Tävlingar - 03.06 - DT i Jakobstad

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTorsdag 03.06 18:00
ArrangörIF Drott
PlatsCentralidrottsplan, Jakobstad
Avgift5 € / gren el. lag
Anmälan senastTisdag 01.06
www.kilpailukalenteri.fi 
reserv: hans.byggmastar@luukku.com

KontonummerFI14 2015 3800 0040 64
BekräftningInga tävlingsnumror
Övrig infoCorona info!
Vi följer de allmänna corona rekommendationerna.
-håller säkerhetsavstånd
-använder ansiktsmask
-använder handsprit vid prestationsplatserna

Inga bekräftningar på plats, heat indelningar och prestationsordningar på förhand på tuloslista.
Inga efteranmälningar på plats!

KontaktuppgifterHans Byggmästar, tfn. 044-720 6351
ResultatserviceTfn. 044-720 6351
Webbsidahttp://www.drott.fi

Grenar

H200m, 400m, Längd, Spjut, 4 x 100m
D100m, 400m, 3-steg, Kula, Spjut, 4 x 100m
H-19110mh
P-17200m, 110mh, Längd, Spjut
F-17200m, 100mh, 3-steg, Kula
P-15200m, Längd, Spjut
F-15200m, Höjd, Spjut
P-1360m, Stav, Spjut
F-1360m, Stav, Spjut
P-1160m, Längd, Slägga
F-1160m, Höjd, Slägga
P-940m, Längd, Kula
F-940m, Höjd, Kula

Tidsschema

18.00 110 m h H17/19
längd P9
längd P11
spjut P13/F13
kula F9
släggaF11
höjd F15
18.10 100 m D17
18.20 100 m D
18.30 200 m H17
18.40 200 m H
18.50 200 m P15
släggaP11
höjd F9
19.00 200 m D17
spjut P15/H17/H
kula P9
stav P13/F13
19.10 200 m F15
19.20 tresteg D17/D
19.25 60 m F11
19.35 60 m P11
19.40 höjd F11
längd P15/H17/H
19.45 40 m P9
19.50 spjut F15/D
19.55 40 m F9
20.00 kula D17/D
20.05 60 m P13
20.15 60 m F13
20.30 4 x 100 m H
20.35 4 x 100 m D
20.40 400 m H
20.45 400 m D

Resultat

DT i Jakobstad
IF Drott
03.06.2021

N 100m
1)   Sofia Ylinen                     SeinäjSU                  12,71             
2)   Oona Kiljala                     YlivKu                    13,03             
3)   Vanessa Store                    KälvTa                    13,05             
4)   Erica Kolehmainen                VasaIS                    13,17             
5)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  13,20             
6)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    13,41             
7)   Ida Wiklund                      VasaIS                    13,46             
8)   Terhi Junno                      YlivKu                    13,69             
9)   Alisa Koivukangas                EvijU                     14,00             
     Eva Österbacka                   KaustPV                   DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,9
1)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    13,41             
2)   Ida Wiklund                      VasaIS                    13,46             
3)   Terhi Junno                      YlivKu                    13,69             
4)   Alisa Koivukangas                EvijU                     14,00             
     Eva Österbacka                   KaustPV                   DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,7
1)   Sofia Ylinen                     SeinäjSU                  12,71             
2)   Oona Kiljala                     YlivKu                    13,03             
3)   Vanessa Store                    KälvTa                    13,05             
4)   Erica Kolehmainen                VasaIS                    13,17             
5)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  13,20             


M 200m
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   22,11             
2)   Christoffer Envall               IKFalken                  22,50             
3)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   22,82             
4)   Tomi Simonen                     AlavVi                    23,32             
5)   Johannes Åhman                   IFDrott                   23,35             
6)   Alfons Söderman                  IFDrott                   23,81             
7)   Taneli Hietala                   AlavVi                    23,98             
8)   Viktor Björkell                  VasaIS                    26,16             
     Niko Kangasoja                   OulPy                     DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,9
1)   Tomi Simonen                     AlavVi                    23,32             
2)   Alfons Söderman                  IFDrott                   23,81             
3)   Taneli Hietala                   AlavVi                    23,98             
4)   Viktor Björkell                  VasaIS                    26,16             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +3,1
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   22,11             
2)   Christoffer Envall               IKFalken                  22,50             
3)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   22,82             
4)   Johannes Åhman                   IFDrott                   23,35             
     Niko Kangasoja                   OulPy                     DNS               


M 400m
Loppukilpailu
1)   Albin Söderman                   IFDrott                   54,62             
2)   Kasper Björkbacka                VetU                      55,48             
3)   Mikael Söderman                  IFDrott                   56,17             
4)   Viktor Björkell                  VasaIS                    1.00,41           
5)   Arvid Kock                       IKFalken                  1.04,29           


N 400m
Loppukilpailu
1)   Malva Nylund                     VasaIS                    58,18             
2)   Kaisa Isokääntä                  KalajJu                   59,57             
3)   Enni Katajalaakso                KannU                     1.01,92           


M Pituus
Loppukilpailu
1)   Eetu Jokela                      AlavVi                    6,74 +2,4  6,70 +1,8
     6,63   6,74   x      x      x      6,70   
     +1,7   +2,4                        +1,8   

2)   Daniel Sjölind                   IFÅsar                    6,39 +1,1          
     6,15   x      x      x      x      6,39   
     +1,5                               +1,1   



N Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Jonna Peritalo                   EvijU                     11,14 -1,4          
     10,98  x      11,14  x      10,99  11,06  
     -0,4   -0,9   -1,4   -0,9   -1,5   -1,4   

2)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  11,07 -2,6          
     10,92  10,97  11,07  x      10,65  10,92  
     -2,0   -0,9   -2,6   -0,2   -2,0   -1,1   

3)   Ida Backman                      IFDrott                   10,30 -0,9          
     x      x      10,06  10,13  10,30  x      
     -2,1   -1,4   -1,3   -0,5   -0,9   -1,0   

4)   Victoria Myntti                  IFDrott                   10,17 -0,9          
     x      10,07  9,90   x      10,17  10,17  
     -1,6   -1,2   -1,6   -0,4   -0,9   -0,9   

5)   Hanna Back                       IFNykn                    10,04 -1,5          
     9,87   9,87   x      9,78   9,78   10,04  
     -0,8   -0,9   -1,2   -1,7   -1,9   -1,5   



N Kuula
Loppukilpailu
1) Linn Sund VasaIS 12,87
12,85 - - 12,87
1) Anna Malinowska IKFalken 9,28 9,26 - - 9,10 9,28 - 2) Johanna Isomäki IKFalken 9,08 8,49 8,86 8,96 - 9,08 8,84 N Keihäs Loppukilpailu 1) Anna Malinowska IKFalken 27,81 x 27,33 x 27,81 M 4x100m viesti Loppukilpailu 1) IF Drott lag1 IFDrott 42,72 1) Adrian Björkgren, 2) Oscar Grannas, 3) Johannes Åhman, 4) Alexander Björkgren 2) Alavieskan Viri AlavVi 43,77 1) Tomi Simonen, 2) Samuli Takkunen, 3) Eetu Jokela, 4) Taneli Hietala N 4x100m viesti Loppukilpailu 1) IF Drott IFDrott 50,57 1) Tilda Höglund, 2) Fanny Östman, 3) Nea Hassila, 4) Priscilla Boateng 2) Vasa IS lag 1 VasaIS 51,91 1) Ciia Karlsson, 2) Amanda Bertula, 3) Ida Wiklund, 4) Lina Lithen 3) Larsmo IF LarsmoIF 51,92 1) Vilma Björkskog, 2) Hanna Hagnäs, 3) Josefina Kackur, 4) Alma Byggmästar 4) Vasa IS lag 2 VasaIS 54,04 1) Elisabeth Kvist, 2) Hanna Håkans, 3) Elvira Åbrandt, 4) Tilde Nordman P9 40m Loppukilpailu 1) Birk Tunér IFDrott 7,42 2) Anton Liljekvist IFDrott 7,52 3) Alvin Halmesmäki IFDrott 7,57 4) Melwin Kock IKFalken 7,62 5) Erik Sund IFDrott 7,86 6) Noel Häggblom IFDrott 8,30 7) Jonathan Porthin IFDrott 8,77 8) Edvin Finell IKFalken 8,79 T9 40m 1) Edit Boman IFDrott 7,14 2) Amanda Grannas IFDrott 7,15 3) Elina Annala KalajJu 7,16 4) Alva Stråka IFNykn 7,45 5) Neea Kangasvieri GamlakIF 7,67 6) Ebba Björkskog IFDrott 7,87 7) Lotta Lehtikangas KalajJu 7,88 8) Siiri Kuittinen IFDrott 8,02 9) Remas Alhammadah IFDrott 8,15 10) Celine Åkerman IFNykn 8,17 11) Agnes Finell IKFalken 8,19 12) Molly Antus IFVom 8,23 13) Signe Tallgren IKFalken 8,37 Iris Nordmyr IFVom DNS Säde Kivelä IFDrott DNS Elvira Nordmyr IFVom DNS Loppukilpailu erä 1 1) Edit Boman IFDrott 7,14 2) Elina Annala KalajJu 7,16 3) Alva Stråka IFNykn 7,45 4) Neea Kangasvieri GamlakIF 7,67 5) Ebba Björkskog IFDrott 7,87 6) Siiri Kuittinen IFDrott 8,02 7) Agnes Finell IKFalken 8,19 Iris Nordmyr IFVom DNS Loppukilpailu erä 2 1) Amanda Grannas IFDrott 7,15 2) Lotta Lehtikangas KalajJu 7,88 3) Remas Alhammadah IFDrott 8,15 4) Celine Åkerman IFNykn 8,17 5) Molly Antus IFVom 8,23 6) Signe Tallgren IKFalken 8,37 Elvira Nordmyr IFVom DNS Säde Kivelä IFDrott DNS T9 Korkeus Loppukilpailu 1) Elina Annala KalajJu 110 85 90 95 100 105 110 115 o o o o o o xxx 2) Alva Stråka IFNykn 110 80 85 90 95 100 105 110 115 o o o o o xo xxo xxx 3) Edit Boman IFDrott 105 80 85 90 95 100 105 110 o o xo xxo o o xxx 4) Celine Åkerman IFNykn 105 80 85 90 95 100 105 110 o o o o o xo xxx 5) Amanda Grannas IFDrott 95 80 85 90 95 100 o o o o xxx 6) Neea Kangasvieri GamlakIF 95 80 85 90 95 100 o xo xo o xxx 7) Lotta Lehtikangas KalajJu 90 85 90 95 o o xxx 8) Remas Alhammadah IFDrott 90 80 85 90 95 o o xo xxx 9) Siiri Kuittinen IFDrott 90 85 90 95 o xxo xxx Ebba Björkskog IFDrott NH 80 xx Elvira Nordmyr IFVom 80 DNS Säde Kivelä IFDrott 80 DNS P9 Pituus Loppukilpailu 1) Melwin Kock IKFalken 3,08 2,40 2,96 3,08 3,00 2) Birk Tunér IFDrott 2,99 2,95 2,91 2,74 2,99 3) Anton Liljekvist IFDrott 2,95 2,79 2,91 2,20 2,95 4) Alvin Halmesmäki IFDrott 2,87 2,79 2,71 2,87 2,80 5) Erik Sund IFDrott 2,82 2,82 2,59 2,67 2,72 6) Noel Häggblom IFDrott 2,57 2,57 2,42 2,48 2,44 7) Jonathan Porthin IFDrott 2,30 2,21 2,19 2,27 2,30 8) Edvin Finell IKFalken 2,26 2,23 2,09 2,02 2,26 P9 Kuula Loppukilpailu 1) Birk Tunér IFDrott 4,83 4,56 4,83 4,34 4,35 2) Edvin Finell IKFalken 4,68 - 4,08 4,68 3,94 3) Erik Sund IFDrott 4,43 4,28 3,92 4,01 4,43 4) Melwin Kock IKFalken 4,28 3,94 4,24 4,12 4,28 5) Jonathan Porthin IFDrott 4,15 - 4,15 4,08 - 6) Noel Häggblom IFDrott 3,86 3,62 3,05 - 3,86 T9 Kuula Loppukilpailu 1) Amanda Grannas IFDrott 5,06 4,78 5,06 4,70 4,06 2) Alva Stråka IFNykn 4,91 4,64 4,58 4,91 4,70 3) Elina Annala KalajJu 4,83 4,48 4,64 4,83 4,70 4) Edit Boman IFDrott 4,29 4,29 3,73 3,73 3,83 5) Lotta Lehtikangas KalajJu 4,11 4,00 3,89 3,64 4,11 6) Siiri Kuittinen IFDrott 4,00 3,58 3,68 3,95 4,00 7) Molly Antus IFVom 3,79 3,78 3,39 3,20 3,79 8) Neea Kangasvieri GamlakIF 3,66 3,54 3,66 3,22 - 9) Agnes Finell IKFalken 2,59 2,32 2,20 2,59 2,53 10) Ebba Björkskog IFDrott 2,47 2,16 2,47 2,13 2,31 11) Signe Tallgren IKFalken 2,21 1,87 1,53 2,04 2,21 Elvira Nordmyr IFVom DNS Iris Nordmyr IFVom DNS Säde Kivelä IFDrott DNS P11 60m 1) Elias Åkerlund GamlakIF 8,69 2) Eddie Wallin VasaIS 8,78 3) Alex Furu GamlakIF 9,04 4) Jon Lundqvist IFDrott 9,51 5) Melwin Wiik IKFalken 9,80 6) Veikka Lehto IFDrott 10,13 7) Joar Tunér IFDrott 10,16 Jacob Jungar IFDrott DNS Leon Sandell IKFalken DNS Loppukilpailu erä 1 1) Elias Åkerlund GamlakIF 8,69 2) Eddie Wallin VasaIS 8,78 3) Melwin Wiik IKFalken 9,80 4) Veikka Lehto IFDrott 10,13 5) Joar Tunér IFDrott 10,16 Loppukilpailu erä 2 1) Alex Furu GamlakIF 9,04 2) Jon Lundqvist IFDrott 9,51 Jacob Jungar IFDrott DNS Leon Sandell IKFalken DNS T11 60m 1) Oona Kiili GamlakIF 9,05 2) Alina Sandvik IKFalken 9,28 3) Michelle Mäenpää IFDrott 9,70 4) Eerika Tyni IFDrott 9,87 5) Ylva Isomaa IFDrott 9,92 6) Nea Kuittinen IFDrott 10,23 7) Maija Salminen IFDrott 10,30 8) Rut Boman IFDrott 10,35 9) Linn Enroth IFDrott 10,69 10) Venla Backlund IFNykn 10,76 11) Lilas Alhammadah IFDrott 10,99 12) Elea Korva IFDrott 11,15 Loppukilpailu erä 1 1) Eerika Tyni IFDrott 9,87 2) Ylva Isomaa IFDrott 9,92 3) Nea Kuittinen IFDrott 10,23 4) Venla Backlund IFNykn 10,76 5) Lilas Alhammadah IFDrott 10,99 6) Elea Korva IFDrott 11,15 Loppukilpailu erä 2 1) Oona Kiili GamlakIF 9,05 2) Alina Sandvik IKFalken 9,28 3) Michelle Mäenpää IFDrott 9,70 4) Maija Salminen IFDrott 10,30 5) Rut Boman IFDrott 10,35 6) Linn Enroth IFDrott 10,69 T11 Korkeus Loppukilpailu 1) Nea Kuittinen IFDrott 115 90 95 100 105 110 115 120 o o o o o xxo xxx 2) Rut Boman IFDrott 110 80 85 90 95 100 105 110 115 o o o o o o xo xxx 3) Venla Backlund IFNykn 110 90 95 100 105 110 115 o o o o xxo xxx 4) Linn Enroth IFDrott 105 85 90 95 100 105 110 o o o o o xxx 4) Michelle Mäenpää IFDrott 105 90 95 100 105 110 o o o o xxx 6) Lilas Alhammadah IFDrott 100 80 85 90 95 100 105 o o o o o xxx 6) Ylva Isomaa IFDrott 100 90 95 100 105 o o o xxx 8) Elea Korva IFDrott 90 85 90 95 xxo xo xxx P11 Pituus Loppukilpailu 1) Eddie Wallin VasaIS 4,63 4,63 4,56 4,50 4,30 2) Elias Åkerlund GamlakIF 4,31 4,20 4,31 4,26 4,18 3) Alex Furu GamlakIF 4,24 4,22 4,24 4,14 4,03 4) Melwin Wiik IKFalken 3,88 x 3,88 3,82 x 5) Ben Björklund IFDrott 3,79 3,68 3,79 - 3,70 6) Veikka Lehto IFDrott 3,27 3,27 3,24 3,00 3,12 7) Laith Alhammadah IFDrott 3,13
2,98 3,10 3,02 3,13


8) Leon Sandell IKFalken 3,06 3,06 - - - 9) Jon Lundqvist IFDrott 2,89 x 2,23 2,89 2,84 10) Aron Åhman IFDrott 2,59 2,59 2,36 2,40 2,30 Jacob Jungar IFDrott DNS P11 Moukari Loppukilpailu 1) Jon Lundqvist IFDrott 19,59 17,10 17,75 19,59 17,30 2) Joar Tunér IFDrott 13,08 10,96 12,95 9,84 13,08 3) Laith Alhammadah IFDrott 12,79 12,79 - 12,03 11,07 T11 Moukari Loppukilpailu 1) Amanda Rönngård IFDrott 16,77 15,59 15,85 - 16,77 2) Nea Kuittinen IFDrott 16,06 11,70 14,30 - 16,06 3) Michelle Mäenpää IFDrott 12,54 11,01 12,54 11,39 10,82 4) Ylva Isomaa IFDrott 12,52 10,06 9,75 11,54 12,52 5) Lilas Alhammadah IFDrott 10,59 - 9,20 - 10,59 6) Elea Korva IFDrott 6,74 4,12 6,74 5,56 - P13 60m Loppukilpailu 1) Nikola Bäck VasaIS 7,74 2) Hannes Dahlbacka IKFalken 8,71 3) Niko Hassila IFDrott 9,14 4) Aron Åkerlund GamlakIF 9,19 5) Robin Liljeqvist IFNykn 9,22 6) William Latvala VasaIS 9,27 7) Melvin Lindqvist IKFalken 11,18 T13 60m 1) Wilma Grannas IFDrott 8,61 2) Ellen Kock IKFalken 8,63 3) Lotta Lithén VasaIS 8,84 4) Linnea Strandvall IKFalken 8,93 4) Venla Lehto IFDrott 8,93 6) Sara Cederholm IFNykn 9,04 7) Tilda Åberg VasaIS 9,07 8) Linn Bergström IFNykn 9,08 9) Ellen Andtfolk VasaIS 9,13 10) Matilda Ainasoja IKFalken 9,26 11) Agnes Berts VasaIS 9,35 12) Santra Suarez IFDrott 9,55 13) Carla Björkgren IFDrott 9,56 14) Enni Auvinen IFDrott 9,57 15) Veronika Byggmästar IFDrott 9,88 16) Milla Byström IKFalken 9,92 Loppukilpailu erä 1 1) Linnea Strandvall IKFalken 8,93 2) Tilda Åberg VasaIS 9,07 3) Linn Bergström IFNykn 9,08 4) Matilda Ainasoja IKFalken 9,26 5) Santra Suarez IFDrott 9,55 6) Carla Björkgren IFDrott 9,56 7) Enni Auvinen IFDrott 9,57 8) Milla Byström IKFalken 9,92 Loppukilpailu erä 2 1) Wilma Grannas IFDrott 8,61 2) Ellen Kock IKFalken 8,63 3) Lotta Lithén VasaIS 8,84 4) Venla Lehto IFDrott 8,93 5) Sara Cederholm IFNykn 9,04 6) Ellen Andtfolk VasaIS 9,13 7) Agnes Berts VasaIS 9,35 8) Veronika Byggmästar IFDrott 9,88 P13 Seiväs Loppukilpailu 1) Robin Liljeqvist IFNykn 270 230 240 250 260 270 280 xo o o o o xxx T13 Seiväs Loppukilpailu 1) Wilma Grannas IFDrott 230 120 140 160 170 180 190 200 210 220 230 240 o o o o o o o o o o xxx 2) Ellen Andtfolk VasaIS 220 150 160 170 180 190 200 210 220 230 o o o xo o o o o xxx 3) Matilda Fors IFDrott 180 120 140 150 160 170 180 190 o o o o o o xxx 4) Carla Björkgren IFDrott 180 120 140 150 160 170 180 190 o o xo o o xxo xxx P13 Keihäs Loppukilpailu 1) Robin Liljeqvist IFNykn 43,72 43,33 42,86 42,67 43,72 2) Tony Ahlvik IKFalken 27,98 23,38 21,11 27,98 27,12 3) Melvin Lindqvist IKFalken 23,49 23,49 20,69 22,23 21,39 4) Niko Hassila IFDrott 21,91 18,83 21,91 21,17 21,77 5) Aaron Haikka GamlakIF 19,40 x 17,66 16,23 19,40 6) William Latvala VasaIS 16,13 15,92 16,13 14,35 x T13 Keihäs Loppukilpailu 1) Sara Cederholm IFNykn 28,92 28,76 28,92 28,20 28,60 2) Tilda Åberg VasaIS 28,00 26,69 28,00 21,64 26,45 3) Wilma Grannas IFDrott 26,47 26,47 21,08 18,12 20,95 4) Linn Bergström IFNykn 24,17 24,17 23,70 19,33 22,70 5) Santra Suarez IFDrott 17,20 15,28 14,91 17,20 16,38 6) Jenni Ek IFNykn 17,09 17,02 15,73 17,09 16,61 7) Carla Björkgren IFDrott 15,80 14,95 15,80 14,40 14,39 8) Veronika Byggmästar IFDrott 15,30 15,30 13,06 14,96 x T15 200m 1) Vanessa Store KälvTa 26,40 2) Tilde Nordman VasaIS 27,57 3) Vilma Björkskog LarsmoIF 27,87 4) Alma Byggmästar LarsmoIF 27,94 5) Josefina Kackur LarsmoIF 28,03 6) Elvira Åbrandt VasaIS 28,27 7) Ellen Kock IKFalken 28,49 8) Hanna Håkans VasaIS 28,94 9) Malin Cederholm IFNykn 29,06 10) Linnea Strandvall IKFalken 29,18 11) Elvira Björklund IFDrott 30,29 12) Natalie Ainasoja IKFalken 31,04 13) Carolina Åhman IFDrott 31,42 Annie Lundén IFDrott DNS Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,1 1) Elvira Åbrandt VasaIS 28,27 2) Ellen Kock IKFalken 28,49 3) Hanna Håkans VasaIS 28,94 4) Elvira Björklund IFDrott 30,29 5) Natalie Ainasoja IKFalken 31,04 6) Carolina Åhman IFDrott 31,42 Annie Lundén IFDrott DNS Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +3,1 1) Vanessa Store KälvTa 26,40 2) Tilde Nordman VasaIS 27,57 3) Vilma Björkskog LarsmoIF 27,87 4) Alma Byggmästar LarsmoIF 27,94 5) Josefina Kackur LarsmoIF 28,03 6) Malin Cederholm IFNykn 29,06 7) Linnea Strandvall IKFalken 29,18 T15 Korkeus Loppukilpailu 1) Molly Forslund VasaIS 150 135 140 145 150 155 o o o o xxx 2) Malin Cederholm IFNykn 150 140 145 150 155 xo o xo xxx 3) Elvira Åbrandt VasaIS 145 135 140 145 150 o o xxo xxx 4) Natalie Ainasoja IKFalken 135 115 120 125 130 135 140 o o o o xo xxx 5) Matilda Ainasoja IKFalken 130 115 120 125 130 135 o o o o xxx Annie Lundén IFDrott Lotta Österbacka KaustPV 130 120 125 130 135 o o o xxx T15 Keihäs Loppukilpailu 1) Emilia Liljeqvist IFNykn 40,80 39,38 35,22 39,16 36,35 40,80 39,19 2) Molly Forslund VasaIS 33,78 33,78 30,90 x 31,33 - - 3) Malin Cederholm IFNykn 30,87 28,96 28,19 28,34 27,41 29,79 30,87 4) Madelén Penttinen IFVom 30,52 29,83 26,00 28,49 29,14 28,21 30,52 5) Vilma Björkskog LarsmoIF 26,18 23,74 21,87 26,18 23,48 22,17 25,84 M17 200m Loppukilpailu, Tuuli: +1,7 1) Ive Ntumba VasaIS 22,49 2) Samuli Takkunen AlavVi 22,55 3) Oscar Grannas IFDrott 23,25 4) Henri Korhonen KokkTU 23,65 5) Isak Höglund IFDrott 24,24 6) Arvid Kock IKFalken 28,40 N17 200m 1) Nea Hassila IFDrott 25,87 2) Priscilla Boateng IFDrott 25,92 3) Lina Lithén VasaIS 27,17 4) Hanna Hagnäs LarsmoIF 27,27 5) Fanny Östman IFDrott 27,48 6) Amanda Bertula VasaIS 28,06 7) Ciia Karlsson VasaIS 28,57 8) Alisa Koivukangas EvijU 28,93 9) Milla Utriainen IFDrott 29,38 Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,2 1) Amanda Bertula VasaIS 28,06 2) Ciia Karlsson VasaIS 28,57 3) Alisa Koivukangas EvijU 28,93 4) Milla Utriainen IFDrott 29,38 Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +2,8 1) Nea Hassila IFDrott 25,87 2) Priscilla Boateng IFDrott 25,92 3) Lina Lithén VasaIS 27,17 4) Hanna Hagnäs LarsmoIF 27,27 5) Fanny Östman IFDrott 27,48 N17 100m aidat Loppukilpailu, Tuuli: +2,3 1) Tilda Höglund IFDrott 15,48 M17 Pituus Loppukilpailu 1) Oscar Grannas IFDrott 6,41 +1,4 x x x 6,41 x - +1,4 N17 Kolmiloikka Loppukilpailu 1) Elin Jakobsson IFÅsar 10,48 -0,8 10,40 10,48 10,46 9,94 - 10,09 -1,4 -0,8 -0,7 -0,8 -1,7 2) Saana Koskimäki KaustPV 10,19 -1,4 x x x x 10,19 x -0,8 -1,3 -1,6 -2,2 -1,4 -0,8 3) Fanny Östman IFDrott 10,06 -1,2 10,06 10,06 x 9,66 9,76 - -0,8 -1,2 -2,4 -1,0 -2,9 4) Annie Lundén IFDrott 9,99 -1,3 x 9,90 9,77 9,92 9,99 9,92 -0,5 -1,4 -0,9 -1,0 -1,3 -1,1 5) Vilhelmina Sjölind IFÅsar 9,83 -0,4 9,83 9,82 9,70 x 9,62 9,69 -0,4 -0,7 -0,8 -2,3 -0,8 -0,9 6) Sandra Gripenberg IFDrott 9,03 -0,4 9,02 x 9,03 x 8,62 8,76 -0,9 -1,3 -0,4 -1,5 -1,4 -1,4 M19 110m aidat Loppukilpailu, Tuuli: +2,4 1) Alexander Björkgren IFDrott 14,37 2) Adrian Björkgren IFDrott 14,66

© 2021 - Amptech Oy - Tuloslista 1.1.4.1 - 03.06.2021 21.53.42

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan