- » Regelsamlingar
- » Mästerskapsregler-2023
- » Mästerskapsregeländringar 2023.pdf
- » WA:s regeländringar 2022
- » Friidrottsdomarens Start Guide-2022.pdf
- » IAAF-Regeländringar-2019-2020.pdf
- » Regel 180-17-f.o.m 11.3.2019
- » Regeländringar 1.1.2018 (IAAF)
- » Regeländringar 1.1.2016 (IAAF)
- » Banlottning i halltävlingar
- » Deltagande i två grenar-utebli
- » SFIM-regler-2018
- » Friidrottsregler för barn (2019)
- » Flying Finns-regler.pdf
- » Regler för dopingtest
- » Friidrottens föreningsliga
- » Tävlingen om Kaleva Malja
- » Ungdomsverksamhetstävling 2016
- » Ungdomsverksamhetstävling-nationella priser
- » Resultatgränser
- » Redskaps & greninfo
- » Int. tävlingsmöjligheter för SFI-friidrottare
- » ÖID stöd till tränare
- » Friidrottslicens
- » 19.05.2021 DM i landsvägsgång Vasa
- » 18.09.2021 Terräng DM i Nykarleby
- » 22.07.2021 45:e Jakob Marathon
- » 22.06.2021 Föreningscup deltävling 1 i Pedersöre
- » 19.06.2021 DM Stafett Jakobstad
- » Alla resultat
- » Statistik
- » Noterade ÖID rekord 2020
- » Noterade ÖID rekord 2019
- » Noterade ÖID rekord 2018
- » Rekord - ÖID Herrar
- » Rekord - ÖID Damer
- » ÖID Rekord Herrar (Inomhus)
- » ÖID Rekord Damer (Inomhus)
- » Ungdomsaktivitetstävling 2014
- » Föreningsklassificering 2014
- » Föreningsklassificering 2012
- » ÖID statistik genom tiderna
- » ÖID-statistik-2020
- » ÖID-statistik-2019
- » ÖID statistik 2018
- » ÖID statistik 2017
- » ÖID Statistik 2016
- » ÖID-statistik-2015
- » ÖID-statistik 2014
- » ÖID statistik 2013
- » ÖID statistik 2012
- » Äldre statistik
- » P-F-statistik-2020
- » P-F-statistik-2019
- » Knattepoäng - 2017
- » Knattepoäng-2016
- » Knattepoäng-2015
- » Knattepoäng-2014
- » Knattepoäng 2013
- » Knattepoäng-2012
- » Manuell länk
- » Resultatredovisning
Tävlingar - 29.04.17 - Terräng-DM
Tävlingsinfo
Datum och klockslag | Lördag 29.04.17 12:00 |
---|---|
Arrangör | IF Kraft Friidrott och IF Kraft skidor |
Plats | Vargberget |
Avgift | 8 € / gren |
Anmälan senast | Tisdag 25.04.17 ON-Line på ÖIDs hemsida. Reservanmälningsadress: janerikbergman51@gmail.com Anmälningsavgift: 9-15 år 6 euro Efteranmälan på plats 1 h före första start 10£ |
Kontonummer | FI80 4963 1040 0086 04 |
Bekräftning | 1 h före grenens start |
Övrig info | Veteran DM Klasser och sträckor H-35-H-55 6 km H-60-H-65 4 km H-70- 2 km D-35-55 4 km D-60-D-65 3 km D-70- 2 km OBS! För att delta i veteran DM bör man tillhöra en ÖID veteranförening 2017. Dessa är GIF, Hop-Hab Team, IF Drott, IF Fyren, IF Femman, IF Kraft, IF Kvarken, IF Länken, IF Minken, IFN, IF Pedersöre-Pojkarna, IF Åsarna, IK Falken, IK Kronan, Malax IF, Maxmo sk, Vasa IS och Vörå Överdomare: Starter: Tävl.ledare: Speaker: I lagtävlingarna ingår tre löpare. Lagen behöver inte anmälas skillt, utan de tre bästa från föreningen ingår i (första) laget. (om man har 6 deltagare så har man två lag) |
Kontaktuppgifter | |
Resultatservice | www.oid-friidrott.com |
Webbsida | http://www. |
Grenar
H | 6 km, Lagtävling |
---|---|
D | 4 km, Lagtävling |
H-19 | 4 km, Lagtävling |
D-19 | 4 km, Lagtävling |
P-17 | 3 km, Lagtävling |
F-17 | 3 km, Lagtävling |
P-15 | 3 km |
F-15 | 3 km |
P-14 | 3 km |
F-14 | 3 km |
P-13 | 2 km |
F-13 | 2 km |
P-12 | 2 km |
F-12 | 2 km |
P-11 | 1.5 km |
F-11 | 1.5 km |
P-10 | 1.5 km |
F-10 | 1.5 km |
P-9 | 1 km |
F-9 | 1 km |
Tidsschema
12.00 P9 1km
12.08 F9 1km
12.15 P10 1,5km
12.20 F10 1,5km
12.30 P11 1,5km
12.35 F11 1,5km
12,50 P12 2km
12.55 F12 2km
13.10 P13 2km
13.15 F13 2km
13.17 H70,D70 2km
13.25 P14 3km
P15 3km
H17 3km
13.28 F14 3km
F15 3km
D17 3km
13.32 D60,D65 3km
13.40 H19 4km
13.43 D19, D 4km
13.45 D35-D55 4km
13.50 H60-H65 4km
13.55 H 6km
H35-H55 6km
Anmälda
Klass | Gren | Namn | Förening | PB | SB |
H | |||||
6 km | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF VOM | |||||
IF Länken | |||||
IK Falken | |||||
IF Länken | |||||
IK Falken | |||||
IF Femman | |||||
IK Falken | |||||
Lagtävling | |||||
D | |||||
4 km | |||||
Malax IF | |||||
Lagtävling | |||||
H-19 | |||||
4 km | |||||
Lagtävling | |||||
D-19 | |||||
4 km | |||||
IF Länken | |||||
IF Länken | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IK Falken | |||||
Lagtävling | |||||
P-17 | |||||
3 km | |||||
IK Falken | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Lagtävling | |||||
F-17 | |||||
3 km | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IK Falken | |||||
IF Drott | |||||
IF Drott | |||||
Lagtävling | |||||
P-15 | |||||
3 km | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF VOM | |||||
IF VOM | |||||
IK Falken | |||||
Gamlakarleby IF | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IK Falken | |||||
F-15 | |||||
3 km | |||||
Malax IF | |||||
P-14 | |||||
3 km | |||||
IF VOM | |||||
IF Länken | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF VOM | |||||
F-14 | |||||
3 km | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF VOM | |||||
Solf IK | |||||
P-13 | |||||
2 km | |||||
IF VOM | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Drott | |||||
IK Falken | |||||
F-13 | |||||
2 km | |||||
Solf IK | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Femman | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Femman | |||||
IF Drott | |||||
IF Drott | |||||
P-12 | |||||
2 km | |||||
IF Femman | |||||
IF Femman | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Drott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Femman | |||||
IF Femman | |||||
IF Femman | |||||
Malax IF | |||||
F-12 | |||||
2 km | |||||
IF Femman | |||||
IF Femman | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Femman | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
IF VOM | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Drott | |||||
P-11 | |||||
1.5 km | |||||
IF VOM | |||||
IK Falken | |||||
Kaskö IK | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Kaskö IK | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
F-11 | |||||
1.5 km | |||||
IF VOM | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
IK Falken | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IK Falken | |||||
P-10 | |||||
1.5 km | |||||
IF Femman | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF VOM | |||||
IF Femman | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Malax IF | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
Tjöck IK | |||||
IF VOM | |||||
IK Falken | |||||
IF Femman | |||||
F-10 | |||||
1.5 km | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Drott | |||||
IF Femman | |||||
IF VOM | |||||
IF Drott | |||||
P-9 | |||||
1 km | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF VOM | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
Malax IF | |||||
IF VOM | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Malax IF | |||||
IK Falken | |||||
Tjöck IK | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Tjöck IK | |||||
F-9 | |||||
1 km | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
IK Falken | |||||
IF VOM | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Femman | |||||
IF Drott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Malax IF | |||||
IF VOM | |||||
Malax IF | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IK Falken | |||||
IK Falken | |||||
Tjöck IK | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IK Falken | |||||
IF Drott |
Resultat
Terräng DM 29.4.2017 Närpes Vargberget Plac Startnr,Namn Klubbnamn Sluttid Difftid P9 1,0km 1 15 Bergvik Arvid IFKraft Friidrott 3:57.2 0:00.0 2 11 Bengs Hannes IFKraft Friidrott 4:07.4 0:10.2 3 8 Ramstedt Marius IFFyren 4:09.3 0:12.1 4 14 Hugo Nyman IFKraft Friidrott 4:14.3 0:17.1 5 24 Wikblom Sander IFNykarlebynejden 4:16.2 0:19.0 6 22 Bengs Eeli Vasa Idrottssällskap 4:17.1 0:19.9 7 25 Wägar Hannes IFFemman 4:18.0 0:20.8 8 7 Appel Emil Malax IF 4:26.2 0:29.0 9 19 Räfsbäck Romeo Malax IF 4:32.9 0:35.7 10 20 Kock Arvid IK Falken 4:41.1 0:43.9 11 13 Lundfors Alex Malax IF 4:57.2 1:00.0 12 18 Hertsbacka Isak IFKraft Friidrott 4:59.2 1:02.0 13 16 Storthors Filip IFKraft Friidrott 5:02.7 1:05.5 14 21 Braxén Jonas Vasa Idrottssällskap 5:03.0 1:05.8 15 9 Bergman Melwin IFVOM 5:09.6 1:12.4 16 17 Erlands Nestor Tjöck IK 5:19.3 1:22.1 17 23 Backman Alex Vasa Idrottssällskap 5:32.1 1:34.9 18 10 Ramstedt Sindre IFFyren 5:49.8 1:52.6 F9 1,0km 1 36 Markén Winnie IFVOM 4:16.0 0:00.0 2 29 Kock Ellen IK Falken 4:24.7 0:08.7 3 37 Björndahl Malva Malax IF 4:27.1 0:11.1 4 38 Wilma Nyman IFKraft Friidrott 4:32.2 0:16.2 5 50 Cederholm Sara IFNykarlebynejden 4:35.4 0:19.4 6 47 Ström Liza IFNykarlebynejden 4:37.9 0:21.9 7 43 Peltoniemi Reetta IFDrott 4:38.8 0:22.8 8 48 Snickars Lea IFKraft Friidrott 4:39.6 0:23.6 9 53 Grannas Wilma IFDrott 4:41.7 0:25.7 10 41 Forsman Ellinor IFNykarlebynejden 4:43.7 0:27.7 11 56 Strandvall Linnea IK Falken 4:47.0 0:31.0 12 30 Åberg Tilda Vasa Idrottssällskap 4:51.9 0:35.9 13 39 Snickars Matilda IFKraft Friidrott 4:53.7 0:37.7 14 52 Ström Ronja IFNykarlebynejden 4:55.3 0:39.3 15 35 Ramstedt Seline IF Fyren 4:57.2 0:41.2 16 33 Finskas Tilde IF Femman 4:59.2 0:43.2 17 42 Öling Lovisa IF VOM 5:00.6 0:44.6 18 59 Karls Alva Malax IF 5:03.3 0:47.3 19 57 Lundfors Inez Malax IF 5:09.3 0:53.3 20 51 Ståhl Linnea IF Femman 5:15.8 0:59.8 21 58 Gädda Vanja Vasa Idrottssällskap 5:19.3 1:03.3 22 31 Ek Lithea Tjöck IK 5:19.8 1:03.8 23 263 Koivulahti Lina Vasa Idrottssällskap 5:22.2 1:06.2 24 60 Byström Milla IK Falken 5:26.9 1:10.9 25 49 Fogde Lovisa Malax IF 5:30.9 1:14.9 26 262 Korhonen Sanni IF Femman 5:35.8 1:19.8 27 40 Wikblom Thea IF Nykarlebynejden 5:37.3 1:21.3 28 34 Strömblad Matilda Malax IF 5:43.5 1:27.5 29 46 Nylund Wilma IF Femman 5:44.8 1:28.8 30 55 Jakas Ellen Vasa Idrottssällskap 6:14.6 1:58.6 31 44 Kock Ilone IK Falken 6:23.3 2:07.3 P10 1,5km 1 63 Lärka Axel IF Kraft Friidrott 6:49.3 0:00.0 2 69 Wikblom Eddie IF Nykarlebynejden 6:55.7 0:06.4 3 68 Sundell Hannes IF Femman 7:02.4 0:13.1 4 70 Edström Tobias IK Falken 7:09.8 0:20.5 5 79 Häggman Iivar IF VOM 7:14.3 0:25.0 6 71 Ehrs Elias IF VOM 7:19.2 0:29.9 7 66 Hjerpe Arvid Vasa Idrottssällskap 7:27.6 0:38.3 8 75 Gullberg Theo Vasa Idrottssällskap 7:28.5 0:39.2 9 72 Ström Jim IF Nykarlebynejden 7:50.1 1:00.8 10 73 Björses Max IF Länken 8:13.4 1:24.1 11 74 Glasberg Jens Malax IF 8:25.2 1:35.9 12 67 Gädda Liam Vasa Idrottssällskap 8:59.9 2:10.6 13 78 Gulin Jakob IF Kraft Friidrott 9:44.4 2:55.1 14 76 Fock Emil IF Femman 11:57.4 5:08.1 F10 1,5km 1 82 Östman Ines IF Drott 7:48.1 0:00.0 2 89 Käldman Melia IF VOM 8:00.0 0:11.9 3 87 Byskata Mariela Vasa Idrottssällskap 8:08.9 0:20.8 4 81 Sandberg Inez IF Kraft Friidrott 8:37.7 0:49.6 5 91 Sillankorva Sonja Vasa Idrottssällskap 8:43.1 0:55.0 6 85 Lindberg Nellie IF Femman 8:51.9 1:03.8 7 84 Nylund Tuva Vasa Idrottssällskap 9:07.7 1:19.6 8 86 Strand Hilda Vasa Idrottssällskap 9:18.1 1:30.0 9 83 Enlund Isabella Vasa Idrottssällskap 9:32.6 1:44.5 10 90 Westerlund Denise IF Drott 10:40.0 2:51.9 P11 1,5km 1 98 Finskas Isak IF Femman 6:30.3 0:00.0 2 100 Nordberg Oliver IF Kraft Friidrott 6:43.8 0:13.5 3 94 Kastus Joel IF VOM 6:52.8 0:22.5 4 93 Södergård Matts IF VOM 6:59.1 0:28.8 5 103 Bergvik Viggo IF Kraft Friidrott 6:59.8 0:29.5 6 96 Jokiranta Ville Kaskö IK 7:40.6 1:10.3 7 97 Pettersson Eyolf Kaskö IK 7:45.8 1:15.5 8 101 Byström Max IK Falken 7:54.1 1:23.8 9 104 Dahlgren William IF Länken 7:55.9 1:25.6 F11 1,5km 1 110 Hjerpe Wilma IF Femman 6:49.5 0:00.0 2 113 Kastus Ida IF VOM 7:01.5 0:12.0 3 112 Rönn Nea Vasa Idrottssällskap 7:05.6 0:16.1 4 116 Häggkvist Johanna IF Kraft Friidrott 7:12.4 0:22.9 5 117 Halonen Ellinor IF Kraft Friidrott 7:30.0 0:40.5 6 108 Cederholm Malin IF Nykarlebynejden 7:47.8 0:58.3 7 114 Nordman Tilde Vasa Idrottssällskap 7:57.9 1:08.4 8 109 Westermark Mathilda IF Kraft Friidrott 8:07.3 1:17.8 9 107 Karls Fanny Malax IF 8:31.4 1:41.9 10 111 Kock Tindra IK Falken 9:28.0 2:38.5 11 115 Hautamäki Hilda IK Falken 9:28.4 2:38.9 P12 2,0km 1 119 Mäenpää Jani Gamlakarleby IF 8:12.0 0:00.0 2 128 Sabel Anton IF Femman 8:12.4 0:00.4 3 127 Paulin Kevin IF Femman 8:23.8 0:11.8 4 122 Stark Filip Vasa Idrottssällskap 8:31.9 0:19.9 5 125 Grannas Oscar IF Drott 8:39.5 0:27.5 6 124 Andtfolk Valter IF Femman 9:03.9 0:51.9 7 126 Berts Adrian IF Femman 9:05.5 0:53.5 8 123 Nordin Viktor IF Kraft Friidrott 9:07.9 0:55.9 9 120 Hakala Nico IF Femman 9:13.2 1:01.2 10 121 Krook Viktor IF Kraft Friidrott 9:54.6 1:42.6 F12 2,0km 1 136 Stråka Tilde IF Nykarlebynejden 8:27.3 0:00.0 2 140 Kullman Thea IF VOM 8:37.3 0:10.0 3 134 Suarez Jamira IF Drott 8:38.5 0:11.2 4 141 Karlsson Ciia IF Femman 8:40.3 0:13.0 5 139 Hyöty Linda Malax IF 9:07.2 0:39.9 6 135 Korhonen Emma IF Femman 9:21.4 0:54.1 7 137 Lindberg Hanna IF Femman 9:34.2 1:06.9 8 133 Liljedal Jenny IF Kraft Friidrott 9:38.3 1:11.0 9 138 Ingves Cecilia Kristin Malax IF 11:02.3 2:35.0 P13 2,0km 1 147 Westerlund William IF Drott 8:15.7 0:00.0 2 145 Ehrs Jakob IF VOM 8:18.6 0:02.9 3 149 Nordström Mattis IF Kraft Friidrott 8:46.2 0:30.5 4 146 Edström Jonatan IK Falken 11:25.9 3:10.2 F13 2,0km 1 154 Westerlund Teodora IF Drott 8:27.5 0:00.0 2 150 Jansson Tindra IF VOM 8:31.4 0:03.9 3 153 Tuohimaa Ines Solf IK 8:43.0 0:15.5 4 157 Kecklund Tuva IF Femman 9:14.3 0:46.8 5 160 Kansa Ellen Malax IF 10:03.1 1:35.6 6 158 Ström Laura IF Nykarlebynejden 10:18.1 1:50.6 7 151 Hjulfors Enya IK Falken 10:18.5 1:51.0 8 155 Suomela Sonya IF Femman 10:24.9 1:57.4 9 161 Lindström Felicia IF Femman 10:27.9 2:00.4 10 159 Östman Fanny IF Drott 10:34.3 2:06.8 11 152 Enlund Julia Vasa Idrottssällskap 10:45.1 2:17.6 P14 3,0km(2x1,5km) 1 171 Markén Leonard IF VOM 12:26.0 0:00.0 2 172 Finskas Lucas IF Femman 13:18.5 0:52.5 3 170 Häggman Aaron IF VOM 13:24.6 0:58.6 4 168 Nordberg Sebastian IF Kraft Friidrott 13:39.6 1:13.6 P15 3,0km(2x1,5km) 1 175 Ståhlberg Alexander IF VOM 11:27.4 0:00.0 2 180 Ehrs Johannes IF VOM 13:48.7 2:21.3 3 178 Lerstrand Rasmus Vasa Idrottssällskap 13:49.8 2:22.4 4 181 Friman Johan Vasa Idrottssällskap 14:48.0 3:20.6 5 177 Norrbacka Axel IK Falken 15:06.8 3:39.4 P17 3,0km(2x1,5km) 1 186 Ena Jere IK Falken 12:14.0 0:00.0 2 185 Kuuttinen Patrik IF Kraft Friidrott 12:15.7 0:01.7 3 187 Brännback Johannes IF Kraft Friidrott 12:21.4 0:07.4 H 6,0km(3x2,0km) 1 239 Finnholm Jimmy IK Falken 20:58.9 0:00.0 2 243 Borgmästars Ville IK Falken 21:28.2 0:29.3 3 246 Kronberg Patrick IF Länken 21:55.6 0:56.7 4 240 Ingo Jonas Vasa Idrottssällskap 22:41.7 1:42.8 F14 3,0km(2x1,5km) 1 193 Häggkvist Frida IF Kraft Friidrott 15:04.8 0:00.0 2 191 Källbacka Linnea IF VOM 15:18.6 0:13.8 3 190 Krook Felicia IF Kraft Friidrott 16:09.5 1:04.7 4 192 Aspling Rebecca Solf IK 16:14.1 1:09.3 F15 3,0km(2x1,5km) 1 196 Niemelä Tilde Malax IF 15:05.4 0:00.0 F17 3,0km(2x1,5km) 1 201 Ray Hanna IK Falken 14:20.3 0:00.0 2 202 Westerlund Erika IF Drott 14:29.1 0:08.8 3 199 Fagerholm Reeta IF Drott 15:01.9 0:41.6 4 204 Stark Alexandra Vasa Idrottssällskap 16:20.6 2:00.3 5 200 Långkvist Evelina Malax IF 16:36.5 2:16.2 D19 4,0km(2x2,0km) 1 213 Kuuttinen Heidi IF Kraft Friidrott 16:14.0 0:00.0 2 217 Tuomisto Anu IF VOM 16:33.0 0:19.0 3 214 Rantaprosi Taina IF Länken 17:22.7 1:08.7 4 216 Katajamäki Sonja IF Nykarlebynejden 18:30.4 2:16.4 5 215 Karlsson Eveliina IK Falken 19:59.8 3:45.8 D 4,0km(2x2,0km) 1 221 Granlund Cecilia Malax IF 20:06.7 0:00.0 D40 4,0km(2x2,0km) 1 225 Södergård Carita IF Kraft Friidrott 20:09.7 0:00.0 D45 4,0km(2x2,0km) 1 228 Ena Marjo IK Falken 21:01.8 0:00.0 2 227 Nylund Catarina IF Minken 23:24.3 2:22.5 3 226 Nisula Irene Vasa Idrottssällskap 26:03.4 5:01.6 H65 4,0km(2x2,0km) 1 236 Peter Höglund Vasa Idrottssällskap 21:18.9 0:00.0 H35 6,0km(3x2,0km) 1 249 Granqvist Johnny IF Kraft Friidrott 24:44.1 0:00.0 2 250 Lundfors Krister Malax IF 25:45.8 1:01.7 H45 6,0km(3x2,0km) 1 255 Forsbacka Fredrik IF Drott 23.58.9 0:00.0 2 Nordin Mats IF Kraft 26.24.1 2.25.2
H50 6,0km(3x2,0km)
1 Nyman Mikael IF Kraft 26.01.5 0:00.0
2 258 Puranen Ari IF Drott 28.29.3 2.27.8
H55 261 Byggmästar Hans IF Drott 27.46.4 0:00.0