Tävlingar - 11.06 - Föreningscup deltävling I Nykarleby

Tävlingsinfo

Datum och klockslagMåndag 11.06 18:00
ArrangörIF Nykarlebynejden
PlatsSkogsvallen, Nykarleby
Avgift0 € / gren el. lag
Anmälan senastFredag 08.06
ON-Line på ÖID:s hemsidan.
E-post: anders.byggmastar@multi.fi
OBS! endast för de föreningar som är anmälda
Kontonummer
BekräftningPå plats
Övrig infoRegler och undantag i föreningscupl cup 1
De som deltar i gång har möjlighet att delta i en annan indviduell gren + stafett. Gången är mixtävling endera pojke eller flicka.


KontaktuppgifterAnders Byggmästar, tfn. 044-425 3581
ResultatserviceUnder tävlingen: 050-553 1250
Efter tävlingen: IFN:s el ÖID:s hemsida
Webbsidahttp://ifn.idrott.fi

Grenar

P-17200m, 3-steg, Kula
F-17200m, 3-steg, Kula
P-15100m, 2000m, Stav, Kula, 4 x 100m
F-15100m, 2000m, Stav, Kula, 4 x 100m
P-1360m, 1000m, Höjd, Spjut, 4 x 100m
F-1360m, 1000m, Höjd, Spjut, 4 x 100m
P-1160m, 1000m, Längd, Diskus, 4 x 50m
F-1160m, 1000m, Längd, Diskus, 4 x 50m

Tidsschema

18.00 F11   60 m
F15 stav
P15 kula
F11 diskus
18.10 P11 60 m
F13 höjd
F11 längd
18.20 F13 60 m
18.30 P13 60 m
18.40 F15 100 m
F15 kula
18.50 P15 100 m
P11 diskus
19.00 D17 200 m
P11 längd
19.10 H17 200 m
P15 stav
D17 kula
19.20 F11 1000 m
P13 höjd
19.30 P11 1000 m
19.40 F13 1000 m
D17 tresteg
F13 spjut
19.50 P13 1000 m
H17 kula
20.00 F15 2000 m
20.10 P15 2000 m
H17 tresteg
P13 spjut
20.20 F11 4 x 50 m
20.30 P11 4 x 50 m
20.40 F13 4 x 100 m
20.50 P13 4 x 100 m
20.55 F15 4 x 100 m
21.00 P15 4 x 100 m  

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
P-17
 200m
 Mäenpää NicoGamlakarleby IF
 Sandvik AntonIF VOM
 Mulders LucasVasa Idrottssällskap
 Björkgren AlexanderIF Drott
 Åhman JohannesIF Drott
 Höglund JosefIK Falken
 Norrbacka AxelIK Falken
 Portin StevenIK Falken
 Asp MattiasVasa Idrottssällskap
 Björkqvist FredrikIF Åsarna
 3-steg
 Pått ChristofferVasa Idrottssällskap
 Lahti RasmusIF Drott
 Cheraghi Ali RezaIK Falken
 Jonatan EnforsIF Åsarna
 Kula
 Ehrs JohannesIF VOM
 Söderman AlfonsIF Drott
 Norrbacka AxelIK Falken
 Tshibangu PrinceVasa Idrottssällskap
F-17
 200m
 Stenroos BelindaIF Nykarlebynejden
 Haglund EmmaLarsmo IF
 Källbacka LinneaIF VOM
 Glasberg MadeleineVasa Idrottssällskap
 Nyman MatildaIF Drott
 Åkerholm AlvaIF Drott
 Åkerholm RebeccaIF Drott
 Suvanto EveliinaIK Falken
 Tuomi Lili-AnnIK Falken
 3-steg
 Back HannaIF Nykarlebynejden
 Österberg EvelinaIF VOM
 Backman IdaIF Drott
 Parkkinen MoaIF Drott
 Finne SuzetteIK Falken
 Backholm FinaVasa Idrottssällskap
 Pajunen InaIF Åsarna
 Sundvik TindraIF Nykarlebynejden
 Kula
 Karlström EricaIF Nykarlebynejden
 Vikström JasmineLarsmo IF
 Sizowa TatjanaIF VOM
 Källberg ElinVasa Idrottssällskap
 Sund LinnVasa Idrottssällskap
 Dahl ChristinaIF Drott
 Borgmästars TildaIK Falken
P-15
 100m
 Lerbacka ValterGamlakarleby IF
 Mäenpää JaniGamlakarleby IF
 Virkkala JereGamlakarleby IF
 Åberg MatiasGamlakarleby IF
 Dway Sel BerLarsmo IF
 Mulders EliasVasa Idrottssällskap
 Björkgren AdrianIF Drott
 Wikar EinarIF VOM
 Myllymäki IvarIF Nykarlebynejden
 2000m
 Rousu JimiGamlakarleby IF
 Back WilliamIF Nykarlebynejden
 Westerlund WilliamIF Drott
 Höglund HermanIK Falken
 Häggman AaronIF VOM
 Markén LeonardIF VOM
 Stav
 Gunnar Malmlund FilipIF Drott
 Nordström AlexanderIF Nykarlebynejden
 Kula
 Biskop KasperGamlakarleby IF
 Bäck JoakimIF Nykarlebynejden
 Hiltunen ViggoLarsmo IF
 Höglund IsakIF Drott
 Smeds JacobIF VOM
 4 x 100m
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
F-15
 100m
 Holm ThildeIF Nykarlebynejden
 Ström LauraIF Nykarlebynejden
 Svenlin MalinLarsmo IF
 Bengs EmmiVasa Idrottssällskap
 Forslund MoaVasa Idrottssällskap
 Siegfrids JannaVasa Idrottssällskap
 Siegfrids ToveVasa Idrottssällskap
 Forsman LovaIF Drott
 Gripenberg TildaIF Drott
 Björkvik AliciaIK Falken
 Byström LauraIK Falken
 Fors EmmaIK Falken
 Hagman SofiaIK Falken
 Nystrand SandraIF Nykarlebynejden
 Ciornei Ana MariaIF Åsarna
 Nyman NeahIF Åsarna
 Saarinen FannyIF Åsarna
 2000m
 Hahtokari JanicaIF Åsarna
 Stråka TildeIF Nykarlebynejden
 Lahti LinaIF Drott
 Finne ChantelleIK Falken
 Jansson TindraIF VOM
 Stav
 Liljeqvist EmiliaIF Nykarlebynejden
 Vikström FeliciaLarsmo IF
 Westerlund TeodoraIF Drott
 Rönnskär AndreaIK Falken
 Carlsson SandraVasa Idrottssällskap
 Vikman EmmaIF Åsarna
 Kula
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 Nyback NathalieIF Nykarlebynejden
 Kackur LinneaLarsmo IF
 Forsman Fanny IngridVasa Idrottssällskap
 Höglund TildaIF Drott
 Granö CarolinaIK Falken
 Hautamäki WilmaIK Falken
 Nystedt JennaIF VOM
 Sandkulla CharlottaIF Åsarna
 4 x 100m
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
P-13
 60m
 Elenius ChristofferIF VOM
 Hietapakka AntonGamlakarleby IF
 Holm OttoGamlakarleby IF
 Kjellbäck NiklasGamlakarleby IF
 Takanen OliverGamlakarleby IF
 Kartalov DanielIF Nykarlebynejden
 Portos CharlesIF Nykarlebynejden
 Hagman BenjaminIK Falken
 Rönnskär ViktorIK Falken
 Grannas OscarIF Drott
 Nylund RufusIF Drott
 Söderström IsacIF Åsarna
 1000m
 Flocco DavinGamlakarleby IF
 Korkatti NanteGamlakarleby IF
 Store ViktorGamlakarleby IF
 Juthbacka BenjaminIF Nykarlebynejden
 Wikblom SanderIF Nykarlebynejden
 Åbro JonasIF Nykarlebynejden
 Ehnvall ValterIK Falken
 Liljeqvist IsakIK Falken
 Sjölund MicoLarsmo IF
 Holmström WilliamIF VOM
 Söderman AlbinIF Drott
 Forsström AntonIF Åsarna
 Höjd
 Heikkilä MiroGamlakarleby IF
 Åbro JonasIF Nykarlebynejden
 Mannström ConradIK Falken
 Berglund HampusIF VOM
 Wiklund AdamIF Drott
 Lövsund AlexIF Åsarna
 Spjut
 Blomqvist AlexanderIF Nykarlebynejden
 Liljeqvist RobinIF Nykarlebynejden
 Byström MaxIK Falken
 Nybacka VilleIK Falken
 Berglund AlbinIF VOM
 Biskop KasperGamlakarleby IF
 Alatalo Sami MikaelIF Drott
 Holmbäck BenjaminIF Åsarna
 4 x 100m
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 Gamlakarleby IF lag 2Gamlakarleby IF
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
F-13
 60m
 Backholm ToraVasa Idrottssällskap
 Ingman FridaIF VOM
 Jansson JuliaIF Nykarlebynejden
 Linqvist ClaraIF Nykarlebynejden
 Boateng PriscillaIF Drott8,588,58
 Backlund JuliaIK Falken
 Nybacka LinaIK Falken
 Brännbacka MalvaLarsmo IF
 Hagnäs HannaLarsmo IF
 Sandberg RebeccaLarsmo IF
 Järndahl JessicaIF Drott
 Ljung TildaIF Drott
 Jakobsson ElinIF Åsarna
 Nyberg WilmaIF Åsarna
 1000m
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Eriksson ElinIF VOM
 Granholm FeliciaIF VOM
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
 Bodbacka YasmineIK Falken
 Björkskog VilmaLarsmo IF
 Björk VeraIK Falken
 Suarez JamiraIF Drott
 Ainasoja EllenIF Åsarna
 Höjd
 Forslund MollyVasa Idrottssällskap
 Kvist ElisabethVasa Idrottssällskap
 Åbrandt ElviraVasa Idrottssällskap
 Nilsson LiviaIF VOM
 Holländer Engla-LieIF Nykarlebynejden
 Semskar MajaIF Nykarlebynejden
 Kock TindraIK Falken
 Björkskog NicolinaLarsmo IF
 Kackur JosefinaLarsmo IF
 Parkkinen AmandaLarsmo IF
 Snellman WilmaLarsmo IF
 Backman MiaIF Drott
 Grannas PalomaIF Drott
 Norrgård AlvaIF Drott
 Wikman MollieIF Drott
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Carlsson EdithVasa Idrottssällskap
 Spjut
 Håkans HannaVasa Idrottssällskap
 Penttinen MadelénIF VOM
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Österberg EmiliaIF VOM
 Hautamäki HildaIK Falken
 Wiik EmmaLarsmo IF
 Enlund NoomiIF Drott
 Lillas EmmaIF Drott
 Nordström KiiraIF Drott
 Holmlund AmandaIF Åsarna
 4 x 100m
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap lag 2Vasa Idrottssällskap
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IK Falken lag 1IK Falken
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 Larsmo IF lag 2Larsmo IF
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IF Drott lag 3IF Drott
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
P-11
 60m
 Furu AntonGamlakarleby IF
 Hägglund AronGamlakarleby IF
 Knutar MarioIF Nykarlebynejden
 Ström JimIF Nykarlebynejden
 Åkerlund PhilipGamlakarleby IF
 Ehrs EliasIF VOM
 Aaltonen EeroVasa Idrottssällskap
 Smulter HaraldVasa Idrottssällskap
 Lindqvist MelvinIK Falken
 Elenius RobinVasa Idrottssällskap
 Backlund VilgotLarsmo IF
 Grannas EmiroIF Drott
 Ljungberg AlexIF Åsarna
 Söderström TedIF Åsarna
 1000m
 Biskop EvertGamlakarleby IF
 Nilsström SamuelIF Nykarlebynejden
 Åkerlund AronGamlakarleby IF
 Åkerlund EliasGamlakarleby IF
 Wikblom EddieIF Nykarlebynejden
 Häggman IivarIF VOM
 Gullberg TheoVasa Idrottssällskap
 Anderssén EmilIK Falken
 Kock ArvidIK Falken
 Jankens FelixIF Drott
 Forsström EmilIF Åsarna
 Längd
 Takanen ThorionGamlakarleby IF
 Mäkelä HugoIF Nykarlebynejden
 Källbacka WalterIF VOM
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Broman AlexanderVasa Idrottssällskap
 Bäck NikolaVasa Idrottssällskap
 Mannström JoarIK Falken
 Hjulfors PaulLarsmo IF
 Furu AlexGamlakarleby IF
 Auvinen MiroIF Drott
 Anton LibäckIF Åsarna
 Lövsund ChristianIF Åsarna
 Strandvall WilliamIF Åsarna
 Diskus
 Eklund BenjaminIF Nykarlebynejden
 Majabacka ConnyIF VOM
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Edström TobiasIK Falken
 Evijoki EinarVasa Idrottssällskap
 Finholm MånsLarsmo IF
 Rönngård BenjaminIF Drott
 4 x 50m
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 Gamlakarleby IF lag 2Gamlakarleby IF
 IF VOM lag 1IF VOM
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap lag 2Vasa Idrottssällskap
 IK Falken lag 1IK Falken
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
F-11
 60m
 Austen DaynaGamlakarleby IF
 Finnilä SointuGamlakarleby IF
 Wiklund MelvaIF Nykarlebynejden
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 Kuoppamaa TinjaIF Nykarlebynejden
 Byström MillaIK Falken
 Elenius FilippaIK Falken
 Björkskog LinnLarsmo IF
 Eklund AlmaLarsmo IF
 Ena FeliciaLarsmo IF
 Granqvist EmiliaLarsmo IF
 Parkkinen MathildaLarsmo IF
 Sundqvist ThildeLarsmo IF
 Svenlin LinaLarsmo IF
 Thylin MeyahLarsmo IF
 Nylund TuvaVasa Idrottssällskap
 Smedlund BiancaIF Drott
 Södergård JuliaIF Drott
 Åhman CarolinaIF Drott
 Nilsson EllieIF VOM
 Öling LovisaIF VOM
 Laurén AngelinaIF Åsarna
 Strandvall JuliaIF Åsarna
 Nygård LouisaIF VOM
 1000m
 Flocco CeciliaGamlakarleby IF
 Hakala MelidaGamlakarleby IF
 Raikula VeronicaGamlakarleby IF
 Hahtokari VilmaIF Åsarna
 Forsman EllinorIF Nykarlebynejden
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden
 Kock EllenIK Falken
 Liljeqvist AgnesIK Falken
 Westerlund JessicaIK Falken
 Snellman MatildaLarsmo IF
 Thylin TildeLarsmo IF
 Byskata MarielaVasa Idrottssällskap
 Auvinen EnniIF Drott
 Skytte AgnesIF Drott
 Käldman MeliaIF VOM
 Markén WinnieIF VOM
 Sigrid KarlströmIF Åsarna
 Längd
 Flocco IsabellaGamlakarleby IF
 Kastrén TessaGamlakarleby IF
 Hahtokari VilmaIF Åsarna
 Nybäck AnnaIF Nykarlebynejden
 Stråka NathalieIF Nykarlebynejden
 Kock IloneIK Falken
 Nybacka EsterIK Falken
 Byggmästar NellieLarsmo IF
 Sandberg NovaLarsmo IF
 Vikström VenlaLarsmo IF
 Lithen LottaVasa Idrottssällskap
 Wallin EllaVasa Idrottssällskap
 Backman LydiaIF Drott
 Björklund ElviraIF Drott
 Norrgård NeaIF Drott
 Segervall MatildaIF Drott
 Svenlin CajsaIF Drott
 Påfs AgnesIF VOM
 Hermans MatildaIF VOM
 Markén SagaIF VOM
 Österberg LinnIF VOM
 Björkfors ElsieIF Åsarna
 Elin HolmIF Åsarna
 Lindqvist VilmaIF Åsarna
 Nyberg EllenIF Åsarna
 Björkgren CarlaIF Drott
 Diskus
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 Bodbacka AnjelicaIK Falken
 Sundelin LeaLarsmo IF
 Svenfelt LydiaLarsmo IF
 Åberg TildaVasa Idrottssällskap
 Grannas WilmaIF Drott
 Peltoniemi ReettaIF Drott
 Slotte SelmaIF Drott
 Norrlin StellaIF VOM
 Holmlund EmiliaIF Åsarna
 4 x 50m
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 Gamlakarleby IF lag 2Gamlakarleby IF
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 Larsmo IF lag 2Larsmo IF
 Larsmo IF lag 3Larsmo IF
 Larsmo IF lag 4Larsmo IF
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IF Drott lag 3IF Drott
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF VOM lag 2IF VOM

Resultat

P11 60 m

  1. Emiro Grannas                         2007 IFDrott              9,42
  2. Anton Furu                               2007 GamlakIF          9,44
  3. Mario Knutar                            2007 IFNykn               9,48
  4. Eeli Bengs                               2008 VasaIS               9,57
  5. Robin Elenius                           2008 VasaIS              9,70
  6. Noel Granholm                                LarsmoIF             9,76
  7. Jim Ström                               2007 IFNykn                 9,93
  8. Harald Smulter                        2007 VasaIS                9,96
  9. Philip Åkerlund                        2008 GamlakIF            9,97
 10. Aron Hägglund                        2008 GamlakIF           9,99
 11. Ted Söderström                      2009 IFÅsarna           10,16
 12. Vilgot Backlund                      2009 LarsmoIF           10,40
 13. Elias Ehrs                              2007 IFVom                10,58
 14. Eero Aaltonen                         2007 VasaIS              10,64
 15. Alex Ljungberg                        2009 IFÅsarna           10,65
 16. Jimmy Böling                                 IFKraft                  11,20
 17. Melvin Lindqvist                      2009 IKFalken            11,38
     Markus Nordström                            IFNykn                 DNS

Erä 1                Tuuli: +0,2

  1. Robin Elenius                            2008 VasaIS                9,70
  2. Aron Hägglund                           2008 GamlakIF           9,99
  3. Vilgot Backlund                         2009 LarsmoIF            10,40
  4. Eero Aaltonen                           2007 VasaIS                10,64
  5. Alex Ljungberg                          2009 IFÅsarna             10,65
     Markus Nordström                             IFNykn                  DNS

Erä 2                Tuuli: +0,4

  1. Anton Furu                              2007 GamlakIF             9,44
  2. Mario Knutar                            2007 IFNykn                9,48
  3. Eeli Bengs                               2008 VasaIS                9,57
  4. Harald Smulter                         2007 VasaIS               9,96
  5. Elias Ehrs                                2007 IFVom               10,58
  6. Melvin Lindqvist                        2009 IKFalken          11,38

Erä 3                Tuuli: +0,7

  1. Emiro Grannas                           2007 IFDrott              9,42
  2. Noel Granholm                                   LarsmoIF           9,76
  3. Jim Ström                                 2007 IFNykn                9,93
  4. Philip Åkerlund                          2008 GamlakIF           9,97
  5. Ted Söderström                         2009 IFÅsarna         10,16
  6. Jimmy Böling                                     IFKraft              11,20

P11 1000 m


  1. Felix Jankens                           2007 IFDrott             3.27,43
  2. Theo Gullberg                           2007 VasaIS            3.31,51
  3. Hugo Nyman                                    IFKraft              3.32,32
  4. Eddie Wikblom                         2007 IFNykn            3.33,48
  5. Emil Forsström                         2007 IFÅsarna         3.33,81
  6. Arvid Kock                               2008 IKFalken           3.34,47
  7. Linus Liljekvist                                 LarsmoIF           3.37,13
  8. Samuel Nilsström                    2007 IFNykn              3.51,05
  9. Emil Anderssén                       2009 IKFalken           3.52,27
 10. Iivar Häggman                         2007 IFVom              3.54,05
 11. Elias Åkerlund                        2010 GamlakIF          3.54,78
 12. Evert Biskop                           2008 GamlakIF          3.55,90
 13. Aron Åkerlund                         2008 GamlakIF          3.57,47

P11 Längd/Pituus

  1. Nikola Bäck                             2008 VasaIS                4.33                
          4,33
              
  2. Paul Hjulfors                           2007 LarsmoIF             4.23                
          4,23
              
  3. Alexander Broman                  2007 VasaIS                3.75                
          3,75
              
  4. Christian Lövsund                   2008 IFÅsarna             3.66                
          3,66
              
  5. Miro Auvinen                         2007 IFDrott                  3.60                
          3,60
              
  6. Hannes Bengs                              IFKraft                    3.45                
          3,45
              
  7. Emil Lindgren                               LarsmoIF                3.30                
          3,30
              
  8. Alex Furu                               2010 GamlakIF              3.24                
          3,24
              
  9. Thorion Takanen                     2008 GamlakIF            3.21                
          3,21
              
 10. Joar Mannström                    2008 IKFalken               3.17                
          3,17
              
 11. Hugo Mäkelä                        2007 IFNykn                  3.13                
          3,13
              
 11. William Strandvall                 2008 IFÅsarna               3.13                
          3,13 
              
 13. Libäck Anton                        2007 IFÅsarna               3.10                
          3,10
              
 14. Milton Nyman                        IFNykn                           2.80                
          2,80
              
 15. Walter Källbacka                  2008 IFVom                    2.49                
          2,49
              

P11 Diskus/Kiekko

  1. Gabriel Eklund                              IFNykn                   21.28
          21,28
  2. Tobias Edström                     2007 IKFalken               20.17
          20,17
  3. Måns Finholm                       2007 LarsmoIF              18.64
          18,64
  4. Benjamin Eklund                   2009 IFNykn                  17.71
          17,71
  5. Felix Juslin                                    IFKraft                    16.67
          16,67
  6. Eelian Berg                                    IFÅsarna                16.42
          16,42
  7. Conny Majabacka                  2007 IFVom                   16.18
          16,18
  8. Jonas Braxén                        2008 VasaIS                   13.22
          13,22
  9. Benjamin Rönngård                2007 IFDrott                  13.02
          13,02
 10. Wilhelm Åkerman                           IFNykn                    9.57
           9,57
     Einar Evijoki                           2008 VasaIS                     DNS
        
Kilpailun ulkopuolella
     Robin Liljeqvist                       2008 IFNykn                    27.84
          27,84

P11 4 x 50 m

  1. Larsmo IF Lag 1                                                       30,86
  2. IF Drott Lag 1                                                           32,14
  3. Vasa Idrottssällskap Lag 1                                       32,45
  4. IF Nykarlebynejden Lag 1                                         32,67
  5. Gamlakarleby IF Lag 1                                             32,86
  6. IF Kraft                                                                      33,09
  7. Vasa Idrottssällskap Lag 2                                        34,28
  8. IF Åsarna Lag 1                                                         34,46
  9. IF VOM Lag 1                                                            35,15
 10. Gamlakarleby IF Lag 2                                             35,47
 11. IF Nykarlebynejden Lag 2                                        35,98
 12. IK Falken Lag 1                                                        38,00

Erä 1                

  1. Vasa Idrottssällskap Lag 2                                        34,28
        Nikola Bäck
        Eero Aaltonen
        Jonas Braxén
        Robin Elenius

  2. Gamlakarleby IF Lag 2                                              35,47
        Aron Åkerlund
        Elias Åkerlund
        Alex Furu
        Philip Åkerlund

  3. IF Nykarlebynejden Lag 2                                         35,98
        Wilhelm Åkerman
        Hugo Mäkelä
        Milton Nyman
        Markus Nordström

  4. IK Falken Lag 1                                                         38,00
        Emil Anderssén
        Melvin Lindqvist
        Joar Mannström
        Tobias Edström


Erä 2                

  1. Larsmo IF Lag 1                                                        30,86
        Måns Finholm
        Linus Liljekvist
        Noel Granholm
        Paul Hjulfors

  2. IF Drott Lag 1                                                            32,14
        Miro Auvinen
        Emiro Grannas
        Felix Jankens
        Miska Isola

  3. Vasa Idrottssällskap Lag 1                                        32,45
        Alexander Broman
        Eeli Bengs
        Theo Gullberg
        Harald Smulter

  4. IF Nykarlebynejden Lag 1                                         32,67
        Jim Ström
        Milo Holländer
        Eddie Wikblom
        Mario Knutar

  5. Gamlakarleby IF Lag 1                                              32,86
        Anton Furu
        Aron Hägglund
        Thorion Takanen
        Evert Biskop

  6. IF Kraft                                                                     33,09
        Hugo Nyman
        Hannes Bengs
        Felix Juslin
        Jimmy Böling

  7. IF Åsarna Lag 1                                                       34,46
        Alex Ljungberg
        Christian Lövsund
        Anton Libäck
        Ted Söderström

  8. IF VOM Lag 1                                                          35,15
        Elias Ehrs
        Iivar Häggman
        Walter Källbacka
        Conny Majabacka


P13 60 m

  1. Anton Hietapakka                      2006 GamlakIF           8,57
  2. Oliver Takanen                          2005 GamlakIF           8,67
  3. Otto Holm                                   2006 GamlakIF          8,74
  4. Oscar Grannas                          2005 IFDrott               8,81
  5. Axel Granbäck                                    IFKraft               8,88
  6. Alex Nyman                                        IFNykn               9,08
  7. Daniel Kartalov                         2006 IFNykn                9,18
  8. Rufus Nylund                            2005 IFDrott                9,24
  9. Aron Skog                                         IFÅsarna             9,33
 10. Kasper Biskop                        2005 GamlakIF             9,39
 10. Isac Söderström                      2005 IFÅsarna             9,39
 12. Benjamin Hagman                   2005 IKFalken             9,40
 13. Kevin Enfors                                     IFÅsarna             9,63
 14. Charles Portos                        2006 IFNykn                 9,71

Erä 1                Tuuli: +1,0

  1. Oliver Takanen                         2005 GamlakIF          8,67
  2. Oscar Grannas                         2005 IFDrott               8,81
  3. Axel Granbäck                                   IFKraft               8,88
  4. Daniel Kartalov                         2006 IFNykn               9,18
  5. Kasper Biskop                          2005 GamlakIF           9,39
  5. Isac Söderström                       2005 IFÅsarna            9,39

Erä 2                Tuuli: 0,0

  1. Anton Hietapakka                     2006 GamlakIF            8,57
  2. Otto Holm                                 2006 GamlakIF            8,74
  3. Alex Nyman                                      IFNykn                 9,08
  4. Rufus Nylund                           2005 IFDrott                 9,24
  5. Aron Skog                                        IFÅsarna              9,33
  6. Benjamin Hagman                   2005 IKFalken              9,40
  7. Kevin Enfors                                    IFÅsarna               9,63
  8. Charles Portos                        2006 IFNykn                  9,71

P13 1000 m


  1. Nante Korkatti                         2005 GamlakIF          3.15,77
  2. Anton Forsström                      2005 IFÅsarna          3.16,36
  3. Albin Söderman                       2005 IFDrott             3.18,29
  4. Oliver Nordberg                                IFKraft             3.18,66
  5. Viktor Store                            2005 GamlakIF          3.28,46
  6. Sander Wikblom                     2008 IFNykn              3.39,17
  7. Mico Sjölund                          2005 LarsmoIF           3.46,94
  8. Valter Ehnvall                         2006 IKFalken           4.10,20
  9. William Holmström                  2005 IFVom              4.22,71
 10. Benjamin Juthbacka             2006 IFNykn              4.27,54
     Isak Liljeqvist                          2005 IKFalken           DNS
     Jonas Åbro                             2006 IFNykn              DNS
     Viktor Krook                                   IFKraft                DNS

P13 Höjd/Korkeus

  1. Hampus Berglund                     2006 IFVom              143
        
        
  2. Jonas Åbro                              2006 IFNykn               135
        
        
  3. Jonathan Risberg                             IFKraft                130
        
        
  4. Conrad Mannström                   2005 IKFalken           130
        
        
  5. Adam Wiklund                         2006 IFDrott                110
        
        
  6. Alex Lövsund                           2006 IFÅsarna             110
        
        
     Miro Heikkilä                            2005 GamlakIF             DNS
        
        

P13 Spjut/Keihäs

  1. Robin Liljeqvist                           2008 IFNykn             31.14
          31,14
  2. Mikael Alatalo Sami                    2006 IFDrott             19.45
          19,45
  3. Elias Enlund                                        IFÅsarna          19.15
          19,15
  4. Alexander Blomqvist                   2006 IFNykn             15.54
          15,54
  5. Max Byström                              2006 IKFalken           14.23
          14,23
  6. Albin Berglund                           2006 IFVom                13.81
          13,81
     Ville Nybacka                           2006 IKFalken               DNS
        

P13 4 x 100 m


  1. Gamlakarleby IF Lag 1                                            54,63
        Oliver Takanen
        Jere Virkkala
        Otto Holm
        Matias Åberg

  2. IF Drott Lag 1                                                          57,90
        Albin Söderman
        Oscar Grannas
        Rufus Nylund
        Mikael Alatalo Sami

  3. IF Kraft                                                                    58,62
        Sebastian Rantamäki
        Jonathan Risberg
        Oliver Nordberg
        Axel Granbäck

  4. IF Nykarlebynejden Lag 1                                    1.01,85
        Charles Portos
        Daniel Kartalov
        Jonas Åbro
        Alex Nyman

  5. IK Falken Lag 1                                                    1.02,80
        Conrad Mannström
        Valter Ehnvall
        Arvid Kock
        Benjamin Hagman

  6. IF Åsarna Lag 1                                                    1.02,91
        Alex Lövsund
        Anton Forsström
        Aron Skog
        Kevin Enfors

  7. IF Nykarlebynejden Lag 2                                    1.09,50
        Elias Renvall
        Robin Liljeqvist
        Alexander Blomqvist
        Benjamin Juthbacka

  8. IF VOM Lag 1                                                      1.11,20
        Hampus Berglund
        Albin Berglund
        William Holmström
        Alex Hermans


P15 100 m

  1. Sebastian Nordberg                           IFKraft            12,21
  2. Ber Dway Sel                            2004 LarsmoIF        12,40
  3. Adrian Björkgren                        2003 IFDrott           12,55
  4. Elias Mulders                            2003 VasaIS            13,01
  5. Noah Skog                                      IFÅsarna            13,37
  6. Einar Wikar                             2003 IFVom               13,44
  7. Matias Åberg                           2005 GamlakIF          14,16
  8. Jere Virkkala                            2005 GamlakIF         14,17
  9. Jani Mäenpää                           2005 GamlakIF        14,33
 10. Philip Gulin                                       IFKraft              14,36
 11. Viktor Rönnskär                       2006 IKFalken          16,10
     Ivar Myllymäki                           2003 IFNykn              DNS
     Valter Lerbacka                         2003 GamlakIF         DNS
     Elias Blomqvist                                   IKFalken          DNS

Erä 1                Tuuli: +0,8

  1. Sebastian Nordberg                           IFKraft             12,21
  2. Ber Dway Sel                            2004 LarsmoIF         12,40
  3. Adrian Björkgren                        2003 IFDrott            12,55
  4. Einar Wikar                              2003 IFVom               13,44
  5. Matias Åberg                           2005 GamlakIF           14,16
  6. Viktor Rönnskär                        2006 IKFalken           16,10
     Valter Lerbacka                         2003 GamlakIF          DNS

Erä 2                Tuuli: +1,1

  1. Elias Mulders                          2003 VasaIS              13,01
  2. Noah Skog                                       IFÅsarna           13,37
  3. Jere Virkkala                           2005 GamlakIF          14,17
  4. Jani Mäenpää                          2005 GamlakIF         14,33
  5. Philip Gulin                                       IFKraft              14,36
     Ivar Myllymäki                          2003 IFNykn               DNS
     Elias Blomqvist                                  IKFalken            DNS

P15 2000 m


  1. Leonard Markén                       2003 IFVom             6.22,35
  2. Aaron Häggman                       2003 IFVom             6.54,96
  3. Jeremias Bengs                               IFKraft              7.09,78
  4. Lucas Hansén                                 IFÅsarna           7.11,23
  5. William Back                           2003 IFNykn              7.15,00
  6. Jimi Rousu                              2005 GamlakIF          7.17,24
  7. Herman Höglund                      2004 IKFalken          7.27,07
  8. William Westerlund                  2004 IFDrott             7.40,04

P15 Stav/Seiväs

  1. Jon Sundberg                                      IFDrott                 260
        
        
     Filip Gunnar Malmlund                   2003 IFDrott               DNS
        
        
     Alexander Nordström                     2004 IFNykn               DNS
        
        

P15 Kula/Kuula

  1. Elias Blomqvist                              IKFalken               10.71
          10,71
  2. Lucas Nordgren                             IFKraft                    9.50
           9,50
  3. Jacob Smeds                        2003 IFVom                    9.35
           9,35
  4. Joakim Bäck                         2004 IFNykn                    9.00
           9,00
  5. Benjamin Holmbäck               2005 IFÅsarna               8.77
           8,77
  6. Viggo Hiltunen                      2004  LarsmoIF               8.56
           8,56
  7. Isak Höglund                        2004 IFDrott                     6.78
           6,78
  8. Edward Wikar                               IFVOM                     6.52
           6,52

P15 4 x 100 m


  1. IF Drott Lag 1                                                        50,49
        Adrian Björkgren
        Isak Höglund
        Jon Sundberg
        Edward Wikar

  2. IF Kraft                                                                 52,86
        Sebastian Nordberg
        Jeremias Bengs
        Philip Gulin
        Lucas Nordgren

 
  3. Gamlakarleby IF Lag 1                                        53,84
        Anton Hietapakka
        Nante Korkatti
        Jani Mäenpää
        Valter Lerbacka
       

  4. IF VOM Lag 1                                                       54,08
        Jacob Smeds
        Aaron Häggman
        Leonard Markén
        Einar Wikar

  5. IF Åsarna Lag 1                                                    54,69
        Benjamin Holmbäck
        Noah Skog
        Erik Åbrandt

  6. IF Nykarlebynejden Lag 1                                     58,65
        Ivar Myllymäki
        Alexander Nordström
        Filip Ahlskog
        Joel Holm

  7. IK Falken Lag 1                                                     58,96
        Viktor Rönnskär
        Max Byström
        Herman Höglund
        Elias Blomqvist


H/M17 200 m

  1. Alexander Björkgren                  2002 IFDrott               23,01
  2. Fredrik Björkqvist                      2002 IFÅsarna            23,14
  3. Steven Portin                            2002 IKFalken            23,55
  4. Mattias Asp                              2001 VasaIS                24,10
  5. Lucas Mulders                           2001 VasaIS              24,12
  6. Johannes Åhman                      2002 IFDrott               24,42
  7. Josef Höglund                           2002 IKFalken            24,54
  8. Anton Sandvik                           2001 IFVom               24,77
  9. Nico Mäenpää                           2002 GamlakIF          28,85
 10. Tommy Huynh                                  IFDrott                29,62
     Plamen Alyoshev                                IFVOM               DNS
     Charlie Portos                                     IFNykn               DNS
Kilpailun ulkopuolella
     Axel Norrbacka                          2002 IKFalken            25,53

Erä 1                Tuuli: +1,3

  1. Steven Portin                           2002 IKFalken            23,55
  2. Mattias Asp                              2001 VasaIS              24,10
  3. Johannes Åhman                      2002 IFDrott              24,42
  4. Josef Höglund                          2002 IKFalken           24,54
  5. Tommy Huynh                                   IFDrott              29,62
     Plamen Alyoshev                                IFVOM             DNS

Erä 2                Tuuli: +0,3

  1. Alexander Björkgren                  2002 IFDrott               23,01
  2. Fredrik Björkqvist                      2002 IFÅsarna            23,14
  3. Lucas Mulders                           2001 VasaIS              24,12
  4. Anton Sandvik                           2001 IFVom               24,77
  5. Nico Mäenpää                           2002 GamlakIF          28,85
     Charlie Portos                                     IFNykn              DNS
Kilpailun ulkopuolella
     Axel Norrbacka                         2002 IKFalken            25,53

H/M17 Tresteg/Kolmiloikka

  1. Enfors Jonatan                        2002 IFÅsarna            12.06 -0,4           
         12,06
              
  2. Rasmus Lahti                         2002 IFDrott                 11.89 -1,4           
         11,89
              
  3. Christoffer Pått                        2001 VasaIS               11.58 -0,1           
         11,58
              
     Plamen Alyoshev                              IFVOM                DNS                
        
        

H/M17 Kula/Kuula

  1. Alfons Söderman                         2001 IFDrott             12.11
          12,11
  2. Younes Elberkennon                           VasaIS               9.40
           9,40
  3. Prince Tshibangu                        2001 VasaIS               9.21
           9,21
  4. Jesper Nyman                                     IFNykn               8.51
           8,51
  5. Axel Norrbacka                          2002 IKFalken             7.42
           7,42
  6. Johannes Ehrs                           2002 IFVom                7.36
           7,36

F/T11 60 m

  1. Tinja Kuoppamaa                       2007 IFNykn                  9,13
  2. Dayna Austen                            2008 GamlakIF              9,16
  3. Angelina Laurén                         2007 IFÅsarna              9,21
  4. Bianca Smedlund                      2007 IFDrott                   9,22
  5. Mathilda Parkkinen                    2007 LarsmoIF              9,48
  6. Lina Svenlin                               2007 LarsmoIF              9,76
  7. Linn Bergström                          2008 IFNykn                  9,78
  8. Louisa Nygård                          2007 IFVom                    9,85
  9. Carolina Åhman                        2007 IFDrott                   9,86
  9. Felicia Ena                               2007 LarsmoIF                9,86
 11. Izabelle Viitasalo                             IFÅsarna                 9,93
 12. Linn Björkskog                       2008 LarsmoIF               10,00
 13. Filippa Elenius                       2008 IKFalken                10,05
 14. Julia Södergård                      2007 IFDrott                   10,08
 15. Sointu Finnilä                          2007 GamlakIF              10,13
 16. Melva Wiklund                        2009 IFNykn                   10,18
 17. Ines Kangas                                    GamlakarlebyIF     10,21
 18. Meyah Thylin                           2007 LarsmoIF              10,40
 19. Ellie Nilsson                             2010 IFVom                  10,52
 20. Tuva Nylund                             2007 VasaIS                 10,81
 20. Thilde Sundqvist                       2008 LarsmoIF             10,81
 22. Jolanda Böling                                 IFKraft                   10,93
 23. Alva Grankulla                                 LarsmoIF               10,94
 24. Julia Strandvall                        2010 IFÅsarna               11,15
 25. Emilia Granqvist                      2008 LarsmoIF               11,55

Erä 1                Tuuli: +1,3

  1. Angelina Laurén                         2007 IFÅsarna             9,21
  2. Lina Svenlin                               2007 LarsmoIF             9,76
  3. Melva Wiklund                           2009 IFNykn               10,18
  4. Ines Kangas                                      GamlakarlebyIF  10,21
  5. Meyah Thylin                            2007 LarsmoIF            10,40
  6. Jolanda Böling                                  IFKraft                 10,93

Erä 2                Tuuli: +1,8

  1. Bianca Smedlund                       2007 IFDrott             9,22
  2. Louisa Nygård                           2007 IFVom               9,85
  3. Felicia Ena                               2007 LarsmoIF            9,86
  4. Linn Björkskog                          2008 LarsmoIF         10,00
  5. Julia Södergård                         2007 IFDrott             10,08
  6. Ellie Nilsson                             2010 IFVom               10,52

Erä 3                Tuuli: NWND

  1. Tinja Kuoppamaa                         2007 IFNykn             9,13
  2. Dayna Austen                             2008 GamlakIF          9,16
  3. Mathilda Parkkinen                      2007 LarsmoIF          9,48
  4. Linn Bergström                            2008 IFNykn              9,78
  5. Izabelle Viitasalo                                 IFÅsarna            9,93
  6. Filippa Elenius                            2008 IKFalken           10,05
  7. Emilia Granqvist                          2008 LarsmoIF         11,55

Erä 4                Tuuli: NWND

  1. Carolina Åhman                         2007 IFDrott              9,86
  2. Sointu Finnilä                            2007 GamlakIF         10,13
  3. Tuva Nylund                              2007 VasaIS            10,81
  3. Thilde Sundqvist                        2008 LarsmoIF         10,81
  5. Alva Grankulla                                  LarsmoIF           10,94
  6. Julia Strandvall                        2010 IFÅsarna            11,15

F/T11 1000 m


  1. Agnes Skytte                             2007 IFDrott              3.34,25
  2. Karlström Sigrid                         2007 IFÅsarna          3.34,46
  3. Winnie Markén                           2008 IFVom             3.36,52
  4. Vilma Hahtokari                         2007 IFÅsarna          3.41,01
  5. Veronica Raikula                        2007 GamlakIF        3.41,63
  6. Julia Åbro                                  2008 IFNykn             3.41,97
  7. Ellen Kock                                2008 IKFalken           3.47,74
  8. Matilda Snellman                      2007 LarsmoIF          3.48,99
  9. Ellinor Forsman                        2010 IFNykn              3.52,44
 10. Tilde Thylin                              2007 LarsmoIF          3.53,61
 11. Wilma Nyman                                  IFKraft               3.54,95
 12. Enni Auvinen                           2008 IFDrott              3.58,41
 13. Melia Käldman                        2007 IFVom               3.59,25
 14. Mariela Byskata                      2007 VasaIS              4.00,25
 15. Melida Hakala                         2009 GamlakIF          4.14,65
 16. Jessica Westerlund                 2009 IKFalken           4.16,68
     Cecilia Flocco                            2007 GamlakIF         DNS

F/T11 Längd/Pituus

  1. Anna Nybäck                             2007 IFNykn               3.78                
          3,78
              
  2. Agnes Påfs                               2007 IFVom                3.75                
          3,75
              
  2. Nellie Byggmästar                     2007 LarsmoIF           3.75                
          3,75
              
  4. Ella Wallin                               2008 VasaIS                3.65                
          3,65
              
  5. Elvira Björklund                       2007 IFDrott                 3.60                
          3,60
              
  6. Lydia Backman                        2008 IFDrott                3.37                
          3,37
              
  7. Venla Vikström                        2007 LarsmoIF            3.34                
          3,34
              
  7. Tessa Kastrén                         2009 GamlakIF           3.34                
          3,34
              
  9. Isabella Flocco                         2009 GamlakIF          3.30                
          3,30
              
 10. Holm Elin                               2007 IFÅsarna             3.28                
          3,28
              
 10. Cajsa Svenlin                           2008 IFDrott              3.28                
          3,28
              
 12. Nea Norrgård                            2007 IFDrott             3.26                
          3,26
              
 12. Matilda Fors                                     IFDrott              3.26                
          3,26
              
 14. Matilda Hermans                       2009 IFVom              3.25                
          3,25
              
 15. Julia Lindell                                       IFÅsarna          3.20                
          3,20
              
 16. Elsie Björkfors                       2007 IFÅsarna             3.18                
          3,18
              
 17. Lotta Lithen                            2008 VasaIS               3.09                
          3,09
              
 18. Linn Österberg                        2007 IFVom               3.06                
          3,06
              
 19. Carla Björkgren                       2009 IFDrott              3.04                
          3,04
              
 20. Lea Snickars                                    IFKraft              3.02                
          3,02
              
 21. Nathalie Stråka                        2008 IFNykn             3.01                
          3,01

 22. Ellen Nyberg                          2008 IFÅsarna            3.00                
          3,00
              
 23. Vilma Lindqvist                       2007 IFÅsarna            2.87                
          2,87
              
 24. Alma Eklund                           2007 LarsmoIF           2.84                
          2,84
              
 25. Saga Markén                           2010 IFVom              2.60                
          2,60
              
 26. Milla Byström                           2009 IKFalken          2.57                
          2,57
              
     Matilda Segervall                       2007 IFDrott            DNS                
        
        
     Vilma Hahtokari                         2007 IFÅsarna         DNS                
        
        
     Nova Sandberg                         2008 LarsmoIF         DNS                
        
        

F/T11 Diskus/Kiekko

  1. Sara Cederholm                          2008 IFNykn            19.02
          19,02
  2. Emilia Holmlund                         2008 IFÅsarna          18.74
          18,74
  3. Wilma Grannas                          2008 IFDrott              16.65
          16,65
  4. Tilda Åberg                                2008 VasaIS             15.65
          15,65
  5. Reetta Peltoniemi                       2008 IFDrott             12.15
          12,15
  6. Elin Bergman                                      IFKraft              11.85
          11,85
  7. Lea Sundelin                            2008 LarsmoIF             9.80
           9,80
  8. Stella Norrlin                            2008 IFVom                  9.47
           9,47
  9. Selma Slotte                            2008 IFDrott                  9.36
           9,36
 10. Siri Ahlskog                                    IFÅsarna                9.24
           9,24
 11. Lydia Svenfelt                          2008 LarsmoIF             7.80
           7,80
 12. Anjelica Bodbacka                   2008 IKFalken              7.41
           7,41

F/T11 4 x 50 m

  1. IF Drott Lag 1                                              31,12
  2. IF Nykarlebynejden Lag 1                           31,54
  3. Larsmo IF Lag 1                                          31,71
  4. IF Åsarna Lag 1                                          31,77
  5. Larsmo IF Lag 2                                         32,73
  6. Gamlakarleby IF Lag 1                               32,90
  7. IF Drott Lag 3                                             33,39
  8. IF VOM Lag 1                                            33,66
  9. Vasa Idrottssällskap Lag 1                        34,06
 10. Larsmo IF Lag 3                                       34,14
 11. IF Nykarlebynejden Lag 2                        35,07
 12. IF Kraft                                                     35,55
 13. IF VOM Lag 2                                           35,84
 14. IK Falken Lag 1                                        36,50
 15. IF Drott Lag 2                                           36,98
 15. IF Åsarna Lag 2                                        36,98
 17. Larsmo IF Lag 4                                        37,34
 18. Gamlakarleby IF Lag 2                              37,78
     IK Falken Lag 2                                            DNS

Erä 1                

  1. Larsmo IF Lag 2                                       32,73
        Matilda Snellman
        Felicia Ena
        Linn Björkskog
        Lea Sundelin

  2. IF Nykarlebynejden Lag 2                         35,07
        Sara Cederholm
        Nathalie Stråka
        Ellinor Forsman
        Melva Wiklund

  3. IF VOM Lag 2                                          35,84
        Stella Norrlin
        Matilda Hermans
        Ellie Nilsson
        Winnie Markén

  4. IF Drott Lag 2                                          36,98
        Julia Södergård
        Carolina Åhman
        Nea Norrgård
        Matilda Fors

  5. Larsmo IF Lag 4                                       37,34
        Thilde Sundqvist
        Nova Sandberg
        Emilia Granqvist
        Alma Eklund


Erä 2                

  1. IF Drott Lag 3                                            33,39
        Lydia Backman
        Enni Auvinen
        Cajsa Svenlin
        Reetta Peltoniemi

  2. IF VOM Lag 1                                           33,66
        Agnes Påfs
        Louisa Nygård
        Linn Österberg
        Melia Käldman

  3. Larsmo IF Lag 3                                        34,14

  4. IF Åsarna Lag 2                                        36,98
        Vilma Lindqvist
        Elsie Björkfors
        Julia Lindell
        Siri Ahlskog

  5. Gamlakarleby IF Lag 2                            37,78
        Isabella Flocco
        Ines Kangas
        Tessa Kastrén
        Melida Hakala

     IK Falken Lag 2                                        DNS
        Agnes Liljeqvist
        Ilone Kock
        Milla Byström
        Anjelica Bodbacka


Erä 3                

  1. IF Drott Lag 1                                           31,12
        Elvira Björklund
        Wilma Grannas
        Agnes Skytte
        Bianca Smedlund

  2. IF Nykarlebynejden Lag 1                        31,54
        Linn Bergström
        Anna Nybäck
        Tinja Kuoppamaa
        Julia Åbro

  3. Larsmo IF Lag 1                                       31,71
        Venla Vikström
        Mathilda Parkkinen
        Lina Svenlin
        Nellie Byggmästar

  4. IF Åsarna Lag 1                                       31,77
        Angelina Laurén
        Vilma Hahtokari
        Elin Holm
        Sigrid Karlström

  5. Gamlakarleby IF Lag 1                            32,90
        Veronica Raikula
        Tessa Kastrén
        Sointu Finnilä
        Dayna Austen

  6. Vasa Idrottssällskap Lag 1                     34,06
        Tilda Åberg
        Tuva Nylund
        Mariela Byskata
        Ella Wallin

  7. IF Kraft                                                   35,55
        Lea Snickars
        Jolanda Böling
        Wilma Nyman
        Elin Bergman

  8. IK Falken Lag 1                                      36,50
        Milla Byström
        Jessica Westerlund
        Filippa Elenius
        Ellen Kock


F/T13 60 m

  1. Priscilla Boateng                         2005 IFDrott            8,27
  2. Hanna Hagnäs                            2005 LarsmoIF        8,85
  3. Wilma Nyberg                             2006 IFÅsarna         8,88
  4. Clarine Mutiganda                               VasaIS            8,90
  5. Malva Brännbacka                       2006 LarsmoIF       8,93
  6. Julia Groop                                         IFKraft              9,01
  7. Elin Jakobsson                          2005 IFÅsarna           9,19
  8. Vilhelmina Sjölind                              IFÅsarna            9,21
  9. Jessica Järndahl                        2005 IFDrott              9,49
 10. Angelina Strandvall                           IFÅsarna           9,56
 11. Julia Jansson                           2006 IFNykn               9,57
 12. Frida Ingman                            2005 IFVom               9,58
 13. Tilda Ljung                               2005 IFDrott               9,59
 14. Julia Backlund                         2006 IKFalken            9,68
 15. Clara Linqvist                           2006 IFNykn              9,69
 16. Tora Backholm                         2006 VasaIS              9,81
 16. Jenna Böling                                    IFKraft                9,81
 18. Julia Ena                                         IFNykn                9,94
 19. Rebecca Sandberg                   2006 LarsmoIF        10,34
     Lina Nybacka                              2005 IKFalken          DNS

Erä 1                Tuuli: -0,1

  1. Hanna Hagnäs                            2005 LarsmoIF         8,85
  2. Jessica Järndahl                         2005 IFDrott             9,49
  3. Angelina Strandvall                              IFÅsarna         9,56
  4. Frida Ingman                              2005 IFVom              9,58
  5. Jenna Böling                                     IFKraft                9,81
     Lina Nybacka                            2005 IKFalken             DNS

Erä 2                Tuuli: -0,2

  1. Malva Brännbacka                    2006 LarsmoIF         8,93
  2. Julia Groop                                      IFKraft                9,01
  3. Elin Jakobsson                        2005 IFÅsarna           9,19
  4. Tilda Ljung                               2005 IFDrott              9,59
  5. Julia Backlund                          2006 IKFalken          9,68
  6. Clara Linqvist                            2006 IFNykn            9,69
  7. Tora Backholm                         2006 VasaIS             9,81

Erä 3                Tuuli: +1,6

  1. Priscilla Boateng                       2005 IFDrott             8,27
  2. Wilma Nyberg                           2006 IFÅsarna          8,88
  3. Clarine Mutiganda                              VasaIS             8,90
  4. Vilhelmina Sjölind                              IFÅsarna           9,21
  5. Julia Jansson                           2006 IFNykn               9,57
  6. Julia Ena                                         IFNykn                 9,94
  7. Rebecca Sandberg                   2006 LarsmoIF         10,34

F/T13 1000 m


  1. Jamira Suarez                             2005 IFDrott            3.29,75
  2. Vilma Björkskog                          2006 LarsmoIF        3.30,98
  3. Felicia Granholm                        2005 IFVom             3.35,90
  4. Tilde Nordman                            2006 VasaIS            3.45,61
  5. Milla Ström                                2005 IFNykn              3.46,66
  6. Vera Björk                                 2005 IKFalken           3.49,88
  7. Ellen Ainasoja                            2006 IFÅsarna         3.50,79
  8. Ellinor Halonen                                   IFKraft             3.54,15
  9. Elin Eriksson                             2006 IFVom              4.17,64

F/T13 Höjd/Korkeus

  1. Engla-Lie Holländer                     2005 IFNykn              140
        
        
  2. Mia Backman                             2005 IFDrott                140
        
        
  2. Elisabeth Kvist                           2006 VasaIS                140
        
        
  2. Molly Forslund                           2006 VasaIS                140
        
        
  5. Nicolina Björkskog                     2005 LarsmoIF             135
        
        
  6. Edith Carlsson                           2005 VasaIS                135
        
        
  7. Amanda Parkkinen                   2005 LarsmoIF              130
        
        
  7. Paloma Grannas                       2005 IFDrott                 130
        
        
  9. Josefina Kackur                       2006 LarsmoIF              130
        
        
 10. Livia Nilsson                           2005 IFVom                   130
        
        
 11. Ronja Ljungberg                     2007 IFÅsarna               125
        
        
 12. Alva Norrgård                        2005 IFDrott                   125
        
        
 13. Wilma Snellman                    2005 LarsmoIF              125
        
        
 14. Elvira Åbrandt                       2006 VasaIS                  120
        
        
 15. Maja Semskar                       2006 IFNykn                  115
        
         
 15. Tindra Kummel                              IFKraft                   115
        
        
 17. Yasmine Bodbacka               2006 IKFalken              115
        
        
     Tindra Kock                             2006 IKFalken             DNS
        
        
     Mollie Wikman                         2006 IFDrott               DNS
        
        

F/T13 Spjut/Keihäs

  1. Emma Lillas                               2005 IFDrott             27.59
          27,59
  2. Malin Cederholm                         2006 IFNykn           26.23
          26,23
  3. Kiira Nordström                           2005 IFDrott            21.92
          21,92
  4. Madelén Penttinen                      2006 IFVom             21.50
          21,50
  5. Noomi Enlund                             2005 IFDrott             19.15
          19,15
  6. Mathilda Westermark                          IFKraft              17.96
          17,96
  7. Hilda Hautamäki                         2006 IKFalken          16.91
          16,91
  8. Hanna Håkans                           2006 VasaIS             16.63
          16,63
  9. Amanda Holmlund                      2006 IFÅsarna         14.58
          14,58
 10. Emilia Österberg                        2006 IFVom            13.92
          13,92
 11. Emma Wiik                               2006 LarsmoIF         13.78
          13,78
 12. Filippa Kaitfors                                  IFDrott              11.20
          11,20 

F/T13 4 x 100 m

  1. IF Drott Lag 1                                            56,65
  2. IF Åsarna Lag 1                                        58,98
  3. IF Nykarlebynejden Lag 1                         59,54
  4. Vasa Idrottssällskap Lag 1                       59,64
  5. Larsmo IF Lag 1                                    1.00,72
  6. Larsmo IF Lag 2                                    1.01,30
  7. IF Kraft                                                  1.01,35
  8. Vasa Idrottssällskap Lag 2                    1.01,37
  9. IF Drott Lag 2                                        1.02,59
 10. IF VOM Lag 1                                       1.02,78
 11. IK Falken Lag 1                                    1.03,44
 12. IF Drott Lag 3                                       1.04,26
 13. IF Nykarlebynejden Lag 2                    1.09,23

Erä 1                

  1. Larsmo IF Lag 2                                      1.01,30
        Josefina Kackur
        Emma Wiik
        Wilma Snellman
        Nicolina Björkskog

  2. Vasa Idrottssällskap Lag 2                      1.01,37
        Elvira Åbrandt
        Tilde Nordman
        Iina Länttä
        Clarine Mutiganda

  3. IF Drott Lag 2                                          1.02,59
        Jessica Järndahl
        Mollie Wikman
        Alva Norrgård
        Paloma Grannas

  4. IF Drott Lag 3                                          1.04,26
        Noomi Enlund
        Kiira Nordström
        Tilda Ljung
        Filippa Kaitfors

  5. IF Nykarlebynejden Lag 2                       1.09,23
        Julia Ena
        Julia Jansson
        Maja Semskar
        Mindy Penttinen


Erä 2                

  1. IF Drott Lag 1                                            56,65
        Jamira Suarez
        Mia Backman
        Emma Lillas
        Priscilla Boateng

  2. IF Åsarna Lag 1                                         58,98
        Vilhelmina Sjölind
        Elin Jakobsson
        Ronja Ljungberg
        Wilma Nyberg

  3. IF Nykarlebynejden Lag 1                          59,54
        Clara Linqvist
        Engla-Lie Holländer
        Malin Cederholm
        Milla Ström

  4. Vasa Idrottssällskap Lag 1                          59,64
        Hanna Håkans
        Molly Forslund
        Elisabeth Kvist
        Lina Lithén

  5. Larsmo IF Lag 1                                      1.00,72
        Vilma Björkskog
        Malva Brännbacka
        Amanda Parkkinen
        Hanna Hagnäs

  6. IF Kraft                                                    1.01,35
        Julia Groop
        Tindra Kummel
        Jenna Böling
        Mathilda Westermark

  7. IF VOM Lag 1                                         1.02,78
        Livia Nilsson
        Madelén Penttinen
        Emilia Österberg
        Frida Ingman

  8. IK Falken Lag 1                                      1.03,44
        Hilda Hautamäki
        Yasmine Bodbacka
        Vera Björk
        Julia Backlund


F/T15 100 m

  1. Janna Siegfrids                        2003 VasaIS            13,60
  2. Alicia Björkvik                          2004 IKFalken          13,72
  3. Lova Forsman                          2003 IFDrott             13,77
  4. Laura Ström                             2004 IFNykn             13,95
  5. Thilde Holm                             2004 IFNykn              14,16
  6. Ana-Maria Ciornei                    2003 IFÅsarna          14,29
  7. Sandra Nystrand                      2004 IFNykn             14,33
  8. Ida Lärka                                         IFKraft                14,36
  9. Malin Svenlin                           2004 LarsmoIF          14,53
 10. Mirjam Bamm                                 IFVOM               14,60
 11. Tove Siegfrids                        2004 VasaIS              14,63
 12. Laura Byström                       2003 IKFalken            14,70
 12. Emma Fors                            2004 IKFalken           14,70
 14. Fanny Saarinen                     2004 IFÅsarna           15,45
 15. Sofia Hagman                        2003 IKFalken           15,81
     Moa Forslund                          2003 VasaIS               DNS
     Tilda Gripenberg                      2003 IFDrott               DNS
     Emmi Bengs                            2004 VasaIS               DNS

Erä 1                Tuuli: +1,2

  1. Alicia Björkvik                            2004 IKFalken          13,72
  2. Lova Forsman                            2003 IFDrott             13,77
  3. Sandra Nystrand                        2004 IFNykn             14,33
  4. Mirjam Bamm                                   IFVOM              14,60
  5. Fanny Saarinen                         2004 IFÅsarna           15,45
     Emmi Bengs                              2004 VasaIS              DNS

Erä 2                Tuuli: +1,0

  1. Janna Siegfrids                         2003 VasaIS              13,60
  2. Laura Ström                             2004 IFNykn               13,95
  3. Thilde Holm                              2004 IFNykn               14,16
  4. Laura Byström                          2003 IKFalken            14,70
  5. Sofia Hagman                           2003 IKFalken            15,81
     Moa Forslund                            2003 VasaIS               DNS
     Tilda Gripenberg                        2003 IFDrott                DNS

Erä 3                Tuuli: +0,4

  1. Ana-Maria Ciornei                      2003 IFÅsarna           14,29
  2. Ida Lärka                                          IFKraft               14,36
  3. Malin Svenlin                            2004 LarsmoIF           14,53
  4. Tove Siegfrids                           2004 VasaIS              14,63
  5. Emma Fors                              2004 IKFalken            14,70

F/T15 2000 m


  1. Teodora Westerlund                 2004 IFDrott            7.30,21
  2. Tilde Stråka                            2005 IFNykn            7.30,78
  3. Hanna Granbäck                             IFKraft             7.50,84
  4. Tindra Jansson                       2004 IFVom              8.04,60
  5. Chantelle Finne                      2004 IKFalken           8.19,60
     Lina Lahti                               2003 IFDrott              DNS
     Felicia Krook                                  IFKraft              DNS

F/T15 Stav/Seiväs

  1. Andrea Rönnskär                       2003 IKFalken             300
        
        
  2. Felicia Vikström                        2004 LarsmoIF              260
        
        
  3. Sandra Carlsson                        2003 VasaIS                220
        
        
  4. Emilia Liljeqvist                          2006 IFNykn                200
        
        
  5. Mollie Wikman                           2006 IFDrott                170
        
        
  6. Emma Vikman                          2003 IFÅsarna              150
        
        
     Matilde Helsing                                    IFVOM               DNS
        
        

F/T15 Kula/ Kuula

  1. Johanna Tikkala                                    IFKraft             12.02
          12,02
  2. Wilma Hautamäki                         2003 IKFalken            9.75
           9,75
  3. Emmi Parhiala                                      IKFalken             9.72
           9,72
  4. Ingrid Forsman Fanny                  2003 VasaIS               9.53
           9,53
  5. Charlotta Sandkulla                     2004 IFÅsarna             9.50
           9,50
  6. Erica Åminne                                     IFÅsarna                9.24
           9,24
  7. Michelle Nyback                       2003 IFNykn                   7.59
           7,59
  8. Tilda Höglund                           2004 IFDrott                    7.44
           7,44
  9. Linnea Kackur                         2005 LarsmoIF                  6.50
           6,50
 10. Jenna Nystedt                        2004 IFVom                   6.35
           6,35
     Nathalie Nyback                      2003 IFNykn                   DNS
        
     Carolina Granö                        2003 IKFalken                DNS
        
     Sandra Hongell                               IFÅsarna                DNS
        

F/T15 4 x 100 m


  1. Vasa Idrottssällskap Lag 1                      53,46
        Tove Siegfrids
        Janna Siegfrids
        Wilma Honkakangas
        Ida Wikström

  2. IF Drott Lag 1                                          55,38
        Lova Forsman
        Tilda Gripenberg
        Tilda Höglund

  3. IF Åsarna Lag 1                                      55,83
        Emma Vikman
        Charlotta Sandkulla
        Neah Nyman
        Ana-Maria Ciornei

  4. IF Nykarlebynejden Lag 1                       55,85
        Lisa Sundqvist
        Laura Ström
        Sandra Nystrand
        Thilde Holm

  5. IF VOM Lag 1                                          56,60
        Mirjam Bamm
        Jenna Nystedt
        Henna Torrkulla
        Tindra Jansson

  6. IF Kraft                                                    56,96
        Ida Lärka
        Johanna Tikkala
        Clara Holmberg
        Hanna Granbäck

  7. IK Falken Lag 1                                       57,84
        Alicia Björkvik
        Chantelle Finne
        Emma Fors
        Sofia Hagman

     IK Falken Lag 2                                        DNS

D/N17 200 m

  1. Madeleine Glasberg                    2001 VasaIS           25,46
  2. Rebecca Åkerholm                     2001 IFDrott             27,29
  3. Linnea Källbacka                        2003 IFVom             27,95
  4. Belinda Stenroos                        2003 IFNykn            28,10
  5. Matilda Nyman                            2002 IFDrott            28,81
  6. Eveliina Suvanto                         2002 IKFalken         29,37
  7. Natalie Stenlund                                IFKraft               29,86
  8. Emma Haglund                         2004 LarsmoIF          30,07
  9. Amanda Hansén                                IFÅsarna           32,51
     Alva Åkerholm                           2001 IFDrott               DNS

Erä 1                Tuuli: +1,4

  1. Madeleine Glasberg                    2001 VasaIS           25,46
  2. Belinda Stenroos                        2003 IFNykn            28,10
  3. Matilda Nyman                           2002 IFDrott             28,81
  4. Natalie Stenlund                                 IFKraft              29,86
     Alva Åkerholm                           2001 IFDrott               DNS

Erä 2                Tuuli: +2,3

  1. Rebecca Åkerholm                      2001 IFDrott             27,29
  2. Linnea Källbacka                        2003 IFVom              27,95
  3. Eveliina Suvanto                         2002 IKFalken          29,37
  4. Emma Haglund                          2004 LarsmoIF          30,07
  5. Amanda Hansén                                IFÅsarna            32,51

D/N17 Tresteg/Kolmiloikka

  1. Ina Pajunen                               2001 IFÅsarna          10.76 +0,2           
         10,76
              
  2. Ida Backman                             2002 IFDrott              10.10 +1,1           
         10,10
              
  3. Fina Backholm                          2002 VasaIS             10.02 -1,4           
         10,02
              
  4. Suzette Finne                           2002 IKFalken            8.95 -0,3           
          8,95
              
  5. Moa Parkkinen                         2002 IFDrott               8.59 -0,4           
          8,59
              
  6. Evelina Österberg                     2003 IFVom               8.43 -0,2           
          8,43
          -1,5
  7. Tindra Sundvik                          2003 IFNykn              7.70 -0,1           
          7,70
              
  8. Ida Svedman                                     IFKraft                7.58 -1,5           
          7,58
              
     Hanna Back                             2003 IFNykn                DNS                
        
       
                
        
D/N17 Kula/Kuula

  1. Linn Sund                               2001 VasaIS              14.35
          14,35
  2. Elin Källberg                           2002 VasaIS              11.73
          11,73
  3. Erica Karlström                      2002 IFNykn                 9.90
           9,90
  4. Tilda Borgmästars                  2001 IKFalken             9.68
           9,68
  5. Christina Dahl                        2002 IFDrott                 8.75
           8,75
  6. Tatjana Sizowa                      2002 IFVom                 7.80
           7,80
  7. Jasmine Vikström                  2002 LarsmoIF            7.66
           7,66 
  8. Elina Juslin                                    IFKraft                  7.32
           7,32
  9. Jenny Broända                              IFÅsarna              7.18
           7,18

Slutpoäng 2018

  1. IF Drott                       13377 p
  2. IF Åsarna                   10719 p
  3. IF Nykarlebynejden      9853 p
  4. IK Falken                      9510 p
  5. Vasa IS                         9474 p
  6. IF VOM                         9239 p
  7. IF Kraft                         8878 p
  8. Larsmo IF                     6644 p
  9. Gamlakarleby F            4672 p

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan