Tävlingar - 01.08 - Föreningscup deltävling II Nedervetil

Tävlingsinfo

Datum och klockslagOnsdag 01.08 18:00
ArrangörIF Åsarna
PlatsNedervetil idrottsplan
Avgift0 € / gren el. lag
Anmälan senastSöndag 29.07
ON-Line på ÖID:s hemsida
Reserv ifasarna@gmail.com  - OBS!! Endast för de föreningar som anmält ett lag!!
Kontonummer
Bekräftning

60 minuter innan för löpgrenarna och gång, 30 minuter innan för fältgrenarna. Bekräftningen sker med ett kryss på anslagstavlan. 

OBS! Stafetter - Lagledaren

Övrig infoDe som deltar i gång har möjlighet att delta i en annan individuell
gren + stafett. Stafetterna 4 x 600 m och 4 x 800 m är mixedstafetter 2 pojkar och 2 flickor (p+f+p+f). Gången är mixtävling endera pojke eller flicka.
Tävlingsledare: David Nyman
Starter: Kaija Björklund/Stefan Dalhem
Speaker: Lalle Broberg
KontaktuppgifterPia Björkqvist, 040 559 2654 eller Marika Sandkulla, 040 754 6841
Resultatservice

Gabriella Lövsund/gabriella.lovsund@gmail.com
live.tuloslista.com

Webbsidahttp://www.ifasarna.idrott.fi

Grenar

P-17800m, Stav, Spjut
F-17800m, Stav, Spjut
P-15100mh, 300m, 3-steg, Slägga, 1000m g, 4 x 800m
F-15300m, 80mh, 3-steg, Slägga, 1000m g, 4 x 800m
P-13200m, 60mh, Längd, Kula, 1000m g, 4 x 600m
F-13200m, 60mh, Längd, Kula, 1000m g, 4 x 600m
P-11150m, 60mh, Höjd, Kula, 1000m g, 4 x 600m
F-11150m, 60mh, Höjd, Kula, 1000m g, 4 x 600m

Tidsschema

18:00   100mh         P15                                         
18:00   3-steg          P15                                         
18:00   stav             F17                                          
18:00   höjd             P11                                        
18:00   slägga         F15                                         
18:00   kula             F11                                        
18:10   80mh           F15                                        
18:20   60mh           F13                                       
18:30   60mh           P13                                     
18:40   60mh           F11                                            
18:40   längd           P13                                        
18:50   kula             F13                                             
18:50   60mh           P11                                            
19:00   spjut            P17                                        
19:10   300m           F15                                        
19:25   300m           P15                                         
19:40   höjd             F11                                             
19:40   3-steg          F15                                            
19:45   150m           F11                                         
19:45   stav             P17                                               
19:45   kula             P11                                             
19:50   slägga         P15                                       
20:00   150m          P11                                          
20:15   200m          F13                                          
20:30   200m          P13                                            
20:30   längd          F13                                              
20:30   kula            P13                                          
20:40  1000m gång F/P11 F/P13 F/P15                     
20:40   spjut           F17                                             
20:55   800m          P17                                          
21:00   800m          F17                                           
21:10   4x600m      F/P 11                                          
21:20   4x600m      F/P 13                        
21:30   4x800m      F/P 15 

 

 

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
P-17
 800m
 Mäenpää NicoGamlakarleby IF
 Huynh TommyIF Drott
 Lahti RasmusIF Drott
 Åhman JohannesIF Drott
 Lerstrand RasmusVasa Idrottssällskap
 Friman JohanVasa Idrottssällskap
 Markén LeonardIF VOM
 Norrbacka AxelIK Falken
 Ehrs JohannesIF VOM
 Back WilliamIF Nykarlebynejden
 Stav
 Björkgren AlexanderIF Drott
 Lundberg AlbinVasa Idrottssällskap
 Cheraghi Ali RezaIK Falken
 Spjut
 Nygård JohanIF Drott
 Söderman AlfonsIF Drott
 Elberkennou YounesVasa Idrottssällskap
 Portin StevenIK Falken
 Jonatan EnforsIF Åsarna
F-17
 800m
 Åkerholm RebeccaIF Drott
 Fogström SofiaVasa Idrottssällskap
 Häggkvist FridaIF Kraft Friidrott
 Blomqvist NathalieIK Falken
 Finne SuzetteIK Falken
 Jansson TindraIF VOM
 Rintanen FannyIF VOM
 Stråka TildeIF Nykarlebynejden
 Pajunen InaIF Åsarna
 Stav
 Myntti VictoriaIF Drott
 Parkkinen MoaIF Drott
 Åkerholm AlvaIF Drott
 Carlsson SandraVasa Idrottssällskap
 Vikström FeliciaLarsmo IF
 Borgmästars TildaIK Falken
 Sizowa TatjanaIF VOM
 Back HannaIF Nykarlebynejden
 Liljeqvist EmiliaIF Nykarlebynejden
 Vikman EmmaIF Åsarna
 Spjut
 Backman IdaIF Drott
 Dahl ChristinaIF Drott
 Nyman MatildaIF Drott
 Källberg ElinVasa Idrottssällskap
 Vikström JasmineLarsmo IF
 Sundqvist WilmaIF Kraft Friidrott
 Hautamäki WilmaIK Falken
 Nystedt JennaIF VOM
 Karlström EricaIF Nykarlebynejden
 Nyback NathalieIF Nykarlebynejden
 Broända JennyIF Åsarna
P-15
 100mh
 Björkgren AdrianIF Drott
 Smeds JacobIF VOM
 300m
 Westerlund WilliamIF Drott
 Wikar EdwardIF Drott
 Ntumba IveVasa Idrottssällskap
 Rintanen EliasIF VOM
 Nordberg SebastianIF Kraft Friidrott
 Blomqvist EliasIK Falken
 Wikström JonIK Falken
 Nybäck ArvidIF Nykarlebynejden
 3-steg
 Höglund IsakIF Drott
 Michael RännarIF VOM
 Bengs JeremiasIF Kraft Friidrott
 Höglund HermanIK Falken
 Nordström AmosIF Nykarlebynejden
 Slägga
 Sundberg JonIF Drott
 Nordgren LucasIF Kraft Friidrott
 Ehrs JakobIF VOM
 Hagman BenjaminIK Falken
 Bäck JoakimIF Nykarlebynejden
 1000m g
 Smeds JacobIF VOM
 4 x 800m
 IF Drott lag 1IF Drott
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
F-15
 300m
 Höglund TildaIF Drott
 Honkamaa SohviVasa Idrottssällskap
 Wiklund IdaVasa Idrottssällskap
 Granbäck HannaIF Kraft Friidrott
 Stenlund NatalieIF Kraft Friidrott
 Byström LauraIK Falken
 Huhtala CeciliaIK Falken
 Källbacka LinneaIF VOM
 Ström LauraIF Nykarlebynejden
 Hahtokari JanicaIF Åsarna
 Saarinen FannyIF Åsarna
 Ståhlstedt VeraIF Åsarna
 80mh
 Forsman LovaIF Drott
 Bengs EmmiVasa Idrottssällskap
 Finholm NoraLarsmo IF
 Haglund EmmaLarsmo IF
 Tikkala JohannaIF Kraft Friidrott
 Rönnskär AndreaIK Falken
 Holm ThildeIF Nykarlebynejden
 Stenroos BelindaIF Nykarlebynejden
 Sandkulla CharlottaIF Åsarna
 3-steg
 Westerlund TeodoraIF Drott
 Forsman Fanny IngridVasa Idrottssällskap
 Lärka IdaIF Kraft Friidrott
 Björkvik AliciaIK Falken
 Fors EmmaIK Falken
 Österberg EvelinaIF VOM
 Back HannaIF Nykarlebynejden
 Sundvik TindraIF Nykarlebynejden
 Ciornei Ana MariaIF Åsarna
 Slägga
 Lahti LinaIF Drott
 Östman FannyIF Drott
 Kackur JosefinaLarsmo IF
 Karlsson MichelleVasa Idrottssällskap
 Krook FeliciaIF Kraft Friidrott
 Granö CarolinaIK Falken
 Hagman SofiaIK Falken
 Parhiala EmmiIK Falken
 Penttinen MadelénIF VOM
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 Hongell SandraIF Åsarna
 1000m g
 Enlund JuliaVasa Idrottssällskap
 Granbäck HannaIF Kraft Friidrott
 Tikkala JohannaIF Kraft Friidrott
 Finne ChantelleIK Falken
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 Penttinen MadelénIF VOM
 Westerlund TeodoraIF Drott
 Östman FannyIF Drott
 Sandkulla CharlottaIF Åsarna
 4 x 800m
 IF Drott lag 1IF Drott
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
P-13
 200m
 Berglund AlbinIF VOM
 Sjöblom EliaVasa Idrottssällskap
 Jansson IsakIK Falken
 Heikkilä MiroGamlakarleby IF
 Korkatti NanteGamlakarleby IF
 Mäenpää JaniGamlakarleby IF
 Rousu JimiGamlakarleby IF
 Store ViktorGamlakarleby IF
 Åberg MatiasGamlakarleby IF
 Ahlvik RonnieIK Falken
 Alatalo Sami MikaelIF Drott
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 Kartalov DanielIF Nykarlebynejden
 Nyman AlexIF Nykarlebynejden
 Åbro JonasIF Nykarlebynejden
 Söderström IsacIF Åsarna
 60mh
 Mannström ConradIK Falken
 Kjellbäck NiklasGamlakarleby IF
 Grannas OscarIF Drott
 Nordberg OliverIF Kraft Friidrott
 Kartalov DanielIF Nykarlebynejden
 Nordström AmosIF Nykarlebynejden
 Åbro JonasIF Nykarlebynejden
 Enfors KevinIF Åsarna
 Storbjörk GustafIF Åsarna
 Längd
 Anton RännarIF VOM
 Ehnvall ValterIK Falken
 Rönnskär ViktorIK Falken
 Biskop KasperGamlakarleby IF
 Forsell ValterGamlakarleby IF
 Holm OttoGamlakarleby IF
 Söderman AlbinIF Drott
 Svenlin AntonLarsmo IF
 Wikblom MelkerIF Nykarlebynejden
 Forsström AntonIF Åsarna
 Kula
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Berglund HampusIF VOM
 Byström MaxIK Falken
 Nybacka VilleIK Falken
 Hagman BenjaminIK Falken
 Nylund RufusIF Drott
 Bergström JoelIF Nykarlebynejden
 Enlund EljasIF Åsarna
 Holmbäck BenjaminIF Åsarna
 1000m g
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Storbjörk GustafIF Åsarna
 4 x 600m
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IK Falken lag 3IK Falken
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
F-13
 200m
 Boateng PriscillaIF Drott
 Bertula AmandaVasa Idrottssällskap
 Lithén LinaVasa Idrottssällskap
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Björk VeraIK Falken
 Eklöv ElinIK Falken
 Järndahl JessicaIF Drott
 Suarez JamiraIF Drott
 Sandberg RebeccaLarsmo IF
 Snellman WilmaLarsmo IF
 Wiik EmmaLarsmo IF
 Granholm FeliciaIF VOM
 Böling JennaIF Kraft Friidrott
 Groop JuliaIF Kraft Friidrott
 Holländer Engla-LieIF Nykarlebynejden
 Jakobsson ElinIF Åsarna
 Sjölind VilhelminaIF Åsarna
 60mh
 Kvist ElisabethVasa Idrottssällskap
 Kock TindraIK Falken
 Nybacka LinaIK Falken
 Backman MiaIF Drott
 Grannas PalomaIF Drott
 Hagnäs HannaLarsmo IF
 Nilsson LiviaIF VOM
 Westermark MathildaIF Kraft Friidrott
 Linqvist ClaraIF Nykarlebynejden
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
 Ainasoja EllenIF Åsarna
 Strandvall AngelinaIF Åsarna
 Längd
 Carlsson EdithVasa Idrottssällskap
 Håkans HannaVasa Idrottssällskap
 Åbrandt ElviraVasa Idrottssällskap
 Sandell OonaIK Falken
 Hassila NeaIF Drott
 Vornanen HannaIF Drott
 Wikman MollieIF Drott
 Björkskog NicolinaLarsmo IF
 Parkkinen AmandaLarsmo IF
 Alina GrönIF VOM
 Häggkvist JohannaIF Kraft Friidrott
 Ena JuliaIF Nykarlebynejden
 Semskar MajaIF Nykarlebynejden
 Nyberg WilmaIF Åsarna
 Kula
 Hautamäki HildaIK Falken
 Lillas EmmaIF Drott
 Nordström KiiraIF Drott
 Brännbacka MalvaLarsmo IF
 Kackur LinneaLarsmo IF
 Österberg EmiliaIF VOM
 Räfså EmiliaIF Kraft Friidrott
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Jansson JuliaIF Nykarlebynejden
 Penttinen MadelénIF VOMutom tävlan
 Holmlund AmandaIF Åsarna
 1000m g
 Carlsson EdithVasa Idrottssällskap
 Åbrandt ElviraVasa Idrottssällskap
 Bodbacka YasmineIK Falken
 Lillas EmmaIF Drott
 Vornanen HannaIF Drott
 Kackur LinneaLarsmo IF
 Österberg EmiliaIF VOM
 Westermark MathildaIF Kraft Friidrott
 Ena JuliaIF Nykarlebynejden
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
 Ainasoja EllenIF Åsarna
 Holmlund AmandaIF Åsarna
 Jakobsson ElinIF Åsarna
 4 x 600m
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
P-11
 150m
 Biskop EvertGamlakarleby IF
 Furu AlexGamlakarleby IF
 Furu AntonGamlakarleby IF
 Anderssén EmilIK Falken
 Kock ArvidIK Falken
 Ahlvik TonyIK Falken
 Klemets EmilIK Falken
 Hjulfors PaulLarsmo IF
 Isola MiskaIF Drott
 Lundén OscarIF Drott
 Ehrs EliasIF VOM
 Berg SamuelVasa Idrottssällskap
 Gullberg TheoVasa Idrottssällskap
 Bengs HannesIF Kraft Friidrott
 Wikblom EddieIF Nykarlebynejden
 Wikblom SanderIF Nykarlebynejden
 Strandvall WilliamIF Åsarna
 Söderström TedIF Åsarna
 60mh
 Mannström JoarIK Falken
 Finholm MånsLarsmo IF
 Jankens FelixIF Drott
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Hugo NymanIF Kraft Friidrott
 Mäkelä HugoIF Nykarlebynejden
 Forsström EmilIF Åsarna
 Lövsund ChristianIF Åsarna
 Höjd
 Edström TobiasIK Falken
 Grannas EmiroIF Drott
 Majabacka ConnyIF VOM
 Smulter HaraldVasa Idrottssällskap
 Bengtsson VincentVasa Idrottssällskap
 Lärka AxelIF Kraft Friidrott
 Knutar MarioIF Nykarlebynejden
 Ström JimIF Nykarlebynejden
 Kula
 Lindqvist MelvinIK Falken
 Stenman MorganIK Falken
 Hassila NikoIF Drott
 Grön AxelIF VOM
 Öling JoelIF VOM
 Broman AlexanderVasa Idrottssällskap
 Eklund BenjaminIF Nykarlebynejden
 Eklund GabrielIF Nykarlebynejden
 Liljeqvist RobinIF Nykarlebynejden
 Berg EelianIF Åsarna
 Ljungberg AlexIF Åsarna
 Pulkkinen EdvinIF Åsarna
 1000m g
 Lärka AxelIF Kraft Friidrott
 Gädda LiamVasa Idrottssällskap
 Ström JimIF Nykarlebynejden
 4 x 600m
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IK Falken lag 3IK Falken
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 Larsmo IF lag 2Larsmo IF
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 IF Åsarna lag 3IF Åsarna
 IF Åsarna lag 4IF Åsarna
F-11
 150m
 Byström MillaIK Falken
 Elenius FilippaIK Falken
 Kock EllenIK Falken
 Nybacka EsterIK Falken
 Byggmästar NellieLarsmo IF
 Parkkinen MathildaLarsmo IF
 Snellman MatildaLarsmo IF
 Sundelin LeaLarsmo IF
 Sundqvist ThildeLarsmo IF
 Lithen LottaVasa Idrottssällskap
 Björklund ElviraIF Drott
 Åhman CarolinaIF Drott
 Markén WinnieIF VOM
 Böling JolandaIF Kraft Friidrott
 Snickars LeaIF Kraft Friidrott
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 Ström LizaIF Nykarlebynejden
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden
 Elin HolmIF Åsarna
 Laurén AngelinaIF Åsarna
 Siekkinen KajsaIF Åsarna
 Silja PulkkinenIF Åsarna
 Strandvall JuliaIF Åsarna
 Viitasalo IzabelleIF Åsarna
 60mh
 Kjellbäck MelissaGamlakarleby IF
 Lönnqvist EnyaIK Falken
 Strandvall LinneaIK Falken
 Björkgren CarlaIF Drott
 Ena FeliciaLarsmo IF
 Svenfelt LydiaLarsmo IF
 Nordkvist IdaVasa Idrottssällskap
 Wallin EllaVasa Idrottssällskap
 Backman LydiaIF Drott
 Lundén AnnieIF Drott
 Skytte AgnesIF Drott
 Östman InesIF Drott
 Engman FannyIF VOM
 Wilma NymanIF Kraft Friidrott
 Ström RonjaIF Nykarlebynejden
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden
 Ainasoja MoaIF Åsarna
 Alva SvenlinIF Åsarna
 Höjd
 Finne JeanessaIK Falken
 Kock IloneIK Falken
 Thylin TildeLarsmo IF
 Åberg TildaVasa Idrottssällskap
 Grannas WilmaIF Drott
 Södergård JuliaIF Drott
 Norrlin StellaIF VOM
 Sandberg InezIF Kraft Friidrott
 Dahlbacka AdaPargas IF-98
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 Björkfors ElsieIF Åsarna
 Sigrid KarlströmIF Åsarna
 Kula
 Ainasoja NatalieIK Falken
 Bodbacka AnjelicaIK Falken
 Tarvonen AmandaIK Falken
 Sandberg NovaLarsmo IF
 Svenlin LinaLarsmo IF
 Vikström VenlaLarsmo IF
 Nylund TuvaVasa Idrottssällskap
 Smedlund BiancaIF Drott
 Westerlund DeniseIF Drott
 Hartvik IzaIF VOM
 Öling LovisaIF VOM
 Österberg LinnIF VOM
 Bergman ElinIF Kraft Friidrott
 Nybäck AnnaIF Nykarlebynejden
 Stråka NathalieIF Nykarlebynejden
 Ahlskog SiriIF Åsarna
 Holmbäck JenniferIF Åsarna
 Holmlund EmiliaIF Åsarna
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Nyberg EllenIF Åsarna
 1000m g
 Bodbacka AnjelicaIK Falken
 Finne JeanessaIK Falken
 Nylund TuvaVasa Idrottssällskap
 Östman InesIF Drott
 Markén SagaIF VOM
 Markén WinnieIF VOM
 Snickars LeaIF Kraft Friidrott
 Wilma NymanIF Kraft Friidrott
 Ström LizaIF Nykarlebynejden
 Ström RonjaIF Nykarlebynejden
 Holmlund EmiliaIF Åsarna
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Nyberg EllenIF Åsarna
 4 x 600m
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IK Falken lag 3IK Falken
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden

Resultat

P11 150m
1)   Paul Hjulfors                    LarsmoIF                   22,26             
2)   Samuel Berg                    VasaIS                      23,49             
3)   Anton Furu                       GamlakIF                  23,66             
4)   Theo Gullberg                    VasaIS                    23,67             
5)   Hannes Bengs                   IFKraft                     24,92             
6)   Arvid Kock                         IKFalken                  24,95             
7)   Eddie Wikblom                   IFNykn                    25,00             
8)   Ted Söderström                  IFÅsar                    25,56             
9)   Oscar Lundén                    IFDrott                    25,77             
10)  Alex Furu                         GamlakIF                 25,95             
11)  Tony Ahlvik                      IKFalken                  26,05             
12)  Veeti Moilanen                 IK Falken                 26,13             
13)  Sander Wikblom               IFNykn                    26,20             
14)  Elias Ehrs                        IFVom                      26,27             
15)  Miska Isola                      IFDrott                     26,50             
16)  Axel Laurén                     IFÅsar                     27,00             
17)  Emil Klemets                   IKFalken                  27,90             
     William Strandvall              IFÅsar                     DNS               
     Emil Anderssén                 IKFalken                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,0
1)   Paul Hjulfors                      LarsmoIF              22,26             
2)   Eddie Wikblom                  IFNykn                  25,00             
3)   Sander Wikblom                IFNykn                  26,20             
4)   Miska Isola                        IFDrott                   26,50             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,8
1)   Arvid Kock                       IKFalken                  24,95             
2)   Oscar Lundén                  IFDrott                     25,77             
3)   Elias Ehrs                         IFVom                     26,27             
4)   Axel Laurén                      IFÅsar                     27,00             
     William Strandvall              IFÅsar                 ´   DNS               

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -0,6
1)   Samuel Berg                      VasaIS                    23,49             
2)   Anton Furu                         GamlakIF                23,66             
3)   Tony Ahlvik                        IKFalken                  26,05             
4)   Veeti Moilanen                   IK Falken                 26,13             
     Emil Anderssén                   IKFalken                  DNS               

Loppukilpailu erä 4, Tuuli: -0,9
1)   Theo Gullberg                     VasaIS                    23,67             
2)   Hannes Bengs                     IFKraft                    24,92             
3)   Ted Söderström                   IFÅsar                    25,56             
4)   Alex Furu                             GamlakIF               25,95             
5)   Emil Klemets                       IKFalken                 27,90             


F11 150m
1)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    22,46             
2)   Ellen Kock                           IKFalken                 23,00             
3)   Nellie Byggmästar                LarsmoIF               23,44             
4)   Elvira Björklund                    IFDrott                   23,73             
5)   Mathilda Parkkinen               LarsmoIF              24,26             
6)   Carolina Åhman                   IFDrott                   24,40             
7)   Holm Elin                             IFÅsar                    24,60             
8)   Matilda Snellman                 LarsmoIF               24,70             
9)   Winnie Markén                    IFVom                    24,98             
10)  Lea Sundelin                      LarsmoIF               25,20             
11)  Liza Ström                          IFNykn                   25,35             
12)  Aster Wikström                   IK Falken               25,50             
13)  Filippa Elenius                    IKFalken                25,69             
14)  Lotta Lithen                        VasaIS                   25,91             
15)  Linn Bergström                   IFNykn                   26,17             
16)  Ester Nybacka                    IKFalken                26,62             
17)  Thilde Sundqvist                 LarsmoIF               26,87             
18)  Lea Snickars                      IFKraft                    27,18             
19)  Jolanda Böling                    IFKraft                    27,34             
20)  Julia Strandvall                   IFÅsar                    27,40             
21)  Milla Byström                     IKFalken                 29,88             
22)  Kajsa Siekkinen                  IFÅsar                    30,71             
23)  Pulkkinen Silja                    IFÅsar                    31,30             
     Izabelle Viitasalo                   IFÅsar                    DNS
Utom tävlan:               
     Julia Åbro                             IFNykn                    24,43             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,2
1)   Nellie Byggmästar                LarsmoIF                23,44             
2)   Lea Sundelin                        LarsmoIF                25,20             
3)   Aster Wikström                     IK Falken               25,50             
4)   Linn Bergström                     IFNykn                   26,17             
5)   Lea Snickars                         IFKraft                   27,18             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1)   Carolina Åhman                   IFDrott                   24,40             
2)   Holm Elin                             IFÅsar                    24,60             
3)   Winnie Markén                     IFVom                   24,98             
4)   Kajsa Siekkinen                   IFÅsar                    30,71             
     Izabelle Viitasalo                   IFÅsar                    DNS               

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,0
1)   Elvira Björklund                    IFDrott                  23,73             
2)   Mathilda Parkkinen               LarsmoIF             24,26             
3)   Matilda Snellman                  LarsmoIF             24,70             
4)   Liza Ström                            IFNykn                 25,35             
5)   Filippa Elenius                      IKFalken              25,69             

Loppukilpailu erä 4, Tuuli: +0,3
1)   Angelina Laurén                  IFÅsar                   22,46             
2)   Lotta Lithen                         VasaIS                  25,91             
3)   Jolanda Böling                    IFKraft                   27,34             
4)   Julia Strandvall                    IFÅsar                  27,40             
     Julia Åbro                             IFNykn                  24,43             

Loppukilpailu erä 5, Tuuli: +0,1
1)   Ellen Kock                         IKFalken                 23,00             
2)   Ester Nybacka                   IKFalken                 26,62             
3)   Thilde Sundqvist               LarsmoIF                 26,87             
4)   Milla Byström                    IKFalken                  29,88             
5)   Pulkkinen Silja                   IFÅsar                     31,30            

P11 60mh
1)   Felix Jankens                    IFDrott                   11,83             
2)   Måns Finholm                    LarsmoIF               11,92             
3)   Eeli Bengs                          VasaIS                  11,93             
4)   Christian Lövsund              IFÅsar                   12,30             
5)   Hugo Mäkelä                      IFNykn                  12,74             
6)   Emil Forsström                   IFÅsar                   13,11             
7)   Joar Mannström                  IKFalken              13,88             
     Nyman Hugo                        IFKraft                   DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,5
1)   Christian Lövsund                IFÅsar                  12,30             
2)   Hugo Mäkelä                        IFNykn                 12,74             
3)   Joar Mannström                   IKFalken              13,88             
     Nyman Hugo                         IFKraft                   DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,0
1)   Felix Jankens                     IFDrott                   11,83             
2)   Måns Finholm                     LarsmoIF              11,92             
3)   Eeli Bengs                          VasaIS                  11,93             
4)   Emil Forsström                   IFÅsar                   13,11             


F11 60mh
1)   Annie Lundén                     IFDrott                  10,99             
2)   Agnes Skytte                      IFDrott                  11,02             
3)   Linnea Strandvall                IKFalken              11,99             
4)   Enya Lönnqvist                   IKFalken               12,11             
5)   Svenlin Alva                        IFÅsar                  12,14             
6)   Julia Åbro                            IFNykn                 12,21             
7)   Fanny Engman                   IFVom                  12,32             
8)   Lydia Svenfelt                     LarsmoIF              12,54             
9)   Ronja Ström                        IFNykn                 12,60             
10)  Ines Östman                      IFDrott                  13,19             
11)  Felicia Ena                         LarsmoIF              13,41             
12)  Ida Nordkvist                      VasaIS                  13,50             
13)  Lydia Backman                  IFDrott                   13,51             
14)  Carla Björkgren                  IFDrott                   13,83             
15)  Moa Ainasoja                     IFÅsar                    14,18             
16)  Nyman Wilma                    IFKraft                    14,34             
     Melissa Kjellbäck                 GamlakIF                 DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1)   Svenlin Alva                     IFÅsar                       12,14             
2)   Lydia Svenfelt                   LarsmoIF                  12,54             
3)   Ronja Ström                      IFNykn                     12,60             
4)   Carla Björkgren                  IFDrott                     13,83             
     Melissa Kjellbäck                GamlakIF                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1)   Annie Lundén                     IFDrott                   10,99             
2)   Agnes Skytte                      IFDrott                   11,02             
3)   Linnea Strandvall                IKFalken               11,99             
4)   Fanny Engman                   IFVom                   12,32             
5)   Ida Nordkvist                      VasaIS                   13,50             
6)   Lydia Backman                   IFDrott                   13,51             

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,0
1)   Enya Lönnqvist                 IKFalken                   12,11             
2)   Julia Åbro                         IFNykn                      12,21             
3)   Ines Östman                     IFDrott                      13,19             
4)   Felicia Ena                       LarsmoIF                  13,41             
5)   Moa Ainasoja                   IFÅsar                       14,18             
6)   Nyman Wilma                  IFKraft                       14,34             


P11 Höjd
Loppukilpailu
1)   Harald Smulter                   VasaIS                       130               
     95     100    105    110    115    120    123    126    130    133    
                      o      o      o      o      o      o      o      xo     o      xxx    

2)   Tobias Edström                   IKFalken                   123               
     100    105    110    115    120    123    126    
                  o      o      o      o      xo     o    xxx    

3)   Conny Majabacka                  IFVom                     123               
     95     100    105    110    115    120    123    126    
                  o      o      o      o      o      o      xo    xxx    

4)   Axel Lärka                       IFKraft                           115               
     105    110    115    120    
           o      o      o      xxx    

5)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    115               
     95     100    105    110    115    120    
        o      o      xxo    xxo    xo     xxx    

6)   Emiro Grannas                    IFDrott                      110               
     100    105    110    115    
          o      o      xo     xxx    

7)   Evert Biskop                     GamlakIF                    105               
     100    105    110    
        o      o        xxx    

8)   William Strandvall               IFÅsar                      105               
      90     95     100    105    110    
       o      xo     xo        xxo   xxx    

9)   Jim Ström                        IFNykn                         100               
     90     95     100    105    
       o      o      o      xxx    



F11 Höjd
Loppukilpailu
1)   Jeanessa Finne                   IKFalken                    129               
     100    105    110    115    120    123    125    127    129    131    
                  o      o      o      o      xo     xxo    o      xo     xxo    xxx    

2)   Wilma Grannas                    IFDrott                       120               
     95     100    105    110    115    120    123    
                o      o      o      o      xo     o      xxx    

3)   Inez Sandberg                    IFKraft                         120               
     90     95     100    105    110    115    120    123    
                 o      o      o      o      o      o      xo     xxx    

3)   Karlström Sigrid                 IFÅsar                          120               
     105    110    115    120    123    
          o      o      o      xo     xxx    

5)   Tilde Thylin                     LarsmoIF                         120               
     90     95     100    105    110    115    120    123    
               o      o      o      o      xo     xo     xxo   xxx    

6)   Sara Cederholm                   IFNykn                       115               
     95     100    105    110    115    120    
             o      o      xo     o      o      xxx    

7)   Tilda Åberg                      VasaIS                           115               
     100    105    110    115    120    
            o      o      o      xxo    xxx    

8)   Meya Kastrén                     VasaIS                        115               
     95     100    105    110    115    120    
         o      o      o      xxo    xxo      xxx    

9)   Julia Södergård                  IFDrott                         110               
     95     100    105    110    115    
             o      o      o      o      xxx    

10)  Elsie Björkfors                  IFÅsar                           110               
     100    105    110    115    
        o      o      xxo    xx-    

11)  Ilone Kock                       IKFalken                        100               
     85     90     95     100    105    
         o      xo     o      o      xxx    

12)  Stella Norrlin                   IFVom                             95                
     85     90     95     100    
         o      o      o      xxx    

     Ada Dahlbacka                 PargIF                          DNS    



P11 Kula
Loppukilpailu
1)   Alexander Broman               VasaIS                   8,39              
     8,39   7,74   7,88   x      

2)   Robin Liljeqvist                     IFNykn                   7,96              
     7,67   7,96   7,02   6,94   

3)   Joel Öling                            IFVom                     6,77              
     6,77   6,31   6,64   6,69   

4)   Benjamin Eklund                  IFNykn                   6,69              
     6,69   5,56   x      5,45   

5)   Hugo Strandvall                    IFÅsar                   6,44              
     5,67   6,34   6,15   6,44   

6)   Morgan Stenman                  IKFalken               6,10              
     6,10   5,73   x      6,03   

7)   Noel Granholm                    Larsmo IF               6,05              
     5,66   6,05   5,94   5,45   

8)   Axel Grön                            IFVom                    5,90              
     5,88   5,53   5,90   5,48   

9)   Gabriel Eklund                    IFNykn                    5,84              
     5,22   5,84   x      5,74   

10)  Alex Ljungberg                   IFÅsar                    5,56              
     4,93   5,20   4,92   5,56   

11)  Melvin Lindqvist                 IKFalken                 5,33              
     5,22   4,49   4,77   5,33   

12)  Niko Hassila                      IFDrott                     5,14              
     4,39   4,88   5,14   4,62   

13)  Edvin Pulkkinen                IFÅsar                     4,91              
     4,11   x      4,91   4,39   

     Eelian Berg                         IFÅsar                    DNS               


F11 Kula
Loppukilpailu
1)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                 8,22              
     7,85   8,15   7,63   8,22   

2)   Anna Nybäck                       IFNykn                7,30              
     7,13   6,42   7,30   7,16   

3)   Denise Westerlund               IFDrott               7,05              
     5,92   6,90   6,98   7,05   

4)   Emilia Holmlund                   IFÅsar                7,01              
     5,93   5,94   7,01   6,23   

5)   Bianca Smedlund                IFDrott                6,71              
     6,71   6,69   6,38   6,61   

6)   Venla Vikström                   LarsmoIF             6,27              
     5,97   6,27   6,23   x      

7)   Ellen Nyberg                       IFÅsar                 6,22              
     5,70   6,22   5,96   5,71   

8)   Anjelica Bodbacka              IKFalken             5,75              
     5,22   5,12   4,96   5,75   

9)   Lovisa Öling                        IFVom                 5,58              
     5,47   5,33   5,37   5,58   

10)  Nathalie Stråka                  IFNykn                 5,54              
     5,28   5,36   5,49   5,54   

11)  Jennifer Holmbäck              IFÅsar                 5,39              
     4,85   4,85   5,39   4,90   

12)  Lina Svenlin                        LarsmoIF             5,27              
     4,55   5,23   4,55   5,27   

13)  Amanda Tarvonen             IKFalken               5,22              
     4,77   4,71   5,09   5,22   

14)  Iza Hartvik                         IFVom                   5,16              
     4,95   5,16   4,89   4,99   

15)  Elin Bergman                     IFKraft                  5,08              
     x      4,10   4,99   5,08   

16)  Tuva Nylund                      VasaIS                  4,27              
     4,18   3,73   3,96   4,27   

17)  Siri Ahlskog                     IFÅsar                    4,05              
     3,72   3,44   4,05   3,65   

18)  Nova Sandberg               LarsmoIF               3,27              
     3,03   3,27   2,23   2,79   

     Utom tävlan:
     Linn Österberg                   IFVom                   5,30              
     5,30   5,09   4,91   4,85   

     Natalie Ainasoja               IKFalken                 DNS               


P11 1000m gång
Loppukilpailu
1)   Jim Ström                        IFNykn                   6.42,55           
2)   Liam Gädda                     VasaIS                  6.43,28           
3)   Axel Lärka                        IFKraft                   7.23,98           


F11 1000m gång
Loppukilpailu
1)   Ines Östman                        IFDrott                   5.56,81           
2)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    6.30,02           
3)   Jeanessa Finne                   IKFalken                6.51,12           
4)   Winnie Markén                    IFVom                    6.54,92           
5)   Nyman Wilma                      IFKraft                    7.37,08           
6)   Emilia Holmlund                  IFÅsar                    7.56,25           
7)   Tuva Nylund                        VasaIS                   7.58,93           
8)   Ellen Nyberg                       IFÅsar                    8.00,61           
9)   Lea Snickars                       IFKraft                    8.13,05           
10)  Saga Markén                      IFVom                   8.51,53           
     Anjelica Bodbacka                IKFalken               DNS               
     Liza Ström                             IFNykn                  DNS               
     Ronja Ström                          IFNykn                  DNS               


F/P11 4x600m
1)   Larsmo IF lag1                   LarsmoIF               8.17,71           
   1) Paul Hjulfors, 2) Nellie Byggmästar,
   3) Linus Liljekvist, 4) Matilda Snellman
2)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn             8.19,56           
   1) Eddie Wikblom, 2) Sara Cederholm,
   3) Sander Wikblom, 4) Julia Åbro
3)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    8.20,55           
   1) Emil Forsström, 2) Vilma Hahtokari,
   3) William Strandvall, 4) Karlström Sigrid
4)   IF Drott lag1                    IFDrott                       8.34,67           
   1) Emiro Grannas, 2) Elvira Björklund,
   3) Felix Jankens, 4) Agnes Skytte
5)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    8.41,25           
   1) Theo Gullberg, 2) Tilda Åberg,
   3) Eeli Bengs, 4) Ida Nordkvist
6)   IK Falken lag1                   IKFalken                 8.45,31           
   1) Arvid Kock, 2) Linnea Strandvall,
   3) Veeti Moilanen, 4) Ellen Kock
7)   IF Kraft Friidrott lag1          IFKraft                    8.50,90           
   1) Hannes Bengs, 2) Inez Sandberg,
   3) Axel Lärka, 4) Nyman Wilma
8)   IF Åsarna lag2                   IFÅsar                    8.53,26           
   1) Alex Ljungberg, 2) Angelina Laurén,
   3) Christian Lövsund, 4) Elsie Björkfors
9)   IF VOM lag1                      IFVom                    9.07,83           
   1) Elias Ehrs, 2) Fanny Engman,
   3) Axel Grön, 4) Winnie Markén
10)  IK Falken lag2                   IKFalken                9.13,78           
   1) Emil Klemets, 2) Aster Vikström,
   3) Joar Mannström, 4) Jeanessa Finne
11)  IF Drott lag2                    IFDrott                      9.17,91           
   1) Oscar Lundén, 2) Annie Lundén,
   3) Miska Isola, 4) Wilma Grannas
12)  Larsmo IF lag2                   LarsmoIF              9.23,34           
   1) Noel Granholm, 2) Thilde Sundqvist,
   3) Måns Finholm, 4) Mathilda Parkkinen
13)  IF Nykarlebynejden lag2          IFNykn            9.29,95           
   1) Jim Ström, 2) Linn Bergström,
   3) Hugo Mäkelä, 4) Anna Nybäck
14)  IK Falken lag3                   IKFalken                9.32,42           
   1) Tony Ahlvik, 2) Ester Nybacka,
   3) Morgan Stenman, 4) Filippa Elenius
15)  Vasa IS lag2                     VasaIS                   9.33,53           
   1) Vincent Bengtsson, 2) Tuva Nylund,
   3) Harald Smulter, 4) Isabella Enlund
16)  IK Falken lag4                   IKFalken              10.13,92 
   3) Milla Byström, 4) Anjelica Bodbacka

Loppukilpailu erä 1
1)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    8.20,55           
   1) Emil Forsström, 2) Vilma Hahtokari,
   3) William Strandvall, 4) Karlström Sigrid
2)   Vasa IS lag1                     VasaIS                    8.41,25           
   1) Theo Gullberg, 2) Tilda Åberg,
   3) Eeli Bengs, 4) Ida Nordkvist
3)   IK Falken lag1                   IKFalken                 8.45,31           
   1) Arvid Kock, 2) Linnea Strandvall,
   3) Veeti Moilanen, 4) Ellen Kock
4)   IF Kraft Friidrott lag1          IFKraft                    8.50,90           
   1) Hannes Bengs, 2) Inez Sandberg,
   3) Axel Lärka, 4) Nyman Wilma
5)   IF Åsarna lag2                   IFÅsar                     8.53,26           
   1) Alex Ljungberg, 2) Angelina Laurén,
   3) Christian Lövsund, 4) Elsie Björkfors
6)   IK Falken lag2                   IKFalken                  9.13,78           
   1) Emil Klemets, 2) Aster Vikström,
   3) Joar Mannström, 4) Jeanessa Finne
7)   Vasa IS lag2                     VasaIS                     9.33,53           
   1) Vincent Bengtsson, 2) Tuva Nylund,
   3) Harald Smulter, 4) Isabella Enlund
8)   IK Falken lag4                   IKFalken                10.13,92          
   1) Melvin Lindqvist, 2) Enya Lönnqvist,
   3) Milla Byström, 4) Anjelica Bodbacka

Loppukilpailu erä 2
1)   Larsmo IF lag1                   LarsmoIF                8.17,71           
   1) Paul Hjulfors, 2) Nellie Byggmästar,
   3) Linus Liljekvist, 4) Matilda Snellman
2)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn              8.19,56           
   1) Eddie Wikblom, 2) Sara Cederholm,
   3) Sander Wikblom, 4) Julia Åbro
3)   IF Drott lag1                    IFDrott                       8.34,67           
   1) Emiro Grannas, 2) Elvira Björklund,
   3) Felix Jankens, 4) Agnes Skytte
4)   IF VOM lag1                      IFVom                     9.07,83           
   1) Elias Ehrs, 2) Fanny Engman,
   3) Axel Grön, 4) Winnie Markén
5)   IF Drott lag2                    IFDrott                       9.17,91           
   1) Oscar Lundén, 2) Annie Lundén,
   3) Miska Isola, 4) Wilma Grannas
6)   Larsmo IF lag2                   LarsmoIF                9.23,34           
   1) Noel Granholm, 2) Thilde Sundqvist,
   3) Måns Finholm, 4) Mathilda Parkkinen
7)   IF Nykarlebynejden lag2          IFNykn              9.29,95           
   1) Jim Ström, 2) Linn Bergström,
   3) Hugo Mäkelä, 4) Anna Nybäck
8)   IK Falken lag3                   IKFalken                  9.32,42           
   1) Tony Ahlvik, 2) Ester Nybacka,
   3) Morgan Stenman, 4) Filippa Elenius


P13 200m
1)   Matias Åberg                     GamlakIF                 29,85             
2)   Sami Alatalo                       IFDrott                     30,23             
3)   Amos Nordström                IFNykn                     30,47             
4)   Hampus Berglund              IFVom                      31,48             
5)   Viktor Store                        GamlakIF                 31,55             
6)   Isac Söderström                 IFÅsar                      32,27             
7)   Alex Nyman                        IFNykn                     32,61             
8)   Miro Heikkilä                       GamlakIF                32,80             
9)   Ronnie Ahlvik                      IKFalken                 33,74             
10)  Elias Yli-Panula                 IFKraft                     34,45             
     Nante Korkatti                     GamlakIF                 DNS               
     Jani Mäenpää                     GamlakIF                 DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,3
1)   Matias Åberg                     GamlakIF                  29,85             
2)   Amos Nordström                IFNykn                     30,47             
3)   Hampus Berglund              IFVom                      31,48             
4)   Isac Söderström                 IFÅsar                      32,27             
5)   Miro Heikkilä                      GamlakIF                 32,80             
6)   Ronnie Ahlvik                     IKFalken                  33,74             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,8
1)   Sami Alatalo                     IFDrott                     30,23             
2)   Viktor Store                      GamlakIF                 31,55             
3)   Alex Nyman                       IFNykn                    32,61             
4)   Elias Yli-Panula                 IFKraft                     34,45             
     Jani Mäenpää                     GamlakIF                DNS               
     Nante Korkatti                     GamlakIF                DNS               


F13 200m
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                   28,71             
2)   Lina Lithén                         VasaIS                  30,13             
3)   Engla-Lie Holländer           IFNykn                  30,63             
4)   Amanda Bertula                 VasaIS                  30,91             
5)   Vera Björk                           IKFalken              31,74             
6)   Felicia Granholm                 IFVom                 31,79             
7)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                  31,89             
8)   Tilde Nordman                    VasaIS                 32,06             
9)   Vilhelmina Sjölind               IFÅsar                  32,75             
10)  Wilma Snellman                 LarsmoIF             32,96             
11)  Jessica Järndahl                 IFDrott                 33,07             
12)  Jenna Böling                       IFKraft                 33,32             
13)  Adéle Zittra                         IFÅsar                  33,52             
14)  Emma Wiik                          LarsmoIF             35,97             
15)  Elin Eklöv                             IKFalken             36,85             
16)  Rebecca Sandberg              LarsmoIF            37,24             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1)   Amanda Bertula                   VasaIS                  30,91             
2)   Elin Jakobsson                     IFÅsar                  31,89             
3)   Tilde Nordman                      VasaIS                 32,06             
4)   Emma Wiik                            LarsmoIF             35,97             
5)   Elin Eklöv                              IKFalken               36,85             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                    28,71             
2)   Lina Lithén                          VasaIS                   30,13             
3)   Engla-Lie Holländer            IFNykn                   30,63             
4)   Adéle Zittra                          IFÅsar                   33,52             
5)   Rebecca Sandberg             LarsmoIF               37,24             

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -0,5
1)   Vera Björk                           IKFalken                  31,74             
2)   Felicia Granholm                 IFVom                     31,79             
3)   Vilhelmina Sjölind                IFÅsar                     32,75             
4)   Wilma Snellman                   LarsmoIF               32,96             
5)   Jessica Järndahl                  IFDrott                    33,07             
6)   Jenna Böling                         IFKraft                   33,32             


P13 60mh
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   10,40             
2)   Kevin Enfors                        IFÅsar                    11,88             
3)   Niklas Kjellbäck                   GamlakIF               12,08             
4)   Gustaf Storbjörk                   IFÅsar                   12,22             
5)   Conrad Mannström              IKFalken                12,51             
6)   Oliver Nordberg                    IFKraft                   13,07             
7)   Jonas Åbro                           IFNykn                   13,38             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                    10,40             
2)   Kevin Enfors                        IFÅsar                     11,88             
3)   Niklas Kjellbäck                  GamlakIF                 12,08             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,7
1)   Gustaf Storbjörk                 IFÅsar                    12,22             
2)   Conrad Mannström            IKFalken                 12,51             
3)   Oliver Nordberg                  IFKraft                    13,07             
4)   Jonas Åbro                         IFNykn                    13,38             


F13 60mh
1)   Mia Backman                       IFDrott                  10,80             
2)   Hanna Hagnäs                     LarsmoIF              11,37             
3)   Elisabeth Kvist                     VasaIS                  11,89             
4)   Lina Nybacka                       IKFalken               12,21             
5)   Milla Ström                           IFNykn                  12,30             
6)   Angelina Strandvall              IFÅsar                   12,35             
7)   Ellen Ainasoja                       IFÅsar                  12,68             
8)   Clara Linqvist                        IFNykn                 13,01             
9)   Paloma Grannas                   IFDrott                 13,07             
10)  Livia Nilsson                         IFVom                 13,56             
11)  Mathilda Westermark           IFKraft                 13,65             
12)  Tindra Kock                          IKFalken             14,19             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,3
1)   Hanna Hagnäs                     LarsmoIF             11,37             
2)   Elisabeth Kvist                      VasaIS                11,89             
3)   Lina Nybacka                        IKFalken             12,21             
4)   Angelina Strandvall               IFÅsar                12,35             
5)   Ellen Ainasoja                       IFÅsar                 12,68             
6)   Tindra Kock                           IKFalken             14,19             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1)   Mia Backman                      IFDrott                    10,80             
2)   Milla Ström                          IFNykn                   12,30             
3)   Clara Linqvist                       IFNykn                   13,01             
4)   Paloma Grannas                  IFDrott                   13,07             
5)   Livia Nilsson                         IFVom                   13,56             
6)   Mathilda Westermark           IFKraft                   13,65             


P13 Längd
Loppukilpailu
1)   Rännar Anton                     IFVom                     4,65 -0,1          
     4,61   4,43   4,65   x      
     +1,3   -1,2   -0,1   +0,2   

2)   Noah Sjöblom                     VasaIS                    4,30 +1,1          
     4,30   3,95   4,23   3,94   
     +1,1   -0,6   -0,4   +0,4   

3)   Otto Holm                         GamlakIF                  4,25 -1,1          
     3,62   4,02   x      4,25   
     -0,7   -0,5   +0,7   -1,1   

4)   Albin Söderman                   IFDrott                   4,09 -0,8          
     3,98   4,02   x      4,09   
     +0,5   -0,2   -0,2   -0,8   

5)   Anton Svenlin                    LarsmoIF                  4,02 -0,7          
     3,85   4,02   3,82   3,82   
     +1,2   -0,7   -0,9   -0,6   

6)   Valter Ehnvall                    IKFalken                  4,02 -0,6          
     4,02   3,75   3,46   3,63   
     -0,6   +0,7   +0,3   -1,1   

7)   Melker Wikblom                   IFNykn                    3,94 -0,8          
     3,83   3,90   3,15   3,94   
     +0,5   +0,2   +0,4   -0,8   

8)   Kasper Biskop                    GamlakIF                  3,90 -0,9          
     3,87   3,57   x      3,90   
     +1,5   -0,2   -0,2   -0,9   

9)   Anton Forsström                  IFÅsar                    3,75 +0,3          
     3,67   3,75   3,67   2,83   
     -0,4   +0,3   -0,5   -0,9   

10)  Jimi Rousu                        GamlakIF                  3,56 +0,6          
     3,46   3,56   x      3,42   
     -0,8   +0,6   +0,2   -0,6   

11)  Viktor Rönnskär                 IKFalken                  3,35 +0,6          
     3,35   3,14   2,84   -      
     +0,6   +0,2   +0,3          

12)  Marius Malm                      IF Kraft                    3,35 +0,2          
     3,09   3,35   x      x      
     +1,4   +0,2   -0,3   -0,7   

13)  Valter Forsell                    GamlakIF                  3,31 +0,3          
     x      x      x      3,31   
     +0,8   -0,2   -0,2   +0,3   



F13 Längd
Loppukilpailu
1)   Nea Hassila                      IFDrott                     4,26 -0,4          
     4,04   4,12   4,13   4,26   
     -0,4   -0,3   -0,3   -0,4   

2)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    4,10 -0,5          
     3,98   2,96   4,08   4,10   
     -0,4   -0,3   -0,5   -0,5   

3)   Amanda Parkkinen              LarsmoIF               4,04 -0,4          
     3,80   3,79   3,99   4,04   
     -0,5   -0,3   -0,4   -0,4   

4)   Mollie Wikman                    IFDrott                    3,97 -0,5          
     3,80   3,83   3,97   3,84   
     -0,5   -0,6   -0,5   -0,4   

5)   Edith Carlsson                    VasaIS                    3,83 +0,2          
     x      3,66   3,75   3,83   
     -0,1   -0,1   +0,7   +0,2   

6)   Elvira Åbrandt                      VasaIS                    3,81 -0,7          
     3,81   3,40   3,72   3,64   
     -0,7   -0,1   +0,3   +0,4   

7)   Johanna Häggkvist               IFKraft                   3,80 -0,4          
     3,68   3,80   3,74   3,47   
     -0,9   -0,4   -0,4   -0,3   

8)   Hanna Håkans                     VasaIS                    3,69 -0,3          
     3,45   3,54   3,69   3,40   
     -0,1   -0,4   -0,3   -0,4   

9)   Nicolina Björkskog               LarsmoIF                  3,63 -1,0          
     3,63   3,57   3,39   3,24   
     -1,0   -0,4   -0,6   -0,4   

10)  Li Kastrén                            VasaIS                    3,48 -0,1          
     3,48   3,31   -      -      
     -0,1   -0,6                 

11)  Oona Sandell                       IKFalken                 3,45 -0,5          
     3,45   2,91   3,15   3,04   
     -0,5   -0,3   -0,3   -0,3   

12)  Grön Alina                            IFVom                     3,39 -0,3          
     3,39   3,37   3,38   3,35   
     -0,3   -0,4   -0,3   -0,6   

13)  Julia Ena                              IFNykn                    3,39 +0,2          
     3,13   3,09   3,20   3,39   
     -0,7   -0,1   +0,5   +0,2   

14)  Hanna Vornanen                  IFDrott                   3,29 -0,4          
     2,49   3,29   x      3,19   
     -0,1   -0,4   -0,3   -0,5   



P13 Kula
Loppukilpailu
1)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    10,91             
     10,91  10,65  10,87  10,31  

2)   Ville Nybacka                         IKFalken                  7,66              
     6,57   7,30   x      7,66   

3)   Joel Bergström                       IFNykn                    7,29              
     7,06   x      6,76   7,29   

4)   Rufus Nylund                         IFDrott                     6,71              
     6,71   5,84   6,55   x      

5)   Emil Groop                            IFKraft                     6,30              
     5,85   6,04   x      6,30   

6)   Max Byström                         IKFalken                 6,21              
     5,49   5,73   5,15   6,21   

7)   Albin Berglund                      IFVom                     5,65              
     5,48   5,63   5,44   5,65   

8)   Eljas Enlund                        IFÅsar                      5,42              
     5,36   5,42   4,94   5,01   

9)   Jonas Braxén                     VasaIS                      3,48              
     3,36   x      3,48   3,43   



F13 Kula
Loppukilpailu
1)   Emma Lillas                          IFDrott                   10,13             
     10,10  9,85   10,00  10,13  

2)   Malin Cederholm                  IFNykn                    8,97              
     6,54   8,90   8,97   8,81   

3)   Malva Brännbacka               LarsmoIF                8,40              
     7,26   8,40   8,14   7,60   

4)   Kiira Nordström                    IFDrott                   7,73              
     x      5,79   7,73   6,61   

5)   Amanda Holmlund               IFÅsar                   7,38              
     7,38   6,73   6,69   6,68   

6)   Emilia Räfså                        IFKraft                    7,37              
     7,37   6,65   6,98   7,37   

7)   Emilia Österberg                 IFVom                     7,21              
     6,83   7,21   7,01   7,04   

8)   Linnea Kackur                     LarsmoIF                7,17              
     7,17   6,74   x      6,17   

9)   Hilda Hautamäki                  IKFalken                5,62              
     5,30   5,62   5,43   5,36   

10)  Julia Jansson                      IFNykn                  5,18              
     5,18   4,32   4,85   5,16   

     Utom tävlan:
     Madelén Penttinen                IFVom                   7,70              
     7,70   7,46   7,49   7,28   



P13 1000m gång
Loppukilpailu
1)   Gustaf Storbjörk                 IFÅsar                    7.16,37           
2)   Jonas Braxén                     VasaIS                   7.36,94           


F13 1000m gång
Loppukilpailu
1)   Linnea Kackur                    LarsmoIF                   5.49,54           
2)   Emma Lillas                        IFDrott                       6.20,61           
3)   Mathilda Westermark         IFKraft                        6.49,36           
4)   Elvira Åbrandt                     VasaIS                       7.19,41           
5)   Yasmine Bodbacka             IKFalken                    7.37,22           
6)   Elin Jakobsson                    IFÅsar                       7.37,45           
7)   Amanda Holmlund              IFÅsar                        7.41,20           
8)   Edith Carlsson                    VasaIS                       7.48,64           
9)   Emilia Österberg                 IFVom                        7.57,57           
10)  Julia Ena                            IFNykn                        8.00,17           
     Hanna Vornanen                  IFDrott                        DNS               
     Milla Ström                           IFNykn                        DNS               


F/P13 4x600m viesti
Loppukilpailu
1)   IF Drott lag1                    IFDrott                       7.37,79           
   1) Oscar Grannas, 2) Mia Backman,
   3) Albin Söderman, 4) Nea Hassila
2)   IF Nykarlebynejden lag1          IFNykn             7.49,06           
   1) Jonas Åbro, 2) Engla-Lie Holländer,
   3) Melker Wikblom, 4) Milla Ström
3)   IF Åsarna lag1                   IFÅsar                    7.53,63           
   1) Anton Forsström, 2) Ellen Ainasoja,
   3) Benjamin Holmbäck, 4) Wilma Nyberg
4)   IF Drott lag2                    IFDrott                      8.11,25           
   1) Rufus Nylund, 2) Hanna Vornanen,
   3) Sami Alatalo, 4) Priscilla Boateng
5)   IF VOM lag1                      IFVom                    8.11,30           
   1) Hampus Berglund, 2) Alina Grön,
   3) Anton Rännar, 4) Felicia Granholm
6)   IF Kraft friidrott lag1          IFKraft                     8.14,94           
   1) Oliver Nordberg, 2) Jenna Böling,
   3) Elias Yli-Panula, 4) Johanna Häggkvist
7)   Vasa IS lag 1                    VasaIS                    8.32,04           
   1) Noah Sjöblom, 2) Hanna Håkans,
   3) Jonas Braxén, 4) Tilde Nordman
8)   IK Falken lag2                   IKFalken                  9.09,79           
   1) Max Byström, 2) Lina Nybacka,
   3) Valter Ehnvall, 4) Oona Sandell
9)   IK Falken lag1                   IKFalken                  9.16,37           
   1) Ronnie Ahlvik, 2) Yasmine Bodbacka,
   3) Conrad Mannström, 4) Vera Björk
10)  IK Falken lag3                   IKFalken                 9.16,99           
   1) Viktor Rönnskär, 2) Hilda Hautamäki,
   3) Ville Nybacka, 4) Elin Eklöv
     IF Nykarlebynejden lag2          IFNykn                    DNS               
   1) Amos Nordström, 2) Clara Linqvist,
   3) Alex Nyman, 4) Julia Jansson


P15 300m
1)   Sebastian Nordberg          IFKraft                    38,59             
2)   Ive Ntumba                        VasaIS                   40,38             
3)   Elias Rintanen                   IFVom                    40,75             
4)   Jon Wikström                    IKFalken                 41,59             
5)   Elias Blomqvist                 IKFalken                 42,23             
6)   Edward Wikar                    IFDrott                   42,51             
7)   Vasim Hadri                      IFÅsar                     45,51             
8)   Arvid Nybäck                     IFNykn                    48,40             
9)   Ubaydullah Karzon            IF Åsar                   57,66             

Loppukilpailu erä 1
1)   Elias Rintanen                   IFVom                    40,75             
2)   Jon Wikström                     IKFalken                41,59             
3)   Edward Wikar                    IFDrott                    42,51             
4)   Arvid Nybäck                     IFNykn                    48,40             

Loppukilpailu erä 2
1)   Sebastian Nordberg          IFKraft                   38,59             
2)   Ive Ntumba                       VasaIS                   40,38             
3)   Elias Blomqvist                  IKFalken               42,23             
4)   Vasim Hadri                       IFÅsar                   45,51             
5)   Ubaydullah Karzon             IF Åsar                 57,66             


F15 300m
1)   Hanna Granbäck               IFKraft                   46,75             
2)   Tilda Höglund                    IFDrott                   47,19             
3)   Mirjam Bamm                     IFVom                  47,50             
4)   Laura Ström                       IFNykn                  47,69             
5)   Ida Wiklund                        VasaIS                  47,70             
6)   Natalie Stenlund                 IFKraft                   49,11             
7)   Laura Byström                    IKFalken                50,48             
8)   Cecilia Huhtala                  IKFalken                 50,76             
9)   Janica Hahtokari                IFÅsar                    51,18             
     Sohvi Honkamaa                VasaIS                    DNS               
     Fanny Saarinen                   IFÅsar                    DNS               
     Vera Ståhlstedt                    IFÅsar                    DNS               

Loppukilpailu erä 1
1)   Tilda Höglund                     IFDrott                   47,19             
2)   Mirjam Bamm                      IFVom                  47,50             
3)   Natalie Stenlund                 IFKraft                   49,11             
4)   Janica Hahtokari                 IFÅsar                   51,18             
     Fanny Saarinen                   IFÅsar                    DNS               
     Sohvi Honkamaa                 VasaIS                   DNS               

Loppukilpailu erä 2
1)   Hanna Granbäck               IFKraft                    46,75             
2)   Laura Ström                      IFNykn                    47,69             
3)   Ida Wiklund                       VasaIS                    47,70             
4)   Laura Byström                   IKFalken                 50,48             
5)   Cecilia Huhtala                  IKFalken                  50,76             
     Vera Ståhlstedt                   IFÅsar                     DNS               


F15 80mh
1)   Andrea Rönnskär                IKFalken                 13,13             
2)   Belinda Stenroos                 IFNykn                    13,44             
3)   Thilde Holm                         IFNykn                    14,51             
4)   Johanna Tikkala                  IFKraft                    14,71             
5)   Nora Finholm                       LarsmoIF               16,56             
6)   Emma Haglund                   LarsmoIF                17,77             
7)   Emmi Bengs                        VasaIS                   17,95             
     Charlotta Sandkulla              IFÅsar                     DNS               
     Lova Forsman                      IFDrott                     DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,3
1)   Belinda Stenroos                 IFNykn                    13,44             
2)   Nora Finholm                       LarsmoIF                16,56             
3)   Emma Haglund                     LarsmoIF               17,77             
4)   Emmi Bengs                         VasaIS                   17,95             
     Charlotta Sandkulla                IFÅsar                    DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,8
1)   Andrea Rönnskär                  IKFalken               13,13             
2)   Thilde Holm                           IFNykn                  14,51             
3)   Johanna Tikkala                    IFKraft                   14,71             
     Lova Forsman                        IFDrott                   DNS               


P15 100mh
Loppukilpailu, Tuuli: +0,2
1)   William Westerlund               IFDrott                     17,86             
2)   Jacob Smeds                        IFVom                     18,92             


P15 3-steg
Loppukilpailu
1)   Rännar Michael                   IFVom                     11,18 +1,5          
     11,18  10,89  10,54  11,03  
     +1,5   -0,4   -0,8   -1,1   

2)   Isak Höglund                      IFDrott                      10,23 -0,7          
     10,11  10,23  10,09  10,21  
     +0,2   -0,7   +0,3   -0,5   

3)   Daniel Back                        IFN                             9,12 -0,5          
     x      8,92   8,98   9,12   
            +0,8   -0,4   -0,5   

4)   Jeremias Bengs                 IFKraft                        8,81 -0,2          
     8,81   8,27   8,59   8,73   
     -0,2   -0,7   -0,1   -1,0   

5)   Herman Höglund                IKFalken                    8,38 -0,6          
     8,22   8,38   7,98   7,75   
     +1,0   -0,6   -0,7   -0,5   



F15 3-steg
Loppukilpailu
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  10,36 +0,7          
     10,20  10,36  x      10,11  
     +0,6   +0,7   -1,2   -0,9   

2)   Hanna Back                     IFNykn                     9,20 +0,9          
     9,20   9,15   x      9,16   
     +0,9   +0,9   +0,2   -0,5   

3)   Ana Ciornei                      IFÅsar                    9,13 -1,5          
     7,84   x      9,13   8,88   
     +0,5   +0,4   -1,5   -0,5   

4)   Ida Lärka                         IFKraft                     9,05 -0,8          
     x      x      9,05   8,68   
     +1,1   +0,2   -0,8   -0,5   

5)   Fanny Östman                 IFDrott                     8,34 -1,1          
     x      8,10   8,34   8,16   
     +0,6   +0,4   -1,1   -0,5   

6)   Evelina Österberg            IFVom                     8,20 +0,3          
     8,18   8,20   8,10   -      
     +1,2   +0,3   -0,6          

7)   Emma Fors                      IKFalken                  8,17 -0,3          
     x      x      8,11   8,17   
     +1,1   +0,6   -1,0   -0,3   

8)   Tindra Sundvik                 IFNykn                    7,45 +0,5          
     x      7,45   7,13   -      
     +0,5   +0,5   -1,1          

9)   Fanny Forsman                VasaIS                    6,70 -0,5          
     5,87   6,37   6,70   5,59   
     +1,7   +0,4   -0,5   -0,4   



P15 Slägga
Loppukilpailu
1)   Benjamin Hagman             IKFalken                  23,58             
     x      22,27  23,54  23,58  

2)   Joakim Bäck                      IFNykn                    21,69             
     21,54  21,29  21,25  21,69  

3)   Lucas Nordgren                  IFKraft                   19,22             
     x      x      15,83  19,22  

4)   Xedrick Byskata                  IFÅsar                    17,44             
     14,96  x      16,98  17,44  

5)   Jakob Ehrs                         IFVom                       8,42              
     x      8,21   x      8,42   

     Jon Sundberg                      IFDrott                      DNS               


F15 Slägga
Loppukilpailu
1)   Carolina Granö                   IKFalken                  46,51             
     46,51  45,42  x      x      

2)   Sandra Hongell                   IFÅsar                    35,26             
     x      27,45  35,26  x      

3)   Sofia Hagman                     IKFalken                  32,24             
     32,24  31,62  x      28,67  

4)   Felicia Krook                       IFKraft                     26,42             
     x      26,42  x      24,61  

5)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  25,71             
     22,55  25,71  23,27  25,12  

6)   Teodora Westerlund            IFDrott                     24,91             
     23,44  24,10  24,69  24,91  

7)   Michelle Nyback                  IFNykn                    23,94             
     23,94  x      x      x      

8)   Madelén Penttinen              IFVom                     19,55             
     19,55  16,99  x      x      

9)   Michelle Karlsson                VasaIS                    16,95             
     x      x      16,95  16,75  

     Emmi Parhiala                      IKFalken                  DNS               


P15 1000m gång
Loppukilpailu
1)   Jacob Smeds                      IFVom                     6.23,62           


F15 1000m gång
Loppukilpailu
1)   Teodora Westerlund           IFDrott                    5.16,29           
2)   Chantelle Finne                  IKFalken                  5.33,91           
3)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                6.20,21           
4)   Johanna Tikkala                  IFKraft                    6.34,31           
5)   Hanna Granbäck                 IFKraft                    7.11,09           
6)   Lisa Sundqvist                     IFNykn                   7.17,01           
7)   Emma Vikman                      IFÅsar                    7.38,17           
8)   Ana Ciornei                          IFÅsar                    7.38,41           
9)   Madelén Penttinen                IFVom                   7.57,83           
10)  Julia Enlund                         VasaIS                  8.11,50           
     Fanny Östman                       IFDrott                   DNS               


F/P15 4x800m
Loppukilpailu
1)   IF Kraft                         IFKraft                       10.18,82          
   1) Sebastian Nordberg, 2) Felicia Krook,
   3) Jeremias Bengs, 4) Hanna Granbäck
2)   IK Falken                        IKFalken                  10.43,01          
   1) Jon Wikström, 2) Emma Fors,
   3) Elias Blomqvist, 4) Alicia Björkvik
3)   IF Drott                         IFDrott                       10.49,32          
   1) William Westerlund, 2) Teodora Westerlund,
   3) Edward Wikar, 4) Fanny Östman
4)   IF VOM                           IFVom                    11.23,23          
   1) Jacob Smeds, 2) Linn Österberg,
   3) Jakob Ehrs, 4) Evelina Österberg
5)   IF Nykarlebynejden               IFNykn             11.34,72          
   1) Daniel Back, 2) Laura Ström,
   3) Arvid Nybäck, 4) Hanna Back
6)   IF Åsarna                        IFÅsar                    11.37,37          
   1) Xedrick Byskata, 2) Nicolina Berg,
   3) Vasim Hadri, 4) Janica Hahtokari
     Vasa Idrottssällskap lag1                                  DNS               


H17 800m
Loppukilpailu
1)   Ali Cheraghi                         IKFalken                  2.05,73           
2)   Leonard Markén                   IFVom                     2.07,32           
3)   Johannes Ehrs                     IFVom                     2.12,85           
4)   Johannes Åhman                 IFDrott                     2.16,49           
5)   Rasmus Lerstrand                VasaIS                    2.20,68           
6)   Lucas Hansén                       IFÅsar                    2.27,45           
7)   Ludvig Rönnholm                 IF Kraft                    2.31,71           
8)   William Back                        IFNykn                    2.36,00           
     Utom tävlan:
     Axel Norrbacka                      IKFalken                2.21,64           
     
     Johan Friman                       VasaIS                     DNS               
     Nico Mäenpää                      GamlakIF                 DNS               
     Tommy Huynh                      IFDrott                     DNS               


D17 800m
Loppukilpailu
1)   Nathalie Blomqvist             IKFalken                  2.11,54           
2)   Frida Häggkvist                  IFKraft                     2.24,80           
3)   Sofia Fogström                   VasaIS                    2.24,90           
4)   Suzette Finne                     IKFalken                  2.28,34           
5)   Rebecca Åkerholm             IFDrott                     2.30,48           
6)   Tilde Stråka                        IFNykn                    2.31,57           
7)   Ina Pajunen                        IFÅsar                     2.41,98           
8)   Tindra Jansson                   IFVom                     2.52,62           
     Fanny Rintanen                   IFVom                     DNS               


H17 Stav
Loppukilpailu
1)   Albin Lundberg                   VasaIS                    380               
     380    400    
     o      xxx    

2)   Isak Holm                           IKFalken                  335               
     300    310    320    330    335    340    
     xxo    o      xo     xo     xxo    xxx    

3)   Alexander Björkgren              IFDrott                 240               
     220    240    260    
     o      xxo    xxx    



D17 Stav
Loppukilpailu
1)   Tilda Borgmästars                IKFalken                  280               
     260    280    290    
     o      o      xxx    

2)   Moa Parkkinen                    IFDrott                     250               
     200    210    220    230    240    250    260    
     o      xo     o      o      xo     xo     xxx    

3)   Victoria Myntti                  IFDrott                        240               
     180    190    200    210    220    230    240    250    
     o      xo     o      o      o      xo     xo     xxx    

4)   Alva Åkerholm                    IFDrott                     230               
     200    210    220    230    240    
     o      xo     o      o      xxx    

5)   Sandra Carlsson                  VasaIS                   210               
     180    190    200    210    220    
     o      o      o      xo     xxx    

6)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                        200               
     170    180    190    200    210    
     o      o      o      o      xxx    

7)   Emma Vikman                      IFÅsar                    170               
     130    140    160    170    180    
     o      oo     o      xo     xxx    

     Utom tävlan:
     Hanna Back                       IFNykn                       200               
     130    140    160    170    180    190    200    210    
     o      -o     o      o      o      o      o      xxx    

     Tatjana Sizowa                   IFVom                     DNS    
     Andrea Rönnskär                IKFalken                  DNS


H17 Spjut
Loppukilpailu
1)   Alfons Söderman                  IFDrott                   41,65             
     35,90  41,65  38,20  33,40  

2)   Axel Norrbacka                     IKFalken                32,27             
     27,23  27,87  17,78  32,27  

3)   Steven Portin                        IKFalken                29,41             
     x      29,41  x      x      

4)   Waldemar Markén                  IFVom                  27,86             
     26,02  x      27,86  x      

5)   Younes Elberkennou               VasaIS                25,78             
     25,78  x      x      24,01  

6)   Markus Westerholm               IF Kraft                   6,77              
     x      x      6,77   x      

     Johan Nygård                          IFDrott                   DNS               


D17 Spjut
Loppukilpailu
1)   Elin Källberg                        VasaIS                   47,64             
     44,63  44,17  44,85  47,64  

2)   Wilma Sundqvist                  IFKraft                    42,40             
     37,14  41,68  39,63  42,40  

3)   Wilma Hautamäki                 IKFalken                31,41             
     31,41  29,44  x      29,61  

4)   Nathalie Nyback                  IFNykn                    21,33             
     21,33  20,43  20,73  x      

5)   Jasmine Vikström               LarsmoIF                 20,96             
     18,23  17,03  19,60  20,96  

6)   Ida Backman                      IFDrott                     17,21             
     x      17,15  x      17,21  

7)   Jenna Nystedt                    IFVom                     16,17             
     16,17  x      x      x      

8)   Jenny Broända                    IFÅsar                    15,30             
     x      14,57  15,30  13,86  

     Erica Karlström                    IFNykn                    DNS               




© 2018 - Amptech Oy - Tuloslista 1.1.2.43 - 02.08.2018 12.04.44

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan