Tävlingar - 02.08 - RT med klubbkamp Smedsby

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTorsdag 02.08 18:00
ArrangörIF Femman
PlatsCentralidrottsplan, Smedsby
Avgift6€/gren
Anmälan senastTisdag 31.07
via On-line Öid:s hemsida
Anmälningsavgift två grenar 11£, tre grenar 15£
Efteranm.avgift 8£/gren två grenar 13£, tre grenar 17£

KontonummerFI17 4958 1040 0177 43
Bekräftning





Övrig infoHär hittas mera info om tävlingen
P/F svensk stafett 100 m, 200 m, 300 m, 400 m
(i stafetten bör alla tre åldersklasser vara representerade; ju
längre sträcka, desto äldre åldersklass)

Regler för klubbkampen i övrigt: -två bästa prestationer per gren och förening räknas - minst 20 prestationer i de individuella grenarna krävs för att en förening skall räknas med.





KontaktuppgifterLars Burman tel. 050-0922050 lburman@abo.fi


Resultatservice





Webbsidahttp://www.femman.org/friidrott

Grenar

H10000m
D10000m
P-15100m, Stav, Diskus
F-15100m, Stav, Diskus
P-131000m, Höjd, Spjut
F-131000m, Höjd, Spjut
P-11600m, Längd, Kula
F-11600m, Längd, Kula

Tidsschema

18.00​      100 m​       F15
                Längd​      F11
                Kula​         P11        (2,5)
                Spjut​        F13/P13 (400/600)

18.10​       100 m​      P15
18.40​       600 m​      P11
18.50​       600 m​      F11
                Höjd​         F13/P13

19.00​       1000 m​     F13
                 Längd​      P11
                 Diskus​     F15/P15  (750/1000)

19.10​        1000 m​    P13
                 Stav​         F15/P15
                 Kula​         F11     (2)

19.30​        10 000 m  D / H ​DM


Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 10000m
D
 10000m
P-15
 100m
 Sabel AntonIF Femman
 Olli BenjaminIF Femman
 Stav
 Diskus
 Olli BenjaminIF Femman
F-15
 100m
 Stav
 Diskus
 Lindström FeliciaIF Femman
 Forsman Fanny IngridVasa Idrottssällskap
P-13
 1000m
 Höjd
 Spjut
 Sabel AntonIF Femman
F-13
 1000m
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Höjd
 Korhonen EmmaIF Femman
 Spjut
 Stoor IdaIF Femman
 Korhonen EmmaIF Femman
 Koivisto KiraLaihian Luja
 Koivisto KiiaLaihian Luja
 Österberg CeciliaIF Femman
P-11
 600m
 Bengtsson VincentVasa Idrottssällskap
 Fock EmilIF Femman
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Längd
 Bengtsson VincentVasa Idrottssällskap
 Fock EmilIF Femman
 Evijoki EinarVasa Idrottssällskap
 Hoijar NoahIF Fyren
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Kula
 Bengtsson VincentVasa Idrottssällskap
 Fock EmilIF Femman
 Evijoki EinarVasa Idrottssällskap
 Hoijar NoahIF Fyren
F-11
 600m
 Lindström NathalieIF Femman
 Korhonen SanniIF Femman
 Längd
 Lindström NathalieIF Femman
 Korhonen SanniIF Femman
 Lindberg NellieIF Femman
 Kula
 Lindström NathalieIF Femman
 Korhonen SanniIF Femman

Resultat

RT med klubbkamp
centralidrottsplan Smedsby
2.8.2018

Resultat

P11 600 m
  1. Alexander Sand                                            2.09,85 
  2. Eeli Bengs                              VasaIS            2.12,26 
  3. Vincent Bengtsson                       VasaIS            2.15,54 
  4. Jonas Braxén                            VasaIS            2.40,48 
  5. Emil Fock                               IFFemman          2.41,98 

P11 Längd
  1. Alexander Sand                                               3,85                 
          3,79  3,83  3,73  3,85
  2. Noah Hoijar                             IFFyren              3,82                 
          3,77  3,77  3,80  3,82
  3. Eeli Bengs                              VasaIS               3,49                 
             X  3,49     X  2,51
  4. Vincent Bengtsson                       VasaIS               3,36                 
          3,25  3,19  3,36  3,17
  5. Einar Evijoki                           VasaIS               3,06                 
          3,06  2,99  3,02  2,99
  6. Jonas Braxén                            VasaIS               2,88                 
          2,81  2,82  2,88  2,82
  7. Emil Fock                               IFFemman             2,69                 
          2,69  2,67  2,59  2,19
                                

P11 Kula
  1. Einar Evijoki                           VasaIS               7,62 
           7,59   7,62      -   6,79   7,18   6,72
  2. Noah Hoijar                             IFFyren              7,11 
           7,11   6,49   6,15   6,43   7,07   6,81
  3. Vincent Bengtsson                       VasaIS               5,25 
           4,93   4,84   5,08   5,25   5,17   5,25
  4. Alexander Sand                                               5,12 
           4,57   5,12   4,94   5,00   4,51   4,38
  5. Jonas Braxén                            VasaIS               4,76 
           4,76   4,39   4,72   4,54      -      -
  6. Emil Fock                               IFFemman             4,57 
           3,11   4,07   4,57   4,37   3,67   3,94

P13 Spjut
  1. Jonas Braxén                            VasaIS              10,50 
          10,50      X   7,00      X   8,60      X


P15 100 m                     Vind: -1,0
  1. Benjamin Olli                           IFFemman            12,32 
  2. Anton Sabel                             IFFemman            14,70 

P15 Stav
  1. Samuel Pukkinen                                               325 
         285 295 305 315 325 330
           O   O   O   O XXO XXX

P15 Diskus
  1. Benjamin Olli                           IFFemman            24,24 
          22,48  21,56      X      X  22,78  24,24
  2. Anton Sabel                             IFFemman            23,96 
              X      X  20,74  19,33  23,96

F11 600 m
  1. Sanni Korhonen                          IFFemman          2.30,52 
  2. Elin Bengtsson                                            3.52,77 
     Nathalie Lindström                      IFFemman              DNS 

F11 Längd
  1. Elsi Pukkinen                           VaasTo               3,76                 
          3,76  3,70  3,63  3,75
  2. Nellie Lindberg                         IFFemman             3,45                 
          3,36  3,30  3,42  3,45
  3. Sanni Korhonen                          IFFemman             3,30                 
          3,06  3,08  3,20  3,30
  4. Linn Bengtsson                                               2,38                 
          2,38  1,89  2,23  2,25
  5. Elin Bengtsson                                               2,37                 
          2,24  2,32  2,07  2,37
  6. Olivia Bengtsson                                             1,70                 
          1,70  1,44  1,65  1,46                                
     Nathalie Lindström                      IFFemman              DNS                 
        
        

F11 Kula
  1. Sanni Korhonen                          IFFemman             6,58 
           6,24   6,33   6,45   6,58
  2. Linn Bengtsson                                               2,70 
           2,70   2,69   2,25   2,43
  3. Elin Bengtsson                                               1,98 
           1,88   1,78   1,86   1,98
     Nathalie Lindström                      IFFemman              DNS 
        

F13 Höjd
  1. Emma Korhonen                           IFFemman              120 
         105 110 115 120 125
           O   O   O XXO XXX


F13 Spjut
  1. Kira Koivisto                           LaihLu              35,83 
          34,96  33,86  31,73  31,79  33,60  35,83
  2. Cecilia Österberg                       IFFemman            31,27 
          31,27  31,20  27,77      X  28,45  30,49
  3. Ida Stoor                               IFFemman            24,79 
          24,75  24,47  24,55  23,42  24,79      X
  4. Emma Korhonen                           IFFemman            19,23 
          16,53  18,40  19,23  17,27  19,17  15,60
Kilpailun ulkopuolella
     Kiia Koivisto                           LaihLu              38,48 
              X  35,03  38,48  37,90  35,66  35,14


F15 100 m                     Vind: +0,3
  1. Hanna Lindberg                          IFFemman            13,99 
  2. Amanda Forss                            IFFemman            14,02 


F15 Stav
     Essi Melander                                                  NH 
         325
         X--


F15 Diskus

  1. Ingrid Forsman Fanny                    VasaIS              30,70 
          30,70  29,06      X      X  25,93  26,79
  2. Hanna Lindberg                          IFFemman            28,78 
          28,78      X      X  28,43      X      X
     Felicia Lindström                       IFFemman              DNS 
        

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan