Tävlingar - 04.08 - Knattefinalen 9-13 Vasa 4-5.8

Tävlingsinfo

Datum och klockslagLördag 04.08 12:00
ArrangörVasa Idrottssällskap
PlatsKarlsplan, Vasa
Avgift3 € / gren
Anmälan senastTisdag 31.07
ON-Line på ÖIDs hemsida. Efteranmälan:
KontonummerAktia FI04 4970 1040 0408 63
Bekräftning

I fältgrenar: på tävlingsplatsen före grenens start
I löpningar: senast 60 min före grenens start med X på anslagstavlan och senast 30 minuter före första grenen för dagen

Övrig infoOBS: Efteranm: 6 € / gren senast 2.8 kl. 11.00
Inga efteranmälningar på plats tas emot!

Det är tillåtet att delta i två (2) grenar per dag
Bekräftningarna görs:
- i fältgrenar: på tävlingsplatsen före grenens start
- i löpningarna: senast 60 min före grenens start med ett kryss på startlistorna som finns på anslagstavalan.
- och senast 30 minuter före första grenen för dagen.

Överdomare: Kent Söderlund

 

 

 

KontaktuppgifterMikael Rönnkvist, mikael.ronnkvist@yrkesakademin.fi
050-5575192
Resultatservice
Webbsidahttp://www

Grenar

Dag 1
P-1360m, 200mh, 1000m, Höjd, Kula, Spjut
F-1360m, 200mh, 1000m, Stav, Längd, Kula, Slägga
P-1260m, 200mh, 1000m, Höjd, Kula, Spjut
F-1260m, 200mh, 1000m, Stav, Längd, Kula, Slägga
P-1160m, 1000m, Stav, Längd, Diskus, Slägga
F-1160m, 1000m, Höjd, Kula, Diskus
P-1060m, 1000m, Stav, Längd, Diskus, Slägga
F-1060m, 1000m, Höjd, Kula, Diskus
P-940m, 1000m, Höjd, Diskus
F-940m, 1000m, Höjd, Diskus
Dag 2
P-13200m, 60mh, Stav, Längd, Diskus, Slägga, 2000m g
F-13200m, 60mh, Höjd, Diskus, Spjut, 2000m g
P-12200m, 60mh, Stav, Längd, Diskus, Slägga, 2000m g
F-12200m, 60mh, Höjd, Diskus, Spjut, 2000m g
P-11150m, 60mh, Höjd, Kula, Spjut, 1000m g
F-11150m, 60mh, Stav, Längd, Slägga, Spjut, 1000m g
P-10150m, 60mh, Höjd, Kula, Spjut, 1000m g
F-10150m, 60mh, Stav, Längd, Slägga, Spjut, 1000m g
P-9Längd, Kula, Spjut, 600m g
F-9Längd, Kula, Spjut, 600m g

Tidsschema

Knattefinalen   lö 4.8.2018 kl. 12:00 på Karlsplan i Vasa

UPPDATETRAT TIDSSCHEMA

12:00	40 m	F09	Löpbanan
12:00	Kula	F10	Ring 1, 2 kg
12:00	Kula	F11	Ring 1, 2 kg
12:00	Längd	P11	Hoppgrop 1
12:00	Slägga	F12	Karlsplan, 2,5 kg
12:00	Slägga	F13	Karlsplan, 2,5 kg
12:00	Höjd	P12	Hopplats 1
12:00	Höjd	P13	Hopplats 1
12:15	40 m	P09	Löpbanan
12:25	Höjd	F09	Hopplats 2
12:30	60 m	P10	Löpbanan
12:35	Stav	F12	Framför huvudläkt.
12:35	Stav	F13	Framför huvudläkt.
12:35	60 m	P11	Löpbanan
12:40	60 m	F10	Löpbanan
12:40	Slägga	P10	Karlsplan, 2,5 kg
12:40	Slägga	P11	Karlsplan, 2,5 kg
12:50	60 m	F11	Löpbanan
13:00	Längd	P10	Hoppgrop 1
13:00	60 m	P12	Löpbanan
13:05	60 m	P13	Löpbanan
13:15	60 m	F12	Löpbanan
13:15	Diskus	P09	Diskusring, 600 gr
13:20	Höjd	F10	Hopplats 1
13:20	Höjd	F11	Hopplats 1
13:25	60 m	F13	Löpbanan
13:25	Kula	P12	Ring 1, 3 kg
13:25	Kula	P13	Ring 1, 3 kg
13:45	Längd	F12	Hoppgrop 1
13:50	Stav	P10	Framför huvudläkt.
13:50	Stav	P11	Framför huvudläkt.
14:00	Diskus	F09	Diskusring, 600 gr
14:15	Höjd	P09	Hopplats 2
14:25	200mh	F12	Löpbanan
14:25	200mh	F13	Löpbanan
14:35	Kula	F12	Ring 1, 2,5 kg
14:35	Kula	F13	Ring 1, 2,5 kg
14:40	200mh	P12	Löpbanan
14:40	200mh	P13	Löpbanan
14:45	Diskus	F10	Diskusring, 600 gr
14:45	Diskus	F11	Diskusring, 600 gr
14:50	1000m	F09	Löpbanan
15:00	1000m	P10	Löpbanan
15:00	1000m	P11	Löpbanan
15:05	Längd	F13	Hoppgrop 1
15:10	1000m	P09	Löpbanan
15:20	1000m	F12	Löpbanan
15:30	Spjut	P12	Från söder, 400 gr
15:30	Spjut	P13	Från söder, 400 gr
15:40	1000m	F10	Löpbanan
15:40	1000m	F11	Löpbanan
15:45	Diskus	P10	Diskusring, 600 gr
15:45	Diskus	P11	Diskusring, 600 gr
16:00	1000m	F13	Löpbanan
16:10	1000m	P12	Löpbanan
16:10	1000m	P13	Löpbanan


Knattefinalen   sö 5.8.2018 kl. 12:00 på Karlsplan i Vasa

UPPDATERAT  TIDSSCHEMA

12:00	Längd	F09	Hoppgrop 1
12:00	60 mh	F10	Löpbanan, 60 cm
12:00	Slägga	F10	Karlsplan, 2,5 kg
12:00	Slägga	F11	Karlsplan, 2,5 kg
12:00	Höjd	F12	Hopplats 1
12:00	Höjd	F13	Hopplats 1
12:00	Spjut	P09	Från söder, 400 g
12:00	Stav	P12	Framför huvudläkt.
12:00	Stav	P13	Framför huvudläkt.
12:10	60 mh	F11	Löpbanan, 60 cm
12:15	60 mh	P10	Löpbanan, 60 cm
12:20	60 mh	P11	Löpbanan, 60 cm
12:30	Kula	P10	Ring 1, 2,5 kg
12:30	Kula	P11	Ring 1, 2,5 kg
12:35	60 mh	P12	Löpbanan, 76,2 cm
12:40	60 mh	P13	Löpbanan, 76,2 cm
12:50	Spjut	F10	Från söder, 400 g
12:50	Spjut	F11	Från söder, 400 g

13:00	60 mh	F12	Löpbanan, 76,2 cm
13:05	60 mh	F13	Löpbanan, 76,2 cm
13:15	Längd	P09	Hoppgrop 1
13:15	Slägga	P12	Karlsplan, 3.0 kg
13:15	Slägga	P13	Karlsplan, 3.0 kg
13:25	Kula	F09	Ring 1, 2,0 kg
13:55	Spjut	P10	Från söder, 400 g
13:55	Spjut	P11	Från söder, 400 g

14:05	150 m	F10	Löpbanan
14:05	Diskus	F12	Diskusring, 600 g
14:05	Diskus	F13	Diskusring, 600 g
14:10	Längd	P12	Hoppgrop 1
14:10	Längd	P13	Hoppgrop 1
14:15	150 m	F11	Löpbanan
14:30	Stav	F10	Framför huvudläkt.
14:30	Stav	F11	Framför huvudläkt.
14:40	Spjut	F09	Från söder, 400 g
14:40	150 m	P10	Löpbanan
14:40	150 m	P11	Löpbanan

15:00	200 m	F12	Löpbanan
15:00	Kula	P09	Ring 1, 2,0 kg
15:05	200 m	F13	Löpbanan
15:15	Höjd	P10	Hopplats 1
15:15	Höjd	P11	Hopplats 1
15:15	200 m	P12	Löpbanan
15:20	Längd	F10	Hoppgrop 1
15:20	Längd	F11	Hoppgrop 1
15:25	200 m	P13	Löpbanan
15:40	Spjut	F12	Från söder, 400 g
15:40	Spjut	F13	Från söder, 400 g
15:40	Diskus	P12	Diskusring, 750 g
15:40	Diskus	P13	Diskusring, 750 g
15:45	600m g	F09	Löpbanan
15:45	600m g	P09	Löpbanan

16:00	1000m g F10	Löpbanan
16:00	1000m g F11	Löpbanan
16:00	1000m g P10	Löpbanan
16:00	1000m g P11	Löpbanan
16:30	2000m g F12	Löpbanan
16:30	2000m g F13	Löpbanan
16:30	2000m g P12	Löpbanan
16:30	2000m g P13	Löpbanan

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
P-13
 200m
 Holmbäck BenjaminIF Åsarna
 Anttila ArturGamlakarleby IF
 Biskop KasperGamlakarleby IF
 Kjellbäck NiklasGamlakarleby IF
 Mäenpää JaniGamlakarleby IF
 Store ViktorGamlakarleby IF
 Åberg MatiasGamlakarleby IF
 Paulin KevinIF Femman
 Sabel AntonIF Femman
 Heikkilä MiroGamlakarleby IF
 60m
 Anton RännarIF VOM
 Heikkilä MiroGamlakarleby IF
 Kjellbäck NiklasGamlakarleby IF
 Åberg MatiasGamlakarleby IF
 Paulin KevinIF Femman
 Hakala NicoIF Femman
 Sabel AntonIF Femman
 Nylund RufusIF Drott
 60mh
 Kjellbäck NiklasGamlakarleby IF
 Grannas OscarIF Drott10,39
 200mh
 Grannas OscarIF Drott36,07
 Kjellbäck NiklasGamlakarleby IF
 Söderman AlbinIF Drott
 1000m
 Heikkilä MiroGamlakarleby IF
 Mäenpää JaniGamlakarleby IF
 Store ViktorGamlakarleby IF
 Paulin KevinIF Femman
 Sabel AntonIF Femman
 Söderman AlbinIF Drott3.18,29
 Höjd
 Biskop KasperGamlakarleby IF
 Grannas OscarIF Drott
 Stav
 Söderman AlbinIF Drott180
 Längd
 Anton RännarIF VOM
 Anttila ArturGamlakarleby IF
 Biskop KasperGamlakarleby IF
 Åberg MatiasGamlakarleby IF
 Paulin KevinIF Femman
 Grannas OscarIF Drott4,77
 Hakala NicoIF Femman
 Söderman AlbinIF Drott4,16
 Kula
 Hagman BenjaminIK Falken
 Holmbäck BenjaminIF Åsarna
 Bergström JoelIF Nykarlebynejden
 Nylund RufusIF Drott
 Diskus
 Hagman BenjaminIK Falken
 Holmbäck BenjaminIF Åsarna
 Sabel AntonIF Femman
 Slägga
 Hagman BenjaminIK Falken
 Spjut
 Holmbäck BenjaminIF Åsarna
 2000m g
F-13
 200m
 Boateng PriscillaIF Drott
 Suarez JamiraIF Drott
 Groop JuliaIF Kraft Friidrott
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
 Karlsson CiiaIF Femman
 Stråka TildeIF Nykarlebynejden
 Korhonen EmmaIF Femman
 Holländer Engla-LieIF Nykarlebynejden
 Hassila NeaIF Drott
 60m
 Boateng PriscillaIF Drott8,278,27
 Suarez JamiraIF Drott
 Klemets HopeKaskö IK
 Jakobsson ElinIF Åsarna
 Groop JuliaIF Kraft Friidrott
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
 Lindberg HannaIF Femman
 Karlsson CiiaIF Femman8,648,64
 Holländer Engla-LieIF Nykarlebynejden
 60mh
 Fogde ElizabethMalax IF
 Lindberg HannaIF Femman
 Stråka TildeIF Nykarlebynejden
 Carlsson EdithVasa Idrottssällskap
 Backman MiaIF Drott
 200mh
 Stråka TildeIF Nykarlebynejden
 Fogde ElizabethMalax IF
 Backman MiaIF Drott
 1000m
 Suarez JamiraIF Drott
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
 Stråka TildeIF Nykarlebynejden
 Korhonen EmmaIF Femman
 Hassila NeaIF Drott
 Höjd
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
 Fogde ElizabethMalax IF
 Korhonen EmmaIF Femman
 Carlsson EdithVasa Idrottssällskap
 Holländer Engla-LieIF Nykarlebynejden
 Backman MiaIF Drott
 Stav
 Carlsson EdithVasa Idrottssällskap
 Längd
 Klemets HopeKaskö IK
 Jakobsson ElinIF Åsarna
 Fogde ElizabethMalax IF
 Lindberg HannaIF Femman
 Karlsson CiiaIF Femman
 Carlsson EdithVasa Idrottssällskap
 Backman MiaIF Drott
 Hassila NeaIF Drott
 Kula
 Lillas EmmaIF Drott
 Groop JuliaIF Kraft Friidrott
 Korhonen EmmaIF Femman
 Diskus
 Stoor IdaIF Femman
 Österberg CeciliaIF Femman
 Lillas EmmaIF Drott
 Groop JuliaIF Kraft Friidrott
 Lindberg HannaIF Femman
 Slägga
 Lillas EmmaIF Drott
 Holländer Engla-LieIF Nykarlebynejden
 Spjut
 Stoor IdaIF Femman
 Suarez JamiraIF Drott
 Österberg CeciliaIF Femman
 Lillas EmmaIF Drott
 Hassila NeaIF Drott
 2000m g
P-12
 200m
 Forsell ValterGamlakarleby IF
 Holm OttoGamlakarleby IF
 Alatalo Sami MikaelIF Drott
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 60m
 Forsell ValterGamlakarleby IF
 Hietapakka AntonGamlakarleby IF
 Holm OttoGamlakarleby IF
 Alatalo Sami MikaelIF Drott
 Nordberg OliverIF Kraft Friidrott
 Blomqvist JoelIF Fyren
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 60mh
 Jokiranta VilleKaskö IK
 200mh
 Jokiranta VilleKaskö IK
 1000m
 Wikblom MelkerIF Nykarlebynejden
 Åbro JonasIF Nykarlebynejden
 Nordberg OliverIF Kraft Friidrott
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 Höjd
 Berglund HampusIF VOM
 Åbro JonasIF Nykarlebynejden
 Stav
 Lövsund AlexIF Åsarna
 Längd
 Jokiranta VilleKaskö IK
 Forsell ValterGamlakarleby IF
 Hietapakka AntonGamlakarleby IF
 Holm OttoGamlakarleby IF
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 Kula
 Berglund HampusIF VOM
 Diskus
 Alatalo Sami MikaelIF Drott
 Lövsund AlexIF Åsarna
 Blomqvist JoelIF Fyren
 Slägga
 Blomqvist JoelIF Fyren
 Spjut
 Jokiranta VilleKaskö IK
 Alatalo Sami MikaelIF Drott
 Blomqvist JoelIF Fyren
 2000m g
F-12
 200m
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Westermark MathildaIF Kraft Friidrott
 Karls FannyMalax IF
 Nyberg WilmaIF Åsarna
 Strandvall AngelinaIF Åsarna
 Linqvist ClaraIF Nykarlebynejden
 60m
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Westermark MathildaIF Kraft Friidrott
 Karls FannyMalax IF
 Linqvist ClaraIF Nykarlebynejden
 60mh
 Nyberg WilmaIF Åsarna
 Åbrandt ElviraVasa Idrottssällskap
 Strandvall AngelinaIF Åsarna
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Linqvist ClaraIF Nykarlebynejden
 Björkskog VilmaLarsmo IF
 200mh
 Åbrandt ElviraVasa Idrottssällskap
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Linqvist ClaraIF Nykarlebynejden
 Björkskog VilmaLarsmo IF
 1000m
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Vornanen HannaIF Drott
 Björkskog VilmaLarsmo IF
 Höjd
 Karls FannyMalax IF
 Åbrandt ElviraVasa Idrottssällskap
 Stav
 Wikman MollieIF Drott
 Vornanen HannaIF Drott
 Liljeqvist EmiliaIF Nykarlebynejden
 Längd
 Karls FannyMalax IF
 Åbrandt ElviraVasa Idrottssällskap
 Kula
 Westermark MathildaIF Kraft Friidrott
 Holmlund AmandaIF Åsarna
 Penttinen MadelénIF VOM
 Österberg EmiliaIF VOM
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Diskus
 Holmlund AmandaIF Åsarna
 Penttinen MadelénIF VOM
 Österberg EmiliaIF VOM
 Liljeqvist EmiliaIF Nykarlebynejden
 Björkskog VilmaLarsmo IF
 Slägga
 Holmlund AmandaIF Åsarna
 Penttinen MadelénIF VOM
 Liljeqvist EmiliaIF Nykarlebynejden
 Spjut
 Westermark MathildaIF Kraft Friidrott
 Holmlund AmandaIF Åsarna
 Penttinen MadelénIF VOM
 Vornanen HannaIF Drott
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Liljeqvist EmiliaIF Nykarlebynejden
 2000m g
 Vornanen HannaIF Drott
P-11
 60m
 Ström JimIF Nykarlebynejden
 Smulter HaraldVasa Idrottssällskap
 Olli WilliamIF Femman
 Nisula AxelMalax IF8,70
 Glasberg JensMalax IF
 Furu AntonGamlakarleby IF
 150m
 Ström JimIF Nykarlebynejden
 Smulter HaraldVasa Idrottssällskap
 60mh
 Öling JoelIF VOM
 Smulter HaraldVasa Idrottssällskap
 Gullberg TheoVasa Idrottssällskap
 1000m
 Ström JimIF Nykarlebynejden
 Gullberg TheoVasa Idrottssällskap
 Wikblom EddieIF Nykarlebynejden
 Höjd
 Fock EmilIF Femman
 Stav
 Längd
 Hoijar NoahIF Fyren
 Smulter HaraldVasa Idrottssällskap
 Nisula AxelMalax IF4,08
 Glasberg JensMalax IF
 Furu AntonGamlakarleby IF
 Kula
 Öling JoelIF VOM
 Hoijar NoahIF Fyren
 Olli WilliamIF Femman
 Diskus
 Rönngård BenjaminIF Drott
 Öling JoelIF VOM
 Hoijar NoahIF Fyren
 Olli WilliamIF Femman
 Gullberg TheoVasa Idrottssällskap
 Fock EmilIF Femman
 Slägga
 Rönngård BenjaminIF Drott
 Öling JoelIF VOM
 Fock EmilIF Femman
 Spjut
 Hoijar NoahIF Fyren
 Olli WilliamIF Femman
 Gullberg TheoVasa Idrottssällskap
 1000m g
 Ström JimIF Nykarlebynejden
 Fock EmilIF Femman
F-11
 60m
 Björklund ElviraIF Drott
 Finnilä SointuGamlakarleby IF
 Laurén AngelinaIF Åsarna
 Nordkvist IdaVasa Idrottssällskap
 Engman FannyIF VOM
 Sandberg InezIF Kraft Friidrott
 Lindberg NellieIF Femman
 Herlin AgnesMalax IF
 Smedlund BiancaIF Drott
 Södergård JuliaIF Drott
 150m
 Björklund ElviraIF Drott
 Kähkölä NinniGamlakarleby IF
 Finnilä SointuGamlakarleby IF
 Laurén AngelinaIF Åsarna
 Åhman CarolinaIF Drott
 Engman FannyIF VOM
 Krook EmmaMalax IF
 Södergård JuliaIF Drott
 60mh
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Engman FannyIF VOM
 Nylund TuvaVasa Idrottssällskap
 Lundén AnnieIF Drott
 Ek MalvaTjöck IK
 Skytte AgnesIF Drott11,35
 Södergård JuliaIF Drott
 1000m
 Käldman MeliaIF VOM
 Östman InesIF Drott
 Ekholm KajsaIF Nykarlebynejden
 Sigrid KarlströmIF Åsarna
 Höjd
 Björklund ElviraIF Drott
 Finnilä SointuGamlakarleby IF
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Sandberg InezIF Kraft Friidrott
 Lundén AnnieIF Drott
 Krook EmmaMalax IF
 Herlin AgnesMalax IF
 Ek MalvaTjöck IK
 Södergård JuliaIF Drott
 Sigrid KarlströmIF Åsarna129129
 Stav
 Westerlund DeniseIF Drott
 Skytte AgnesIF Drott
 Östman InesIF Drott
 Längd
 Björklund ElviraIF Drott
 Kähkölä NinniGamlakarleby IF
 Finnilä SointuGamlakarleby IF
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Laurén AngelinaIF Åsarna
 Nordkvist IdaVasa Idrottssällskap
 Åhman CarolinaIF Drott
 Lundén AnnieIF Drott
 Lindberg NellieIF Femman
 Krook EmmaMalax IF
 Berglund AgnesIF Fyren
 Kula
 Lindström NathalieIF Femman
 Westerlund DeniseIF Drott
 Westerlund AmeliaTjöck IK
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Laurén AngelinaIF Åsarna
 Engman FannyIF VOM
 Lundén AnnieIF Drott
 Krook EmmaMalax IF
 Smedlund BiancaIF Drott
 Ekholm KajsaIF Nykarlebynejden
 Diskus
 Lindström NathalieIF Femman
 Westerlund DeniseIF Drott
 Westerlund AmeliaTjöck IK
 Käldman MeliaIF VOM
 Ek MalvaTjöck IK
 Slägga
 Westerlund DeniseIF Drott
 Westerlund AmeliaTjöck IK
 Käldman MeliaIF VOM
 Berglund AgnesIF Fyren
 Spjut
 Westerlund AmeliaTjöck IK
 Björkfors ElsieIF Åsarna
 Käldman MeliaIF VOM
 Ek MalvaTjöck IK
 1000m g
 Östman InesIF Drott
P-10
 60m
 Strandvall WilliamIF Åsarna
 Biskop EvertGamlakarleby IF
 Paulin RobinIF Femman
 Kock ArvidIK Falken9,859,85
 Bäck NikolaVasa Idrottssällskap
 Lövsund ChristianIF Åsarna
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Bengtsson VincentVasa Idrottssällskap
 150m
 Biskop EvertGamlakarleby IF
 Paulin RobinIF Femman
 Kock ArvidIK Falken24,4324,43
 60mh
 Myntti AlexVasa Idrottssällskap
 Lövsund ChristianIF Åsarna
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Bengtsson VincentVasa Idrottssällskap
 1000m
 Strandvall WilliamIF Åsarna
 Paulin RobinIF Femman
 Hugo NymanIF Kraft Friidrott
 Kock ArvidIK Falken3.34,473.34,47
 Bengtsson VincentVasa Idrottssällskap
 Höjd
 Kock ArvidIK Falken110110
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Sarin HannezIF Femman
 Bengtsson VincentVasa Idrottssällskap
 Stav
 Myntti AlexVasa Idrottssällskap
 Liljeqvist RobinIF Nykarlebynejden
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Längd
 Strandvall WilliamIF Åsarna
 Biskop EvertGamlakarleby IF
 Evijoki EinarVasa Idrottssällskap
 Bäck NikolaVasa Idrottssällskap
 Myntti AlexVasa Idrottssällskap
 Lövsund ChristianIF Åsarna
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Kula
 Paulin RobinIF Femman
 Evijoki EinarVasa Idrottssällskap
 Lövsund ChristianIF Åsarna
 Sarin HannezIF Femman
 Liljeqvist RobinIF Nykarlebynejden
 Diskus
 Hugo NymanIF Kraft Friidrott
 Evijoki EinarVasa Idrottssällskap
 Sarin HannezIF Femman
 Blomqvist JakobIF Fyren
 Liljeqvist RobinIF Nykarlebynejden
 Slägga
 Sarin HannezIF Femman
 Blomqvist JakobIF Fyren
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Spjut
 Hugo NymanIF Kraft Friidrott
 Evijoki EinarVasa Idrottssällskap
 Liljeqvist RobinIF Nykarlebynejden
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 1000m g
 Hugo NymanIF Kraft Friidrott
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
F-10
 60m
 Lindholm DanielaGamlakarleby IF
 Strandvall LinneaIK Falken9,84
 Karls AlvaMalax IF
 Austen DaynaGamlakarleby IF9,09
 Wallin EllaVasa Idrottssällskap
 Ström LizaIF Nykarlebynejden
 Ström RonjaIF Nykarlebynejden
 Fogde LovisaMalax IF
 Kock EllenIK Falken9,349,34
 Krook ElinMalax IF
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden9,97
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 150m
 Kaikkonen EmmaGamlakarleby IF24,6124,61
 Karls AlvaMalax IF
 Austen DaynaGamlakarleby IF
 Ström LizaIF Nykarlebynejden
 Ström RonjaIF Nykarlebynejden
 Kock EllenIK Falken23,0523,05
 Krook ElinMalax IF
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden25,35
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 60mh
 Strandvall LinneaIK Falken12,22
 Grannas WilmaIF Drott11,39
 Austen DaynaGamlakarleby IF
 Åberg TildaVasa Idrottssällskap
 Wallin EllaVasa Idrottssällskap
 Ström RonjaIF Nykarlebynejden
 Krook ElinMalax IF
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 Backman LydiaIF Drott
 1000m
 Lindholm DanielaGamlakarleby IF
 Finne JeanessaIK Falken
 Markén WinnieIF VOM
 Wilma NymanIF Kraft Friidrott
 Kock EllenIK Falken3.47,743.47,74
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden3.54,62
 Höjd
 Strandvall LinneaIK Falken1,22
 Finne JeanessaIK Falken
 Karls AlvaMalax IF
 Austen DaynaGamlakarleby IF
 Åberg TildaVasa Idrottssällskap
 Krook ElinMalax IF
 Lönnqvist EnyaIK Falken
 Stav
 Längd
 Lindholm DanielaGamlakarleby IF
 Strandvall LinneaIK Falken3,88
 Peltoniemi ReettaIF Drott
 Grannas WilmaIF Drott
 Karls AlvaMalax IF
 Åberg TildaVasa Idrottssällskap
 Nyberg EllenIF Åsarna
 Wallin EllaVasa Idrottssällskap
 Ström LizaIF Nykarlebynejden
 Wilma NymanIF Kraft Friidrott
 Kock EllenIK Falken3,753,75
 Lönnqvist EnyaIK Falken
 Stråka NathalieIF Nykarlebynejden
 Fogde LovisaMalax IF
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 Backman LydiaIF Drott
 Kula
 Korhonen SanniIF Femman
 Holmlund EmiliaIF Åsarna
 Åberg TildaVasa Idrottssällskap
 Ström LizaIF Nykarlebynejden
 Ström RonjaIF Nykarlebynejden
 Fogde LovisaMalax IF
 Stråka NathalieIF Nykarlebynejden
 Grannas WilmaIF Drott
 Norrlin StellaIF VOM
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 Diskus
 Korhonen SanniIF Femman
 Holmlund EmiliaIF Åsarna
 Wilma NymanIF Kraft Friidrott
 Lönnqvist EnyaIK Falken
 Stråka NathalieIF Nykarlebynejden
 Grannas WilmaIF Drott
 Norrlin StellaIF VOM
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 Slägga
 Korhonen SanniIF Femman
 Holmlund EmiliaIF Åsarna
 Spjut
 Korhonen SanniIF Femman
 Peltoniemi ReettaIF Drott
 Holmlund EmiliaIF Åsarna
 Nyberg EllenIF Åsarna
 Fogde LovisaMalax IF
 Lönnqvist EnyaIK Falken
 Stråka NathalieIF Nykarlebynejden
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 1000m g
 Lindholm DanielaGamlakarleby IF
 Wilma NymanIF Kraft Friidrott
P-9
 40m
 Ljungberg AlexIF Åsarna
 Laurén AxelIF Åsarna
 Räfsbäck RomeoMalax IF
 Åberg AntonVasa Idrottssällskap
 Wallin EddieVasa Idrottssällskap
 Lindqvist MelvinIK Falken
 Lundén OscarIF Drott
 Furu AlexGamlakarleby IF
 Storthors FilipIF Kraft Friidrott
 1000m
 Appel EmilMalax IF3.37,493.37,49
 Stenkull MelkerVasa Idrottssällskap
 Lundfors AlexMalax IF
 Lundén OscarIF Drott
 Cederholm TobiasIF Nykarlebynejden
 Åkerman WillhelmIF Nykarlebynejden
 Storthors FilipIF Kraft Friidrott
 Hassila NikoIF Drott
 Höjd
 Appel EmilMalax IF133133
 Wallin EddieVasa Idrottssällskap
 Lindqvist MelvinIK Falken
 Söderlund ArneVasa Idrottssällskap
 Stenkull MelkerVasa Idrottssällskap
 Lundfors AlexMalax IF
 Kiviniemi KonstaVasa Idrottssällskap100100
 Längd
 Ljungberg AlexIF Åsarna
 Laurén AxelIF Åsarna
 Björkfors EinarIF Åsarna
 Åberg AntonVasa Idrottssällskap
 Wallin EddieVasa Idrottssällskap
 Lindqvist MelvinIK Falken
 Lundén OscarIF Drott
 Kiviniemi KonstaVasa Idrottssällskap
 Hassila NikoIF Drott
 Sjöblom EliaVasa Idrottssällskap
 Kula
 Ljungberg AlexIF Åsarna
 Appel EmilMalax IF6,85
 Räfsbäck RomeoMalax IF
 Björkfors EinarIF Åsarna
 Wallin EddieVasa Idrottssällskap
 Österberg AlexanderIF VOM
 Lindqvist MelvinIK Falken
 Söderlund ArneVasa Idrottssällskap
 Åberg AntonVasa Idrottssällskap
 Carlsson HugoVasa Idrottssällskap
 Cederholm TobiasIF Nykarlebynejden
 Åkerman WillhelmIF Nykarlebynejden
 Diskus
 Räfsbäck RomeoMalax IF
 Åberg AntonVasa Idrottssällskap
 Storsved AlexanderVasa Idrottssällskap
 Söderlund ArneVasa Idrottssällskap
 Cederholm TobiasIF Nykarlebynejden
 Åkerman WillhelmIF Nykarlebynejden
 Kiviniemi KonstaVasa Idrottssällskap9,889,88
 Hassila NikoIF Drott
 Spjut
 Appel EmilMalax IF20,5920,59
 Räfsbäck RomeoMalax IF
 Österberg AlexanderIF VOM
 Söderlund ArneVasa Idrottssällskap
 Stenkull MelkerVasa Idrottssällskap
 Carlsson HugoVasa Idrottssällskap
 Cederholm TobiasIF Nykarlebynejden
 Kiviniemi KonstaVasa Idrottssällskap
 Hassila NikoIF Drott
 600m g
 Storsved AlexanderVasa Idrottssällskap
 Stenkull MelkerVasa Idrottssällskap
 Åkerman WillhelmIF Nykarlebynejden
F-9
 40m
 Kaikkonen EmmaGamlakarleby IF7,017,01
 Kastrén TessaGamlakarleby IF
 Björndahl MalvaMalax IF
 Nordman JuliaVasa Idrottssällskap
 Strandvall JuliaIF Åsarna
 Asp MiraMalax IF
 Åbrandt ClaraVasa Idrottssällskap
 Back TyraVasa Idrottssällskap
 Rytylä OliviaVasa Idrottssällskap
 Karlsson IdaIF Fyren
 Tyni EerikaIF Drott
 Krook EllenMalax IF
 Stenkull MadickenVasa Idrottssällskap
 Koivuharju ThildaVasa Idrottssällskap
 Isomaa YlvaIF Drott
 Smedlund OliviaIF Drott
 Södergård JosefineIF Drott
 Björkblom ZelinaMalax IF
 Holmberg MalvaIF Kraft Friidrott
 Nyård EmmaVasa Idrottssällskap
 Bengtsson LinnVasa Idrottssällskap
 1000m
 Rönngård AmandaIF Drott
 Kaikkonen EmmaGamlakarleby IF
 Häggblom NoomiGamlakarleby IF
 Björndahl MalvaMalax IF
 Nordman JuliaVasa Idrottssällskap
 Hakala MelidaGamlakarleby IF
 Öling LovisaIF VOM
 Strandvall JuliaIF Åsarna
 Markén SagaIF VOM
 Forsman EllinorIF Nykarlebynejden
 Tallgren VictoriaMalax IF
 Hermans MatildaIF VOM
 Ek LitheaTjöck IK
 Vägar EmmaIF Fyren
 Isomaa YlvaIF Drott
 Södergård JosefineIF Drott
 Holmberg MalvaIF Kraft Friidrott
 Höjd
 Rönngård AmandaIF Drott
 Finneman MatildaVasa Idrottssällskap
 Björndahl MalvaMalax IF
 Hakala MelidaGamlakarleby IF
 Strandvall JuliaIF Åsarna
 Asp MiraMalax IF
 Vesterback AmandaIF Fyren
 Åbrandt ClaraVasa Idrottssällskap
 Back TyraVasa Idrottssällskap
 Forsman EllinorIF Nykarlebynejden
 Hermans MatildaIF VOM
 Stenkull MadickenVasa Idrottssällskap
 Ek LitheaTjöck IK
 Koivuharju ThildaVasa Idrottssällskap
 Smedlund OliviaIF Drott
 Nyård EmmaVasa Idrottssällskap
 Bengtsson LinnVasa Idrottssällskap
 Längd
 Kaikkonen EmmaGamlakarleby IF3,443,44
 Lehto VenlaIF Drott
 Kastrén TessaGamlakarleby IF
 Sandbacka EbbaIK Falken
 Björndahl MalvaMalax IF
 Nordman JuliaVasa Idrottssällskap
 Kähkölä InkaGamlakarleby IF
 Asp MiraMalax IF
 Kaikkonen EllenGamlakarleby IF2,712,71
 Vesterback AmandaIF Fyren
 Bäck JuliaIF Nykarlebynejden
 Åbrandt ClaraVasa Idrottssällskap
 Back TyraVasa Idrottssällskap
 Rytylä OliviaVasa Idrottssällskap
 Karlsson IdaIF Fyren
 Krook EllenMalax IF
 Hermans MatildaIF VOM
 Koivuharju ThildaVasa Idrottssällskap
 Isomaa YlvaIF Drott
 Södergård JosefineIF Drott
 Berglund EllaIF Fyren
 Nyård EmmaVasa Idrottssällskap
 Bengtsson LinnVasa Idrottssällskap
 Kula
 Finneman MatildaVasa Idrottssällskap
 Sandbacka EbbaIK Falken
 Björndahl MalvaMalax IF
 Öling LovisaIF VOM
 Asp MiraMalax IF
 Vesterback AmandaIF Fyren
 Bäck JuliaIF Nykarlebynejden
 Ek JenniIF Nykarlebynejden
 Vägar EmmaIF Fyren
 Sarin EllenIF Femman
 Södergård JosefineIF Drott
 Björkblom ZelinaMalax IF
 Nyård EmmaVasa Idrottssällskap
 Diskus
 Rönngård AmandaIF Drott
 Kastrén TessaGamlakarleby IF
 Finneman MatildaVasa Idrottssällskap
 Öling LovisaIF VOM
 Vesterback AmandaIF Fyren
 Karlsson IdaIF Fyren
 Tyni EerikaIF Drott
 Asp MiraMalax IF
 Vägar EmmaIF Fyren
 Sarin EllenIF Femman
 Björkblom ZelinaMalax IF
 Spjut
 Kastrén TessaGamlakarleby IF
 Finneman MatildaVasa Idrottssällskap
 Öling LovisaIF VOM
 Ek JenniIF Nykarlebynejden
 Åbrandt ClaraVasa Idrottssällskap
 Karlsson IdaIF Fyren
 Hermans MatildaIF VOM
 Stenkull MadickenVasa Idrottssällskap
 Ek LitheaTjöck IK
 Vägar EmmaIF Fyren
 Koivuharju ThildaVasa Idrottssällskap
 Sarin EllenIF Femman
 Björkblom ZelinaMalax IF
 Berglund EllaIF Fyren
 600m g
 Lehto VenlaIF Drott
 Björndahl MalvaMalax IF
 Back TyraVasa Idrottssällskap
 Rytylä OliviaVasa Idrottssällskap
 Stenkull MadickenVasa Idrottssällskap
 Ek LitheaTjöck IK
 Isomaa YlvaIF Drott
 Bengtsson LinnVasa Idrottssällskap

Resultat

Knattefinalen
Vasa Idrottssällskap

Resultat

Lördag 04.08.2018 och söndag 05.08.2018

F9 40m
1)   Tyra Back                        VasaIS                    6,85              
2)   Emma Kaikkonen                   GamlakIF                  6,89              
3)   Tessa Kastrén                    GamlakIF                  6,92              
4)   Carla Björkgren                  IFDrott                   7,04              
5)   Josefine Södergård               IFDrott                   7,28              
6)   Olivia Smedlund                  IFDrott                   7,33              
7)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    7,36              
8)   Eerika Tyni                      IFDrott                   7,56              
9)   Malva Holmberg                   IFKraft                   7,65              
10)  Ida Karlsson                     IFFyren                   7,66              
11)  Ellen Krook                      MalaxIF                   7,71              
12)  Julia Strandvall                 IFÅsar                    7,72              
13)  Olivia Rytylä                    VasaIS                    7,92              
14)  Ylva Isomaa                      IFDrott                   7,95              
15)  Julia Nordman                    VasaIS                    7,97              
16)  Mathilda Lindholm                Vasa IS                   7,97              
17)  Thilda Koivuharju                VasaIS                    7,99              
18)  Madicken Stenkull                VasaIS                    8,04              
19)  Zelina Björkblom                 MalaxIF                   8,04              
20)  Emma Nyård                       VasaIS                    8,17              
21)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    8,55              

Final heat 1, Vind: +1,8
1)   Tyra Back                        VasaIS                    6,85              
2)   Emma Kaikkonen                   GamlakIF                  6,89              
3)   Carla Björkgren                  IFDrott                   7,04              
4)   Olivia Smedlund                  IFDrott                   7,33              
5)   Ida Karlsson                     IFFyren                   7,66              
6)   Mathilda Lindholm                Vasa IS                   7,97              
7)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    7,99              

Final heat 2, Vind: +1,2
1)   Tessa Kastrén                    GamlakIF                  6,92              
2)   Josefine Södergård               IFDrott                   7,28              
3)   Eerika Tyni                      IFDrott                   7,56              
4)   Olivia Rytylä                    VasaIS                    7,92              
5)   Ylva Isomaa                      IFDrott                   7,95              
6)   Madicken Stenkull                VasaIS                    8,04              
7)   Linn Bengtsson                   VasaIS                    8,55              

Final heat 3, Vind: +0,2
1)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    7,36              
2)   Malva Holmberg                   IFKraft                   7,65              
3)   Ellen Krook                      MalaxIF                   7,71              
4)   Julia Strandvall                 IFÅsar                    7,72              
5)   Julia Nordman                    VasaIS                    7,97              
6)   Zelina Björkblom                 MalaxIF                   8,04              
7)   Emma Nyård                       VasaIS                    8,17              


P9 40m
1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    6,87              
2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   6,93              
3)   Oscar Lundén                     IFDrott                   7,05              
4)   Alex Furu                        GamlakIF                  7,19              
5)   Filip Storthors                  IFKraft                   7,30              
6)   Alex Ljungberg                   IFÅsar                    7,33              
7)   Axel Laurén                      IFÅsar                    7,35              
8)   Casimir Broman                   VasaIS                    7,43              
9)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  8,08              
10)  Anton Åberg                      VasaIS                    8,33              

Final heat 1, Vind: +0,8
1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    6,87              
2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   6,93              
3)   Casimir Broman                   VasaIS                    7,43              
4)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  8,08              
5)   Anton Åberg                      VasaIS                    8,33              

Final heat 2, Vind: +1,0
1)   Oscar Lundén                     IFDrott                   7,05              
2)   Alex Furu                        GamlakIF                  7,19              
3)   Filip Storthors                  IFKraft                   7,30              
4)   Alex Ljungberg                   IFÅsar                    7,33              
5)   Axel Laurén                      IFÅsar                    7,35              


P9 1000m
Final, Vind: NM
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   3.39,75           
2)   Oscar Lundén                     IFDrott                   3.47,39           
3)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    3.51,21           
4)   Niko Hassila                     IFDrott                   3.51,29           
5)   Filip Storthors                  IFKraft                   4.11,04           
6)   Willhelm Åkerman                 IFNykn                    4.12,77           
7)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   4.19,91           
8)   Melker Stenkull                  VasaIS                    4.38,35           


F9 1000m
Final, Vind: NM
1)   Ellinor Forsman                  IFNykn                    3.49,03           
2)   Emma Kaikkonen                   GamlakIF                  3.56,69           
3)   Lovisa Öling                     IFVom                     3.58,34           
4)   Melida Hakala                    GamlakIF                  4.06,03           
5)   Josefine Södergård               IFDrott                   4.10,04           
6)   Julia Strandvall                 IFÅsar                    4.12,43           
7)   Matilda Hermans                  IFVom                     4.15,59           
8)   Malva Holmberg                   IFKraft                   4.18,65           
9)   Lithea Ek                        TjöcIK                    4.23,13           
10)  Saga Markén                      IFVom                     4.27,75           
11)  Emma Vägar                       IFFyren                   4.30,50           
12)  Noomi Häggblom                   GamlakIF                  4.31,55           
13)  Victoria Tallgren                MalaxIF                   4.37,12           
14)  Ylva Isomaa                      IFDrott                   4.43,91           
15)  Amanda Rönngård                  IFDrott                   4.44,35           
     Julia Nordman                    VasaIS                    DNS               


P9 Höjd
Final
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   130               
     110    115    120    125    130    133    
     o      o      o      xo     xo     xxx    

2)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      o      o      xxx    

3)   Casimir Broman                   VasaIS                    100               
     85     90     95     100    105    
     o      o      o      xo     xxx    

4)   Arne Söderlund                   VasaIS                    100               
     85     90     95     100    105    
     xo     o      o      xo     xxx    

5)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xxx    

5)   Eddie Wallin                     VasaIS                    95                
     85     90     95     100    
     o      o      o      xxx    

7)   Konsta Kiviniemi                 VasaIS                    95                
     80     85     90     95     100    
     xo     o      xo     o      xxx    

8)   Melker Stenkull                  VasaIS                    85                
     80     85     90     
     o      o      ---    



F9 Höjd
Final
1)   Amanda Vesterback                IFFyren                   110               
     85     90     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      o      o      xx     

2)   Mira Asp                         MalaxIF                   110               
     80     85     90     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      o      o      xo     xxx    

3)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    105               
     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      xo     o      xo     xxx    

3)   Matilda Finneman                 VasaIS                    105               
     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      xo     xo     xxx    

5)   Lithea Ek                        TjöcIK                    100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      o      o      xxx    

6)   Melida Hakala                    GamlakIF                  100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      xo     o      xxx    

7)   Tyra Back                        VasaIS                    100               
     80     85     90     95     100    105    
     xo     o      o      o      xxo    xxx    

8)   Carla Björkgren                  IFDrott                   95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      xo     xxx    

8)   Matilda Hermans                  IFVom                     95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      xo     xxx    

10)  Olivia Smedlund                  IFDrott                   95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      xxo    xxx    

11)  Thilda Koivuharju                VasaIS                    90                
     75     80     85     90     95     
     o      o      xo     xo     xxx    

12)  Emma Nyård                       VasaIS                    90                
     75     80     85     90     95     
     o      o      o      xxo    xxx    

13)  Amanda Rönngård                  IFDrott                   85                
     75     80     85     90     
     o      o      o      xxx    

14)  Ellinor Forsman                  IFNykn                    80                
     75     80     85     
     o      o      xxx    

14)  Linn Bengtsson                   VasaIS                    80                
     80     85     
     o      xxx    

16)  Madicken Stenkull                VasaIS                    75                
     75     80     
     o      ---    

     Mathilda Lindholm                Vasa IS                   NH                
     75     
     x--    



F9 Längd
Final
1)   Emma Kaikkonen                   GamlakIF                  3,53              
     3,32   3,19   3,22   3,53   3,17   3,32   
                                               

2)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   3,47              
     3,29   3,39   3,40   3,36   3,36   3,47   
                                               

3)   Matilda Hermans                  IFVom                     3,43              
     3,20   3,14   3,33   3,20   3,24   3,43   
                                               

4)   Tyra Back                        VasaIS                    3,38              
     3,18   3,33   3,25   -      3,38   3,34   
                                               

5)   Tessa Kastrén                    GamlakIF                  3,36              
     3,11   3,29   3,30   3,25   3,34   3,36   
                                               

6)   Venla Lehto                      IFDrott                   3,29              
     3,20   3,29   2,95   3,15   3,22   3,08   
                                               

7)   Amanda Vesterback                IFFyren                   3,28              
     3,13   3,28   3,16   3,06   3,09   2,85   
                                               

8)   Carla Björkgren                  IFDrott                   3,25              
     3,23   3,12   3,25   3,14   3,00   3,00   
                                               

9)   Mira Asp                         MalaxIF                   3,08              
     3,08   3,02   3,06   
                          

10)  Ebba Sandbacka                   IKFalken                  3,08              
     2,91   3,08   3,06   
                          

11)  Josefine Södergård               IFDrott                   3,00              
     2,95   3,00   1,80   
                          

12)  Clara Åbrandt                    VasaIS                    3,00              
     -      3,00   -      
                          

13)  Ida Karlsson                     IFFyren                   2,89              
     2,85   1,18   2,89   
                          

14)  Ellen Kaikkonen                  GamlakIF                  2,88              
     2,84   2,88   2,79   
                          

15)  Ellen Krook                      MalaxIF                   2,79              
     2,50   2,79   2,76   
                          

16)  Inka Kähkölä                     GamlakIF                  2,78              
     2,78   2,55   2,72   
                          

17)  Olivia Rytylä                    VasaIS                    2,74              
     2,74   2,59   2,55   
                          

18)  Emma Nyård                       VasaIS                    2,69              
     2,69   2,65   2,56   
                          

19)  Julia Nordman                    VasaIS                    2,68              
     2,41   1,80   2,68   
                          

20)  Julia Bäck                       IFNykn                    2,67              
     2,58   2,66   2,67   
                          

21)  Thilda Koivuharju                VasaIS                    2,66              
     2,54   2,41   2,66   
                          

22)  Ylva Isomaa                      IFDrott                   2,61              
     2,45   2,61   2,52   
                          

23)  Mathilda Lindholm                Vasa IS                   2,54              
     2,54   2,50   2,52   
                          

24)  Ella Berglund                    IFFyren                   2,49              
     1,45   2,36   2,49   
                          



P9 Längd
Final
1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    3,66              
     x      3,58   3,66   x      3,50   3,58   
                                               

2)   Niko Hassila                     IFDrott                   3,44              
     3,16   3,44   3,35   2,89   3,22   3,40   
                                               

3)   Axel Laurén                      IFÅsar                    3,08              
     3,05   3,04   3,08   2,92   2,97   2,80   
                                               

4)   Alex Ljungberg                   IFÅsar                    3,05              
     2,89   2,92   x      3,02   3,01   3,05   
                                               

5)   Konsta Kiviniemi                 VasaIS                    2,83              
     2,38   2,53   2,79   2,62   2,67   2,83   
                                               

6)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  2,82              
     1,90   2,82   x      2,80   2,57   x      
                                               

7)   Anton Åberg                      VasaIS                    2,72              
     2,65   2,51   x      2,58   2,72   2,68   
                                               

8)   Elia Sjöblom                     VasaIS                    2,57              
     2,56   2,53   2,50   2,57   2,47   2,54   
                                               

9)   Einar Björkfors                  IFÅsar                    2,36              
     2,36   2,18   2,01   2,04   1,86   1,88   
                                               



P9 Kula
Final
1)   Benjamin Eklund                  IFNykn                    7,74              
     7,52   6,74   7,48   7,22   7,21   7,74   

2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   7,71              
     6,85   7,66   7,23   7,23   7,71   7,60   

3)   Emil Appel                       MalaxIF                   7,56              
     7,34   7,25   7,46   7,50   7,56   7,49   

4)   Arne Söderlund                   VasaIS                    7,36              
     6,98   7,36   7,06   6,50   6,30   6,67   

5)   Casimir Broman                   VasaIS                    6,94              
     5,67   6,09   6,19   6,71   6,94   6,47   

6)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  6,52              
     6,15   6,05   5,56   6,35   6,04   6,52   

7)   Alex Ljungberg                   IFÅsar                    6,04              
     6,04   5,17   4,99   5,57   5,80   5,62   

8)   Eddie Wallin                     VasaIS                    5,27              
     5,27   5,12   5,01   x      4,94   x      

9)   Alexander Österberg              IFVom                     5,26              
     5,26   5,05   5,12   

10)  Tobias Cederholm                 IFNykn                    5,22              
     4,84   4,91   5,22   

11)  Willhelm Åkerman                 IFNykn                    5,16              
     5,09   4,83   5,16   

12)  Anton Åberg                      VasaIS                    4,26              
     4,26   4,15   3,93   

13)  Hugo Carlsson                    VasaIS                    3,51              
     3,30   3,32   3,51   

14)  Einar Björkfors                  IFÅsar                    2,39              
     2,39   2,05   -      



F9 Kula
Final
1)   Amanda Vesterback                IFFyren                   6,15              
     6,15   5,80   5,39   5,77   5,87   x      

2)   Matilda Finneman                 VasaIS                    6,13              
     5,57   6,10   5,57   5,91   6,13   6,13   

3)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   5,70              
     5,39   5,55   5,42   5,70   5,57   4,79   

4)   Lovisa Öling                     IFVom                     5,57              
     4,73   5,23   5,06   5,17   5,38   5,57   

5)   Ebba Sandbacka                   IKFalken                  4,90              
     4,13   4,44   4,64   4,90   4,72   4,34   

6)   Mira Asp                         MalaxIF                   4,85              
     4,61   4,51   4,70   4,27   x      4,85   

7)   Julia Bäck                       IFNykn                    4,80              
     4,42   4,00   4,68   4,43   4,80   4,08   

8)   Josefine Södergård               IFDrott                   4,52              
     x      4,08   4,33   4,52   4,06   4,34   

9)   Ellen Sarin                      IFFemman                  4,32              
     x      4,04   4,32   

10)  Jenni Ek                         IFNykn                    4,27              
     3,87   x      4,27   

11)  Emma Vägar                       IFFyren                   3,67              
     3,67   3,64   3,57   

12)  Emma Nyård                       VasaIS                    3,29              
     2,82   3,12   3,29   



P9 Diskus
Final
1)   Benjamin Eklund                  IFNykn                    19,12             
     14,51  15,83  x      16,65  19,12  x      

2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   18,85             
     12,83  16,93  x      18,40  x      18,85  

3)   Arne Söderlund                   VasaIS                    18,13             
     17,77  14,08  15,33  x      14,12  18,13  

4)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    14,30             
     9,14   13,36  12,92  12,37  12,98  14,30  

5)   Niko Hassila                     IFDrott                   13,41             
     12,28  13,41  11,58  11,95  12,21  13,07  

6)   Willhelm Åkerman                 IFNykn                    12,06             
     11,89  x      10,27  x      12,06  x      

7)   Konsta Kiviniemi                 VasaIS                    10,14             
     8,30   x      9,20   x      x      10,14  

8)   Alexander Storsved               VasaIS                    9,42              
     x      x      9,32   9,20   9,42   8,61   

9)   Anton Åberg                      VasaIS                    7,37              
     5,51   7,37   x      



F9 Diskus
Final
1)   Lovisa Öling                     IFVom                     14,14             
     13,40  12,85  13,27  x      13,28  14,14  

2)   Amanda Vesterback                IFFyren                   14,11             
     x      14,03  x      14,11  11,13  12,36  

3)   Matilda Finneman                 VasaIS                    13,21             
     13,20  11,79  11,84  13,21  x      x      

4)   Mira Asp                         MalaxIF                   12,58             
     11,72  10,15  x      10,76  11,90  12,58  

5)   Ellen Sarin                      IFFemman                  10,21             
     10,21  10,02  x      8,19   8,23   9,18   

6)   Zelina Björkblom                 MalaxIF                   9,67              
     7,10   9,67   x      9,41   8,93   x      

7)   Emma Vägar                       IFFyren                   8,73              
     x      8,59   8,26   7,42   8,43   8,73   

8)   Tessa Kastrén                    GamlakIF                  7,36              
     6,78   x      6,04   6,82   x      7,36   

9)   Ida Karlsson                     IFFyren                   5,45              
     x      x      5,45   

10)  Eerika Tyni                      IFDrott                   5,33              
     4,68   5,33   x      



P9 Spjut
Final
1)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   22,08             
     22,08  18,79  18,60  17,07  20,83  20,68  

2)   Arne Söderlund                   VasaIS                    20,81             
     14,85  16,41  16,87  13,69  18,27  20,81  

3)   Emil Appel                       MalaxIF                   20,51             
     18,48  16,28  18,74  17,29  20,09  20,51  

4)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    20,00             
     19,15  20,00  19,16  19,59  18,27  19,60  

5)   Alexander Österberg              IFVom                     17,33             
     17,33  15,83  12,14  12,02  15,82  14,15  

6)   Niko Hassila                     IFDrott                   15,40             
     15,40  14,21  14,99  14,99  14,08  14,47  

7)   Casimir Broman                   VasaIS                    14,53             
     12,42  12,40  9,50   11,15  11,43  14,53  

8)   Konsta Kiviniemi                 VasaIS                    10,90             
     10,31  9,22   10,90  9,87   9,67   8,37   

9)   Hugo Carlsson                    VasaIS                    9,37              
     9,11   7,53   9,37   



F9 Spjut
Final
1)   Matilda Finneman                 VasaIS                    13,04             
     11,49  10,89  12,68  8,35   6,50   13,04  

2)   Lovisa Öling                     IFVom                     12,33             
     12,33  11,94  9,59   11,02  10,95  10,90  

3)   Madicken Stenkull                VasaIS                    10,61             
     9,72   10,61  9,05   9,15   9,42   8,91   

4)   Matilda Hermans                  IFVom                     10,29             
     7,16   10,29  8,42   10,16  9,72   9,08   

5)   Jenni Ek                         IFNykn                    10,18             
     7,33   7,19   8,68   9,42   10,18  x      

6)   Tessa Kastrén                    GamlakIF                  8,74              
     8,41   8,74   8,51   7,98   8,16   x      

7)   Carla Björkgren                  IFDrott                   8,34              
     7,51   8,34   7,90   8,15   x      4,47   

8)   Emma Vägar                       IFFyren                   7,48              
     5,14   7,48   6,56   6,91   6,42   7,07   

9)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    7,40              
     6,96   6,73   7,40   

10)  Mathilda Lindholm                Vasa IS                   7,40              
     7,40   6,83   6,92   

11)  Ellen Sarin                      IFFemman                  7,27              
     6,27   7,27   7,14   

12)  Emma Kaikkonen                   GamlakIF                  6,38              
     5,76   6,35   6,38   

13)  Clara Åbrandt                    VasaIS                    6,09              
     5,34   5,73   6,09   

14)  Lithea Ek                        TjöcIK                    5,99              
     4,38   5,72   5,99   

15)  Ida Karlsson                     IFFyren                   5,24              
     5,24   5,05   4,46   

16)  Ella Berglund                    IFFyren                   4,82              
     4,82   4,13   2,77   



F9 600m gång
Final, Vind: NM
1)   Venla Lehto                      IFDrott                   4.05,63           
2)   Ylva Isomaa                      IFDrott                   4.09,17           
3)   Lithea Ek                        TjöcIK                    4.18,63           
4)   Tyra Back                        VasaIS                    4.25,03           
5)   Olivia Rytylä                    VasaIS                    4.25,10           
6)   Madicken Stenkull                VasaIS                    5.31,50           


P9 600m gång
Final, Vind: NM
1)   Willhelm Åkerman                 IFNykn                    4.31,38           
2)   Melker Stenkull                  VasaIS                    4.52,52           
3)   Alexander Storsved               VasaIS                    5.00,48           


F10 60m
1)   Ellen Kock                       IKFalken                  9,21              
2)   Dayna Austen                     GamlakIF                  9,25              
3)   Linnea Strandvall                IKFalken                  9,71              
4)   Ella Wallin                      VasaIS                    9,78              
5)   Julia Åbro                       IFNykn                    9,84              
6)   Ronja Ström                      IFNykn                    9,94              
7)   Liza Ström                       IFNykn                    9,99              
8)   Linn Bergström                   IFNykn                    10,00             
9)   Elin Krook                       MalaxIF                   10,56             
10)  Daniela Lindholm                 GamlakIF                  10,76             
11)  Selma Bertula                    VasaIS                    10,80             
12)  Alva Karls                       MalaxIF                   10,94             
13)  Lovisa Fogde                     MalaxIF                   11,37             

Final heat 1, Vind: +1,2
1)   Ellen Kock                       IKFalken                  9,21              
2)   Linnea Strandvall                IKFalken                  9,71              
3)   Ronja Ström                      IFNykn                    9,94              
4)   Linn Bergström                   IFNykn                    10,00             
5)   Elin Krook                       MalaxIF                   10,56             
6)   Selma Bertula                    VasaIS                    10,80             
7)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   11,37             

Final heat 2, Vind: +2,6
1)   Dayna Austen                     GamlakIF                  9,25              
2)   Ella Wallin                      VasaIS                    9,78              
3)   Julia Åbro                       IFNykn                    9,84              
4)   Liza Ström                       IFNykn                    9,99              
5)   Daniela Lindholm                 GamlakIF                  10,76             
6)   Alva Karls                       MalaxIF                   10,94             


P10 60m
Final, Vind: +1,6
1)   Nikola Bäck                      VasaIS                    9,28              
2)   Eeli Bengs                       VasaIS                    9,37              
3)   Christian Lövsund                IFÅsar                    9,63              
4)   William Strandvall               IFÅsar                    9,70              
5)   Arvid Kock                       IKFalken                  9,90              
6)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    9,93              
7)   Evert Biskop                     GamlakIF                  9,99              
8)   Robin Paulin                     IFFemman                  10,71             


F10 150m
1)   Ellen Kock                       IKFalken                  23,06             
2)   Dayna Austen                     GamlakIF                  23,78             
3)   Julia Åbro                       IFNykn                    24,68             
4)   Linn Bergström                   IFNykn                    25,16             
5)   Liza Ström                       IFNykn                    25,22             
5)   Elin Krook                       MalaxIF                   25,22             
7)   Ronja Ström                      IFNykn                    25,52             
8)   Lotta Lithen                     VasaIS                    25,76             
9)   Selma Bertula                    VasaIS                    27,41             
10)  Alva Karls                       MalaxIF                   27,94             

Final heat 1, Vind: +0,8
1)   Ellen Kock                       IKFalken                  23,06             
2)   Liza Ström                       IFNykn                    25,22             
3)   Ronja Ström                      IFNykn                    25,52             
4)   Selma Bertula                    VasaIS                    27,41             
5)   Alva Karls                       MalaxIF                   27,94             

Final heat 2, Vind: +0,0
1)   Dayna Austen                     GamlakIF                  23,78             
2)   Julia Åbro                       IFNykn                    24,68             
3)   Linn Bergström                   IFNykn                    25,16             
4)   Elin Krook                       MalaxIF                   25,22             
5)   Lotta Lithen                     VasaIS                    25,76             


P10 150m
Final, Vind: +0,9
1)   Arvid Kock                       IKFalken                  23,38             
2)   Evert Biskop                     GamlakIF                  24,57             
3)   Robin Paulin                     IFFemman                  27,55             


F10 1000m
Final, Vind: NM
1)   Winnie Markén                    IFVom                     3.36,40           
2)   Julia Åbro                       IFNykn                    3.40,70           
3)   Ellen Kock                       IKFalken                  3.50,00           
4)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  3.51,35           
5)   Nyman Wilma                      IFKraft                   3.56,03           
6)   Daniela Lindholm                 GamlakIF                  4.26,07           


P10 1000m
Final, Vind: NM
1)   Sander Wikblom                   IFNykn                    3.26,32           
2)   Arvid Kock                       IKFalken                  3.33,67           
3)   William Strandvall               IFÅsar                    3.51,53           
4)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    3.53,72           
5)   Robin Paulin                     IFFemman                  4.18,14           


F10 60m aidat
1)   Ella Wallin                      VasaIS                    10,77             
2)   Wilma Grannas                    IFDrott                   11,35             
3)   Tilda Åberg                      VasaIS                    11,82             
4)   Sara Cederholm                   IFNykn                    11,87             
5)   Julia Åbro                       IFNykn                    12,05             
6)   Linnea Strandvall                IKFalken                  12,27             
7)   Dayna Austen                     GamlakIF                  12,86             
8)   Lydia Backman                    IFDrott                   13,09             
9)   Elin Krook                       MalaxIF                   13,35             
10)  Ronja Ström                      IFNykn                    13,36             

Final heat 1, Vind: +2,2
1)   Ella Wallin                      VasaIS                    10,77             
2)   Sara Cederholm                   IFNykn                    11,87             
3)   Dayna Austen                     GamlakIF                  12,86             
4)   Elin Krook                       MalaxIF                   13,35             
5)   Ronja Ström                      IFNykn                    13,36             

Final heat 2, Vind: +2,5
1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   11,35             
2)   Tilda Åberg                      VasaIS                    11,82             
3)   Julia Åbro                       IFNykn                    12,05             
4)   Linnea Strandvall                IKFalken                  12,27             
5)   Lydia Backman                    IFDrott                   13,09             


P10 60m aidat
Final, Vind: +1,3
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    11,05             
2)   Christian Lövsund                IFÅsar                    12,15             
3)   Alex Myntti                      VasaIS                    13,05             


P10 Höjd
Final
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    125               
     100    105    110    115    120    125    130    
     o      o      o      o      xxo    o      xxx    

2)   Arvid Kock                       IKFalken                  115               
     100    105    110    115    120    
     o      o      o      o      xxx    

2)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    115               
     95     100    105    110    115    120    
     o      o      o      o      o      xxx    

4)   Hannez Sarin                     IFFemman                  115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     o      o      o      o      xxo    xxo    xxx    



F10 Höjd
Final
1)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  125               
     100    105    110    115    120    125    130    
     o      o      o      o      xxo    o      xxx    

2)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  120               
     100    105    110    115    120    125    
     o      o      o      o      xo     xxx    

3)   Linnea Strandvall                IKFalken                  120               
     100    105    110    115    120    125    
     o      o      o      o      xxo    xxx    

4)   Elin Krook                       MalaxIF                   115               
     80     85     90     95     100    105    110    115    120    
     o      o      o      o      o      xxo    xxo    xxo    xxx    

5)   Dayna Austen                     GamlakIF                  110               
     85     90     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      xxo    xxo    xxx    

6)   Alva Karls                       MalaxIF                   105               
     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      xo     xxx    
  



P10 Stav
Final
1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    190               
     150    160    170    180    190    195    
     o      o      o      o      xo     xxx    

2)   Alex Myntti                      VasaIS                    140               
     110    120    130    140    150    
     o      o      o      o      xxx    

3)   Jonas Braxén                     VasaIS                    110               
     90     100    110    120    
     o      o      o      xxx    



F10 Stav

F10 Längd
Final
1)   Ellen Kock                       IKFalken                  4,07              
     3,75   3,89   3,78   3,76   3,95   4,07   
                                               

2)   Wilma Grannas                    IFDrott                   3,89              
     3,61   x      3,83   3,80   3,89   3,88   
                                               

3)   Ella Wallin                      VasaIS                    3,80              
     x      3,62   3,63   3,63   3,63   3,80   
                                               

4)   Linnea Strandvall                IKFalken                  3,74              
     3,62   3,61   3,65   3,67   3,59   3,74   
                                               

5)   Linn Bergström                   IFNykn                    3,61              
     3,53   3,38   3,51   3,43   3,46   3,61   
                                               

6)   Nyman Wilma                      IFKraft                   3,61              
     3,46   3,41   3,48   3,49   3,61   3,40   
                                               

7)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  3,60              
     3,38   3,60   3,45   3,49   3,19   3,41   
                                               

8)   Tilda Åberg                      VasaIS                    3,46              
     3,25   3,38   3,46   3,21   3,01   3,10   
                                               

9)   Liza Ström                       IFNykn                    3,38              
     3,15   3,38   3,23   
                          

10)  Daniela Lindholm                 GamlakIF                  3,22              
     3,22   3,14   2,97   
                          

11)  Lydia Backman                    IFDrott                   3,22              
     3,08   3,22   2,98   
                          

12)  Reetta Peltoniemi                IFDrott                   3,16              
     3,16   3,14   3,15   
                          

13)  Nathalie Stråka                  IFNykn                    3,12              
     2,95   x      3,12   
                          

14)  Alva Karls                       MalaxIF                   3,02              
     3,02   2,95   2,80   
                          

15)  Ellen Nyberg                     IFÅsar                    3,01              
     3,01   2,99   2,83   
                          

16)  Lovisa Fogde                     MalaxIF                   2,99              
     2,88   2,74   2,99   
                          



P10 Längd
Final
1)   Nikola Bäck                      VasaIS                    4,30              
     4,30   4,09   4,15   4,23   4,19   x      
                                               

2)   Christian Lövsund                IFÅsar                    3,76              
     3,69   3,76   x      3,59   3,59   x      
                                               

3)   Alex Myntti                      VasaIS                    3,72              
     3,63   3,66   x      3,57   3,72   3,57   
                                               

4)   Evert Biskop                     GamlakIF                  3,31              
     3,28   3,31   x      x      x      3,13   
                                               

5)   Eeli Bengs                       VasaIS                    3,11              
     2,80   3,11   2,61   3,07   2,53   2,33   
                                               



F10 Kula
Final
1)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  7,36              
     7,19   7,29   7,36   6,50   6,81   7,07   

2)   Emilia Holmlund                  IFÅsar                    6,65              
     6,65   6,26   5,60   5,67   6,05   6,13   

3)   Wilma Grannas                    IFDrott                   6,43              
     6,19   6,20   6,43   6,30   6,10   6,37   

4)   Nathalie Stråka                  IFNykn                    6,05              
     5,08   4,86   5,40   5,48   5,62   6,05   

5)   Tilda Åberg                      VasaIS                    5,96              
     5,00   4,84   5,80   5,30   5,70   5,96   

6)   Sara Cederholm                   IFNykn                    5,86              
     5,86   x      x      x      5,84   5,83   

7)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   5,67              
     5,40   4,91   5,11   5,06   5,67   5,27   

8)   Ronja Ström                      IFNykn                    5,37              
     4,84   4,69   5,37   4,40   5,03   4,86   

9)   Stella Norrlin                   IFVom                     4,64              
     4,64   4,31   4,24   

10)  Liza Ström                       IFNykn                    4,44              
     3,97   4,07   4,44   



P10 Kula
Final
1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    8,53              
     8,28   7,99   8,13   7,72   8,32   8,53   

2)   Einar Evijoki                    VasaIS                    7,92              
     7,20   6,68   7,61   7,92   7,66   7,31   

3)   Hugo Strandvall                  IFÅsar                    6,84              
     5,96   6,13   6,84   6,14   6,57   6,71   

4)   Hannez Sarin                     IFFemman                  6,52              
     5,50   x      6,41   6,33   6,16   6,52   

5)   Robin Paulin                     IFFemman                  4,38              
     4,38   3,96   3,96   4,12   3,30   4,36   



F10 Diskus
Final
1)   Sara Cederholm                   IFNykn                    19,96             
     17,84  18,77  16,40  17,01  x      19,96  

2)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  18,03             
     x      x      15,06  x      x      18,03  

3)   Emilia Holmlund                  IFÅsar                    17,88             
     14,49  13,43  17,88  x      x      x      

4)   Linn Bergström                   IFNykn                    17,46             
     12,62  17,46  13,36  14,00  13,40  13,62  

5)   Wilma Grannas                    IFDrott                   16,12             
     x      x      x      12,55  16,12  x      

6)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  12,86             
     12,86  11,34  x      11,03  10,48  11,63  

7)   Nyman Wilma                      IFKraft                   12,11             
     10,77  11,38  12,11  x      x      11,64  

8)   Stella Norrlin                   IFVom                     11,91             
     8,73   10,33  10,11  11,91  x      10,79  

9)   Nathalie Stråka                  IFNykn                    11,32             
     10,34  11,32  x      x      x      10,72  



P10 Diskus
Final
1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    23,52             
     23,52  x      x      x      21,99  18,40  

2)   Hannez Sarin                     IFFemman                  19,61             
     x      19,60  x      x      18,01  19,61  

3)   Jakob Blomqvist                  IFFyren                   18,53             
     15,28  x      x      15,55  x      18,53  

4)   Einar Evijoki                    VasaIS                    16,61             
     13,96  14,94  14,78  16,61  12,88  16,04  

5)   Nyman Hugo                       IFKraft                   15,93             
     14,35  x      x      15,93  x      15,61  

6)   Hugo Strandvall                  IFÅsar                    13,59             
     13,59  x      x      x      x      x      



F10 Slägga
Final
1)   Emilia Holmlund                  IFÅsar                    16,10             
     x      15,96  14,28  16,10  16,01  x      

2)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  10,73             
     x      x      x      x      10,73  10,12  



P10 Slägga
Final
1)   Hannez Sarin                     IFFemman                  17,61             
     16,62  x      14,21  17,58  x      17,61  

2)   Jakob Blomqvist                  IFFyren                   14,88             
     x      x      12,87  14,88  14,55  x      

3)   Jonas Braxén                     VasaIS                    9,96              
     8,88   9,96   8,65   x      x      8,02   



F10 Spjut
Final
1)   Sara Cederholm                   IFNykn                    20,82             
     16,69  17,11  19,72  19,42  18,81  20,82  

2)   Emilia Holmlund                  IFÅsar                    19,86             
     15,70  16,95  14,81  18,15  17,46  19,86  

3)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  16,06             
     15,99  16,06  10,22  10,60  14,11  11,37  

4)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   14,92             
     9,86   8,15   11,58  14,92  13,49  10,27  

5)   Ellen Nyberg                     IFÅsar                    14,85             
     13,76  12,77  13,68  14,25  14,85  11,40  

6)   Nathalie Stråka                  IFNykn                    14,11             
     14,11  12,62  11,25  8,71   11,13  11,35  

7)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  13,70             
     12,18  13,16  13,70  11,99  8,94   10,98  

8)   Reetta Peltoniemi                IFDrott                   10,15             
     9,86   10,15  7,28   9,04   6,81   5,23   



P10 Spjut
Final
1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    29,29             
     29,29  28,78  28,25  x      29,17  27,19  

2)   Nyman Hugo                       IFKraft                   20,65             
     19,69  15,67  17,35  19,55  18,72  20,65  

3)   Einar Evijoki                    VasaIS                    18,70             
     17,74  14,36  18,70  12,47  17,21  x      

4)   Jonas Braxén                     VasaIS                    6,93              
     x      6,93   6,19   5,74   x      3,00   



P10 1000m gång
Final, Vind: NM
1)   Jonas Braxén                     VasaIS                    6.58,00           
2)   Nyman Hugo                       IFKraft                   7.17,76           


F10 1000m gång
Final, Vind: NM
1)   Nyman Wilma                      IFKraft                   7.14,33           
2)   Daniela Lindholm                 GamlakIF                  7.43,30           


F11 60m
1)   Bianca Smedlund                  IFDrott                   9,18              
2)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    9,19              
3)   Fanny Engman                     IFVom                     9,32              
4)   Elvira Björklund                 IFDrott                   9,60              
5)   Sointu Finnilä                   GamlakIF                  10,07             
6)   Julia Södergård                  IFDrott                   10,19             
7)   Inez Sandberg                    IFKraft                   10,20             
8)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   10,44             
9)   Ida Nordkvist                    VasaIS                    10,58             

Final heat 1, Vind: +1,2
1)   Bianca Smedlund                  IFDrott                   9,18              
2)   Fanny Engman                     IFVom                     9,32              
3)   Julia Södergård                  IFDrott                   10,19             
4)   Inez Sandberg                    IFKraft                   10,20             

Final heat 2, Vind: +2,0
1)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    9,19              
2)   Elvira Björklund                 IFDrott                   9,60              
3)   Sointu Finnilä                   GamlakIF                  10,07             
4)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   10,44             
5)   Ida Nordkvist                    VasaIS                    10,58             


P11 60m
Final, Vind: +1,4
1)   Axel Nisula                      MalaxIF                   8,60              
2)   Samuel Berg                      VasaIS                    9,25              
3)   Jens Glasberg                    MalaxIF                   9,62              
4)   Harald Smulter                   VasaIS                    9,62              
5)   Anton Furu                       GamlakIF                  9,78              
6)   Jim Ström                        IFNykn                    10,02             
7)   William Olli                     IFFemman                  10,22             


F11 150m
Final, Vind: +1,4
1)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    22,74             
2)   Fanny Engman                     IFVom                     22,88             
3)   Elvira Björklund                 IFDrott                   23,56             
4)   Carolina Åhman                   IFDrott                   24,10             
5)   Ninni Kähkölä                    GamlakIF                  24,30             
6)   Sointu Finnilä                   GamlakIF                  24,86             
7)   Julia Södergård                  IFDrott                   25,83             
8)   Emma Krook                       MalaxIF                   25,90             


P11 150m
Final, Vind: +0,9
1)   Samuel Berg                      VasaIS                    22,76             
2)   Jim Ström                        IFNykn                    24,16             
3)   Hugo Mäkelä                      IFNykn                    26,15             


P11 1000m
Final, Vind: NM
1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    3.40,11           
2)   Eddie Wikblom                    IFNykn                    3.49,29           
3)   Jim Ström                        IFNykn                    3.54,47           


F11 1000m
Final, Vind: NM
1)   Karlström Sigrid                 IFÅsar                    3.36,07           
2)   Ines Östman                      IFDrott                   3.47,57           
3)   Melia Käldman                    IFVom                     4.05,10           
4)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    4.08,04           


P11 60m aidat
Final, Vind: +1,2
1)   Alexander Broman                 VasaIS                    11,05             
2)   Theo Gullberg                    VasaIS                    11,58             
3)   Harald Smulter                   VasaIS                    11,84             
4)   Hugo Mäkelä                      IFNykn                    12,75             
     Joel Öling                       IFVom                     DNS               


F11 60m aidat
1)   Agnes Skytte                     IFDrott                   10,91             
2)   Annie Lundén                     IFDrott                   10,94             
3)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    11,41             
4)   Fanny Engman                     IFVom                     12,08             
5)   Malva Ek                         TjöcIK                    12,68             
6)   Julia Södergård                  IFDrott                   12,73             
7)   Tuva Nylund                      VasaIS                    14,35             

Final heat 1, Vind: +1,6
1)   Agnes Skytte                     IFDrott                   10,91             
2)   Annie Lundén                     IFDrott                   10,94             
3)   Malva Ek                         TjöcIK                    12,68             
4)   Tuva Nylund                      VasaIS                    14,35             

Final heat 2, Vind: +1,3
1)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    11,41             
2)   Fanny Engman                     IFVom                     12,08             
3)   Julia Södergård                  IFDrott                   12,73             


F11 Höjd
Final
1)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    130               
     105    110    115    120    125    130    133    
     o      o      o      o      o      xxo    xxx    

2)   Karlström Sigrid                 IFÅsar                    125               
     105    110    115    120    125    130    
     o      o      o      xo     xo     xxx    

3)   Annie Lundén                     IFDrott                   120               
     95     100    105    110    115    120    125    
     o      o      o      o      o      o      xxx    

4)   Inez Sandberg                    IFKraft                   115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     o      o      o      xo     xxo    o      xxx    

5)   Elvira Björklund                 IFDrott                   115               
     95     100    105    110    115    120    
     xo     o      xo     xxo    o      xxx    

6)   Malva Ek                         TjöcIK                    115               
     100    105    110    115    120    
     o      o      o      xo     xxx    

7)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   115               
     90     95     100    105    110    115    120    
     o      o      o      o      xo     xo     xxx    

8)   Emma Krook                       MalaxIF                   110               
     80     85     90     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      o      o      o      xxx    

9)   Sointu Finnilä                   GamlakIF                  110               
     85     90     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      xo     o      xxx    

10)  Julia Södergård                  IFDrott                   100               
     95     100    105    
     o      o      xxx    



P11 Höjd
Final
1)   Harald Smulter                   VasaIS                    133               
     100    105    110    115    120    125    130    133    136    
     o      o      o      o      o      o      xo     xo     xxx    

2)   Alexander Broman                 VasaIS                    120               
     95     100    105    110    115    120    125    
     o      o      o      o      o      o      xxx    

3)   Emil Fock                        IFFemman                  95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xxx    



F11 Stav
Final
1)   Agnes Skytte                     IFDrott                   170               
     120    130    140    150    160    170    180    
     o      o      o      o      o      o      xxx    

2)   Ines Östman                      IFDrott                   170               
     120    130    140    150    160    170    180    
     o      o      o      o      o      xxo    xxx    

3)   Denise Westerlund                IFDrott                   130               
     120    130    140    
     o      xo     xxx    



P11 Stav
Final
1)   Alexander Broman                 VasaIS                    170               
     140    150    160    170    180    
     o      o      o      o      xxx    



F11 Längd
Final
1)   Annie Lundén                     IFDrott                   4,13              
     3,93   4,13   x      4,06   3,90   4,06   
                                               

2)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    3,89              
     3,89   3,89   3,67   3,62   2,68   3,81   
                                               

3)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    3,82              
     3,82   3,76   3,76   3,69   3,79   3,77   
                                               

4)   Carolina Åhman                   IFDrott                   3,76              
     3,23   3,39   3,55   3,61   3,76   3,75   
                                               

5)   Elvira Björklund                 IFDrott                   3,65              
     3,65   3,52   3,64   3,52   3,56   3,54   
                                               

6)   Sointu Finnilä                   GamlakIF                  3,58              
     3,58   3,34   3,41   3,53   3,28   3,38   
                                               

7)   Emma Krook                       MalaxIF                   3,34              
     3,30   3,27   3,12   3,12   x      3,34   
                                               

8)   Nellie Lindberg                  IFFemman                  3,26              
     3,26   3,17   3,05   3,24   3,12   3,18   
                                               

9)   Ninni Kähkölä                    GamlakIF                  3,13              
     3,03   3,05   3,13   
                          

10)  Agnes Berglund                   IFFyren                   3,05              
     2,97   2,85   3,05   
                          



P11 Längd
Final
1)   Axel Nisula                      MalaxIF                   4,18              
     3,95   4,17   3,97   4,18   4,09   4,14   
                                               

2)   Noah Hoijar                      IFFyren                   3,86              
     3,85   3,83   x      3,71   3,76   3,86   
                                               

3)   Harald Smulter                   VasaIS                    3,73              
     3,73   3,68   3,59   3,51   3,49   3,58   
                                               

4)   Jens Glasberg                    MalaxIF                   3,66              
     3,56   3,52   3,47   3,66   3,62   3,55   
                                               

5)   Anton Furu                       GamlakIF                  3,47              
     3,46   3,41   3,31   3,19   3,24   3,47   
                                               



F11 Kula
Final
1)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    8,63              
     7,41   7,97   7,80   8,20   8,34   8,63   

2)   Amelia Westerlund                TjöcIK                    7,92              
     7,13   7,21   7,35   7,79   7,08   7,92   

3)   Denise Westerlund                IFDrott                   7,24              
     6,88   6,58   6,06   7,24   6,74   6,54   

4)   Bianca Smedlund                  IFDrott                   6,96              
     6,40   6,30   6,33   6,96   6,64   6,10   

5)   Annie Lundén                     IFDrott                   6,56              
     5,41   5,76   5,67   6,56   5,93   6,00   

6)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    6,54              
     5,91   6,23   6,20   6,54   6,28   6,29   

7)   Emma Krook                       MalaxIF                   5,83              
     5,48   5,03   5,50   5,14   5,80   5,83   

8)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    5,37              
     5,12   4,89   4,89   5,25   5,08   5,37   

9)   Fanny Engman                     IFVom                     4,78              
     4,78   4,43   4,37   



P11 Kula
Final
1)   Joel Öling                       IFVom                     7,75              
     6,79   6,99   7,04   7,31   7,75   7,03   

2)   Noah Hoijar                      IFFyren                   7,40              
     7,24   7,09   5,61   7,40   6,99   7,26   

3)   William Olli                     IFFemman                  6,68              
     6,58   6,34   6,68   6,41   6,38   6,35   



F11 Diskus
Final
1)   Amelia Westerlund                TjöcIK                    18,71             
     16,51  x      17,57  18,71  x      x      

2)   Nathalie Lindström               IFFemman                  17,97             
     15,73  15,88  x      15,32  16,24  17,97  

3)   Denise Westerlund                IFDrott                   16,99             
     14,24  15,48  15,28  16,99  14,29  x      

4)   Malva Ek                         TjöcIK                    16,91             
     x      13,36  16,65  14,65  16,91  x      

5)   Melia Käldman                    IFVom                     11,98             
     10,49  10,98  11,98  x      11,67  11,25  



P11 Diskus
Final
1)   Noah Hoijar                      IFFyren                   24,00             
     24,00  21,32  x      17,08  21,39  23,86  

2)   William Olli                     IFFemman                  20,20             
     16,40  x      15,75  x      16,59  20,20  

3)   Joel Öling                       IFVom                     17,73             
     x      16,70  x      17,73  16,44  x      

4)   Theo Gullberg                    VasaIS                    17,10             
     x      15,53  x      16,46  16,00  17,10  

5)   Emil Fock                        IFFemman                  16,02             
     13,74  16,02  13,45  13,71  x      x      



P11 Slägga
Final
1)   Benjamin Rönngård                IFDrott                   18,00             
     16,57  16,90  16,50  18,00  17,20  16,52  

2)   Joel Öling                       IFVom                     17,09             
     x      x      17,09  x      x      x      

3)   Emil Fock                        IFFemman                  10,48             
     9,69   10,13  x      7,97   8,95   10,48  



F11 Slägga
Final
1)   Amelia Westerlund                TjöcIK                    18,03             
     15,88  x      x      17,63  x      18,03  

2)   Denise Westerlund                IFDrott                   13,55             
     13,55  12,79  x      x      10,77  x      

3)   Agnes Berglund                   IFFyren                   12,19             
     12,19  x      x      10,59  x      x      

4)   Melia Käldman                    IFVom                     12,18             
     11,51  11,44  x      12,18  10,00  x      



P11 Spjut
Final
1)   Noah Hoijar                      IFFyren                   24,34             
     24,34  22,50  20,21  19,83  20,90  19,79  

2)   Theo Gullberg                    VasaIS                    22,81             
     16,22  x      20,88  19,07  22,81  x      

3)   William Olli                     IFFemman                  21,81             
     21,78  19,59  20,94  20,59  21,81  20,81  



F11 Spjut
Final
1)   Malva Ek                         TjöcIK                    18,10             
     18,10  16,10  14,31  16,03  16,21  17,09  

2)   Elsie Björkfors                  IFÅsar                    16,71             
     12,02  14,98  16,71  11,60  12,79  12,97  

3)   Amelia Westerlund                TjöcIK                    15,14             
     14,00  15,14  12,45  x      13,19  12,68  

4)   Melia Käldman                    IFVom                     11,95             
     10,60  11,95  11,82  10,49  10,92  11,21  



F11 1000m gång
Final, Vind: NM
     Ines Östman                      IFDrott                   DNS               


P11 1000m gång
Final, Vind: NM
1)   Jim Ström                        IFNykn                    6.54,25           
2)   Emil Fock                        IFFemman                  8.26,69           


F12 60m
Final, Vind: +0,4
1)   Clara Linqvist                   IFNykn                    9,41              
2)   Jenna Böling                     IFKraft                   9,79              
3)   Hanna Håkans                     VasaIS                    9,85              
4)   Mathilda Westermark              IFKraft                   9,93              
5)   Fanny Karls                      MalaxIF                   10,41             
     Tilde Nordman                    VasaIS                    DNF               


P12 60m
Final, Vind: +1,2
1)   Otto Holm                        GamlakIF                  8,72              
2)   Anton Hietapakka                 GamlakIF                  8,74              
3)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   8,86              
4)   Sami Alatalo                     IFDrott                   8,94              
5)   Axel Granbäck                    IFKraft                   9,05              
6)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   9,08              
7)   Valter Forsell                   GamlakIF                  10,18             


F12 200m
Final, Vind: +1,5
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    30,25             
2)   Jenna Böling                     IFKraft                   32,27             
3)   Mathilda Westermark              IFKraft                   32,38             
4)   Angelina Strandvall              IFÅsar                    33,78             
5)   Fanny Karls                      MalaxIF                   35,15             


P12 200m
Final, Vind: +1,3
1)   Otto Holm                        GamlakIF                  28,74             
2)   Sami Alatalo                     IFDrott                   29,02             
3)   Axel Granbäck                    IFKraft                   30,19             
4)   Valter Forsell                   GamlakIF                  33,05             
     Noah Sjöblom                     Vasa IS                   DNS               


F12 1000m
Final, Vind: NM
1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  3.37,68           
2)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   3.44,29           
3)   Jenna Böling                     IFKraft                   4.10,48           
4)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  4.21,70           
     Tilde Nordman                    VasaIS                    DNS               


P12 1000m
Final, Vind: NM
1)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   3.20,34           
2)   Melker Wikblom                   IFNykn                    3.21,09           
3)   Jonas Åbro                       IFNykn                    3.30,44           
     Noah Sjöblom                     Vasa IS                   DNS               


P12 60m aidat
Final, Vind: +2,1
1)   Ville Jokiranta                  KasköIK                   10,83             


F12 60m aidat
Final, Vind: +1,1
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    11,18             
2)   Malin Cederholm                  IFNykn                    11,20             
3)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  11,95             
4)   Angelina Strandvall              IFÅsar                    12,50             
5)   Hanna Håkans                     VasaIS                    13,31             
6)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    13,38             


P12 200m aidat
Final, Vind: +0,4
1)   Ville Jokiranta                  KasköIK                   37,30             


F12 200m aidat
Final, Vind: NM
1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  36,57             
2)   Malin Cederholm                  IFNykn                    36,62             
3)   Clara Linqvist                   IFNykn                    40,42             
4)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    59,93             


F12 Höjd
Final
1)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    125               
     105    110    115    120    125    130    
     o      o      xo     xo     o      xxx    

2)   Fanny Karls                      MalaxIF                   120               
     100    105    110    115    120    125    
     o      o      o      o      o      xx-    



P12 Höjd
Final
1)   Noah Sjöblom                     Vasa IS                   140               
     125    130    135    140    145    
     o      o      o      o      xxx    

2)   Hampus Berglund                  IFVom                     140               
     125    130    135    140    145    
     o      xo     xo     o      xxx    

3)   Jonas Åbro                       IFNykn                    140               
     115    120    125    130    135    140    145    
     o      o      o      o      o      xxo    xxx    



F12 Stav
Final
1)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    200               
     170    180    190    200    207    
     o      o      o      o      xxx    

2)   Mollie Wikman                    IFDrott                   190               
     150    160    170    180    190    200    
     o      o      o      o      xo     xx     

3)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   180               
     150    160    170    180    190    
     o      o      o      o      xxx    



P12 Stav
Final
1)   Alex Lövsund                     IFÅsar                    170               
     120    130    140    150    160    170    180    
     xxo    o      o      o      xo     xox    xxx    



F12 Längd
Final
1)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    3,74              
     x      3,70   3,45   3,74   3,62   3,60   
                                               

2)   Hanna Håkans                     VasaIS                    3,54              
     x      3,48   x      x      3,51   3,54   
                                               

3)   Julia Ena                        IFNykn                    3,25              
     3,11   2,94   3,21   x      3,25   3,01   
                                               

4)   Fanny Karls                      MalaxIF                   3,19              
     3,19   2,87   3,11   3,09   2,92   2,73   
                                               



P12 Längd
Final
1)   Anton Hietapakka                 GamlakIF                  4,66 +0,7          
     x      4,66   x      x      4,24   x      
     +1,8   +0,7                 +1,5          

2)   Otto Holm                        GamlakIF                  4,46 +3,0  4,35 +1,0
     4,34   4,35   x      4,27   4,46   4,34   
     +2,2   +1,0          +3,3   +3,0   +2,0   

3)   Ville Jokiranta                  KasköIK                   4,36 +1,2          
     x      3,96   3,71   4,06   4,24   4,36   
     +2,0   +1,3   +1,3   +1,3   +0,3   +1,2   

4)   Axel Granbäck                    IFKraft                   4,15 +2,0          
     3,72   4,15   3,97   4,03   4,06   3,80   
     +3,5   +2,0   +3,1   +0,6   +1,5   +0,6   

5)   Noah Sjöblom                     Vasa IS                   4,12 +1,7          
     4,06   4,12   -      -      -      -      
     +1,1   +1,7                               

6)   Valter Forsell                   GamlakIF                  3,52 +0,8          
     3,42   3,50   3,35   3,52   3,31   3,33   
     +3,3   +0,9   +1,2   +0,8   +1,6   +0,9   



F12 Kula
Final
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    8,54              
     8,47   7,83   8,54   x      7,20   7,85   

2)   Amanda Holmlund                  IFÅsar                    7,90              
     7,31   7,28   7,90   6,92   6,53   7,24   

3)   Madelén Penttinen                IFVom                     7,87              
     7,77   7,67   x      7,87   7,09   7,81   

4)   Emilia Österberg                 IFVom                     7,06              
     6,79   6,76   6,86   7,03   6,90   7,06   

5)   Mathilda Westermark              IFKraft                   6,29              
     5,34   5,60   5,40   5,50   6,29   6,23   

6)   Julia Ena                        IFNykn                    5,60              
     x      4,67   4,57   5,60   5,48   5,05   



P12 Kula
Final
1)   Hampus Berglund                  IFVom                     9,20              
     9,01   8,97   9,20   x      9,14   8,17   



F12 Diskus
Final
1)   Madelén Penttinen                IFVom                     24,32             
     20,38  19,60  22,19  22,32  24,32  23,91  

2)   Emilia Österberg                 IFVom                     21,57             
     19,24  21,57  20,88  20,77  21,47  19,47  

3)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    20,78             
     x      x      19,38  x      x      20,78  

4)   Amanda Holmlund                  IFÅsar                    20,60             
     18,71  x      17,01  x      20,60  19,31  

5)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  19,08             
     19,08  x      17,35  17,34  17,29  16,55  



P12 Diskus
Final
1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   34,61             
     x      34,61  x      32,91  x      x      

2)   Sami Alatalo                     IFDrott                   19,63             
     17,85  18,45  x      19,30  19,63  18,98  

3)   Alex Lövsund                     IFÅsar                    18,62             
     14,39  x      x      x      x      18,62  



F12 Slägga
Final
1)   Amanda Holmlund                  IFÅsar                    22,55             
     22,55  20,20  20,77  20,20  20,18  20,15  

2)   Madelén Penttinen                IFVom                     20,12             
     19,50  x      x      20,12  17,70  20,10  

3)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    18,06             
     18,06  x      x      17,28  17,89  x      

4)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  16,26             
     13,20  15,64  16,26  15,50  13,44  x      



P12 Slägga
Final
1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   24,78             
     22,00  x      24,78  x      23,67  24,62  



P12 Spjut
Final
1)   Ville Jokiranta                  KasköIK                   31,58             
     x      29,12  31,58  x      x      27,48  

2)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   26,71             
     x      x      25,88  26,71  26,40  x      

3)   Sami Alatalo                     IFDrott                   19,03             
     17,92  18,12  13,83  16,88  17,36  19,03  



F12 Spjut
Final
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    27,66             
     25,27  23,82  26,90  25,78  27,66  26,46  

2)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    25,42             
     24,23  24,99  25,42  20,72  20,72  22,52  

3)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   23,28             
     22,57  22,46  x      23,28  x      21,41  

4)   Madelén Penttinen                IFVom                     21,64             
     18,43  21,39  x      x      21,64  19,36  

5)   Mathilda Westermark              IFKraft                   19,80             
     14,10  14,59  19,80  x      15,97  16,56  

6)   Amanda Holmlund                  IFÅsar                    17,09             
     17,09  14,63  12,43  13,82  16,16  16,31  

7)   Hanna Håkans                     VasaIS                    16,23             
     16,23  13,61  6,88   8,68   12,24  13,63  

8)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  10,59             
     9,60   x      9,08   x      10,59  10,50  



F12 2000m gång
Final, Vind: NM
1)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   15.49,36          
2)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  17.05,23          


P12 2000m gång

P13 60m
Final, Vind: +1,9
1)   Kevin Paulin                     IFFemman                  8,63              
2)   Rännar Anton                     IFVom                     8,68              
3)   Niklas Kjellbäck                 GamlakIF                  8,72              
4)   Anton Sabel                      IFFemman                  9,01              
5)   Nico Hakala                      IFFemman                  9,06              
6)   Miro Heikkilä                    GamlakIF                  9,55              


F13 60m
Final, Vind: +1,0
1)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  8,66              
2)   Jamira Suarez                    IFDrott                   8,88              
3)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  8,91              
4)   Milla Ström                      IFNykn                    9,16              
5)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    9,22              
6)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    9,42              
7)   Julia Groop                      IFKraft                   10,41             
8)   Hope Klemets                     KasköIK                   10,58             


P13 200m
1)   Kevin Paulin                     IFFemman                  28,55             
2)   Anton Sabel                      IFFemman                  28,91             
3)   Jani Mäenpää                     GamlakIF                  29,03             
4)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    29,31             
5)   Kasper Biskop                    GamlakIF                  30,27             
6)   Niklas Kjellbäck                 GamlakIF                  30,89             
7)   Viktor Store                     GamlakIF                  31,27             
8)   Miro Heikkilä                    GamlakIF                  32,97             
9)   Artur Anttila                    GamlakIF                  35,37             

Final heat 1, Vind: +3,0
1)   Anton Sabel                      IFFemman                  28,91             
2)   Niklas Kjellbäck                 GamlakIF                  30,89             
3)   Viktor Store                     GamlakIF                  31,27             
4)   Miro Heikkilä                    GamlakIF                  32,97             

Final heat 2, Vind: +1,8
1)   Kevin Paulin                     IFFemman                  28,55             
2)   Jani Mäenpää                     GamlakIF                  29,03             
3)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    29,31             
4)   Kasper Biskop                    GamlakIF                  30,27             
5)   Artur Anttila                    GamlakIF                  35,37             


F13 200m
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                   27,79             
2)   Nea Hassila                      IFDrott                   28,72             
3)   Lina Lithen                      VasaIS                    29,35             
4)   Jamira Suarez                    IFDrott                   29,62             
5)   Milla Ström                      IFNykn                    29,84             
6)   Emma Korhonen                    IFFemman                  30,12             
7)   Amanda Bertula                   VasaIS                    30,49             
8)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    30,54             
9)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  31,15             

Final heat 1, Vind: +1,1
1)   Nea Hassila                      IFDrott                   28,72             
2)   Lina Lithen                      VasaIS                    29,35             
3)   Milla Ström                      IFNykn                    29,84             
4)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    30,54             

Final heat 2, Vind: +2,8
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                   27,79             
2)   Jamira Suarez                    IFDrott                   29,62             
3)   Emma Korhonen                    IFFemman                  30,12             
4)   Amanda Bertula                   VasaIS                    30,49             
5)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  31,15             


P13 1000m
Final, Vind: NM
1)   Jani Mäenpää                     GamlakIF                  3.08,45           
2)   Anton Sabel                      IFFemman                  3.09,70           
3)   Kevin Paulin                     IFFemman                  3.17,51           
4)   Albin Söderman                   IFDrott                   3.26,41           
5)   Viktor Store                     GamlakIF                  3.48,79           


F13 1000m
Final, Vind: NM
1)   Tilde Stråka                     IFNykn                    3.21,17           
2)   Nea Hassila                      IFDrott                   3.23,57           
3)   Emma Korhonen                    IFFemman                  3.26,11           
4)   Jamira Suarez                    IFDrott                   3.29,96           


F13 60m aidat
Final, Vind: +2,0
1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   9,64              
2)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  10,56             
3)   Mia Backman                      IFDrott                   10,60             
4)   Edith Carlsson                   VasaIS                    11,82             


P13 60m aidat
Final, Vind: +1,8
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   10,10             
2)   Niklas Kjellbäck                 GamlakIF                  11,93             


F13 200m aidat
Final, Vind: NM
1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   32,83             
2)   Mia Backman                      IFDrott                   34,79             
3)   Tilde Stråka                     IFNykn                    36,36             


P13 200m aidat
Final, Vind: +0,4
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   32,43             
2)   Niklas Kjellbäck                 GamlakIF                  36,36             
3)   Albin Söderman                   IFDrott                   38,58             


F13 Höjd
Final
1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   158               
     135    140    145    150    155    158    161    
     o      xo     o      o      o      o      xxx    

2)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    145               
     130    135    140    145    150    
     o      o      xo     xo     xxx    

3)   Mia Backman                      IFDrott                   140               
     130    135    140    145    
     o      o      o      xxx    

4)   Milla Ström                      IFNykn                    135               
     130    135    140    
     o      o      xxx    

5)   Emma Korhonen                    IFFemman                  130               
     105    110    115    120    125    130    135    
     o      o      o      o      o      o      xxx    

6)   Edith Carlsson                   VasaIS                    120               
     105    110    115    120    125    
     o      o      o      o      xxx    



P13 Höjd
Final
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   145               
     120    125    130    135    140    145    148    
     o      o      o      o      o      xxo    xxx    

2)   Kasper Biskop                    GamlakIF                  140               
     130    135    140    145    
     xo     xxo    xo     xxx    



F13 Stav
Final
1)   Edith Carlsson                   VasaIS                    180               
     150    160    170    180    190    
     o      o      o      o      xxx    



P13 Stav
Final
1)   Albin Söderman                   IFDrott                   190               
     150    160    170    180    190    200    
     o      o      xxo    o      o      xxx    



F13 Längd
Final
1)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  4,93              
     4,44   4,93   4,85   3,67   3,62   x      
                                               

2)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   4,77              
     4,62   4,51   4,77   4,65   x      x      
                                               

3)   Mia Backman                      IFDrott                   4,26              
     4,26   4,20   4,12   x      4,16   4,19   
                                               

4)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    4,20              
     3,71   x      4,06   4,20   4,09   4,06   
                                               

5)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  4,15              
     4,15   x      3,93   4,06   x      x      
                                               

6)   Nea Hassila                      IFDrott                   4,13              
     4,13   4,02   3,96   4,11   3,98   4,06   
                                               

7)   Edith Carlsson                   VasaIS                    4,06              
     3,67   4,01   4,06   3,86   3,76   3,95   
                                               

8)   Hope Klemets                     KasköIK                   2,89              
     2,69   x      2,72   2,78   2,89   x      
                                               



P13 Längd
Final
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   4,65 +1,9          
     4,61   4,47   x      4,65   4,62   4,11   
     +0,4   +0,9          +1,9   +0,6   +1,0   

2)   Rännar Anton                     IFVom                     4,53 +1,5          
     4,23   x      4,32   4,50   4,53   4,43   
     +1,3          +2,2   +2,5   +1,5   +1,9   

3)   Kasper Biskop                    GamlakIF                  4,46 +0,5          
     4,32   4,34   4,33   4,37   x      4,46   
     +0,4   +1,3   +1,4   +1,1          +0,5   

4)   Kevin Paulin                     IFFemman                  4,36 +1,4          
     4,28   4,03   3,83   x      x      4,36   
     +1,7   +2,4   +1,9                 +1,4   

5)   Albin Söderman                   IFDrott                   4,25 +3,6  4,15 +1,2
     3,99   4,15   4,25   x      4,07   x      
     +1,1   +1,2   +3,6          +0,8          

6)   Nico Hakala                      IFFemman                  4,16 +0,9          
     3,98   4,01   4,04   4,16   4,09   4,12   
     +1,6   +2,6   +1,3   +0,9   +1,5   +1,5   

7)   Artur Anttila                    GamlakIF                  3,45 +2,0          
     3,32   3,24   3,09   3,35   3,16   3,45   
     -0,5   +1,6   +2,1   +1,6   +0,2   +2,0   



F13 Kula
Final
1)   Emma Korhonen                    IFFemman                  7,70              
     7,44   7,31   7,51   7,70   7,53   7,30   

2)   Julia Groop                      IFKraft                   5,53              
     4,56   4,91   5,16   5,53   4,87   5,12   



P13 Kula
Final
1)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    11,27             
     11,01  10,51  11,27  11,09  11,25  11,05  

2)   Benjamin Hagman                  IKFalken                  9,21              
     9,15   8,78   8,89   9,21   9,12   8,76   

3)   Joel Bergström                   IFNykn                    7,31              
     6,60   6,84   6,39   6,58   7,31   6,84   



P13 Diskus
Final
1)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    30,31             
     25,54  28,19  x      29,78  30,31  25,98  

2)   Anton Sabel                      IFFemman                  26,97             
     25,40  24,90  21,28  26,97  25,43  24,30  

3)   Benjamin Hagman                  IKFalken                  24,90             
     20,52  24,90  21,28  x      x      x      



F13 Diskus
Final
1)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  34,35             
     33,79  x      34,35  x      x      31,99  

2)   Cecilia Österberg                IFFemman                  22,89             
     20,86  x      x      19,76  22,89  22,17  

3)   Ida Stoor                        IFFemman                  21,95             
     x      x      21,95  x      16,12  x      

4)   Julia Groop                      IFKraft                   15,47             
     x      13,28  15,47  x      14,40  13,97  



P13 Slägga
Final
1)   Benjamin Hagman                  IKFalken                  31,53             
     28,16  x      27,54  26,28  31,53  24,88  


F13 Slägga
Final
1)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    20,74             
     20,74  19,64  x      19,25  x      16,99  


F13 Spjut
Final
1)   Cecilia Österberg                IFFemman                  33,15             
     30,22  29,65  29,00  28,65  28,30  33,15  
2)   Ida Stoor                        IFFemman                  26,21             
     25,83  21,84  23,52  22,75  24,99  26,21  
3)   Nea Hassila                      IFDrott                   22,73             
     19,35  20,57  20,84  21,15  22,73  21,68  
4)   Jamira Suarez                    IFDrott                   18,79             
     18,66  16,17  14,90  18,27  18,14  18,79  


P13 Spjut
Final
1)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    30,79             
     30,79  28,56  29,93  28,59  26,46  x      



Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan