Tävlingar - 26.07 - DM Maraton och 43:e Jakob Marathon

Tävlingsinfo

Datum och klockslagFredag 26.07 15:00
ArrangörIF Drott
PlatsCentralidrottsplan, Jakobstad
Avgift8 €/gren (endast DM allmänna klassen) deltar i DM o Jakob Marathon 45 euro /gren
Anmälan senastFredag 19.07
kilpailukalenteri för allmänna klassen H/D
Veteran DM till hans.byggmastar@luukku.com
Hans Byggmästar Christinegatan 30 bst 9 68600 Jakobstad
Endast till Jakob Marathon anmäls och betalas via www.drott.fi 
till NetTicket.fi



KontonummerFI03 2015 2000 3459 96
Bekräftning
Övrig infoMaraton start kl. 15.00,  1/2 maraton  kl. 15.00 och
Jakob femman kl. 15.15 o Jakob kvarten kl. 15.20
Efteranmälan senast 1 timme före respektive start. 
Startavgifter för Jakob Marathon 45 €, 1/2 maraton
35 €, Jakob Kvarten 25 €, Jakob Femman 15 £
Efteranm. avg Jakob Marathon 55 €, 1/2 maraton 45 €, Kvarten
35 €, Femman 20 £, Juoksija kortti rabatt maraton  4 euro, 1/2 maraton 3 euro och åttan 2 euro.
Ifall man endast anmäler sig för DM i allmänna klassen är avgiften 8 € (friidrottspasset bör vara betalt)
DM gäller också veteranklasser H/D 35, 40, 45,50,55,60,65,70..
Övriga klasser o sträckor   H/D 40, H/D 50, H/60 maraton och
1/2 maraton.
Jakob kvarten H/D 10,55 km och tidlös klass.
Jakob femman H/D, P/F U:16 år  tidlös klass

Banan är 10,55 km.

DM endast i helmaraton
För att delta i veteran DM bör man höra till en  veteran-
förening i ÖID. Dessa är 2019 GIF, Hop-Hab team, IF Drott,
IF Fyren, IF Femman, IF Kraft, IF Kvarken, IF Länken,
IF Minken, IF Nykarlebynejden,IF Pedersöre-Pojkarna,
IF Åsarna, IK Falken, IK Kronan, Kaskö IK, Malax IF,Maxmo SK, Solf  IK, Vasa IS, Vasa Skidklubb och Vörå IF (21 st)
KontaktuppgifterHans Byggmästar tel 044-7206351
Resultatservicewww.drott.fi, 044-7206351
Webbsidahttp://www.drott.fi

Grenar

H5000m, ½ maraton, Maraton
D5000m, ½ maraton, Maraton
P-165000m
F-165000m

Tidsschema


Resultat

 Herrar, totalt, Jakob Marathon 42.195 km

Plac/sija Namn/nimi        Förening/Seura         Nr   Sluttid/Loppuaika        

  1. Juha Laitinen            SSU / Lapua             30    2.48.30,9

  2. Fredrik Olaussen      West Coast Ultra Ru  14    3.32.46,5

  3. Olavi Kuja-Lipasti       Häjyt                       31    3.33.37,9

  4. Markus Jakobsson                                   11    3.35.48,5     

  5. Tommy Forsman        Hop-Hab team         10    3.36.52,4      

  6. Viktor Lönnqvist                                         5    3.39.41,3      

  7. Ari Lappinen             HappyFeet                17    3.52.33,9

  8. Heikki Laurila           West Coast Ultra Ru  13    3.54.13,3      

 10. Kaj Portin                Vasa IS                      6    3.54.58,0     

 11. Lars Byström           West Coast Ultra Run  9    4.09.10,2    

 12. Ata Aminpour             IRAN                       25   4.15.19,0     

 13. Mats Björkskog                                          2   4.15.25,9     

 14. Kaj Sundström                                           8   4.17.27,8     

 15. Peik Renvall             Team Explore            19   4.17.37,6     

 16. Jukka Hiipakka           Lapua                      29  4.28.46,1     

 17. Elof Hästbacka           IF Drott                    26  4.30.43,9    

 18. Cruz Röyks               Hop-Hab team            7  4.41.48,7     

 19. Daniel Asplund                                           1    4.43.55,0    

 20. Jimmy Gäddnäs                                         3    4.43.55,4     

 21. Oskar Lund                                               28   4.53.51,6     

 22. Timo Marjomäki           100 mc.fi                18    4.54.50,1    

 23. Thomas Vikström          Korsholm               21   4.57.27,9    

 24. Esa Nuottivaara          Häjyt                        22   5.05.08,3     

 27. Kenny Walker                                            20   5.24.00,2     

  Avbröt/DNF   3

  -   4.            Anders Kanckos           Wärtsilä Super Team

  -  15.            Ronny Wiklund

  -  27.            Jonathan Salo            Korsholm

 

 Damer, totalt, Jakob Marathon 42.195 km

Plac/Sija Namn/Nimi           Förening/Seura       Nr    Sluttid/Loppuaika        

   1. Eva-Lena Wikström        IF Drott                 24    3.26.44,5

   2. Tanja Nyholm                 IFN                      23    5.00.10,7

 

 Herrar, totalt, Halvmarathon 21.098 km

Sija Namn                     Förening/Seura       Nr    Sluttid/Loppuaika        

 1. Timo Valkonen            Jyväskylän Kenttäu    247    1.20.08,0

  2. Sebastian Latvala        Vaasan Erotuomarik  142    1.23.17,3     

  3. Christian Ahlö                                             157    1.23.55,2

  4. Fredrik Forsbacka        IF Drott                    171    1.26.40,2

  5. Aleksi Kujala                Piehi                       230    1.27.04,1     

  6. Bo-Göran Lindvall          Sisu                       176    1.27.31,4      

  7. Niklas Wikblom            IFN                         169    1.28.08,0      

  8. Stefan Storvall              IF Åsarna                 264   1.28.30,9     

  9. Bo Lönnbäck                HOP-HAB team       228    1.29.00,1      

 10. Johan Nykvist               OIF                        261    1.29.00,1      

 11. Joakim Björklind           GIF                        122    1.29.23,8      

 12. Max Pesola                  Sisu                      179    1.29.55,5      

 13. Isak Holm                     Sisu                      134    1.33.31,1      

 14. Martin Nylund                Mjölvacka IK          164    1.35.40,5      

 15. Robert Kengo                 IFN                       141    1.35.44,8      

 16. Jan Grankull                   IK Falken               226    1.37.17,4      

 17. Peter Kengo                   IFN                       172    1.37.53,7     

 18. Niklas Sundström            IF Femman           155    1.38.09,0

 19. Frans Hattar                   Esse IK                 274    1.38,23,5  

 20. Stian Almås                   Sonat Consultning  158    1.38.33,0     

 21. Jyrki Sironen                  Pietarsaari              224    1.41.15,9     

 22. Aleksi Varinen               Kangasalan triathl    156    1.42.47,9    

 23. Jonas Holmström            IK Trissan               259    1.45.02,0     

 24. Daniel Välivaara              Satlajärvi IF             241    1.45.19,9     

 25. Kristoffer Ellfolk               Triathlon For Fun    127    1.45.27,9     

 26. Folke West                      Esse                    223    1.46.40,0

 27. Grels Wikman                  Hop-Hab team      190    1.47.10,3     

 28. Mika Virkama                  Kokkola                170    1.48.42,4      

 29. Samuel Johansson                                      137    1.48.46,5     

 30. Kristian Nordenswan      Stop OK Soiniitty     266    1.49.01,8      

 31. Frank Bäcksholm          Ekorrens lastbil        124    1.49.26,1      

 32. Arve Rönnskär              Norway Athletic Ru    181    1.50.27,6     

 33. Jörgen Häggman           Purmo FBK               273    1.50.35,5     

 34. Isak Flink                                                     132    1.50.48,1     

 35. Linus Appel                M6                              245    1.51.05,5      

 36. Ingmar Juselius          Hop-Hab team              187    1.51.38,1      

 37. Nicklas Solin            Jeussen springpojk        154    1.51.48,3      

 38. Tapani Mattila           Nellimin Pyry                257    1.51.50,7      

 39. Kim Nylund               HappyFeet                  146    1.51.51,4    

 40. Lennart Ventin           Bosund Skiteam          272    1.51.51,7      

 41. Thomas Ahlö                                               121    1.51.55,9      

 42. Hannu Ketoja             Handes Runners         173    1.52.46,4      

 43. Oskar Jutila                Sisu                          139    1.52.57,0      

 44. Fredrik Westerlund       WAC                        184    1.53.51,7      

 45. Ari Puranen                 IF Drott                     180    1.53.57,8      

 46. Rainer Nordström         Korsholm                   246    1.54.41,3      

 47. Kalle Björklund                                              237    1.54.58,9      

 48. Timo Maunula             Valkeankosken Haka    256    1.55.09,8     

 49. Thomas Hägg                                                162    1.56.54,0     

 50. Fredrik Rosenberg        Team Kosläppet           271    1.57.12,5    

 51. Fredrik Forsén              IF Standard                 133    1.57.14,6      

 52. Benny Sandström                                           150    1.57.23,4     

 53. Tomas Lindèn             Problemboden                243    1.57.52,6     

 54. Viljar Sedrik               Kalajoen Junkkarit           265    1.58.38,1     

 55. Tapio Lehtinen            PieHi                             175    1.58.47,7     

 56. Mathias Storbacka        Sisu                             153    2.00.12,1    

 57. Mikko Pellinen                                                  249    2.01.04,5     

 58. Fredrik Flink                                                     131    2.01.06,5     

 59. Peter Nygård              IF Femman                      178    2.01.19,3     

 60. Patrik Juselius           Sundby                             253    2.01.34,0     

 61. Nicklas Holmgård         Team Oliver                     135    2.01.42,5     

 62. Mårten Björkskog         LBK                                 221    2.02.16,8     

 63. Mikael Vestman           Silja Symphony                168    2.02.18,3     

 64. Jonas Sandkulla                                                  149    2.02.30,6     

 65. Andreas Esberg           Eugmo IF                          129    2.02.59,2     

 66. Niclas Fagerholm         Ytteresse                          161    2.03.23,8     

 67. Leslie Skog                                                         152    2.04.32,5    

 68. Victor Granholm                                                   238    2.05.02,1     

 69. Anton Hagman             Hartman                            255    2.05.07,9    

 70. Patrik Mölsä                                                         244    2.05.50,8     

 71. Alexander Flink                                                    130    2.06.18,8     

 72. Tomas Klemets            IK Falken                           235    2.07.09,9     

 73. Gustav Simons             IF Drott                              239    2.07.14,8    

 74. Ruediger Terasa                                                    166    2.07.25,4     

 75. Anders Westerlund        IF Drott                             183    2.08.51,9    

 76. Kristian Nyqvist                                                      234    2.09.03,2     

 77. Jyrki Mäkelä             Kokkola                                 177    2.09.14,2     

 78. Thomas Ingo                                                          250    2.09.22,6    

 79. Markus Nylund                                                       262    2.11.10,1    

 80. Fredrik Ollus             Hop-Hab team                        147    2.11.15,3     

 81. Mårten Nilsson           Uppsala                                 163    2.12.33,0     

 82. Peter Dahlqvist          Hägersten, Sve                        160    2.12.43,0     

 83. Tapani Jounsuu                                                       252    2.12.56,3     

 84. Kaj Sjöstrand                                                          151    2.17.31,6    

 85. Kai Kotoneva                                                           174    2.18.03,9     

 86. Jorma Knuuttila          Lapua                                     231    2.18.35,8     

 87. Christoffer Pörn         Korsholm                                 148    2.25.09,0     

 88. Mats Sandell             Såka                                       254    2.26.03,0     

 89. Ben Lindgren                                                            143    2.26.35,4    

 90. Robert Bång                                                             123    2.27.16,0     

100. Tommi Ahonen                                                         229    2.30.21,5     

101. Paavo Saari              Häjyt                                        269    2.31.20,1     

102. Jimmy Löfdahl                                                          145    2.31.21,5     

103. Rolf Stefansson                                                        182    2.32.40,7     

104. Erik Boucht              Hyvinge                                     185    2.36.38,0    

105. Markku Kalliosaari                                                     140    2.37.07,1     

106. Filip Juselius                                                             138    2.37.18,0     

107. Fredrik Elenius                                                          126    2.37.18,8     

108. Matti Marttala                                                            188    2.46.18,9     

 

 Avbröt/DNF   9

  - 125.            Jonathan Eklund

  - 128.            Pontus Enlund            Hop-Hab team

  - 159.            Niclas Carlsson

  - 227.            Pasi Salminen            Piehi

  - 232.            Anton Brännbacka

  - 233.            Petter Enlund

  - 242.            Markus Björskog

  - 248.            Viktor Thodin

  - 263.            Matti Viita-Aho          LA-VE

 

 Damer, totalt, Halvmarathon 21.098 km

Plac/Sija Namn/Nimi          Förening/Seura      Nr    Sluttid/Loppuaika         

  1. Maria Åhman-Nylund                                210    1.39.54,9

  2. Ida Backlund             Vörå IF                    251    1.43.02,0      

  3. Pia Blomqvist                                           212    1.46.14,4

  4. Jenni Niemelä            Uppsala                   197    1.47.07,3     

  5. Ida Smedlund             Smedlunds Uraffär    201    1.52.27,3      

  6. Joanna Järn                Auto-Center             194    1.52.27,4     

  7. Marianne Kauppinen                                   218    1.52.43,2

  8. Riikka Ketoja             Handes Runners        195    1.52.47,2      

  9. Ulrika Svenlin             IF Åsarna                  268    1.53.04,6     

 10. Alexandra Stark          IF Femman              203    1.54.17,4      

 11. Christel Finne             Nykarleby                 260    1.55.32,5      

 12. Carolina Nylund                                          198    1.57.04,2      

 13. Kristina Laaksonen                                     236    1.57.26,6     

 14. Marjo Ena                  IK Falken                   216    1.57.55,0     

 15. Anna Lehtinen            Piehi                         258    1.58.44,7     

 16. Sonja Enkvist-Nyman                                  217    1.59.31,8      

 17. Elsa Simons                                              200    2.07.13,9     

 18. Maarit Granér                                             225    2.08.56,1     

 19. Anna Sjöstrand                                           214    2.10.21,2     

 20. Liisa Kudjoi                                                267    2.12.11,7     

 21. Janina Holmgård          Team Oliver             193    2.17.07,8     

 22. Lisen Lillkvist                                             219    2.18.04,4     

 23. Elin Aspfors                                               191    2.18.31,4    

 24. Hanna Nilsson            Minken                     270    2.24.07,5     

 25. Johanna Vidjeskog                                      205    2.26.15,8     

 26. Jenni Puranen                                            199    2.29.52,6     

 27. Ann-Sofie Wik                                            207    2.30.04,9     

 28. Anna-Maria Svanström     Happy feet            204    2.40.07,3    

 

 Avbröt/DNF   5

  - 196.            Irene Larsson

  - 202.            Johanna Snellman

  - 213.            Karita Jungar            IF Drott/MamIS

  - 240.            Maria Björkman           AZ Grit Team

  - 211.            Hanna-Leena Almås-Lammio Sonat Consulting

 H40 Marathon 42.195 km

Plac/Sija Namn/Nimi           Förening/Seura        Nr   Sluttid/Loppuaika        

 1. Fredrik Olaussen         West Coast Ultra Ru  14    3.32.46,5

  2. Markus Jakobsson                                      11    3.35.48,5      

  3. Tommy Forsman          Hop-Hab team          10    3.36.52,4      

  4. Heikki Laurila             West Coast Ultra Ru   13    3.54.13,3     

  5. Lars Byström             West Coast Ultra Run  9    4.09.10,2    

  6. Ata Aminpour             IRN                           25    4.15.19,0     

  Avbröt/DNF   1

  -  15.            Ronny Wiklund

 

 H50 Marathon 42.195 km

Plac/Sija Namn/Nimi            Förening/Seura       Nr    Sluttid/Loppuaika        

  1. Ari Lappinen             HappyFeet             17    3.52.33,9

  2. Peik Renvall             Team Explore         19    4.17.37,6    

  3. Timo Marjomäki           100 mc.fi            18    4.54.50,1    

  4. Thomas Vikström          Korsholm           21    4.57.27,9    

  5. Kenny Walker                                        20    5.24.00,2    

 H60 Marathon 42.195 km

Plac/Sija Namn/Nimi           Förening/Seura       Nr    Sluttid/Loppuaika        

 

  1. Olavi Kuja-Lipasti       Häjyt                 31    3.33.37,9

  2. Elof Hästbacka           IF Drott             26    4.30.43,9     

  3. Esa Nuottivaara          Häjyt                 22    5.05.08,3 

 

 D40 Marathon 42.195 km

Plac/Sija Namn/Nimi           Förening/Seura       Nr    Sluttid/Loppuaika        

 
1. Eva-Lena Wikström        IF Drott                 24    3.26.44,5

 H40 Halvmarathon 21.098 km

Plac/Sija Namn/Nimi           Förening               Nr    Sluttid/Loppuaika        

   1. Christian Ahlö                                        157    1.23.55,2

  2. Niklas Wikblom           IFN                      169    1.28.08,0      

  3. Martin Nylund            Mjölvacka IK           164    1.35.40,5    

  4. Stian Almås              Sonat Consultning   158    1.38.33,0    

  5. Jonas Holmström          IK Trissan            259    1.45.02,0    

  6. Daniel Välivaara         Satlajärvi IF             241    1.45.19,9    

  7. Mika Virkama             Kokkola                 170    1.48.42,4    

  8. Jörgen Häggman           Purmo FBK          273    1.50.35,5    

  9. Kalle Björklund                                        237    1.54.58,9     

 10. Thomas Hägg                                        162    1.56.54,0    

 11. Mikael Vestman           Silja Symphony   168    2.02.18,3     

 12. Niclas Fagerholm         Ytteresse            161    2.03.23,8    

 13. Ruediger Terasa                                     166    2.07.25,4    

 14. Mårten Nilsson           Uppsala                163    2.12.33,0    

 15. Peter Dahlqvist          Hägersten, Sve      160    2.12.43,0     

 16. Tommi Ahonen                                       229    2.30.21,5    

 Avbröt/DNF   1

  - 159.            Niclas Carlsson

 H50 Halvmarathon 21.098 km

Plac/Sija Namn                Förening/Seura      Nr    Sluttid/Loppuaika        

  1. Fredrik Forsbacka       IF Drott                171    1.26.40,2

  2. Bo-Göran Lindvall        Sisu                    176    1.27.31,4      

  3. Stefan Storvall            IF Åsarna              264    1.28.30,9      

  4. Bo Lönnbäck              HOP-HAB team     228    1.29.00,1     

  5. Max Pesola                Sisu                     179    1.29.55,5     

  6. Peter Kengo               IFN                       172    1.37.53,7     

  7. Arve Rönnskär            Norway Athletic Ru 181    1.50.27,6    

  8. Hannu Ketoja              Handes Runners     173    1.52.46,4    

  9. Fredrik Westerlund       WAC                     184    1.53.51,7    

 10. Ari Puranen                 IF Drott                 180    1.53.57,8    

 11. Rainer Nordström         Korsholm              246    1.54.41,3    

 12. Tomas Lindèn             Problemboden        243    1.57.52,6    

 13. Tapio Lehtinen             PieHi                    175    1.58.47,7    

 14. Peter Nygård               IF Femman           178    2.01.19,3    

 15. Gustav Simons            IF Drott                 239    2.07.14,8     

 16. Anders Westerlund      IF Drott                 183    2.08.51,9    

 17. Jyrki Mäkelä                Kokkola               177     2.09.14,2     

 18. Thomas Ingo                                           250    2.09.22,6    

 19. Markus Nylund                                        262    2.11.10,1     

 20. Kai Kotoneva                                           174    2.18.03,9    

 21. Jorma Knuuttila          Lapua                     231    2.18.35,8     

 22. Rolf Stefansson                                       182     2.32.40,7    

 Avbröt/DNF   1

  - 227.            Pasi Salminen            Piehi

 H60 Halvmarathon 21.098 km

Plac/Sija Namn/Nimi           Förening/Seura        Nr    Sluttid/Loppuaika        

 1. Folke West               Esse                           223    1.46.40,0

  2. Grels Wikman             Hop-Hab team           190    1.47.10,3     

  3. Ingmar Juselius          Hop-Hab team            187     1.51.38,1     

  4. Timo Maunula             Valkeankosken Haka  256    1.55.09,8      

  5. Mats Sandell              Såka                          254    2.26.03,0     

  6. Paavo Saari                Häjyt                          269    2.31.20,1     

  7. Erik Boucht                Hyvinge                      185    2.36.38,0    

  8. Matti Marttala                                              188    2.46.18,9    

  Avbröt/DNF   1

  - 263.            Matti Viita-Aho          LA-VE

 D40 Halvmarathon 21.098 km

Plac/Sija Namn/Nimi           Förening/Seura      Nr    Sluttid/Loppuaika         Diff

  1. Pia Blomqvist                                           212    1.46.14,4

  2. Ulrika Svenlin                 IF Åsarna            268    1.53.04,6      

  3. Anna Sjöstrand                                         214    2.10.21,2     

 Avbröt/DNF   3

  - 213.            Karita Jungar         IF Drott/MamIS

  - 240.            Maria Björkman     AZ Grit Team

  - 211.            Hanna-Leena Almås-Lammio Sonat Consulting

 D50 Halvmarathon 21.098 km

Plac/Sija Namn/Nimi    Förening/Seura       Nr   Sluttid/Loppuaika        

  1. Marianne Kauppinen                            218    1.52.43,2

  2. Christel Finne           Nykarleby            260    1.55.32,5     

  3. Marjo Ena                IK Falken             216    1.57.55,0     

  4. Sonja Enkvist-Nyman                          217    1.59.31,8     

  5. Maarit Granér                                     225    2.08.56,1     

  6. Lisen Lillkvist                                      219    2.18.04,4     

Herrar, Allmänklass, Kvartmarathon 10.549 km

Plac/Sija Namn/Nimi          Förening/Seura       Nr    Sluttid/Loppuaika        

  1. Björn Sandler             Rörman Ab             723      34.16,5

  2. Jonatan Lindqvist        Minken                   732      38.27,6     

  3. Dan Liljeqvist              AZ Grit Team          678      41.24,8      

  4. Marko Honkala            SiSu                      674      42.32,5      

  5. Lars Utter                  Arlanda-Märsta SK   683      43.13,8     

  6. Andrew Fahy                                            726      45.12,1    

  7. Kennet Riska             #Jeppisiron              724      45.24,9     

  8. Guy Utter                  Arlanda-Märsta SK    682     46.24,2     

  9. Otto Wiblom              IFN                          686      46.48,3    

 10. Christoffer Nyman                                     714      47.27,1     

 11. Melker Wikblom         IF Nykarlebynejden  685      47.28,5     

 12. Christian Enkvist        Pargas                    731      47.35,8   

 13. Tor Kronholm             Luleå Gjutarens IF   676      47.59,3     

 14. Andreas Wärnman                                   727     49.34,0     

 15. Costa Stephamides                                 717      49.54,9     

 16. Daniel Ahlö               Jakobstad               715      50.15,3    

 17. Bejnamin östman                                    721      51.15,0    

 18. Marcus Ahlö                                           670      51.36,7     

 19. Steven Castle                                         722      51.55,5     

 20. Jonas Krokvik            Pedersöre              719      53.03,2     

 21. Jesper Kero               SiSu                      675      53.12,2     

 22. Gustav Rosqvist          Åkersberga, SE     680      53.46,9    

 23. Ludvig Eriksson                                      672      55.40,5    

 24. Thomas Rydell                                       681      55.51,1     

 25. Lowe Nilsson             Uppsala                 679      57.19,7    

 26. Henrik Sandback                                    720    1.01.12,5     

 27. Stefan Grönholm          ABC                    729    1.01.48,1    

 28. Patrik Vesterlund        Aftereight              684    1.02.58,9     

 29. Ilmari Laakso              Pietarsaari            677    1.03.20,7     

 30. Per-Åke Furubacka     Ok Botnia             673    1.03.50,2     

 31. Peter Forsgård           Rackopas              733    1.11.46,5     

 32. Philip Andersson         Sverige                 725    1.13.40,4     

 

Damer, Allmänklass Kvartmarathon 10.549 km

Plac/Sija Namn/Nimi        Förening/Seura        Nr    Sluttid/Loppuaika        

  1. Emma Storvall            IF Åsarna               708      44.48,6

  2. Idamari Björksog                                      728      47.09,2     

  3. Nina Nyman               IF Brahe                 705      48.08,5       

  4. Sofia Stenvall             MamIS                   707      49.49,0     

  5. Kristiina Joensuu        Lehtimäen Jyske     698      50.19,7     

  6. Fia Sandler                MAMIS Jakobstad   716      53.06,8 

  7. Ulla-Stina Löw            MamIS                   702      53.16,8     

  8. Barbro Molander         MamIS                   703      55.49,5     

  9. Madelene Höglund      Axmarby IF             718      56.02,6     

 10. Johanna Törnvall        Åkersberga, SE       709    1.00.54,4     

 11. Mikaela Björk            Berthies sport Cop  687    1.01.27,5     

 12. Heidi Nygård                                          704    1.04.39,6     

 13. Christel Höglund-BergströIF Nykarlebynejden  697    1.06.00,6     

 14. Pia Gädda                                               730    1.07.22,7     

 15. Liselotte Wärn           IK Falken                711    1.08.37,9     

 16. Anna Fredlund                                         692    1.09.06,7     

 17. Katarina Vesterlund    SiSu                       710    1.11.02,0     

 18. Minna Hineovirta         MamIS Jakobstad   695    1.13.26,0    

 19. Petra Litzberg             Ystad                    701    1.16.03,7     

 20. Gun Hassila              AZ Grit                    694    1.16.03,8     

 21. Rosalyn Castle                                        690    1.18.14,1     

 22. Marina Björklund         Kronan                  688    1.23.51,6     

 23. Ida Honkala                                            696    1.27.03,6     

 24. Anette Granlund                                     693    1.33.07,8    

 25. Tuovi Sjölund            Jakobstad               706    1.42.14,4   

 

 Tidlös/Ajaton Kvartmarathon 10.549 km

(-)  Maria Staffans-Jansson                       713     ingen tid         

(-)  Tomi Jansson                                     712     ingen tid       

 Herrar Allmän klass 5 km

Plac/Sija Namn/Nimi         Förening/Seura          Nr    Slutid/Loppuaika        

 1. Kevin Sandell               IK Falken                 856      16.08,9

  2. Jan Kaas                   Gamlakarelby IF        821      16.21,3     

  3. Jacob Björkskog         Mäenpää byggnads   852      18.48,1     

  4. Niklas Wallenius         IFK Umeå Skidor      851      24.02,7      

  5. Hans Mäenpää           Team Mäenpää         849      26.18,8     

  6. Bill Engman                VäxaEnheten           846      28.57,7     

  7. Jan Käcko                   IF Standard             857      29.36,7     

  8. Tapio Videman              Oravais IF              860      41.46,1     

  9. Markus Karlsson          Hop-Hab team        840    1.17.35,3    

Damer Allmän  klass  5 km

Plac/Sija Namn/Nimi           Förening/Seura      Nr    Sluttid/Loppuaika        

  1. Cecilia österblad          Vasa IS               842      19.23,8

  2. Hanna Frostdahl          IK Falken             844      20.56,6     

  3. Therese Gammelgård-Kant  Oravais IF     858      22.49,5     

  4. Nina Lehtinen               MamIS               841      23.27,3     

  5. Hanna Pennanen                                   843      28.12,1     

  6. Camilla Maunu                                      824      28.41,2     

  7. Lina Eklund               VäxaEnheten        847      28.57,3     

  8. Lotta Nyman              MamIS                 825      33.42,0     

  9. Annika Liljeqvist          IK Falken            823      34.02,0     

 10. Malin Abrahamsson    Uppsala              822      35.59,5    

 11. Pia Nyman                 IF Drott               854      40.50,9     

Pojkar 16   5 km

Plac/Sija Namn/Nimi         Förening/Seura      Nr    Sluttid/Loppuaika        

  1. Jimmy Westerlund       IK Falken              830      20.30,3

  2. Sander Wikblom          IFN                       828      21.23,7      

  3. Isak Liljeqvist               IK Falken              827      21.24,8      

  4. Miro Auvinen                IF Drott                826      22.56,4     

  5. Emil Klemes                IK Falken             845      23.21,8      

  6. Nils Wallenius             IFK Umeå Skidor   850      24.02,5     

  7. Eddie Wikblom            IFN                       829     24.07,4     

  8. Valter Nyman             Jeppis Hockey juni  853      26.06,5     

 Flickor 16  5 km

Plac/Sija Namn/Nimi           Förening/Seura   Nr    Sluttid/Loppuaika        

  1. Teodora Westerlund       IF Drott             835      22.21,3

  2. Jamira Suarez               IF Drott             834      22.24,2     

  3. Mia Backman                IF Drott             831      25.12,9     

  4. Nea Hassila                   IF Drott            832      25.18,9     

  5. Wanja Mäenpää            Team Mäenpää  848      26.18,8     

  6. Agnes Liljeqvist              IK Falken         833      33.56,8     

Tidlös/Ajaton  5 km

(-)  Kristian Bäck               Norrlötens IF       836     Ingen tid        

(-)  Lars Sandström           Kronoby              855     Ingen tid       

(-)  Tindra Bäck                 Norrlötens IF       838     Ingen tid      

                Herrar allmänklass Maraton DM

       1.
   Kaj Portin              Vasa IS                 3.54.58,0

               Damer allmänklass Maraton DM

        1.  Eva-Lena Wikström IF Drott               3.26.44,5

                Herrar-40 Maraton veteran DM

       1.  Tommy Forsman    Hop-Hab Team     3.36,52,4

                Herrar-60 Maraton veteran DM

       1.   Elof Hästbacka       IF Drott                 4.30.43,9   
     
        
       Damer-40 Maraton veteran DM

        1.   Eva-Lena Wikström  IF Drott             3.26.44,5                                               

 

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan