- » Regelsamlingar
- » Mästerskapsregler-2023
- » Mästerskapsregeländringar 2023.pdf
- » WA:s regeländringar 2022
- » Friidrottsdomarens Start Guide-2022.pdf
- » IAAF-Regeländringar-2019-2020.pdf
- » Regel 180-17-f.o.m 11.3.2019
- » Regeländringar 1.1.2018 (IAAF)
- » Regeländringar 1.1.2016 (IAAF)
- » Banlottning i halltävlingar
- » Deltagande i två grenar-utebli
- » SFIM-regler-2018
- » Friidrottsregler för barn (2019)
- » Flying Finns-regler.pdf
- » Regler för dopingtest
- » Friidrottens föreningsliga
- » Tävlingen om Kaleva Malja
- » Ungdomsverksamhetstävling 2016
- » Ungdomsverksamhetstävling-nationella priser
- » Resultatgränser
- » Redskaps & greninfo
- » Int. tävlingsmöjligheter för SFI-friidrottare
- » ÖID stöd till tränare
- » Friidrottslicens
- » 19.05.2021 DM i landsvägsgång Vasa
- » 18.09.2021 Terräng DM i Nykarleby
- » 22.07.2021 45:e Jakob Marathon
- » 22.06.2021 Föreningscup deltävling 1 i Pedersöre
- » 19.06.2021 DM Stafett Jakobstad
- » Alla resultat
- » Statistik
- » Noterade ÖID rekord 2020
- » Noterade ÖID rekord 2019
- » Noterade ÖID rekord 2018
- » Rekord - ÖID Herrar
- » Rekord - ÖID Damer
- » ÖID Rekord Herrar (Inomhus)
- » ÖID Rekord Damer (Inomhus)
- » Ungdomsaktivitetstävling 2014
- » Föreningsklassificering 2014
- » Föreningsklassificering 2012
- » ÖID statistik genom tiderna
- » ÖID-statistik-2020
- » ÖID-statistik-2019
- » ÖID statistik 2018
- » ÖID statistik 2017
- » ÖID Statistik 2016
- » ÖID-statistik-2015
- » ÖID-statistik 2014
- » ÖID statistik 2013
- » ÖID statistik 2012
- » Äldre statistik
- » P-F-statistik-2020
- » P-F-statistik-2019
- » Knattepoäng - 2017
- » Knattepoäng-2016
- » Knattepoäng-2015
- » Knattepoäng-2014
- » Knattepoäng 2013
- » Knattepoäng-2012
- » Manuell länk
- » Resultatredovisning
Tävlingar - 24.06.19 - DT i Jakobstad
Tävlingsinfo
Datum och klockslag | Måndag 24.06.19 18:00 |
---|---|
Arrangör | IF Drott |
Plats | Centralidrottsplan, Jakobstad |
Avgift | 5 € / gren el. lag |
Anmälan senast | Lördag 22.06.19 www.kilpailukalenteri.fi reserv: hans.byggmastar@luukku.com Efteranmälning förhöjd avgift 15 euro senast 2 h före första start |
Kontonummer | FI14 2015 3800 0040 64 el på plats |
Bekräftning | nummern tas ut en timme före egen start |
Övrig info | |
Kontaktuppgifter | Hans Byggmästar, tfn. 044-720 6351 |
Resultatservice | Tfn. 044-720 6351 |
Webbsida | http://www.drott.fi |
Grenar
H | 100m, 400m, Längd, Spjut |
---|---|
D | 100m, 400m, 3-steg, Kula, Spjut |
P-17 | 200m, 110mh, Längd, Spjut, 4 x 100m |
F-17 | 200m, 100mh, 3-steg, Kula, 4 x 100m |
P-15 | 200m, Längd, Spjut |
F-15 | 200m, Höjd, Spjut |
P-13 | 100m, Stav, Slägga |
F-13 | 100m, Stav, Slägga |
P-11 | 60m, Längd, Slägga |
F-11 | 60m, Höjd, Slägga |
P-9 | 40m, Längd, Kula |
F-9 | 40m, Höjd, Kula |
Tidsschema
18.00 110 m h H17
höjd F9
kula P9
slägga F11
längd P11
stav F/P 13
18:10 100 m h D17
18.20 200 m F15
18:30 200 m P15
18:40 200 M H17
slägga P11
18.50 200 m D17
kula F9
längd P9
höjd F15
spjut P15/H17/H
19:00 100 m D
3-steg D17/D
19:10 100 m P13
19:20 100 m F13
slägga P13
19:25 höjd F11
19:30 100 m H
19:40 40 m P9
19:50 40 m F9
spjut F15/D
längd P15/H17/H
20:00 slägga F13
kula D17/D
20:05 60 m P11
20:15 60 m F11
20:35 4 x 100 m H17
20:45 4 x 100 m D17
20:55 400 m H
21:00 400 m D
Resultat
M 100m | |||||||||
Loppukilpailu, Tuuli: -1,4 | |||||||||
1) Alexander Björkgren IFDrott 11,60 | |||||||||
2) Adrian Björkgren IFDrott 11,94 | |||||||||
3) Johannes Åhman IFDrott 11,95 | |||||||||
4) Anton Sandvik VasaIS 11,98 | |||||||||
5) Rasmus Envall IKFalken 12,04 | |||||||||
6) Antti Vornanen IFDrott 12,24 | |||||||||
7) Aleksi Luomala KauhWi 12,42 | |||||||||
8) Gerhard Stenroos IFDrott 14,87 | |||||||||
N 100m | |||||||||
Loppukilpailu, Tuuli: -0,1 | |||||||||
1) Simone Wiklund IFNykn 12,89 | |||||||||
2) Charlotta Sandkulla IFÅsar 13,48 | |||||||||
3) Nora Finholm LarsmoIF 14,34 | |||||||||
M 400m | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Kabongu Tshibangu VasaIS 54,29 | |||||||||
2) Alfons Söderman IFDrott 55,26 | |||||||||
3) Markku Ainali KV 1.08,38 | |||||||||
4) Gerhard Stenroos IFDrott 1.10,87 | |||||||||
N 400m | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Nelli Mustola KalajJu 1.05,43 | |||||||||
M Pituus | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Antti Vornanen IFDrott 6,14 +0,7 | |||||||||
5,73 6,14 5,95 5,91 5,84 x | |||||||||
-1,1 +0,7 +1,2 +2,6 -1,0 | |||||||||
2) Anton Sandvik VasaIS 5,43 +1,2 | |||||||||
x 5,43 5,33 5,42 5,37 5,19 | |||||||||
+1,2 -0,6 +1,3 +0,9 +0,6 | |||||||||
N Kolmiloikka | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Ina Pajunen IFÅsar 10,95 -0,4 | |||||||||
10,95 10,83 x x x x | |||||||||
-0,4 -0,2 | |||||||||
2) Victoria Myntti IFDrott 10,40 -0,8 | |||||||||
x 9,68 10,21 10,16 x 10,40 | |||||||||
-0,7 -0,4 -3,9 -0,8 | |||||||||
N Kuula | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Linn Sund VasaIS 11,79 | |||||||||
11,41 11,45 11,79 x x x | |||||||||
2) Emma Sjölind IFDrott 11,74 | |||||||||
11,23 11,64 11,74 x x x | |||||||||
3) Cecilia Österlund IFNykn 9,32 | |||||||||
8,68 9,32 9,14 x 9,07 9,10 | |||||||||
4) Simone Widner IFNykn 8,77 | |||||||||
8,75 x 8,38 8,77 x 8,60 | |||||||||
Anna Malinowska IKFalken DNS | |||||||||
M Keihäs | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Antti Vornanen IFDrott 58,90 | |||||||||
58,90 53,20 58,44 x 58,36 54,00 | |||||||||
2) Petri Lätti JalasjJa 53,00 | |||||||||
49,21 52,89 51,70 52,50 52,26 53,00 | |||||||||
3) Alfons Söderman IFDrott 42,13 | |||||||||
41,29 31,00 42,13 x x 37,65 | |||||||||
N Keihäs | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Anna Malinowska IKFalken 31,62 | |||||||||
28,79 28,52 x 30,46 31,62 28,68 | |||||||||
P9 40m | |||||||||
1) Joar Tunér IFDrott 7,61 | |||||||||
2) Ben Björklund IFDrott 7,62 | |||||||||
3) Jacob Jungar IFDrott 7,63 | |||||||||
4) Leon Sandell IKFalken 7,65 | |||||||||
5) Willhelm Åkerman IFNykn 7,67 | |||||||||
6) Jonas Backman IFDrott 7,76 | |||||||||
7) Hugo Hagman VasaIS 7,78 | |||||||||
8) Melker Strandvall IKFalken 7,96 | |||||||||
9) Elias Vesterback IFFyren 8,06 | |||||||||
10) Max Bodbacka IKFalken 8,19 | |||||||||
11) Birk Tunér IFDrott 8,23 | |||||||||
12) Julian Mattsson IFDrott 8,41 | |||||||||
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0 | |||||||||
1) Joar Tunér IFDrott 7,61 | |||||||||
2) Willhelm Åkerman IFNykn 7,67 | |||||||||
3) Jonas Backman IFDrott 7,76 | |||||||||
4) Hugo Hagman VasaIS 7,78 | |||||||||
5) Elias Vesterback IFFyren 8,06 | |||||||||
6) Max Bodbacka IKFalken 8,19 | |||||||||
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,2 | |||||||||
1) Ben Björklund IFDrott 7,62 | |||||||||
2) Jacob Jungar IFDrott 7,63 | |||||||||
3) Leon Sandell IKFalken 7,65 | |||||||||
4) Melker Strandvall IKFalken 7,96 | |||||||||
5) Birk Tunér IFDrott 8,23 | |||||||||
6) Julian Mattsson IFDrott 8,41 | |||||||||
T9 40m | |||||||||
1) Helmi Siitonen RistU 7,02 | |||||||||
2) Alina Sandvik IKFalken 7,09 | |||||||||
3) Elin Wiklund IFDrott 7,37 | |||||||||
4) Molly Holländer IFNykn 7,55 | |||||||||
4) Lina Holm IFÅsar 7,55 | |||||||||
6) Venla Backlund IFNykn 7,62 | |||||||||
7) Linn Holm IFÅsar 7,64 | |||||||||
8) Thelma Kastrén GamlakIF 7,68 | |||||||||
9) Maja Engström IFDrott 7,72 | |||||||||
9) Linn Enroth IFDrott 7,72 | |||||||||
11) Nea Kuittinen IFDrott 7,85 | |||||||||
12) Amanda Grannas IFDrott 7,96 | |||||||||
13) Tilde Stenman IFDrott 8,01 | |||||||||
14) Frida Sundholm IFDrott 8,04 | |||||||||
14) Rut Boman IFDrott 8,04 | |||||||||
16) Michelle Mäenpää IFDrott 8,16 | |||||||||
17) Maija Salminen IFDrott 8,22 | |||||||||
18) Neyla Bilen IFDrott 8,30 | |||||||||
19) Alina Svahn IFDrott 8,43 | |||||||||
20) Linnéa Hagman VasaIS 10,19 | |||||||||
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0 | |||||||||
1) Molly Holländer IFNykn 7,55 | |||||||||
2) Venla Backlund IFNykn 7,62 | |||||||||
3) Linn Holm IFÅsar 7,64 | |||||||||
4) Maja Engström IFDrott 7,72 | |||||||||
5) Amanda Grannas IFDrott 7,96 | |||||||||
6) Tilde Stenman IFDrott 8,01 | |||||||||
7) Michelle Mäenpää IFDrott 8,16 | |||||||||
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,2 | |||||||||
1) Helmi Siitonen RistU 7,02 | |||||||||
2) Lina Holm IFÅsar 7,55 | |||||||||
3) Thelma Kastrén GamlakIF 7,68 | |||||||||
4) Linn Enroth IFDrott 7,72 | |||||||||
5) Nea Kuittinen IFDrott 7,85 | |||||||||
6) Frida Sundholm IFDrott 8,04 | |||||||||
7) Alina Svahn IFDrott 8,43 | |||||||||
Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,3 | |||||||||
1) Alina Sandvik IKFalken 7,09 | |||||||||
2) Elin Wiklund IFDrott 7,37 | |||||||||
3) Rut Boman IFDrott 8,04 | |||||||||
4) Maija Salminen IFDrott 8,22 | |||||||||
5) Neyla Bilen IFDrott 8,30 | |||||||||
6) Linnéa Hagman VasaIS 10,19 | |||||||||
T9 Korkeus | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Alina Sandvik IKFalken 110 | |||||||||
80 85 90 95 100 105 110 112 | |||||||||
o o o xo o xo xxo xxx | |||||||||
2) Helmi Siitonen RistU 105 | |||||||||
85 90 95 100 105 110 | |||||||||
o o o xo xxo xxx | |||||||||
3) Nea Kuittinen IFDrott 105 | |||||||||
85 90 95 100 105 110 | |||||||||
o o o xxo xxo xxx | |||||||||
4) Elin Wiklund IFDrott 100 | |||||||||
85 90 95 100 105 | |||||||||
o o o o xxx | |||||||||
5) Linn Enroth IFDrott 95 | |||||||||
85 90 95 100 | |||||||||
o xo o xxx | |||||||||
6) Tilde Stenman IFDrott 90 | |||||||||
75 80 85 90 95 | |||||||||
o o xxo xo x | |||||||||
7) Frida Sundholm IFDrott 90 | |||||||||
85 90 95 | |||||||||
o xxo xxx | |||||||||
8) Venla Backlund IFNykn 90 | |||||||||
80 85 90 95 | |||||||||
xo o xxo xxx | |||||||||
9) Alina Svahn IFDrott 85 | |||||||||
85 90 | |||||||||
o xxx | |||||||||
9) Molly Holländer IFNykn 85 | |||||||||
85 90 | |||||||||
o xxx | |||||||||
9) Rut Boman 85 | |||||||||
80 85 90 IFDrott | |||||||||
o o xxx | |||||||||
12) Maja Engström IFDrott 85 | |||||||||
85 90 | |||||||||
xo xxx | |||||||||
13) Celine Åkerman IFNykn 80 | |||||||||
80 85 | |||||||||
o xxx | |||||||||
Michelle Mäenpää IFDrott NH | |||||||||
80 | |||||||||
xxx | |||||||||
P9 Pituus | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Ben Björklund IFDrott 3,28 | |||||||||
3,28 3,24 3,16 2,99 | |||||||||
2) Jonas Backman IFDrott 3,03 | |||||||||
2,52 3,03 2,94 2,86 | |||||||||
3) Melker Strandvall IKFalken 2,96 | |||||||||
x 2,96 2,88 2,80 | |||||||||
4) Willhelm Åkerman IFNykn 2,92 | |||||||||
2,92 2,86 2,77 2,82 | |||||||||
5) Hugo Hagman VasaIS 2,89 | |||||||||
2,64 2,89 2,34 2,83 | |||||||||
6) Joar Tunér IFDrott 2,89 | |||||||||
2,72 2,73 2,89 2,60 | |||||||||
7) Max Bodbacka IKFalken 2,76 | |||||||||
2,76 2,46 2,39 2,64 | |||||||||
8) Jacob Jungar IFDrott 2,71 | |||||||||
x x 2,71 x | |||||||||
9) Elias Vesterback IFFyren 2,52 | |||||||||
2,22 2,52 x x | |||||||||
10) Julian Mattsson IFDrott 2,40 | |||||||||
2,40 2,29 2,23 x | |||||||||
11) Aron Åhman IFDrott 2,40 | |||||||||
2,40 1,90 1,68 2,12 | |||||||||
12) Birk Tunér IFDrott 1,86 | |||||||||
x 1,86 x x | |||||||||
P9 Kuula | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Willhelm Åkerman IFNykn 6,08 | |||||||||
5,80 5,23 6,08 6,04 | |||||||||
2) Elias Vesterback IFFyren 5,22 | |||||||||
5,22 4,75 4,91 x | |||||||||
3) Joar Tunér IFDrott 5,12 | |||||||||
5,04 4,67 4,66 5,12 | |||||||||
4) Max Bodbacka IKFalken 4,91 | |||||||||
x 4,86 4,74 4,91 | |||||||||
5) Ben Björklund IFDrott 4,89 | |||||||||
4,78 4,89 4,88 4,72 | |||||||||
6) Melker Strandvall IKFalken 4,89 | |||||||||
4,64 4,89 4,00 x | |||||||||
7) Julian Mattsson IFDrott 4,77 | |||||||||
4,47 4,77 4,33 4,62 | |||||||||
8) Hugo Hagman VasaIS 4,75 | |||||||||
4,60 4,75 x 4,51 | |||||||||
9) Jonas Backman IFDrott 4,32 | |||||||||
4,32 4,22 4,05 x | |||||||||
10) Aron Åhman IFDrott 3,98 | |||||||||
3,02 3,98 3,71 3,40 | |||||||||
11) Birk Tunér IFDrott 3,94 | |||||||||
3,94 3,34 3,59 3,60 | |||||||||
12) Leon Sandell IKFalken 2,91 | |||||||||
x 2,91 x x | |||||||||
T9 Kuula | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Neyla Bilen IFDrott 4,94 | |||||||||
4,87 4,94 4,44 4,31 | |||||||||
2) Frida Sundholm IFDrott 4,43 | |||||||||
3,47 4,09 3,90 4,43 | |||||||||
3) Helmi Siitonen RistU 4,39 | |||||||||
3,93 4,09 4,39 4,37 | |||||||||
4) Amanda Rönngård IFDrott 4,15 | |||||||||
3,94 4,15 3,74 4,13 | |||||||||
5) Nea Kuittinen IFDrott 4,07 | |||||||||
3,81 3,45 3,77 4,07 | |||||||||
6) Alina Svahn IFDrott 3,89 | |||||||||
3,16 3,16 3,89 x | |||||||||
7) Elin Wiklund IFDrott 3,84 | |||||||||
3,80 3,84 3,42 3,76 | |||||||||
8) Maija Salminen IFDrott 3,61 | |||||||||
3,61 2,85 2,93 3,27 | |||||||||
9) Michelle Mäenpää IFDrott 3,41 | |||||||||
3,41 3,41 2,97 3,18 | |||||||||
10) Maja Engström IFDrott 3,20 | |||||||||
3,20 2,93 3,20 2,85 | |||||||||
11) Amanda Grannas IFDrott 3,15 | |||||||||
2,87 2,62 3,15 3,05 | |||||||||
12) Linn Enroth IFDrott 3,09 | |||||||||
2,96 3,03 3,05 3,09 | |||||||||
13) Tilde Stenman IFDrott 3,08 | |||||||||
2,69 2,78 2,98 3,08 | |||||||||
14) Linnéa Hagman VasaIS 2,80 | |||||||||
2,51 x 2,65 2,80 | |||||||||
15) Rut Boman IFDrott 2,71 | |||||||||
2,63 2,63 2,58 2,71 | |||||||||
P11 60m | |||||||||
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0 | |||||||||
1) Arvid Kock IKFalken 9,44 | |||||||||
2) Robin Liljeqvist IFNykn 9,68 | |||||||||
3) Oscar Lundén IFDrott 9,87 | |||||||||
4) Niko Hassila IFDrott 9,95 | |||||||||
5) Melvin Lindqvist IKFalken 11,64 | |||||||||
T11 60m | |||||||||
1) Dayna Austen GamlakIF 9,11 | |||||||||
2) Ellen Kock IKFalken 9,20 | |||||||||
3) Wilma Grannas IFDrott 9,29 | |||||||||
4) Julia Åbro IFNykn 9,53 | |||||||||
5) Enni Auvinen IFDrott 9,68 | |||||||||
6) Amanda Vesterback IFFyren 9,77 | |||||||||
6) Linn Bergström IFNykn 9,77 | |||||||||
8) Sara Cederholm IFNykn 9,90 | |||||||||
9) Tessa Kastrén GamlakIF 10,12 | |||||||||
10) Lotta Lithén VasaIS 10,15 | |||||||||
11) Lydia Backman IFDrott 10,17 | |||||||||
12) Carla Björkgren IFDrott 10,24 | |||||||||
13) Veronika Byggmästar IFDrott 11,16 | |||||||||
14) Anjelica Bodbacka IKFalken 11,50 | |||||||||
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,7 | |||||||||
1) Dayna Austen GamlakIF 9,11 | |||||||||
2) Wilma Grannas IFDrott 9,29 | |||||||||
3) Julia Åbro IFNykn 9,53 | |||||||||
4) Amanda Vesterback IFFyren 9,77 | |||||||||
5) Tessa Kastrén GamlakIF 10,12 | |||||||||
6) Lotta Lithén VasaIS 10,15 | |||||||||
7) Carla Björkgren IFDrott 10,24 | |||||||||
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,1 | |||||||||
1) Ellen Kock IKFalken 9,20 | |||||||||
2) Enni Auvinen IFDrott 9,68 | |||||||||
3) Linn Bergström IFNykn 9,77 | |||||||||
4) Sara Cederholm IFNykn 9,90 | |||||||||
5) Lydia Backman IFDrott 10,17 | |||||||||
6) Veronika Byggmästar IFDrott 11,16 | |||||||||
7) Anjelica Bodbacka IKFalken 11,50 | |||||||||
T11 Korkeus | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Jeanessa Finne IKFalken 125 | |||||||||
105 110 115 120 125 130 | |||||||||
o o o xo xo xxx | |||||||||
2) Julia Åbro IFNykn 120 | |||||||||
105 110 115 120 125 | |||||||||
o o o o xxx | |||||||||
3) Wilma Grannas IFDrott 120 | |||||||||
105 110 115 120 125 | |||||||||
o o o xo xxx | |||||||||
4) Enni Auvinen IFDrott 120 | |||||||||
90 95 100 105 110 115 120 125 | |||||||||
o o o o o xo xxo xxx | |||||||||
5) Matilda Finneman VasaIS 115 | |||||||||
90 95 100 105 110 115 120 | |||||||||
o o o o o xo xxx | |||||||||
5) Sara Cederholm IFNykn 115 | |||||||||
100 105 110 115 120 | |||||||||
o o o xo xxx | |||||||||
7) Amanda Vesterback IFFyren 110 | |||||||||
100 105 110 115 | |||||||||
o o o xxx | |||||||||
7) Linn Bergström IFNykn 110 | |||||||||
95 100 105 110 115 | |||||||||
o o o o xxx | |||||||||
9) Lydia Backman IFDrott 110 | |||||||||
90 95 100 105 110 115 | |||||||||
o o o xo xo xxx | |||||||||
10) Veronika Byggmästar IFDrott 110 | |||||||||
90 95 100 105 110 115 80 85 | |||||||||
o o o xxo xo xxx o o | |||||||||
11) Carla Björkgren IFDrott 105 | |||||||||
90 95 100 105 110 85 | |||||||||
o o xo o xxx o | |||||||||
12) Anjelica Bodbacka IKFalken 100 | |||||||||
90 95 100 105 75 80 85 | |||||||||
o o o xxx o o o | |||||||||
Emilia Holmlund IFÅsarna | |||||||||
Josefine Södergård IFDrott | |||||||||
Linnea Strandvall IKFalken | |||||||||
P11 Pituus | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Oscar Lundén IFDrott 3,88 | |||||||||
3,53 3,64 3,88 3,61 3,57 3,57 | |||||||||
2) Niko Hassila IFDrott 3,82 | |||||||||
3,50 3,35 3,66 3,74 3,82 3,32 | |||||||||
3) Melvin Lindqvist IKFalken 3,06 | |||||||||
2,88 x 2,93 2,88 3,06 2,85 | |||||||||
4) Jonas Braxén VasaIS 2,91 | |||||||||
x x x x 2,91 x | |||||||||
P11 Moukari | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Robin Liljeqvist IFNykn 17,95 | |||||||||
16,62 15,95 16,73 17,95 | |||||||||
2) Jonas Braxén VasaIS 12,27 | |||||||||
10,28 11,16 12,27 x | |||||||||
3) Oscar Lundén IFDrott 7,18 | |||||||||
6,45 x 7,18 6,72 | |||||||||
T11 Moukari | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Matilda Finneman VasaIS 21,31 | |||||||||
x 21,31 20,19 18,12 | |||||||||
2) Emilia Holmlund IFÅsar 18,86 | |||||||||
17,84 x x 18,86 | |||||||||
3) Wilma Grannas IFDrott 15,75 | |||||||||
15,75 15,33 x x | |||||||||
4) Sara Cederholm IFNykn 15,73 | |||||||||
15,73 13,75 x 15,14 | |||||||||
5) Lydia Backman IFDrott 15,44 | |||||||||
x 13,96 15,44 15,24 | |||||||||
6) Santra Suarez IFDrott 12,95 | |||||||||
x x 11,94 12,95 | |||||||||
7) Amanda Vesterback IFFyren 12,78 | |||||||||
12,78 11,68 12,36 x | |||||||||
8) Julia Bäck IFNykn 11,63 | |||||||||
11,63 10,64 x 10,74 | |||||||||
9) Veronika Byggmästar IFDrott 11,51 | |||||||||
10,73 9,11 10,11 11,51 | |||||||||
P13 100m | |||||||||
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2 | |||||||||
1) Joel Blomqvist IFFyren 13,65 | |||||||||
2) Sami Alatalo IFDrott 13,85 | |||||||||
3) Atte Salminen KaustPV 14,13 | |||||||||
4) Miro Auvinen IFDrott 15,93 | |||||||||
5) Jonas Braxén VasaIS 17,57 | |||||||||
T13 100m | |||||||||
1) Vilma Takanen KuortKu 13,81 | |||||||||
2) Vilma Björkskog LarsmoIF 14,15 | |||||||||
3) Milja-Maria Lahti AlajA 14,41 | |||||||||
4) Josefina Kackur LarsmoIF 14,58 | |||||||||
5) Viivi-Leena Kari VetU 15,03 | |||||||||
6) Annie Lundén IFDrott 15,23 | |||||||||
7) Hanna Vornanen IFDrott 15,63 | |||||||||
8) Elvira Björklund IFDrott 15,70 | |||||||||
9) Elin Holm IFÅsar 15,97 | |||||||||
10) Carolina Åhman IFDrott 16,01 | |||||||||
11) Ines Östman IFDrott 16,02 | |||||||||
12) Julia Södergård IFDrott 16,37 | |||||||||
13) Emilia Liljeqvist IFNykn 16,45 | |||||||||
14) Denise Westerlund IFDrott 16,90 | |||||||||
Janna-Juulia Mäenpää LappVei DNS | |||||||||
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,4 | |||||||||
1) Vilma Takanen KuortKu 13,81 | |||||||||
2) Vilma Björkskog LarsmoIF 14,15 | |||||||||
3) Elin Holm IFÅsar 15,97 | |||||||||
4) Carolina Åhman IFDrott 16,01 | |||||||||
5) Julia Södergård IFDrott 16,37 | |||||||||
6) Emilia Liljeqvist IFNykn 16,45 | |||||||||
7) Denise Westerlund IFDrott 16,90 | |||||||||
Janna-Juulia Mäenpää LappVei DNS | |||||||||
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,3 | |||||||||
1) Milja-Maria Lahti AlajA 14,41 | |||||||||
2) Josefina Kackur LarsmoIF 14,58 | |||||||||
3) Viivi-Leena Kari VetU 15,03 | |||||||||
4) Annie Lundén IFDrott 15,23 | |||||||||
5) Hanna Vornanen IFDrott 15,63 | |||||||||
6) Elvira Björklund IFDrott 15,70 | |||||||||
7) Ines Östman IFDrott 16,02 | |||||||||
P13 Seiväs | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Robin Liljeqvist IFNykn 220 | |||||||||
160 170 180 190 200 210 220 230 | |||||||||
o xo o o o xo xxo xxx | |||||||||
T13 Seiväs | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Janna-Juulia Mäenpää LappVei 290 | |||||||||
240 250 260 270 280 290 300 | |||||||||
xo o o o o o xxx | |||||||||
2) Teodora Westerlund IFDrott 270 | |||||||||
230 240 250 260 270 280 | |||||||||
o o o o o xxx | |||||||||
3) Klaara Kivistö KalajJu 270 | |||||||||
200 210 220 230 240 250 260 270 280 | |||||||||
o o o xxo o xo xo o x- | |||||||||
4) Emilia Liljeqvist IFNykn 230 | |||||||||
190 200 210 220 230 240 | |||||||||
o o o xxo o xxx | |||||||||
5) Mollie Wikman IFDrott 210 | |||||||||
150 160 170 180 190 200 210 220 | |||||||||
o o o o o xo o xxx | |||||||||
6) Hanna Vornanen IFDrott 190 | |||||||||
150 160 170 180 190 200 | |||||||||
o o o o o xxx | |||||||||
7) Jenna-Justiina Mäenpää LappVei 180 | |||||||||
140 150 160 170 180 190 | |||||||||
o o o o o xxx | |||||||||
7) Yasmine Bodbacka IKFalken 180 | |||||||||
160 170 180 190 | |||||||||
o o o xxx | |||||||||
9) Ines Östman IFDrott 160 | |||||||||
130 140 150 160 170 | |||||||||
o o o o xxx | |||||||||
10) Denise Westerlund IFDrott 160 | |||||||||
120 130 140 150 160 170 | |||||||||
o o o xo xo xxx | |||||||||
P13 Moukari | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Joel Blomqvist IFFyren 34,22 | |||||||||
33,49 34,22 34,02 32,67 | |||||||||
2) Benjamin Rönngård IFDrott 19,89 | |||||||||
19,89 18,99 x 19,29 | |||||||||
T13 Moukari | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Josefina Kackur LarsmoIF 34,36 | |||||||||
29,32 34,20 x 34,36 | |||||||||
2) Madelén Penttinen IFVom 26,49 | |||||||||
25,12 x x 26,49 | |||||||||
3) Amanda Holmlund IFÅsar 24,94 | |||||||||
x 24,69 24,94 24,62 | |||||||||
4) Emilia Liljeqvist IFNykn 22,49 | |||||||||
22,49 21,52 21,06 20,12 | |||||||||
5) Yasmine Bodbacka IKFalken 18,97 | |||||||||
18,97 x x 18,41 | |||||||||
6) Annie Lundén IFDrott 17,21 | |||||||||
16,28 16,71 16,05 17,21 | |||||||||
7) Denise Westerlund IFDrott 16,57 | |||||||||
14,15 15,87 16,57 16,51 | |||||||||
8) Ines Östman IFDrott 16,38 | |||||||||
10,07 16,38 9,99 15,68 | |||||||||
P15 200m | |||||||||
1) Ive Ntumba VasaIS 24,09 | |||||||||
2) Benjamin Olli IFFemman 24,50 | |||||||||
3) Sel Dway LarsmoIF 24,74 | |||||||||
4) William Westerlund IFDrott 25,41 | |||||||||
5) Isak Höglund IFDrott 25,48 | |||||||||
6) Edward Wikar IFDrott 26,28 | |||||||||
7) Oscar Grannas IFDrott 26,37 | |||||||||
8) Benjamin Holmbäck IFÅsar 27,51 | |||||||||
9) Albin Söderman IFDrott 28,47 | |||||||||
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,3 | |||||||||
1) Ive Ntumba VasaIS 24,09 | |||||||||
2) Benjamin Olli IFFemman 24,50 | |||||||||
3) Sel Dway LarsmoIF 24,74 | |||||||||
4) William Westerlund IFDrott 25,41 | |||||||||
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +2,3 | |||||||||
1) Isak Höglund IFDrott 25,48 | |||||||||
2) Edward Wikar IFDrott 26,28 | |||||||||
3) Oscar Grannas IFDrott 26,37 | |||||||||
4) Benjamin Holmbäck IFÅsar 27,51 | |||||||||
5) Albin Söderman IFDrott 28,47 | |||||||||
T15 200m | |||||||||
1) Priscilla Boateng IFDrott 27,58 | |||||||||
2) Elizabeth Fogde MalaxIF 27,76 | |||||||||
3) Nea Hassila IFDrott 28,45 | |||||||||
4) Jamira Suarez IFDrott 28,70 | |||||||||
5) Lina Lithén VasaIS 28,77 | |||||||||
6) Alisa Koivukangas EvijU 29,61 | |||||||||
7) Emma Lillas IFDrott 29,92 | |||||||||
8) Elin Jakobsson IFÅsar 29,94 | |||||||||
9) Fanny Östman IFDrott 29,96 | |||||||||
10) Amanda Bertula VasaIS 30,09 | |||||||||
11) Mia Backman IFDrott 30,16 | |||||||||
12) Malin Cederholm IFNykn 30,42 | |||||||||
13) Vilhelmina Sjölind IFÅsar 31,01 | |||||||||
Teodora Westerlund IFDrott 29,45 | |||||||||
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,2 | |||||||||
1) Elizabeth Fogde MalaxIF 27,76 | |||||||||
2) Jamira Suarez IFDrott 28,70 | |||||||||
3) Alisa Koivukangas EvijU 29,61 | |||||||||
4) Emma Lillas IFDrott 29,92 | |||||||||
5) Fanny Östman IFDrott 29,96 | |||||||||
6) Mia Backman IFDrott 30,16 | |||||||||
7) Vilhelmina Sjölind IFÅsar 31,01 | |||||||||
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,2 | |||||||||
1) Priscilla Boateng IFDrott 27,58 | |||||||||
2) Nea Hassila IFDrott 28,45 | |||||||||
3) Lina Lithén VasaIS 28,77 | |||||||||
4) Elin Jakobsson IFÅsar 29,94 | |||||||||
5) Amanda Bertula VasaIS 30,09 | |||||||||
6) Malin Cederholm IFNykn 30,42 | |||||||||
Teodora Westerlund IFDrott 29,45 | |||||||||
T15 Korkeus | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Elizabeth Fogde MalaxIF 155 | |||||||||
150 155 160 | |||||||||
o xo xxx | |||||||||
2) Mia Backman IFDrott 150 | |||||||||
130 135 140 145 150 155 | |||||||||
o o xo o xo xxx | |||||||||
3) Emma Lillas IFDrott 140 | |||||||||
130 135 140 145 | |||||||||
o o o xxx | |||||||||
4) Malin Cederholm IFNykn 140 | |||||||||
130 135 140 145 | |||||||||
o xo xo xxx | |||||||||
5) Engla-Lie Holländer IFNykn 140 | |||||||||
130 135 140 145 | |||||||||
o xxo xxo xxx | |||||||||
6) Nea Hassila IFDrott 135 | |||||||||
125 130 135 140 120 | |||||||||
o o xo xxx xo | |||||||||
7) Noora Haapaniemi TeuvRi 125 | |||||||||
125 130 120 | |||||||||
xxo xxx o | |||||||||
P15 Pituus | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Benjamin Olli IFFemman 5,89 +3,1 5,82 -0,9 | |||||||||
x 5,82 x 5,89 x x | |||||||||
-0,9 +3,1 | |||||||||
2) Oscar Grannas IFDrott 5,22 -0,2 | |||||||||
x x 5,22 5,14 x x | |||||||||
-0,2 -0,8 | |||||||||
3) William Westerlund IFDrott 5,18 -0,7 | |||||||||
5,11 5,18 5,06 5,10 5,10 5,02 | |||||||||
-0,2 -0,7 +0,3 +2,3 +2,4 +0,9 | |||||||||
4) Isak Höglund IFDrott 5,17 +0,7 | |||||||||
x x 5,17 x x x | |||||||||
0,7 | |||||||||
5) Edward Wikar IFDrott 4,76 -0,7 | |||||||||
4,76 4,63 4,74 4,58 4,69 - | |||||||||
-0,7 +1,0 +1,1 +0,7 +1,0 | |||||||||
6) Atte Salminen KaustPV 4,51 +0,8 | |||||||||
4,35 4,51 4,24 4,24 4,14 4,15 | |||||||||
-1,2 +0,8 +1,2 +0,5 +1,2 -0,2 | |||||||||
7) Albin Söderman IFDrott 4,06 +2,3 3,98 +0,4 | |||||||||
3,98 3,85 x 2,89 4,06 x | |||||||||
+0,4 -1,0 -0,6 +2,3 | |||||||||
P15 Keihäs | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Benjamin Holmbäck IFÅsar 35,83 | |||||||||
35,83 x 32,43 x 32,68 32,32 | |||||||||
2) William Westerlund IFDrott 28,62 | |||||||||
28,62 27,52 24,64 x 19,70 x | |||||||||
3) Oscar Grannas IFDrott 26,61 | |||||||||
24,01 24,53 26,61 26,44 24,21 x | |||||||||
4) Albin Söderman IFDrott 21,75 | |||||||||
21,75 x x x x x | |||||||||
T15 Keihäs | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Emma Backlund HKV 38,36 | |||||||||
35,78 38,36 x x 35,48 35,44 | |||||||||
2) Noora Haapaniemi TeuvRi 36,66 | |||||||||
35,24 36,66 32,87 33,21 35,32 35,68 | |||||||||
3) Alisa Koivukangas EvijU 34,76 | |||||||||
29,80 34,76 34,27 30,53 32,55 31,49 | |||||||||
4) Emma Lillas IFDrott 33,45 | |||||||||
x 33,45 29,94 29,27 28,69 x | |||||||||
5) Elizabeth Fogde MalaxIF 32,13 | |||||||||
32,13 29,40 22,09 28,07 22,31 23,07 | |||||||||
6) Hanna Vornanen IFDrott 29,19 | |||||||||
29,19 25,92 x 24,71 25,79 28,22 | |||||||||
7) Malin Cederholm IFNykn 27,91 | |||||||||
27,13 25,76 27,68 25,22 27,91 27,80 | |||||||||
8) Teodora Westerlund IFDrott 25,05 | |||||||||
24,10 24,13 24,25 25,05 24,07 24,50 | |||||||||
9) Nea Hassila IFDrott 23,11 | |||||||||
21,31 23,11 20,43 21,67 21,14 19,92 | |||||||||
10) Mia Backman IFDrott 21,28 | |||||||||
21,28 16,51 19,96 x x 17,92 | |||||||||
11) Fanny Östman IFDrott 13,91 | |||||||||
13,74 13,91 x x - - | |||||||||
M17 200m | |||||||||
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5 | |||||||||
1) Viljami Kari VetU 24,96 | |||||||||
2) Aleksi Luomala KauhWi 25,49 | |||||||||
N17 200m | |||||||||
Loppukilpailu, Tuuli: -1,2 | |||||||||
1) Belinda Stenroos IFNykn 28,33 | |||||||||
2) Lova Forsman IFDrott 29,08 | |||||||||
3) Ida Wiklund VasaIS 29,12 | |||||||||
M17 Pituus | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Adrian Björkgren IFDrott 6,14 -0,5 | |||||||||
6,14 5,65 5,97 6,02 - - | |||||||||
-0,5 +1,3 +2,1 +1,2 | |||||||||
2) Alexander Björkgren IFDrott 5,70 +0,3 | |||||||||
5,70 5,65 - - - - | |||||||||
+0,3 -0,7 | |||||||||
N17 Kolmiloikka | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) Ida Backman IFDrott 10,30 -0,3 | |||||||||
10,30 10,12 10,04 10,23 10,15 10,29 | |||||||||
-0,3 -0,6 -0,8 -0,8 -1,7 +2,4 | |||||||||
2) Hanna Back IFNykn 8,94 -2,9 | |||||||||
8,93 x 8,94 8,72 8,55 8,90 | |||||||||
+1,2 -2,9 -0,8 +1,7 +0,9 | |||||||||
M17 4x100m viesti | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) IF Drott H17 IFDrott 46,40 | |||||||||
1) Adrian Björkgren, 2) Johan Nygård, | |||||||||
3) Johannes Åhman, 4) Alexander Björkgren | |||||||||
2) IF Drott IFDrott 48,95 | |||||||||
1) Oscar Grannas, 2) Isak Höglund, | |||||||||
3) Edward Wikar, 4) William Westerlund | |||||||||
N17 4x100m viesti | |||||||||
Loppukilpailu | |||||||||
1) IF Drott F15 lag 1 IFDrott 52,21 | |||||||||
1) Jamira Suarez, 2) Teodora Westerlund, | |||||||||
3) Tilda Höglund, 4) Priscilla Boateng | |||||||||
2) Vasa IS VasaIS 52,89 | |||||||||
1) Ellen Bos, 2) Moa Forslund, | |||||||||
3) Ida Wiklund, 4) Ninja Foxell | |||||||||
3) Kokkolan Veikot KokkVei 54,65 | |||||||||
1) Hilma Rantala, 2) Emilia Vörlin, | |||||||||
3) Wilma Huuhka, 4) Venla Kujala | |||||||||
4) IF Åsarna IFÅsar 54,72 | |||||||||
1) Emma Vikman, 2) Charlotta Sandkulla, | |||||||||
3) Vilhelmina Sjölind, 4) Ana Ciornei | |||||||||
5) IF Drott D17 IFDrott 55,22 | |||||||||
1) Moa Parkkinen, 2) Ida Backman, | |||||||||
3) Tilda Gripenberg, 4) Lova Forsman | |||||||||
6) IF Nykarlebynejden IFNykn 55,30 | |||||||||
1) Belinda Stenroos, 2) Milla Ström, | |||||||||
3) Hanna Back, 4) Laura Ström | |||||||||
7) IF Drott F15 lag 2 IFDrott 55,68 | |||||||||
1) Mia Backman, 2) Fanny Östman, | |||||||||
3) Emma Lillas, 4) Nea Hassila | |||||||||
© 2019 - Amptech Oy - Tuloslista 1.1.3.13 - 24.06.2019 23.34.39 | |||||||||