Tävlingar - 25.06 - Föreningscup deltävling I i Bennäs

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTisdag 25.06 18:00
ArrangörIK Falken
PlatsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
Avgift0 € / gren el. lag
Anmälan senastMåndag 24.06
www.kilpailukalenteri.fi
Reserv: johan.storbjork@multi.fi
JohanStorbjörk Svedjekullavägen 6 68910 Bennäshtt

Kontonummer
BekräftningPå plats
Övrig info


KontaktuppgifterJohan Storbjörk tel 050-563 2629
Resultatservice

https://live.tuloslista.com

Webbsidawww.http://

Grenar

P-17200m, 3-steg, Kula
F-17200m, 3-steg, Kula
P-15100m, 2000m, Stav, Kula, 4 x 100m
F-15100m, 2000m, Stav, Kula, 4 x 100m
P-1360m, 1000m, Höjd, Spjut, 4 x 100m
F-1360m, 1000m, Höjd, Spjut, 4 x 100m
P-1160m, 1000m, Längd, Diskus, 4 x 50m
F-1160m, 1000m, Längd, Diskus, 4 x 50m

Tidsschema

Föreningscup och DT 25.6.2018

Arrangör: IK Falken

PRELIMINÄRT TIDSSCHEMA

 

18.00               F9                        40m
18.00               P9                        Längd                          Hopplats 1
18.00               F11                     Längd                          Hopplats 2
18.00               F15                     Stav
18.00               P15                     Kula
18.00               F11                     Diskus
18.00               F13                     Höjd
18.10               P9                        40 m
18.15               F11                     60 m
18.25               P11                     60 m
18.30               F13                     60 m
18.30               Herrar                Slägga                         Sandplan
18.40               P13                     60 m
18.40               F15                     Kula
18.50               F15                     100 m
18.55               P15                     100 m
18.50               P11                     Diskus
19.00               Damer                100m
19.00               P13                     Höjd
19.00               P9                        Längd                          Hopplats 1
19.00               D17                     Tresteg                       Hopplats 2
19.05               Herrar               100 m
19.10               P15                     Stav
19.10               D17, Damer      Kula
19.15               D17                     200 m
19.20               H17                     200 m
19.25               F9                        600 m
19.30               P9                        600 m
19.35               F11                     1000 m
19.40               P11                     Längd                          Hopplats 1
19.40               F13                     Spjut
19.45               P11                     1000 m
19.45               H17                     Tresteg                       Hopplats 2
19.45               Damer                Höjd
19.45               Damer                Slägga                         Sandplan
19.50               H17, Herrar      Kula
19.55               F13                     1000 m
20.00               P13                     1000 m
20.05               Damer                400 m
20.10               Herrar               400 m
20.10               P13                     Spjut
20.15               F15                     2000 m
20.25               P15                     2000 m
20.30               Herrar                Höjd
20.35               F11                     4 x 50 m
20.45               P11                     4 x 50 m
20.55               F13                     4 x 100 m
21.05               P13                     4 x 100 m
21.10               F15                     4 x 100 m
21.15               P15                     4 x 100 m
21.20               Damer                1500 m
21.25               Herrar                1500 m


Resultat

Föreningscup deltävling I
IK Falken
25.06.2019

T11 60m
1)   Dayna Austen                     GamlakIF                  8,92              
2)   Ellen Kock                       IKFalken                  9,00              
3)   Ella Wallin                      VasaIS                    9,30              
4)   Melva Wiklund                    IFNykn                    9,62              
5)   Tessa Kastrén                    GamlakIF                  9,72              
6)   Isabella Flocco                  GamlakIF                  9,75              
7)   Izabelle Viitasalo               IFÅsar                    9,76              
8)   Liza Ström                       IFNykn                    9,79              
9)   Ronja Ström                      IFNykn                    9,90              
10)  Elsa Takanen                     GamlakIF                  9,91              
11)  Olivia Härtull                   LarsmoIF                  10,00             
12)  Moa Ainasoja                     IFÅsar                    10,05             
13)  Carla Björkgren                  IFDrott                   10,07             
14)  Filippa Elenius                  IKFalken                  10,18             
15)  Lovisa Öling                     IFVom                     10,25             
16)  Matilda Sandström                IFÅsar                    10,30             
17)  Lotta Lithén                     VasaIS                    10,31             
18)  Olivia Smedlund                  IFDrott                   10,32             
19)  Hilda Svenlin                    IFDrott                   10,44             
20)  Selma Bertula                    VasaIS                    10,57             
21)  Jolanda Böling                   IFK                       10,70             
22)  Anjelica Bodbacka                IKFalken                  10,93             
23)  Iduna Höglund                    IFVom                     11,16             
24)  Silja Pulkkinen                  IFÅsar                    11,16             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1)   Tessa Kastrén                    GamlakIF                  9,72              
2)   Izabelle Viitasalo               IFÅsar                    9,76              
3)   Liza Ström                       IFNykn                    9,79              
4)   Ronja Ström                      IFNykn                    9,90              
5)   Carla Björkgren                  IFDrott                   10,07             
6)   Lovisa Öling                     IFVom                     10,25             
7)   Matilda Sandström                IFÅsar                    10,30             
8)   Anjelica Bodbacka                IKFalken                  10,93             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,6
1)   Dayna Austen                     GamlakIF                  8,92              
2)   Ellen Kock                       IKFalken                  9,00              
3)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  10,00             
4)   Moa Ainasoja                     IFÅsar                    10,05             
5)   Lotta Lithén                     VasaIS                    10,31             
6)   Hilda Svenlin                    IFDrott                   10,44             
7)   Selma Bertula                    VasaIS                    10,57             
8)   Jolanda Böling                   IFK                       10,70             

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -0,4
1)   Ella Wallin                      VasaIS                    9,30              
2)   Melva Wiklund                    IFNykn                    9,62              
3)   Isabella Flocco                  GamlakIF                  9,75              
4)   Elsa Takanen                     GamlakIF                  9,91              
5)   Filippa Elenius                  IKFalken                  10,18             
6)   Olivia Smedlund                  IFDrott                   10,32             
7)   Iduna Höglund                    IFVom                     11,16             
8)   Silja Pulkkinen                  IFÅsar                    11,16             


P11 60m
1)   Max Gäddnäs                      IKFalken                  9,23              
2)   Theo Nordling                    IKFalken                  9,35              
3)   Kummel Vincent                   IFK                       9,47              
4)   Eddie Wallin                     VasaIS                    9,49              
5)   Oskar Holm                       GamlakIF                  9,55              
6)   Hannes Sundberg                  IFNykn                    9,63              
7)   Vilgot Backlund                  LarsmoIF                  9,70              
8)   Jacy Koterec                     VasaIS                    9,72              
9)   Noah Höglund                     IFNykn                    9,85              
10)  Niko Hassila                     IFDrott                   10,03             
11)  Thorion Takanen                  GamlakIF                  10,18             
12)  Jimmy Böling                     IKF                       10,42             
13)  Ronnie Forsstrand                IFÅsar                    10,63             
14)  Figo Pham                        IFDrott                   11,04             
15)  Leo Käldman                      IFVom                     12,83             
     Damien Grannas                   IFDrott                   10,94             
     Christian Lövsund                IFÅsar                    DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,5
1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    9,49              
2)   Oskar Holm                       GamlakIF                  9,55              
3)   Hannes Sundberg                  IFNykn                    9,63              
4)   Vilgot Backlund                  LarsmoIF                  9,70              
5)   Leo Käldman                      IFVom                     12,83             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,1
1)   Theo Nordling                    IKFalken                  9,35              
2)   Kummel Vincent                   IFK                       9,47              
3)   Jacy Koterec                     VasaIS                    9,72              
4)   Niko Hassila                     IFDrott                   10,03             
5)   Jimmy Böling                     IKF                       10,42             
6)   Ronnie Forsstrand                IFÅsar                    10,63             

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,4
1)   Max Gäddnäs                      IKFalken                  9,23              
2)   Noah Höglund                     IFNykn                    9,85              
3)   Thorion Takanen                  GamlakIF                  10,18             
4)   Figo Pham                        IFDrott                   11,04             
     Christian Lövsund                IFÅsar                    DNS               
     Damien Grannas                   IFDrott                   10,94             


T11 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,1
1)   Julia Åbro                       IFNykn                    3.42,56           
2)   Wilma Nyman                      IFK                       3.45,31           
3)   Tilda Åberg                      VasaIS                    3.49,23           
4)   Wilma Karlsson                   IFVom                     3.51,40           
5)   Jessica Westerlund               IKFalken                  3.56,64           
6)   Julia Strandvall                 IFÅsar                    4.00,56           
7)   Enni Auvinen                     IFDrott                   4.02,24           
8)   Lea Snickars                     IFK                       4.02,48           
9)   Moa Hjulfors                     IKFalken                  4.06,03           
10)  Tilde Finskas                    IFFemman                  4.09,35           
11)  Viivi Fagerudd                   LarsmoIF                  4.11,88           
12)  Ellen Nyberg                     IFÅsar                    4.14,54           
13)  Veronika Byggmästar              IFDrott                   4.17,92           
14)  Fanny Långs                      IFVom                     4.48,22           


P11 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1)   Sander Wikblom                   IFNykn                    3.20,46           
2)   Hugo Nyman                       IFK                       3.34,95           
3)   Jacob Jungar                     IFDrott                   3.46,19           
4)   Emil Anderssén                   IKFalken                  3.46,69           
5)   Jonas Braxén                     VasaIS                    3.47,13           
6)   Tony Ahlvik                      IKFalken                  3.54,57           
7)   Veikka Lehto                     IFDrott                   3.56,46           
8)   Axel Laurén                      IFÅsar                    4.04,99           
9)   Kevin Klemets                    IKFalken                  4.30,71           


T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   4,06              
     3,88   3,92   3,92   4,06   
                                 

2)   Linn Bergström                   IFNykn                    3,78              
     3,78   3,73   3,78   3,73   
                                 

3)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  3,74              
     x      3,57   3,74   3,66   
                                 

4)   Linnea Strandvall                IKFalken                  3,65              
     -      3,49   3,65   
                          

5)   Isabella Flocco                  GamlakIF                  3,64              
     3,54   3,39   3,64   3,34   
                                 

6)   Matilda Fors                     IFDrott                   3,54              
     3,54   3,48   3,41   3,49   
                                 

7)   Tessa Kastrén                    GamlakIF                  3,52              
     3,46   -      3,52   3,50   
                                 

8)   Julia Lindell                    IFÅsar                    3,44              
     3,40   3,44   3,34   3,41   
                                 

9)   Matilda Hermans                  IFVom                     3,43              
     3,40   3,26   3,40   3,43   
                                 

10)  Ellinor Ollqvist                 IFÅsar                    3,41              
     3,41   3,18   x      3,38   
                                 

11)  Celina Nordkvist                 VIS                       3,35              
     3,35   3,22   3,33   3,23   
                                 

12)  Sanni Korhonen                   IFFemman                  3,03              
     3,03   2,83   2,87   2,75   
                                 

13)  Amelina Strömberg                LarsmoIF                  3,02              
     2,99   2,95   2,91   3,02   
                                 

14)  Jenni Ek                         IFNykn                    2,94              
     x      2,94   2,87   2,78   
                                 

15)  Milla Byström                    IKFalken                  2,92              
     2,91   2,92   2,88   2,73   
                                 

16)  Agnes Berglund                   IFVom                     2,57              
     2,38   2,47   2,57   2,44   
                                 

     Selma Bertula                    VasaIS                    DNS               
     Wilma Nyman                      IFK                       DNS               


P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    4,03              
     3,98   4,03   3,97   3,97   
                                 

2)   Arvid Kock                       IKFalken                  3,94              
     3,94   3,94   3,90   3,80   
                                 

3)   Oskar Holm                       GamlakIF                  3,84              
     3,69   3,79   3,84   3,81   
                                 

4)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    3,66              
     3,66   3,58   x      3,64   
                                 

5)   Gabriel Lillas                   IFN                       3,62              
     3,20   3,62   3,53   3,55   
                                 

6)   Oscar Lundén                     IFDrott                   3,61              
     3,55   3,47   3,61   3,51   
                                 

7)   William Strandvall               IFÅsar                    3,48              
     3,48   3,43   3,29   3,36   
                                 

8)   Melwin Bergman                   IFVom                     3,36              
     3,24   3,36   2,99   x      
                                 

9)   Ben Björklund                    IFDrott                   3,26              
     3,26   3,10   3,25   3,18   
                                 

10)  Benjamin Ford                    LarsmoIF                  3,23              
     3,23   3,07   2,94   x      
                                 

11)  Alex Ljungberg                   IFÅsar                    2,89              
     2,89   2,78   2,88   2,57   
                                 

12)  Milton Nyman                     IFNykn                    2,82              
     2,81   2,82   2,81   2,72   
                                 

13)  Hugo Carlsson                    VasaIS                    2,41              
     2,32   2,29   2,41   2,29   
                                 



T11 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Sara Cederholm                   IFNykn                    23,92             
     x      19,02  23,92  23,41  

2)   Emilia Holmlund                  IFÅsar                    21,63             
     16,75  18,17  18,76  21,63  

3)   Elin Bergman                     IKF                       18,73             
     17,89  x      17,70  18,73  

4)   Matilda Finneman                 VasaIS                    18,73             
     18,73  x      16,28  17,06  

5)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  15,38             
     13,02  15,38  x      13,20  

6)   Lydia Backman                    IFDrott                   15,21             
     13,05  15,21  14,54  14,68  

7)   Santra Suarez                    IFDrott                   14,33             
     14,33  14,21  13,62  13,98  

8)   Nathalie Stråka                  IFNykn                    13,49             
     x      12,50  9,09   13,49  

9)   Eveliina Andersson               IFVom                     13,23             
     13,23  x      11,80  x      

10)  Ellen Sarin                      IFFemman                  12,46             
     11,27  10,95  12,46  10,66  

11)  Julia Bäck                       IFNykn                    12,36             
     10,01  x      12,36  11,22  

12)  Ebba Sandbacka                   IKFalken                  11,49             
     9,41   10,19  11,27  11,49  

13)  Siri Ahlskog                     IFÅsar                    10,62             
     8,00   8,27   10,62  x      

14)  Stella Norrlin                   IFVom                     9,86              
     7,99   8,63   9,86   9,83   

15)  Jemina Lepola                    LarsmoIF                  7,08              
     x      x      7,08   6,11   



P11 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Einar Evijoki                    VasaIS                    26,31             
     22,55  23,89  26,31  20,94  

2)   Hannez Sarin                     IFFemman                  26,07             
     x      x      24,26  26,07  

3)   Hugo Strandvall                  IFÅsar                    24,04             
     x      14,77  x      24,04  

4)   Benjamin Eklund                  IFNykn                    23,02             
     18,56  22,19  22,69  23,02  

5)   Arne Söderlund                   VasaIS                    19,76             
     x      17,89  18,21  19,76  

6)   Joar Mannström                   IKFalken                  16,78             
     x      x      x      16,78  

7)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  16,47             
     13,16  16,47  13,47  13,01  

8)   Alexander Österberg              IFVom                     15,69             
     x      13,08  15,69  x      

9)   Melwin Nygård                    LarsmoIF                  12,98             
     x      12,98  x      11,66  

10)  Jonas Backman                    IFDrott                   11,03             
     11,03  8,37   x      9,01   



T11 4x50m viesti
1)   Vasa IS                          VasaIS                    30,27             
   1) Tilda Åberg, 2) Ella Wallin, 
   3) Lotta Lithén, 4) Matilda Finneman
2)   IF Nykarlebynejden               IFNykn                    31,02             
   1) Sara Cederholm, 2) Linn Bergström, 
   3) Ronja Ström, 4) Julia Åbro
3)   IF Drott                         IFDrott                   31,61             
   1) Wilma Grannas, 2) Carla Björkgren, 
   3) Lydia Backman, 4) Olivia Smedlund
4)   IK Falken                        IKFalken                  32,18             
   1) Matilda Ainasoja, 2) Enya Lönnqvist, 
   3) Filippa Elenius, 4) Ellen Kock
5)   IF Nykarlebynejden               IFNykn                    32,22             
   1) Melva Wiklund, 2) Liza Ström, 
   3) Nathalie Stråka, 4) Jenni Ek
6)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  32,47             
   1) Isabella Flocco, 2) Elsa Takanen, 
   3) Tessa Kastrén, 4) Dayna Austen
7)   IF Åsarna                        IFÅsar                    33,24             
   1) Julia Strandvall, 2) Moa Ainasoja, 
   3) Ellinor Ollqvist, 4) Izabelle Viitasalo
8)   IF VOM                           IFVom                     33,97             
   1) Lovisa Öling, 2) Iduna Höglund, 
   3) Matilda Hermans, 4) Wilma Karlsson
9)   Larsmo IF                        LarsmoIF                  34,55             
   1) Olivia Härtull, 2) Amelina Strömberg, 
   3) Jemina Lepola, 4) Viivi Fagerudd
10)  IF Kraft                         IFKraft                   34,83             
   1) Jolanda Böling, 2) Lea Snickars, 
   3) Nyman Wilma, 4) Elin Bergman
11)  IK Falken                        IKFalken                  35,84             
   1) Moa Hjulfors, 2) Anjelica Bodbacka, 
   3) Ebba Sandbacka, 4) Milla Byström
12)  IF VOM 2                         IFVom                     37,44             
   1) Stella Norrlin, 2) Agnes Berglund, 
   3) Eveliina Andersson, 4) Fanny Långs
13)  IF Femman                        IFFemman                  37,68             
   1) Sanni Korhonen, 2) Tilde Finskas, 
   3) Ellen Sarin, 4) Edith Winberg
     IF Åsarna 2                      IFÅsar                    DNS               
   1) Matilda Sandström, 2) Ellen Nyberg, 
   3) Silja Pulkkinen, 4) Emilia Holmlund

Loppukilpailu erä 1
1)   Vasa IS                          VasaIS                    30,27             
   1) Tilda Åberg, 2) Ella Wallin, 
   3) Lotta Lithén, 4) Matilda Finneman
2)   IK Falken                        IKFalken                  32,18             
   1) Matilda Ainasoja, 2) Enya Lönnqvist, 
   3) Filippa Elenius, 4) Ellen Kock
3)   IF VOM                           IFVom                     33,97             
   1) Lovisa Öling, 2) Iduna Höglund, 
   3) Matilda Hermans, 4) Wilma Karlsson
4)   Larsmo IF                        LarsmoIF                  34,55             
   1) Olivia Härtull, 2) Amelina Strömberg, 
   3) Jemina Lepola, 4) Viivi Fagerudd
5)   IF Kraft                         IFKraft                   34,83             
   1) Jolanda Böling, 2) Lea Snickars, 
   3) Nyman Wilma, 4) Elin Bergman
6)   IF Femman                        IFFemman                  37,68             
   1) Sanni Korhonen, 2) Tilde Finskas, 
   3) Ellen Sarin, 4) Edith Winberg
     IF Åsarna 2                      IFÅsar                    DNS               
   1) Matilda Sandström, 2) Ellen Nyberg, 
   3) Silja Pulkkinen, 4) Emilia Holmlund

Loppukilpailu erä 2
1)   IF Nykarlebynejden               IFNykn                    31,02             
   1) Sara Cederholm, 2) Linn Bergström, 
   3) Ronja Ström, 4) Julia Åbro
2)   IF Drott                         IFDrott                   31,61             
   1) Wilma Grannas, 2) Carla Björkgren, 
   3) Lydia Backman, 4) Olivia Smedlund
3)   IF Nykarlebynejden               IFNykn                    32,22             
   1) Melva Wiklund, 2) Liza Ström, 
   3) Nathalie Stråka, 4) Jenni Ek
4)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  32,47             
   1) Isabella Flocco, 2) Elsa Takanen, 
   3) Tessa Kastrén, 4) Dayna Austen
5)   IF Åsarna                        IFÅsar                    33,24             
   1) Julia Strandvall, 2) Moa Ainasoja, 
   3) Ellinor Ollqvist, 4) Izabelle Viitasalo
6)   IK Falken                        IKFalken                  35,84             
   1) Moa Hjulfors, 2) Anjelica Bodbacka, 
   3) Ebba Sandbacka, 4) Milla Byström
7)   IF VOM 2                         IFVom                     37,44             
   1) Stella Norrlin, 2) Agnes Berglund, 
   3) Eveliina Andersson, 4) Fanny Långs


P11 4x50m viesti
Loppukilpailu
1)   Vasa IS                          VasaIS                    30,66             
   1) Eeli Bengs, 2) Eddie Wallin, 
   3) Jacy Koterec, 4) Jonas Braxén
2)   IF Nykarlebynejden               IFNykn                    31,47             
   1) Tobias Cederholm, 2) Sander Wikblom, 
   3) Hannes Sundberg, 4) Gabriel Lillas
3)   IF Åsarna                        IFÅsar                    32,88             
   1) William Strandvall, 2) Alex Ljungberg, 
   3) Christian Lövsund, 4) Axel Laurén
4)   IK Falken                        IKFalken                  33,28             
   1) Arvid Kock, 2) Theo Nordling, 
   3) Joar Mannström, 4) Kevin Klemets
5)   IF Drott                         IFDrott                   33,28             
   1) Niko Hassila, 2) Jacob Jungar, 
   3) Ben Björklund, 4) Oscar Lundén
6)   IK Falken                        IKFalken                  36,53             
   1) Melvin Lindqvist, 2) Emil Anderssén, 
   3) Colin Ahlvik, 4) Tony Ahlvik


T13 60m
1)   Alma Byggmästar                  LarsmoIF                  8,57              
2)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    8,64              
3)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    8,69              
4)   Ada Djupsund                     GIF                       8,82              
5)   Jenniina Tuura                   KalajJu                   8,98              
6)   Venla Vikström                   LIF                       9,10              
7)   Mollie Wikman                    IFDrott                   9,26              
8)   Julia Jansson                    IFNykn                    9,28              
9)   Nellie Byggmästar                LarsmoIF                  9,29              
10)  Mathilda Parkkinen               LarsmoIF                  9,29              
11)  Sofie Lövsund                    IKFalken                  9,33              
12)  Sara Nyman                       IF VOM                    9,43              
13)  Clara Linqvist                   IFNykn                    9,51              
14)  Fanny Engman                     IFVom                     9,65              
15)  Elin Holm                        IFÅsar                    9,70              
16)  Lina Svenlin                     LarsmoIF                  9,75              
17)  Carolina Åhman                   IFDrott                   9,78              
18)  Ida Nordkvist                    VasaIS                    9,85              
19)  Isabel Hanna                     IFFemman                  10,08             
20)  Senja Elenius                    IFNykn                    10,20             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,5
1)   Alma Byggmästar                  LarsmoIF                  8,57              
2)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    8,64              
3)   Ada Djupsund                     GIF                       8,82              
4)   Jenniina Tuura                   KalajJu                   8,98              
5)   Venla Vikström                   LIF                       9,10              
6)   Clara Linqvist                   IFNykn                    9,51              
7)   Elin Holm                        IFÅsar                    9,70              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,5
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    8,69              
2)   Julia Jansson                    IFNykn                    9,28              
3)   Nellie Byggmästar                LarsmoIF                  9,29              
4)   Sofie Lövsund                    IKFalken                  9,33              
5)   Sara Nyman                       IF VOM                    9,43              
6)   Ida Nordkvist                    VasaIS                    9,85              
7)   Isabel Hanna                     IFFemman                  10,08             

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,7
1)   Mollie Wikman                    IFDrott                   9,26              
2)   Mathilda Parkkinen               LarsmoIF                  9,29              
3)   Fanny Engman                     IFVom                     9,65              
4)   Lina Svenlin                     LarsmoIF                  9,75              
5)   Carolina Åhman                   IFDrott                   9,78              
6)   Senja Elenius                    IFNykn                    10,20             


P13 60m
1)   Anton Hietapakka                 GamlakIF                  8,19              
2)   Paul Hjulfors                    LarsmoIF                  8,28              
3)   Vertti Åkerblom                  GamlakIF                  8,37              
4)   Sami Alatalo                     IFDrott                   8,65              
5)   Samuel Berg                      VasaIS                    8,69              
6)   Valter Ehnvall                   IKFalken                  8,77              
7)   Aaro Kangas                      KälvTa                    8,90              
8)   Emil Groop                       IFK                       9,00              
9)   Marius Malm                      IFK                       9,16              
10)  Anton Furu                       GamlakIF                  9,22              
11)  Sebastian Vägar                  IFK                       9,25              
12)  Dennis Finne                     IFFemman                  9,59              
13)  Liam Gädda                       VasaIS                    9,73              
14)  Filip Dahlnäs                    IFÅsar                    9,98              
15)  Hugo Mäkelä                      IFNykn                    10,16             
16)  Jim Ström                        IFNykn                    10,28             
     Albin Berglund                   IFVOM                                       

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,5
1)   Anton Hietapakka                 GamlakIF                  8,19              
2)   Samuel Berg                      VasaIS                    8,69              
3)   Emil Groop                       IFK                       9,00              
4)   Anton Furu                       GamlakIF                  9,22              
5)   Dennis Finne                     IFFemman                  9,59              
     Albin Berglund                   IFVOM                                       

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,8
1)   Valter Ehnvall                   IKFalken                  8,77              
2)   Marius Malm                      IFK                       9,16              
3)   Filip Dahlnäs                    IFÅsar                    9,98              
4)   Hugo Mäkelä                      IFNykn                    10,16             
5)   Jim Ström                        IFNykn                    10,28             

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +1,7
1)   Paul Hjulfors                    LarsmoIF                  8,28              
2)   Vertti Åkerblom                  GamlakIF                  8,37              
3)   Sami Alatalo                     IFDrott                   8,65              
4)   Aaro Kangas                      KälvTa                    8,90              
5)   Sebastian Vägar                  IFK                       9,25              
6)   Liam Gädda                       VasaIS                    9,73              


T13 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,0
1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  3.17,82           
2)   Tilde Nordman                    VasaIS                    3.18,19           
3)   Ellen Ainasoja                   IFÅsar                    3.30,05           
4)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    3.31,66           
5)   Johanna Häggkvist                IFK                       3.33,92           
6)   Jenna Böling                     IFK                       3.37,30           
7)   Ines Östman                      IFDrott                   3.42,02           
8)   Emilia Österberg                 IFVom                     3.45,05           
9)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  3.49,12           
10)  Felicia Ena                      LarsmoIF                  3.50,49           
11)  Kajsa Ekholm                     IFNykn                    3.54,32           
12)  Melia Käldman                    IFVom                     3.58,68           
13)  Tuva Nylund                      VasaIS                    4.02,73           
14)  Evelina Sundvik                  IFNykn                    4.21,79           


P13 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,1
1)   Noah Sjöblom                     IFFemman                  2.59,67           
2)   Oliver Nordberg                  IFK                       3.10,61           
3)   Isak Finskas                     IFFemman                  3.19,01           
4)   Linus Liljekvist                 LarsmoIF                  3.27,43           
5)   Miro Auvinen                     IFDrott                   3.29,40           
6)   Theo Gullberg                    VasaIS                    3.32,01           
7)   Eddie Wikblom                    IFNykn                    3.32,15           
8)   Emil Forsström                   IFÅsar                    3.32,96           
9)   Iivar Häggman                    IFVom                     3.36,76           
10)  Adam Holm                        IFN                       3.40,80           
11)  Samuel Nilsström                 IFNykn                    3.41,74           
12)  Emil Klemets                     IKFalken                  3.41,81           
13)  Elias Ehrs                       IFVom                     4.02,33           
14)  Zacharias Söderqvist             IFFemman                  4.30,27           


T13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Molly Forslund                   VasaIS                    142               
     122    126    130    134    138    142    145    
     o      o      o      xo     xo     xo     xxx    

2)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  138               
     118    122    126    130    134    138    142    
     o      o      o      o      xo     xo     xxx    

3)   Maja Semskar                     IFNykn                    130               
     118    122    126    130    134    
     o      o      o      o      xxx    

4)   Annie Lundén                     IFDrott                   130               
     110    114    118    122    126    130    134    
     o      o      o      o      xo     o      xxx    

5)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                  126               
     94     98     102    106    110    114    118    122    126    130    
     o      o      o      o      o      o      o      o      xxo    xxx    

6)   Elvira Björklund                 IFDrott                   122               
     106    110    114    118    122    126    
     o      o      o      o      o      xxx    

7)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    122               
     110    114    118    122    126    
     o      o      xo     o      xxx    

8)   Tindra Kummel                    IFK                       118               
     102    106    110    114    118    122    
     o      o      o      o      o      xxx    

9)   Denise Westerlund                IFDrott                   118               
     102    106    110    114    118    122    
     o      xo     o      o      o      xxx    

10)  Elvira Åbrandt                   VasaIS                    118               
     110    114    118    122    
     o      o      xo     xxx    

11)  Nellie Lindberg                  IFFemman                  118               
     102    106    110    114    118    122    
     o      o      o      xo     xxo    xxx    

12)  Louisa Nygård                    IFVom                     110               
     90     94     98     102    106    110    114    
     o      o      o      o      xxo    o      xxx    



P13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Hampus Berglund                  IFVom                     150               
     130    134    138    142    146    150    153    
     o      o      o      o      xo     xxo    xxx    

2)   Alec Isaacs                      IFFemman                  142               
     98     102    106    110    114    118    122    126    130    134    138    142    146    
     o      xxo    o      o      o      xxo    o      o      o      xxo    o      xxo    xxx    

3)   Jonas Åbro                       IFNykn                    138               
     114    118    122    126    130    134    138    142    
     o      o      o      o      o      xo     o      xxx    

4)   Frank Granholm                   IFÅsar                    134               
     110    114    118    122    126    130    134    138    
     o      o      xo     o      o      o      o      xxx    

5)   Teemu Simoinen                   HalsToi                   134               
     126    130    134    138    
     o      xo     xo     xxx    

6)   Emil Appel                       MalaxIF                   130               
     110    114    118    122    126    130    134    
     o      o      o      o      o      o      xxx    

7)   Emiro Grannas                    IFDrott                   126               
     102    106    110    114    118    122    126    130    
     o      o      o      o      xxo    o      o      xxx    

8)   Harald Smulter                   VasaIS                    126               
     106    110    114    118    122    126    130    
     o      o      o      o      xxo    xxo    xxx    

9)   Noel Granholm                    LarsmoIF                  118               
     82     86     90     94     98     102    106    110    114    118    122    
     o      o      o      o      o      o      o      o      o      xo     xxx    

10)  Veeti Moilanen                   IKFalken                  98                
     82     86     90     94     98     102    
     o      o      o      xxo    o      xxx    



T13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   30,34             
     30,34  25,26  26,26  27,39  

2)   Malin Cederholm                  IFNykn                    29,47             
     29,47  28,26  26,07  28,14  

3)   Madelén Penttinen                IFVom                     27,49             
     26,81  27,49  25,78  24,88  

4)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF                  24,49             
     21,70  24,49  23,11  23,80  

5)   Hanna Håkans                     VasaIS                    19,72             
     x      17,04  17,32  19,72  

6)   Oona Sandell                     IKFalken                  17,52             
     15,62  13,52  17,52  x      

7)   Amanda Holmlund                  IFÅsar                    16,40             
     13,71  13,68  16,15  16,40  

8)   Westermark Mathilda              IFK                       16,32             
     16,13  16,32  15,45  16,22  



P13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Teemu Simoinen                   HalsToi                   34,30             
     32,60  29,48  34,12  34,30  

2)   Conny Majabacka                  IFVOM                     28,65             
     25,67  28,14  22,40  28,65  

3)   Tobias Edström                   IKFalken                  26,31             
     23,32  26,31  15,50  20,79  

4)   Emil Finnila                     IFÅsar                    24,81             
     24,81  17,27  x      19,67  

5)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    24,25             
     24,03  x      23,69  24,25  

6)   Max Byström                      IKFalken                  22,71             
     22,71  20,95  21,11  17,90  

7)   William Olli                     VasaIS                    22,71             
     20,73  22,71  19,90  18,53  

8)   Noel Wälivaara                   LarsmoIF                  20,97             
     x      20,94  20,97  x      

9)   Sebastian Åbrant                 VasaIS                    20,45             
     x      19,69  20,45  18,35  

10)  Benjamin Rönngård                IFDrott                   15,71             
     9,44   11,63  14,36  15,71  

11)  Emil Fock                        IFFemman                  15,45             
     15,38  15,45  x      14,82  



T13 4x100m viesti
1)   Larsmo IF                        LarsmoIF                  55,21             
   1) Vilma Björkskog, 2) Malva Brännbacka, 
   3) Josefina Kackur, 4) Alma Byggmästar
2)   Vasa IS                          VasaIS                    57,78             
   1) Hanna Håkans, 2) Molly Forslund, 
   3) Tilde Nordman, 4) Elvira Åbrandt
3)   IF Nykarlebynejden               IFNykn                    58,95             
   1) Clara Linqvist, 2) Maja Semskar, 
   3) Julia Jansson, 4) Malin Cederholm
4)   IF Kraft                         IFKraft                   59,09             
   1) Johanna Häggkvist, 2) Tindra Kummel, 
   3) Jenna Böling, 4) Mathilda Westermark
5)   IF Drott                         IFDrott                   59,57             
   1) Elvira Björklund, 2) Hanna Vornanen, 
   3) Mollie Wikman, 4) Annie Lundén
6)   IF Åsarna                        IFÅsar                    59,80             
   1) Angelina Laurén, 2) Ronja Ljungberg, 
   3) Sigrid Karlström, 4) Wilma Nyberg
7)   Larsmo IF 2                      LarsmoIF                  59,82             
   1) Mathilda Parkkinen, 2) Venla Vikström, 
   3) Nellie Byggmästar, 4) Lina Svenlin
8)   IF VOM                           IFVom                     1.00,08           
   1) Madelén Penttinen, 2) Lovisa Nygård, 
   3) Fanny Engman, 4) Sara Nyman
9)   IF Åsarna 2                      IFÅsar                    1.01,32           
   1) Alva Svenlin, 2) Elin Holm, 
   3) Najda Ådahl, 4) Ellen Ainasoja
10)  IK Falken                        IKFalken                  1.02,21           
   1) Natalie Ainasoja, 2) Sofie Lövsund, 
   3) Jeanessa Finne, 4) Oona Sandell
11)  IF Drott 2                       IFDrott                   1.04,41           
   1) Carolina Åhman, 2) Denise Westerlund, 
   3) Ines Östman
     Vasa IS 2                        VasaIS                    DQ                
   1) Tuva Nylund, 2) Juliette Pukkinen, 
   3) Ida Nordkvist, 4) Freja Karlsson

Loppukilpailu erä 1
1)   Larsmo IF                        LarsmoIF                  55,21             
   1) Vilma Björkskog, 2) Malva Brännbacka, 
   3) Josefina Kackur, 4) Alma Byggmästar
2)   Vasa IS                          VasaIS                    57,78             
   1) Hanna Håkans, 2) Molly Forslund, 
   3) Tilde Nordman, 4) Elvira Åbrandt
3)   IF Nykarlebynejden               IFNykn                    58,95             
   1) Clara Linqvist, 2) Maja Semskar, 
   3) Julia Jansson, 4) Malin Cederholm
4)   IF Åsarna                        IFÅsar                    59,80             
   1) Angelina Laurén, 2) Ronja Ljungberg, 
   3) Sigrid Karlström, 4) Wilma Nyberg
5)   IK Falken                        IKFalken                  1.02,21           
   1) Natalie Ainasoja, 2) Sofie Lövsund, 
   3) Jeanessa Finne, 4) Oona Sandell
6)   IF Drott 2                       IFDrott                   1.04,41           
   1) Carolina Åhman, 2) Denise Westerlund, 
   3) Ines Östman

Loppukilpailu erä 2
1)   IF Kraft                         IFKraft                   59,09             
   1) Johanna Häggkvist, 2) Tindra Kummel, 
   3) Jenna Böling, 4) Mathilda Westermark
2)   IF Drott                         IFDrott                   59,57             
   1) Elvira Björklund, 2) Hanna Vornanen, 
   3) Mollie Wikman, 4) Annie Lundén
3)   Larsmo IF 2                      LarsmoIF                  59,82             
   1) Mathilda Parkkinen, 2) Venla Vikström, 
   3) Nellie Byggmästar, 4) Lina Svenlin
4)   IF VOM                           IFVom                     1.00,08           
   1) Madelén Penttinen, 2) Lovisa Nygård, 
   3) Fanny Engman, 4) Sara Nyman
5)   IF Åsarna 2                      IFÅsar                    1.01,32           
   1) Alva Svenlin, 2) Elin Holm, 
   3) Najda Ådahl, 4) Ellen Ainasoja
     Vasa IS 2                        VasaIS                    DQ                
   1) Tuva Nylund, 2) Juliette Pukkinen, 
   3) Ida Nordkvist, 4) Freja Karlsson


P13 4x100m viesti
1)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  54,27             
   1) Oskar Holm, 2) Vertti Åkerblom, 
   3) Anton Furu, 4) Anton Hietapakka
2)   Larsmo IF                        LarsmoIF                  56,28             
   1) Linus Liljekvist, 2) Noel Wälivaara, 
   3) Noel Granholm, 4) Paul Hjulfors
3)   IF Kraft                         IFKraft                   56,59             
   1) Emil Groop, 2) Oliver Nordberg, 
   3) Sebastian Vägar, 4) Marius Malm
4)   IF Femman                        IFFemman                  58,13             
   1) Noah Sjöblom, 2) Dennis Finne, 
   3) Isak Finskas, 4) Alec Isaacs
5)   Vasa IS                          VasaIS                    59,75             
   1) Samuel Berg, 2) William Olli, 
   3) Theo Gullberg, 4) Harald Smulter
6)   IF Drott                         IFDrott                   1.01,18           
   1) Damien Grannas, 2) Miro Auvinen, 
   3) Emiro Grannas, 4) Sami Alatalo
7)   IF Åsarna                        IFÅsar                    1.01,62           
   1) Frank Granholm, 2) Emil Finnila, 
   3) Filip Dahlnäs, 4) Emil Forsström
8)   IF Nykarlebynejden               IFNykn                    1.02,92           
   1) Jim Ström, 2) Adam Holm, 
   3) Robin Liljeqvist, 4) Jonas Åbro
9)   IF VOM                           IFVom                     1.03,80           
   1) Hampus Berglund, 2) Conny Majabacka, 
   3) Iivar Häggman, 4) Elias Ehrs
10)  IK Falken                        IKFalken                  1.04,27           
   1) Valter Ehnvall, 2) Emil Klemets, 
   3) Max Byström, 4) Veeti Moilanen

Loppukilpailu erä 1
1)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  54,27             
   1) Oskar Holm, 2) Vertti Åkerblom, 
   3) Anton Furu, 4) Anton Hietapakka
2)   Larsmo IF                        LarsmoIF                  56,28             
   1) Linus Liljekvist, 2) Noel Wälivaara, 
   3) Noel Granholm, 4) Paul Hjulfors
3)   Vasa IS                          VasaIS                    59,75             
   1) Samuel Berg, 2) William Olli, 
   3) Theo Gullberg, 4) Harald Smulter
4)   IF Drott                         IFDrott                   1.01,18           
   1) Damien Grannas, 2) Miro Auvinen, 
   3) Emiro Grannas, 4) Sami Alatalo
5)   IF Åsarna                        IFÅsar                    1.01,62           
   1) Frank Granholm, 2) Emil Finnila, 
   3) Filip Dahlnäs, 4) Emil Forsström

Loppukilpailu erä 2
1)   IF Kraft                         IFKraft                   56,59             
   1) Emil Groop, 2) Oliver Nordberg, 
   3) Sebastian Vägar, 4) Marius Malm
2)   IF Femman                        IFFemman                  58,13             
   1) Noah Sjöblom, 2) Dennis Finne, 
   3) Isak Finskas, 4) Alec Isaacs
3)   IF Nykarlebynejden               IFNykn                    1.02,92           
   1) Jim Ström, 2) Adam Holm, 
   3) Robin Liljeqvist, 4) Jonas Åbro
4)   IF VOM                           IFVom                     1.03,80           
   1) Hampus Berglund, 2) Conny Majabacka, 
   3) Iivar Häggman, 4) Elias Ehrs
5)   IK Falken                        IKFalken                  1.04,27           
   1) Valter Ehnvall, 2) Emil Klemets, 
   3) Max Byström, 4) Veeti Moilanen


T15 100m
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                   13,13             
2)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  13,21             
3)   Amanda Forss                     IFFemman                  13,65             
4)   Lina Lithén                      VasaIS                    14,02             
5)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    14,17             
6)   Hanna Hagnäs                     LarsmoIF                  14,22             
7)   Fanny Östman                     IFDrott                   14,31             
8)   Amanda Bertula                   VasaIS                    14,33             
9)   Clarine Mutiganda                VasaIS                    14,39             
10)  Natalie Stenlund                 IFK                       14,57             
11)  Julia Backlund                   IKF                       15,05             
12)  Engla-Lie Holländer              IFNykn                    15,06             
13)  Nicolina Björkskog               LarsmoIF                  15,17             
14)  Emmi Bengs                       VasaIS                    15,62             
     Tilda Höglund                    IFDrott                                     

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,5
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                   13,13             
2)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  13,21             
3)   Lina Lithén                      VasaIS                    14,02             
4)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    14,17             
5)   Amanda Bertula                   VasaIS                    14,33             
6)   Natalie Stenlund                 IFK                       14,57             
7)   Julia Backlund                   IKF                       15,05             
8)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    15,06             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,6
1)   Amanda Forss                     IFFemman                  13,65             
2)   Hanna Hagnäs                     LarsmoIF                  14,22             
3)   Fanny Östman                     IFDrott                   14,31             
4)   Clarine Mutiganda                VasaIS                    14,39             
5)   Nicolina Björkskog               LarsmoIF                  15,17             
6)   Emmi Bengs                       VasaIS                    15,62             
     Tilda Höglund                    IFDrott                                     


P15 100m
1)   Ive Ntumba                       VasaIS                    11,74             
2)   Benjamin Olli                    IFFemman                  12,03             
3)   Sel Dway                         LarsmoIF                  12,07             
4)   Isak Höglund                     IFDrott                   12,29             
5)   Edward Wikar                     IFDrott                   12,82             
6)   Nico Källberg                    VasaIS                    12,95             
7)   Oliver Takanen                   GamlakIF                  12,98             
8)   Kasper Paulin                    IFFemman                  13,28             
9)   Rufus Nylund                     IFDrott                   13,96             
10)  Wiklöv Paul                      IKF                       13,99             
11)  Davin Flocco                     GamlakIF                  14,17             
12)  Gustaf Storbjörk                 IFÅsar                    14,47             
13)  Miro Heikkilä                    GamlakIF                  15,13             
14)  Viktor Store                     GamlakIF                  15,52             
     Matias Åberg                     GamlakIF                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,3
1)   Benjamin Olli                    IFFemman                  12,03             
2)   Sel Dway                         LarsmoIF                  12,07             
3)   Edward Wikar                     IFDrott                   12,82             
4)   Nico Källberg                    VasaIS                    12,95             
5)   Rufus Nylund                     IFDrott                   13,96             
6)   Davin Flocco                     GamlakIF                  14,17             
7)   Miro Heikkilä                    GamlakIF                  15,13             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,6
1)   Ive Ntumba                       VasaIS                    11,74             
2)   Isak Höglund                     IFDrott                   12,29             
3)   Oliver Takanen                   GamlakIF                  12,98             
4)   Kasper Paulin                    IFFemman                  13,28             
5)   Wiklöv Paul                      IKF                       13,99             
6)   Gustaf Storbjörk                 IFÅsar                    14,47             
7)   Viktor Store                     GamlakIF                  15,52             
     Matias Åberg                     GamlakIF                  DNS               


T15 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,7
1)   Emma Korhonen                    IFFemman                  7.23,15           
2)   Jamira Suarez                    IFDrott                   7.33,90           
3)   Milla Ström                      IFNykn                    8.18,19           
4)   Adéle Zittra                     IFÅsar                    8.18,91           
5)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   8.28,39           
6)   Emma Fors                        IKFalken                  8.45,42           
7)   Julia Enlund                     VasaIS                    9.11,40           
     Teodora Westerlund               IFDrott                   7.44,01           


P15 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,3
1)   Jimi Rousu                       GamlakIF                  7.03,15           
2)   Elias Åbrant                     VasaIS                    7.04,60           
3)   Melker Wikblom                   IFNykn                    7.04,78           
4)   Jakob Ehrs                       IFVom                     7.06,65           
5)   Anton Forsström                  IFÅsar                    7.18,51           
6)   Kevin Paulin                     IFFemman                  7.26,03           
7)   Albin Söderman                   IFDrott                   7.26,05           
8)   Isak Liljeqvist                  IKFalken                  7.57,74           
9)   Mico Sjölund                     LarsmoIF                  8.05,70           


T15 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Felicia Vikström                 LIF                       280               
     220    230    240    250    260    270    280    
     o      -      o      o      xo     o      xoxxx  

2)   Teodora Westerlund               IFDrott                   270               
     230    240    250    260    270    280    
     o      o      o      o      o      xxx    

3)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    230               
     190    200    210    220    230    240    
     o      o      o      o      o      xxx    

3)   Mia Backman                      IFDrott                   230               
     160    170    180    190    200    210    220    230    240    
     o      o      o      o      o      o      o      o      xxx    

5)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  230               
     150    160    170    180    190    200    210    220    230    240    
     o      -      o      o      xo     o      xo     o      xo     xxx    

6)   Edith Carlsson                   VasaIS                    210               
     130    140    150    160    170    190    200    210    220    
     o      -      -      o      o      xxo    xxo    xxo    xxx    

7)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  190               
     160    170    180    190    200    
     o      xxo    o      o      xxx    

8)   Vilhelmina Sjölind               IFÅsar                    160               
     120    130    140    150    160    170    
     o      o      o      o      xo     xxx    

     Yasmine Bodbacka                 IKF                                         
     120    
     DNS    



P15 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Conrad Mannström                 IKFalken                  240               
     170    180    190    200    210    220    230    240    250    
     o      -      -      o      o      xo     xo     xxo    xx-    

2)   William Westerlund               IFDrott                   230               
     160    170    180    190    200    210    220    230    240    
     o      o      o      o      o      o      o      xo     xxx    

     Alex Lövsund                     IFÅsar                                      
     160    
     DNS    

     Samuel Svartsjö                  VasaIS                                      
     160    
     DNS    



T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    9,54              
     x      9,52   x      9,54   

2)   Emma Lillas                      IFDrott                   9,39              
     9,39   x      x      x      

3)   Emilia Räfså                     IFKraft                   8,49              
     8,36   8,49   7,79   7,79   

4)   Saara Manni                      VasaIS                    8,36              
     7,95   8,12   8,36   7,92   

5)   Kiira Nordström                  IFDrott                   8,03              
     7,65   8,03   x      7,54   

6)   Linnea Kackur                    LIF                       7,29              
     7,14   7,04   6,17   7,29   

7)   Laura Ström                      IFNykn                    6,96              
     6,48   6,85   6,50   6,96   

8)   Ida Stoor                        IFFemman                  6,71              
     6,56   6,71   x      x      

9)   Ester Hjulfors                   LarsmoIF                  5,82              
     5,72   5,81   5,82   5,76   



P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    11,64             
     10,56  11,39  11,64  11,31  

2)   Lukas Nordgren                   IFKraft                   10,69             
     10,17  10,20  10,20  10,69  

3)   Viggo Hiltunen                   LIF                       10,02             
     10,02  9,73   9,68   10,00  

4)   Oscar Grannas                    IFDrott                   9,84              
     9,23   9,81   9,47   9,84   

5)   Alvin Backlund                   IFNykn                    8,51              
     x      x      8,51   6,42   

6)   Anton Sabel                      IFFemman                  8,13              
     8,13   7,80   7,55   

7)   Gabriel Eklund                   IFNykn                    6,65              
     6,22   6,65   6,58   x      



T15 4x100m viesti
Loppukilpailu
1)   IF Femman                        IFFemman                  52,79             
   1) Ciia Karlsson, 2) Hanna Lindberg, 
   3) Ellen Storgård, 4) Amanda Forss
2)   IF Drott                         IFDrott                   52,93             
   1) Jamira Suarez, 2) Teodora Westerlund, 
   3) Tilda Höglund, 4) Priscilla Boateng
3)   Vasa IS                          VasaIS                    56,35             
   1) Emmi Bengs, 2) Amanda Bertula, 
   3) Lina Lithén, 4) Clarine Mutiganda
4)   IF Nykarlebynejden               IFNykn                    58,22             
   1) Emilia Liljeqvist, 2) Laura Ström, 
   3) Milla Ström, 4) Engla-Lie Holländer
5)   Larsmo IF                        LarsmoIF                  58,78             
   1) Nicolina Björkskog, 2) Ester Hjulfors, 
   3) Hanna Hagnäs, 4) Felicia Vikström
6)   IF Åsarna                        IFÅsar                    59,54             
   1) Elin Jakobsson, 2) Vilhelmina Sjölind, 
   3) Adele Zittra, 4) Charlotta Sandkulla
     IF Drott 2                       IFDrott                   DNS               
   1) Mia Backman, 2) Fanny Östman, 
   3) Emma Lillas, 4) Nea Hassila


P15 4x100m viesti
Loppukilpailu
1)   IF Drott                         IFDrott                   48,17             
   1) Oscar Grannas, 2) Isak Höglund, 
   3) Edward Wikar, 4) William Westerlund
2)   IF Femman                        IFFemman                  50,29             
   1) Benjamin Olli, 2) Kevin Paulin, 
   3) Kasper Paulin, 4) Anton Sabel
3)   Vasa IS                          VasaIS                    51,15             
   1) Ive Ntumba, 2) Nico Källberg, 
   3) Samuel Svartsjö, 4) Elias Åbrant
4)   IF Åsarna                        IFÅsar                    55,04             
   1) Gustaf Storbjörk, 2) Benjamin Holmbäck, 
   3) Lucas Hansén, 4) Anton Forsström
5)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  56,33             
   1) Matias Åberg, 2) Miro Heikkilä, 
   3) Viktor Store, 4) Oliver Takanen
     IF Nykarlebynejden                                                           


N17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,9
1)   Fina Backholm                    VasaIS                    26,77             
2)   Nea Hassila                      IFDrott                   28,07             
3)   Belinda Stenroos                 IFNykn                    28,14             
4)   Ana Ciornei                      IFÅsar                    28,50             
5)   Nora Finholm                     LarsmoIF                  29,66             
6)   Suzette Finne                    IKFalken                  30,03             
7)   Laura Byström                    IKFalken                  30,64             
     Lova Forsman                     IFDrott                   DNS               


M17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,7
1)   Johannes Åhman                   IFDrott                   23,67             
2)   Josef Höglund                    IKFalken                  24,48             
3)   Viktor Björkell                  VasaIS                    26,59             
4)   David Mbela                      IFFemman                  27,67             
     Alexander Björkgren              IFDrott                   DNS               


N17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  10,53 +0,2          
     10,30  10,23  10,53  10,28  
     -0,8   -1,1   +0,2   +0,6   

2)   Ida Backman                      IFDrott                   10,48 +0,2          
     10,48  9,04   10,20  10,25  
     +0,2   +0,7   +0,9   +1,0   

3)   Janna Siegfrids                  VasaIS                    10,36 +1,0          
     9,76   10,26  10,36  10,24  
     +0,8   +1,1   +1,0   +1,1   

4)   Anna Yrjänä                      HimU                      9,73 +0,0          
     9,73   9,70   9,30   9,21   
     +0,0   +0,3   +1,3   +1,1   

5)   Hanna Back                       IFNykn                    8,91 +0,9          
     8,86   8,91   x      x      
     +0,3   +0,9                 

6)   Ida Svedman                      IFKraft                   8,71 +0,0          
     x      8,53   8,71   x      
            -0,6   +0,0          

     Moa Parkkinen                    IFDrott                   DNS               


M17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   12,29 +1,1          
     12,29  11,83  12,17  12,22  
     +1,1   +0,4   +1,3   +0,6   

2)   Michael Rännar                   IFVom                     11,91 +0,0          
     11,91  11,80  11,72  x      
     +0,0   +108,0 +0,0          

3)   Albin Lundberg                   VasaIS                    11,10 -0,1          
     10,40  10,55  10,92  11,10  
     +1,3   +0,5   +0,3   -0,1   

4)   Nico Hakala                      IFFemman                  9,17 -0,3          
     8,74   8,54   x      9,17   
     -0,1   +0,8          -0,3   



N17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   13,04             
     x      13,04  x      x      

2)   Elin Källberg                    VasaIS                    12,40             
     11,31  12,12  12,40  x      

3)   Wilma Hautamäki                  IKFalken                  10,20             
     9,79   9,88   10,20  x      

4)   Fanny Forsman                    VasaIS                    9,77              
     9,77   x      x      9,67   

5)   Erica Åminne                     IFÅsar                    9,38              
     8,47   9,11   7,67   9,38   

6)   Carolina Granö                   IKFalken                  9,27              
     9,27   x      x      x      

7)   Christina Dahl                   IFDrott                   8,72              
     8,72   8,33   x      x      

8)   Nathalie Nyback                  IFNykn                    8,33              
     8,01   8,33   x      8,28   

9)   Anna Villför                     IFFemman                  8,33              
     8,15   8,33   7,85   x      

10)  Michelle Nyback                  IFNykn                    7,84              
     7,66   7,26   7,34   7,84   

11)  Jasmine Vikström                 LIF                       6,96              
     6,76   6,96   6,90   6,77   



M17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Elias Blomqvist                  IKF                       10,07             
     9,83   9,38   10,07  9,82   

2)   Joakim Bäck                      IFNykn                    9,82              
     9,05   9,82   9,64   9,24   

3)   Alexander Björkgren              IFDrott                   9,76              
     9,48   9,76   x      8,92   

4)   Johan Nygård                     IFDrott                   8,69              
     8,17   8,69   8,18   8,43   

5)   Sebastian Nordberg               IFKraft                   8,58              
     8,38   8,56   8,21   8,58   

6)   Rasmus Lerstrand                 VasaIS                    6,92              
     6,87   6,90   6,92   6,81   

     Younes Elberkennou               VasaIS                    DNS 

Slutpoäng deltävling 1
1. IF Drott 12887 p
2. Vasa IS 12427 p
3. IK Falken 9360 p
4. IF Nykarlebynejden 9084 p
5. IF Åsarna 8973 p
6. Larsmo IF 8476 p
7. IF Femman 8282 p
8. IF Kraft 6101 p
9. IF VOM 4689 p
10. Gamlakarleby IF 4458 p

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan