Tävlingar - 11.05 - Terräng DM i Nykarleby

Tävlingsinfo

Datum och klockslagLördag 11.05 15:00
ArrangörIF Nykarlebynejden
PlatsSkogsvallen, Nykarleby
Avgift8,00
Anmälan senastTisdag 07.05
kilpailukalenteri
Kansli: Thomas Backlund
Reservanmälningsadress: thomas.backlund@creativepc.fi
tel. 0500 561893
Anmälningsavgift: 9-15 år 6 euro

KontonummerFI50 5563 0540 0066 30
Bekräftning60 min före grenens start i tävlingskansliet

Övrig infoEfteranmälning kan göras senast 1h före första start, a 15€

Lagtävlingar H/D/H19/D19/H17/D17.De tre bästa från föreningen
ingår i laget.

 
Veteranklasser H-35-H-55 6 km (klasser vart 5:e år)
H-60-H-65 4 km 
H-70- 2 km
D-35-D-55 4 km
D-60-D-65 3 km
D-70- 2 km
ÖID:s veteranföreningar2019 GIF, Hop-Hab Team, IF Drott, IF Fyren, IF Femman, IF Kraft, IF Kvarken, IF Länken, IF Minken, IF Nykarlebynejden, IF Pedersöre Pojkarna, IF Åsarna, IK Falken,
IK Kronan, Kaskö IK, Malax IF, Maxmo SK, Solf IK, Vasa IS,  Vasa Skidklubb, Vörå IF 
Tävlingsledare: Johnny Stråka
KontaktuppgifterKansli: Johnny Stråka
epost:  johnny.straka@juroclean,fi
tel. 0400 446
Resultatservicewww.oid-friidrott.com
Webbsidawww.ifn.fi

Grenar

H6 km
D4 km
H-194 km
D-194 km
P-173 km
F-173 km
P-153 km
F-153 km
P-143 km
F-143 km
P-132 km
F-132 km
P-122 km
F-122 km
P-112 km
F-112 km
P-101 km
F-101 km
P-91 km
F-91 km

Tidsschema

15:00  F9                     1 km
15:10 P9 1 km
15:20 F10 1 km
15:30 P10 1 km
15:45 F11 2 km
15:55 P11 2 km
16:05 F12 2 km
16:15 P12 2 km
16:25 F13 2 km
16:35 P13,H70,D70 2 km
16:45 P14,P15, H17 3 km
17:00 F14, F15, D17,D60, D65 3 km
17:15 H19, H60, H65 4 km
17:30 D, D19, D35-D55 4 km
17:50 H, H35-H55 6 km

Resultat

Flickor 9

1


Forsman Ellinor


IF Nykarlebynejden


1 km


3:59.8
2 Ollqvist Ellinor IF Åsarna 1 km 4:04.0
3 Strandvall Julia IF Åsarna 1 km 4:07.0
4 Hjulfors Minea IK Falken 1 km 4:07.4
5 Sandvik Alina IK Falken 1 km 4:12.6
6 Markén Saga IF VOM 1 km 4:14.9
7 Wiklund Elin IF Drott 1 km 4:27.6
8 Karlsson Maya IF VOM 1 km 4:29.3
9 Östman Filippa IF Femman 1 km 4:29.7
10 Enroth Linn IF Drott 1 km 4:32.7
11 Isaksson Alicia IF Nykarlebynejden 1 km 4:36.7
12 Rösgren Bianca Vasa IS 1 km 4:38.4
13 Backlund Venla IF Nykarlebynejden 1 km 4:41.0
14 Lampa Meya IK Falken 1 km 4:42.2
15 Grannas Amanda IF Drott 1 km 4:44.7
16 Ehrs Ida IF VOM 1 km 4:45.0
17 Sundvik Agnes IF Nykarlebynejden 1 km 4:45.4
18 Eklund Natalie IF VOM 1 km 4:45.6
19 Isomaa Ylva IF Drott 1 km 4:47.2
20 Sandvik Fanny IK Falken 1 km 4:48.7
21 Nordman Julia Vasa IS 1 km 4:49.0
22 Duma Linett IF Drott 1 km 4:54.0
23 Sandvik Signe IF Drott 1 km 4:54.3
24 Enlund Nova Vasa IS 1 km 5:25.8
- Wörgren Agnes IF VOM
1 km



DNS


Pojkar 9

1


Fröding Elwin


IF Fyren


1 km


3:52.5
2 Sandén Milton Vasa IS 1 km 3:52.9
3 Jungar Jacob IF Drott 1 km 3:56.2
4 Sundberg Elias IF Nykarlebynejden 1 km 3:56.8
5 Cederholm Tobias IF Nykarlebynejden 1 km 4:01.6
6 Lundfors Alex Malax IF 1 km 4:03.5
7 Ahlvik Colin IK Falken 1 km 4:04.7
8 Ramstedt Sindre IF Fyren 1 km 4:07.7
9 Åkerman Willhelm IF Nykarlebynejden 1 km 4:08.2
10 Laurén Axel IF Åsarna 1 km 4:10.2
11 Sandberg Vincent IF Femman 1 km 4:10.6
12 Björklund Ben IF Drott 1 km 4:16.9
13 Käldman Leo IF VOM 1 km 4:18.8
14 Asplund Edward IK Falken 1 km 4:19.1
15 Österberg Alexander IF VOM 1 km 4:26.6
16 Klemets Robin IK Falken 1 km 4:29.4
17 Sjölund Roni Larsmo IF 1 km 4:30.5
18 Tunér Joar IF Drott 1 km 4:36.3
19 Hermans Alex IF VOM 1 km 4:38.8
20 Ahlfors Sigge IF Nykarlebynejden 1 km 4:44.4
21 Ekholm Nico IF Nykarlebynejden 1 km 4:52.1
22 Strandvall Melker IK Falken 1 km 4:52.4
23 Sandell Leon IK Falken 1 km 5:28.2
24 Långs Melwin IF VOM 1 km 5:35.6
25 Wägar Melwin IF Femman 1 km 5:44.0
- Hjerpe Henrik Vasa IS 1 km DNS
- Grön Elis IF VOM 1 km DNS
- Sundberg Elias IF Nykarlebynejden 1 km DNS
- Wiik Melwin IK Falken 1 km DNS
Flickor 10      
1 Björndahl Malva Malax IF 1 km 3:43.9
2 Öling Lovisa IF VOM 1 km 3:49.8
3 Westerlund Jessica IK Falken 1 km 3:50.7
4 Snickars Lea IF Kraft 1 km 3:53.1
5 Karlsson Wilma IF VOM 1 km 3:55.1
6 Viitasalo Izabelle IF Åsarna 1 km 4:00.7
7 Wiklund Melva IF Nykarlebynejden 1 km 4:03.1
8 Josefine Södergård IF Drott 1 km 4:03.5
9 Hermans Matilda IF VOM 1 km 4:05.1
10 Lundfors Inez Malax IF 1 km 4:07.8
11 Finskas Tilde IF Femman 1 km 4:11.8
12 Ramstedt Celine IF Fyren 1 km 4:16.8
13 Byström Milla IK Falken 1 km 4:57.1
14 Långs Fanny IF VOM 1 km 5:08.9
- Tallgren Victoria Malax IF 1 km DNS
- Lehto Venla IF Drott 1 km DNS
Pojkar 10      
1 Wägar Hannes IF Femman 1 km 3:35.1
2 Lundén Oscar IF Drott 1 km 3:44.7
3 Räfsbäck Romeo Malax IF 1 km 3:50.3
4 Bergman Melwin IF VOM 1 km 3:54.2
5 Anderssén Emil IK Falken 1 km 4:04.4
6 Hassila Niko IF Drott 1 km 4:10.0
7 Carlsson Hugo Vasa IS 1 km 4:35.6
- Appel Emil Malax IF 1 km DNS
         
Flickor 11      
1 Wikström Aster IK Falken 2 km 8:19.2
2 Kock Ellen IK Falken 2 km 8:21.2
3 Wilma Nyman IF Kraft 2 km 8:26.6
4 Ström Ronja IF Nykarlebynejden 2 km 8:28.8
5 Ström Liza IF Nykarlebynejden 2 km 8:40.1
6 Snickars Matilda IF Kraft 2 km 8:42.1
7 Cederholm Sara IF Nykarlebynejden 2 km 8:57.2
8 Grannas Wilma IF Drott 2 km 8:57.5
9 Hjulfors Moa IK Falken 2 km 9:31.9
10 Bergström Linn IF Nykarlebynejden 2 km 10:24.6
11 Finne Jeanessa IK Falken 2 km 10:30.8
- Strandvall Linnea IK Falken 2 km DNS
- Lönnqvist Enya IK Falken 2 km DNS
         
Pojkar 11      
1 Wikblom Sander IF Nykarlebynejden 2 km 7:27.4
2 Kock Arvid IK Falken 2 km 7:33.4
3 Ramstedt Marius IF Fyren 2 km 7:43.5
4 Asplund Alvar IK Falken 2 km 8:01.6
5 Ahlvik Tony IK Falken 2 km 8:05.7
6 Sundberg Hannes IF Nykarlebynejden 2 km 8:07.6
7 Strandvall William IF Åsarna 2 km 8:08.0
8 Hugo Nyman IF Kraft 2 km 8:47.5
9 Nordling Theo IK Falken 2 km 8:55.5
10 Holm Oskar Gamlakarleby IF 2 km 9:01.7
11 Klemets Kevin IK Falken 2 km 10:10.8
12 Braxén Jonas Vasa IS 2 km 11:48.9
- Grön Axel IF VOM 2 km DNS
- Sundberg Hannes IF Nykarlebynejden 2 km DNS
- Mannström Joar IK Falken 2 km DNS
         
Flickor 12      
1 Laurén Angelina IF Åsarna 2 km 8:35.0
2 Herlin Agnes Malax IF 2 km 8:40.3
3 Käldman Melia IF VOM 2 km 8:56.3
4 Ekholm Kajsa IF Nykarlebynejden 2 km 9:03.6
5 Liljekvist Agnes IK Falken 2 km 9:11.1
6 Södergård Julia IF Drott 2 km 9:12.9
7 Åhman Carolina IF Drott 2 km 9:19.0
8 Nylund Tuva Vasa IS 2 km 9:20.8
9 Enlund Isabella Vasa IS 2 km 9:40.3
10 Lindström Nathalie IF Femman 2 km 10:17.6
- Östman Ines IF Drott 2 km DNS
Pojkar 12      
1 Fröding Filip IF Fyren 2 km 7:40.1
2 Wikblom Eddie IF Nykarlebynejden 2 km 7:58.1
3 Auvinen Miro IF Drott 2 km 8:13.3
4 Holm Adam IF Nykarlebynejden 2 km 8:41.3
5 Ehrs Elias IF VOM 2 km 8:58.4
6 Fock Emil IF Femman 2 km 13:23.2
- Gullberg Theo Vasa IS 2 km DNS
- Hjulfors Paul Larsmo IF 2 km DNS
- Hjerpe Arvid Vasa IS 2 km DNS
Flickor 13        
1 Hjerpe Wilma IF Femman 2 km 7:29.5  
2 Jakobsson Signe IF Nykarlebynejden 2 km 8:03.0  
3 Nordman Tilde Vasa IS 2 km 8:10.5  
4 Vornanen Hanna IF Drott 2 km 8:40.1  
5 Cederholm Malin IF Nykarlebynejden 2 km 8:46.2  
6 Liljeqvist Emilia IF Nykarlebynejden 2 km 8:46.6  
7 Böling Jenna IF Kraft 2 km 9:01.7  
8 Kvist Elisabeth Vasa IS 2 km 9:09.7  
9 Forslund Molly Vasa IS 2 km 10:03.9  
10 Clara Linqvist IF Nykarlebynejden 2 km 10:45.4  
- Kastus Ida IF VOM 2 km DNS  
Pojkar 13      
1 Sjöblom Noah IF Femman 2 km 7:12.0
2 Wikblom Melker IF Nykarlebynejden 2 km 7:21.9
3 Finskas Isak IF Femman 2 km 7:44.5
4 Berglund Hampus IF VOM 2 km 7:55.0
5 Ehnvall Valter IK Falken 2 km 10:10.5
- Byström Max IK Falken 2 km DNS
Flickor 14      
1 Korhonen Emma IF Femman 3 km 12:01.5
2 Suarez Jamira IF Drott 3 km 12:30.3
3 Stråka Tilde IF Nykarlebynejden 3 km 12:44.9
4 Hyöty Linda Malax IF 3 km 12:50.2
5 Alina Grön IF VOM 3 km 13:01.3
6 Ström Milla IF Nykarlebynejden 3 km 13:06.1
7 Granholm Felicia IF VOM 3 km 13:13.2
         
Pojkar 14      
1 Mäenpää Jani Gamlakarleby IF 3 km 11:10.8
2 Sabel Anton IF Femman 3 km 11:12.4
3 Grannas Oscar IF Drott 3 km 11:14.1
4 Rousu Jimi Gamlakarleby IF 3 km 11:38.9
5 Liljekvist Isak IK Falken 3 km 12:06.5
6 Stark Filip Vasa IS 3 km 12:27.6
7 Sjölund Mico Larsmo IF 3 km 14:03.6
- Heikkilä Miro Gamlakarleby IF 3 km DNS
Flickor 15      
1 Westerlund Teodora IF Drott 3 km 12:03.8
2 Ström Laura IF Nykarlebynejden 3 km 13:34.3
3 Felicia Lindström IF Femman 3 km 14:05.7
4 Enlund Julia Vasa IS 3 km 14:38.3
5 Kansa Ellen Malax IF 3 km 14:43.7
Pojkar 15      
1 Westerlund William IF Drott 3 km 11:21.7
2 Ehrs Jakob IF VOM 3 km 12:52.0
Damer 17      
1 Keiski Kaisla Gamlakarleby IF 3 km 11:59.3
2 Niemelä Tilde Malax IF 3 km 12:52.9
Herrar 17      
1 Markén Leonard IF VOM 3 km 10:00.0
2 Ehrs Johannes IF VOM 3 km 10:22.6
3 Häggman Aaron IF VOM 3 km 10:52.2
4 Westerlund Jimmy IK Falken 3 km 11:17.6
5 Mäenpää Nico Gamlakarleby IF 3 km 11:39.0
         
Herrar 19      
1 Venetjoki Väinö Gamlakarleby IF 4 km 13:52.4
2 Forsén Frej Vasa IS 4 km 14:17.1
         
Damer        
1 Sippus Marie IF VOM 4 km 16:09.0
2 Häger Emely IF Nykarlebynejden 4 km 16:41.3
3 Joskitt Marlene IK Falken 4 km 20:03.9
- Katajamäki Sonja IF Nykarlebynejden 4 km DNS
         
Herrar          
1 Storvall Eric IF Åsarna 6 km 20:44.5  
2 Kronberg Patrick Vasa IS 6 km 20:46.2  
3 Otto Wikblom IF Nykarlebynejden 6 km 26:02.6  
- Holmback Hannes IK Falken 6 km DNS  
Herrar-35      
1 Ramstedt Thomas IF Fyren 6 km 21:30.5
2 Lundfors Krister Malax IF 6 km 24:49.0
Herrar 40        
1 Liljekvist Dan IK Falken 6 km 23:08.3  
Herrar 45      
1 Wikblom Niklas IF Nykarlebynejden 6 km 23:20.2
2 Niemelä Jari Malax IF 6 km 26:27.0
3 Grön Jan Vörå IF 6 km 26:36.3
         
Damer 50      
1 Nylund Catarina IF Minken 4 km 22:28.1
2 Joskitt Helena IK Falken 4 km 24:32.1
         
Herrar 50      
1 Forsbacka Fredrik IF Drott 6 km 22:52.8
2 Nyman Mikael IF Kraft 6 km 25:38.0
3 Wikblom Tomas IF Nykarlebynejden 6 km 26:49.1
Herrar 55      
1 Puranen Ari IF Drott 6 km 26:52.2
Herrar 60      
1 Sundman Kenneth IF Femman 4 km 18:18.2
2 Stenroos Gerhard IF Drott 4 km 19:12.9
Herrar 65      
1 Paro Rune IF Femman 4 km 20:11.7
- Klemets Peter IF Femman 4 km DNS
Herrar 70      
1 Haglund Sten IF Drott 2 km 9:02.5
2 Höglund Peter Vasa IS 2 km 9:27.2
3 Granbacka Pär IF Drott 2 km 15:00.8

Herrar 17 Lagtävling
1.              Markén Leonard, Ehrs Johannes, Häggman Aron IF VOM  6 p

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan