Tävlingar - 08.08 - RT i Närpes

Tävlingsinfo

Datum och klockslagOnsdag 08.08 18:30
ArrangörIF Kraft Friidrott
PlatsMosedal, Närpes
Avgift6 €/gren
Anmälan senastMåndag 06.08
Online på ÖID:s hemsida, reserv e-post: janerikbergman51@gmail.com
KontonummerFI80 4963 1040 0086 04
Bekräftning
Övrig info
KontaktuppgifterJan-Erik Bergman tel. 0500-668393
Resultatservice
Webbsidahttp://www.narpes.fi/kraft/

Grenar

H100m, Höjd, Diskus
D100m, Höjd, Diskus
P-17100m, Höjd, Diskus
F-17100m, Höjd, Diskus
P-15100m, Höjd, Kula
F-15100m, Höjd, Kula
P-13100m, Längd, Kula
F-13100m, Längd, Kula
P-1160m, Längd, Kula
F-1160m, Längd, Kula
P-940m
F-940m

Tidsschema

18.30             40m               F9
18.30             Diskus          H,D,H17,D17
18.30             Kula              F13, P13, F15, P15
18.30             Höjd              F15, P15, F17, P17, D,H
18.30             Längd            F13, P13
18.35             40m               P9
18.45             60m               F11
18.50             60m               P11
19.00             100m             F13
19.05             100m             P13
19.05             Kula              F11, P11
19.10             100m             F15
19.15             Längd            F11, P11
19.20             100m             F17, D
19.30             100m             P15,P17, H
19.45             400m             D

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 100m
 Bamm DavidVasa Idrottssällskap11,2511,44
 Nukala JimiVasa Idrottssällskap
 Höjd
 Diskus
D
 100m
 Hudd WeraVaasan Toverit
 Höjd
 Hudd WeraVaasan Toverit
 Diskus
P-17
 100m
 Sandvik AntonIF VOM12,0112,01
 Höjd
 Diskus
F-17
 100m
 Höjd
 Diskus
P-15
 100m
 Höjd
 Kula
 Nordgren LucasIF Kraft Friidrott
F-15
 100m
 Bamm MirjamIF VOM
 Utfolk FridaTjöck IK
 Hultholm NicoleIF Fyren
 Sax EmelieIF Kraft Friidrott
 Granbäck HannaIF Kraft Friidrott
 Stenlund NatalieIF Kraft Friidrott
 Höjd
 Kula
 Tikkala JohannaIF Kraft Friidrott
P-13
 100m
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 Längd
 Nukala RoyVaasan Vasama
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 Kula
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
F-13
 100m
 Kastrén LiVasa Idrottssällskap
 Karlsson CiiaIF Femman
 Längd
 Kastrén LiVasa Idrottssällskap3,483,48
 Kula
 Groop JuliaIF Kraft Friidrott
P-11
 60m
 Bengs HannesIF Kraft Friidrott
 Böling JimmyIF Kraft Friidrott
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Längd
 Bengs HannesIF Kraft Friidrott
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Kula
 Engelqvist TeoIF Kraft Friidrott
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
F-11
 60m
 Sandberg InezIF Kraft Friidrott
 Berglund AgnesIF Fyren
 Böling JolandaIF Kraft Friidrott
 Längd
 Kastrén MeyaVasa Idrottssällskap3,313,31
 Sandberg InezIF Kraft Friidrott
 Kula
 Berglund AgnesIF Fyren
P-9
 40m
F-9
 40m
 Kastrén MeyaVasa Idrottssällskap
 Granbäck EllieIF Kraft Friidrott
 Berglund EllaIF Fyren

Resultat

RT på Mosedals idrottsplan
IF Kraft
08.08.2018

N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1)   Malva Nylund                     VasaIS                    13,06             
2)   Erica Kolehmainen                VasaIS                    13,31             
3)   Wera Hudd                        VaasTo                    13,98             
4)   Emma Källbacka                   IFVom                     14,47             


M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1)   Aleksi Ala-Prinkkilä             IFKraft                   10,93             
2)   Jimi Nukala                      VasaIS                    11,24             
3)   David Bamm                       VasaIS                    11,60             


N Korkeus
Loppukilpailu
1)   Jenny Skuthälla                  IFÅsar                    164               
     152    156    160    164    168    
     o      xo     o      xo     xxx    

2)   Emma Nyman                       IFKraft                   160               
     152    156    160    164    
     o      o      xo     xxx    

3)   Wera Hudd                        VaasTo                    140               
     136    140    144    
     o      o      xxx    



N Kiekko
Loppukilpailu
1)   Hanna Rintamäki                  IFFemman                  41,94             
     x      41,94  x      x      38,06  x      

2)   Heli Kortesmäki                  TeuvRi                    40,64             
     38,39  40,33  37,85  40,64  39,44  x      

3)   Petra Valkama                    IlmajKi                   36,98             
     x      36,16  34,97  35,03  36,98  x      

4)   Emma Rintamäki                   IFFemman                  35,89             
     35,89  35,83  35,26  x      x      34,61  

5)   Jaana Kivistö                    TeuvRi                    34,45             
     32,67  33,09  33,22  34,45  x      33,75  

6)   Sarah Nygårds                    IFKraft                   29,98             
     x      28,37  29,09  29,72  28,37  29,98  

7)   Marja Korkeamäki                 VähänkVie                 27,92             
     27,20  27,65  x      26,48  26,88  27,92  



P9 40m
Loppukilpailu
1)   Melvin Söderback                 IFKraft                   7,72              
2)   Brådd Oskar                      IFKraft                   8,39              


T9 40m
Loppukilpailu
1)   Meya Kastrén                     VasaIS                    7,36              
2)   Ella Risberg                     IFKraft                   7,47              
3)   Malva Holmberg                   IFKraft                   7,80              
4)   Andreea Marca                    IFKraft                   7,93              
5)   Ellie Granbäck                   IFKraft                   8,67              
6)   Ella Berglund                    IFFyren                   8,78              


P11 60m
Loppukilpailu
1)   Axel Lärka                       IFKraft                   9,29              
2)   Eeli Bengs                       VasaIS                    9,67              
3)   Hannes Bengs                     IFKraft                   9,99              
4)   Jimmy Böling                     IFKraft                   11,11             
     Jonas Braxén                     VasaIS                    DNS               


T11 60m
Loppukilpailu
1)   Sara Norrvik                     Tjöck IK                  9,45              
2)   Emma Simonen                     KU-58                     9,78              
3)   Inez Sandberg                    IFKraft                   10,32             
4)   Agnes Berglund                   IFFyren                   10,45             
5)   Jolanda Böling                   IFKraft                   10,90             


P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Axel Lärka                       IFKraft                   4,03              
     3,63   4,03   3,90   3,79   x      3,85   
                                               

2)   Eeli Bengs                       VasaIS                    3,88              
     x      3,72   3,88   x      3,75   x      
                                               

3)   Hannes Bengs                     IFKraft                   3,67              
     3,67   3,32   3,58   3,23   3,38   3,43   
                                               

     Jonas Braxén                     VasaIS                                      


T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Inez Sandberg                    IFKraft                   3,33              
     3,17   2,96   3,33   3,16   3,12   3,22   
                                               

2)   Meya Kastrén                     VasaIS                    3,23              
     2,93   2,90   2,74   2,96   3,18   3,23   
                                               

3)   Sara Norrvik                     Tjöck IK                  3,19              
     3,17   3,19   2,73   2,79   2,94   3,10   
                                               



P11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Teo Engelqvist                   IFKraft                   6,93              
     5,33   6,66   6,93   6,52   6,00   6,00   

2)   Axel Lärka                       IFKraft                   5,79              
     5,72   5,36   5,79   5,44   5,77   5,36   

     Jonas Braxén                     VasaIS                                      


T11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Emma Simonen                     KU-58                     5,69              
     5,69   5,69   5,16   5,34   5,23   5,69   

2)   Elin Bergman                     IFKraft                   5,55              
     5,55   5,29   4,68   4,88   4,46   4,20   

3)   Agnes Berglund                   IFFyren                   5,37              
     5,11   4,69   4,44   4,94   x      5,37   



P13 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,5
1)   Axel Granbäck                    IFKraft                   14,50             
2)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   14,59             
3)   Marius Malm                      IFKraft                   14,87             
4)   Daniel Schmidt                   IFKraft                   15,06             


T13 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,0
1)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  14,31             
2)   Tindra Kummel                    IFKraft                   15,03             
3)   Wilma Simonen                    KU-58                     15,83             
4)   Jenna Böling                     IFKraft                   15,91             
     Li Kastrén                       VasaIS                    DNS               


P13 Pituus
Loppukilpailu
1)   Roy Nukala                       VaasVa                    4,73 +1,0          
     2,55   x      4,73   4,65   x      4,50   
     -2,2   +1,1   +1,0   +0,9   +1,3   +0,7   

2)   Axel Granbäck                    IFKraft                   4,00 +1,5          
     3,77   3,94   x      3,91   3,65   4,00   
     -1,7   +2,0   +1,1   +1,6   -1,0   +1,5   

3)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   3,92 +0,6          
     3,92   3,56   x      3,85   x      3,80   
     +0,6   +2,8   +0,6   +1,0   +1,8   +0,6   

4)   Marius Malm                      IFKraft                   3,91 +1,4          
     x      3,90   3,91   3,88   3,79   3,82   
     +0,9   +0,8   +1,4   +3,0   +2,0   +2,3   



T13 Pituus
Loppukilpailu
1)   Li Kastrén                       VasaIS                    3,66 +1,6          
     3,51   3,66   3,42   3,57   x      3,41   
     -3,3   +1,6   +2,5   +0,6   -1,5   -1,0   

2)   Jenna Böling                     IFKraft                   3,47 +1,9          
     x      3,11   3,28   3,26   3,33   3,47   
     -1,1   +2,7   +2,5   +0,5   -1,9   +1,9   



P13 Kuula
Loppukilpailu
1)   Daniel Schmidt                   IFKraft                   6,00              
     4,99   5,47   5,79   5,79   5,75   6,00   

     Axel Granbäck                    IFKraft                                     


T13 Kuula
Loppukilpailu
1)   Emilia Räfså                     IFKraft                   7,33              
     6,80   x      x      7,19   6,89   7,33   

2)   Wilma Simonen                    KU-58                     6,20              
     5,62   6,02   5,42   5,46   6,20   5,69   

3)   Tindra Kummel                    IFKraft                   5,94              
     5,91   5,94   5,66   5,63   5,86   5,84   

4)   Julia Groop                      IFKraft                   5,86              
     5,68   5,86   5,73   5,77   5,84   5,24   



P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1)   Sebastian Nordberg               IFKraft                   11,95             


T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,9
1)   Mirjam Bamm                      IFVom                     14,28             
2)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   14,37             
3)   Ida Wiklund                      VasaIS                    14,55             
4)   Ida Lärka                        IFKraft                   14,56             
5)   Natalie Stenlund                 IFKraft                   14,62             
6)   Nicole Hultholm                  IFFyren                   14,83             
     Clara Holmberg                   IFKraft                   DNS               
     Frida Utfolk                     TjöcIK                    DNF               


P15 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Sebastian Nordberg               IFKraft                   148               
     124    128    132    136    140    144    148    152    
     xo     o      o      o      xo     o      xo     xxx    



P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Lucas Nordgren                   IFKraft                   9,57              
     8,99   9,07   9,57   8,89   9,41   9,45   



T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   11,83             
     11,63  11,83  11,40  11,77  11,09  11,51  



N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1)   Emelie Sax                       IFKraft                   12,92             
2)   Emma Lipkin                      IFKraft                   13,96             
3)   Ida Svedman                      IFKraft                   15,21             


M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1)   Anton Sandvik                    IFVom                     11,88             


M17 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Touko Puro                       LappVei                   39,62             
     33,91  38,87  x      x      37,86  39,62  



N17 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Minna Kahelin                    VähänkVie                 33,16             
     27,17  31,36  32,29  33,16  31,50  30,85  
 

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan