Tävlingar - 04.07 - XXXVI Knattekarnevalen (mångkamp)

Tävlingsinfo

Datum och klockslagOnsdag 04.07 17:30
ArrangörVasa Idrottssällskap
PlatsKarlsplan, Vasa
Avgift5 € / gren
Anmälan senastMåndag 02.07
 ANMÄLNING via kilpailukalenteri.fi
eller vid problem e-post:info@vis.fi Postadress: Storalånggatan 7 65100 Vasa

Anmälningsavgift 5-kamp 15 €, 4-kamp 12€ , 3-kamp 10 €
Efteranmälning 20 €
Efteranmälningar tas emot 1 timme före start och efteranmälningsavgift betalas på plats.

 

 




KontonummerIBAN: FI04 4970 1040 0408 63
Bekräftning1/2 timme före start.
Övrig info
P/F 7: 		3-kamp:	40 m, längd och kula
P/F 9: 		4-kamp:	40 m, höjd, spjut och 800 m
P/F 10:		4-kamp:	60 m häck, höjd, spjut och 800 m
P/F 11:		4-kamp:	60 m häck, höjd, spjut och 800 m
F12 och 13: 	5-kamp:	60 m häck, längd, höjd, spjut och 800 m
P12 och 13: 	5-kamp:	60 m häck, längd, spjut, diskus och 800 m
KontaktuppgifterMikael Rönnkvist 050-5575192 mikael.ronnkvist@yrkesakademin.fi
ResultatserviceEfter tävlingen: www.vis.fi
Webbsidahttp://www.vis.fi/

Grenar

P-135-kamp
F-135-kamp
P-125-kamp
F-125-kamp
P-114-kamp
F-114-kamp
P-104-kamp
F-104-kamp
P-94-kamp
F-94-kamp
P-73-kamp
F-73-kamp

Tidsschema

UPPDATERAT 3.7

Knattekarnevalen   4.7.2018 på Karlsplan

TIDSSCHEMA --- AIKATAULU

 

 

17:30

Längd /   Pituus

P-07

Längd grop   1

17:30

Höjd /   Korkeus

F-09

Höjd plats   2

17:30

Höjd /   Korkeus

F-13/12

Höjd plats   1

17:30

Spjut /   Keihäs

P-09

Spjut   plats 2

17:30

Spjut /   Keihäs

F-11/10

Spjut   plats 1

 

18:00

60mh

P-11

Final / 1   heat

18:05

60mh

P-10

Final / 2   heat

18:25

60mh

F-11

Final / 2   heat

18:25

Längd /   Pituus

P-13/12

Längd grop   1

18:30

Spjut /   Keihäs

P-11/10

Spjut   plats 1

18:35

60mh

F-10

Final / 3   heat

18:35

Kula / Kuula

F-07

Kula plats   1

18:45

Höjd /   Korkeus

P-09

Höjd plats   2

18:50

60mh

F-13

Final / 2   heat

 

19:00

60mh

F-12

Final / 2   heat

19:10

60mh

P-13

Final / 1   heat

19:10

Spjut /   Keihäs

F-09

Spjut   plats 1

19:15

60mh

P-12

Final / 1   heat

19:20

Längd /   Pituus

F-13/12

Längd grop   1

19:10

Höjd /   Korkeus

F-11/10

Höjd plats   1

19:25

40m

P-07

Final / 2   heat

19:35

40m

F-07

Final / 2   heat

19:45

Kula /   Kuula

P-07

Kula plats   1

 

20:00

40m

P-09

Final / 3   heat

20:00

Höjd /   Korkeus

P-11/10

Höjd plats   2

20:10

40m

F-09

Final / 5   heat

20:15

Spjut /   Keihäs

P-13/12

Spjut   plats 1

20:20

Spjut /   Keihäs

F-13/12

Spjut   plats 2

20:25

Längd /   Pituus

F-07

Längd grop   1

20:35

800m

F-11/10

Final / 2   heat

20:45

800m

P-09

Final / 1   heat

20:45

Diskus /   Kiekko

P-13/12

Diskus   plats 1

20:50

800m

F-09

Final / 1   heat

21:00

800m

P-11/10

Final / 1   heat

 

21:05

800m

F-13/12

Final / 1   heat

21:15

800m

P-13/12

Final / 1   heat

 

 

 


Resultat

XXXVI Knattekarnevalen (mångkamp/moniottelu)
Vasa IS
04.07.2018

P7 3-kamp  40m
1)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    7,47              
2)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   8,01              
3)   Elias Vesterback                 IFFyren                   8,22              
4)   Hugo Hagman                      VasaIS                    8,27              
5)   Malte Back                       VasaIS                    8,33              
6)   Luie Nordström                   MalaxIF                   8,34              
7)   Nico Ekholm                      IFNykn                    8,42              
8)   Elvis Björklund                  VasaIS                    8,56              
9)   Romeo Eklund                     VasaIS                    9,23              
10)  Aatu Tuulikangas                 VaaVa                     9,45              
11)  Joonas Lustila                   VasaIS                    9,76              
12)  Walter Björklund                 VasaIS                    11,00             
13)  Casper Sandin                    IFN                       11,37             

 Heat 1
1)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    7,47              
2)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   8,01              
3)   Hugo Hagman                      VasaIS                    8,27              
4)   Luie Nordström                   MalaxIF                   8,34              
5)   Nico Ekholm                      IFNykn                    8,42              
6)   Walter Björklund                 VasaIS                    11,00             

 Heat 2
1)   Elias Vesterback                 IFFyren                   8,22              
2)   Malte Back                       VasaIS                    8,33              
3)   Elvis Björklund                  VasaIS                    8,56              
4)   Romeo Eklund                     VasaIS                    9,23              
5)   Aatu Tuulikangas                 VaaVa                     9,45              
6)   Joonas Lustila                   VasaIS                    9,76              
7)   Casper Sandin                    IFN                       11,37             


F7 3-kamp  40m
1)   Isa Raukko                       VasaIS                    8,11              
2)   Molly Holländer                  IFNykn                    8,26              
3)   Amanda Grannas                   IFDrott                   8,37              
4)   Elin Bengtsson                   VasaIS                    8,45              
5)   Linn Enroth                      IFDrott                   8,49              
6)   Alina Svahn                      IFDrott                   8,84              
7)   Alva Stråka                      IFNykn                    8,87              
8)   Lene Sundelin                    Vasa IS                   9,03              
9)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    9,32              
10)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                    10,46             
11)  Linnéa Hagman                    VasaIS                    10,91             

 Heat 1
1)   Isa Raukko                       VasaIS                    8,11              
2)   Molly Holländer                  IFNykn                    8,26              
3)   Amanda Grannas                   IFDrott                   8,37              
4)   Linn Enroth                      IFDrott                   8,49              
5)   Lene Sundelin                    Vasa IS                   9,03              
6)   Linnéa Hagman                    VasaIS                    10,91             

 Heat 2
1)   Elin Bengtsson                   VasaIS                    8,45              
2)   Alina Svahn                      IFDrott                   8,84              
3)   Alva Stråka                      IFNykn                    8,87              
4)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    9,32              
5)   Olivia Bengtsson                 VasaIS                    10,46             


P7 3-kamp  Längd

1)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    3,10              
     2,75   3,10   2,94   
                          

2)   Luie Nordström                   MalaxIF                   2,54              
     2,54   2,53   2,43   
                          

3)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   2,48              
     2,39   2,48   x      
                          

4)   Nico Ekholm                      IFNykn                    2,43              
     2,18   2,43   2,42   
                          

5)   Elias Vesterback                 IFFyren                   2,41              
     2,41   2,39   2,29   
                          

6)   Malte Back                       VasaIS                    2,40              
     1,63   2,40   2,19   
                          

7)   Hugo Hagman                      VasaIS                    2,36              
     2,18   2,36   2,18   
                          

8)   Elvis Björklund                  VasaIS                    2,31              
     2,31   2,11   2,02   
                          

9)   Romeo Eklund                     VasaIS                    2,00              
     2,00   1,78   1,97   
                          

10)  Aatu Tuulikangas                 VaaVa                     1,71              
     1,71   x      1,54   
                          

11)  Joonas Lustila                   VasaIS                    1,57              
     1,50   1,52   1,57   
                          

12)  Walter Björklund                 VasaIS                    1,50              
     1,50   1,36   1,09   
                          

13)  Casper Sandin                    IFN                       1,39              
     1,28   1,39   0,90   
                          



F7 3-kamp  Längd

1)   Amanda Grannas                   IFDrott                   2,48              
     2,40   2,20   2,48   
                          

2)   Linn Enroth                      IFDrott                   2,42              
     2,22   2,42   2,38   
                          

3)   Alva Stråka                      IFNykn                    2,37              
     2,37   1,72   1,83   
                          

4)   Molly Holländer                  IFNykn                    2,34              
     2,15   2,19   2,34   
                          

5)   Alina Svahn                      IFDrott                   2,33              
     2,18   2,33   2,25   
                          

6)   Elin Bengtsson                   VasaIS                    2,28              
     2,28   2,19   2,15   
                          

7)   Isa Raukko                       VasaIS                    2,04              
     x      1,97   2,04   
                          

8)   Lene Sundelin                    Vasa IS                   2,04              
     2,04   1,88   1,59   
                          

9)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    1,98              
     1,74   1,85   1,98   
                          

10)  Linnéa Hagman                    VasaIS                    1,72              
     1,72   1,60   1,33   
                          

11)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                    1,58              
     1,58   1,58   1,49   
                          



P7 3-kamp  Kula

1)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    5,64              
     5,64   x      5,24   

2)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   4,41              
     3,53   4,06   4,41   

3)   Elias Vesterback                 IFFyren                   3,92              
     3,48   3,41   3,92   

4)   Luie Nordström                   MalaxIF                   3,83              
     3,08   x      3,83   

5)   Nico Ekholm                      IFNykn                    3,65              
     3,65   3,40   3,58   

6)   Elvis Björklund                  VasaIS                    3,43              
     3,33   2,68   3,43   

7)   Hugo Hagman                      VasaIS                    3,22              
     2,78   3,09   3,22   

8)   Malte Back                       VasaIS                    2,85              
     2,03   2,85   2,65   

9)   Aatu Tuulikangas                 VaaVa                     2,47              
     2,24   2,47   2,39   

10)  Joonas Lustila                   VasaIS                    2,37              
     1,96   2,07   2,37   

11)  Romeo Eklund                     VasaIS                    2,25              
     1,78   1,57   2,25   

12)  Casper Sandin                    IFN                       1,78              
     1,57   1,78   1,69   

13)  Walter Björklund                 VasaIS                    1,63              
     1,18   1,39   1,63   



F7 3-kamp  Kula

1)   Alina Svahn                      IFDrott                   3,17              
     3,17   2,55   3,08   

2)   Alva Stråka                      IFNykn                    3,08              
     2,70   3,06   3,08   

3)   Amanda Grannas                   IFDrott                   2,98              
     2,98   2,52   2,79   

4)   Linn Enroth                      IFDrott                   2,61              
     2,61   2,07   2,07   

5)   Isa Raukko                       VasaIS                    2,39              
     2,39   2,07   2,04   

6)   Lene Sundelin                    Vasa IS                   2,32              
     x      0,88   2,32   

7)   Elin Bengtsson                   VasaIS                    2,24              
     2,24   2,15   2,10   0,00   

8)   Molly Holländer                  IFNykn                    2,14              
     2,14   2,13   1,94   

9)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    1,90              
     1,83   1,57   1,90   

10)  Linnéa Hagman                    VasaIS                    1,62              
     1,40   1,62   1,57   

11)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                    1,36              
     1,35   1,36   -      



P7 3-kamp

1)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    536               
2)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   356               
3)   Elias Vesterback                 IFFyren                   311               
4)   Luie Nordström                   MalaxIF                   310               
5)   Nico Ekholm                      IFNykn                    287               
6)   Hugo Hagman                      VasaIS                    271               
7)   Elvis Björklund                  VasaIS                    259               
8)   Malte Back                       VasaIS                    253               
9)   Romeo Eklund                     VasaIS                    156               
10)  Aatu Tuulikangas                 VaaVa                     143               
11)  Joonas Lustila                   VasaIS                    124               
12)  Walter Björklund                 VasaIS                    69                
13)  Casper Sandin                    IFN                       68                


F7 3-kamp

1)   Amanda Grannas                   IFDrott                   263               
2)   Alina Svahn                      IFDrott                   236               
3)   Linn Enroth                      IFDrott                   235               
4)   Alva Stråka                      IFNykn                    234               
5)   Isa Raukko                       VasaIS                    222               
6)   Molly Holländer                  IFNykn                    221               
7)   Elin Bengtsson                   VasaIS                    211               
8)   Lene Sundelin                    Vasa IS                   169               
9)   Linnéa Hagman                    VasaIS                    80                
10)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                    70                
     Bonnie Rösgren                   VasaIS                    137               


P9 4-kamp  40m
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   7,02              
2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   7,05              
3)   Oscar Lundén                     IFDrott                   7,22              
4)   Niko Hassila                     IFDrott                   7,31              
5)   Liam Ruusuvirta                  IFFyren                   7,41              
6)   Casimir Broman                   VasaIS                    7,46              
7)   William Latvala                  VasaIS                    7,64              
8)   Arne Söderlund                   VasaIS                    7,87              
9)   Juuso Lustila                    VasaIS                    8,02              
10)  Liam Nyholm                      VasaIS                    8,25              
11)  Anton Åberg                      VasaIS                    8,61              
12)  Max Bodbacka                     IKFalken                  8,71              
13)  Melker Stenkull                  VasaIS                    9,34              

 Heat 1
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   7,02              
2)   Casimir Broman                   VasaIS                    7,46              
3)   William Latvala                  VasaIS                    7,64              
4)   Juuso Lustila                    VasaIS                    8,02              
5)   Liam Nyholm                      VasaIS                    8,25              
6)   Anton Åberg                      VasaIS                    8,61              
7)   Max Bodbacka                     IKFalken                  8,71              

 Heat 2
1)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   7,05              
2)   Oscar Lundén                     IFDrott                   7,22              
3)   Niko Hassila                     IFDrott                   7,31              
4)   Liam Ruusuvirta                  IFFyren                   7,41              
5)   Arne Söderlund                   VasaIS                    7,87              
6)   Melker Stenkull                  VasaIS                    9,34              


F9 4-kamp  40m
1)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   6,83              
2)   Tyra Back                        VasaIS                    7,00              
3)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  7,14              
4)   Amanda Vesterback                IFFyren                   7,15              
5)   Lovisa Öling                     IFVom                     7,26              
6)   Matilda Finneman                 VasaIS                    7,34              
7)   Helmi Jaskari                    SeinäjSU                  7,35              
8)   Matilda Hermans                  IFVom                     7,44              
9)   Bianca Rösgren                   VasaIS                    7,54              
10)  Mira Asp                         MalaxIF                   7,66              
11)  Ellinor Forsman                  IFNykn                    7,75              
12)  Thilda Koivuharju                VasaIS                    7,87              
13)  Milla Byström                    IKFalken                  8,00              
14)  Ellen Jakas                      VasaIS                    8,12              
15)  Madicken Stenkull                VasaIS                    8,14              
16)  Jenni Ek                         IFNykn                    8,20              
17)  Emma Nyård                       VasaIS                    8,26              
18)  Mathilda Lindholm                Vasa IS                   8,30              
19)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    8,44              
20)  Ella Renvall                     IFN                       8,60              

 Heat 1
1)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   6,83              
2)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  7,14              
3)   Lovisa Öling                     IFVom                     7,26              
4)   Ellinor Forsman                  IFNykn                    7,75              
5)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    7,87              
6)   Ella Renvall                     IFN                       8,60              

 Heat 2
1)   Matilda Finneman                 VasaIS                    7,34              
2)   Helmi Jaskari                    SeinäjSU                  7,35              
3)   Bianca Rösgren                   VasaIS                    7,54              
4)   Mira Asp                         MalaxIF                   7,66              
5)   Emma Nyård                       VasaIS                    8,26              
6)   Linn Bengtsson                   VasaIS                    8,44              

 Heat 3
1)   Tyra Back                        VasaIS                    7,00              
2)   Amanda Vesterback                IFFyren                   7,15              
3)   Matilda Hermans                  IFVom                     7,44              
4)   Milla Byström                    IKFalken                  8,00              
5)   Ellen Jakas                      VasaIS                    8,12              
6)   Madicken Stenkull                VasaIS                    8,14              
7)   Jenni Ek                         IFNykn                    8,20              
8)   Mathilda Lindholm                Vasa IS                   8,30              


P9 4-kamp  800m

1)   Emil Appel                       MalaxIF                   2.54,62           
2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   2.59,82           
3)   Oscar Lundén                     IFDrott                   3.02,23           
4)   Liam Ruusuvirta                  IFFyren                   3.05,03           
5)   Niko Hassila                     IFDrott                   3.09,37           
6)   Juuso Lustila                    VasaIS                    3.42,15           
7)   William Latvala                  VasaIS                    3.46,32           
8)   Liam Nyholm                      VasaIS                    3.46,33           
9)   Arne Söderlund                   VasaIS                    3.52,99           
10)  Anton Åberg                      VasaIS                    3.57,09           
11)  Melker Stenkull                  VasaIS                    3.59,24           
12)  Casimir Broman                   VasaIS                    4.08,54           
13)  Max Bodbacka                     IKFalken                  4.15,97           


F9 4-kamp  800m

1)   Ellinor Forsman                  IFNykn                    3.02,67           
2)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   3.07,04           
3)   Lovisa Öling                     IFVom                     3.08,85           
4)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  3.12,69           
5)   Matilda Hermans                  IFVom                     3.13,97           
6)   Mira Asp                         MalaxIF                   3.25,47           
7)   Helmi Jaskari                    SeinäjSU                  3.26,98           
8)   Tyra Back                        VasaIS                    3.31,00           
9)   Bianca Rösgren                   VasaIS                    3.35,00           
10)  Amanda Vesterback                IFFyren                   3.35,77           
11)  Milla Byström                    IKFalken                  3.45,13           
12)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    4.03,35           
13)  Thilda Koivuharju                VasaIS                    4.05,80           
14)  Mathilda Lindholm                Vasa IS                   4.09,19           
15)  Ella Renvall                     IFN                       4.19,17           
16)  Jenni Ek                         IFNykn                    4.28,06           
17)  Emma Nyård                       VasaIS                    4.35,85           
     Ellen Jakas                      VasaIS                                      
     Madicken Stenkull                VasaIS                                      
     Matilda Finneman                 VasaIS                                      


P9 4-kamp  Höjd

1)   Emil Appel                       MalaxIF                   128               
     104    110    116    122    125    128    131    
     o      o      o      xo     xo     o      xxx    

2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   110               
     86     92     98     104    110    116    
     o      o      o      xxo    xo     xxx    

3)   Casimir Broman                   VasaIS                    98                
     74     80     86     92     98     104    
     o      o      o      o      xo     xxx    

4)   Juuso Lustila                    VasaIS                    92                
     74     80     86     92     98     
     o      o      o      o      xxx    

4)   Niko Hassila                     IFDrott                   92                
     74     80     86     92     98     
     o      o      o      o      xxx    

6)   Liam Nyholm                      VasaIS                    92                
     65     74     80     86     92     98     
     o      o      o      xo     o      xxx    

7)   Liam Ruusuvirta                  IFFyren                   92                
     80     86     92     98     
     o      o      xo     xxx    

8)   Oscar Lundén                     IFDrott                   92                
     74     80     86     92     98     
     o      o      xo     xo     xxx    

9)   Arne Söderlund                   VasaIS                    92                
     80     86     92     98     
     o      -      xxo    xxx    

10)  Anton Åberg                      VasaIS                    86                
     65     74     80     86     92     
     o      o      o      o      xxx    

11)  Max Bodbacka                     IKFalken                  80                
     65     74     80     86     
     o      xo     o      xxx    

12)  William Latvala                  VasaIS                    80                
     65     74     80     86     
     o      xo     xxo    xxx    

     Adrian Westö                     VasaIS                                      
     65     
     DNS    

     Jacob Jungar                     IFDrott                                     
     65     
     DNS    

     Melker Stenkull                  VasaIS                                      
     65     
     DNS    



F9 4-kamp  Höjd

1)   Amanda Vesterback                IFFyren                   110               
     85     90     95     100    105    110    115    
     o      o      xo     o      xxo    xo     xxx    

2)   Mira Asp                         MalaxIF                   105               
     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      xo     o      xxo    xxx    

3)   Tyra Back                        VasaIS                    105               
     75     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      o      xxo    xxo    xxx    

4)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      o      o      xxx    

5)   Helmi Jaskari                    SeinäjSU                  100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      xo     o      o      xxx    

6)   Matilda Hermans                  IFVom                     100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      o      xxo    xxx    

7)   Matilda Finneman                 VasaIS                    95                
     85     90     95     100    
     o      o      o      xxx    

8)   Bianca Rösgren                   VasaIS                    90                
     75     80     85     90     95     
     o      o      o      o      xxx    

9)   Jenni Ek                         IFNykn                    90                
     70     75     80     85     90     95     
     o      o      o      o      xxo    xxx    

10)  Emma Nyård                       VasaIS                    85                
     70     75     80     85     90     
     o      o      o      o      xxx    

10)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    85                
     70     75     80     85     90     
     o      o      o      o      xxx    

12)  Ellinor Forsman                  IFNykn                    85                
     70     75     80     85     90     
     o      o      xo     xo     xxx    

13)  Thilda Koivuharju                VasaIS                    80                
     75     80     85     
     o      o      xxx    

14)  Mathilda Lindholm                Vasa IS                   80                
     70     75     80     85     
     xo     o      xo     xxx    

15)  Ella Renvall                     IFN                       75                
     70     75     80     
     xxo    o      xxx    

     Ellen Jakas                      VasaIS                                      
     70     
     DNS    

     Lovisa Öling                     IFVom                                       
     70     
     DNS    

     Madicken Stenkull                VasaIS                                      
     70     
     DNS    

     Malva Björndahl                  MalaxIF                                     
     70     
     DNS    

     Milla Byström                    IKFalken                                    
     70     
     DNS    

     Mina Linsa                       VasaIS                                      
     70     
     DNS    

     Wilma Backholm                   IFFyren                                     
     70     
     DNS    



P9 4-kamp  Spjut

1)   Emil Appel                       MalaxIF                   20,59             
     20,59  19,45  14,87  

2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   20,40             
     19,89  20,40  18,70  

3)   Arne Söderlund                   VasaIS                    18,37             
     18,37  14,25  15,08  

4)   Casimir Broman                   VasaIS                    13,24             
     x      13,24  10,54  

5)   Liam Ruusuvirta                  IFFyren                   13,11             
     13,07  9,27   13,11  

6)   Niko Hassila                     IFDrott                   11,05             
     10,78  11,05  10,43  

7)   Juuso Lustila                    VasaIS                    9,39              
     6,45   7,41   9,39   

8)   William Latvala                  VasaIS                    8,61              
     8,61   6,98   7,85   

9)   Anton Åberg                      VasaIS                    7,69              
     6,64   7,69   5,62   

10)  Liam Nyholm                      VasaIS                    7,05              
     x      7,05   6,43   

11)  Oscar Lundén                     IFDrott                   6,65              
     5,02   6,65   5,78   

12)  Max Bodbacka                     IKFalken                  5,72              
     5,72   5,15   5,53   

     Adrian Westö                     VasaIS                    NM                
     -      -      -      

     Jacob Jungar                     IFDrott                   NM                
     -      -      -      

     Melker Stenkull                  VasaIS                    NM                
     -      -      -      



F9 4-kamp  Spjut

1)   Matilda Finneman                 VasaIS                    13,85             
     13,85  12,04  12,83  

2)   Lovisa Öling                     IFVom                     13,50             
     12,93  13,50  12,42  

3)   Amanda Vesterback                IFFyren                   11,37             
     9,66   11,37  10,10  

4)   Matilda Hermans                  IFVom                     10,98             
     10,98  10,48  10,50  

5)   Madicken Stenkull                VasaIS                    10,74             
     7,31   9,80   10,74  

6)   Tyra Back                        VasaIS                    10,62             
     9,66   9,19   10,62  

7)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  9,97              
     8,26   9,97   8,27   

8)   Ellen Jakas                      VasaIS                    8,50              
     6,01   8,50   7,95   

9)   Mira Asp                         MalaxIF                   8,44              
     6,26   8,12   8,44   

10)  Jenni Ek                         IFNykn                    7,90              
     5,36   7,90   6,49   

11)  Bianca Rösgren                   VasaIS                    7,17              
     4,95   6,89   7,17   

12)  Helmi Jaskari                    SeinäjSU                  6,23              
     3,73   5,85   6,23   

13)  Mathilda Lindholm                Vasa IS                   6,02              
     x      6,02   5,90   

14)  Thilda Koivuharju                VasaIS                    5,28              
     5,28   3,85   4,00   

15)  Emma Nyård                       VasaIS                    5,26              
     4,78   2,54   5,26   

16)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    4,56              
     4,56   3,12   x      

17)  Ellinor Forsman                  IFNykn                    3,46              
     3,46   2,97   2,55   

18)  Ella Renvall                     IFN                       3,07              
     x      x      3,07   

     Malva Björndahl                  MalaxIF                   NM                
     -      -      -      

     Milla Byström                    IKFalken                  NM                
     -      -      -      

     Mina Linsa                       VasaIS                    NM                
     -      -      -      

     Wilma Backholm                   IFFyren                   NM                
     -      -      -      



P9 4-kamp

1)   Emil Appel                       MalaxIF                   965               
2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   824               
3)   Liam Ruusuvirta                  IFFyren                   575               
4)   Niko Hassila                     IFDrott                   548               
5)   Oscar Lundén                     IFDrott                   538               
6)   Arne Söderlund                   VasaIS                    482               
7)   Casimir Broman                   VasaIS                    466               
8)   Juuso Lustila                    VasaIS                    373               
9)   William Latvala                  VasaIS                    356               
10)  Liam Nyholm                      VasaIS                    323               
11)  Anton Åberg                      VasaIS                    275               
12)  Max Bodbacka                     IKFalken                  214               
13)  Melker Stenkull                  VasaIS                    99                
              


F9 4-kamp

1)   Amanda Vesterback                IFFyren                   586               
1)   Tyra Back                        VasaIS                    586               
3)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  581               
4)   Matilda Hermans                  IFVom                     545               
5)   Lovisa Öling                     IFVom                     486               
6)   Mira Asp                         MalaxIF                   480               
7)   Helmi Jaskari                    SeinäjSU                  467               
8)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   437               
9)   Matilda Finneman                 VasaIS                    432               
10)  Ellinor Forsman                  IFNykn                    414               
11)  Bianca Rösgren                   VasaIS                    399               
12)  Jenni Ek                         IFNykn                    288               
13)  Thilda Koivuharju                VasaIS                    272               
14)  Mathilda Lindholm                Vasa IS                   245               
15)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    240               
16)  Emma Nyård                       VasaIS                    235               
17)  Madicken Stenkull                VasaIS                    201               
18)  Milla Byström                    IKFalken                  185               
19)  Ella Renvall                     IFN                       176               
19)  Ellen Jakas                      VasaIS                    176               
          


P10 4-kamp  800m
1)   Nyman Hugo                       IFKraft                   2.52,47           
2)   Arvid Kock                       IKFalken                  2.58,44           
3)   Eeli Bengs                       VasaIS                    2.59,12           
4)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    3.00,38           
5)   Jonas Braxèn                     VasaIS                    3.16,09           
6)   Nikola Bäck                      VasaIS                    3.16,94           
7)   Elias Renvall                    IFNykn                    3.21,01           
8)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    3.26,67           
         


F10 4-kamp  800m

1)   Julia Åbro                       IFNykn                    2.59,20           
2)   Ellen Kock                       IKFalken                  3.02,32           
3)   Wilma Grannas                    IFDrott                   3.10,36           
4)   Linnea Strandvall                IKFalken                  3.13,22           
5)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  3.15,42           
6)   Tilda Åberg                      VasaIS                    3.16,45           
7)   Sara Cederholm                   IFNykn                    3.17,73           
8)   Linn Bergström                   IFNykn                    3.24,29           
9)   Ellen Nyberg                     IFÅsar                    3.27,29           
10)  Alma Sauso                       VaasVa                    3.36,46           
11)  Enya Lönnqvist                   IKFalken                  3.46,62           
12)  Elin Krook                       MalaxIF                   3.49,42           
13)  Sanni Korhonen                   IFFemman                  3.52,71           
14)  Lovisa Fogde                     MalaxIF                   3.54,12                                           


P10 4-kamp  60m aidat
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    11,24             
2)   Nikola Bäck                      VasaIS                    11,69             
3)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    13,27             
4)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    13,45             
5)   Arvid Kock                       IKFalken                  14,31             
6)   Jonas Braxèn                     VasaIS                    14,95             
7)   Nyman Hugo                       IFKraft                   16,04             
8)   Simon Finne                      Vasa IS                   16,36             
9)   Elias Renvall                    IFNykn                    16,96             

 Heat 1
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    11,24             
2)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    13,27             
3)   Arvid Kock                       IKFalken                  14,31             
4)   Jonas Braxèn                     VasaIS                    14,95             

 Heat 2
1)   Nikola Bäck                      VasaIS                    11,69             
2)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    13,45             
3)   Nyman Hugo                       IFKraft                   16,04             
4)   Simon Finne                      Vasa IS                   16,36             
5)   Elias Renvall                    IFNykn                    16,96             


F10 4-kamp  60m aidat
1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   11,80             
2)   Sara Cederholm                   IFNykn                    12,02             
3)   Linnea Strandvall                IKFalken                  12,22             
4)   Ellen Kock                       IKFalken                  12,24             
5)   Elin Krook                       MalaxIF                   12,57             
6)   Julia Åbro                       IFNykn                    12,72             
7)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  12,75             
8)   Tilda Åberg                      VasaIS                    13,22             
9)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  14,12             
10)  Linn Bergström                   IFNykn                    14,20             
11)  Alva Karls                       MalaxIF                   15,48             
12)  Lovisa Fogde                     MalaxIF                   15,55             
13)  Ellen Nyberg                     IFÅsar                    15,96             
14)  Alma Sauso                       VaasVa                    16,89             
15)  Sanni Korhonen                   IFFemman                  18,90             
     Ronja Aspö                       MalaxIF                                     

 Heat 1
1)   Ellen Kock                       IKFalken                  12,24             
2)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  12,75             
3)   Linn Bergström                   IFNykn                    14,20             
4)   Alva Karls                       MalaxIF                   15,48             
5)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  18,90             

 Heat 2
1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   11,80             
2)   Sara Cederholm                   IFNykn                    12,02             
3)   Elin Krook                       MalaxIF                   12,57             
4)   Julia Åbro                       IFNykn                    12,72             
5)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  14,12             
6)   Alma Sauso                       VaasVa                    16,89             

 Heat 3
1)   Linnea Strandvall                IKFalken                  12,22             
2)   Tilda Åberg                      VasaIS                    13,22             
3)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   15,55             
4)   Ellen Nyberg                     IFÅsar                    15,96             
     Ronja Aspö                       MalaxIF                                     


P10 4-kamp  Höjd

1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    116               
     98     104    110    116    122    
     o      o      xo     xo     xxx    

1)   Nikola Bäck                      VasaIS                    116               
     74     80     86     92     98     104    110    116    122    
     o      o      o      o      o      o      xo     xo     xxx    

3)   Arvid Kock                       IKFalken                  110               
     104    110    116    
     o      o      xxx    

4)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    104               
     98     104    110    
     o      xxo    xxx    

5)   Jonas Braxèn                     VasaIS                    98                
     80     86     92     98     104    
     o      o      o      xo     xxx    

5)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    98                
     86     92     98     104    
     o      o      xo     xxx    

7)   Nyman Hugo                       IFKraft                   92                
     86     92     98     
     o      o      xxx    

8)   Elias Renvall                    IFNykn                    92                
     74     80     86     92     98     
     o      o      o      xo     xxx    

8)   Simon Finne                      Vasa IS                   92                
     74     80     86     92     98     
     o      o      o      xo     xxx    

     Einar Evijoki                    VasaIS                                      
     74     
     DNS    



F10 4-kamp  Höjd

1)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  128               
     92     98     104    110    116    119    122    125    128    131    
     o      o      o      o      o      o      o      xo     o      xxx    

2)   Linnea Strandvall                IKFalken                  122               
     92     98     104    110    116    119    122    125    
     o      o      o      o      o      o      o      xxx    

3)   Tilda Åberg                      VasaIS                    110               
     86     92     98     104    110    116    
     o      o      o      o      o      xxx    

4)   Sara Cederholm                   IFNykn                    110               
     92     98     104    110    116    
     o      o      xo     o      xxx    

5)   Elin Krook                       MalaxIF                   110               
     80     86     92     98     104    110    116    
     o      o      o      o      o      xo     xx     

5)   Ellen Kock                       IKFalken                  110               
     86     92     98     104    110    116    
     o      o      o      o      xo     xxx    

5)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  110               
     86     92     98     104    110    116    
     o      o      o      o      xo     xxx    

5)   Wilma Grannas                    IFDrott                   110               
     92     98     104    110    116    
     o      o      o      xo     xxx    

9)   Julia Åbro                       IFNykn                    104               
     86     92     98     104    110    
     o      o      o      o      xxx    

9)   Linn Bergström                   IFNykn                    104               
     86     92     98     104    110    
     o      o      o      o      xxx    

11)  Alma Sauso                       VaasVa                    104               
     80     86     92     98     104    110    
     o      o      o      o      xo     x      

11)  Lovisa Fogde                     MalaxIF                   104               
     80     86     92     98     104    110    
     o      o      o      o      xo     x      

13)  Ellen Nyberg                     IFÅsar                    104               
     86     92     98     104    110    
     o      o      xo     xo     xxx    

14)  Alva Karls                       MalaxIF                   98                
     86     92     98     104    
     o      o      o      xxx    

15)  Sanni Korhonen                   IFFemman                  98                
     80     86     92     98     104    
     o      o      o      xo     xxx    

     Ada Kallio                       LaihLu                                      
     Anjelica Bodbacka                IKFalken                                    
     Ronja Aspö                       MalaxIF                                     


P10 4-kamp  Spjut

1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    27,75             
     21,05  27,02  27,75  

2)   Nikola Bäck                      VasaIS                    21,18             
     21,18  19,70  18,85  

3)   Eeli Bengs                       VasaIS                    21,17             
     21,17  18,89  18,97  

4)   Arvid Kock                       IKFalken                  19,87             
     19,87  16,61  17,81  

5)   Einar Evijoki                    VasaIS                    17,61             
     17,61  16,14  17,28  

6)   Nyman Hugo                       IFKraft                   15,53             
     14,67  15,53  13,72  

7)   Jonas Braxèn                     VasaIS                    12,17             
     11,12  12,17  11,43  

8)   Elias Renvall                    IFNykn                    10,25             
     9,96   10,25  7,53   

9)   Simon Finne                      Vasa IS                   9,74              
     6,45   7,80   9,74   

10)  Vincent Bengtsson                VasaIS                    9,70              
     9,70   8,21   6,44   



F10 4-kamp  Spjut

1)   Sara Cederholm                   IFNykn                    19,54             
     17,96  19,54  18,35  

2)   Wilma Grannas                    IFDrott                   16,11             
     15,79  16,11  13,37  

3)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  13,99             
     11,91  13,99  x      

4)   Ellen Nyberg                     IFÅsar                    13,27             
     11,70  12,74  13,27  

5)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   12,85             
     10,93  12,79  12,85  

6)   Tilda Åberg                      VasaIS                    12,77             
     10,89  11,00  12,77  

7)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  12,75             
     11,57  11,61  12,75  

8)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  12,42             
     10,90  11,90  12,42  

9)   Linn Bergström                   IFNykn                    11,04             
     7,48   9,38   11,04  

10)  Linnea Strandvall                IKFalken                  10,71             
     9,34   10,71  9,08   

11)  Julia Åbro                       IFNykn                    10,54             
     9,09   10,54  8,40   

12)  Ellen Kock                       IKFalken                  9,90              
     9,71   9,90   9,14   

13)  Elin Krook                       MalaxIF                   8,90              
     x      8,19   8,90   

14)  Alva Karls                       MalaxIF                   8,31              
     8,31   8,17   7,83   

     Ada Kallio                       LaihLu                    NM                
     -      -      -      

     Anjelica Bodbacka                IKFalken                  NM                
     -      -      -      

     Ronja Aspö                       MalaxIF                   NM                
     -      -      -      



P10 4-kamp

1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    1054              
2)   Nikola Bäck                      VasaIS                    938               
3)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    807               
4)   Arvid Kock                       IKFalken                  779               
5)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    640               
6)   Nyman Hugo                       IFKraft                   615               
7)   Jonas Braxèn                     VasaIS                    532               
8)   Elias Renvall                    IFNykn                    416               
9)   Simon Finne                      Vasa IS                   303               
10)  Einar Evijoki                    VasaIS                    185               


F10 4-kamp

1)   Sara Cederholm                   IFNykn                    849               
2)   Wilma Grannas                    IFDrott                   847               
3)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  811               
4)   Linnea Strandvall                IKFalken                  800               
5)   Ellen Kock                       IKFalken                  761               
6)   Julia Åbro                       IFNykn                    717               
7)   Tilda Åberg                      VasaIS                    676               
8)   Elin Krook                       MalaxIF                   606               
9)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  564               
10)  Linn Bergström                   IFNykn                    554               
11)  Ellen Nyberg                     IFÅsar                    511               
12)  Lovisa Fogde                     MalaxIF                   473               
13)  Sanni Korhonen                   IFFemman                  394               
14)  Alma Sauso                       VaasVa                    341               
15)  Alva Karls                       MalaxIF                   333                               


P11 4-kamp  800m

1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    2.49,13           
2)   Emiro Grannas                    IFDrott                   2.56,95           
3)   Alexander Broman                 VasaIS                    3.20,93           
4)   Emil Fock                        IFFemman                  4.07,00           


F11 4-kamp  800m

1)   Annie Lundén                     IFDrott                   3.16,20           
2)   Carolina Åhman                   IFDrott                   3.21,66           
3)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    3.26,81           
4)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   3.29,20           
5)   Tinja Kuoppamaa                  IFNykn                    3.37,64           
6)   Emma Krook                       MalaxIF                   3.43,10           
     Agnes Skytte                     IFDrott                                     


P11 4-kamp  60m aidat

1)   Alexander Broman                 VasaIS                    11,77             
2)   Emiro Grannas                    IFDrott                   11,86             
3)   Theo Gullberg                    VasaIS                    11,97             
4)   Emil Fock                        IFFemman                  17,82             


F11 4-kamp  60m aidat

1)   Annie Lundén                     IFDrott                   10,90             
2)   Tinja Kuoppamaa                  IFNykn                    11,57             
3)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   12,99             
4)   Emma Krook                       MalaxIF                   13,46             
5)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    14,02             
6)   Carolina Åhman                   IFDrott                   14,40             


P11 4-kamp  Höjd

1)   Alexander Broman                 VasaIS                    125               
     92     98     104    110    116    122    125    128    
     o      o      o      o      o      o      o      xxx    

2)   Emiro Grannas                    IFDrott                   122               
     92     98     104    110    116    122    125    
     o      o      o      o      o      o      xxx    

3)   Theo Gullberg                    VasaIS                    116               
     92     98     104    110    116    122    
     o      o      o      o      o      xxx    

4)   Emil Fock                        IFFemman                  92                
     80     86     92     98     
     o      o      o      xxx    



F11 4-kamp  Höjd

1)   Tinja Kuoppamaa                  IFNykn                    125               
     92     98     104    110    116    119    122    125    128    
     o      o      o      o      o      xo     xo     o      xxx    

2)   Annie Lundén                     IFDrott                   119               
     98     104    110    116    119    122    
     o      o      o      o      xo     xx     

3)   Emma Krook                       MalaxIF                   110               
     80     92     98     104    110    116    
     oo     o      xo     o      xo     xx     

4)   Carolina Åhman                   IFDrott                   104               
     92     98     104    110    
     o      o      xo     xxx    

5)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   98                
     80     92     98     104    
     o      o      xo     xxx    

6)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    80                
     80     86     
     xox    xx     

     Agnes Skytte                     IFDrott                                     
     Karlström Sigrid                 IFÅsar                                      


P11 4-kamp  Spjut

1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    20,76             
     x      x      20,76  

2)   Alexander Broman                 VasaIS                    15,90             
     15,90  14,49  14,02  

3)   Emil Fock                        IFFemman                  12,75             
     11,73  11,84  12,75  

4)   Emiro Grannas                    IFDrott                   11,41             
     11,41  11,16  10,80  



F11 4-kamp  Spjut

1)   Annie Lundén                     IFDrott                   13,83             
     x      13,83  10,50  

2)   Tinja Kuoppamaa                  IFNykn                    12,96             
     12,96  12,20  9,52   

3)   Emma Krook                       MalaxIF                   12,59             
     12,59  12,07  12,18  

4)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    12,52             
     x      10,37  12,52  

5)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   10,41             
     10,41  8,62   8,79   

6)   Carolina Åhman                   IFDrott                   10,15             
     8,56   10,15  8,30   

     Agnes Skytte                     IFDrott                   NM                
     -      -      -      

     Karlström Sigrid                 IFÅsar                    NM                
     -      -      -      



P11 4-kamp

1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    1024              
2)   Emiro Grannas                    IFDrott                   906               
3)   Alexander Broman                 VasaIS                    902               
4)   Emil Fock                        IFFemman                  356               


F11 4-kamp

1)   Annie Lundén                     IFDrott                   954               
2)   Tinja Kuoppamaa                  IFNykn                    849               
3)   Emma Krook                       MalaxIF                   601               
4)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   575               
5)   Carolina Åhman                   IFDrott                   541               
6)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    488               


P12 5-kamp  800m

1)   Ville Jokiranta                  KasköIK                   2.46,08           
2)   Jonas Björklun                   Vasa IS                   2.59,21           


F12 5-kamp  800m

1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  2.45,31           
2)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    2.51,07           
3)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   3.04,60           
4)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    3.08,53           
5)   Malin Cederholm                  IFNykn                    3.10,28           
6)   Hanna Håkans                     VasaIS                    3.11,72           
7)   Clara Linqvist                   IFNykn                    3.12,02           
8)   Madelén Penttinen                IFVom                     3.16,83           
9)   Maja Semskar                     IFNykn                    3.18,60           
10)  Elvira Åbrandt                   VasaIS                    3.22,52           
11)  Fanny Karls                      MalaxIF                   3.28,89           


P12 5-kamp  60m aidat

1)   Ville Jokiranta                  KasköIK                   11,55             
2)   Jonas Björklun                   Vasa IS                   12,80             


F12 5-kamp  60m aidat
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    11,17             
2)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    11,58             
2)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  11,58             
4)   Maja Semskar                     IFNykn                    12,56             
5)   Clara Linqvist                   IFNykn                    13,00             
6)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    13,13             
7)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    13,30             
8)   Hanna Håkans                     VasaIS                    13,67             
9)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   14,59             
10)  Fanny Karls                      MalaxIF                   17,12             
     Madelén Penttinen                IFVom                     DNS               

 Heat 1
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    11,17             
2)   Clara Linqvist                   IFNykn                    13,00             
3)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    13,30             
4)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   14,59             
5)   Fanny Karls                      MalaxIF                   17,12             

 Heat 2
1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  11,58             
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    11,58             
3)   Maja Semskar                     IFNykn                    12,56             
4)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    13,13             
5)   Hanna Håkans                     VasaIS                    13,67             
     Madelén Penttinen                IFVom                     DNS               


F12 5-kamp  Höjd

1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    130               
     120    125    130    135    
     o      o      xo     xxx    

1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  130               
     110    115    120    125    130    135    
     o      o      o      o      xo     xxx    

3)   Maja Semskar                     IFNykn                    120               
     110    115    120    125    
     o      o      o      xxx    

4)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    120               
     110    115    120    125    
     o      o      xo     xxx    

5)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    120               
     105    110    115    120    125    
     o      o      o      xxo    xxx    

6)   Clara Linqvist                   IFNykn                    115               
     100    105    110    115    120    
     o      o      o      o      xxx    

7)   Fanny Karls                      MalaxIF                   115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     o      o      o      x      o      xo     xxx    

8)   Hanna Håkans                     VasaIS                    115               
     100    105    110    115    120    
     xxo    o      xo     xo     xxx    

9)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    110               
     100    105    110    115    
     o      o      o      xxx    

10)  Hanna Vornanen                   IFDrott                   100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      o      xxo    xxx    

     Julia Jansson                    IFNykn                                      
     Madelén Penttinen                IFVom                                       
     Yasmine Bodbacka                 IKFalken                                    


P12 5-kamp  Längd

1)   Ville Jokiranta                  KasköIK                   4,06 +0,5          
     3,50   3,97   4,06   
     +0,8   +0,6   +0,5   

2)   Jonas Björklun                   Vasa IS                   3,40 +0,4          
     3,40   3,35   3,18   
     +0,4   -0,1   +0,8   



F12 5-kamp  Längd

1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    4,06 +0,3          
     3,95   3,83   4,06   
     -0,2   +0,6   +0,3   

2)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  3,97 +1,4          
     3,97   3,95   3,91   
     +1,4   +0,8   +0,6   

3)   Malin Cederholm                  IFNykn                    3,92 +0,4          
     3,89   3,90   3,92   
     +0,8   +1,5   +0,4   

4)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    3,52 +0,7          
     3,52   3,37   x      
     +0,7   -0,5          

5)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   3,51 -0,2          
     3,32   x      3,51   
     -0,7          -0,2   

6)   Hanna Håkans                     VasaIS                    3,41 +0,7          
     3,41   3,07   3,06   
     +0,7   +0,6   -0,2   

7)   Maja Semskar                     IFNykn                    3,40 +0,7          
     3,38   3,40   3,29   
     +0,6   +0,7   +0,8   

8)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    3,29 +0,7          
     3,29   x      x      
     +0,7                 

9)   Clara Linqvist                   IFNykn                    3,04 +0,9          
     2,78   2,97   3,04   
     +1,2   +0,6   +0,9   

10)  Madelén Penttinen                IFVom                     2,93 +0,7          
     x      2,82   2,93   
     +0,5   +0,7   +0,7   

11)  Fanny Karls                      MalaxIF                   2,76 +1,4          
     2,75   x      2,76   
     +1,2          +1,4   

     Julia Jansson                    IFNykn                                      
     Yasmine Bodbacka                 IKFalken                                    


P12 5-kamp  Diskus

1)   Ville Jokiranta                  KasköIK                   20,39             
     18,00  x      20,39  

2)   Jonas Björklun                   Vasa IS                   11,14             
     x      11,14  x      



P12 5-kamp  Spjut

1)   Ville Jokiranta                  KasköIK                   30,79             
     24,93  27,19  30,79  

2)   Jonas Björklun                   Vasa IS                   20,01             
     20,01  17,54  19,01  



F12 5-kamp  Spjut

1)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    24,83             
     22,57  24,83  19,86  

2)   Malin Cederholm                  IFNykn                    23,26             
     x      17,10  23,26  

3)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  20,13             
     20,13  18,77  19,76  

4)   Madelén Penttinen                IFVom                     19,61             
     17,68  19,61  17,93  

5)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   19,51             
     19,51  18,94  x      

6)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    19,14             
     19,14  16,26  17,81  

7)   Hanna Håkans                     VasaIS                    14,74             
     14,74  x      13,59  

8)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    13,72             
     8,63   13,72  9,05   

9)   Fanny Karls                      MalaxIF                   10,81             
     10,51  8,51   10,81  

10)  Clara Linqvist                   IFNykn                    8,99              
     7,88   8,99   7,64   

11)  Maja Semskar                     IFNykn                    8,62              
     x      8,62   5,89   

     Julia Jansson                    IFNykn                    NM                
     -      -      -      

     Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  NM                
     -      -      -      



P12 5-kamp

1)   Ville Jokiranta                  KasköIK                   1565              
2)   Jonas Björklun                   Vasa IS                   987               


F12 5-kamp

1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  1433              
2)   Malin Cederholm                  IFNykn                    1389              
3)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    1332              
4)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    1031              
5)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    915               
6)   Maja Semskar                     IFNykn                    898               
7)   Hanna Håkans                     VasaIS                    894               
8)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   881               
9)   Clara Linqvist                   IFNykn                    817               
10)  Fanny Karls                      MalaxIF                   609               
11)  Madelén Penttinen                IFVom                     466               
            


P13 5-kamp  800m

1)   Kevin Paulin                     IFFemman                  2.30,64           
2)   Oscar Grannas                    IFDrott                   2.42,06           
3)   Albin Söderman                   IFDrott                   2.45,74           
4)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    2.46,76           
5)   Conrad Mannström                 IKFalken                  3.01,04           


F13 5-kamp  800m

1)   Tilde Stråka                     IFNykn                    2.34,67           
2)   Nea Hassila                      IFDrott                   2.42,97           
3)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   2.47,25           
4)   Mia Backman                      IFDrott                   2.47,59           
5)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  2.55,55           
6)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    3.02,48           
7)   Emma Lillas                      IFDrott                   3.09,65           
8)   Edith Carlsson                   VasaIS                    3.11,22           
     Paloma Grannas                   IFDrott                                     


P13 5-kamp  60m aidat

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   10,94             
2)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    11,37             
3)   Albin Söderman                   IFDrott                   12,24             
4)   Conrad Mannström                 IKFalken                  13,51             


F13 5-kamp  60m aidat
1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   10,03             
2)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  10,31             
3)   Mia Backman                      IFDrott                   10,71             
4)   Emma Lillas                      IFDrott                   11,16             
5)   Edith Carlsson                   VasaIS                    11,58             
6)   Tilde Stråka                     IFNykn                    11,87             
7)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    12,65             
8)   Paloma Grannas                   IFDrott                   12,88             
9)   Nea Hassila                      IFDrott                   15,15             

 Heat 1
1)   Mia Backman                      IFDrott                   10,71             
2)   Emma Lillas                      IFDrott                   11,16             
3)   Edith Carlsson                   VasaIS                    11,58             
4)   Tilde Stråka                     IFNykn                    11,87             
5)   Nea Hassila                      IFDrott                   15,15             

 Heat 2
1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   10,03             
2)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  10,31             
3)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    12,65             
4)   Paloma Grannas                   IFDrott                   12,88             


F13 5-kamp  Höjd

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   150               
     140    145    150    155    
     o      o      xxo    xxx    

2)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    140               
     130    135    140    145    
     o      o      o      xxx    

3)   Mia Backman                      IFDrott                   140               
     125    130    135    140    145    
     o      xo     o      xo     xxx    

4)   Emma Lillas                      IFDrott                   140               
     120    125    130    135    140    145    
     o      o      o      xo     xxo    xxx    

5)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  130               
     125    130    135    
     o      o      xxx    

5)   Tilde Stråka                     IFNykn                    130               
     120    125    130    135    
     o      o      o      x      

7)   Nea Hassila                      IFDrott                   125               
     110    115    120    125    130    
     o      o      x      xo     xxx    

8)   Paloma Grannas                   IFDrott                   125               
     100    105    110    115    120    125    130    
     o      o      o      o      o      xxo    xxx    

9)   Edith Carlsson                   VasaIS                    120               
     110    115    120    125    
     o      o      o      xxx    



P13 5-kamp  Längd

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   4,77 +1,5          
     x      4,77   4,58   
     +0,5   +1,5   +1,5   

2)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    4,12 +1,8          
     4,12   3,73   3,94   
     +1,8   +1,2   +0,5   

3)   Albin Söderman                   IFDrott                   4,08 -0,2          
     4,01   x      4,08   
     +0,8   +1,2   -0,2   

4)   Conrad Mannström                 IKFalken                  3,56 +1,2          
     3,56   3,52   3,54   
     +1,2   -0,5   -0,2                                   


F13 5-kamp  Längd

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   4,92 +0,7          
     4,92   4,62   4,76   
     +0,7   +1,0   +1,4   

2)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  4,76 +0,5          
     4,76   4,56   x      
     +0,5   +1,1          

3)   Mia Backman                      IFDrott                   4,22 +1,2          
     4,17   4,22   x      
     +1,3   +1,2   +0,3   

4)   Emma Lillas                      IFDrott                   4,17 +0,5          
     3,98   x      4,17   
     +0,8          +0,5   

5)   Nea Hassila                      IFDrott                   3,91 +0,2          
     3,91   3,88   3,64   
     +0,2   +1,1   +0,4   

6)   Edith Carlsson                   VasaIS                    3,84 +0,5          
     3,71   3,71   3,84   
     +0,6   +0,7   +0,5   

7)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    3,62 -0,1          
     3,58   x      3,62   
     +0,5          -0,1   

8)   Paloma Grannas                   IFDrott                   3,55 +0,7          
     3,28   3,26   3,55   
     +0,3   +0,9   +0,7   


P13 5-kamp  Diskus

1)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    29,75             
     23,62  29,75  28,09  

2)   Oscar Grannas                    IFDrott                   24,37             
     20,26  19,17  24,37  

3)   Albin Söderman                   IFDrott                   20,04             
     20,04  x      19,69  

4)   Conrad Mannström                 IKFalken                  18,22             
     15,46  18,22  15,08  



P13 5-kamp  Spjut

1)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    33,02             
     33,02  31,93  28,25  

2)   Oscar Grannas                    IFDrott                   24,52             
     24,52  24,39  23,85  

3)   Conrad Mannström                 IKFalken                  22,37             
     x      22,37  21,69  

4)   Albin Söderman                   IFDrott                   20,02             
     20,02  17,87  14,30  



F13 5-kamp  Spjut

1)   Emma Lillas                      IFDrott                   29,76             
     26,83  27,43  29,76  

2)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  23,40             
     21,28  23,40  21,35  

3)   Nea Hassila                      IFDrott                   22,00             
     22,00  20,18  21,23  

4)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   19,36             
     17,19  14,65  19,36  

5)   Mia Backman                      IFDrott                   19,09             
     13,82  13,98  19,09  

6)   Paloma Grannas                   IFDrott                   17,83             
     x      14,88  17,83  

7)   Edith Carlsson                   VasaIS                    15,58             
     15,58  13,91  14,83  

8)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    9,93              
     9,43   9,93   7,23   
   

P13 5-kamp

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   1787              
2)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    1783              
3)   Albin Söderman                   IFDrott                   1350              
4)   Conrad Mannström                 IKFalken                  1098              


F13 5-kamp

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   1985              
2)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  1742              
3)   Mia Backman                      IFDrott                   1632              
4)   Emma Lillas                      IFDrott                   1602              
5)   Nea Hassila                      IFDrott                   1209              
6)   Edith Carlsson                   VasaIS                    1159              
7)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    1133              
8)   Tilde Stråka                     IFNykn                    1008              
9)   Paloma Grannas                   IFDrott                   913               


Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan