Tävlingar - 07.08 - Föreningscup deltävling II Vasa

Tävlingsinfo

Datum och klockslagOnsdag 07.08 18:00
ArrangörVasa Idrottssällskap
PlatsKarlsplan, Vasa
Avgift0 € / gren el. lag
Anmälan senastSöndag 04.08
www.kilpailukalenteri
Reserv: info@vis.fi
Postadress: Storalåggatan 73 65100 Vasa
Kontonummer
Bekräftning
Övrig infoDe som deltar i gång har möjlighet att delta i en annan individuell
gren + stafett. Stafetterna 4 x 600 m och 4 x 800 m är mixedstafetter 2 pojkar och 2 flickor (p+f+p+f). Gången är mixtävling endera pojke eller flicka.
Överdomare:
KontaktuppgifterInger Nabb 050-5120965
inger.nabb@vaasa.fi
Resultatservice
Webbsidahttp://www.vis.fi/

Grenar

P-17800m, Längd, Spjut
F-17800m, Längd, Spjut
P-15100mh, 300m, 3-steg, Slägga, 1000m g, 4 x 800m
F-15300m, 80mh, 3-steg, Slägga, 1000m g, 4 x 800m
P-13200m, 60mh, Stav, Kula, 1000m g, 4 x 600m
F-13200m, 60mh, Stav, Kula, 1000m g, 4 x 600m
P-11150m, 60mh, Höjd, Kula, 1000m g, 4 x 600m
F-11150m, 60mh, Höjd, Kula, 1000m g, 4 x 600m

Tidsschema

Tidsschema UPPDATERAT

Föreningscup II 7.8.2019 kl. 18.00 på Karlsplan i Vasa

 

18:00

Kula

F-11

Kula plats 1

18:00

Höjd

P-11

Höjd plats 1

18:00

100mh

P-15

Final / 1 heat

18:10

80mh

F-15

Final / 1 heat

18:20

60mh

F-13

Final / 2 heat

18:20

Slägga

F-15

Slägga plats 1

18:20

3-steg

P-15

3-steg grop 1

18:30

60mh

P-13

Final / 1 heat

18:40

60mh

F-11

Final / 2 heat

18:40

Stav

P-13

Stav plats 1

18:50

Kula

F-13

Kula plats 1

18:50

60mh

P-11

Final / 2 heat

 

19:00

Längd

F-17

Längd grop 1

19:00

Spjut

P-17

Spjut plats 2

19:05

300m

F-15

Final / 1 heat

19:10

300m

P-15

Final / 1 heat

19:20

150m

F-11

Final / 3 heat

19:30

150m

P-11

Final / 2 heat

19:40

Höjd

F-11

Höjd plats 1

19:40

Slägga

P-15

Slägga plats 1

19:45

200m

F-13

Final / 2 heat

19:45

Kula

P-11

Kula plats 1

19:50

3-steg

F-15

3-steg grop 1

19:55

200m

P-13

Final / 2 heat

 

20:00

Stav

F-13

Stav plats 1

20:10

1000m gång

P/F-11

Final / 1 heat

20:10

1000m gång

P/F-13

Final / 1 heat

20:10

1000m gång

P/F-15

Final / 1 heat

20:20

800m

P-17

Final / 1 heat

20:25

800m

F-17

Final / 1 heat

20:30

Kula

P-13

Kula plats 1

20:35

Spjut

F-17

Spjut plats 2

20:40

Längd

P-17

Längd grop 1

20:50

4x600m

P/F-11

Final / 1 heat

 

21:00

4x600m

P/F-13

Final / 1 heat

21:10

4x800m

P/F-15

Final / 1 heat


Resultat

  Föreningscupen deltävling 2
Vasa IS
07.08.2019

P11 150m
1)   Nikola Bäck                      VasaIS                    22,20             
2)   Max Gäddnäs                      IKFalken                  22,46             
3)   Alex Myntti                      VasaIS                    22,50             
4)   Hannes Sundberg                  IFNykn                    23,59             
5)   Vincent Kummel                   IFKraft                   24,13             
6)   Björn Forsell                    IFÅsar                    24,56             
7)   Sander Wikblom                   IFNykn                    24,64             
8)   Alvar Asplund                    IKFalken                  24,74             
9)   Jonas Braxén                     VasaIS                    25,12             
10)  Axel Laurén                      IFÅsar                    25,27             
11)  Niko Hassila                     IFDrott                   25,78             
12)  Melwin Bergman                   IFVom                     26,16             
13)  Jimmy Böling                     IFKraft                   27,08             
14)  Malte Stenman                    IKFalken                  30,18             
     Theo Nordling                    IKFalken                  DNS               
     Ivar Hjulfors                    LarsmoIF                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,5
1)   Alex Myntti                      VasaIS                    22,50             
2)   Hannes Sundberg                  IFNykn                    23,59             
3)   Vincent Kummel                   IFKraft                   24,13             
4)   Sander Wikblom                   IFNykn                    24,64             
5)   Jonas Braxén                     VasaIS                    25,12             
6)   Axel Laurén                      IFÅsar                    25,27             
7)   Malte Stenman                    IKFalken                  30,18             
     Theo Nordling                    IKFalken                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,7
1)   Nikola Bäck                      VasaIS                    22,20             
2)   Max Gäddnäs                      IKFalken                  22,46             
3)   Björn Forsell                    IFÅsar                    24,56             
4)   Alvar Asplund                    IKFalken                  24,74             
5)   Niko Hassila                     IFDrott                   25,78             
6)   Melwin Bergman                   IFVom                     26,16             
7)   Jimmy Böling                     IFKraft                   27,08             
     Ivar Hjulfors                    LarsmoIF                  DNS               


T11 150m
1)   Ellen Kock                       IKFalken                  22,89             
2)   Julia Åbro                       IFNykn                    23,61             
3)   Venla Lehto                      IFDrott                   24,09             
4)   Nyman Wilma                      IFKraft                   24,49             
5)   Vanessa Pada                     VasaIS                    24,52             
6)   Lotta Lithén                     VasaIS                    24,54             
7)   Norah Garneij Sandström          IFDrott                   25,01             
8)   Tyra Back                        VasaIS                    25,11             
9)   Linn Björkskog                   LarsmoIF                  25,19             
10)  Lea Sundelin                     LarsmoIF                  25,29             
11)  Julia Strandvall                 IFÅsar                    25,86             
12)  Malva Holmberg                   IFKraft                   26,08             
13)  Selma Bertula                    VasaIS                    26,09             
14)  Milja Sundelin                   LarsmoIF                  26,30             
15)  Olivia Smedlund                  IFDrott                   26,64             
16)  Amelina Strömberg                LarsmoIF                  26,72             
17)  Jolanda Böling                   IFKraft                   27,06             
18)  Milla Byström                    IKFalken                  27,80             
     Ronja Ström                      IFNykn                    DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,0
1)   Julia Åbro                       IFNykn                    23,61             
2)   Vanessa Pada                     VasaIS                    24,52             
3)   Norah Garneij Sandström          IFDrott                   25,01             
4)   Linn Björkskog                   LarsmoIF                  25,19             
5)   Julia Strandvall                 IFÅsar                    25,86             
6)   Jolanda Böling                   IFKraft                   27,06             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,8
1)   Ellen Kock                       IKFalken                  22,89             
2)   Lotta Lithén                     VasaIS                    24,54             
3)   Lea Sundelin                     LarsmoIF                  25,29             
4)   Selma Bertula                    VasaIS                    26,09             
5)   Amelina Strömberg                LarsmoIF                  26,72             
6)   Milla Byström                    IKFalken                  27,80             
     Ronja Ström                      IFNykn                    DNS               

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -1,3
1)   Venla Lehto                      IFDrott                   24,09             
2)   Nyman Wilma                      IFKraft                   24,49             
3)   Tyra Back                        VasaIS                    25,11             
4)   Malva Holmberg                   IFKraft                   26,08             
5)   Milja Sundelin                   LarsmoIF                  26,30             
6)   Olivia Smedlund                  IFDrott                   26,64             


P11 60m aidat
1)   Robin Elenius                    VasaIS                    11,39             
2)   Oscar Lundén                     IFDrott                   12,17             
3)   Vilgot Backlund                  LarsmoIF                  12,29             
4)   Joar Mannström                   IKFalken                  13,33             
5)   William Strandvall               IFÅsar                    14,89             
6)   Helmer Elenius                   IFNykn                    17,06             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,9
1)   Robin Elenius                    VasaIS                    11,39             
2)   Oscar Lundén                     IFDrott                   12,17             
3)   Joar Mannström                   IKFalken                  13,33             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,5
1)   Vilgot Backlund                  LarsmoIF                  12,29             
2)   William Strandvall               IFÅsar                    14,89             
3)   Helmer Elenius                   IFNykn                    17,06             


T11 60m aidat
1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   10,41             
2)   Ella Wallin                      VasaIS                    10,46             
3)   Linnea Strandvall                IKFalken                  11,16             
4)   Liza Ström                       IFNykn                    11,25             
5)   Linn Bergström                   IFNykn                    11,34             
6)   Carla Björkgren                  IFDrott                   11,70             
7)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  11,95             
8)   Moa Ainasoja                     IFÅsar                    12,85             
9)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  13,48             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,4
1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   10,41             
2)   Carla Björkgren                  IFDrott                   11,70             
3)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  11,95             
4)   Moa Ainasoja                     IFÅsar                    12,85             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,3
1)   Ella Wallin                      VasaIS                    10,46             
2)   Linnea Strandvall                IKFalken                  11,16             
3)   Liza Ström                       IFNykn                    11,25             
4)   Linn Bergström                   IFNykn                    11,34             
5)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  13,48             


P11 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   130               
     113    118    121    124    127    130    134    
     o      o      -      o      o      o      xxx    

2)   Arvid Kock                       IKFalken                  127               
     108    113    118    121    124    127    130    
     o      o      o      xo     xo     o      xxx    

3)   Gabriel Lillas                   IFNykn                    121               
     103    108    113    118    121    124    
     o      o      o      o      o      xxx    

4)   Christian Lövsund                IFÅsar                    121               
     93     103    108    113    118    121    124    
     oo     xo     o      o      o      xo     xxx    

5)   Colin Ahlvik                     IKFalken                  121               
     93     103    108    113    118    121    124    
     oo     o      o      o      o      xxo    xx-    

6)   Eeli Bengs                       VasaIS                    121               
     113    118    121    124    
     o      xo     xxo    xxx    

7)   Ben Björklund                    IFDrott                   113               
     93     103    108    113    118    
     oo     o      o      o      xxx    

7)   Nyman Hugo                       IFKraft                   113               
     93     103    108    113    118    
     oo     o      o      o      xxx    

9)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    113               
     103    108    113    118    
     o      xo     xo     xxx    



T11 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Matilda Fors                     IFDrott                   130               
     83     88     93     98     103    108    113    118    121    124    127    130    132    
     -      -      -      -      o      o      o      xxo    o      o      o      xo     xxx    

2)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  127               
     83     88     93     98     103    108    113    118    121    124    127    130    
     -      -      -      -      -      -      -      xo     xo     xo     xo     xxx    

3)   Enni Auvinen                     IFDrott                   121               
     83     88     93     98     103    108    113    118    121    124    
     -      -      -      -      o      xo     xxo    xxo    xo     xxx    

4)   Thilde Sundqvist                 LarsmoIF                  118               
     83     88     93     98     103    108    113    118    121    
     -      -      -      o      o      o      xxo    o      xxx    

5)   Melva Wiklund                    IFNykn                    118               
     83     88     93     98     103    108    113    118    121    
     -      -      o      o      o      o      o      xo     xxx    

6)   Celina Nordkvist                 VasaIS                    108               
     83     88     93     98     103    108    113    
     -      -      o      o      o      o      xxx    

7)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    103               
     83     88     93     98     103    108    
     -      -      o      o      o      xxx    

8)   Matilda Sandström                IFÅsar                    98                
     83     88     93     98     103    
     -      -      o      o      xxx    

9)   Jenni Ek                         IFNykn                    98                
     83     88     93     98     103    
     o      xo     xo     o      xxx    

     Tilda Åberg                      VasaIS                                      
     83     
     DNS    



P11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Arne Söderlund                   VasaIS                    7,77              
     5,78   6,81   7,26   7,77   

2)   Benjamin Eklund                  IFNykn                    7,70              
     7,42   6,59   7,31   7,70   

3)   Morgan Slussnäs                  LarsmoIF                  6,58              
     6,27   6,09   6,51   6,58   

4)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  5,62              
     5,45   5,10   5,51   5,62   

5)   Alex Ljungberg                   IFÅsar                    5,39              
     5,39   5,24   x      5,32   

6)   Jonas Backman                    IFDrott                   4,95              
     4,95   4,59   4,80   4,08   

     Tony Ahlvik                      IKFalken                  DNS               


T11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Ellen Nyberg                     IFÅsar                    8,15              
     7,64   8,15   7,66   7,58   

2)   Emilia Holmlund                  IFÅsar                    8,01              
     7,71   7,46   7,86   8,01   

3)   Matilda Finneman                 VasaIS                    7,63              
     7,20   7,38   7,44   7,63   

4)   Santra Suarez                    IFDrott                   6,89              
     6,04   6,05   6,89   6,04   

5)   Lydia Backman                    IFDrott                   6,47              
     6,47   6,26   6,30   6,29   

6)   Lydia Svenfelt                   LarsmoIF                  6,44              
     5,02   5,94   6,33   6,44   

7)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  6,39              
     5,82   4,81   6,35   6,39   

8)   Reetta Peltoniemi                IFDrott                   6,39              
     6,00   6,01   5,96   6,39   

9)   Fanny Haga                       IFKraft                   6,34              
     4,82   5,97   5,95   6,34   

10)  Anjelica Bodbacka                IKFalken                  6,16              
     6,11   5,99   6,00   6,16   

11)  Nathalie Stråka                  IFNykn                    6,09              
     5,75   5,77   5,62   6,09   

12)  Veronika Byggmästar              IFDrott                   5,80              
     5,80   5,23   5,56   5,55   

13)  Julia Bäck                       IFNykn                    5,28              
     5,09   4,50   4,52   5,28   

14)  Elin Österholm                   LarsmoIF                  5,05              
     4,93   4,76   5,05   4,81   

15)  Tilda Håkans                     VasaIS                    5,05              
     4,29   4,64   5,05   4,92   



P11 1000m kävely
Loppukilpailu
1)   Jonas Braxén                     VasaIS                    6.33,62           
2)   William Latvala                  VasaIS                    7.03,97           
3)   Hugo Carlsson                    VasaIS                    7.11,02           


T11 1000m kävely
Loppukilpailu
1)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  6.33,62           
2)   Nyman Wilma                      IFKraft                   6.33,93           
3)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    6.59,19           
4)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  7.11,12           
5)   Julia Bäck                       IFNykn                    7.18,63           
6)   Ylva Isomaa                      IFDrott                   7.19,63           
7)   Tyra Back                        VasaIS                    7.20,29           
8)   Ellen Nyberg                     IFÅsar                    7.26,17           
     Venla Lehto                      IFDrott                   DNF               


P/T11 4x600m viesti
1)   IF Nykarlebynejden 1             IFNykn                    8.02,72           
   1) Hannes Sundberg, 2) Ronja Ström, 
   3) Sander Wikblom, 4) Julia Åbro
2)   IK Falken 1                      IKFalken                  8.07,70           
   1) Arvid Kock, 2) Linnea Strandvall, 
   3) Alvar Asplund, 4) Ellen Kock
3)   IF Drott 1                       IFDrott                   8.31,34           
   1) Oscar Lundén, 2) Enni Auvinen, 
   3) Niko Hassila, 4) Wilma Grannas
4)   IF Kraft 1                       IFKraft                   8.33,24           
   1) Nyman Hugo, 2) Fanny Haga, 
   3) Vincent Kummel, 4) Nyman Wilma
5)   IF Åsarna 1                      IFÅsar                    8.53,21           
   1) William Strandvall, 2) Moa Ainasoja, 
   3) Björn Forsell, 4) Julia Strandvall
6)   IF Nykarlebynejden 2             IFNykn                    9.07,31           
   1) Helmer Elenius, 2) Liza Ström, 
   3) Gabriel Lillas, 4) Melva Wiklund
7)   IF Drott 2                       IFDrott                   9.12,79           
   1) Ben Björklund, 2) Reetta Peltoniemi, 
   3) Jonas Backman, 4) Norah Garneij Sandström
7)   Larsmo IF 1                      LarsmoIF                  9.12,79           
   1) Vilgot Backlund, 2) Lea Sundelin, 
   3) Morgan Slussnäs, 4) Lydia Svenfelt
9)   Vasa IS 2                        VasaIS                    9.17,65           
   1) Robin Elenius, 2) Clara Åbrandt, 
   3) Jonas Braxén, 4) Celina Nordkvist
10)  IK Falken 2                      IKFalken                  9.25,60           
   1) Joar Mannström, 2) Jeanessa Finne, 
   3) Colin Ahlvik, 4) Matilda Ainasoja
11)  Vasa IS 1                        VasaIS                    9.26,38           
   1) Vincent Bengtsson, 2) Tyra Back, 
   3) Eeli Bengs, 4) Vanessa Pada

Loppukilpailu erä 1
1)   IF Nykarlebynejden 2             IFNykn                    9.07,31           
   1) Helmer Elenius, 2) Liza Ström, 
   3) Gabriel Lillas, 4) Melva Wiklund
2)   IF Drott 2                       IFDrott                   9.12,79           
   1) Ben Björklund, 2) Reetta Peltoniemi, 
   3) Jonas Backman, 4) Norah Garneij Sandström
3)   Vasa IS 2                        VasaIS                    9.17,65           
   1) Robin Elenius, 2) Clara Åbrandt, 
   3) Jonas Braxén, 4) Celina Nordkvist
4)   IK Falken 2                      IKFalken                  9.25,60           
   1) Joar Mannström, 2) Jeanessa Finne, 
   3) Colin Ahlvik, 4) Matilda Ainasoja

Loppukilpailu erä 2
1)   IF Nykarlebynejden 1             IFNykn                    8.02,72           
   1) Hannes Sundberg, 2) Ronja Ström, 
   3) Sander Wikblom, 4) Julia Åbro
2)   IK Falken 1                      IKFalken                  8.07,70           
   1) Arvid Kock, 2) Linnea Strandvall, 
   3) Alvar Asplund, 4) Ellen Kock
3)   IF Drott 1                       IFDrott                   8.31,34           
   1) Oscar Lundén, 2) Enni Auvinen, 
   3) Niko Hassila, 4) Wilma Grannas
4)   IF Kraft 1                       IFKraft                   8.33,24           
   1) Nyman Hugo, 2) Fanny Haga, 
   3) Vincent Kummel, 4) Nyman Wilma
5)   IF Åsarna 1                      IFÅsar                    8.53,21           
   1) William Strandvall, 2) Moa Ainasoja, 
   3) Björn Forsell, 4) Julia Strandvall
6)   Larsmo IF 1                      LarsmoIF                  9.12,79           
   1) Vilgot Backlund, 2) Lea Sundelin, 
   3) Morgan Slussnäs, 4) Lydia Svenfelt
7)   Vasa IS 1                        VasaIS                    9.26,38           
   1) Vincent Bengtsson, 2) Tyra Back, 
   3) Eeli Bengs, 4) Vanessa Pada


P13 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,2
1)   Paul Hjulfors                    LarsmoIF                  27,34             
2)   Elias Grannabba                  IFÅsar                    28,12             
3)   Sami Alatalo                     IFDrott                   28,82             
4)   Samuel Berg                      VasaIS                    28,84             
5)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   29,01             
6)   Valter Ehnvall                   IKFalken                  29,02             
7)   Sebastian Vägar                  IFKraft                   30,21             
8)   Melker Wikblom                   IFNykn                    30,49             


T13 200m
1)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    29,30             
2)   Signe Jakobsson                  IFNykn                    29,72             
2)   Tilde Nordman                    VasaIS                    29,72             
4)   Alma Byggmästar                  LarsmoIF                  30,23             
5)   Tindra Kummel                    IFKraft                   30,91             
6)   Freja Karlsson                   VasaIS                    31,04             
7)   Nellie Byggmästar                LarsmoIF                  31,92             
8)   Evelina Punsar                   IKFalken                  32,24             
9)   Jenna Böling                     IFKraft                   32,32             
10)  Elin Holm                        IFÅsar                    32,44             
11)  Mathilda Parkkinen               LarsmoIF                  32,74             
12)  Carolina Åhman                   IFDrott                   33,02             
13)  Elvira Björklund                 IFDrott                   33,70             
14)  Elin Eklöv                       IKFalken                  36,70             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,8
1)   Alma Byggmästar                  LarsmoIF                  30,23             
2)   Tindra Kummel                    IFKraft                   30,91             
3)   Freja Karlsson                   VasaIS                    31,04             
4)   Evelina Punsar                   IKFalken                  32,24             
5)   Elin Holm                        IFÅsar                    32,44             
6)   Mathilda Parkkinen               LarsmoIF                  32,74             
7)   Carolina Åhman                   IFDrott                   33,02             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,4
1)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    29,30             
2)   Signe Jakobsson                  IFNykn                    29,72             
2)   Tilde Nordman                    VasaIS                    29,72             
4)   Nellie Byggmästar                LarsmoIF                  31,92             
5)   Jenna Böling                     IFKraft                   32,32             
6)   Elvira Björklund                 IFDrott                   33,70             
7)   Elin Eklöv                       IKFalken                  36,70             


P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,6
1)   Max Byström                      IKFalken                  12,18             
2)   Marius Malm                      IFKraft                   12,31             
3)   Frank Granholm                   IFÅsar                    12,81             
4)   Jonas Åbro                       IFNykn                    12,99             
5)   Theo Gullberg                    VasaIS                    13,25             
6)   Miro Auvinen                     IFDrott                   16,61             


T13 60m aidat
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    10,58             
2)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF                  10,59             
3)   Annie Lundén                     IFDrott                   11,12             
4)   Ellen Ainasoja                   IFÅsar                    11,44             
5)   Sofie Lövsund                    IKFalken                  11,77             
6)   Hanna Håkans                     VasaIS                    11,93             
7)   Clara Linqvist                   IFNykn                    12,26             
8)   Felicia Ena                      LarsmoIF                  12,86             
9)   Mella Snellman                   LarsmoIF                  13,15             
10)  Ida Nordkvist                    VasaIS                    13,18             
11)  Ines Östman                      IFDrott                   13,27             
12)  Natalie Ainasoja                 IKFalken                  13,59             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,3
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    10,58             
2)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF                  10,59             
3)   Annie Lundén                     IFDrott                   11,12             
4)   Ellen Ainasoja                   IFÅsar                    11,44             
5)   Hanna Håkans                     VasaIS                    11,93             
6)   Felicia Ena                      LarsmoIF                  12,86             
7)   Ines Östman                      IFDrott                   13,27             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,6
1)   Sofie Lövsund                    IKFalken                  11,77             
2)   Clara Linqvist                   IFNykn                    12,26             
3)   Mella Snellman                   LarsmoIF                  13,15             
4)   Ida Nordkvist                    VasaIS                    13,18             
5)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                  13,59             


P13 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    232               
     90     100    110    120    130    140    150    160    170    180    190    200    210    220    232    237    
     -      -      -      -      -      -      -      -      -      o      o      o      o      o      xo     xxx    

2)   Eero Aaltonen                    VasaIS                    170               
     90     100    110    120    130    140    150    160    170    180    
     -      -      -      -      -      -      o      o      xo     xxx    

3)   Arik Porthin                     IFDrott                   160               
     90     100    110    120    130    140    150    160    170    
     -      -      -      o      xo     o      xo     o      xxx    

4)   Max Bodbacka                     IKFalken                  120               
     90     100    110    120    130    
     o      o      xo     xo     xxx    



T13 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    246               
     130    140    150    160    170    190    200    210    220    230    240    246    252    
     -      -      -      -      -      o      o      o      o      xo     xo     xo     xxx    

2)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   230               
     130    140    150    160    170    180    190    200    210    220    230    240    
     -      -      -      -      -      xo     o      o      o      xxo    xxo    xxx    

3)   Mollie Wikman                    IFDrott                   200               
     130    140    150    160    170    180    190    200    210    
     -      -      -      -      o      o      o      o      xxx    

3)   Venla Vikström                   LarsmoIF                  200               
     130    140    150    160    170    180    190    200    210    
     -      o      o      o      o      o      o      o      xxx    

5)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  200               
     130    140    150    160    170    180    190    200    210    
     -      -      -      -      o      xo     o      xxo    xxx    

6)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    190               
     130    140    150    160    170    180    190    200    
     o      o      o      o      xo     o      xxo    xxx    

7)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    170               
     130    140    150    160    170    180    
     o      o      o      o      o      xxx    

8)   Alva Svenlin                     IFÅsar                    160               
     130    140    150    160    170    
     o      o      o      o      xxx    



P13 Kuula
Loppukilpailu
1)   Alexander Broman                 VasaIS                    9,18              
     9,00   8,55   9,18   8,52   

2)   Emil Groop                       IFKraft                   8,54              
     x      8,51   8,47   8,54   

3)   Gabriel Eklund                   IFNykn                    8,53              
     8,53   8,01   8,16   8,16   

4)   Hugo Strandvall                  IFÅsar                    7,51              
     6,79   7,43   6,86   7,51   

5)   William Olli                     VasaIS                    7,37              
     7,06   7,37   7,14   7,25   

6)   Linus Liljekvist                 LarsmoIF                  6,48              
     6,20   x      6,33   6,48   

7)   Morgan Stenman                   IKFalken                  6,16              
     6,16   5,96   5,89   5,86   



T13 Kuula
Loppukilpailu
1)   Molly Forslund                   VasaIS                    9,56              
     8,82   9,56   9,22   7,93   

2)   Madelén Penttinen                IFVom                     9,21              
     8,41   9,21   8,32   8,64   

3)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  8,64              
     7,39   8,64   7,90   7,45   

4)   Amanda Holmlund                  IFÅsar                    8,01              
     8,00   7,36   7,41   8,01   

5)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    7,99              
     7,82   7,68   7,99   7,96   

6)   Mathilda Westermark              IFKraft                   7,52              
     6,74   7,20   7,52   6,57   

7)   Denise Westerlund                IFDrott                   6,63              
     6,63   6,26   5,47   6,34   

8)   Senja Elenius                    IFNykn                    6,38              
     6,27   6,32   6,38   5,56   

9)   Oona Sandell                     IKFalken                  5,46              
     5,34   5,28   4,70   5,46   

10)  Julia Södergård                  IFDrott                   5,42              
     5,39   5,24   4,43   5,42   

11)  Meyah Thylin                     LarsmoIF                  4,49              
     4,31   4,23   4,49   4,29   



P13 1000m kävely
Loppukilpailu
1)   Jim Ström                        IFNykn                    6.27,80           
2)   Liam Gädda                       VasaIS                    6.36,39           
3)   Emil Fock                        IFFemman                  8.03,83           


T13 1000m kävely
Loppukilpailu
1)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  5.45,33           
2)   Ines Östman                      IFDrott                   5.50,34           
3)   Mathilda Westermark              IFKraft                   6.16,63           
4)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    6.27,55           
5)   Tuva Nylund                      VasaIS                    6.33,61           
6)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    6.38,31           
7)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  6.40,53           
8)   Alva Svenlin                     IFÅsar                    6.56,16           


P/T13 4x600m viesti
Loppukilpailu
1)   IF Nykarlebynejden 1             IFNykn                    7.25,84           
   1) Jonas Åbro, 2) Emilia Liljeqvist, 
   3) Melker Wikblom, 4) Signe Jakobsson
2)   Larsmo IF 1                      LarsmoIF                  7.29,06           
   1) Paul Hjulfors, 2) Malva Brännbacka, 
   3) Linus Liljekvist, 4) Vilma Björkskog
3)   IF Åsarna 1                      IFÅsar                    7.50,00           
   1) Elias Grannabba, 2) Ellen Ainasoja, 
   3) Frank Granholm, 4) Wilma Nyberg
4)   IF Kraft 1                       IFKraft                   8.05,79           
   1) Oliver Nordberg, 2) Tindra Kummel, 
   3) Sebastian Vägar, 4) Jenna Böling
5)   IF Drott 1                       IFDrott                   8.10,72           
   1) Miro Auvinen, 2) Annie Lundén, 
   3) Sami Alatalo, 4) Hanna Vornanen
6)   Vasa IS 1                        VasaIS                    8.12,80           
   1) Theo Gullberg, 2) Ida Nordkvist, 
   3) Samuel Berg, 4) Tilde Nordman
7)   IK Falken 1                      IKFalken                  8.29,49           
   1) Max Byström, 2) Evelina Punsar, 
   3) Valter Ehnvall, 4) Oona Sandell
8)   Vasa IS 2                        VasaIS                    9.00,05           
   1) William Olli, 2) Tove Nylund, 
   3) Eero Aaltonen, 4) Hanna Håkans


P15 300m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,0
1)   Ive Ntumba                       VasaIS                    36,76             
2)   Isak Höglund                     IFDrott                   38,92             
3)   Sel Dway                         LarsmoIF                  39,51             
4)   Paul Wiklöv                      IKFalken                  45,39             
5)   Daniel Schmidt                   IFKraft                   49,57             
6)   Ronnie Ahlvik                    IKFalken                  55,21             


T15 300m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,5
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                   44,16             
2)   Nea Hassila                      IFDrott                   45,35             
3)   Lina Lithén                      VasaIS                    45,60             
4)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    46,44             
5)   Amanda Bertula                   VasaIS                    48,45             
6)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    48,77             
7)   Natalie Stenlund                 IFKraft                   49,93             


T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,3
1)   Tilda Höglund                    IFDrott                   13,48             
2)   Julia Jansson                    IFNykn                    16,23             
3)   Emmi Bengs                       VasaIS                    16,61             
4)   Julia Groop                      IFKraft                   17,76             
     Emma Fors                        IKFalken                  DNF               
     Hanna Hagnäs                     LarsmoIF                  DNS               


P15 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,1
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   15,79             


P15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   William Westerlund               IFDrott                   11,63 -0,1          
     11,63  11,38  11,12  11,27  
     -0,1   -0,6   -0,4   -0,5   

     Daniel Sjölind                   IFÅsar                    NM                
     x      x      x      x      
                                 



T15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Mia Backman                      IFDrott                   9,83 -1,8          
     9,83   9,69   9,45   9,60   
     -1,8   -1,2   -1,5   -1,2   

2)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  9,80 -1,3          
     9,80   9,67   9,64   9,19   
     -1,3   -0,6   -1,8   -0,6   

3)   Vilhelmina Sjölind               IFÅsar                    9,21 -1,4          
     8,96   7,58   9,21   9,17   
     -0,6   -0,6   -1,4   -0,5   

4)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    8,96 -0,6          
     8,96   8,69   8,65   8,81   
     -0,6   -1,6   -0,5   -1,3   

5)   Linnea Kackur                    LarsmoIF                  8,49 -1,2          
     8,49   8,12   8,03   8,38   
     -1,2   -0,7   -1,1   -1,6   

6)   Edith Carlsson                   VasaIS                    7,45 -0,6          
     7,14   7,17   x      7,45   
     +0,3   -0,4          -0,6   



P15 Moukari
Loppukilpailu
1)   Joakim Bäck                      IFNykn                    26,18             
     22,31  26,18  25,66  23,28  

2)   Samuel Svartsjö                  VasaIS                    25,58             
     22,33  24,01  23,47  25,58  

3)   Albin Söderman                   IFDrott                   18,78             
     17,88  18,78  16,38  x      

4)   Conrad Mannström                 IKFalken                  18,12             
     18,12  17,92  x      14,32  



T15 Moukari
Loppukilpailu
1)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    49,13             
     44,52  49,13  x      x      

2)   Anna Villför                     IFFemman                  34,65             
     34,29  34,65  34,24  33,23  

3)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  32,53             
     31,17  32,53  x      x      

4)   Emma Lillas                      IFDrott                   27,66             
     27,66  27,08  27,10  25,68  

5)   Kiira Nordström                  IFDrott                   27,07             
     25,84  25,58  27,07  x      

6)   Chantelle Finne                  IKFalken                  23,88             
     22,55  23,88  21,60  x      

7)   Saara Manni                      VasaIS                    20,51             
     x      20,51  x      19,53  

8)   Evelina Sundvik                  IFNykn                    10,02             
     7,77   6,88   10,02  8,44   



P15 1000m kävely
Loppukilpailu
1)   Albin Söderman                   IFDrott                   5.53,21           


T15 1000m kävely
Loppukilpailu
1)   Chantelle Finne                  IKFalken                  5.41,15           
2)   Linnea Kackur                    LarsmoIF                  5.44,11           
3)   Bianca Vuorenmaa Närvä           VasaIS                    6.34,07           
4)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    7.00,85           
5)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    7.03,65           
6)   Evelina Sundvik                  IFNykn                    7.05,07           


P/T15 4x800m viesti
Loppukilpailu
1)   IF Drott 1                       IFDrott                   10.27,59          
   1) Edward Wikar, 2) Nea Hassila, 
   3) William Westerlund, 4) Jamira Suarez
2)   Vasa IS 1                        VasaIS                    12.04,25          
   1) Filip Stark, 2) Edith Carlsson, 
   3) Ive Ntumba, 4) Bianca Vuorenmaa Närvä


M17 800m
Loppukilpailu
1)   Josef Höglund                    IKFalken                  2.05,29           
2)   Rasmus Lerstrand                 VasaIS                    2.10,20           
3)   Johannes Åhman                   IFDrott                   2.15,19           
4)   Sebastian Nordberg               IFKraft                   2.31,63           


N17 800m
Loppukilpailu
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  2.27,79           
2)   Tilde Stråka                     IFNykn                    2.31,82           
3)   Olivia Hahn                      VasaIS                    2.41,66           
4)   Fanny Östman                     IFDrott                   2.48,60           


M17 Pituus
Loppukilpailu
1)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   5,98 -0,8          
     5,87   5,85   5,95   5,98   
     -0,7   -1,0   -0,5   -0,8   

2)   Albin Lundberg                   VasaIS                    5,61 -0,4          
     5,34   5,29   5,61   5,50   
     -0,7   -0,7   -0,4   -1,2   

3)   Steven Portin                    IKFalken                  5,33 -0,4          
     5,22   5,33   5,27   4,77   
     -0,7   -0,4   -1,9   -0,8   



N17 Pituus
Loppukilpailu
1)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  4,86 -0,9          
     4,69   4,85   4,77   4,86   
     -1,1   -1,1   -2,0   -0,9   

2)   Janna Siegfrids                  VasaIS                    4,77 -1,3          
     4,77   x      -      -      
     -1,3                        

3)   Ida Backman                      IFDrott                   4,73 -0,6          
     4,66   4,73   4,73   4,64   
     -2,4   -0,7   -0,6   -1,8   

4)   Emma Vikman                      IFÅsar                    4,18 -0,1          
     x      3,99   4,18   3,98   
            -1,9   -0,1   -0,8   

5)   Hanna Back                       IFNykn                    3,99 -1,9          
     3,67   3,86   3,99   3,95   
     -2,1   -2,5   -1,9   -1,1   

6)   Nora Finholm                     LarsmoIF                  3,89 -2,0          
     3,78   3,82   3,89   3,88   
     -1,6   -0,9   -2,0   -1,7   

7)   Ida Svedman                      IFKraft                   3,84 -0,9          
     3,72   3,84   3,65   3,81   
     -1,7   -0,9   -1,8   -0,8   

     Ellen Bos                        VasaIS                                      
     Johanna Tikkala                  IFKraft                                     


M17 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Axel Norrbacka                   IKFalken                  36,38             
     29,62  21,93  32,49  36,38  

2)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    35,74             
     24,98  33,26  35,74  32,57  

3)   Viggo Hiltunen                   LarsmoIF                  30,93             
     27,29  28,42  30,93  29,52  

4)   Johan Nygård                     IFDrott                   26,63             
     24,54  x      26,63  x      

5)   Younes Elberkennou               VasaIS                    26,18             
     x      26,18  24,60  x      



N17 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Elin Källberg                    VasaIS                    47,17             
     47,17  46,08  44,79  46,55  

2)   Nathalie Nyback                  IFNykn                    24,50             
     24,50  x      -      -      

3)   Jasmine Vikström                 LarsmoIF                  21,41             
     21,41  14,58  16,73  18,98  

4)   Ana Ciornei                      IFÅsar                    17,50             
     13,45  12,98  17,50  14,76  

5)   Christina Dahl                   IFDrott                   15,99             
     15,23  14,82  15,56  15,99 

Slutpoäng deltävling 2
1. IF Drott 12559 p
2. Vasa IS 11696 p
3. IK Falken 9425 p
4. IF Nykarlebynejden 8052 p
5. IF Åsarna 7575 p
6. Larsmo IF 7453 p
7. IF Kraft 4936 p
8. IF VOM 866 p
9. IF Femman 601 p
10. Malax IF 598 p

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan