- » Regelsamlingar
- » Mästerskapsregler-2023
- » Mästerskapsregeländringar 2023.pdf
- » WA:s regeländringar 2022
- » Friidrottsdomarens Start Guide-2022.pdf
- » IAAF-Regeländringar-2019-2020.pdf
- » Regel 180-17-f.o.m 11.3.2019
- » Regeländringar 1.1.2018 (IAAF)
- » Regeländringar 1.1.2016 (IAAF)
- » Banlottning i halltävlingar
- » Deltagande i två grenar-utebli
- » SFIM-regler-2018
- » Friidrottsregler för barn (2019)
- » Flying Finns-regler.pdf
- » Regler för dopingtest
- » Friidrottens föreningsliga
- » Tävlingen om Kaleva Malja
- » Ungdomsverksamhetstävling 2016
- » Ungdomsverksamhetstävling-nationella priser
- » Resultatgränser
- » Redskaps & greninfo
- » Int. tävlingsmöjligheter för SFI-friidrottare
- » ÖID stöd till tränare
- » Friidrottslicens
- » 19.05.2021 DM i landsvägsgång Vasa
- » 18.09.2021 Terräng DM i Nykarleby
- » 22.07.2021 45:e Jakob Marathon
- » 22.06.2021 Föreningscup deltävling 1 i Pedersöre
- » 19.06.2021 DM Stafett Jakobstad
- » Alla resultat
- » Statistik
- » Noterade ÖID rekord 2020
- » Noterade ÖID rekord 2019
- » Noterade ÖID rekord 2018
- » Rekord - ÖID Herrar
- » Rekord - ÖID Damer
- » ÖID Rekord Herrar (Inomhus)
- » ÖID Rekord Damer (Inomhus)
- » Ungdomsaktivitetstävling 2014
- » Föreningsklassificering 2014
- » Föreningsklassificering 2012
- » ÖID statistik genom tiderna
- » ÖID-statistik-2020
- » ÖID-statistik-2019
- » ÖID statistik 2018
- » ÖID statistik 2017
- » ÖID Statistik 2016
- » ÖID-statistik-2015
- » ÖID-statistik 2014
- » ÖID statistik 2013
- » ÖID statistik 2012
- » Äldre statistik
- » P-F-statistik-2020
- » P-F-statistik-2019
- » Knattepoäng - 2017
- » Knattepoäng-2016
- » Knattepoäng-2015
- » Knattepoäng-2014
- » Knattepoäng 2013
- » Knattepoäng-2012
- » Manuell länk
- » Resultatredovisning
Tävlingar - 13.05.19 - Lilla stafettkarnevalen
Tävlingsinfo
Datum och klockslag | Måndag 13.05.19 18:00 |
---|---|
Arrangör | IF Drott |
Plats | Centralidrottsplan, Jakobstad |
Avgift | 3,50 € / gren el. lag |
Anmälan senast | Fredag 10.05.19 Hans Byggmästar, Alholmsgatan 44 C 19, 68600 Jakobstad, e-post: hans.byggmastar@luukku.com, ingen efteranmälan! Gatustafetterna löps 8.5 kl. 18.00 i Skolparken anmälan senast 3.5.2019 |
Kontonummer | FI14 2015 3800 0040 64 |
Bekräftning | Senast 40 min före första start |
Övrig info | Andra stadiet flickor 4x100m, Andra stadiet pojkar 4x100m, Andra stadiet dubbel svenska stafett, mixed Åk 7-9 flickor 4x100m, Åk 7-9 pojkar 4x100m Åk 7-9 dubbel svensk stafett, mixed Åk 1-6 mixed 5x80m små grundskola Åk 1-6 pojkar 5x80m grundskola Åk 1-6 flickor 5x80m, grundskola Åk 1-4 mixed 8x50m grundskola Gatustafetter åk 1-6 mixed 6 etapper små skolor (3+3) åk 1-6 mixed 8 etapper stora skolor (4+4) åk 7-9 flickor 6 etapper åk 7-9 pojkar 6 etapper andra stadiet flickor 5 etapper andra stadie pojkar 5 etapper Segrande lagen erhåller pris. |
Kontaktuppgifter | Hans Byggmästar tfn. 044-720 6351 |
Resultatservice | Under och efter tävl. tfn. 044-720 6351 |
Webbsida | http://www.oid-friidrott.com |
Grenar
Tidsschema
kl. 18.10 åk 1-4 8 x 50 m, mixed
18.25 åk 1-6 5 x 80 m, flickor, grundskola
18.40 åk 1-6 5 x 80 m, mixed, småskolor
19.00 åk 1-6 5 x 80 m, pojkar, grundskolor
19.10 åk 7-9 4 x 100 m, flickor,
19.10 4 x 100 m, flickor, andra stadiet
19.20 åk 7-9 4 x 100 m, pojkar,
19.20 4 x 100 m, pojkar, andra stadiet
19.45 åk 7-9 dubbel,svensk stafett, mixed
19.45 dubbel,svensk stafett, mixed, andra stadiet
(100+100+200+200+300+300+400+400 m)
Resultat
5 x 80 m pojkar åk 1-6
1. Terjärv skola 55,99
2. Oxhamns skola åk 6 lag 1 56,15
3. Näs skola lag 1 57,01
4. Oxhamns skola åk 6 lag 2 1.00,83
5. Språkbadsskolan lag 1 1.01,10
6. Kyrkoby skola lag 1 1.01,61
7. Näs skola lag 2 1.04,91
8. Kållby-Heimbacka skola 1.06,64
9. Villa skola 1.07,94
10. Kyrkoby skola lag 2 1.10,07
Heat 1
1. Terjärv skola 55,99
Elias Grannabba
Frank Granholm
André Sandström
Romeo Rantala
Andrei Ciornei
2. Oxhamns skola åk 6 lag 1 56,15
Leo Lithén
Rasmus Svenlin
Max Nygård
Abbe Abdulrahman
Hugo Hjulfors
3. Kyrkoby skola lag 1 1.01,61
David Björkskog
Oskar Englund
Hampus Granqvist
Eeli Gäddnäs
Alex Roos
4. Näs skola lag 2 1.04,91
Oliwer Snellman
William Hagnäs
Melwin Thylin
Jeremias Granholm
Noah Granholm
5. Kållby-Heimbacka skola 1.06,64
Sebastian Grankull
Ville Nybacka
Leon Sundqvist
Alexander Hjulfors
Linus Grankulla
Heat 2
1. Näs skola lag 1 57,01
Amos Byggmästar
Noel Wälivaara
Noel Granholm
Hugo Gäddnäs
Paul Hjulfors
2. Oxhamns skola åk 6 lag 2 1.00,83
Hugo Luomanranta
Oskar Wallsten
Hannes Lill
Niilo Päiväniemi
Nestor Räykkönen
3. Språkbadsskolan lag 1 1.01,10
Edward Asplund
Milton Björk
Anton Vähäkangas
Robin Forslund
Casper Löfs
4. Villa skola 1.07,94
Mikael Wentus
Alfons Björk
William Brännbacka
Aarne Peltola
Isac Granberg
5. Kyrkoby skola lag 2 1.10,07
Samuel Ingerström
William Rundell
Edvin Ström
Vincent Palmroos
Sam Uotinen
4 x 100 m pojkar åk 7-9
1. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1 48,06
Adrian Björkgren
Eddie Wikar
Isak Höglund
William Westerlund
2. Tegengrenskola lag 1 48,83
Elias Rintanen
Michael Rännar
Einar Wikar
Saila Sha Aye La
3. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2 50,12
Marc Stenberg
Erik Strömberg
William Nyman
Casper Snellman
4. Cronhjelm skola lag 1 50,93
Sel Ber Dway
Asha Min Wanchai
Josua Grankulla
Malek Khasfi
5. Oxhamns skola åk 7-9 lag 3 51,80
Mustafa Jaffari
Oscar Grannas
Adrian Elenius
Oliver Nygård
6. Cronhjelm skola lag 2 53,55
Otto Sjölund
Paulus Byggmästar
Noah Grankulla
Nils-Emil Ahlgren
4 x 100 m pojkar andra stadiet
1. Jakobstads gymnasium lag 1 46,31
Alex Johansson
Alfons Söderman
Johannes Åhman
Alexander Björkgren
Jakobstads gymnasium lag 2 DNS
Johan Nygård
Alexander Bobacka
Alexander Ross
Oscar Sandler
5 x 80 m flickor åk 1-6
1. Oxhamns skola åk 6 lag 1 57,77
2. Språkbadsskolan lag 1 58,15
3. Terjärv skola 59,55
4. Oxhamns skola åk 6 lag 2 1.00,94
5. Näs skola lag 1 1.01,04
6. Oxhamns skola åk 6 lag 3 1.02,01
7. Oxhamns skola åk 6 lag 4 1.03,04
8. Språkbadsskolan lag 2 1.03,23
9. Kållby-Heimbacka skola 1.04,57
10. Villa skola 1.06,31
11. Näs skola lag 2 1.06,41
12. Kyrkoby skola lag 1 1.08,36
13. Purmo skola 1.10,38
Erä 1
1. Oxhamns skola åk 6 lag 1 57,77
Emma Karlsström
Wilma Höglund
Anva Lind
Mollie Wikman
Sarah Jungar
2. Språkbadsskolan lag 1 58,15
Nathalie Björkfors
Emmi Mäenpää
Agnes Skytte
Bianca Smedlund
Annie Lunden
3. Oxhamns skola åk 6 lag 4 1.03,04
Alma Hatt
Wilma Olin
Livia Sulkakoski
Venla Dahl
Agnes Renvall
4. Kållby-Heimbacka skola 1.04,57
Ester Nybacka
Edith Snellman
Jeanette Ström
Moa Hjulfors
Mia-Linn Bexar
5. Villa skola 1.06,31
Dayna Austen
Ines Kangas
Nea Isokoski
Silja Rauma
Vilhelmina Wäntsi
6. Näs skola lag 2 1.06,41
Ellen Gäddnäs
Enny Esberg
Edith Hjulfors
Minea Hagnäs
Lilja Benton
Heat 2
1. Terjärv skola 59,55
Abigail Byskata
Jeanette Skullbacka
Novalie Forsén
Minéa Granholm
Hanna Storbacka
2. Oxhamns skola åk 6 lag 2 1.00,94
Cathrine Torr
Emelie Forsbacka
Rebecka Höglund
Ebba Kronholm
Victoria Pettil
3. Näs skola lag 1 1.01,04
Erika Gäddnäs
Evelina Grankulla
Amelia Wahlberg
Silvia Björkskog
Alma Byggmästar
4. Oxhamns skola åk 6 lag 3 1.02,01
Ida Jankens
Tindra Nordlund
Vendla Sundell
Rebecka Pelkonen
Sara Stenman
5. Språkbadsskolan lag 2 1.03,23
Elvira Björklund
Alina Mäenpää
Ella Aspvik
Felicia Kass
Zera Snellman
6. Kyrkoby skola lag 1 1.08,36
Sofie Lövsund
Moa Vähäkangas
Alissa Östergård
Lowa Brännbacka
Lana Björkgård
7. Purmo skola 1.10,38
Natalie Nylund
Emma Sahla
Wilma Raak
Natalie Westström
Amanda Tarvonen
4 x 100 m flickor åk 7-9
1. Tegengrenskola lag 1 54,04
2. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1 54,13
3. Zachariasskolan lag 1 54,32
4. Cronhjelm skola lag 1 55,29
5. Tegengrenskola lag 2 55,88
6. Cronhjelm skola lag 2 56,46
7. Zachariasskolan lag 2 58,02
8. Oxhamns skola åk 7-9 lag 3 59,72
9. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2 1.00,43
Heat 1
1. Tegengrenskola lag 2 55,88
Evelina Österberg
Bianca Rex
Frida Ingman
Livia Nilsson
2. Cronhjelm skola lag 2 56,46
Emilia Gäddnäs
Lotta Martin
Maja Söderlund
Amanda Parkkinen
3. Zachariasskolan lag 2 58,02
Tilde Stråka
Ella Liljeqvist
Milla Ström
Engla-Lie Holländer
4. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2 1.00,43
Julia Limnell
Emma Hietala
My Nygård
Elvira Nyrönen
Heat 2
1. Tegengrenskola lag 1 54,04
Alva Thors
Linnéa Källbacka
Henna Torrkulla
Celine Ingman
2. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1 54,13
Mia Backman
Emma Lillas
Nea Hassila
Priscilla Boateng
3. Zachariasskolan lag 1 54,32
Belinda Stenroos
Elin Wik
Laura Ström
Alma Hedman
4. Cronhjelm skola lag 1 55,29
Nora Finholm
Hanna Hagnäs
Felicia Vikström
Emma Haglund
5. Oxhamns skola åk 7-9 lag 3 59,72
Jessica Järndahl
Alyssa Palojärvi
Kiira Nordström
Maja Fagerudd
4 x 100 m flickor andra stadiet
1. Jakobstads gymnasium lag 2 55,90
Ida Backman
Lydia Elenius
Moa Parkkinen
Moa Sandström
Jakobstads gymnasium lag 1 DNS
Lina Frostdahl
Alva Åkerholm
Victoria Myntti
Rebecca Åkerholm
8 x 50 m mixed åk 1-4
1. Kyrkoby skola lag 1 1.00,82
2. Språkbadsskolan lag 1 1.03,99
3. Bonäs skola lag 1 1.04,99
4. Kyrkostrands skola lag 1 1.06,09
5. Näs skola lag 1 1.06,28
6. Lagmans skola 1.06,30
7. Terjärv skola 1.06,47
8. Munsala småskola lag 1 1.08,23
9. Vestersundsby skola 1.09,15
10. Villa skola 1.09,37
11. Kyrkostrands skola lag 2 1.09,72
12. Bonäs skola lag 2 1.10,32 utomtävlan
Heat 1
1. Kyrkoby skola lag 1 1.00,82
Ellen Kock
Arvid Kock
Enya Lönnqvist
Theo Nordling
Ruth Långbacka
Tobias Söderman
Elin Häger
Max Gäddnäs
2. Språkbadsskolan lag 1 1.03,99
Joel Asplund
Sofia Frostdahl
Onni Hopiavuori
Olivia Smedlund
Mike Mäenpää
Cajsa Svenlin
Oscar Lunden
Minea Sundelin
3. Bonäs skola lag 1 1.04,99
Eddie Häggman
Charlotta Skytte
Kevin Westerlund
Tilde Nylund
Albin Sandler
Venla Lehto
Alexander Ray
Wilma Grannas
4. Terjärv skola 1.06,47
Eric Söderbacka
Minea Storbacka
Hugo Bodbacka
Olivia Broberg
Jacob Edsvik
Tea Kelahaara
Oiva Hänninen
Maja Widjeskog
5. Munsala småskola lag 1 1.08,23
Eddie Nyvall
Ronja Norrgård
Kevin Åkerman
Elin Skrifvars
Samuel Nilsström
Sarah Ingman
Sam Norrgård
Miranda Ingman
6. Villa skola 1.09,37
Mikael Wentus
Dayna Austen
Alfons Björk
Ines Kangas
Aarne Peltola
Nea Isokoski
Isac Granberg
Silja Rauma
Heat 2
1. Kyrkostrands skola lag 1 1.06,09
Leo Boström
Amanda Lindgren
Isak Hjulfors
Venla Rönngård
Benjamin Sabel
Felicia Kaitfors
Aaron Sandstedt
Carla Björkgren
2. Näs skola lag 1 1.06,28
Lilja Peltola
Mille Björklund
Elvira Sundkvist
Jona Björkskog
Ethel Thylin
Oskar Granholm
Nellie Granholm
Jakob Hjulfors
3. Lagmans skola 1.06,30
Lydia Backman
Melvin Pelkonen
Matilda Fors
Knut Isomaa
Veronika Byggmästar
Niko Hassila
Emma Kulla
Toan Le
4. Vestersundsby skola 1.09,15
Arvid Granholm
Linnea Nygård
Casper Granqvist
Aline Strang
Kasper Nevanperä
Emma Segervall
Jeremias Wallgren
Josefine Södergård
5. Kyrkostrands skola lag 2 1.09,72
Theo Stenman
Vanna Lithen
Melker Eklund
Fanny Söderbacka
Ian Gripenberg
Mirjam Furu
Walter Östman
Nea Hudd
Bonäs skola lag 2 1.10,32 utomtävlan
Konrad Sacklén
Leona Lillkvist
Jakob Jungell
Isabella Ray
Oliver Karlsson
Ellie Emet
Albin Sandler
Ava Perälä
5 x 80 m mixed, åk 1-6 små skolor
1. Östensö små skola 57,40
2. Munsala småskola lag 1 59,74
3. Socklot småskola lag 1 1.01,02
4. Munsala småskola lag 2 1.03,22
5. Hirvlax småskola lag 1 1.03,74
6. Munsala småskola lag 3 1.06,61
7. Hirvlax småskola lag 2 1.07,29
8. Socklot småskola lag 2 1.09,79
9. Munsala småskola lag 4 1.10,82
10. Hirvlax småskola lag 3 1.13,30
Heat 1
1. Östensö små skola 57,40
Felix Kass
Julia Backlund
Valter Ehnvall
Agnes Kulla
Jimmy Söderlund
2. Munsala småskola lag 2 1.03,22
Adam Holm
Evelina Janfelt
William Bäck
Julia Ena
Sam Norrgård
3. Munsala småskola lag 3 1.06,61
Samuel Nilsström
Ella Janfelt
Oskari Norrgård
Nelia Wiklund
Alexander Blomqvist
4. Socklot småskola lag 2 1.09,79
Wilma Blomström
Noah Holmberg
Sandra Westerlund
Alex Wikblad
Ellen Kronqvist Storholm
5. Hirvlax småskola lag 3 1.13,30
Edith Karlström
Manu Ojala
Milla Wiklund
William Häggblom
Emelie Broo
Heat 2
1. Munsala småskola lag 1 59,74
Tinja Kuoppamaa
Jonah Mannil
Tilda Bertell
Wilmer Ingman
Anna Nybäck
2. Socklot småskola lag 1 1.01,02
Sara Cederholm
Eddie Wikblom
Malin Cederholm
Linus Wingren
Iris Lillvik
3. Hirvlax småskola lag 1 1.03,74
Linn Bergström
Robin Häger
Edith Karlström
Hugo Mäkelä
Minéa Sjöberg
4. Hirvlax småskola lag 2 1.07,29
Natalie Nyman
Kevin Blomqvist
Jennifer Stråka
Anton Broo
Emilia Blomqvist
5. Munsala småskola lag 4 1.10,82
Kevin Åkerman
Josephine Mannil
Emil Nyman
Elin Sundholm
Linnea Flén
Dubbel mixed svensk stafett andra stadiet
1. Jakobstads gymnasium lag 1 5.07,58
Ida Backman
Alexander Bobacka
Lydia Elenius
Alexander Björkgren
Fanny Fagerudd
Alfons Söderman
Hanna Frostdahl
Johannes Åhman
2. Jakobstads gymnasium lag 2 5.19,58
Moa Sandström
Johan Nygård
Moa Parkkinen
Oscar Sandler
Adela Grön
Wihtori Karukka
Kajsa Smedlund
Emil Segervall
Dubbel mixed svensk stafett åk 7-9
1. Tegengrenskola lag 1 4.48,63
Alva Thors
Jacob Smeds
Celine Ingman
Michael Rännar
Henna Torrkulla
Elias Rintanen
Linnéa Källbacka
Leonard Marken
2. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1 4.52,56
Lova Forsman
William Nyman
Tilda Höglund
Adrian Björkgren
Priscilla Boateng
Isak Höglund
Teodora Westerlund
William Westerlund
3. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2 5.18,50
Tilda Gripenberg
Casper Snellman
Fanny Östman
Marc Stenberg
Moa Boström
Albin Söderman
Julia Limnell
Mustafa Jaffari
Zachariasskolan lag 1 DNS
Laura Ström
Kasper Holm
Alma Hedman
Charlie Portos
Belinda Stenroos
William Back
Tilde Stråka
Adrian Lillas