithén IF Femman 22 Vasa 9/6/92
22,16 +1,7   Christoffer Envall IK Falken 19 Nykarleby 16/7/10
22,19 +1,5   Tom Nordman IF Kraft 20 Idensalmi 16/8/92
22,24 +1,9   Jens Wallin  Vasa IS 22 Jyväskylä 7/7/99
 
  Bättre i medvind:          
21,49 +3,1   Andreas Osowski IF Länken 22 Pedersöre 14/7/00
21,97 +4,4   Mats-Johan Hagman IF Kraft 19 Borgarnes, Isl 27/8/00
22,23 +4,2   Christoffer Wärn IK Falken 18 Pedersöre 2/9/09
22,31  +3,4   Stefan Nyholm Vasa IS 22 Vasa 16/6/84
 
 
  Manuell tidtagning (bättre än eltider):        
 
21,4     Jorma Ehrström IF Drott 26 Vasa 23/7/66
21,5     Jan-Erik Bergman IF Kraft 25 Kankaanpää 22/8/76
21,7     Mats-Johan Hagman  IF Kraft 20 Seinäjoki 12/6/01
21,8     Nils Smedlund Vasa IS 20 Vasa 22/9/62
21,8     Jan-Ove Eriksson IF Drott 23 Uleåborg 4/8/77
22,0     Jan-Erik Ahlfors IF Drott 20 Vasa 12/6/79
22,1     Nils Kronqvist IK Hellas 23 Helsingfors/S 8/9/40
 
 
 
      400 M          
 
45,86     Mikael Söderman IF Drott 26 Helsingfors/S 27/6/91
47,00     Kaj Ekman Vasa IS 28 Jalasjärvi 19/8/92
47,76     Janne Pajunen IF Åsarna 24 Seinäjoki 10/8/92
47,82     Thomas Asp IF Kraft 25 Villmanstrand 18/7/97
47,92     Staffan Holmberg IF Kraft 28 Tusby 9/7/94
47,97     Christoffer Envall IK Falken 21 Jessheim, Nor 21/7/12
48,00     Stefan Lithén IF Femman 22 Stjördal, Nor 1/8/92
48,44     Andreas Uthardt Vasa IS 23 Tammerfors 10/7/02
48,48     Mikael Bäck IF Kraft 26 Euraåminne 1/7/00
48,4     Jan-Ove Eriksson IF Drott 23 Jakobstad 7/8/77
 
48,58     Sören Kronqvist IF Nyk.n 22 Mariehamn 29/7/90
48,62     Kaj Nyman IF Drott 25 Pargas 21/8/88
48,72     Kent Alm IF Femman 19 Valkeakoski 13/7/90
48,77     Robert Strandvall IF Åsarna 22 Kyrkslätt 25/7/99
48,84     Hans Nordman IF Kraft 19 Tammerfors 21/6/94
48,91     Johnny Näsman IF Fyren 23 Åbo 22/8/90
48,8     Karl-Gustav Kunnas IF Drott 22 Lahtis 26/7/62
49,13     Tom Nordman IF Kraft 20 Närpes 18/6/92
49,16     Toni Myllymäki IF Åsarna 18 Esbo/Alberga 20/8/94
49,16     Johan Nordmyr IF Kraft 20 Jakobstad 8/8/04
 
 
 
      800 M          
 
1.45,20     Mikael Söderman IF Drott 29 Villmanstrand 26/7/94
1.47,64     Niclas Sandells IK Falken 27 Lapinlax 24/7/11
1.47,68     Tommy Granlund IK Falken 28 Lapinlax 24/7/11
1.49,32     Kaj Nyman IF Drott 25 Lahtis 25/8/88
1.49,7     Olof Nyman IF Standard 27 Björneborg 12/8/67
1.49,99     Mikael Bergdahl GamlakIF 22 Villmanstrand 21/7/05
1.50,11     Richard Mitts IF Kraft 21 Lahtis 23/8/05
1.50,2     Gösta Lithén IF Femman 28 Helsingfors/S 29/7/60
1.50,4     Timo Lehto GamlakIF 24 Salo 21/8/80
1.50,80     Kaj Elenius IF Nyk.n 23 Villmanstrand 5/7/88
 
1.50,84     Anders Lindahl IF Länken 22 Tavastehus 13/8/09
1.50,9     Eero Kinaret GamlakIF 22 Karleby 25/7/78
1.51,27     Mats Åström IF Nyk.n 25 Pihtipudas 19/7/88
1.51,27     Kristoffer Härtull GamlakIF 23 Kristinestad 30/7/02
1.51,49     Jan-Erik Salo IF Åsarna 28 Kuortane 20/7/03
1.51,56     Nordin Naghmouch IF Länken 27 Tavastehus 13/8/09
1.51,74     Kaj Ådjers IF Länken 34 Kristinestad 1/7/97
1.52,5     Jouko Kataja-aho GamlakIF 22 Helsingfors/S 7/8/75
1.52,6     Karl-Gustaf Kunnas IF Drott 23 Helsingfors 19/9/63
1.52,91     Christoffer Envall IK Falken 20 Pedersöre 23/6/11
 
 
 
      1500 M          
 
3.36,88     Niclas Sandells IK Falken 28 Lapinlax 8/7/12
3.38,92     Timo Lehto Oravais IF 28 Stockholm 2/7/84
3.39,74     Mikael Bergdahl GamlakIF 29 Lapinlax 8/7/12
3.43,11     Kim Bergdahl GamlakIF 24 Tammerfors 10/7/02
3.43,3     Eero Kinaret GamlakIF 24 Kil, Sve 20/8/78
3.44,49     Jan-Erik Salo IF Åsarna 24 Villmanstrand 25/7/99
3.45,68     Henrik Sandström IF Drott 28 Åbo 1/7/80
3.45,80     Kaj Ådjers IF Länken 30 Kristinestad 13/7/93
3.46,0     Olof Nyman IF Standard 27 Björneborg 13/8/67
3.46,31     Tommy Granlund GamlakIF 27 Gavardo, Ita 23/5/10
 
3.46,63     Jörgen Salo IF Åsarna 25 Jyväskylä 15/8/91
3.47,6     Gösta Lithén IF Femman 28 Vasa 4/8/60
3.47,90     Jani Hautala GamlakIF 19 Helsingfors/S 25/7/05
3.48,45     Kaj Elenius IF Nyk.n 24 Idensalmi 8/8/89
3.49,37     Mikael Rönnholm IF Femman 22 Pieksämäki 28/6/92
3.49,5     Lasse Orimus GamlakIF 27 Kouvola 6/9/77
3.50,03     Anders Lindahl IF Länken 22 Lahtis 5/8/09
3.50,6     Håkan Spik IK Kronan 26 Jakobstad 25/7/77
3.50,7     Jouko Kataja-aho GamlakIF 22 Åbo 24/7/75
3.51,4     Lars-Erik Härtull Vörå IF 31 Jakobstad 24/8/76
3.52,03     Heikki Poutanen GamlakIF 25 Närpes 26/7/87
 
 
 
      3000 M          
 
7.52,8     Lasse Orimus GamlakIF 26 Saarijärvi 26/6/76
7.52,99     Jörgen Salo IF Åsarna 25 Villmanstrand 9/7/91
7.53,12     Niclas Sandells IK Falken 28 Oslo 24/5/12
7.59,4     Håkan Spik IK Kronan 24 Esbo/Otnäs 25/8/75
7.59,83     Mikael Bergdahl IK Falken 28 Lapinlax 24/7/11
8.00,55     Henrik Sandström IF Drott 30 Tammerfors 21/6/82
8.04,2     Eero Kinaret GamlakIF 22 Lidingö, Sve 29/5/78
8.09,25     Kim Bergdahl GamlakIF 24 Esbo/Otnäs 30/5/02
8.10,72     Jan-Erik Salo IF Åsarna 25 Euraåminne 1/7/00
8.13,36     Kaj Ådjers IF Länken 28 Helsingfors/D 28/5/91
 
8.14,6     Max Holmnäs IF Drott 25 Västervik, Sve 19/7/73
8.19,0     Stig Haglund IF Drott 33 Jakobstad 30/5/76
8.20,22     Timo Lehto GamlakIF 27 Nice, Fra 18/7/83
8.20,28     Mikael Rönnholm IF Femman 21 Nurmijärvi 22/7/91
8.25,28     Jouko Kataja-aho GamlakIF 23 Helsingfors/S 20/5/76
8.25,8     Lennart Juselius IF Drott 26 Helsingfors/S 1/7/55
8.26,95     Jorma Kauranen IF Länken 28 Lahtis 27/7/95
8.27,0     Kaj Elenius IF Nyk.n 24 Korsnäs 12/7/89
8.28,32     Göran Björkgren Malax IF 20 Sotkamo 27/6/82
8.29,4     Guy Storbacka IF Drott 23 Jakobstad 30/8/76
 
 
 
      5000 M          
 
13.18,19     Lasse Orimus GamlakIF 26 Stockholm 5/7/76
13.39,97     Jörgen Salo IF Åsarna 25 Pieksämäki 3/7/91
13.40,69     Håkan Spik IK Kronan 30 Uleåborg 7/8/81
13.46,62     Henrik Sandström IF Drott 30 Åbo 13/7/82
13.54,01     Max Holmnäs IF Drott 25 Stockholm 25/7/73
14.02,18     Mikael Bergdahl IK Falken 29 Göteborg 2/9/12
14.05,87     Kim Bergdahl GamlakIF 24 Lahtis 16/6/02
14.14,8     Lennart Juselius Munsala IFK 29 Helsingfors/S 2/7/58
14.18,82     Per-Ole Holmnäs IF Drott 21 Saarijärvi 26/6/82
14.20,6     Kaj Ådjers IF Länken 26 Valkeakoski 7/6/89
 
14.21,15     Göran  Björkgren Malax IF 21 Trondheim 10/7/83
14.24,50     Jan-Erik Salo IF Åsarna 25 Tallahassee, USA 17/3/00
14.30,4     Guy Storbacka IF Drott 24 Jakobstad 24/8/77
14.32,80     Rainer Tunturi IF Kraft 26 Karleby 3/8/82
14.34,83     Eero Kinaret GamlakIF 23 Stockholm 18/6/79
14.35,8     Sverker Skogman Vasa IS 30 Göteborg 22/8/74
14.38,3     Oiva Jussi GamlakIF 31 Gävle 20/6/79
14.43,2     Arto Koivisto IF Länken 24 Sollentuna 21/6/71
14.45,8     Stig Haglund IF Drott 34 Vasa 6/7/77
14.46,4     Thore Björkgren Malax IF 24 Närpes 27/6/85
 
 
 
      10000 M          
 
28.05,72     Lasse Orimus GamlakIF 27 Helsingfors/S 30/6/77
28.08,31     Håkan Spik IK Kronan 30 Uleåborg 9/8/81
28.46,12     Henrik Sandström IF Drott 30 Helsingfors/D 25/5/82
28.46,56     Max Holmnäs IF Drott 26 Stockholm 1/7/74
28.56,2     Jörgen Salo IF Åsarna 25 Walnut, USA 21/4/91
29.19,20     Göran Björkgren Malax IF 24 Vasa 25/7/86
29.40,07     Per-Ole Holmnäs IF Drott 20 Helsingfors/S 28/5/81
29.44,60     Eero Kinaret GamlakIF 23 Kil, Sve 27/5/79
30.05,84     Kaj Ådjers IF Länken 25 Helsingfors/D 26/5/88
30.10,32     Rainer Tunturi IF Kraft 26 Jakobstad 22/7/82
 
30.17,12     Risto Sivula GamlakIF 25 Helsingfors/D 27/5/87
30.20,75     Alex Bonn Oravais IF 28 Stockholm 25/6/79
30.32,6     Sverker Skogman Vasa IS 30 Göteborg 19/7/74
30.33,0     Thore Björkgren Malax IF 24 Ähtäri 5/6/85
30.47,8     Eino Solax IF Länken 33 Södertälje 18/6/74
30.50,4     Stig Haglund IF Drott 32 Jakobstad 14/9/75
30.53,89     Peter Klemets IF Femman 33 Vasa 25/7/86
30.58,74     Mikael Bergdahl IK Falken 30 Vasa 26/7/2013
31.12,5     Mikael Nyman IF Kraft 20 Steinkjer, Nor 19/7/86
31.12,8     Lars-Erik Staffans Oravais IF 25 Kuortane 4/8/74
31.14,28     Jorma Kauranen IF Länken 28 Åbo 7/9/94
 
 
 
      MARATON        
 
2.13.57     Håkan Spik IK Kronan 29 Karl Marx Stadt, Ty 3/5/80
2.14.23     Henrik Sandström IF Drott 31 Stockholm 4/6/83
2.17.32     Peter Klemets IF Femman 34 Vasa 12/9/87
2.19.44     Max Holmnäs IF Drott 25 Göteborg 13/5/73
2.20.09     Lars-Erik Staffans Oravais IF 28 Järvenpää 11/9/77
2.22.35     Alex Bonn Malax IF 32 Bremen, Tys 24/4/83
2.22.56     Kari Pulkkinen GamlakIF 22 Hamilton, Ber 28/1/79
2.27.06     Rolf Lillbäck IF Länken 41 Stockholm 8/6/86
2.27.11     Jan-Erik Salo IF Åsarna 21 Kronoby 21/9/96
2.27.42     Stefan Storvall IF Åsarna 35 Kronoby 21/9/96
 
2.28.00     Thore Björkgren Malax IF 27 Jakobstad 23/7/88
2.28.59     Mats Haldin IF Femman 32 Milano 2/12/07
2.29.02     Johan Ehrs IF VOM 37 Stockholm 30/5/09
2.31.49     Sven Holmnäs IF Drott 31 Seinäjoki 28/5/77
2.32.01     Jan-Erik Högholm IK Falken 25 Jakobstad 22/7/78
2.32.19     Mikael Blomqvist IF Drott 31 Jakobstad 23/7/77
2.33.11     Ralf Bredarholm IK Falken 31 Jakobstad 23/7/77
2.34.01     Stefan Härmälä IF Drott 29 Joutseno 20/9/03
2.34.22     Boes Ravall IF Åsarna 36 Stockholm 3/6/89
2.34.26     Leif Källman IF Drott 33 Stockholm 8/6/86
 
 
 
      110 M HÄCK        
 
14,29 +0,1   Stefan Nyholm Vasa IS 22 Kajana 8/7/84
14,51 +0,8   Jan-Erik Romar IF Nyk.n 27 Närpes 15/7/84
14,60 +0,9   Jens Wallin  Vasa IS 19 Vasa 14/7/96
14,68 -1,1   Alf-Håkan Romar IF Nyk.n 24 Östersund, Sve 17/7/88
14,69 -0,4   Kaj Ekman Vasa IS 27 Kristinestad 11/8/91
14,85 +0,7   Thomas Lund IF Drott 19 Jakobstad 8/6/83
14,86 +0,8   Stefan Myntti Vasa IS 22 Stjördal, Nor 1/8/92
14,90 +0,2   Leif Björkgren IF Drott 22 Vasa 23/7/89
14,90 +0,6   Daniel Strandvall IF Åsarna 18 Närpes 30/7/99
14,94 +0,1   Kristoffer Sandell  IK Falken 24 Vasa 1/7/03
 
14,96 +0,9   Robert Strandvall IF Åsarna 22 Lappajärvi 18/9/99
15,03 -0,4   Sören Kronqvist IF Nyk.n 21 Rom, Ita 23/9/89
15,24 +1,5   Stefan Träskvik IF Kraft 25 Kajana 31/7/83
15,40 -0,3   Juha Nyman IF Nyk.n 27 Jakobstad 15/8/93
15,59 -0,3   Leif-Ole Romar IF Nyk.n 24 Vasa 16/6/84
15,60 -0,2   Daniel Strandvall IF Åsarna 19 Keuruu 23/6/01
15,63 -0,6   Mikael Westö IF Femman 22 Korsholm 17/8/04
15,64 -1,6   Johnny Berglund IF VOM 20 Borgå 18/7/93
15,75 +0,6   Jouko Nikula IF Drott 28 Nivala 20/6/82
15,87 -0,3   John Forslund IF Femman 19 Jakobstad  15/8/93
 
  Bättre i medvind:          
14,43 +2,8   Jan-Erik Romar IF Nyk.n 26 Nedervetil 28/8/83
14,60 +4,4   Kaj Ekman Vasa IS 27 Kuortane 22/6/91
14,77 +2,1   Leif Björkgren IF Drott 22 Vasa 23/7/89
14,87 +4,5   Kristoffer Sandell IK Falken 22 Euraåminne 12/8/01
15,39 +2,6   Leif-Ole Romar IF Nyk.n 24 Karleby 12/7/84
 
  Manuell tidtagning (bättre än eltid):        
 
14,4     Jan-Erik Romar IF Nyk.n 20 Borgå 20/8/77
14,4 +1,7   Kaj Ekman Vasa IS 27 Vasa 25/8/91
15,3     Jan-Erik Bergman IF Kraft 20 Karis 1/8/71
15,4     Tor Prest GamlakIF 28 Björneborg 8/8/68
15,5     Bengt Ohls IF Drott 21 Jakobstad 3/9/61
15,5     Sigvald Blomqvist Nykarleby IK 27 Jakobstad 20/7/64
15,6     Mikael Rönnqvist Vasa IS 21 Skellefteå, Sve 31/8/75
 
 
 
      400 M HÄCK        
 
50,65     Stefan Lithén IF Femman 22 Helsingfors/S 30/8/92
51,15     Sören Kronqvist IF Nyk.n 21 Tammerfors 29/8/89
52,41     Kristoffer Sandell IK Falken 24 Vasa 30/7/03
52,94     Stefan Träskvik IF Kraft 25 Åbo 28/7/83
53,10     Juha Nyman IF Nyk.n 27 St Michel 31/7/93
53,4     Bengt Gillberg Vasa IS 22 Vasa 20/7/69
53,98     Thomas Lund IF Drott 21 Trondheim, Nor 9/7/83
54,16     Mikael Asp IF Kraft 24 Åbo 7/7/01
54,17     Patrik Söderlund IF Kraft 21 Borgå 17/7/93
54,22     Leif-Ole Romar IF Nyk.n 24 Närpes 14/7/84
 
54,2     Kaj Ekman Vasa IS 22 Steinkjer, Nor 19/7/86
54,3     Jan-Erik Bergman IF Kraft 21 Mariehamn 29/7/72
54,4     Karl-Gustaf Kunnas IF Drott 22 Villmanstrand 18/8/62
54,60     Tom Lithén IF Femman 23 Helsingfors/D 26/7/97
54,65     Toni Myllymäki IF Åsarna 19 Haapajärvi 8/6/95
55,14     Johan Nordmyr IF Kraft 26 Kajana 7/8/10
55,22     Robert Nyman IF Nyk.n 22 Jakobstad 10/7/82
55,2     Tor Prest GamlakIF 27 Kuopio 3/8/67
55,75     John Forslund IF Femman 19 Närpes 27/5/93
55,96     Kim-Olof Dahlbacka IF Nyk.n 20 Idensalmi 16/8/92
55,98     Krister Storbacka IF Drott 26 Nykarleby 18/7/92
55,9     Mikael Rönnqvist Vasa IS 21 Vasa        6.1975
 
 
 
      3000 M HINDER        
 
8.23,25     Jörgen Salo IF Åsarna 25 Helsingfors/S 27/6/91
8.30,02     Kim Bergdahl GamlakIF 24 Stockholm 16/7/02
8.39,35     Jan-Erik Salo IF Åsarna 25 Philadelphia, USA 27/4/00
8.50,6     Stig Haglund IF Drott 32 Helsingfors/S 7/8/75
9.06,24     Harri Liukku IF Länken 28 Sundsvall, Sve 24/7/94
9.09,64     Jimmy Finnholm IK Falken 22 Jämsa 27/6/2013
9.12,8     Thore Björkgren Malax IF 19 Vanda/Myrbacka 24/8/80
9.12,80     Jorma Kauranen IF Länken 27 Keuruu 24/6/94
9.13,4     Sverker Skogman Vasa IS 25 Stockholm 10/6/69
9.19,8     Anders Ahlström IF Femman 21 Mariehamn 8/8/82
 
9.20,83     Kaj Ådjers IF Länken 27 Nurmijärvi 20/6/90
9.22,50     Dan Norrbo Vasa IS 20 Vasa 21/8/93
9.22,75     Göran Björkgren Malax IF 22 Kuortane 23/6/84
9.23,59     Ville Borgmästar IK Falken 22 Esbo/A 2/6/2013
9.26,4     Torsten Pettersson Esse IK 29 Jakobstad 9/9/59
9.26,5     Lars-Erik Stenbacka Vörå IF 21 Åbo 15/7/87
9.28,0     Jan Saarela IF Nyk.n 20 Jakobstad 25/7/76
9.29,4     Jan-Erik Högholm IK Falken 23 Jakobstad 25/7/76
9.30,49     Peter Sundstedt IF Åsarna 19 Nivala 20/8/94
9.31,0     Lars-Erik Staffans Oravais IF 25 Gamlakarleby 24/8/74
9.33,9     Rolf Kula IF Nyk.n 20 Nykarleby 22/7/78
9.36,6     Leif Backlund NykarlIK 23 Karis 31/7/66
 
 
 
      H Ö J D          
 
230     Oskari Frösén IF Länken 25 Kuortane 17/6/01
213     Roger Lindholm Vasa IS 25 Lappajärvi 8/9/85
213     Stefan Myntti Vasa IS 22 Stjördal, Nor 1/8/92
211     Jorma Tuisku IF Drott 23 Kuortane 24/6/77
210     Jan-Erik Kronman IF Länken 23 Östermark 3/7/79
210     Markus Sandbacka IK Falken 23 Nastola/P 3/7/10
210     Richard Östman IF VOM 21 Äänekoski 6/6/2013
206     Andreas Stenbacka IK Falken 20 Jakobstad 4/7/87
204     Kaj Ekman Vasa IS 24 Tavastehus 5/8/88
203     Simon Sundsten IK Falken 18 Vörå 7/9/96
 
203     Mikael Westö IF Femman 26 Nykarleby 16/8/08
202     Jonatan Sandbacka IK Falken 17 Reso 23/8/08
201     Håkan Björk Vörå IF 18 Lahtis 31/7/83
200     Patrik Sundqvist IK Falken 20 Vasa 1/7/79
200     Kristoffer Sandell IK Falken 21 Söderhamn, Sve 29/7/00
200     Joli Koivu IF Länken 18 Kyrkslätt 5/7/08
200     Jean Westman GamlakIF 21 Vasa 28/7/12
198     Jan-Erik Romar IF Nyk.n 22 Helsingfors/S 11/8/79
197     Hans Nygård Esse IK 23 Gamlakarleby 15/8/69
196     Börje Vähämäki Vasa IS 21 Skellefteå, Sve 22/8/65
196     Bror-Erik Storlund  IF VOM 19 Vasa 30/7/97
196     Daniel Strandvall IF Åsarna 18 Pargas 11/9/99
 
 
 
      S T A V          
 
550     Mikael Westö IF Femman 26 Nykarleby 17/8/08
520     Viktor Östman Vasa IS 18 Lahtis 25/8/12
510     Jan-Erik Romar IF Nyk.n 24 Malmö 12/7/81
500     Jan Ekman Vasa IS 22 Vasa 26/8/82
500     Christian Westö IF Femman 34 Korsholm 6/6/2013
480     Kaj Ekman Vasa IS 23 Arles, Fra 5/7/87
475     Viktor Westö Larsmo IF 22 Brahestad 1/9/2013
471     Stefan Myntti Vasa IS 22 Nykarleby 23/8/92
470     Johan Westö IF Femman 22 Vasa 11/8/07
458     André Stenfors IF Femman 19 Jyväskylä 23/6/05
 
435     Lennart Sandgren IF Femman 18 Närpes 8/6/05
435     Joli Koivu IF Länken 18 Tammerfors 25/7/08
430     Alf-Håkan Romar IF Nyk.n 20 Kotka 22/7/84
425     Victor Högholm IF Femman 21 Lahtis 24/8/12
420     Mats Stenbäck  IK Falken 18 Vasa 23/7/80
420     Mikael Snickars Vasa IS 19 Vasa 23/5/83
416     Viking Brunell GamlakIF 25 Yxpila 8/9/66
415     Andreas Hatt IF Åsarna 18 Lojo 16/7/95
410     Helge Lund Munsala IFK 22 Gamlakarleby 27/8/65
410     Sten Forsén Terjärv US 29 Karleby 15/8/76
410     Rune Härtull Vasa IS 29 Hangö 16/7/78
410     Mikael Forsell IF VOM 18 Nykarleby 17/6/95
 
 
 
      L Ä N G D          
 
796 +2,0   Simon Sundsten IK Falken 26 Lahtis 14/7/04
790 +1,2   Kenneth Karsten  IF Åsarna 19 Tusby  9/7/94
760 +2,0   Leif Björkgren IF Drott 23 Koski 1/7/90
759 +1,4   Robert Strandvall  IF Åsarna 24 Valkeakoski 16/8/01
754 +1,7   Jouko Nikula IF Drott 29 Brahestad 7/7/83
721 +1,4   Stefan Myntti Vasa IS 22 Mariehamn 31/5/92
720     Sigvald Blomqvist Nykarleby IK 27 Esbo/Alberga 25/7/64
716 +1,3   Robert Bamm IF VOM 18 Vörå 10/7/08
713 +2,0   Daniel Strandvall IF Åsarna 18 Orimattila 13/8/99
711 +1,3   Johan Näs IF Nyk.n 23 Jakobstad 25/7/92
 
709 +1,8   Jan-Erik Romar IF Nyk.n 27 Huittinen 30/6/84
707 +0,4   Daniel Sjölind IF Åsarna 22 Vasa 10/8/07
706     Nils Kronqvist IK Hellas 21 Jakobstad 3/9/38
706 +1,1   Jan-Peter Näs Vasa IS 22 Jakobstad 9/7/88
703     Keijo Muje IF Drott 31 Kållby 15/7/50
700     Nils Smedlund Vasa IS 19 Borgå 22/7/61
699 +1,4   Pontus Troberg Oravais IF 33 Vasa 5/7/86
695     Mikael Svahn Vasa IS 25 Skellefteå, Sve 21/8/65
694     Rurik Bengs IK Hellas 22 Lappo 24/7/55
694 +1,6   Tom Lithén IF Femman 20 Sundsvall, Sve 23/7/94
 
 
  Bättre i medvind:          
809 +3,0   Simon Sundsten IK Falken 23 Visby, Sve 19/7/01
761 +2,1   Robert Strandvall IF Åsarna 24 Valkeakoski 16/8/01
727 +2,7   Robert Bamm IF VOM 19 Vasa 22/8/09
715 +2,2   Daniel Strandvall IF Åsarna 18 Kuortane 26/6/99
711 +3,7   Kaj Forsström GamlakIF 19 Nyslott 3/8/86
707     Keijo Muje IF Drott 32 Lovisa 11/8/51
700 +3,9   Markus Norrgård IF Femman 21 Ikalis 20/8/05
699     Lars-Erik Zittra Nykarleby IK 19 Nivala 25/6/67
 
 
 
      TRESTEG          
 
15,49 +1,7   Daniel Sjölind IF Åsarna 22 Tammerfors/H 2/9/07
15,36 +1,1   Johan Näs IF Nyk.n 21 Töysä 3/6/90
15,19 +1,5   Patrik Sundqvist IK Falken 22 Vasa 19/7/81
15,05     Lars Snickars Vasa IS 23 Nykarleby 24/8/68
14,96     Pontus Troberg Oravais IF 29 Oklahoma, USA 10/4/82
14,94     Mikael Svahn Vasa IS 24 Korsholm 5/7/64
14,87 +2,0   Markus Norrgård IF Femman 22 Jämsä 1/7/06
14,82 +1,8   Joli Koivu IF Länken 18 Björneborg 30/7/08
14,78 +1,9   Daniel Strandvall IF Åsarna 17 Helsingfors/D 16/8/98
14,69     Eero Saarikoski IF Drott 26 Malmö  25.7.1973
 
14,56 -0,8   Jan-Peter Näs Vasa IS 20 Fredrikshamn 24/6/86
14,50 +1,8   Leif Björkgren IF Drott 23 Oravais 22/7/90
14,48     Rurik Bengs IK Hellas 23 Hörnefors, Sve 1/7/56
14,46     Raimo Hormalainen IF Drott 18 Vasa 24/7/66
14,46     Jouko Nikula GamlakIF 25 Östersund, Sve 21/7/79
14,42 +0,3   Simon Sundsten IK Falken 25 Jakobstad 19/8/03
14,41     Jan-Erik Romar IF Nyk.n 19 Karleby 11/7/76
14,39 +1,2   Roger Lindholm Vasa IS 26 Steinkjer, Nor 20/7/86
14,37     Anders Torrkulla Vasa IS 18 Purmo 21/7/68
14,36 +0,5   Andreas Stenbacka IK Falken 20 Nedervetil 28/6/87
 
  Bättre i medvind:          
15,58 +2,5   Johan Näs IF Nyk.n 21 Töysä 3/6/90
15,18     Lars Snickars Vasa IS 23 Haapajärvi 20/6/68
15,02     Mikael Svahn Vasa IS 24 Esbo/Alberga 26/7/64
14,84 +2,3   Joli Koivu IF Länken 18 Kajana 24/8/08
14,68 -0,8   Jan-Peter Näs Vasa IS 20 Nyslott 2/8/86
 
 
 
      K U L A          
 
20,53     Robert Häggblom Vasa IS 25 Lappo 11/7/07
19,06     Jan Sandvik Vasa IS 23 Töysä 10/6/92
16,74     Rune Ståhlberg IF Fyren 28 Karleby 23/8/85
16,61     Göran Eklund IF Nyk.n 27 Vasa 20/6/89
16,18     Johan Åkerlund Malax IF 28 Seinäjoki 4/8/92
15,87     Janne Ketola IK Falken 26 Ikalis 15/6/04
15,67     Fredrik Melin Malax IF 19 Närpes 26/7/94
15,23     Lars Bexar Sundom IF 28 Helsingfors 27/7/46
15,22     Mauritz Westberg IF Fyren 24 Esbo/Dalsvik   28.9.1975
15,18     Matti Lahnalaakso Vasa IS 43 Hallunda, Sve 10/9/77
 
15,17     Ralf Flen Munsala IFK 24 Kållby 8/8/72
15,06     Jarmo Mäkelä IF Drott 24 Nykarleby 1/8/87
15,05     Sven Hemdahl IF Stamdard 27 Nurmo 4/6/50
15,02     Martin Ahlskog  IF Åsarna 19 Vörå 19/7/96
14,97     Helge Nylund IK Kronan 24 Vasa 7/8/54
14,92     Stefan Särs IF Åsarna 18 Kannus 13/6/98
14,91     Ingmar Dahlström Jeppo IF 29 Kortesjärvi 4/9/66
14,84     Kaj Ekman Vasa IS 28 Vasa 23/6/92
14,75     Joachim Koivu IF Länken 20 Sibbo 8/8/08
14,73     Åke Envik Munsala IFK 27 Munsala 6/8/58
 
 
 
      D I S K U S        
 
69,97     Frantz Kruger Vasa IS 32 Helsingborg 15/9/07
61,40     Jan Sandvik Vasa IS 26 Lappo 23/7/95
58,42     Pyry Niskala Vasa IS 23 Kristinestad 15/7/2013
58,23     Johan Åkerlund IF Länken 35 Seinäjoki 7/8/99
55,57     Stefan Kulla IK Falken 24 Uleåborg/H 18/8/01
54,98     Ralf Högnäs IK Falken 27 Lappo 2/6/86
53,92     Sanfrid Nygård Oravais IF 25 Töysä 28/6/78
53,90     Göran Eklund IF Nyk.n 28 Nykarleby 8/7/90
52,32     Åke Envik Munsala IFK 26 Munsala 4/8/57
52,10     Leif Vikblad IF Drott 29 Karleby 8/9/74
                 
51,47     Markus Röösgren IF Kraft 20 Jalasjärvi 1/7/04
51,10     Robert Häggblom Vasa IS 20 Borgå 27/7/02
49,87     Christer Sarin  IF VOM 27 Umeå, Sve 25/9/05
48,79     Per Caldén Munsala IFK 26 Munsala 6/8/58
48,66     Kaj Ekman Vasa IS 29 Kuortane 26/6/93
47,96     Jarmo Mäkelä IF Drott 24 Jakobstad 19/8/87
47,10     Tom Helsing IF Femman 23 Kristinestad 24/7/95
47,01     Veikko Lamminen IF Drott 25 Terjärv 13/7/63
46,94     Elis Backnäs IF Drott 33 Kauhava 10/6/45
46,70     Tor-Erik Hägg Oravais IF 26 Munsala       23.8.1971
                 
46,57     Johan Enberg Vasa IS 24 Närpes 15/8/2013
46,44     Janne Ketola IK Falken 26 Träskända 10/6/04
46,26     Robert Högkull IK Falken 20 Pedersöre/K 24/5/94
 
 
 
      S L Ä G G A        
 
78,83     David Söderberg IF VOM 24 Lahtis 2/7/03
70,66     Mats Granö IF Åsarna 23 Lapinlax 18/7/04
68,83     Joachim Koivu IF Länken 21 Kaustby 25/6/09
65,80     Guy Kullman IF VOM 24 Kalajoki 14/6/92
61,29     Markus Granö IK Falken 34 Pedersöre 3/6/2013
60,97     Ville Strömblad Malax IF 21 Tammerfors 24/7/08
60,76     Ralf Kulla IK Falken 33 Esse 10/8/76
59,32     Staffan Hägg IF VOM 18 Närpes 25/7/98
58,21     Martin Ahlskog IF Åsarna 22 Kaustby 19/6/99
51,88     Tommy Rosbäck IF Fyren 22 Vasa 23/7/89
 
51,66     Gunnar Åvik GamlakIF 30 Nivala 23/9/56
51,64     Kenneth Grägg Vörå IF 19 Nedervetil 19/6/82
51,37     Simon Solvin IK Falken 20 Korsholm 27/8/2013
50,90     Ralf Högnäs IK Falken 28 Jakobstad 13/7/87
50,56     Johan Frösén IF Länken 20 Kristinestad 27/9/08
50,04     Ole Sundqvist IF Standard 21 Nykarleby        1.8.1970
49,96     Jan Sandvik Vasa IS 18 Mariehamn 6/9/87
49,44     Harri Fagerroos Malax IF 33 Vörå 11/7/91
49,38     Kurt Björkbacka IF Kraft 26 Vasa 16/6/84
48,96     Bengt Björkbacka IF Kraft 24 Kauhajoki 28/7/77
 
 
 
      S P J U T   alla modeller      
 
74,78     Pauli Heikinmäki  IF Länken 25 Skövde, Sve 30/6/80
73,84     Peter Björkroth GamlakIF 27 Korsnäs 3/7/91
73,83     Juho Paananen IF Länken 24 Euraåminne 13/6/07
71,48     Stefan Huhtamäki IF Åsarna 23 Kuortane 22/6/91
70,26     Martin Grandell Vasa IS 21 Alavus 6/6/12
70,02     Harry Bro Jeppo IF 22 Umeå, Sve 2/9/67
69,02     Runar Björkman IK Hellas 27 Helsingfors/S 28/8/39
68,46     Torolf Sandell Esse IK 26 Lappo        2.7.1969
66,88     Bertel Blomqvist PörtomSK 23 Katrineholm, Sve 19/8/61
66,69     Jani Rutanen IK Falken 25 Alavieska 28/6/03
 
65,98     Lars Tjäru GamlakIF 24 Purmo 20/7/68
65,15     Lars Bexar Sundom IF 30 Vasa 22/8/48
64,64     Bror-Erik Karlsson Vasa IS 20 Vasa 31/5/70
64,52     Elis Backnäs IK Kronan 26 Karis 24/7/38
64,16     Philip Talus Vasa IS 21 Laihela 5/8/2013
64,06     Leif Lerbacka IK Myran 26 Gamlakarleby 25/8/65
63,52     Lars Backlund IK Falken 20 Karleby 10/6/86
63,50     Petri Hautamäki IK Falken 21 Vörå 21/8/97
63,41     Jarl Grandell IF Kraft 23 Jakobstad 6/9/36
63,15     Evald Kaitajärvi Terjärv US 29 Gamlakarleby 7/7/35
63,12     Bengt Asplund IF Nyk.n 19 Jeppo 25/7/73
63,04     Björn Ljungqvist Jeppo IF 23 Munsala 12/6/69
62,96     Georg Björklund Munsala IFK 22 Umeå, Sve 2/9/67
 
 
  Nya modellen   (1986 - )          
 
73,84     Peter Björkroth GamlakIF 27 Korsnäs 3/7/91
73,83     Juho Paananen IF Länken 24 Euraåminne 13/6/07
71,48     Stefan Huhtamäki IF Åsarna 23 Kuortane 22/6/91
70,26     Martin Grandell Vasa IS 21 Alavus 6/6/12
66,69     Jani Rutanen IK Falken 25 Alavieska 28/6/03
64,14     Philip Talus Vasa IS 21 Laihela 5/8/2013
63,52     Lars Backlund IK Falken 20 Karleby 10/6/86
63,50     Petri Hautamäki IK Falken 21 Vörå 21/8/97
61,72     Toni Finne IF Nyk.n 18 Nykarleby 10/7/97
61,34     Toni Hiekka GamlakIF 22 Karleby 11/8/06
 
61,12     Benny Tjäru GamlakIF 21 Levanger, Nor 29/7/95
60,81     Jona Nylund IK Falken 18 Mariehamn 17/9/11
60,09     Juha Mäki-Asiala GamlakIF 19 Nivala 18/7/00
 
 
 
      1 0 - K A M P        
 
7931     Kaj Ekman Vasa IS 27 Vasa 24-25.8.91
7440     Jan-Erik Romar IF Nyk.n 23 Sao Paulo, Bra  8-9.11.80
7187     Stefan Myntti Vasa IS 22 Nykarleby 22-23.8.92
6700     Alf-Håkan Romar IF Nyk.n 24 Vasa   4-5.6.88
6650     Johnny Berglund IF VOM 20 Åbo   7-8.8.93
6557     Joli Koivu IF Länken 18 Tammerfors 24-25.7.08
6536     Jouko Nikula GamlakIF 22 Åbo   2-3.7.76
6534     Jan Ekman Vasa IS 24 Huittinen  30-1.7.84
6430     Jan-Erik Höglund Vasa IS 22 Nykarleby 27-28.8.94
6412     Victor Högholm IF Femman 21 Lahtis 24-25.8.12
 
6379     Sigvald Blomqvist  Nykarleby IK 27 Gamlakarleby   5-6.9.64
6286     Tommy Gull IF Kraft 19 Sibbo 17-18.6.00
6146     Kristoffer Sandell IK Falken 20 Korsholm 12-13.6.99
6135     Raimo Hormalainen IF Drott 18 Vanda 27-28.8.66
6077     Robert Strandvall IF Åsarna 22 Lappajärvi 17-18.9.99
6051     Roger Lindholm Vasa IS 24 Oravais   2-3.6.84
6028     Johan Näs IF Nyk.n 23 Nykarleby 22-23.8.92
6020     Viking Brunell Jeppo IF 23 Nykarleby 12-13.9.64
5967     Börje Vähämäki Vasa IS 20 Nykarleby 12-13.9.64
5947     Pontus Troberg Oravais IF 27 Jakobstad 16-17.8.80
5906     Anders Nyberg GamlakIF 20 Tammerfors 25-26.7.81
 
 
 
 
D a m e r             per 31.10.2012  
 
 
      100 M          
 
11,19 +1,8   Mona-Lisa Pursiainen GamlakIF 22 Warszawa, Pol 4/8/73
11,80 +1,7   Petra Stenman IF Drott 21 Nastola 19/8/95
11,87 +1,7   Camilla Wirén IF Kraft 24 Joensuu 20/7/02
12,03     Ulla Lax GamlakIF 24 Helsingfors/S 17/8/74
12,07 +1,3   Emma Linton IF Kraft 16 Vasa  31/7/04
12,10  +1,1   Elina Lehtimaa  IF Kraft 20 Seinäjoki 7/8/99
12,10 +1,0   Jessica Smulter IF Kraft 24 Närpes 2/6/04
12,11 +1,9   Sonja Finell Vasa IS 21 Jakobstad 9/8/89
12,13 +1,6   Annika Granqvist Vasa IS 20 Jakobstad 15/8/93
12,16 +1,9   Nina Fröjd IF Drott 16 Kristinestad  6/8/95
 
12,16 +1,8   Jonna Julin IF Nyk.nejden 17 Jämsänkoski 4/7/10
12,17 +1,1   Ann-Sofi Nyman IF Kraft 19 Kuopio 29/6/96
12,19 +1,1   Maria Bäckström IF Kraft 27 Saarijärvi 22/6/02
12,22 +1,4   Christina Wilson Vasa IS 23 Vasa 23/7/89
12,27 +1,3   Sanna Nygård Vasa IS 24 Mariehamn 9/9/12
12,34  +0,8   Mikaela Pått IF Femman 18 Orimattila 14/8/99
12,35 +2,0   Vanessa Vandy Vasa IS 17 Närpes  8/6/06
12,36 +0,4   Nina Wikman IF Drott 16 Stockholm 1/9/79
12,36 +1,8   Carina Sandström IF Drott 20 Vasa 20/8/90
12,38 +1,9   Carina Kjellman IK Falken 28 Närpes  13/6/91
12,40 +1,6   Moa Cederberg IK Falken 17 Närpes  24/7/04
12,42 +1,3   Lena Edén Vörå IF 20 Karleby 5/8/78
12,42 +2,0   Tina Rättyä IF Drott 26 Brahestad 20/7/94
 
  Bättre i medvind:          
 
11,63  +2,5   Petra Söderström IF Drott 25 Kuortane 26/6/99
11,96 +4,2   Emma Linton IF Kraft 16 Tammerfors 7/7/04
12,04 +3,8   Sonja Finell Vasa IS 21 Vasa 20/6/89
12,04 +3,7   Ann-Sofi Nyman IF Kraft 19 Närpes 30/5/96
12,07  +2,6   Elina Lehtimaa IF Kraft 20 Brahestad 14/8/99
12,11 +2,1   Annika Granqvist Vasa IS 23 Nykarleby 30/7/96
12,12 +4,2   Christina Wilson Vasa IS 23 Nykarleby 2/7/89
12,15 +2,7   Emma Linton IF Kraft 14 Närpes 7/8/02
12,23  +2,1   Carina Kjellman IK Falken 23 Vasa 6/7/86
12,24 +4,2   Jessica Smulter IF Kraft 21 Korsholm 31/7/01
12,33  +2,2   Mikaela Pått IF Femman 16 Ilmajoki 12/7/97
12,33 +3,8   Felicia Åbacka IF Fyren 16 Esbo/A 15/6/2013
12,36 +2,7   Tina Rättyä IF Drott 23 Uleåborg 16/7/91
12,36 +3,1   Moa Cederberg IK Falken 17 Närpes 24/7/04
12,39  +4,9   Anne Hautamäki IF Nyk.n 16 Pargas 31/7/94
12,39 +3,0   Patricia Fors IF VOM 16 Borgå 12/9/09
 
  Manuell tidtagning (bättre än eltid):        
 
11,8     Ulla Lax GamlakIF 24 Jakobstad 29/6/74
11,9 +1,4   Nina Wikman IF Drott 17 Kelviå 17/8/80
11,9 +1,5   Sonja Finell Vasa IS 17 Närpes 27/6/85
12,1 +1,5   Carina Kjellman IK Falken 22 Närpes 27/6/85
 
 
 
      200 M          
 
22,39  +0,6   Mona-Lisa Pursiainen GamlakIF 22 Moskva 20/8/73
23,93 -2,0   Petra Stenman IF Drott 21 Helsingfors/S  27/8/95
24,18 +1,2   Sonja Finell Vasa IS 21 Vasa 22/7/89
24,25 +2,0   Camilla Wirén IF Kraft 24 Joensuu 21/7/02
24,55 +0,8   Tina Rättyä IF Drott 26 Helsingfors/S 8/8/94
24,63 +1,5   Ann-Sofi Nyman IF Kraft 19 Vasa 13/7/96
24,73 +1,8   Jonna Julin IF Nyk.nejden 17 Kajana 8/8/10
24,80 -0,2   Christina Wilson  Vasa IS 21 Närpes 25/7/87
24,84 +1,5   Annika Granqvist Vasa IS 23 Vasa 13/7/96
24,95  +1,9   Elina Lehtimaa IF Kraft 20 Brahestad 15/8/99
 
25,09 -0,1   Karin Storbacka IK Falken 22 Lovisa 7/8/09
25,17 -0,9   Nina Fröjd IF Drott 16 Orimattila 30/7/95
25,19  0,0   Sanna Nygård Vasa IS 25 Pedersöre 15/7/2013
25,23     Ulla Lax GamlakIF 25 Seinäjoki 18/7/75
25,23 +0,1   Emelie Krook IF Kraft 22 Vörå 14/8/12
25,23 +0,3   Anna Julin IF Nyk.n 19 Kuortane 3/8/2013
25,23 -1,7   Simone Wiklund IF Nyk.n 21 Brahestad 1/9/2013
25,24 +0,1   Jonna Skrifvars IF Nyk.nejden 22 Vörå 14/8/12
25,25 +0,5   Jessica Smulter IF Kraft 24 Närpes  23/7/04
25,26 +1,1   Nina Wikman  IF Drott 16 Helsingfors/S 11/8/79
                 
25,32 +1,3   Maria Bäckström IF Kraft 27 Borgå 26/7/02
25,33 -0,2   Jeanine Nygård IF Drott 19 Nykarleby 16/7/10
25,38 -0,8   Carina Kjellman IK Falken 23 Sibbo 16/8/86
25,41  +0,3   Ann-Louise Strengell Vasa IS 18 Oravais 27/8/88
25,46 +0,4   Monica Abbors IF Drott 18 Mariehamn  28/7/90
25,49 +0,4   Carina Sandström IF Drott 20 Mariehamn 28/7/90
25,50 +0,1   Emma Linton IF Kraft 15 Vasa 1/7/03
 
 
  Bättre i medvind:          
 
23,77 +2,1   Sonja Finell Vasa IS 23 Esbo/Alberga 13/7/91
24,72 +3,0   Jonna Julin IF Nyk.nejden 18 Kristinestad 29/7/11
24,79  +2,8   Christina Wilson Vasa IS 23 Nykarleby 1/7/89
25,07 +2,3   Nina Fröjd IF Drott 17 Kajana 11/8/96
25,21 +6,5   Monica Abbors IF Drott 18 Joensuu 15/7/90
25,40 +2,6   Carina Sandström IF Drott 20 Mariehamn 28/7/90
25,50  +3,0   Maria Stenbacka Vasa IS 19 Jakobstad 9/7/88
 
 
  Manuell tidtagning (bättre än eltid):        
 
24,7     Nina Wikman IF Drott 16 Jakobstad 7/7/79
24,9     Ulla Lax GamlakIF 24 Helsingfors/S 10/9/74
 
  Bättre i medvind          
25,0     Lena Edén Vörå IF 21 Jakobstad 7/7/79
 
 
 
      400 M          
 
51,27     Mona-Lisa Pursiainen GamlakIF 22 Helsingfors/S 16/9/73
52,47     Petra Söderström IF Drott 25 Göteborg 4/9/99
52,62     Sonja Finell Vasa IS 23 Helsingfors/S 29/7/91
53,87     Karin Storbacka IK Falken 22 Esbo/A 1/8/09
55,35     Anna Sandbacka IF Kraft 18 Tammerfors 15/7/98
55,35     Jonna Skrifvars IF Nyk.n 22 Vasa 27/7/2013
55,81     Jonna Julin IF Nyk.n 18 Åbo 6/8/11
56,45     Ann-Louise Strengell Vasa IS 18 Oravais 28/8/88
56,48     Zenitha Eriksson IF Nyk.n 18 Ylivieska 14/8/10
56,58     Simone Wiklund IF Nyk.n 21 Vasa 27/7/2013
                 
56,60     Jeanine Nygård IF Drott 20 Nystad 20/8/11
56,65     Christina Wilson Vasa IS 22 Närpes 28/6/88
56,68     Mette Paavolainen IK Falken 19 Villmanstrand 10/8/2013
56,69     Therese Engström IF Drott 19 Joensuu 15/8/98
56,75     Maria Stenbacka Vasa IS 19 Pargas 21/8/88
56,85     Emelie Krook IF Kraft 20 Åbo 6/8/11
56,8     Ulla Lax GamlakIF 24 Karleby 24/8/74
56,8     Nina Wikman IF Drott 17 Vasa 13/9/80
56,98     Emilia Borgmästars IK Falken 19 Villmanstrand 10/8/2013
57,02     Ulrika Söderling IF Fyren 19 Vasa 16/8/81
                 
57,02     Monika Rönnholm IF Femman 25 Athens, USA 13/5/95
57,07     Anna Storlund IF VOM 22 Helsingfors/D 3/9/06
57,38     Marjaana Sojakka IF Drott 29 Helsingfors/D 27/7/97
57,42     Jannica Rönnqvist GamlakIF 20 Helsingfors/D 3/9/06
57,45     Ann-Katrin Kinnari Vasa IS 23 Kristinestad 11/8/91
57,56     Cecilia Långnabba IK Falken 20 Jakobstad 14/7/11
57,76     Jessica Träskelin IF Femman 19 Kristinestad 11/8/91
 
 
 
      800 M          
 
2.02,40     Monika Kinnunen IF Femman 27 Villmanstrand 20/7/97
2.02,99     Karin Storbacka IK Falken 22 Cardiff, UK 15/8/09
2.04,80     Heidi Eriksson IF Nyk.n 25 Lapinlax 24/7/11
2.05,50     Sonja Finell Vasa IS 21 Tammerfors 29/8/89
2.07,62     Zenitha Eriksson IF Nyk.n 18 Esbo/A 30/6/10
2.07,96     Sandra Eriksson IF Nyk.n 20 Lovisa 7/8/09
2.08,45     Anna Sandbacka IF Kraft 19 Lojo 17/7/99
2.08,52     Linda Kalander IK Falken 20 Tavastehus 25/8/98
2.08,57     Marjaana Sojakka IF Drott 29 Villmanstrand 20/7/97
2.08,92     Ann-Katrin Kinnari Vasa IS 23 Helsingfors/S 28/7/91
 
2.08,96     Susanne Kalander IF Femman 25 Uleåborg 8/8/98
2.10,20     Anna Storlund IF VOM 22 Århus, Dan 20/8/06
2.10,56     Jenaine Nygård IF Drott 19 Jämsä 3/7/10
2.10,5     Birgitta Kalander GamlakIF 24 Sotkamo 23/6/79
2.11,01     Tina Rättyä IF Drott 26 Helsingfors/S  9/8/94
2.12,28     Birgitta Nyholm IF Nyk.n 22 Närpes 15/7/84
2.13,03     Sofie Lövdal Vasa IS 17 Tammerfors 15/8/10
2.14,10     Maria Stenbacka Vasa IS 20 Kotka 13/8/89
2.14,22     Heidi Sundberg IF Nyk.n 23 Tammerfors 7/7/04
2.14,2     Rita Bergman Vörå IF 20 Jakobstad 7/7/79
2.14,36     Maria Lindwall IF Drott 18 Nykarleby 1/7/89
 
 
 
      1500 M          
 
4.10,37     Monika Rönnholm IF Femman 26 Bergen, Nor 29/6/96
4.13,66     Karin Storbacka IK Falken 24 Joensuu 27/7/11
4.14,87     Heidi Eriksson IF Nyk.n 25 Sollentuna 28/6/11
4.16,33     Sandra Eriksson IF Nyk.n 24 Jämsä 29/6/2013
4.25,32     Ann-Katrin Kinnari Vasa IS 23 Helsingfors/S 29/7/91
4.25,79     Birgitta Kalander GamlakIF 24 St.Michel 19/8/79
4.29,47     Birgitta Nyholm IF Nyk.n 22 Närpes 14/7/84
4.32,19     Heidi Sundberg IF Nyk.n 23 Kuortane 27/6/04
4.33,17     Sofie Lövdal Vasa IS 20 Saarijärvi 22/6/2013
4.34,19     Marianne Kinaret GamlakIF 18 Stockholm 2/8/75
                 
4.34,6     Benita Norrbäck IF Drott 18 Vasa 16/8/81
4.35,64     Anna Storlund IF VOM 22 Tammerfors 7/6/06
4.36,38     Camilla Richardsson Vasa IS 20 Vasa 28/7/2013
4.36,9     Rita Bergman Vörå IF 21 Karleby 14/7/80
4.36,99     Anna-Lena Snickars IF Kraft 18 Esbo/Otnäs 5/8/84
4.39,3     Nina Wärn Esse IK 19 Helsingfors/N 27/7/70
4.39,96     Anette Björkgård GamlakIF 23 Kuortane 20/7/03
4.40,40     Carina Juselius IF Nyk.n 24 Karleby 25/8/85
4.40,54     Zenitha Eriksson IF Nyk.n 18 Tammerfors 13/6/10
4.41,34     Katarina Skräddar IF Länken 28 Saarijärvi 23/6/12
                 
4.41,49     Anne Norrbo Vasa IS 15 Vasa 21/8/93
4.41,4     Rita Lassus Vasa IS 17 Vasa 29/5/75
4.42,90     Linda Kalander IK Falken 20 Närpes 26/7/98
4.43,29     Sofie From Vasa IS 18 Vasa 19/6/83
4.44,14     Maria Lindwall IF Drott 18 Nykarleby 2/7/89
4.44,1     Ann-Marie Zittra IF Nyk.n 25 Kuortane 20/6/80
 
 
 
      3000 M          
 
  9.03,28     Sandra Eriksson IF Nyk.n 24 Lapinlax 21/7/2013
  9.13,12     Heidi Eriksson IF Nyk.n 25 Helsingfors/D 31/5/11
  9.13,55     Monika Rönnholm IF Femman 22 Tammerfors 13/6/92
  9.31,50     Birgitta Nyholm IF Nyk.n 25 Kuopio 14/8/87
  9.33,89     Birgitta Kalander GamlakIF 24 Helsingfors/S 12/8/79
  9.49,48     Karin Storbacka K Falken 26 Helsingfors/D 20/7/2013
  9.51,19     Carina Juselius IF Nyk.n 24 Jyväskylä 6/8/85
  9.52,35     Anette Björkgård GamlakIF 20 Saarijärvi 25/6/00
  9.52,39     Katarina Skräddar IF Länken 28 Alavus 6/6/12
  9.53,87     Benita Norrbäck IF Drott 19 Tammerfors 21/6/82
                 
  9.54,21     Heidi Strandvall IF Nyk.n 23 Närpes  24/7/04
  9.54,82     Camilla Richardsson Vasa IS 20 Kauhajoki 7/8/2013
  9.55,28     Ann-Katrin Kinnari Vasa IS 22 Mariehamn 28/7/90
  9.59,91     Anne Norrbo  Vasa IS 15 Ilmajoki 5/9/93
10.00,4     Ann-Marie Zittra IF Nyk.n 25 Vanda/Myrbacka 24/8/80
10.05,49     Sofie Lövdal Vasa IS 19 Kurikka 4/8/12
10.08,2     Marianne Kinaret GamlakIF 17 Vammala 3/8/74
10.09,52     Anna-Lena Snickars IF Kraft 18 Närpes 15/7/84
10.11,10     Heidi Björkgård GamlakIF 20 Keuruu 21/6/02
10.19,23     Anni Ruostekoski IF Länken 22 Helsingfors/D 20/7/2013
                 
10.25,8     Anne Berg IF Femman 18 Saarijärvi 29/7/79
10.29,34     Paula Holma IF VOM 17 Äänekoski 16/8/02
10.29,73     Maj-Lis Eklund IF Kraft 34 Jakobstad 5/7/87
10.29,87     Lotta Bäckström IF Drott 18 Nykarleby 18/7/92
10.33,31     Anna Storlund IF VOM 16 Jyväskylä 4/8/00
10.36,6     Lena Byggmästar IF Drott 17 Jakobstad 28/7/86
10.36,6     Sofie From Vasa IS 18 Alahärmä 5/6/83
 
 
 
      5000 M          
 
16.01,72     Sandra Eriksson IF Nyk.n 24 Kuortane 3/8/2013
16.26,98     Heidi Eriksson IF Nyk.n 25 Åbo 5/8/11
16.52,89     Anette Byskata GamlakIF 26 Tavastehus 15/8/06
17.05,52     Birgitta Nyholm IF Nyk.n 27 Lojo 27/8/89
17.07,7     Katarina Skräddar IF Länken 27 Tavastehus 24/8/11
17.12,12     Leena Puotiniemi IF Länken 35 St Michel 30/7/11
17.17,72     Carina Juselius IF Nyk.n 26 Jakobstad 4/7/87
17.21,86     Maj-Lis Eklund IF Kraft 34 Jakobstad 4/7/87
17.24,49     Camilla Richardsson Vasa IS 20 Brahestad 1/9/2013
17.28,47     Heidi Björkgård GamlakIF 21 Helsingfors/S 11/8/03
                 
17.37,97     Anna-Lena Snickars IF Kraft 19 Varkaus 26/7/85
18.01,00     Anni Ruostekoski IF Länken 22 Vasa 26/7/2013
18.03,74     Anne Norrbo Vasa IS 18 Vörå 20/7/96
18.12,73     Lotta Bäckström IF Drott 18 Stjördal, Nor 1/8/92
18.15,98     Heidi Sundberg IF Nyk.n 18 Trondheim, Nor 28/6/98
18.20,94     Benita Norrbäck IF Drott 27 Nykarleby 8/7/90
18.43,2     Birgitta Kalander IF Drott 21 Jakobstad 30/5/76
19.13,61     Jessica Strandholm IF Fyren 20 Nykarleby 20/8/02
19.18,15     Susanne Kalander IF Femman 23 Vörå  20/7/96
19.19,2     Eija Krook IF Kraft 42 Närpes 22/8/01
 
19.32,86     Barbro Nyby Malax IF 21 Hommelvik, Nor 8/7/89
19.41,1     Sabina Back IF Kraft 14 Kristinestad 19/9/92
19.44,83     Ingegerd Stara IK Falken 22 Vasa 22/8/88
 
 
 
 
      10000 M          
 
34.12,20     Sandra Eriksson IF Nyk.n 23 Göteborg 2/9/12
34.15,72     Leena Puotiniemi IF Länken 35 Helsingfors/S 9/9/11
34.58,26     Katarina Skräddar IF Länken 28 Keuruu 5/8/12
35.21,14     Anette Byskata GamlakIF 26 Jyväskylä 21/7/06
35.34,90     Carina Juselius IF Nyk.n 26 Kuopio 16/8/87
36.51,2     Maj-Lis Eklund IF Kraft 34 Ähtäri 4/6/87
37.50,99     Anni Ruosteskoski IF Länken 21 Lahtis 23/8/12
38.25,07     Anna-Lena Snickars IF Kraft 19 Vasa 27/8/85
38.38,0     Monica Salo IF Åsarna 22 Jakobstad 23/8/88
39.17,3     Ingegerd Stara IK Falken 22 Vanda/Myrbacka 31/8/88
 
40.17,30     Jessica Strandholm  IF Fyren 22 Pedersöre 6/7/04
40.37,83     Eija Krook IF Kraft 43 St.Michel 28/7/02
41.01,2     Ann-Katrin Haga  IF Åsarna 38 Jakobstad 18/8/99
41.44,8     Anne Hattar IF Drott 34 Jakobstad 18/8/99
 
 
 
      MARATON        
 
2.35.54     Leena Puotiniemi IF Länken 35 Berlin 25/9/11
2.41.04     Carina Juselius IF Nyk.n 25 Jyväskylä 25/5/86
2.48.59     Maj-Lis Eklund IF Kraft 39 Vasa 5/9/92
2.50.48     Anette Byskata GamlakIF 26 Joutseno 23/9/06
2.58.41     Britt Sandvik IF Femman 48 Vasa 11/9/93
3.05.12     Ann-Katrin Haga IF Åsarna 41 Vasa 7/9/02
3.06.06     Lotta Bäckström IF Drott 18 Helsingfors 15/8/92
3.09.26     Anette Rokala IF VOM 37 Helsingfors 17/8/2013
3.10,22     Nina Bergkulla IF Femman 42 Berlin 29/9/2013
3.10,39     Josefin Sjölind IK Falken 28 Barcelona 17/3/2013
                 
3.11.29     Sonja Granqvist Vasa IS 48 Jakobstad 23/7/77
3.11,53     Jannica Rönnqvist IK Falken 27 Berlin 29/9/2013
3.11.55     Kerstin Sund Maxmo SK 50 Stockholm 12/6/99
3.17.09     Eija Krook IF Kraft 41 Tammerfors 17/9/00
3.18.43     Linnea Fagerlund IF Drott 45 Stockholm 4/6/88
3.19.26     Anne Norrbo Vasa IS 23 Helsingfors 18/8/01
3.19.40     Sol-Britt Björklund IF Femman 46 Stockholm 14/6/03
3.19.47     Marja Lindqvist IF Kraft 36 Stockholm 5/6/93
3.19.48     Benita Norrbäck-Stenman IF Drott 41 Stockholm 5/6/04
3.19.56     Anette Häggdahl IF Femman 41 Lahtis 8/8/09
                 
3.21.28     Monika Gullström IF Kraft 36 Stockholm 1/6/91
3.23.29     Gun-Britt Svanström IF Kraft 39 Umeå 20/10/01
 
 
 
      80 M HÄCK        
 
11,76  +0,4   Maria Bäckström IF Kraft 16 Parkano 20/7/91
11,77  +1,8   Iisa Smeds Vasa IS 15 Orimattila 24/8/2013
11,91 +1,2   Tina Rättyä IF Drott 16 Vasa 22/8/84
11,8 +0,7   Inger Ann Lindholm IF Nyk.n 15 Alahärmä 9/7/87
12,08 +1,7   Sari Lamminaho Kaskö IK 16 Kajana 25/7/81
12,09 -1,1   Petra Sund Vasa IS 16 Kankaanpää 13/8/88
12,09 +2,0   Simone Wiklund IF Nyk.n 15 Pedersöre 15/7/07
12,15 +2,0   Nathalie Brännkärr Vasa IS 15 Pedersöre 15/7/07
12,16 +1,4   Vanessa Vandy Vasa IS 15 Korsholm 10/8/04
12,0  +1,4   Johanna Nystedt GamlakIF 16 Esbo/Alberga 3/9/83
12,30 +0,9   Alexandra Kvist IF Femman 15 Jämsänkoski 8/7/04
 
  Bättre i medvind:          
11,89  +3,2   Inger Ann Lindholm IF Nyk.n 15 Vasa 28/6/87
11,92 +2,8   Simone Wiklund IF Nyk.n 15 Vanda/D 16/9/07
12,08 +2,7   Pia Ekman IF Länken 16 Helsingfors/D 19/8/89
12,26 +2,7   Milla Häggblom Vasa IS 16 Helsingfors/D 19/8/89
12,33 +2,7   Petra Stenman IK Falken 15 Helsingfors/D 19/8/89
12,33 +4,3   Linda Westö IF Femman 14 Närpes 23/7/04
 
 
 
      100 m HÄCK        
 
13,74  +1,4   Tina Rättyä IF Drott 26 Stockholm 27/8/94
13,83 +1,4   Maria Bäckström IF Kraft 27 Närpes 6/6/02
14,13 +1,6   Simone Wiklund IF Nyk.n 21 Vasa 26/7/2013
14,15 +1,0   Petra Stenman IF Drott 21 Nykarleby 25/7/95
14,64 +1,0   Anna Järvinen IF Femman 23 Kristinestad 30/7/11
14,65  +1,4   Pamela Aalto IF Femman 20 Villmanstrand 19/7/97
14,67  +1,0   Tove Burman IF Femman 19 Närpes 30/7/99
14,78 +1,5   Sari Lamminaho IF Kraft 19 Vasa 16/6/84
14,98 +1,2   Sari Mäkipelto IK Falken 19 Nykarleby 25/7/95
15,04 -0,7   Nina Fröjd IF Drott 16 Kyrkslätt 9/9/95
 
15,15 +0,4   Maija Krook IF Kraft 18 Nykarleby 17/7/07
15,25 +0,7   Carina Kjellman IK Falken 22 Kangasniemi 3/8/85
15,30  +1,1   Pia Ekman IF Länken 24 Vörå 21/8/97
15,31  +1,9   Petra Sund Vasa IS 18 Lojo/Virkby 11/8/90
15,37 +1,2   Heidi Lindholm IF Länken 20 Åbo 5/8/11
15,38 +1,4   Emilia Nylund Vasa IS 18 Närpes 2/6/10
15,43     Susanne Sundqvist IF Drott 18 Seinäjoki 20/7/75
15,51 +1,1   Jenny Möuts Vasa IS 18 Korsholm 22/6/10
15,57  +1,9   Eva Sundsten Oravais IF 18 Karleby 6/8/78
15,59  +1,9   Ann-Sofi Blomqvist IF Drott 18 Lojo/Virkby 12/9/87
 
15,60 -0,4   Sanna Nygård Vasa IS 17 Sibbo 2/9/05
15,61 +0,6   Erja Koivunen GamlakIF 18 Kaljoki 26/6/82
15,64 +1,6   Inger Ann Lindholm IF Nyk.n 16 Vasa 17/9/88
15,70 0,0   Jonna Huhtaoja Malax IF 18 Karis 12/9/03
 
 
  Bättre i medvind:          
14,54 +6,2   Tove Burman  IF Femman 21 Euraåminne 12/8/01
14,58 +2,4   Anna Järvinen IF Femman 24 Korsholm 26/6/12
14,83 +2,1   Sari Mäkipelto IK Falken 19 Pieksämäki 18/8/95
15,10 +3,9   Heidi Lindholm IF Länken 19 Ylivieska 15/8/10
15,14 +2,1   Pia Ekman IF Länken 18 Pargas 7/9/91
15,18  +6,2   Petra Sund Vasa IS 18 Kristinestad 17/7/90
15,30 +2,1   Eva Sundsten Oravais IF 21 Vasa 19/7/81
15,34 +2,3   Sanna Nygård Vasa IS 18 Pedersöre 29/8/06
15,50 +4,3   Jenny Möuts Vasa IS 18 Ylivieska 15/8/10
15,65 +2,1   Anne Ijalainen Vasa IS 18 Vasa 19/8/86
 
 
  Manuell tidtagning bättre än eltid):        
 
13,7 +1,4   Maria Bäckström IF Kraft 27 Korsholm 11/6/02
15,1     Eva Sundsten Oravais IF 18 Jakobstad 9/8/78
 
  I medvind:              
14,9     Susanne Sundqvist IF Drott 18 Jakobstad 26/7/75
 
 
 
      200 M HÄCK        
 
28,43 -0,4   Maria Bäckström IF Kraft 16 Parkano 21/7/91
29,04 +1,6   Petra Sund Vasa IS 16 Vasa 1/8/88
29,43 -0,4   Karin Högnäs IF Femman 16 Parkano 21/7/91
29,5 -2,4   Tina Rättyä IF Drott 16 Närpes 26/6/84
29,9 +0,8   Satu-Maija Lamminaho IF Kraft 16 Borgå 21/8/83
30,18 +0,7   Petra Stenman  IK Falken 15 Helsingfors/D  20/8/89
30,21 +0,6   Pia Ekman  IF Länken 16 Helsingfors/D  20/8/89
30,27 +1,0   Milla Häggblom  Vasa IS 16 Närpes  3/8/89
30,41 +1,0   Ann-Sofi Blomqvist IF Drott 16 Uleåborg  28/7/85
30,2     Lilian Fagerudd IF Drott 19 Kuortane  20/8/72
 
  Bättre i medvind:          
29,14 +4,5   Tina Rättyä IF Drott 16 Karleby 12/8/84
29,3     Ann-Sofi Högnäs IK Myran 18 Jakobstad 27/7/75
29,93 +2,5   Pia Ekman  IF Länken 16 Helsingfors/D  20/8/89
30,05 +2,5   Petra Stenman  IK Falken 15 Helsingfors/D  20/8/89
30,17 +5,1   Emilia Nylund Vasa IS 15 Kauhava 17/8/07
 
 
 
      400 M HÄCK        
 
55,01     Petra Söderström IF Drott 25 Göteborg 5/9/99
59,35     Tina Rättyä IF Drott 20 Huddinge, Sve 28/8/88
61,14     Caroline Backa IK Falken 22 Helsingfors/D 7/6/09
62,48     Ann-Louise Strengell Vasa IS 21 Tammerfors 13/8/91
62,90     Sari Lamminaho  IF Kraft 20 Lahtis 18/8/85
62,91     Pia Ekman IF Länken 24 Villmanstrand 19/7/97
63,0     Eva Sundsten Oravais IF 20 Vanda/Myrbacka 23/8/80
63,54     Elin Wahlberg IF Länken 18 Riihimäki 16/8/09
63,55     Jonna Huhtaoja Malax IF 19 Närpes 27/8/04
63,56     Jeanine Nygård IF Drott 21 St Michel 12/8/12
 
63,84     Emelie Krook IF Kraft 20 Nystad 21/8/11
64,26     Janica Furu IF Åsarna 19 Nykarleby 30/8/02
64,50     Karin Högnäs IF Femman 17 Nykarleby 18/7/92
64,58     Emilia Nylund Vasa IS 18 Nykarleby 16/7/10
64,91     Ann-Sofi Blomqvist IF Drott 18 Nykarleby 1/8/87
65,0     Satu-Maija Lamminaho IF Kraft 18 Härnösand, Sve 13/7/85
65,32     Maria Bäckström IF Kraft 18 Kemi 8/8/93
65,56     Jenni Isolammi IF Drott 22 Borgå 26/7/02
65,78     Petra Sund Vasa IS 18 Mariehamn 28/7/90
65,7     Ann-Sofi Högnäs IK Myran 18 Gamlakarleby 10/8/75
 
66,04     Catarina Vestersund IF Drott 17 Sibbo 16/8/86
66,13     Annika Långbacka IF Åsarna 17 Nykarleby 1/7/89
66,17     Carina Strandvall IF Åsarna 17 Nykarleby 1/7/89
66,32     Nina Ahlstrand IF Åsarna 18 Vörå 1/7/98
 
 
 
      3000 M HINDER        
 
  9.38,38     Sandra Eriksson IF Nyk.n 24 Stockholm 8/9/2013
10.21,91     Sofie Lövdal Vasa IS 20 Tammerfors 13/7/2013
10.21,92     Camilla Richardsson Vasa IS 20 Joensuu 9/6/2013
10.37,80     Heidi Sundberg IF Nyk.n 22 Helsingfors/S 10/8/03
11.47,81     Jessica Strandholm IF Fyren 22 Vasa  31/7/04
 
 
 
      H Ö J D          
 
187     Susanne Sundqvist IF Drott 19 Kuortane 26/6/76
184     Carina Kjellman IK Falken 21 Huittinen 30/6/84
180     Erja Koivunen GamlakIF 17 Vanda/Myrbacka 12/7/81
179     Tina Rättyä IF Drott 18 Tusby 28/6/86
176     Sonja Strang IF VOM 20 Viitasaari 22/7/00
174     Maria Holm IF Nyk.n 17 Jyväskylä 3/8/02
174     Elin Pajunen IF Åsarna 17 Esbo/A 18/8/12
170     Pamela Aalto IF Femman 22 Vasa 6/7/99
169     Sara-Lotta Huhtaoja Malax IF 19 Imatra 3/8/02
169     Jessica Ingo Vasa IS 18 Viitasaari 26/6/08
 
168     Erja Hanhikoski GamlakIF 18 Kuortane 25/6/77
168     Johanna Suikkanen IF VOM 17 Hyvinge 18/8/01
167     Camilla Ingman IF Femman 19 Oravais 22/7/90
167     Katrine Grön IK Falken 14 Pargas 8/9/91
166     Petra Sund Vasa IS 16 Vasa 4/6/88
166     Monica Abbors IF Drott 17 Hommelvik, Nor 8/7/89
166     Jeanine Nygård IF Drott 17 Kannus 6/9/08
165     Christel Ahlskog IF Femman 17 Vasa 18/8/87
165     Annika Långbacka IF Åsarna 17 Närpes 26/8/89
165     Charlotte Sjöholm IF Nyk.n 16 Nykarleby 31/8/02
165     Maija Krook IF Kraft 17 Jakobstad 1/9/06
165     Anna Järvinen IF Femman 20 Nykarleby 17/8/08
 
 
 
      S T A V          
 
436     Vanessa Vandy Vasa IS 20 Lappo 8/7/09
415     Paulina Sigg IF Kraft 21 München, Tys 7/8/02
401     Erica Hjerpe IF Femman 20 Närpes 14/8/2013
385     Jutta Salmela Vasa IS 20 Lahtis 26/8/12
360     Jessica Westö IF Femman 19 Björneborg 17/7/05
360     Maija Krook IF Kraft 18 Teuva 22/7/07
350     Alina Strömberg Larsmo IF 14 Laihela 5/8/2013
340     Linda Westö IF Femman 16 Janakkala 20/8/06
340     Ellinor Kronholm IF Femman 16 Laihela 5/8/2013
335     Junia Koivu IF Länken 15 Kervo 22/8/08
                 
331     Vendela Nylund Vasa IS 17 Nykarleby 19/6/12
330     Hanna Björkqvist IF Femman 17 Haapajärvi 13/6/00
330     Emilia Wilhelms IF Kraft 19 Somero 7/7/00
330     Henrika Gästgivars Vasa IS 16 Vasa 10/8/07
315     Ann Sunabacka IF Åsarna 16 Ylivieska 15/7/97
310     Michelle Vandy Vasa IS 16 Korsholm 21/7/05
300     Ulrika Hatt IF Åsarna 20 Alavus 15/6/97
300     Frida Yrjans IF Kraft 16 Närpes 22/8/01
300     Michelle Renlund IF Femman 16 Korsholm 28/6/11
270     Kajsa Krook IF Kraft 14 Kauhava 18/8/07
                 
270     Jonna Mäkitalo IK Falken 16 Nykarleby 19/6/2013
265     Minna Sundvik IF Femman 15 Borgå 28/7/02
 
 
 
      L Ä N G D          
 
615 +0,4   Tina Rättyä IF Drott 25 Talence, Fra 11/9/93
610 +1,9   Carina Kjellman IK Falken 24 Kuopio 15/8/87
604 +1,4   Sanna Nygård Vasa IS 25 Jämsä 29/6/2013
581 +1,4   Ann-Cathrin Broman Vasa IS 25 Vasa 22/7/89
576   0,0   Kadi Lindman Vasa IS 17 Nedervetil 3/7/2013
571     Susanne Sundqvist IF Drott 18 Jakobstad 26/7/75
570 +0,3   Sofi Fagerholm IF Drott 23 Nykarleby 18/7/07
566 -0,2   Pamela Aalto IF Femman 20 Villmanstrand 20/7/97
565 -0,1   Petra Stenman IF Drott 19 Närpes 8/7/93
565 +1,0   Vanessa Vandy Vasa IS 15 Kristinestad 11/9/04
                 
565 +1,1   Heidi Autio IF VOM 16 Pedersöre 19/6/08
564 +1,6   Victoria Rajasalo IF Länken 19 Åbo 6/8/93
563 +2,0   Anja Häggman IK Falken 25 Karleby 22/7/86
561 +1,9   Maria Rönn IF Kraft 27 Närpes 7/8/02
560 +0,5   Camilla Lillås Tjöck IK 17 Gävle, Sve 30/6/91
558  0,0   Pia Ekman IF Länken 24 Vörå 20/8/97
556     Erja Koivunen GamlakIF 17 Jakobstad 27/6/81
556 +2,0   Malin Westeråker IF Femman 20 Kouvola 6/8/00
553 +1,7   Elina Lehtimaa IF Kraft 20 Brahestad 15/8/99
553 +1,0   Patricia Fors IF VOM 14 Vörå 25/6/07
550 -0,6   Nina Fröjd IF Drott 16 Kyrkslätt 9/9/95
 
 
  Bättre i medvind:          
613 +3,2   Carina Kjellman IK Falken 31 Sundsvall, Sve 23/7/94
594 +2,5   Ann-Cathrin Broman Vasa IS 25 Närpes 27/6/89
589 +3,1   Elina Lehtimaa IF Kraft 21 Jämsä 8/7/00
569 +2,5   Erja Koivunen GamlakIF 17 Vasa 15/8/81
567 +6,5   Malin Westeråker IF Femman 19 Kyrkslätt 24/7/99
551     Petra Sund Vasa IS 15 Vasa 7/7/87
 
 
 
      TRESTEG          
 
13,63 -0,1   Sanna Nygård Vasa IS 25 Stockholm 7/9/2013
13,54 +1,6   Carina Kjellman IK Falken 31 Stockholm 28/8/94
13,33 +1,4   Sofi Liljekvist IF Drott 25 Jämsä 27/6/09
12,18 +0,8   Pamela Aalto IF Femman 20 Vörå 21/8/97
12,10 +2,0   Johanna Suikkanen IF VOM 20 Jakobstad 7/8/04
11,85 +1,3   Kadi Lindman Vasa IS 17 Jämsä 27/6/2013
11,81 +1,7   Camilla Lillås Tjöck IK 19 Åbo 8/8/93
11,75 +0,3   Ann-Cathrin Broman Vasa IS 27 Esbo/Alberga 14/7/91
11,72 +1,6   Annika Stubb IK Falken 18 Pieksämäki 19/8/95
11,69 -0,7   Vanessa Vandy Vasa IS 15 Vetil 15/8/04
 
11,69 +1,9   Anna Pajunen IF Åsarna 16 Pedersöre 8/8/2013
11,64 +1,2   Jenny Möuts Vasa IS 18 Vörå 2/8/10
11,60 +0,9   Viktoria Rajasalo IF Länken 19 Jakobstad 15/8/93
11,41 +0,7   Sandra Smedlund  IF Drott 17 Vasa 31/7/03
11,38 +1,6   Katrin Back IF Åsarna 19 Trondheim, Nor 28/6/98
11,37 +0,3   Maria Bäckström IF Kraft 26 Korsholm 30/8/01
11,35 +0,2   Maria Kulla IK Falken 15 Pello 13/8/00
11,33 +0,4   Mona Nylund IK Falken 17 Kelviå 21/8/98
11,32 -0,6   Malin Westeråker IF Femman 19 Närpes 31/7/99
11,31 -0,6   Josefin Rönnlund Malax IF 15 Nyslott 15/8/99
                 
11,31 +1,1   Rebecca Suoranta IF Femman 15 Korsholm 22/7/09
11,29 +2,0   Jonna Huhtaoja Malax IF 18 Hangö 12/7/03
 
 
 Bättre i medvind:          
11,97 +2,5   Anna Pajunen IF Åsarna 16 Nedervetil 1/8/2013
11,83 +2,4   Camilla Lillås Tjöck IK 20 Närpes 6/8/94
11,71 +5,7   Malin Westeråker IF Femman 19 Kyrkslätt 25/7/99
11,62  +3,0   Victoria Rajasalo IF Länken 17 Esbo/Alberga 14/7/91
11,44 +2,9   Christel Ahlskog IF Femman 20 Valkeakoski 15/7/90
 
 
 
      K U L A          
 
14,62     Anna Öhman Malax IF 19 Drammen, Nor 31/5/95
13,58     Tina Rättyä IF Drott 26 Helsingfors/S 8/8/94
13,55     Marina Åstrand IK Myran 17 Karleby 14/7/81
13,45     Charlotta Granvik IK Falken 18 Nedervetil 21/8/96
13,37     Anneli Virkkala GamlakIF 36 Karleby 14/7/83
13,32     Tuija Vuotila IF Drott 19 Purmo 21/7/68
13,18     Emma Söderlund IF Drott 19 Valkeakoski 6/7/10
12,92     Isabelle Nygårds IF Kraft 18 Närpes 13/6/12
12,67     Mikaela Ingberg Vasa IS 25 Närpes 31/7/99
12,63     Heidi Järvinen Vasa IS 23 Kyrofors 8/7/06
 
12,35     Camilla Granvik IK Falken 17 Himanka 19/6/93
12,22     Pia Sjölind IF Åsarna 18 Karleby 6/8/91
12,04     Marica Mäki Vasa IS 18 Vasa 5/7/86
11,98     Margareta Hemdahl IK Falken 20 Hangö 16/7/78
11,95     Pamela Aalto IF Femman 21 Åbo 23/5/98
11,86     Lena Solvin IF Nyk.n 24 Nykarleby 17/7/10
11,85     Michaela Wiklund IF Nyk.n 20 Söderhamn, Sve 29/7/00
11,82     Anette Holmlund IF VOM 18 Nykarleby 17/6/95
11,76     Hanna Rintamäki IF Femman 21 Helsingfors/D 20/7/2013
11,65     Nina Fogde Malax IF 17 Ähtäri 5/6/86
11,60     Sari Lamminaho IF Kraft 19 Vasa 16/6/84
11,56     Therese Stoor IF Femman 21 Vörå 23/8/00
 
 
 
      D I S K U S        
 
48,52     Hanna Rintamäki IF Femman 21 Vasa 28/7/2013
48,36     Malin Näse IF Åsarna 17 Borgå 17/7/93
47,74     Isabelle Nygårds IF Kraft 18 Kauhajoki 11/8/12
46,38     Anna Öhman Malax IF 19 Levanger, Nor 30/7/95
43,72     Marina Åstrand IF Åsarna 17 Karleby 11/8/81
43,02     Emma Rintamäki IF Femman 19 Villmanstrand 10/8/2013
42,58     Anette Holmlund IF VOM 18 Oravais 4/6/95
42,54     Ritva Häggman IF Drott 18 Karleby 21/6/77
42,51     Kirsi Kangasharju IF Länken 31 Kristinestad 25/7/05
42,50     Pernilla Ek  IF Kraft 20 Sibbo 8/8/08
                 
42,22     Pia Sjölind IF Åsarna 18 Kristinestad 11/8/91
42,16     Marika Åstrand IF Åsarna 20 Karleby 10/6/86
42,16     Emma Rintamäki IF Femman 18 Kauhajoki 11/8/12
41,82     Jeanette Rönnqvist IF Nyk.n 20 Kauhajoki 5/7/95
41,62     Inger Staffans Vörå IF 21 Vörå 28/7/89
40,68     Siv Huldén IF Åsarna 18 Oravais 6/7/88
39,56     Mikaela Ingberg Vasa IS 21 Nykarleby 25/7/95
38,92     Malin Mattsson IF Nyk.n 19 Nivala 21/8/94
38,20     Merja Vuotila IF Drott 18 Jakobstad 29/6/73
37,64     Tuula Vuotila IF Drott 20 Ylivieska 13/7/69
37,64     Inger Rönnbacka IF Åsarna 15 Nedervetil 9/9/82
 
37,58     Stina Bergman Vörå IF 17 Hangö 15/7/78
37,05     Jennifer Söderlund Malax IF 19 Malax 26/6/2013
37,00     Helen Östman Oravais IF 18 Korsnäs 4/9/88
 
 
 
      S L Ä G G A        
 
66,26     Lena Solvin IF Nyk.n 22 Kaustby 28/6/08
55,51     Junia Koivu IF Länken 16 Helsingfors/D 24/5/09
52,52     Pernilla Fors IF Länken 18 Kaustby 17/6/12
52,32     Heidi Sandkulla IF Åsarna 19 Kaustby 23/2/2013
47,24     Pernilla Ek IF Kraft 17 Korsholm 20/7/05
46,32     Rosita Nylund IF Nyk.n 18 Borgå/Borgbacken 3/3/02
45,15     Katarina Myllymäki IF Femman 16 Kristinestad 25/9/11
44,22     Lis-Mari Westermark IF Kraft 19 Närpes 22/8/01
43,12     Noora Eränen IF Länken 17 Seinäjoki 22/8/09
41,72     Anette Holmlund IF VOM 19 Vörå 20/7/96
 
41,12     Nadja Myllyviita IF Länken 18 Kristinestad 13/6/11
40,38     Hanna Rintamäki IF Femman 18 Närpes 27/7/10
40,26     Desiré Rönngren IF Länken 17 Kristinestad 10/6/2013
39,72     Yvonne Backgren IF Fyren 20 Vörå 25/7/00
39,14     Annika Östman IK Falken 18 Närpes 25/7/07
38,81     Maria Asplund IF Kraft 17 Närpes 3/6/99
38,38     Minea Håkans Vasa IS 17 Kristinestad 25/9/05
37,62     Johanna Levlin IK Falken 16 Pedersöre 14/6/07
37,42     Susanna Åstrand IF Länken 16 Kristinestad 8/7/02
37,30     Jennifer Söderlund Malax IF 16 Vörå 8/7/10
 
36,82     Anna Öhman Malax IF 20 Vörå 20/7/96
36,52     Emma Rintamäki IF Femman 19 Nedervetil 31/7/2013
36,29     Mikaela Skytte IF Åsarna 16 Vörå 10/7/01
35,43     Emmelie Knutar IK Falken 20 Nedervetil 16/7/12
 
 
 
      S P J U T   alla modeller      
 
67,32     Mikaela Ingberg Vasa IS 23 Dublin, Irl 7/6/97
58,24     Anneli Virkkala GamlakIF 36 Karstula 12/6/83
49,02     Tina Rättyä IF Drott 24 Barcelona, Spa 2/8/92
48,34     Ulla-Stina Snickars Malax IF 23 Korsnäs 3/7/91
45,52     Sari Lamminaho IF Kraft 20 Närpes 7/7/85
43,60     Lis-Marie Hjort Oravais IF 17 Kristinestad 6/5/90
43,08     Sofia Wallgren IK Falken 16 Mariehamn 20/9/08
42,83     Emma Söderlund IF Drott 19 Nykarleby 16/7/10
42,30     Kati-Maarit Hautamäki IK Falken 18 Helsingfors/D 27/7/97
41,70     Carina Kjellman IK Falken 22 Kangasniemi 4/8/85
 
41,66     Petra Sund Vasa IS 17 Spala, Pol 21/5/89
41,50     Marica Mäki Vasa IS 19 Vasa 30/6/87
41,26     Maria Finell Vasa IS 16 Vanda/Dickursby 16/8/92
41,22     Anna Öhman Malax IF 17 Mariehamn 24/7/93
40,88     Helena Åsvik IF Åsarna 16 Karleby 6/8/91
40,64     Aune Ikonen Oravais IF 31 Närpes 1/7/68
40,56     Malin Näse IF Åsarna 19 Kristinestad 6/8/95
40,48     Heli Taimisto IF Kraft 17 Kelviå 24/7/84
40,46     Ann-Charlotte Kjerp Vörå IF 17 Borgå 20/9/75
40,46     Michaela Wiklund IF Nyk.n 16 Kannus 22/8/96
39,64     Inger Rönnbacka IF Åsarna 15 Jakobstad 18/9/82
 
 
 
Nya modellen              
64,03     Mikaela Ingberg Vasa IS 26 Berlin 1/9/00
43,08     Sofia Wallgren IK Falken 16 Mariehamn 20/9/08
42,83     Emma Söderlund IF Drott 19 Nykarleby 16/7/10
39,60     Maria Bäckström IF Kraft 24 Närpes 31/7/99
39,26     Jessica Hinkka IK Falken 18 Kauhajoki 11/8/12
39,25     Mona Nylund IK Falken 19 Vörå 26/7/00
37,40     Michaela Wiklund IF Nyk.n 20 Pedersöre 14/7/00
37,24     Maria Dahlbacka IF Nyk.n 21 Kristinestad 22/8/99
36,87     Heidi Lindholm IF Länken 19 Nykarleby 16/7/10
36,77     Malin Näse IF Åsarna 23 Kristinestad 22/8/99
 
 
 
      5 - K A M P        - 1968
      (80m häck,kula,höjd,längd,200m)      
  1971 års tabell              
3271     Susanne Sundqvist IF Drott 16 Vasa 17-18.8.73
 
      (100m häck, kula, höjd, längd, 200m)     1969 -
  1971 års tabell              
3004     Gun Krook IF Kraft 17 Vasa 28-29.6.76
3003     Maija-Liisa Limnell GamlakIF 19 Helsingfors/S 16-18.8.69
 
 
      (100m häck, kula, höjd, längd, 800m)      
  1971 års tabell              
3024     Carina Kjellman IK Falken 17 Pargas  7 9.80
3002     Erja Koivunen GamlakIF 16 Jakobstad  17 8.80
 
 
 
      7 - K A M P        
      (100m häck, höjd, kula, 200m, längd, spjut, 800m)  
  1984 års tabell              
6241     Tina Rättyä IF Drott 26 Helsingfors/S   8-9.8.94
5380     Carina Kjellman IK Falken 22 Kangasniemi   3-4.8.85
5000     Sari Lamminaho IF Kraft 19 Huittinen  30.6-1.7.84
5000     Pamela Aalto IF Femman 20 Villmanstrand 19-20.7.97
4865     Petra Sund Vasa IS 17 Tammerfors 11-12.8.89
4523     Heidi Lindholm IF Länken 19 Kajana 7-8.8.2010
4491     Simone Wiklund IF Nyk.n 19 Åbo 4-6.8.2011
4421     Jeanine Nygård IF Drott 19 Huittinen 3-4.9.2010
4409     Ann-Louise Klockars Malax IF 18 Åbo 20-21.7.84
4281     Maria Finell Vasa IS 17 Kemi   6-7.8.93
 
4257     Ann-Louise Strengell Vasa IS 21 Vasa 24-25.8.91
4230     Maria Dahlbacka IF Nyk.n 18 Sibbo 17-18-8.96
4201     Caroline Backa IK Falken 18 Vasa 23-24.7.05
4183     Annika Långbacka IF Åsarna 17 Närpes 26-27.8.89
4029     Johanna Nystedt GamlakIF 17 Åbo 20-21.7.84
4025     Tove Burman IF Femman 19 Korsholm 12-13.6.99

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan