Tävlingar - 20.08 - DT i Bennäs

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTisdag 20.08 18:00
ArrangörIK Falken
PlatsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
Avgift6 € / gren
Anmälan senastMåndag 19.08
Via Kilpailukalenteri samt via e-post: johan.storbjork@multi.fi 
Eller på plats senast 17.00
KontonummerFI61 5548 0920 0014 66
Bekräftning
Övrig infoAnmälningsavgift: 1 gren 6 €, 2 grenar 10 €, 3 grenar 14 €
KontaktuppgifterJohan Storbjörk, tfn. 050-563 2629
Resultatservicehttps://live.tuloslista.co
Webbsidahttp://www.ikfalken.fi

Grenar

H100m, 400m, 1500m, 5000m, Längd, Kula, Slägga
D100m, 400m, 1500m, Längd, Kula, Slägga
P-17100m, 1500m, Höjd, Stav, Kula, Slägga
F-17100m, 1500m, Höjd, Stav, Kula, Slägga
P-15100m, 800m, Höjd, Längd, Kula, Slägga
F-15100m, 800m, Höjd, Längd, Kula, Slägga
P-13100m, 800m, Höjd, Spjut
F-13100m, 800m, Höjd, Spjut
P-11800m, 60m, Höjd, Slägga
F-11800m, 60m, Höjd, Slägga
P-9400m, 40m, Spjut
F-9400m, 40m, Spjut

Tidsschema

DISTRIKTSTÄVLING 20.8.2019

Arrangör: IK Falken

PRELIMINÄRT TIDSSCHEMA
Uppdaterad 19.8 kl. 10.50

18.00               40 m               F9
18.00               Höjd               F15, P15, D17, H17
18.00               Stav                D17, H17
18.00               Spjut               F13, P13
18.00               Kula                F15, D17, Damer
18.00               Slägga             P15, H17, Herrar             Sandplan
18.00               Längd             F15, P15
18.10               40 m               P9
18.20               60 m               F11
18.35               60 m               P11
18.40               Slägga            F15, D17, Damer                        Sandplan
18.45               Höjd               P11, F11
18.45               100 m               F13
18.45               Spjut               P9, F9
18.55               100 m               P13
19.00               100 m              F15
19.05               100 m              P15
19.10               100 m              D17
19.15               100 m              Damer
19.20               100 m              H17
19.25               100 m              Herrar
19.30               Kula                P15, H17, Herrar
19.30               Längd             Herrar, Damer
19.35               400 m              F9
19.40               Slägga             P11, F11           Sandplan
19.45               400 m              P9
19.45               Höjd               P13, F13
19.55               400 m              Damer
20.00               400 m              Herrar
20.05               800 m              F11
20.10               800 m              P11

20.15               800 m              F13, F15
20.20               800 m              P13, P15
20.30               1500 m            D17, Damer
20.40               1500 m            H17, Herrar
20.45               5000 m            Herrar

 


Resultat

IK Falkens DT
IK Falken
20.08.2019

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,7
1)   Christoffer Pått                 VasaIS                    11,38             
2)   David Bamm                       VasaIS                    11,44             
3)   Anton Sandvik                    VasaIS                    11,64             
4)   Rasmus Envall                    IKFalken                  11,82             
5)   Gerhard Stenroos                 IFN                       14,52             
     Antti Tuomela                    LaihLu                    DNS               
     Sebastian Björkman               SjundeåIF                 DNS               


N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2
1)   Minttu-Maaria Alanen             VaasVa                    12,36             
2)   Linnea Marttala                  SeinäjSU                  12,97             
3)   Milla Huusko                     VetU                      14,32             


M 400m
1)   Johannes Åhman                   IFDrott                   53,28             
2)   Josef Höglund                    IKFalken                  53,71             
3)   Alexander Rönnskär               IKFalken                  54,68             
4)   Mustafa Al-Jubouri               GamlakIF                  55,85             
5)   Benjamin Olli                    IFFemman                  57,17             
6)   Kaj Sandell                      IKFalken                  59,90             
7)   Markus Sällinen                  GamlakIF                  1.03,22           
8)   Markku Ainali                    KokkVei                   1.07,59           
9)   Gerhard Stenroos                 IFN                       1.08,69           
     Sebastian Nordberg               IFKraft                   DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,9
1)   Johannes Åhman                   IFDrott                   53,28             
2)   Alexander Rönnskär               IKFalken                  54,68             
3)   Benjamin Olli                    IFFemman                  57,17             
4)   Markku Ainali                    KokkVei                   1.07,59           
5)   Gerhard Stenroos                 IFN                       1.08,69           

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,0
1)   Josef Höglund                    IKFalken                  53,71             
2)   Mustafa Al-Jubouri               GamlakIF                  55,85             
3)   Kaj Sandell                      IKFalken                  59,90             
4)   Markus Sällinen                  GamlakIF                  1.03,22           
     Sebastian Nordberg               IFKraft                   DNS               


N 400m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,8
1)   Hanna Frostdahl                  IKFalken                  1.03,00           
2)   Andrea Lilja                     VasaIS                    1.04,21           
3)   Heta Jauhiainen                  KalajJu                   1.05,24           
4)   Suzette Finne                    IKFalken                  1.06,38           
5)   Hanna Kyösti                     HimU                      1.06,62           


M 1500m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,8
1)   Kevin Sandell                    IKFalken                  4.09,99           
2)   Väinö Venetjoki                  GamlakIF                  4.10,62           
3)   Harri Hietamäki                  VasaIS                    4.11,38           
4)   Jonas Ingo                       VasaIS                    4.11,87           
5)   Joakim Träskelin                 VasaIS                    4.12,98           
6)   Victor Lövdal                    VasaIS                    4.13,22           
7)   William Sundqvist                IKFalken                  4.40,73           


M 5000m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,6
1)   Björn Sandler                    IKFalken                  16.19,90          


M Pituus
Loppukilpailu
1)   Frans Häggblom                   IKFalken                  6,17 +2,3          
     x      x      6,08   x      x      6,17   
     +3,0   +3,3   +2,4   +2,6   +2,2   +2,3   

2)   Jere Virta                       VaasTo                    5,78 +2,8  2,47 +1,1
     x      x      5,68   2,47   1,07   5,78   
     +1,1   +2,8   +2,5   +1,1   +2,6   +2,8   

3)   Sameli Pukkinen                  VaasTo                    5,70 +2,7          
     5,62   5,70   -      -      -      -      
     +2,7   +2,7                               

4)   Gerhard Stenroos                 IFN                       3,79 +3,2  3,76 +2,0
     3,79   3,76   3,75   3,75   3,71   3,59   
     +3,2   +2,0   +2,6   +1,9   +2,0   +2,3   



N Pituus
Loppukilpailu
1)   Minttu-Maaria Alanen             VaasVa                    5,57 +2,8          
     x      5,57   x      x      -      -      
            +2,8                               

2)   Kaisa Pukkinen                   VaasTo                    5,18 +1,9          
     5,18   x      5,18   5,06   5,14   5,15   
     +2,3          +1,9   +1,8   +2,6   +1,7   

3)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  5,02 +3,6  4,61 +1,3
     4,80   4,53   4,75   5,02   4,61   4,87   
     +4,2   +0,7   +2,1   +3,6   +1,3   +2,6   

4)   Nea Luokkanen                    HimU                      4,76 +1,7          
     4,63   4,44   4,40   4,76   4,70   4,66   
     +1,1   +3,2   +1,9   +1,7   +1,7   +3,3   

5)   Ida Backman                      IFDrott                   4,72 +1,3          
     4,58   x      4,72   x      x      x      
     +1,8          +1,3                        

6)   Lova Forsman                     IFDrott                   4,70 +2,0          
     x      4,70   4,52   4,62   4,70   x      
            +2,0   +1,5   +3,3   +2,0          



M Kuula
Loppukilpailu
1)   Jonas Solvin                     IKFalken                  14,23             
     13,78  14,13  13,72  13,73  14,23  13,85  

2)   Victor Högholm                   IFFemman                  11,82             
     11,41  11,77  10,97  11,69  11,77  11,82  

3)   Tommy Lahti                      IFFemman                  7,13              
     6,59   7,01   6,57   7,10   7,13   7,07   



N Kuula
Loppukilpailu
1)   Anna Malinowska                  IKFalken                  9,52              
     9,24   9,43   x      9,52   x      9,52   

2)   Cecilia Österlund                IFNykn                    9,41              
     8,66   x      x      9,41   9,17   8,86   

3)   Simone Widner                    IFNykn                    8,40              
     7,50   8,34   8,29   8,16   8,40   8,23   



M Moukari
Loppukilpailu
1)   Petri Rautio                     OulPy                     60,54             
     x      59,94  x      60,54  -      -      

2)   Tommy Lahti                      IFFemman                  28,79             
     26,46  27,39  27,16  28,10  28,30  28,79  



N Moukari
Loppukilpailu
1)   Tilda Borgmästars                IKFalken                  34,20             
     x      x      x      33,01  34,18  34,20  



P9 40m
1)   Eino Huhtaluhta                  AlahKi                    6,40              
2)   Eddie Wallin                     VasaIS                    6,50              
3)   Elias Åkerlund                   GamlakIF                  6,56              
4)   Milton Sandén                    VasaIS                    6,78              
5)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    6,87              
6)   Axel Laurén                      IFÅsar                    7,01              
7)   Robin Knutar                     KokkVei                   7,18              
8)   Melker Strandvall                IKFalken                  7,27              
9)   Melwin Wiik                      IKFalken                  7,31              
10)  Jacob Jungar                     IFDrott                   7,34              
11)  Oliver Sandell                   IKFalken                  7,39              
12)  Willhelm Åkerman                 IFNykn                    7,44              
13)  Nico Ekholm                      IFNykn                    7,47              
14)  Veikka Lehto                     IFDrott                   7,50              
15)  Leon Sandell                     IKFalken                  7,57              
16)  Alex Hermans                     IFVom                     7,58              
17)  Jonas Backman                    IFDrott                   7,60              
18)  Felix Mäkynen                    IFÅsar                    7,61              
     Sigge Ahlfors                    IFNykn                    DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,8
1)   Eino Huhtaluhta                  AlahKi                    6,40              
2)   Eddie Wallin                     VasaIS                    6,50              
3)   Robin Knutar                     KokkVei                   7,18              
4)   Melwin Wiik                      IKFalken                  7,31              
5)   Nico Ekholm                      IFNykn                    7,47              
     Sigge Ahlfors                    IFNykn                    DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +3,0
1)   Milton Sandén                    VasaIS                    6,78              
2)   Melker Strandvall                IKFalken                  7,27              
3)   Jacob Jungar                     IFDrott                   7,34              
4)   Oliver Sandell                   IKFalken                  7,39              
5)   Leon Sandell                     IKFalken                  7,57              
6)   Alex Hermans                     IFVom                     7,58              
7)   Felix Mäkynen                    IFÅsar                    7,61              

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +2,1
1)   Elias Åkerlund                   GamlakIF                  6,56              
2)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    6,87              
3)   Axel Laurén                      IFÅsar                    7,01              
4)   Willhelm Åkerman                 IFNykn                    7,44              
5)   Veikka Lehto                     IFDrott                   7,50              
6)   Jonas Backman                    IFDrott                   7,60              


T9 40m
1)   Julia Strandvall                 IFÅsar                    7,00              
2)   Frida Häggblom                   VasaIS                    7,00              
3)   Alina Sandvik                    IKFalken                  7,07              
4)   Elin Wiklund                     IFDrott                   7,20              
5)   Nea Kuittinen                    IFDrott                   7,56              
6)   Vilma Sparv                      VaasVa                    7,57              
7)   Alicia Isaksson                  IFNykn                    7,64              
8)   Amanda Grannas                   IFDrott                   7,68              
9)   Molly Holländer                  IFNykn                    7,72              
10)  Maissi Peltoniemi                KaustPV                   7,73              
11)  Venla Backlund                   IFNykn                    7,73              
12)  Line Sundbeck                    IKFalken                  7,75              
13)  Linnea Stenman                   IKFalken                  7,89              
14)  Ellen Sarin                      IFFemman                  8,21              
15)  Maija Salminen                   IFDrott                   8,35              
16)  Ninja Kock                       IKFalken                  8,46              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,8
1)   Frida Häggblom                   VasaIS                    7,00              
2)   Elin Wiklund                     IFDrott                   7,20              
3)   Nea Kuittinen                    IFDrott                   7,56              
4)   Alicia Isaksson                  IFNykn                    7,64              
5)   Amanda Grannas                   IFDrott                   7,68              
6)   Maissi Peltoniemi                KaustPV                   7,73              
7)   Line Sundbeck                    IKFalken                  7,75              
8)   Maija Salminen                   IFDrott                   8,35              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,7
1)   Julia Strandvall                 IFÅsar                    7,00              
2)   Alina Sandvik                    IKFalken                  7,07              
3)   Vilma Sparv                      VaasVa                    7,57              
4)   Molly Holländer                  IFNykn                    7,72              
5)   Venla Backlund                   IFNykn                    7,73              
6)   Linnea Stenman                   IKFalken                  7,89              
7)   Ellen Sarin                      IFFemman                  8,21              
8)   Ninja Kock                       IKFalken                  8,46              


P9 400m
1)   Elias Åkerlund                   GamlakIF                  1.10,41           
2)   Milton Sandén                    VasaIS                    1.15,81           
3)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    1.18,40           
4)   Jacob Jungar                     IFDrott                   1.20,02           
5)   Eino Huhtaluhta                  AlahKi                    1.20,97           
6)   Veikka Lehto                     IFDrott                   1.21,27           
7)   Axel Laurén                      IFÅsar                    1.23,13           
8)   Edward Aspfors                   IKFalken                  1.23,26           
9)   Willhelm Åkerman                 IFNykn                    1.28,33           
10)  Robin Knutar                     KokkVei                   1.28,49           
11)  Melwin Wiik                      IKFalken                  1.29,31           
12)  Alex Hermans                     IFVom                     1.31,65           
13)  Nico Ekholm                      IFNykn                    1.32,51           
14)  Melker Strandvall                IKFalken                  1.34,56           
     Sigge Ahlfors                    IFNykn                                      

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,4
1)   Elias Åkerlund                   GamlakIF                  1.10,41           
2)   Milton Sandén                    VasaIS                    1.15,81           
3)   Axel Laurén                      IFÅsar                    1.23,13           
4)   Edward Aspfors                   IKFalken                  1.23,26           
5)   Melwin Wiik                      IKFalken                  1.29,31           
6)   Alex Hermans                     IFVom                     1.31,65           
7)   Melker Strandvall                IKFalken                  1.34,56           
     Sigge Ahlfors                    IFNykn                                      

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,6
1)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    1.18,40           
2)   Jacob Jungar                     IFDrott                   1.20,02           
3)   Eino Huhtaluhta                  AlahKi                    1.20,97           
4)   Veikka Lehto                     IFDrott                   1.21,27           
5)   Willhelm Åkerman                 IFNykn                    1.28,33           
6)   Robin Knutar                     KokkVei                   1.28,49           
7)   Nico Ekholm                      IFNykn                    1.32,51           


T9 400m
1)   Julia Strandvall                 IFÅsar                    1.19,49           
2)   Linn Enroth                      IFDrott                   1.27,30           
3)   Elli Äyrä                        AlahKi                    1.27,48           
4)   Alicia Isaksson                  IFNykn                    1.28,40           
5)   Elin Wiklund                     IFDrott                   1.28,52           
6)   Nea Kuittinen                    IFDrott                   1.28,89           
7)   Alina Sandvik                    IKFalken                  1.29,23           
8)   Maissi Peltoniemi                KaustPV                   1.31,29           
9)   Vilma Sparv                      VaasVa                    1.31,88           
10)  Venla Backlund                   IFNykn                    1.33,86           
11)  Molly Holländer                  IFNykn                    1.34,54           
12)  Line Sundbeck                    IKFalken                  1.35,91           
13)  Amanda Grannas                   IFDrott                   1.37,93           

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,5
1)   Alicia Isaksson                  IFNykn                    1.28,40           
2)   Elin Wiklund                     IFDrott                   1.28,52           
3)   Alina Sandvik                    IKFalken                  1.29,23           
4)   Venla Backlund                   IFNykn                    1.33,86           
5)   Molly Holländer                  IFNykn                    1.34,54           
6)   Line Sundbeck                    IKFalken                  1.35,91           

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +2,2
1)   Julia Strandvall                 IFÅsar                    1.19,49           
2)   Linn Enroth                      IFDrott                   1.27,30           
3)   Elli Äyrä                        AlahKi                    1.27,48           
4)   Nea Kuittinen                    IFDrott                   1.28,89           
5)   Maissi Peltoniemi                KaustPV                   1.31,29           
6)   Vilma Sparv                      VaasVa                    1.31,88           
7)   Amanda Grannas                   IFDrott                   1.37,93           


P9 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    27,15             
     18,69  27,15  27,03  25,27  

2)   Alexander Österberg              IFVom                     26,86             
     26,06  24,45  26,86  25,89  

3)   Arttu Syväkoski                  KaustPV                   17,48             
     17,48  14,83  17,18  17,17  

4)   Robin Knutar                     KokkVei                   16,35             
     12,76  12,50  13,27  16,35  

5)   Eino Huhtaluhta                  AlahKi                    15,99             
     14,25  15,99  12,31  -      

6)   Oliver Sandell                   IKFalken                  15,51             
     15,08  12,26  14,82  15,51  

7)   Willhelm Åkerman                 IFNykn                    14,73             
     12,51  12,10  14,73  13,68  

8)   Nico Ekholm                      IFNykn                    14,59             
     13,48  13,78  12,23  14,59  

9)   Leon Sandell                     IKFalken                  12,40             
     10,56  11,70  12,40  11,45  

10)  Melwin Wiik                      IKFalken                  11,17             
     10,20  11,17  9,63   9,60   

11)  Alex Hermans                     IFVom                     10,96             
     9,27   10,75  7,70   10,96  

12)  Jonas Backman                    IFDrott                   10,37             
     6,89   10,37  9,52   7,55   

13)  Melker Strandvall                IKFalken                  9,02              
     8,61   7,08   5,50   9,02   

14)  Felix Mäkynen                    IFÅsar                    7,74              
     7,74   7,05   6,55   7,54   

     Jacob Jungar                     IFDrott                   DNS               
     Sigge Ahlfors                    IFNykn                    DNS               


T9 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Elin Wiklund                     IFDrott                   9,67              
     9,67   9,47   8,70   9,67   

2)   Nea Kuittinen                    IFDrott                   9,67              
     9,25   8,42   9,67   8,93   

3)   Frida Häggblom                   VasaIS                    9,54              
     9,54   7,74   9,28   7,97   

4)   Ellen Sarin                      IFFemman                  8,40              
     6,76   5,88   8,20   8,40   

5)   Alicia Isaksson                  IFNykn                    7,45              
     6,93   7,45   6,06   7,27   

6)   Line Sundbeck                    IKFalken                  6,86              
     6,47   6,86   5,72   5,87   

7)   Ninja Kock                       IKFalken                  6,53              
     5,63   5,34   6,53   5,63   

8)   Maija Salminen                   IFDrott                   6,52              
     6,52   5,60   5,64   5,49   

     Linda Breilin                    AsikkRai                  DNS               


P11 60m
1)   Alex Myntti                      VasaIS                    8,92              
2)   Juho Huhtaluhta                  AlahKi                    9,32              
3)   Tino Pollari                     KaustPV                   9,34              
4)   Kimi Kaustinen                   KaustPV                   9,37              
5)   William Strandvall               IFÅsar                    9,43              
6)   Oskar Sparv                      VaasVa                    9,51              
7)   Theo Nordling                    IKFalken                  9,63              
8)   Alfred Stenman                   IKFalken                  9,64              
9)   Oscar Lundén                     IFDrott                   9,76              
10)  Melvin Lindqvist                 IKFalken                  11,40             
     Arvid Kock                       IKFalken                  DNS               
     Sulo Peltoniemi                  KaustPV                   DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +3,3
1)   Alex Myntti                      VasaIS                    8,92              
2)   Tino Pollari                     KaustPV                   9,34              
3)   Kimi Kaustinen                   KaustPV                   9,37              
4)   Alfred Stenman                   IKFalken                  9,64              
5)   Oscar Lundén                     IFDrott                   9,76              
     Arvid Kock                       IKFalken                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,9
1)   Juho Huhtaluhta                  AlahKi                    9,32              
2)   William Strandvall               IFÅsar                    9,43              
3)   Oskar Sparv                      VaasVa                    9,51              
4)   Theo Nordling                    IKFalken                  9,63              
5)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  11,40             
     Sulo Peltoniemi                  KaustPV                   DNS               


T11 60m
1)   Dayna Austen                     GamlakIF                  9,00              
2)   Wilma Grannas                    IFDrott                   9,17              
3)   Ella Wallin                      VasaIS                    9,21              
4)   Ellen Kock                       IKFalken                  9,23              
5)   Linnea Strandvall                IKFalken                  9,36              
6)   Melva Wiklund                    IFNykn                    9,42              
7)   Julia Åbro                       IFNykn                    9,50              
8)   Izabelle Viitasalo               IFÅsar                    9,58              
9)   Meya Kastrén                     VasaIS                    9,63              
10)  Venla Lehto                      IFDrott                   9,65              
11)  Jeanessa Finne                   IKFalken                  9,67              
12)  Linn Bergström                   IFNykn                    9,81              
13)  Sara Cederholm                   IFNykn                    9,81              
14)  Enya Lönnqvist                   IKFalken                  9,90              
15)  Lydia Backman                    IFDrott                   10,05             
16)  Filippa Elenius                  IKFalken                  10,09             
17)  Matilda Ainasoja                 IKFalken                  10,10             
18)  Matilda Hermans                  IFVom                     10,22             
19)  Meya Henriksson                  IKFalken                  10,41             
20)  Fanny Långs                      IFVom                     10,58             
21)  Milla Byström                    IKFalken                  10,98             
22)  Linn Björk                       IKFalken                  11,08             
23)  Ilone Kock                       IKFalken                  11,14             
     Isabella Flocco                  GamlakIF                  DNS               
     Elenius Filippa                  IKFalken                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,4
1)   Linnea Strandvall                IKFalken                  9,36              
2)   Julia Åbro                       IFNykn                    9,50              
3)   Izabelle Viitasalo               IFÅsar                    9,58              
4)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  10,10             
5)   Meya Henriksson                  IKFalken                  10,41             
6)   Fanny Långs                      IFVom                     10,58             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +2,7
1)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  9,67              
2)   Linn Bergström                   IFNykn                    9,81              
3)   Lydia Backman                    IFDrott                   10,05             
4)   Ilone Kock                       IKFalken                  11,14             
     Isabella Flocco                  GamlakIF                  DNS               

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +1,3
1)   Dayna Austen                     GamlakIF                  9,00              
2)   Ellen Kock                       IKFalken                  9,23              
3)   Melva Wiklund                    IFNykn                    9,42              
4)   Venla Lehto                      IFDrott                   9,65              
5)   Filippa Elenius                  IKFalken                  10,09             
6)   Matilda Hermans                  IFVom                     10,22             
7)   Linn Björk                       IKFalken                  11,08             

Loppukilpailu erä 4, Tuuli: +1,8
1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   9,17              
2)   Ella Wallin                      VasaIS                    9,21              
3)   Meya Kastrén                     VasaIS                    9,63              
4)   Sara Cederholm                   IFNykn                    9,81              
5)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  9,90              
6)   Milla Byström                    IKFalken                  10,98             
     Elenius Filippa                  IKFalken                  DNS               


P11 800m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,1
1)   Alex Myntti                      VasaIS                    2.47,08           
2)   Arvid Kock                       IKFalken                  2.47,35           
3)   Oskar Sparv                      VaasVa                    2.49,72           
4)   Alvar Asplund                    IKFalken                  2.54,51           
5)   Oscar Lundén                     IFDrott                   2.56,41           
6)   William Strandvall               IFÅsar                    3.02,24           
7)   Tony Ahlvik                      IKFalken                  3.03,36           
8)   Emil Anderssén                   IKFalken                  3.03,69           
9)   Niko Hassila                     IFDrott                   3.08,49           


T11 800m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1)   Ellen Kock                       IKFalken                  2.58,99           
2)   Venla Lehto                      IFDrott                   2.59,99           
3)   Jessica Westerlund               IKFalken                  3.02,31           
4)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  3.05,22           
5)   Fanni Äyrä                       AlahKi                    3.08,23           
6)   Linnea Strandvall                IKFalken                  3.10,02           
7)   Matilda Hermans                  IFVom                     3.11,19           
8)   Izabelle Viitasalo               IFÅsar                    3.12,21           
9)   Sara Cederholm                   IFNykn                    3.12,36           
10)  Ellen Nyberg                     IFÅsar                    3.13,54           
11)  Enya Lönnqvist                   IKFalken                  3.17,99           
12)  Linn Bergström                   IFNykn                    3.22,72           
13)  Milla Byström                    IKFalken                  3.23,56           
     Julia Åbro                       IFNykn                    DNS               


P11 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Arvid Kock                       IKFalken                  116               
     106    111    116    121    
     o      o      o      xxx    

2)   Hannez Sarin                     IFFemman                  111               
     101    106    111    116    
     o      o      o      xxx    

2)   Oscar Lundén                     IFDrott                   111               
     101    106    111    116    
     o      o      o      xxx    

2)   Tony Ahlvik                      IKFalken                  111               
     101    106    111    116    
     o      o      o      xxx    

5)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  111               
     86     91     96     101    106    111    116    
     o      xo     o      o      xo     xxo    xxx    

6)   Niko Hassila                     IFDrott                   106               
     91     96     101    106    111    
     o      o      o      xxo    xxx    

     Sulo Peltoniemi                  KaustPV                                     
     86     
     DNS    



T11 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Matilda Fors                     IFDrott                   126               
     106    111    116    121    131    126    
     o      o      o      xo     xxx    o      

2)   Linnea Strandvall                IKFalken                  126               
     106    111    116    121    131    126    
     o      o      o      o      xxx    xxo    

3)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  121               
     106    111    116    121    131    
     o      o      o      o      xxx    

4)   Meya Kastrén                     VasaIS                    121               
     96     101    106    111    116    121    126    
     o      o      o      o      xo     o      xxx    

5)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  121               
     96     101    106    111    116    121    126    
     o      o      o      o      o      xxo    xxx    

5)   Wilma Grannas                    IFDrott                   121               
     111    116    121    126    
     o      o      xxo    xxx    

7)   Melva Wiklund                    IFNykn                    116               
     86     91     96     101    106    111    116    121    
     o      o      o      o      xo     xo     o      xxx    

8)   Linn Bergström                   IFNykn                    116               
     101    106    111    116    121    
     o      o      o      xo     xxx    

9)   Lydia Backman                    IFDrott                   111               
     96     101    106    111    116    
     o      o      o      o      xxx    

9)   Sara Cederholm                   IFNykn                    111               
     101    106    111    116    
     o      o      o      xxx    

11)  Julia Lindell                    IFÅsar                    111               
     86     91     96     101    106    111    116    
     o      o      o      o      xo     o      xxx    

12)  Dayna Austen                     GamlakIF                  106               
     106    111    
     o      xxx    

12)  Ilone Kock                       IKFalken                  106               
     96     101    106    111    
     o      o      o      xxx    

14)  Meya Henriksson                  IKFalken                  101               
     96     101    106    
     o      xo     xxx    

15)  Matilda Hermans                  IFVom                     101               
     86     91     96     101    106    
     o      o      o      xxo    xxx    

16)  Anjelica Bodbacka                IKFalken                  96                
     86     91     96     101    
     o      o      o      xxx    



P11 Moukari
Loppukilpailu
1)   Kimi Kaustinen                   KaustPV                   25,24             
     23,89  25,24  22,65  23,00  

2)   Arttu Syväkoski                  KaustPV                   24,87             
     24,04  24,39  22,48  24,87  

3)   Hugo Strandvall                  IFÅsar                    24,11             
     23,76  x      x      24,11  

4)   Benjamin Eklund                  IFNykn                    23,66             
     x      23,66  18,94  22,35  

5)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    18,83             
     x      x      18,83  x      

6)   Hannez Sarin                     IFFemman                  17,55             
     x      x      17,55  x      

7)   Joar Mannström                   IKFalken                  14,02             
     13,77  14,02  x      x      

8)   Niko Hassila                     IFDrott                   11,46             
     11,19  x      9,78   11,46  



T11 Moukari
Loppukilpailu
3)   Anni Syväkoski                   KaustPV                   29,85             
     28,10  28,78  28,58  29,85  

4)   Emilia Holmlund                  IFÅsar                    22,00             
     22,00  20,89  20,33  x      

5)   Matilda Finneman                 VasaIS                    20,09             
     x      19,10  x      20,09  

6)   Lydia Backman                    IFDrott                   16,42             
     x      13,87  13,64  16,42  

7)   Sara Cederholm                   IFNykn                    15,03             
     13,80  13,64  15,03  x      

8)   Wilma Grannas                    IFDrott                   14,79             
     13,49  x      13,46  14,79  

9)   Linn Bergström                   IFNykn                    14,29             
     14,29  14,01  x      x      

10)  Julia Lindell                    IFÅsar                    14,24             
     14,24  13,10  11,33  12,48  

11)  Julia Bäck                       IFNykn                    12,22             
     12,22  x      10,98  

12)  Matilda Hermans                  IFVom                     9,90              
     9,90   x      9,64   

13)  Anjelica Bodbacka                IKFalken                  8,68              
     7,61   8,68   x      

14)  Fanny Långs                      IFVom                     8,68              
     6,63   x      8,68   



P13 100m
1)   Joosef Ahmed                     VetU                      12,8h             
2)   Sisu Peltoniemi                  KaustPV                   13,62             
3)   Kasper Björkbacka                VetU                      13,62             
4)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   13,5h             
5)   Sami Alatalo                     IFDrott                   13,6h             
6)   Aaro Kangas                      KälvTa                    14,0h             
7)   Theo Gullberg                    VasaIS                    15,34             
8)   Morgan Stenman                   IKFalken                  16,46             
9)   Harry Stenman                    IKFalken                  16,3h             
10)  Emil Klemets                     IKFalken                  16,77             
11)  Emil Fock                        IFFemman                  19,0h             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,7
1)   Sisu Peltoniemi                  KaustPV                   13,62             
2)   Kasper Björkbacka                VetU                      13,62             
3)   Theo Gullberg                    VasaIS                    15,34             
4)   Morgan Stenman                   IKFalken                  16,46             
5)   Emil Klemets                     IKFalken                  16,77             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,4
1)   Joosef Ahmed                     VetU                      12,8h             
2)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   13,5h             
3)   Sami Alatalo                     IFDrott                   13,6h             
4)   Aaro Kangas                      KälvTa                    14,0h             
5)   Harry Stenman                    IKFalken                  16,3h             
6)   Emil Fock                        IFFemman                  19,0h             


T13 100m
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    13,86             
2)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    13,96             
3)   Vilma Knutar                     KokkVei                   14,09             
4)   Malin Cederholm                  IFNykn                    14,24             
5)   Ada Djupsund                     GamlakIF                  14,40             
6)   Tilde Nordman                    VasaIS                    14,50             
7)   Eveliina Huhtaluhta              AlahKi                    14,53             
8)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    14,69             
9)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    14,70             
10)  Evelina Punsar                   IKFalken                  14,98             
11)  Sofie Lövsund                    IKFalken                  15,26             
12)  Carolina Åhman                   IFDrott                   15,63             
13)  Natalie Ainasoja                 IKFalken                  15,66             
14)  Oona Sandell                     IKFalken                  15,72             
15)  Denise Westerlund                IFDrott                   16,08             
16)  Outi Mannismäki                  AlahKi                    16,38             
17)  Nea Pulkkinen                    KaustPV                   17,46             
     Signe Jakobsson                  IFNykn                    DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,0
1)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    13,96             
2)   Vilma Knutar                     KokkVei                   14,09             
3)   Ada Djupsund                     GamlakIF                  14,40             
4)   Evelina Punsar                   IKFalken                  14,98             
5)   Denise Westerlund                IFDrott                   16,08             
6)   Nea Pulkkinen                    KaustPV                   17,46             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +2,3
1)   Eveliina Huhtaluhta              AlahKi                    14,53             
2)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    14,69             
3)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    14,70             
4)   Sofie Lövsund                    IKFalken                  15,26             
5)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                  15,66             
6)   Outi Mannismäki                  AlahKi                    16,38             

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +1,7
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    13,86             
2)   Malin Cederholm                  IFNykn                    14,24             
3)   Tilde Nordman                    VasaIS                    14,50             
4)   Carolina Åhman                   IFDrott                   15,63             
5)   Oona Sandell                     IKFalken                  15,72             
     Signe Jakobsson                  IFNykn                    DNS               


P13 800m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,3
1)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   2.27,40           
2)   Sisu Peltoniemi                  KaustPV                   2.33,48           
3)   Emil Klemets                     IKFalken                  2.56,48           
4)   Emil Fock                        IFFemman                  4.16,88           
     Theo Gullberg                    VasaIS                    DNS               


T13 800m
Loppukilpailu, Tuuli: +3,3
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    2.38,08           
2)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    2.39,95           
3)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    2.48,02           
4)   Malin Cederholm                  IFNykn                    2.52,09           
5)   Ines Östman                      IFDrott                   2.53,51           
6)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    2.57,39           
7)   Oona Sandell                     IKFalken                  3.00,02           
     Signe Jakobsson                  IFNykn                    DNS               


P13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Niko Kaustinen                   KaustPV                   132               
     127    132    137    
     o      o      xxx    

2)   Harry Stenman                    IKFalken                  122               
     87     102    107    112    117    122    127    
     o      o      o      o      xo     o      xxx    

3)   Theo Gullberg                    VasaIS                    112               
     107    112    117    
     o      o      xxx    

4)   Morgan Stenman                   IKFalken                  112               
     87     102    107    112    
     o      o      xo     o      

5)   Emil Fock                        IFFemman                  92                
     92     97     
     xxo    xxx    

     Sisu Peltoniemi                  KaustPV                                     


T13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Tindra Kock                      IKFalken                  147               
     127    132    137    142    147    150    
     o      o      o      o      o      xxx    

2)   Malin Cederholm                  IFNykn                    142               
     132    137    142    147    
     o      o      xxo    xxx    

3)   Molly Forslund                   VasaIS                    137               
     137    142    
     o      xxx    

4)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    137               
     132    137    142    
     xo     o      xxx    

5)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    127               
     112    122    127    132    
     o      xo     xo     xxx    

6)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                  127               
     102    107    112    117    122    127    132    
     o      o      o      o      o      xxo    xxx    

7)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    122               
     112    117    122    127    
     o      o      o      xxx    

8)   Sofie Lövsund                    IKFalken                  122               
     102    107    112    117    122    127    
     o      o      o      o      xo     xxx    

9)   Carolina Åhman                   IFDrott                   112               
     107    112    117    
     o      o      xxx    

10)  Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  107               
     102    107    112    
     o      xo     xxx    

     Sigrid Karlström                 IFÅsar                                      
     102    
     DNS    

     Sointu Finnilä                   GamlakIF                                    
     102    
     DNS    



P13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Niko Kaustinen                   KaustPV                   37,39             
     36,89  x      37,20  36,06  37,39  35,03  

2)   Kimi Kaustinen                   KaustPV                   33,94             
     30,51  33,49  33,94  -      32,17  x      

3)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    30,21             
     29,09  28,39  28,55  29,40  30,21  29,93  

4)   Alexander Broman                 VasaIS                    26,50             
     26,50  x      x      x      x      x      

5)   Theo Gullberg                    VasaIS                    26,02             
     24,53  26,02  23,00  22,72  17,92  -      

6)   Morgan Stenman                   IKFalken                  17,03             
     15,72  17,03  14,63  15,74  15,84  x      

7)   Emil Fock                        IFFemman                  16,36             
     13,84  13,82  14,96  15,59  16,36  12,06  



T13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    31,69             
     31,69  x      29,30  -      -      -      

2)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   30,97             
     x      30,06  30,97  -      -      29,95  

3)   Malin Cederholm                  IFNykn                    29,49             
     26,61  25,44  25,60  29,49  28,50  26,52  

4)   Molly Forslund                   VasaIS                    28,77             
     24,42  27,26  27,59  23,71  28,77  27,86  

5)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    23,57             
     20,23  18,82  23,57  17,97  -      -      

6)   Oona Sandell                     IKFalken                  18,65             
     16,41  18,65  17,93  17,84  17,39  17,72  

7)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    12,98             
     11,02  12,98  12,93  11,36  -      -      



P15 100m
1)   Ive Ntumba                       VasaIS                    11,66             
2)   Elias Rintanen                   IFVom                     11,78             
3)   Benjamin Olli                    IFFemman                  11,91             
4)   Sel Dway                         LarsmoIF                  11,96             
5)   Isak Höglund                     IFDrott                   12,05             
6)   William Westerlund               IFDrott                   12,41             
7)   Edward Wikar                     IFDrott                   12,74             
8)   Albin Söderman                   IFDrott                   13,71             
9)   Paul Wiklöv                      IKFalken                  13,74             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,8
1)   William Westerlund               IFDrott                   12,41             
2)   Edward Wikar                     IFDrott                   12,74             
3)   Albin Söderman                   IFDrott                   13,71             
4)   Paul Wiklöv                      IKFalken                  13,74             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,7
1)   Ive Ntumba                       VasaIS                    11,66             
2)   Elias Rintanen                   IFVom                     11,78             
3)   Benjamin Olli                    IFFemman                  11,91             
4)   Sel Dway                         LarsmoIF                  11,96             
5)   Isak Höglund                     IFDrott                   12,05             


T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,7
1)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    13,42             
2)   Vanessa Store                    KälvTa                    13,49             
3)   Nea Hassila                      IFDrott                   13,60             
4)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    13,75             
5)   Emma Fors                        IKFalken                  14,01             
6)   Fanny Östman                     IFDrott                   14,05             
7)   Sofia Mattila                    LapVi                     14,25             
8)   Mia Backman                      IFDrott                   14,31             


T15 800m
Loppukilpailu, Tuuli: +3,3
1)   Jamira Suarez                    IFDrott                   2.29,07           
2)   Milla Utriainen                  KaustPV                   2.33,19           
3)   Vilhelmina Sjölind               IFÅsar                    2.57,02           


P15 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Sisu Peltoniemi                  KaustPV                   151               
     136    146    151    156    
     o      o      o      xxx    



T15 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Mia Känsäkangas                  KokkVei                   156               
     151    156    161    
     xo     o      xxx    



P15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Isak Höglund                     IFDrott                   5,20 +2,5          
     x      x      x      x      5,20   x      
                                 +2,5          

2)   William Westerlund               IFDrott                   5,11 +2,8  4,96 +1,4
     5,11   4,89   4,96   4,95   4,96   5,06   
     +2,8   +0,4   +3,2   +3,6   +1,4   +2,4   

3)   Edward Wikar                     IFDrott                   4,66 +2,4  4,48 +1,8
     4,66   4,48   4,27   4,43   4,46   4,54   
     +2,4   +1,8   +1,3   +0,4   +1,9   +3,8   

4)   Albin Söderman                   IFDrott                   4,34 +2,6  4,15 +0,8
     4,15   x      x      x      4,34   x      
     +0,8                        +2,6          



T15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    4,83 +1,3          
     4,58   4,83   4,55   4,69   2,60   -      
     +1,8   +1,3   +3,0   +2,0   +0,6          

2)   Jamira Suarez                    IFDrott                   4,75 +3,3  4,68 +1,4
     4,73   4,61   4,74   4,75   4,52   4,68   
     +2,9   +1,7   +3,2   +3,3   +2,0   +1,4   

3)   Tilda Höglund                    IFDrott                   4,62 +2,1  4,61 +1,7
     4,55   x      4,62   4,53   4,61   4,37   
     +1,9   +1,1   +2,1   +2,0   +1,7   -1,1   

4)   Mia Backman                      IFDrott                   4,62 +1,8          
     4,52   4,62   4,54   x      4,59   -      
     +0,2   +1,8   +2,1   +2,0   +1,8          

5)   Vilma Knutar                     KokkVei                   4,53 +1,8          
     4,02   4,43   4,44   4,52   4,53   2,03   
     +2,5   +3,7   +3,9   +4,5   +1,8   +0,7   

6)   Nea Hassila                      IFDrott                   4,43 +1,6          
     4,43   2,51   4,41   x      x      -      
     +1,6   +2,5   +1,3                        

7)   Eveliina Huhtaluhta              AlahKi                    4,38 +0,3          
     x      4,38   4,24   4,10   4,21   4,33   
     +3,2   +0,3   +1,3   +2,0   +2,5   +2,8   

8)   Fanny Östman                     IFDrott                   4,31 +1,8          
     x      4,12   4,31   4,23   4,21   -      
     +1,1   +4,2   +1,8   +1,5   +1,0          

9)   Vanessa Store                    KälvTa                    4,28 +0,0          
     4,20   4,28   4,27   
     +4,0   +0,0   +2,9   

10)  Ada Djupsund                     GamlakIF                  4,13 +1,8          
     x      4,13   4,09   
     +1,9   +1,8   +1,3   

11)  Sofia Mattila                    LapVi                     4,05 +2,8  NM +1,5 
     x      x      4,05   
     +1,5   +2,1   +2,8   



P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Joakim Bäck                      IFNykn                    10,46             
     9,52   9,71   10,46  9,85   10,13  9,91   

2)   William Westerlund               IFDrott                   9,62              
     9,62   9,37   9,55   9,32   9,33   9,45   



P15 Moukari
Loppukilpailu
1)   Joakim Bäck                      IFNykn                    26,80             
     24,41  25,62  23,44  25,46  26,80  26,21  

2)   Conrad Mannström                 IKFalken                  19,09             
     18,75  x      18,60  18,28  17,59  19,09  

     Toivo Tarvainen                  KauhWi                    DNS               


T15 Moukari
Loppukilpailu
1)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    52,36             
     x      49,86  49,24  48,88  52,36  x      

2)   Sandra Hongell                   IFÅsar                    43,21             
     x      39,76  x      43,21  x      x      

3)   Ezekiela Koomson                 IFLänken                  42,78             
     40,18  39,22  40,23  41,20  41,22  42,78  

4)   Anna Villför                     IFFemman                  34,03             
     34,03  32,90  33,35  x      x      x      

5)   Amanda Holmlund                  IFÅsar                    32,41             
     32,01  32,41  29,30  29,86  x      x      

6)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   22,79             
     21,79  22,11  22,52  22,79  x      x      



M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,0
1)   Rasmus Martin                    IFSibboV                  11,47             
2)   Albin Lundberg                   VasaIS                    11,60             
3)   Steven Portin                    IKFalken                  12,20             
4)   Mika Ketola                      AlahKi                    12,50             


N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1)   Belinda Stenroos                 IFNykn                    13,13             
2)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  13,18             
3)   Ana Ciornei                      IFÅsar                    13,63             
4)   Emma Vikman                      IFÅsar                    13,80             
5)   Ellen Bos                        VasaIS                    14,07             
6)   Nora Finholm                     LarsmoIF                  14,23             
7)   Laura Byström                    IKFalken                  14,39             
8)   Hanna Back                       IFNykn                    14,64             


M17 1500m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,8
1)   Viktor Björkell                  VasaIS                    4.38,03           
2)   Jimmy Westerlund                 IKFalken                  5.05,45           


M17 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Mika Ketola                      AlahKi                    161               
     141    146    151    156    161    166    
     o      -      o      xo     xxo    xxx    

     Anton Grönroos                   SjundeåIF                 166               
     166    170    
     xxo    xxx    



M17 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Albin Lundberg                   VasaIS                    400               
     360    370    390    400    410    
     o      o      xxo    xo     xxx    

     Joona Ali-Haapala                KaustPV                   NH                
     330    
     xxx    



N17 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Essi Melender                    VaasVa                    340               
     340    350    
     o      xxx    

2)   Janna-Juulia Mäenpää             LappVei                   290               
     250    260    270    280    290    300    
     o      o      o      xo     o      xxx    

3)   Heidi Nyrhinen                   VähänkVie                 260               
     240    250    260    270    
     o      o      o      xxx    

4)   Klaara Kivistö                   KalajJu                   260               
     230    240    250    260    270    
     xo     o      xo     o      xxx    

5)   Moa Pesonen                      IFÅland                   250               
     220    230    240    250    260    
     o      o      xxo    o      xxx    

6)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    250               
     210    220    230    240    250    260    
     o      o      o      o      xxo    xxx    

7)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   230               
     180    190    200    210    220    230    240    
     o      -      o      xo     xo     o      xxx    

8)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  190               
     160    170    180    190    200    
     o      xxo    o      o      xxx    

9)   Jenna-Justiina Mäenpää           LappVei                   170               
     130    150    160    170    180    
     o      o      o      xo     xxx    



M17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Mika Ketola                      AlahKi                    9,49              
     8,79   8,81   8,51   8,46   9,20   9,49   



N17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   12,13             
     11,34  11,86  x      12,04  12,13  x      

2)   Michelle Nyback                  IFNykn                    8,07              
     7,94   8,02   x      x      8,07   7,82   

3)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  7,51              
     7,51   7,43   7,44   x      7,05   7,15   



N17 Moukari
Loppukilpailu
1)   Aliisa Syväkoski                 KaustPV                   52,70             
     52,16  52,70  51,50  51,02  51,15  50,62  

2)   Ellen Bos                        VasaIS                    50,35             
     47,03  44,08  46,45  44,37  50,35  47,73  

3)   Emmanuela Koomson                IFLänken                  47,59             
     x      47,59  x      x      x      x      

4)   Michelle Nyback                  IFNykn                    21,36             
     x      21,36  x      x      -      -      


Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan