Tävlingar - 14.07 - Knattestafett DM i Nedervetil

Tävlingsinfo

Datum och klockslagSöndag 14.07 12:00
ArrangörIF Åsarna
PlatsNedervetil idrottsplan
Avgift8 € / gren el. lag
Anmälan senastOnsdag 10.07
via Öids hemsida
epost: ifasarna@gmail.com
KontonummerFI50 5553 0340 0011 71
BekräftningEnl. DM-regler
Övrig infoP/F9: 8x40m mixed, masstafett på gräs.
(Anmäl i F9 eller P9 on-line, i laget kan löpa
både pojkar eller flickor. Minst en pojke eller
flicka bör ingå i laget.

Efteranm. avg: 16 €/lag
Överdomare:
Tävlingsledare: David Nyman
Starter: Stefan Dalhem, Katja Björklund
Speaker: Lalle Broberg
Tävlingsledare:
Starter:
Speaker:
Kansli/res.ansv:
KontaktuppgifterKansli: Gabriella Lövsund epost: ifasarna@gmail.com


Pia Björkqvist epost: 040-5592654
Resultatservice

https://live.tuloslista.com

Webbsidawww.ifasarna.idrott.fi

Grenar

P-154 x 100m, 4 x 800m, 4 x 80m h
F-154 x 100m, 4 x 800m, 4 x 80m h
P-134 x 100m, 4 x 60m h, 4 x 600m
F-134 x 100m, 4 x 60m h, 4 x 600m
P-114 x 600m, 4 x 50m
F-114 x 600m, 4 x 50m
P-94 x 400m, 8 x 40m mass
F-94 x 400m, 8 x 40m mass

Tidsschema

Preliminärt tidschema
12.00 4x60m-h P13 12.05 4x60m-h F13 12.20 4x80m-h F15 12.25 4x80m-h P15 12.35 8x40m mixed mass F/P9 12.50 4x50m F11 13.00 4x50m P11 13.15 4x100m F13 13.25 4x100m P13 13.35 4x100m F15 13.45 4x100m P15 13.55 4x400m F9 14.10 4x400m P9 14.25 4x600m F11 14.45 4x600m P11 15.05 4x600m F13 15.20 4x600m P13 15.35 4x800m F15 15.55 4x800m P15

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
P-15
 4 x 100m
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 4 x 800m
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 4 x 80m h
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
F-15
 4 x 100m
 Vasa IS lag 1Vasa IS
 IF Femman lag 1IF Femman
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 4 x 800m
 IF Femman lag 1IF Femman
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 4 x 80m h
P-13
 4 x 100m
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF Fyren lag 1IF Fyren
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 Vasa IS lag 1Vasa IS
 4 x 60m h
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 Vasa IS lag 1Vasa IS
 4 x 600m
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF Fyren lag 1IF Fyren
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 Vasa IS lag 1Vasa IS
F-13
 4 x 100m
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap lag 2Vasa Idrottssällskap
 Malax IF lag 1Malax IF
 IF Fyren lag 1IF Fyren
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 4 x 60m h
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 4 x 600m
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Malax IF lag 1Malax IF
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF VOM lag 1IF VOM
 IK Falken lag 1IK Falken
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
P-11
 4 x 600m
 Malax IF lag 1Malax IF
 IF Fyren lag 1IF Fyren
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 Vasa IS lag 1Vasa IS
 4 x 50m
 Malax IF lag 1Malax IF
 IF Fyren lag 1IF Fyren
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 Vasa IS lag 1Vasa IS
 Vasa IS lag 2Vasa IS
F-11
 4 x 600m
 Malax IF lag 1Malax IF
 Malax IF lag 2Malax IF
 IF Fyren lag 1IF Fyren
 IF Femman lag 1IF Femman
 Vasa IS lag 1Vasa IS
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 Gamlakarleby IF lag 2Gamlakarleby IF
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IFDrott lag 1IFDrott
 IFDrott lag 2IFDrott
 4 x 50m
 Malax IF lag 1Malax IF
 Malax IF lag 2Malax IF
 IF Fyren lag 1IF Fyren
 IF Femman lag 1IF Femman
 Vasa IS lag 1Vasa IS
 Vasa IS lag 2Vasa IS
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IK Falken lag 3IK Falken
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 Gamlakarleby IF lag 2Gamlakarleby IF
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IFDrott lag 1IFDrott
 IFDrott lag 2IFDrott
P-9
 4 x 400m
 Malax IF lag 1Malax IF
 IF Fyren lag 1IF Fyren
 Vasa IS lag 1Vasa IS
 IF VOM lag 1IF VOM
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Drott lag 1IF Drott
 8 x 40m mass
 Malax IF lag 1Malax IF
 IF Fyren lag 1IF Fyren
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Drott lag 1IF Drott
F-9
 4 x 400m
 Malax IF lag 1Malax IF
 Vasa IS lag 1Vasa IS
 Vasa IS lag 2Vasa IS
 IK Falken lag 1IK Falken
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Drott lag 1IF Drott
 8 x 40m mass
 Vasa IS lag 1Vasa IS
 Vasa IS lag 2Vasa IS

Resultat

Knattestafett DM
IF Åsarna
14.07.2019

P9 4x400m
Loppukilpailu
1)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  5.18,40           
   1) Alex Furu, 2) Samuel Wentus, 
   3) Elias Åkerlund
2)   IF Drott lag1                    IFDrott                   5.30,35           
   1) Veikka Lehto, 2) Joar Tunér, 
   3) Jonas Backman, 4) Jacob Jungar
3)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    5.37,72           
   1) Theo Skogvall, 2) Noah Ådahl, 
   3) Rikard Granbacka, 4) Axel Laurén
4)   IF Fyren lag1                    IFFyren                   5.40,48           
   1) Elwin Fröding, 2) Elias Vesterback, 
   3) Liam Wide, 4) Sindre Ramstedt
5)   IF VOM                           IFVom                     5.48,79           
   1) Olle Julin, 2) Leo Käldman, 
   3) Alexander Österberg, 4) Troy Byman
6)   Malax IF lag1                    MalaxIF                   5.49,12           
   1) Luie Nordström, 2) Alex Lundfors, 
   3) Hugo Högbacka, 4) Leo Granbäck
7)   Vasa IS                          VasaIS                    5.55,53           
   1) Walter Backa, 2) Anton Åberg, 
   3) Elvis Björklund, 4) Eddie Wallin
8)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    6.04,79           
   1) Tobias Cederholm, 2) Nico Ekholm, 
   3) Willhelm Åkerman, 4) Elias Sundberg
9)   IK Falken lag1                   IKFalken                  6.12,02           
   1) Melker Strandvall, 2) Oliver Sandell, 
   3) Melwin Wiik, 4) Colin Ahlvik
10)  IK Falken lag2                   IKFalken                  6.16,81           
   1) Robin Klemets, 2) Edward Asplund, 
   3) Leon Sandell, 4) Max Bodbacka
11)  IF Åsarna lag2                   IFÅsar                    6.55,80           
   1) Felix Mäkynen, 2) Ronnie Forsstrand, 
   3) Einar Björkfors, 4) Kasper Nyman


F9 4x400m
Loppukilpailu
1)   IF Drott lag1                    IFDrott                   5.47,06           
   1) Ylva Isomaa, 2) Linn Enroth, 
   3) Nea Kuittinen, 4) Elin Wiklund
2)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    5.55,75           
   1) Ellinor Ollqvist, 2) Linn Holm, 
   3) Silja Pulkkinen, 4) Kajsa Siekkinen
3)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  5.57,47           
   1) Melina Ollfat, 2) Lumia Biskop, 
   3) Thelma Kastrén, 4) Oona Kiili
4)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    6.01,28           
   1) Thilda Koivuharju, 2) Linn Latvala, 
   3) Bianca Rösgren, 4) Frida Häggblom
5)   IK Falken                        IKFalken                  6.13,91           
   1) Alina Sandvik, 2) Meya Lampa, 
   3) Moa Wannäs, 4) Fanny Sandvik
6)   IF Åsarna lag2                   IFÅsar                    6.29,83           
   1) Nelia Forsbacka, 2) Hilda Sandström, 
   3) Frida Nyberg, 4) Ina Pitkälampi
7)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    6.30,88           
   1) Molly Holländer, 2) Agnes Sundvik, 
   3) Siri Sundvik, 4) Alicia Isaksson
8)   Malax IF lag1                    MalaxIF                   6.54,24           
   1) Elin Nyfors, 2) Ellen Krook, 
   3) Fannie Nordman, 4) Agnes Nordman
9)   Vasa IS lag2                     VasaIS                    7.08,50           
   1) Linn Bengtsson, 2) Elin Bengtsson, 
   3) Olivia Bengtsson, 4) Lily Kronqvist


F/P9 8x40m mixed mass
Loppukilpailu
1)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    55,94             
   1) Axel Laurén, 2) Ellinor Ollqvist, 
   3) Noah Ådahl, 4) Ronnie Forsstrand, 
   5) Lina Holm, 6) Rikard Granbacka, 
   7) Silja Pulkkinen, 8) Theo Skogvall
2)   Gamlakarleby IF lag1             GamlakIF                  56,49             
   1) Elias Åkerlund, 2) Oona Kiili, 
   3) Tobias Björk, 4) Thelma Kastrén, 
   5) Samuel Wentus, 6) Lumia Biskop, 
   7) Alex Furu, 8) Melina Ollfat
3)   IK Falken lag1                   IKFalken                  59,00             
   1) Melwin Wiik, 2) Melker Strandvall, 
   3) Erik Lönnqvist, 4) Colin Ahlvik, 
   5) Alina Sandvik, 6) Robin Klemets, 
   7) Leon Sandell, 8) Oliver Sandell
4)   IF Drott lag1                    IFDrott                   59,94             
   1) Jonas Backman, 2) Nea Kuittinen, 
   3) Linn Enroth, 4) Veikka Lehto, 
   5) Rut Boman, 6) Elin Wiklund, 
   7) Jacob Jungar, 8) Ylva Isomaa
5)   IF Fyren lag1                    IFFyren                   1.00,22           
   1) Ida Karlsson, 2) Elias Vesterback, 
   3) Liam Wide, 4) Emma Vägar, 
   5) Elwin Fröding, 6) Lenni Backholm, 
   7) Sindre Ramstedt, 8) Noel Blomberg
6)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    1.00,78           
   1) Elias Sundberg, 2) Molly Holländer, 
   3) Tobias Cederholm, 4) Alva Stråka, 
   5) Willhelm Åkerman, 6) Alicia Isaksson, 
   7) Nico Ekholm, 8) Agnes Sundvik
7)   Malax IF lag1                    MalaxIF                   1.01,00           
   1) Luie Nordström, 2) Elin Nyfors, 
   3) Alex Lundfors, 4) Ellen Krook, 
   5) Hugo Högbacka, 6) Fannie Nordman, 
   7) Leo Granbäck, 8) Agnes Nordman
8)   IF Åsarna lag2                   IFÅsar                    1.01,81           
   1) Kajsa Siekkinen, 2) Linn Holm, 
   3) Felix Mäkynen, 4) Kasper Nyman, 
   5) Frida Nyberg, 6) Nelia Forsbacka, 
   7) Hilda Sandström, 8) Ina Pitkälampi
9)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    1.01,90           
   1) Elvis Björklund, 2) Frida Häggblom, 
   3) Anton Åberg, 4) Linn Latvala, 
   5) Walter Backa, 6) Bianca Rösgren, 
   7) Eddie Wallin, 8) Thilda Koivuharju
10)  IK Falken lag2                   IKFalken                  1.02,93           
   1) Meya Lampa, 2) Line Sundbeck, 
   3) Linnea Stenman, 4) Fanny Sandvik, 
   5) Malte Stenman, 6) Max Bodbacka, 
   7) Moa Vannäs, 8) Edward Asplund
11)  Vasa IS lag2                     VasaIS                    1.09,16           
   1) Linn Bengtsson, 2) Olivia Bengtsson, 
   3) Elin Bengtsson, 4) Bonnie Rösgren, 
   5) Walter Häggblom, 6) Malte Back, 
   7) Lily Kronqvist, 8) Inez Häggblom


P11 4x50m
1)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    29,99             
   1) Nikola Bäck, 2) Eeli Bengs, 
   3) Robin Elenius, 4) Jonas Braxén
2)   IK Falken lag1                   IKFalken                  30,17             
   1) Arvid Kock, 2) Theo Nordling, 
   3) Alfred Stenman, 4) Max Gäddnäs
3)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   30,69             
   1) Arvid Bergvik, 2) Vincent Kummel, 
   3) Hannes Bengs, 4) Nyman Hugo
4)   IF Fyren lag1                    IFFyren                   31,08             
   1) Walter Häggblom, 2) Jakob Blomqvist, 
   3) Marius Ramstedt, 4) Isak Lindholm
5)   Malax IF lag1                    MalaxIF                   31,31             
   1) Romeo Räfsbäck, 2) Emil Appel, 
   3) Felix Gästgivar, 4) Elias Herlin
6)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  31,86             
   1) Oskar Holm, 2) Thorion Takanen, 
   3) Evert Biskop, 4) Aron Åkerlund
7)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    32,16             
   1) Hannes Sundberg, 2) Robin Liljeqvist, 
   3) Helmer Elenius, 4) Noah Höglund
8)   Vasa IS lag2                     VasaIS                    32,28             
   1) Vincent Bengtsson, 2) Jacy Koterec, 
   3) William Latvala, 4) Elia Sjöblom
9)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    32,69             
   1) Hugo Karlström, 2) Alex Ljungberg, 
   3) Björn Forsell, 4) Christian Lövsund
10)  IK Falken lag2                   IKFalken                  33,97             
   1) Joar Mannström, 2) Alvar Asplund, 
   3) Tony Ahlvik, 4) Kevin Klemets

Loppukilpailu erä 1
1)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    29,99             
   1) Nikola Bäck, 2) Eeli Bengs, 
   3) Robin Elenius, 4) Jonas Braxén
2)   IK Falken lag1                   IKFalken                  30,17             
   1) Arvid Kock, 2) Theo Nordling, 
   3) Alfred Stenman, 4) Max Gäddnäs
3)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  31,86             
   1) Oskar Holm, 2) Thorion Takanen, 
   3) Evert Biskop, 4) Aron Åkerlund
4)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    32,16             
   1) Hannes Sundberg, 2) Robin Liljeqvist, 
   3) Helmer Elenius, 4) Noah Höglund
5)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    32,69             
   1) Hugo Karlström, 2) Alex Ljungberg, 
   3) Björn Forsell, 4) Christian Lövsund

Loppukilpailu erä 2
1)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   30,69             
   1) Arvid Bergvik, 2) Vincent Kummel, 
   3) Hannes Bengs, 4) Nyman Hugo
2)   IF Fyren lag1                    IFFyren                   31,08             
   1) Walter Häggblom, 2) Jakob Blomqvist, 
   3) Marius Ramstedt, 4) Isak Lindholm
3)   Malax IF lag1                    MalaxIF                   31,31             
   1) Romeo Räfsbäck, 2) Emil Appel, 
   3) Felix Gästgivar, 4) Elias Herlin
4)   Vasa IS lag2                     VasaIS                    32,28             
   1) Vincent Bengtsson, 2) Jacy Koterec, 
   3) William Latvala, 4) Elia Sjöblom
5)   IK Falken lag2                   IKFalken                  33,97             
   1) Joar Mannström, 2) Alvar Asplund, 
   3) Tony Ahlvik, 4) Kevin Klemets


F11 4x50m
1)   Vasa IS lag2                     VasaIS                    30,39             
   1) Tilda Åberg, 2) Ella Wallin, 
   3) Matilda Finneman, 4) Lotta Lithén
2)   IF Drott lag1                    IFDrott                   30,83             
   1) Wilma Grannas, 2) Cajsa Svenlin, 
   3) Enni Auvinen, 4) Carla Björkgren
3)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    30,97             
   1) Sara Cederholm, 2) Linn Bergström, 
   3) Ronja Ström, 4) Julia Åbro
4)   Gamlakarleby IF lag1             GamlakIF                  31,44             
   1) Elsa Takanen, 2) Isabella Flocco, 
   3) Tessa Kastrén, 4) Emma Kaikkonen
5)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    31,94             
   1) Agnes Berts, 2) Celina Nordkvist, 
   3) Selma Bertula, 4) Vanessa Pada
6)   Malax IF lag1                    MalaxIF                   32,09             
   1) Malva Björndahl, 2) Bohdana Herasymenko, 
   3) Mira Asp, 4) Elin Krook
7)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    32,29             
   1) Moa Ainasoja, 2) Ellen Nyberg, 
   3) Matilda Sandström, 4) Izabelle Viitasalo
8)   IK Falken lag2                   IKFalken                  33,13             
   1) Jeanessa Finne, 2) Matilda Ainasoja, 
   3) Ebba Sandbacka, 4) Jessica Westerlund
9)   IF VOM                           IFVom                     33,15             
   1) Lovisa Öling, 2) Tilde Jåfs, 
   3) Fanny Långs, 4) Wilma Karlsson
10)  IK Falken lag1                   IKFalken                  33,17             
   1) Linnea Strandvall, 2) Elin Häger, 
   3) Enya Lönnqvist, 4) Ellen Kock
11)  IF Femman lag1                   IFFemman                  33,23             
   1) Sanni Korhonen, 2) Tilde Finskas, 
   3) Ingrid Kass, 4) Linn Häggblom
12)  IF Drott lag2                    IFDrott                   33,35             
   1) Lydia Backman, 2) Josefine Södergård, 
   3) Venla Lehto, 4) Olivia Smedlund
13)  IF Kraft lag1                    IFKraft                   33,40             
   1) Jolanda Böling, 2) Lea Snickars, 
   3) Matilda Snickars, 4) Nyman Wilma
13)  IF Nykarlebynejden lag2          IFNykn                    33,40             
   1) Rebecka Dahlström, 2) Liza Ström, 
   3) Nathalie Stråka, 4) Jenni Ek
15)  IF Fyren lag1                    IFFyren                   33,95             
   1) Amanda Vesterback, 2) Wilma Backholm, 
   3) Mathilda Aspbäck, 4) Alva Blomberg
16)  Gamlakarleby IF lag2             GamlakIF                  35,07             
   1) Daniela Lindholm, 2) Noomi Häggblom, 
   3) Sanni Finnilä, 4) Elin Lillhonga
17)  IK Falken lag3                   IKFalken                  35,66             
   1) Anjelica Bodbacka, 2) Milla Byström, 
   3) Linn Björk, 4) Meya Henriksson
18)  Malax IF lag2                    MalaxIF                   35,74             
   1) Alva Karls, 2) Wendela Salonsaari, 
   3) Inez Lundfors, 4) Victoria Tallgren

Loppukilpailu erä 1
1)   Vasa IS lag2                     VasaIS                    30,39             
   1) Tilda Åberg, 2) Ella Wallin, 
   3) Matilda Finneman, 4) Lotta Lithén
2)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    32,29             
   1) Moa Ainasoja, 2) Ellen Nyberg, 
   3) Matilda Sandström, 4) Izabelle Viitasalo
3)   IF VOM                           IFVom                     33,15             
   1) Lovisa Öling, 2) Tilde Jåfs, 
   3) Fanny Långs, 4) Wilma Karlsson
4)   IK Falken lag1                   IKFalken                  33,17             
   1) Linnea Strandvall, 2) Elin Häger, 
   3) Enya Lönnqvist, 4) Ellen Kock
5)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   33,40             
   1) Jolanda Böling, 2) Lea Snickars, 
   3) Matilda Snickars, 4) Nyman Wilma
6)   Malax IF lag2                    MalaxIF                   35,74             
   1) Alva Karls, 2) Wendela Salonsaari, 
   3) Inez Lundfors, 4) Victoria Tallgren

Loppukilpailu erä 2
1)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    30,97             
   1) Sara Cederholm, 2) Linn Bergström, 
   3) Ronja Ström, 4) Julia Åbro
2)   Gamlakarleby IF lag1             GamlakIF                  31,44             
   1) Elsa Takanen, 2) Isabella Flocco, 
   3) Tessa Kastrén, 4) Emma Kaikkonen
3)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    31,94             
   1) Agnes Berts, 2) Celina Nordkvist, 
   3) Selma Bertula, 4) Vanessa Pada
4)   IK Falken lag2                   IKFalken                  33,13             
   1) Jeanessa Finne, 2) Matilda Ainasoja, 
   3) Ebba Sandbacka, 4) Jessica Westerlund
5)   IF Drott lag2                    IFDrott                   33,35             
   1) Lydia Backman, 2) Josefine Södergård, 
   3) Venla Lehto, 4) Olivia Smedlund
6)   Gamlakarleby IF lag2             GamlakIF                  35,07             
   1) Daniela Lindholm, 2) Noomi Häggblom, 
   3) Sanni Finnilä, 4) Elin Lillhonga

Loppukilpailu erä 3
1)   IF Drott lag1                    IFDrott                   30,83             
   1) Wilma Grannas, 2) Cajsa Svenlin, 
   3) Enni Auvinen, 4) Carla Björkgren
2)   Malax IF lag1                    MalaxIF                   32,09             
   1) Malva Björndahl, 2) Bohdana Herasymenko, 
   3) Mira Asp, 4) Elin Krook
3)   IF Femman lag1                   IFFemman                  33,23             
   1) Sanni Korhonen, 2) Tilde Finskas, 
   3) Ingrid Kass, 4) Linn Häggblom
4)   IF Nykarlebynejden lag2          IFNykn                    33,40             
   1) Rebecka Dahlström, 2) Liza Ström, 
   3) Nathalie Stråka, 4) Jenni Ek
5)   IF Fyren lag1                    IFFyren                   33,95             
   1) Amanda Vesterback, 2) Wilma Backholm, 
   3) Mathilda Aspbäck, 4) Alva Blomberg
6)   IK Falken lag3                   IKFalken                  35,66             
   1) Anjelica Bodbacka, 2) Milla Byström, 
   3) Linn Björk, 4) Meya Henriksson


P11 4x600m
Loppukilpailu
1)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   7.57,67           
   1) Arvid Bergvik, 2) Vincent Kummel, 
   3) Hannes Bengs, 4) Nyman Hugo
2)   Vasa IS                          VasaIS                    8.21,43           
   1) Jacy Koterec, 2) Vincent Bengtsson, 
   3) Jonas Braxén, 4) Eeli Bengs
3)   IK Falken lag1                   IKFalken                  8.25,10           
   1) Arvid Kock, 2) Alvar Asplund, 
   3) Theo Nordling, 4) Tony Ahlvik
4)   Malax IF lag1                    MalaxIF                   8.25,11           
   1) Elias Herlin, 2) Emil Appel, 
   3) Elias Udd, 4) Romeo Räfsbäck
5)   IF Fyren lag1                    IFFyren                   8.32,62           
   1) Marius Ramstedt, 2) Jakob Blomqvist, 
   3) Walter Häggblom, 4) Isak Lindholm
6)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  8.40,77           
   1) Evert Biskop, 2) Aron Åkerlund, 
   3) Julius Paananen, 4) Oskar Holm
7)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    9.07,59           
   1) Hugo Karlström, 2) Christian Lövsund, 
   3) Alex Ljungberg, 4) Björn Forsell
8)   IK Falken lag2                   IKFalken                  9.25,42           
   1) Joar Mannström, 2) Kevin Klemets, 
   3) Alfred Stenman, 4) William Lasén
9)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    9.27,66           
   1) Hannes Sundberg, 2) Noah Höglund, 
   3) Helmer Elenius, 4) Robin Liljeqvist


F11 4x600m
Loppukilpailu
1)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    8.19,51           
   1) Sara Cederholm, 2) Liza Ström, 
   3) Ronja Ström, 4) Julia Åbro
2)   IK Falken lag1                   IKFalken                  8.25,23           
   1) Ellen Kock, 2) Linnea Strandvall, 
   3) Jeanessa Finne, 4) Jessica Westerlund
3)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   8.43,95           
   1) Jolanda Böling, 2) Lea Snickars, 
   3) Matilda Snickars, 4) Nyman Wilma
4)   IF Drott lag1                    IFDrott                   8.47,47           
   1) Wilma Grannas, 2) Venla Lehto, 
   3) Veronika Byggmästar, 4) Enni Auvinen
5)   IF Femman lag1                   IFFemman                  8.49,79           
   1) Linn Häggblom, 2) Ingrid Kass, 
   3) Sanni Korhonen, 4) Tilde Finskas
6)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    9.11,20           
   1) Moa Ainasoja, 2) Ellen Nyberg, 
   3) Matilda Sandström, 4) Izabelle Viitasalo
7)   Gamlakarleby IF lag1             GamlakIF                  9.19,04           
   1) Emma Kaikkonen, 2) Elin Lillhonga, 
   3) Daniela Lindholm, 4) Isabella Flocco
8)   Vasa IS                          VasaIS                    9.22,86           
   1) Tilda Åberg, 2) Vanessa Pada, 
   3) Clara Åbrandt, 4) Tyra Back
9)   Malax IF lag1                    MalaxIF                   9.23,87           
   1) Alva Karls, 2) Victoria Tallgren, 
   3) Inez Lundfors, 4) Malva Björndahl
10)  IF VOM                           IFVom                     9.25,16           
   1) Fanny Långs, 2) Tilde Jåfs, 
   3) Lovisa Öling, 4) Wilma Karlsson
11)  IF Fyren lag1                    IFFyren                   9.33,34           
   1) Celine Ramstedt, 2) Alva Blomberg, 
   3) Wilma Backholm, 4) Mathilda Aspbäck
12)  Malax IF lag2                    MalaxIF                   9.33,37           
   1) Mira Asp, 2) Bohdana Herasymenko, 
   3) Wendela Salonsaari, 4) Elin Krook
13)  IF Drott lag2                    IFDrott                   9.34,64           
   1) Lydia Backman, 2) Matilda Fors, 
   3) Olivia Smedlund, 4) Josefine Södergård
14)  IK Falken lag2                   IKFalken                  9.44,34           
   1) Matilda Ainasoja, 2) Anjelica Bodbacka, 
   3) Linn Björk, 4) Milla Byström
15)  Gamlakarleby IF lag2             GamlakIF                  10.00,81          
   1) Melida Hakala, 2) Noomi Häggblom, 
   3) Sanni Finnilä, 4) Tessa Kastrén
16)  IF Nykarlebynejden lag2          IFNykn                    10.02,84          
   1) Linn Bergström, 2) Nathalie Stråka, 
   3) Jenni Ek, 4) Rebecka Dahlström


P13 4x100m
1)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  52,58             
   1) Otto Holm, 2) Vertti Åkerblom, 
   3) Anton Furu, 4) Anton Hietapakka
2)   IF Fyren lag1                    IFFyren                   54,77             
   1) Joel Blomqvist, 2) Casper Holm, 
   3) Filip Fröding, 4) Noah Hoijar
3)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   56,26             
   1) Emil Groop, 2) Axel Lärka, 
   3) Marius Malm, 4) Oliver Nordberg
4)   IF Femman lag1                   IFFemman                  56,86             
   1) Noah Sjöblom, 2) Dennis Finne, 
   3) Isak Finskas, 4) Adam Nyholm
5)   Vasa IS                          VasaIS                    58,86             
   1) Harald Smulter, 2) Alexander Broman, 
   3) Samuel Berg, 4) Theo Gullberg
6)   IK Falken lag1                   IKFalken                  59,51             
   1) Valter Ehnvall, 2) Viktor Rönnskär, 
   3) Morgan Stenman, 4) Max Byström
7)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    1.00,27           
   1) Elias Grannabba, 2) Frank Granholm, 
   3) Emil Forsström, 4) Eelian Berg
8)   IF Drott                         IFDrott                   1.02,33           
   1) Miska Isola, 2) Miro Auvinen, 
   3) Oscar Lundén, 4) Niko Hassila

Loppukilpailu erä 1
1)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  52,58             
   1) Otto Holm, 2) Vertti Åkerblom, 
   3) Anton Furu, 4) Anton Hietapakka
2)   IF Femman lag1                   IFFemman                  56,86             
   1) Noah Sjöblom, 2) Dennis Finne, 
   3) Isak Finskas, 4) Adam Nyholm
3)   IK Falken lag1                   IKFalken                  59,51             
   1) Valter Ehnvall, 2) Viktor Rönnskär, 
   3) Morgan Stenman, 4) Max Byström
4)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    1.00,27           
   1) Elias Grannabba, 2) Frank Granholm, 
   3) Emil Forsström, 4) Eelian Berg

Loppukilpailu erä 2
1)   IF Fyren lag1                    IFFyren                   54,77             
   1) Joel Blomqvist, 2) Casper Holm, 
   3) Filip Fröding, 4) Noah Hoijar
2)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   56,26             
   1) Emil Groop, 2) Axel Lärka, 
   3) Marius Malm, 4) Oliver Nordberg
3)   Vasa IS                          VasaIS                    58,86             
   1) Harald Smulter, 2) Alexander Broman, 
   3) Samuel Berg, 4) Theo Gullberg
4)   IF Drott                         IFDrott                   1.02,33           
   1) Miska Isola, 2) Miro Auvinen, 
   3) Oscar Lundén, 4) Niko Hassila


F13 4x100m
1)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    55,22             
   1) Angelina Laurén, 2) Ronja Ljungberg, 
   3) Sigrid Karlström, 4) Wilma Nyberg
2)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    56,45             
   1) Elisabeth Kvist, 2) Molly Forslund, 
   3) Elvira Åbrandt, 4) Tilde Nordman
3)   Gamlakarleby IF lag1             GamlakIF                  57,14             
   1) Ada Djupsund, 2) Sointu Finnilä, 
   3) Veronica Raikula, 4) Dayna Austen
4)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    57,99             
   1) Clara Linqvist, 2) Signe Jakobsson, 
   3) Julia Jansson, 4) Malin Cederholm
5)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   59,70             
   1) Jenna Böling, 2) Tindra Kummel, 
   3) Inez Sandberg, 4) Mathilda Westermark
6)   IF Drott                         IFDrott                   1.00,43           
   1) Elvira Björklund, 2) Carolina Åhman, 
   3) Mollie Wikman, 4) Annie Lundén
7)   IF Åsarna lag2                   IFÅsar                    1.00,70           
   1) Alva Svenlin, 2) Elin Holm, 
   3) Ellen Ainasoja, 4) Nadja Ådahl
8)   IF Nykarlebynejden lag2          IFNykn                    1.01,33           
   1) Emilia Liljeqvist, 2) Kajsa Ekholm, 
   3) Senja Elenius, 4) Maja Semskar
9)   Vasa IS lag2                     VasaIS                    1.01,52           
   1) Hanna Håkans, 2) Tuva Nylund, 
   3) Ida Nordkvist, 4) Freja Karlsson
10)  IF Fyren lag1                    IFFyren                   1.01,98           
   1) Agnes Berglund, 2) Elin Vägar, 
   3) Elenor Bäcklund, 4) Bianca Moliis
11)  IK Falken lag1                   IKFalken                  1.02,39           
   1) Sofie Lövsund, 2) Oona Sandell, 
   3) Elin Eklöv, 4) Evelina Punsar
12)  Malax IF lag1                    MalaxIF                   1.03,87           
   1) Fanny Karls, 2) Nelly Salo, 
   3) Agnes Herlin, 4) Emma Krook

Loppukilpailu erä 1
1)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    55,22             
   1) Angelina Laurén, 2) Ronja Ljungberg, 
   3) Sigrid Karlström, 4) Wilma Nyberg
2)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    56,45             
   1) Elisabeth Kvist, 2) Molly Forslund, 
   3) Elvira Åbrandt, 4) Tilde Nordman
3)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    57,99             
   1) Clara Linqvist, 2) Signe Jakobsson, 
   3) Julia Jansson, 4) Malin Cederholm
4)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   59,70             
   1) Jenna Böling, 2) Tindra Kummel, 
   3) Inez Sandberg, 4) Mathilda Westermark
5)   IF Drott                         IFDrott                   1.00,43           
   1) Elvira Björklund, 2) Carolina Åhman, 
   3) Mollie Wikman, 4) Annie Lundén
6)   IF Fyren lag1                    IFFyren                   1.01,98           
   1) Agnes Berglund, 2) Elin Vägar, 
   3) Elenor Bäcklund, 4) Bianca Moliis

Loppukilpailu erä 2
1)   Gamlakarleby IF lag1             GamlakIF                  57,14             
   1) Ada Djupsund, 2) Sointu Finnilä, 
   3) Veronica Raikula, 4) Dayna Austen
2)   IF Åsarna lag2                   IFÅsar                    1.00,70           
   1) Alva Svenlin, 2) Elin Holm, 
   3) Ellen Ainasoja, 4) Nadja Ådahl
3)   IF Nykarlebynejden lag2          IFNykn                    1.01,33           
   1) Emilia Liljeqvist, 2) Kajsa Ekholm, 
   3) Senja Elenius, 4) Maja Semskar
4)   Vasa IS lag2                     VasaIS                    1.01,52           
   1) Hanna Håkans, 2) Tuva Nylund, 
   3) Ida Nordkvist, 4) Freja Karlsson
5)   IK Falken lag1                   IKFalken                  1.02,39           
   1) Sofie Lövsund, 2) Oona Sandell, 
   3) Elin Eklöv, 4) Evelina Punsar
6)   Malax IF lag1                    MalaxIF                   1.03,87           
   1) Fanny Karls, 2) Nelly Salo, 
   3) Agnes Herlin, 4) Emma Krook


P13 4x600m
Loppukilpailu
1)   IF Femman lag1                   IFFemman                  7.26,91           
   1) Isak Finskas, 2) Dennis Finne, 
   3) Adam Nyholm, 4) Noah Sjöblom
2)   IF Fyren lag1                    IFFyren                   7.38,56           
   1) Filip Fröding, 2) Casper Holm, 
   3) Noah Hoijar, 4) Joel Blomqvist
3)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   7.41,80           
   1) Oliver Nordberg, 2) Viggo Bergvik, 
   3) Felix Juslin, 4) Axel Lärka
4)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    8.14,65           
   1) Emil Forsström, 2) Elias Grannabba, 
   3) Eelian Berg, 4) Frank Granholm
5)   IF Drott lag1                    IFDrott                   8.42,72           
   1) Miro Auvinen, 2) Miska Isola, 
   3) Niko Hassila, 4) Oscar Lundén
6)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    8.47,48           
   1) Theo Gullberg, 2) Samuel Berg, 
   3) Alexander Broman, 4) Harald Smulter
7)   IK Falken lag1                   IKFalken                  8.50,00           
   1) Morgan Stenman, 2) Valter Ehnvall, 
   3) Viktor Rönnskär, 4) Max Byström


F13 4x600m
Loppukilpailu
1)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    7.36,01           
   1) Angelina Laurén, 2) Ellen Ainasoja, 
   3) Sigrid Karlström, 4) Wilma Nyberg
2)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    7.58,99           
   1) Malin Cederholm, 2) Kajsa Ekholm, 
   3) Signe Jakobsson, 4) Emilia Liljeqvist
3)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    8.15,49           
   1) Hanna Håkans, 2) Tuva Nylund, 
   3) Ida Nordkvist, 4) Tilde Nordman
4)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   8.22,42           
   1) Inez Sandberg, 2) Tindra Kummel, 
   3) Mathilda Westermark, 4) Jenna Böling
5)   IF VOM                           IFVom                     8.36,43           
   1) Madelén Penttinen, 2) Emilia Österberg, 
   3) Melia Käldman, 4) Ida Kastus
6)   IF Drott                         IFDrott                   8.39,38           
   1) Ines Östman, 2) Carolina Åhman, 
   3) Julia Södergård, 4) Elvira Björklund
7)   IF Åsarna lag2                   IFÅsar                    8.45,31           
   1) Alva Svenlin, 2) Elsie Björkfors, 
   3) Ronja Ljungberg, 4) Elin Holm
8)   IK Falken                        IKFalken                  8.49,07           
   1) Elin Eklöv, 2) Oona Sandell, 
   3) Natalie Ainasoja, 4) Evelina Punsar
9)   Gamlakarleby IF                  GamlakIF                  8.52,79           
   1) Ada Djupsund, 2) Sointu Finnilä, 
   3) Dayna Austen, 4) Veronica Raikula
10)  Malax IF lag1                    MalaxIF                   9.21,72           
   1) Agnes Herlin, 2) Fanny Karls, 
   3) Nelly Salo, 4) Zelina Björkblom
11)  IF Nykarlebynejden lag2          IFNykn                    9.22,91           
   1) Clara Linqvist, 2) Julia Jansson, 
   3) Maja Semskar, 4) Senja Elenius


P13 4x60m häck
Loppukilpailu
1)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    52,65             
   1) Harald Smulter, 2) Alexander Broman, 
   3) Eero Aaltonen, 4) Theo Gullberg
2)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    57,17             
   1) Elias Grannabba, 2) Frank Granholm, 
   3) Emil Forsström, 4) Eelian Berg


F13 4x60m häck
Loppukilpailu
1)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    45,22             
   1) Wilma Nyberg, 2) Ronja Ljungberg, 
   3) Alva Svenlin, 4) Sigrid Karlström
2)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    49,14             
   1) Clara Linqvist, 2) Emilia Liljeqvist, 
   3) Malin Cederholm, 4) Julia Jansson
3)   IF Drott lag1                    IFDrott                   49,91             
   1) Annie Lundén, 2) Ines Östman, 
   3) Julia Södergård, 4) Mollie Wikman
4)   IK Falken lag1                   IKFalken                  53,94             
   1) Natalie Ainasoja, 2) Sofie Lövsund, 
   3) Oona Sandell, 4) Evelina Punsar


P15 4x100m
Loppukilpailu
1)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   53,65             
   1) Jeremias Bengs, 2) Shaker Fadul, 
   3) Elias Yli-Panula, 4) Elias Pått
2)   Gamlakarleby IF lag2             GamlakIF                  53,97             
   1) Niklas Kjellbäck, 2) Matias Åberg, 
   3) Kasper Biskop, 4) Jani Mäenpää
3)   Gamlakarleby IF lag1             GamlakIF                  55,82             
   1) Davin Flocco, 2) Miro Heikkilä, 
   3) Viktor Store, 4) Oliver Takanen


F15 4x100m
1)   IF Drott lag1                    IFDrott                   51,95             
   1) Jamira Suarez, 2) Nea Hassila, 
   3) Tilda Höglund, 4) Priscilla Boateng
2)   IF Femman lag1                   IFFemman                  53,27             
   1) Ciia Karlsson, 2) Hanna Lindberg, 
   3) Ellen Storgård, 4) Amanda Forss
3)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    54,49             
   1) Elin Jakobsson, 2) Vilhelmina Sjölind, 
   3) Vera Ståhlstedt, 4) Charlotta Sandkulla
4)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    54,94             
   1) Emmi Bengs, 2) Amanda Bertula, 
   3) Lina Lithén, 4) Clarine Mutiganda
5)   IF Drott lag2                    IFDrott                   55,78             
   1) Mia Backman, 2) Teodora Westerlund, 
   3) Jessica Järndahl, 4) Fanny Östman
6)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    55,82             
   1) Tilde Stråka, 2) Milla Ström, 
   3) Engla-Lie Holländer, 4) Laura Ström
7)   IK Falken                        IKFalken                  56,71             
   1) Alicia Björkvik, 2) Emma Fors, 
   3) Chantelle Finne, 4) Tilde Björk

Loppukilpailu erä 1
1)   IF Drott lag1                    IFDrott                   51,95             
   1) Jamira Suarez, 2) Nea Hassila, 
   3) Tilda Höglund, 4) Priscilla Boateng
2)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    54,49             
   1) Elin Jakobsson, 2) Vilhelmina Sjölind, 
   3) Vera Ståhlstedt, 4) Charlotta Sandkulla
3)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    54,94             
   1) Emmi Bengs, 2) Amanda Bertula, 
   3) Lina Lithén, 4) Clarine Mutiganda
4)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    55,82             
   1) Tilde Stråka, 2) Milla Ström, 
   3) Engla-Lie Holländer, 4) Laura Ström

Loppukilpailu erä 2
1)   IF Femman lag1                   IFFemman                  53,27             
   1) Ciia Karlsson, 2) Hanna Lindberg, 
   3) Ellen Storgård, 4) Amanda Forss
2)   IF Drott lag2                    IFDrott                   55,78             
   1) Mia Backman, 2) Teodora Westerlund, 
   3) Jessica Järndahl, 4) Fanny Östman
3)   IK Falken                        IKFalken                  56,71             
   1) Alicia Björkvik, 2) Emma Fors, 
   3) Chantelle Finne, 4) Tilde Björk


P15 4x800m
Loppukilpailu
1)   Gamlakarleby IF lag1             GamlakIF                  9.55,97           
   1) Jimi Rousu, 2) Miro Heikkilä, 
   3) Jani Mäenpää, 4) Kasper Biskop
2)   IF Kraft lag1                    IFKraft                   10.35,24          
   1) Jeremias Bengs, 2) Shaker Fadul, 
   3) Elias Yli-Panula, 4) Elias Pått
3)   Gamlakarleby IF lag2             GamlakIF                  10.39,95          
   1) Davin Flocco, 2) Viktor Store, 
   3) Niklas Kjellbäck, 4) Otto Holm


F15 4x800m
Loppukilpailu
1)   IF Drott lag1                    IFDrott                   10.37,25          
   1) Mia Backman, 2) Teodora Westerlund, 
   3) Nea Hassila, 4) Jamira Suarez
2)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn                    10.42,76          
   1) Laura Ström, 2) Engla-Lie Holländer, 
   3) Milla Ström, 4) Tilde Stråka
3)   IF Femman                        IFFemman                  10.52,97          
   1) Wilma Hjerpe, 2) Felicia Lindström, 
   3) Hanna Lindberg, 4) Emma Korhonen
4)   IK Falken                        IKFalken                  11.19,89          
   1) Emma Fors, 2) Amanda Vikström, 
   3) Tilde Björk, 4) Chantelle Finne
     IF Kraft lag1                    IFKraft                   DNS               
   1) Hanna Granbäck, 2) Julia Groop, 
   3) Natalie Stenlund, 4) Josefina Toto


P15 4x80m häck

F15 4x80m häck
Loppukilpailu
1)   IF Drott                         IFDrott                   52,88             
   1) Mia Backman, 2) Jamira Suarez, 
   3) Tilda Höglund, 4) Teodora Westerlund


Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan