Tävlingar - 29.09 - Terräng-DM

Tävlingsinfo

Datum och klockslagLördag 29.09 12:00
ArrangörMalax IF
PlatsPixne, Malax
Avgift8 € / gren
Anmälan senastTisdag 25.09
ON-Line på ÖIDs hemsida.
Reservanmälningsadress: mikael.appel@me.com
Anmälningsavgift: 9-15 år 6 euro
Efteranmälan på plats 1 h före första start 10£
KontonummerFI07 5670 8740 0026 97
Bekräftning1 h före grenens start
Övrig infoVeteran DM
Klasser och sträckor
H-35-H-55 6 km
H-60-H-65 4 km
H-70- 2 km
D-35-55 4 km
D-60-D-65 3 km
D-70- 2 km

OBS! För att delta i veteran DM bör man tillhöra en ÖID veteranförening 2017. Dessa är GIF, Hop-Hab Team, IF Drott,
IF Fyren, IF Femman, IF Kraft, IF Kvarken, IF Länken, IF Minken, IFN, IF Pedersöre-Pojkarna, IF Åsarna, IK Falken, IK Kronan, Kaskö IK, Malax IF, Maxmo sk, Vasa IS och Vörå 

Överdomare:
Kansli: Kenneth Asp
Starter:
Tävl.ledare: Mikael Appel
Speaker:
I lagtävlingarna ingår tre löpare. Lagen behöver inte anmälas skillt, utan de tre bästa från föreningen ingår i (första) laget. (om man har 6 deltagare så har man två lag)
KontaktuppgifterMikael Appel tel. 050-5185140
epost: mikael.appel@me.com

Resultatserviceunder tävlingen www.webscorer.com/40121
efter tävlingen www.oid-friidrott.com
Webbsidahttp://www.

Grenar

H6 km, Lagtävling
D4 km, Lagtävling
H-194 km, Lagtävling
D-194 km, Lagtävling
P-173 km, Lagtävling
F-173 km, Lagtävling
P-153 km
F-153 km
P-143 km
F-143 km
P-132 km
F-132 km
P-122 km
F-122 km
P-111.5 km
F-111.5 km
P-101.5 km
F-101.5 km
P-91 km
F-91 km

Tidsschema

12.00    P9               1 km
12.08    F9               1 km

12.15    P11            1,5 km
12.20    P10            1,5 km
12.25    F11            1,5 km
12.30    F10            1,5 km

12.35    P14, P15, H17    3 km
12.45    F14, F15, D17    3 km
12.45    D60, D65         3 km

13.00    P13              2 km
13.05    P12              2 km
13.10    F13              2 km
13.15    F12              2 km
13.17    H70, D70         2 km

13.25    H19              4 km
13.30    D, D19, D35-D55  4 km
13.35    H60-H65          4 km

13.35    H, H35-H55       6 km

Eventuella ändringar kan ses här


Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 6 km
 Grannas ChristianIF VOM
 Kronberg PatrickGamlakarleby IF
 Finnholm JimmyIK Falken
 Ingo JonasVasa Idrottssällskap
 Sandell KevinIK Falken
 Palomaa KariIF Fyren
 Ramstedt ThomasIF Fyren
 Vesterback TommyIF Fyren
 Härtull JonasGamlakarleby IF
 Järvelä JuhaKurikan Ryhti
 Lundfors KristerMalax IF
 Forsgård FelixIF Nykarlebynejden
 Lagtävling
D
 4 km
 Häger EmelyIF Nykarlebynejden
 Sippus MarieIF VOM
 Karlsson LyckeVasa Idrottssällskap
 Istolahti TiiaVasa Idrottssällskap
 Blomqvist NathalieIK Falken
 Lagtävling
H-19
 4 km
 Lagtävling
D-19
 4 km
 Stark AlexandraVasa Idrottssällskap
 Lilja AndreaVasa Idrottssällskap
 Lagtävling
P-17
 3 km
 Friman JohanVasa Idrottssällskap
 Björkell ViktorVasa Idrottssällskap
 Norrbacka AxelIK Falken
 Lerstrand RasmusVasa Idrottssällskap
 Ehrs JohannesIF VOM
 Forsén FrejVasa Idrottssällskap
 Lagtävling
F-17
 3 km
 Niemelä TildeMalax IF
 Lagtävling
P-15
 3 km
 Häggman AaronIF VOM
 Markén LeonardIF VOM
 Finskas LucasIF Femman
F-15
 3 km
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 Häggkvist FridaIF Kraft Friidrott
 Källbacka LinneaIF VOM
P-14
 3 km
 Ehrs JakobIF VOM
 Bengs JeremiasIF Kraft Friidrott
F-14
 3 km
 Lindström FeliciaIF Femman
 Sandell AnnaIK Falken
 Tuohimaa InesSolf IK
 Jansson TindraIF VOM
 Granbäck HannaIF Kraft Friidrott
 Westerlund TeodoraIF Drott
 Suomela SonyaIF Femman
P-13
 2 km
 Stark FilipVasa Idrottssällskap
 Paulin KevinIF Femman
F-13
 2 km
 Korhonen EmmaIF Femman
 Fogde ElizabethMalax IF
 Hyöty LindaMalax IF
 Liljedal JennyIF Kraft Friidrott
P-12
 2 km
 Jokiranta VilleKaskö IK
 Kastus JoelIF VOM
 Åbro JonasIF Nykarlebynejden
 Finskas IsakIF Femman
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 Nordberg OliverIF Kraft Friidrott
F-12
 2 km
 Rönn NeaVasa Idrottssällskap
 Kastus IdaIF VOM
 Hjerpe WilmaIF Femman
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Karls FannyMalax IF
 Häggkvist JohannaIF Kraft Friidrott
 Österberg EmiliaIF VOM
P-11
 1.5 km
 Fock EmilIF Femman
 Auvinen MiroIF Drott
 Häggman IivarIF VOM
 Jankens FelixIF Drott
 Sundell HannesIF Femman
 Gullberg TheoVasa Idrottssällskap
 Finne DennisIF Femman
 Hjerpe ArvidVasa Idrottssällskap
 Fröding FilipIF Fyren
 Ehrs EliasIF VOM
 Nordin AlvinIF Kraft Friidrott
 Wikblom EddieIF Nykarlebynejden
 Glasberg JensMalax IF
F-11
 1.5 km
 Lindström NathalieIF Femman
 Nylund TuvaVasa Idrottssällskap
 Sandberg InezIF Kraft Friidrott
 Enlund IsabellaVasa Idrottssällskap
 Berglund AgnesIF Fyren
 Östman InesIF Drott
 Herlin AgnesMalax IF
 Käldman MeliaIF VOM
P-10
 1.5 km
 Hugo NymanIF Kraft Friidrott
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Ramstedt MariusMalax IF
 Strandvall WilliamIF Åsarna
 Bengs HannesIF Kraft Friidrott
 Källbacka WalterIF VOM
F-10
 1.5 km
 Wilma NymanIF Kraft Friidrott
 Auvinen EnniIF Drott
 Snickars MatildaIF Kraft Friidrott
 Markén WinnieIF VOM
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden
 Peltoniemi ReettaIF Drott
 Åberg TildaVasa Idrottssällskap
 Karls AlvaMalax IF
 Strömblad MatildaMalax IF
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
P-9
 1 km
 Appel EmilMalax IF
 Storthors FilipIF Kraft Friidrott
 Qvisén AntonVasa Idrottssällskap
 Wägar HannesIF Femman
 Jungar JacobIF Drott
 Hjerpe HenrikVasa Idrottssällskap
 Fröding ElwinIF Fyren
 Vesterback EliasIF Fyren
 Räfsbäck RomeoMalax IF
 Nordström LuieMalax IF
 Lundfors AlexMalax IF
 Cederberg MånsMalax IF
 Snickars WilliamIF Fyren
 Stenkull MelkerVasa Idrottssällskap
 Sandén MiltonVasa Idrottssällskap
 Käldman LeoIF VOM
 Österberg AlexanderIF VOM
F-9
 1 km
 Björndahl MalvaMalax IF
 Snickars LeaIF Kraft Friidrott
 Markén SagaIF VOM
 Nylund WilmaIF Femman
 Öling LovisaIF VOM
 Hermans MatildaIF VOM
 Karlsson WilmaIF VOM
 Asp MiraMalax IF
 Forsman EllinorIF Nykarlebynejden
 Nordman JuliaVasa Idrottssällskap
 Finskas TildeIF Femman
 Strandvall JuliaIF Åsarna
 Tallgren VictoriaMalax IF
 Kinnunen AlwaMalax IF
 Ollqvist EllinorIF Åsarna
 Forsberg EllaMalax IF
 Berglund EllaIF Fyren
 Nyfors ElinMalax IF
 Jakas EllenVasa Idrottssällskap
 Stenkull MadickenVasa Idrottssällskap
 Lundfors InezMalax IF
 Linsa MinaVasa Idrottssällskap

Resultat

ÖID - Friidrott, Terräng DM och Knatteterräng			
Malax 29.9.2018			
Malax IF			
			
P9  1 km			
1. Appel Emil		Malax IF		3:55.3
2. Räfsbäck Romeo	Malax IF		4:03.4
3. Fröding Elwin	IF Fyren		4:06.1
4. Isak Hertsbacka	IF Kraft Friidrott	4:09.1
5. Hjerpe Henrik	Vasa IS			4:17.2
6. Sandén Milton	Vasa IS			4:25.6
7. Lundfors Alex	Malax IF		4:29.2
8. Jakob Snickars	Vasa IS			4:34.3
9. Storthors Filip	IF Kraft Friidrott	4:41.8
10.Nordström Luie	Malax IF		4:50.5
11.Österberg Alexander	IF VOM			5:08.5
12.Sindre Ramstedt	IF Fyren		5:11.5
13.Cederberg Måns	Malax IF		5:13.0
14.Stenkull Melker	Vasa IS			5:28.0
15.Snickars William	IF Fyren		5:43.3
16.Vesterback Elias	IF Fyren		6:07.3
			
F9  1 km			
1. Björndahl Malva	Malax IF		4:09.6
2. Karlsson Wilma	IF VOM			4:16.5
3. Snickars Lea		IF Kraft Friidrott	4:18.3
4. Ollqvist Ellinor	IF Åsarna		4:22.2
5. Öling Lovisa		IF VOM			4:23.4
6. Finskas Tilde	IF Femman		4:39.6
7. Strandvall Julia	IF Åsarna		4:42.0
8. Celine Ramstedt	IF Fyren		4:45.0
9. Lundfors Inez	Malax IF		4:51.6
10.Tyra Back		Vasa IS			4:54.0
11.Nylund Wilma		IF Femman		4:55.5
12.Linsa Mina		Vasa IS			4:58.2
13.Moa Torrkulla	IF Femman		5:02.7
14.Tallgren Victoria	Malax IF		5:18.9
15.Nordman Julia	Vasa IS			5:33.3
16.Forsberg Ella	Malax IF		5:35.4
17.Berglund Ella	IF Fyren		5:43.2
18.Stenkull Madicken	Vasa IS			5:54.3
19.Nyfors Elin		Malax IF		6:21.6
20.Jakas Ellen		Vasa IS			6:37.5
			
P10  1,5 km			
1. Bengs Hannes		IF Kraft Friidrott	5:52.1
2. Ramstedt Marius	Malax IF		6:00.8
3. Strandvall William	IF Åsarna		6:14.6
4. Hugo Nyman		IF Kraft Friidrott	6:17.6
5. Axel Grön		IF VOM			6:45.2
6. Eeli Bengs		Vasa IS			6:53.0
7. Braxén Jonas		Vasa IS			8:04.1
8. Källbacka Walter	IF VOM			8:44.6
			
F10  1,5 km			
1. Wilma Nyman		IF Kraft Friidrott	6:29.6
2. Snickars Matilda	IF Kraft Friidrott	6:34.1
3. Åbro Julia		IF Nykarlebynejden	6:37.1
4. Auvinen Enni		IF Drott		6:55.4
5. Åberg Tilda		Vasa IS			6:57.8
6. Karls Alva		Malax IF		7:18.9
7. Bergström Linn	IF Nykarlebynejden	7:35.9
8. Strömblad Matilda	Malax IF		8:17.0
9. Hanna Podbicanin	Malax IF		8:18.2
			
P11  1,5 km			
1. Fröding Filip	IF Fyren		5:46.9
2. Jankens Felix	IF Drott		5:47.5
3. Sundell Hannes	IF Femman		6:02.5
4. Wikblom Eddie	IF Nykarlebynejden	6:03.4
5. Jakob Risberg	IF Kraft Friidrott	6:14.8
6. Hjerpe Arvid		Vasa IS			6:33.1
7. Nordin Alvin		IF Kraft Friidrott	6:51.1
8. Ehrs Elias		IF VOM			6:51.7
9. Glasberg Jens	Malax IF		7:35.5
10.Fock Emil		IF Femman		9:30.4
			
F11  1,5 km			
1. Östman Ines		IF Drott		6:38.8
2. Käldman Melia	IF VOM			6:50.6
3. Lindström Nathalie	IF Femman		7:17.2
4. Herlin Agnes		Malax IF		7:19.0
5. Berglund Agnes	IF Fyren		8:04.6
6. Enlund Isabella	Vasa IS			8:14.0
			
F11  1,5 km			
1. Östman Ines		IF Drott		6:38.8
2. Käldman Melia	IF VOM			6:50.6
3. Lindström Nathalie	IF Femman		7:17.2
4. Herlin Agnes		Malax IF		7:19.0
5. Berglund Agnes	IF Fyren		8:04.6
6. Enlund Isabella	Vasa IS			8:14.0
			
P12  2 km			
1. Finskas Isak		IF Femman		7:54.7
2. Noah Sjöblom		Vasa IS			8:04.0
3. Nordberg Oliver	IF Kraft Friidrott	8:04.6
4. Åbro Jonas		IF Nykarlebynejden	8:22.0
5. Granbäck Axel	IF Kraft Friidrott	8:35.8
			
F12  2 km			
1. Hjerpe Wilma		IF Femman		8:22.2
2. Häggkvist Johanna	IF Kraft Friidrott	8:38.7
3. Jenifer Sjöstrand	Malax IF		8:45.3
4. Rönn Nea		Vasa IS			9:02.7
5. Österberg Emilia	IF VOM			9:24.6
6. Nordman Tilde	Vasa IS			9:39.9
7. Karls Fanny		Malax IF		11:37.8
			
P13  2 km			
1. Paulin Kevin		IF Femman		8:18.7
2. Stark Filip		Vasa IS			8:30.1
			
F13  2 km			
1. Felicia Granholm	IF VOM	8:29.7
2. Hyöty Linda		Malax IF		8:33.3
3. Liljedal Jenny	IF Kraft Friidrott	9:04.8
4. Alina Grön		IF VOM			9:21.0
			
P14  3 km			
1. Bengs Jeremias	IF Kraft Friidrott	12:00.3
2. Ehrs Jakob		IF VOM			12:01.8
			
F14  3 km			
1. Westerlund Teodora	IF Drott		12:43.4
2. Tuohimaa Ines	Solf IK	12:59.3
3. Kansa Ellen		Malax IF		14:04.1
4. Granbäck Hanna	IF Kraft Friidrott	14:35.6
5. Lindström Felicia	IF Femman		15:03.5
			
P15  3 km			
1. Finskas Lucas	IF Femman		11:55.2
			
F15  3 km			
1. Källbacka Linnea	IF VOM			13:32.9
2. Nyback Michelle	IF Nykarlebynejden	19:26.0
			
P17  3 km			
1. Forsén Frej		Vasa IS			10:42.9
2. Ehrs Johannes	IF VOM			11:15.3
3. Lerstrand Rasmus	Vasa IS			11:48.3
4. Björkell Viktor	Vasa IS			12:15.6
			
F17  3 km			
1. Niemelä Tilde	Malax IF		13:35.0
			
D19 4 km			
1. Lilja Andrea		Vasa IS			17:38.9
2. Stark Alexandra	Vasa IS			17:52.4
			
H  6 km			
1. Härtull Jonas	Gamlakarleby IF		22:12.1
2. Ramstedt Thomas	IF Fyren		22:57.4
3. Palomaa Kari		IF Fyren		23:09.1
4. Lundfors Krister	Malax IF		23:55.3
5. Jesper West		Malax IF		24:20.5
6. Alexander Kansa	Malax IF		26:24.1
7. Vesterback Tommy	IF Fyren		27:01.9
			
D 4 km			
1. Blomqvist Nathalie	IK Falken		15:06.6
2. Karlsson Lycke	Vasa IS			15:36.8
3. Istolahti Tiia	Vasa IS			15:47.9
4. Häger Emely		IF Nykarlebynejden	16:32.9
			
H35  6 km			
1. Tommy Lahti		IF Femman		28:36.9
			
H40  6 km			
1. Michael Torrkulla	IF Femman		22:43.6
			
H45  6 km			
1. Tomas West		Malax IF		26:18.1
2. Jari Niemelä		Malax IF		26:25.3
3. Jan Grön		IF VOM			27:44.5
			
D45 4 km			
1. Carita Södergård	IF Kraft Friidrott	18:47.3
2. Irene Nisula		Vasa IS	26:23.2
			
H50  6 km			
1. Mikael Nyman		IF Kraft Friidrott	25:30.4
2. Ari Puranen		IF Drott		27:02.8
			
D50 4 km			
1. Catarina Nylund	IF Nykarlebynejden	21:31.7
			
H55  6 km			
1. Hans Byggmästar	IF Drott		25:46.0
			
H60  4 km			
1. Kenneth Sundman	IF Femman		18:59.2
			
H65  4 km			
1. Peter Höglund	Vasa IS			20:10.0
2. Rune Paro		IF Femman		20:17.8


Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan