Tävlingar - 12.06 - Tomatspelen Närpes

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTisdag 12.06 18:30
ArrangörIF Kraft Friidrott
PlatsMosedal, Närpes
Avgift7 € / gren
Anmälan senastSöndag 10.06
www.kilpailukalenteri.fi
 eller jan-erik.bergman51@gmail.com



KontonummerFI80 4963 1040 0086 04
Bekräftning




Övrig infoEfteranmälningsavgift: 10 €/gren
KontaktuppgifterJan-Erik Bergman, 0500-668 393
ResultatserviceTfn 0500-668 393
Webbsidahttp://kraftfriidrott.idrott.fi/sv/start/

Grenar

H100m, 200m, 400m, Stav, Längd, Diskus
D100m, 200m, 400m, Stav, Längd, Diskus
H-19Höjd, 3-steg, Kula, Diskus
D-19Höjd, 3-steg, Kula, Diskus
P-17100m, 800m, Spjut
F-17100m, 800m, Spjut
P-15100m, 300m, Höjd, Kula, Diskus
F-15100m, 300m, Höjd, Kula, Diskus
P-1360m, 1000m, Längd, Kula
F-1360m, 1000m, Längd, Kula

Tidsschema

18.30 Stav   D
Diskus D,H
Höjd D19,F15
60 m P13
Spjut D17
18.35 60 m F13
18.40 Kula F13,P15, F15, H19,D19
18.45 100 m F15
18.50 100 m P15
18.55 100 m D17
19.00 100 m D
19.05 100 m H
19.10 Stav H
Längd D,F13,P13
19.20 800 m D17
19.30 400 m H
19.35 Diskus F15,P15, H19, D19
19.35 400 m D
19.50 300 m F15, P15
19.55 3-steg D19,H19
20.05 1000 m F13, P13
20.20 200 m H
20.30 200 m D
 

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 100m
 Ta Tha NayLarsmo IF
 200m
 400m
 Stav
 Längd
 Diskus
 Karlsson RobinVasa Idrottssällskap
D
 100m
 Rönnqvist KatarinaIF Fyren
 Julin AnnaIF Nykarlebynejden12,0412,48
 Kvist MathildaVasa Idrottssällskap
 200m
 Nystrand NathalieIF Fyren25,36
 Julin AnnaIF Nykarlebynejden24,5725,65
 Kvist MathildaVasa Idrottssällskap
 Åbacka FeliciaIF Fyren
 400m
 Lassfolk WilmaIF Kraft Friidrott
 Stav
 Westerlund SofieVasa Idrottssällskap
 Längd
 Diskus
 Nygårds SarahIF Kraft Friidrott
 Isomäki JohannaIK Falken
H-19
 Höjd
 3-steg
 Kula
 Jokiranta MichaelKaskö IK10,6810,68
 Diskus
D-19
 Höjd
 Nyman EmmaIF Kraft Friidrott
 3-steg
 Kula
 Sund LinnVasa Idrottssällskap10,60
 Diskus
 Hagback EllenTjöck IK
 Sund LinnVasa Idrottssällskap41,5741,57
P-17
 100m
 800m
 Spjut
F-17
 100m
 Svedman IdaIF Kraft Friidrott
 800m
 Granbäck HannaIF Kraft Friidrott
 Spjut
 Sundqvist WilmaIF Kraft Friidrott
P-15
 100m
 Nordgren LucasIF Kraft Friidrott
 Nordberg SebastianIF Kraft Friidrott
 300m
 Nordberg SebastianIF Kraft Friidrott
 Höjd
 Kula
 Nordgren LucasIF Kraft Friidrott
 Diskus
 Nordgren LucasIF Kraft Friidrott
F-15
 100m
 Stenlund NatalieIF Kraft Friidrott
 Fogde ElizabethMalax IF
 Granbäck HannaIF Kraft Friidrott
 Sax EmelieIF Kraft Friidrott
 Hultholm NicoleIF Fyren
 300m
 Stenlund NatalieIF Kraft Friidrott
 Granbäck HannaIF Kraft Friidrott
 Höjd
 Fogde ElizabethMalax IF
 Tikkala JohannaIF Kraft Friidrott
 Kula
 Lindström FeliciaIF Femman
 Tikkala JohannaIF Kraft Friidrott
 Diskus
 Lindström FeliciaIF Femman
 Forsman Fanny IngridVasa Idrottssällskap
 Karlsson MichelleVasa Idrottssällskap
P-13
 60m
 Nordberg OliverIF Kraft Friidrott
 Hakala NicoIF Femman
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 1000m
 Nordberg OliverIF Kraft Friidrott
 Hugo NymanIF Kraft Friidrott
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 Längd
 Hakala NicoIF Femman
 Kula
F-13
 60m
 Böling JennaIF Kraft Friidrott
 Groop JuliaIF Kraft Friidrott
 Wilma NymanIF Kraft Friidrott
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Kvist ElisabethVasa Idrottssällskap
 Forslund MollyVasa Idrottssällskap
 Vägar ElinIF Fyren
 1000m
 Wilma NymanIF Kraft Friidrott
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Vägar ElinIF Fyren
 Längd
 Kvist ElisabethVasa Idrottssällskap
 Kula
 Groop JuliaIF Kraft Friidrott
 Forslund MollyVasa Idrottssällskap
 Vägar ElinIF Fyren

Resultat

N 100m Loppukilpailu, Tuuli: -0,8 1)   Roosa Määttälä                   KokkVei                   12,46           
                                                     2)    Anna Julin                           IFNykn                     12,54            
                                                     3)   Alina Strömberg                   LarsmoIF                 12,59            
                                                     4)   Mathilda Kvist                       VasaIS                     13,01            
                                                     5)   Katarina Rönnqvist               IFFyren                    13,51            

M 100m Loppukilpailu, Tuuli: -2,0 1)   Isac Wedenberg                   BorgåAk                   11,33            
                                                      2)   Aleksi Ala-Prinkkilä               IFKraft                      11,41            
                                                      3)   Mikko Raittinen                     KurikRy                    11,94                 
                                                            Tha Ta                                  LarsmoIF                  DNS              

N 200m Loppukilpailu, Tuuli: -0,9 1)   Mette Baas                            VeitsilKV                 25,08            
                                                      2)   Anna Julin                             IFNykn                    25,96            
                                                      3)   Alina Strömberg                    LarsmoIF                26,36                                                                                                                                              4)   Mathilda Kvist                       VasaIS                    26,90            
                                                      5)   Jonna Skrifvars                     IFN                          27,00            
                                                      6)   Nathalie Nystrand                 IFFyren                   27,19            

M 200m Loppukilpailu, Tuuli: -0,9 1)   Niko Vainionpää                   TeuvRi                    22,58                  
                                                            Isac Wedenberg                    BorgåAk                 DNS                    
                                                            Mikko Raittinen                      KurikRy                  DNS              

N 400m Loppukilpailu                   1)   Wilma Lassfolk                      IFKraft                   57,11            
                                                      2)   Madeleine Glasberg              VasaIS                  58,79                                                                                   
                                                      3)   Malva Nylund                         VasaIS               1.00,69          

M 400m Loppukilpailu                  1)   Jussi Raittinen                         KurikRy                52,74            
                                                      2)   Lucas Mulders                        VasaIS                 56,55            

N Seiväs Loppukilpailu                 1)   Sofie Westerlund                 VasaIS                    382                    
                                                           330    340    350    360    370    382    387         o      xo     o      o      o      o      x-  

                                                      2)   Minttu Koskiaho                  KarijTa                     360                   
                                                            290    310    320    330    340    350    360    370         o      xo     o      o      o      xxo    xo     -     

                                                      3)   Essi Melender                    VaasVa                    340     
                                                            310    320    330    340    350         o      o      o      xxo    xxx   

                                                      4)   Miisa Koskiaho                   KarijTa                     340     
                                                            290    300    310    320    330    340    350         o      -      o      o      xxo    xxo    -     

                                                      5)   Tuuli Kujala                     SeinäjSU                      320                   
                                                            280    290    300    310    320    330         o      o      o      xo     xo     xxx   

 

M Seiväs Loppukilpailu                 1)   Iiro Suutarinen                  ÄhtU                           460                   
                                                            440    460    471         o      o      xxx   

                                                           Albin Lundberg                 VasaIS                                          
                                                           Jere Keskinen                    VaasTo                      NH                    
                                                           440         xxx   

 

N Pituus Loppukilpailu                  1)   Roosa Määttälä                   KokkVei                   5,87 +1,0              
                                                            5,80   5,79   5,70   x      5,87   5,79        +0,3   +0,9   +1,0   +0,9   +1,0   +1,1  

                                                            Elin Svedman                     IFKraft                                          
                                                            Janina Raukko                    VaasVa                                     

N Kiekko Loppukilpailu                 1)   Hanna Rintamäki                  IFFemman                  41,79                 
                                                            39,08  39,65  39,50  41,79  40,50  40,71 

                                                      2)   Heli Kortesmäki                    TeuvRi                       38,12                                                                               
                                                             x      36,42  37,34  38,12  35,68  35,49 

                                                      3)   Jaana Kivistö                         TeuvRi                      34,33             
                                                             34,08  34,33  33,99  x      x      33,09 

                                                      4)   Sarah Nygårds                       IFKraft                       30,97              
                                                            30,97  30,74  30,03  x      x      x     

                                                      5)   Johanna Isomäki                    IKFalken                   29,55                  
                                                            28,07  28,15  25,61  29,55  25,44  26,62 

                                                             Emma Rintamäki                   IFFemman                DNS              

M Kiekko Loppukilpailu                 1)   Frantz Kruger                          VasaIS                     57,62          
                                                            56,77  57,10  55,49  57,62  x      56,34 

                                                      2)   Robin Karlsson                        VasaIS                     40,97                
                                                            37,45  39,44  39,05  37,79  37,69  40,97 

 

T13 60m                                       1)   Laura Ylikoski                   KristU                    9,23              
                                                     2)   Julia Groop                       IFKraft                   9,26             
                                                     3)   Minnie Ylikoski                  KristU                    9,29             
                                                     4)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                  9,58             
                                                     5)   Tindra Kummel                 IFKraft                   9,73            
                                                     6)   Jenna Böling                     IFKraft                   9,84            
                                                     7)   Tilde Nordman                   VasaIS                 10,02           
                                                     8)   Elin Vägar                          IFFyren                10,07          
                                                     9)   Fanny Karls                        MalaxIF               10,30                 
                                                           Wilma Nyman                     IFKraft                  DNS                            
                                                           Molly Forslund                   VasaIS                   DNS                 

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,4    1)   Elisabeth Kvist                    VasaIS                    9,58             
                                                     2)   Tindra Kummel                   IFKraft                    9,73             
                                                     3)   Elin Vägar                           IFFyren                  10,07                 
                                                           Molly Forslund                     VasaIS                   DNS                       
                                                           Wilma Nyman                      IFKraft                    DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,3     1)   Laura Ylikoski                      KristU                    9,23             
                                                     2)   Julia Groop                          IFKraft                   9,26             
                                                     3)   Minnie Ylikoski                     KristU                    9,29             
                                                     4)   Jenna Böling                        IFKraft                   9,84             
                                                     5)   Tilde Nordman                     VasaIS                 10,02            
                                                     6)   Fanny Karls                         MalaxIF                 10,30            

P13 60m Loppukilpailu, Tuuli: -1,1 1)   Shaker Fadul                     IFKraft                    8,77             
                                                        2)   Axel Granbäck                   IFKraft                   8,97             
                                                        3)   Joel Blomqvist                    IFFyren                 9,04            
                                                        4)   Jonathan Risberg               IFKraft                   9,13           
                                                        5)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   9,14             
                                                        6)   Nico Hakala                        IFFemman             9,36             

T13 1000m Loppukilpailu                1)   Johanna Häggkvist             IFKraft                    3.44,88          
                                                        2)   Tilde Nordman                    VasaIS                   3.47,15          
                                                        3)   Erna Subasic                       IFKraft                   4.03,66              
                                                              Elin Vägar                            IFFyren                 DNS                   
                                                              Wilma Nyman                      IFKraft                   DNS              

P13 1000m Loppukilpailu              1)   Oliver Nordberg                     IFKraft                   3.26,02          
                                                       2)   Miiko Lampinen                    TeuvRi                   3.48,95               
                                                             Axel Granbäck                      IFKraft                    DNS                   
                                                             Emil Appel                             MalaxIF                  DNS                  
                                                             Hugo Nyman                         IFKraft                    DNS              

T13 Pituus Loppukilpailu               1)   Elisabeth Kvist                       VasaIS                    4,01 +1,2              
                                                             3,57   3,73   3,73   3,86   3,91   4,01        +0,3   +1,0   +0,7   +0,4   +1,5   +1,2  

                                                      2)   Laura Ylikoski                         KristU                    3,84 +0,9              
                                                             3,79   3,84   x      3,71   3,73   x           +1,5   +0,9   +0,8   +1,8   +0,8   +0,4  

                                                      3)   Minnie Ylikoski                        KristU                    3,80 +0,8             
                                                             3,25   x      3,70   3,47   3,78   3,80        +1,4   +1,9   +0,6   +1,6   +0,8   +0,8  

                                                     4)   Jenna Böling                            IFKraft                   3,48 +1,2              
                                                            3,05   3,11   3,48   3,42   x      3,45        +0,8   +1,8   +1,2   +0,8   +1,3   +1,7  

                                                     5)   Fanny Karls                               MalaxIF                3,22 +0,9              
                                                            2,94   2,96   3,19   3,04   2,63   3,22        +1,3   +1,6   +1,3   +1,4   +1,0   +0,9  

 

P13 Pituus Loppukilpailu             1)   Nico Hakala                              IFFemman             4,14 +0,7              
                                                           3,92   x      4,14   4,00   x      x           +0,7   +1,6   +0,7   -0,3   +0,4   +1,6  

                                                     2)   Jonathan Risberg                     IFKraft                   4,11 +0,7              
                                                            3,16   3,54   3,94   4,11   x      3,42        +0,6   +2,1   +0,7   +0,7   +0,5   +1,2  

                                                     3)   Miiko Lampinen                        TeuvRi                   3,33 +0,5               
                                                           3,06   x      3,33   x      3,21   x           +0,9   +0,9   +0,5   +0,7   +1,1   +1,3  

 

T13 Kuula Loppukilpailu              1)   Molly Forslund                            VasaIS                    8,98                  
                                                           8,56   8,17   8,98   8,49   7,83   8,36  

                                                     2)   Tindra Kummel                          IFKraft                     5,80                  
                                                            5,69   5,80   5,68   5,58   5,46   5,30  

                                                     3)   Elin Vägar                                  IFFyren                   5,71                  
                                                            x      5,71   4,83   5,08   4,57   5,52  

                                                     4)   Julia Groop                                 IFKraft                   5,39                
                                                            5,30   5,10   5,39   5,04   4,98   x     

 

P13 Kuula Loppukilpailu              1)   Joel Blomqvist                             IFFyren                 8,40                   
                                                           8,37   8,40   x      8,28   8,30   8,08  

                                                     2)   Jonathan Risberg                        IFKraft                   8,11                  
                                                            7,08   x      8,11   -      -      -     

 

T15 100m Loppukilpailu, Tuuli: -0,8  1)   Elizabeth Fogde                      MalaxIF               13,88           
                                                          2)   Hanna Granbäck                     IFKraft                 14,38            
                                                          3)   Emilia Kivelä                            ÄhtU                    14,50            
                                                          4)   Clara Holmberg                       IFKraft                  14,57           
                                                          5)   Natalie Stenlund                      IFKraft                  14,60           
                                                          6)   Nicole Hultholm                       IFFyren                 14,66          
                                                          7)   Ida Lärka                                 IFKraft                   14,72                 
                                                                Josephina Toto                        IFKraft                   DNS              

P15 100m Loppukilpailu, Tuuli: -1,9  1)   Sebastian Nordberg               IFKraft                   12,40           
                                                          2)    Nionel Pallawala                    IFLänken               12,79            
                                                          3)   Salah Ibrahim                          IFKraft                   13,77            
                                                          4)   Oskari Melender                      VaasVa                 14,02                 
                                                                Lucas Nordgren                        IFKraft                                    

T15 300m Loppukilpailu                    1)   Hanna Granbäck                      IFKraft                   47,96            
                                                           2)   Natalie Stenlund                      IFKraft                   49,55           
                                                           3)   Julia Groop                              IFKraft                   50,73            

P15 300m Loppukilpailu                    1)   Sebastian Nordberg                 IFKraft                   38,50            
                                                          2)   Nionel Pallawala                       IFLänken               41,79           
                                                          3)   Elias Mulders                            VasaIS                  43,40            

T15 Korkeus Loppukilpailu                1)   Elizabeth Fogde                       MalaxIF                   145                    
                                                                137    141    145    149         o      o      o      xxx   

                                                          2)   Johanna Tikkala                       IFKraft                      137                    
                                                                125    129    133    137    141         o      o      o      xo     xxx   

                                                          3)   Ida Lärka                                  IFKraft                      133                   
                                                                121    125    129    133    137         o      o      xxo    o      xxx   

                                                                Anniina Toivonen                    TeuvRi                         DNS            

 P15 Korkeus Loppukilpailu              1)   Oskari Melender                      VaasVa                      137                 
                                                                125    129    133    137         o      o      o      o     

 

T15 Kuula Loppukilpailu                  1)   Johanna Tikkala                        IFKraft                     11,08                 
                                                               10,30  11,08  10,23  x      10,83  10,48 

                                                        2)   Felicia Lindström                       IFFemman                  8,37                 
                                                               8,04   8,37   7,99   8,15   x      7,87  

                                                        3)   Anniina Toivonen                      TeuvRi                        8,34                
                                                               7,84   7,21   8,34   7,96   8,10   x     

                                                       4)   Emmanuela Koomson                IFLänken                    7,96                  
                                                              6,53   6,94   7,45   7,96   7,14   7,13  

 

P15 Kuula Loppukilpailu                1)   Lucas Nordgren                           IFKraft                        9,62               
                                                             9,04   9,11   9,31   9,62   9,33   8,99  

                                                       2)   Nionel Pallawala                        IFLänken                      8,57                  
                                                             8,47   8,57   8,31   8,51   8,34   x     

 

T15 Kiekko Loppukilpailu               1)   Felicia Lindström                        IFFemman                  29,82                 
                                                             27,96  x      29,82  29,42  x      28,01 

                                                       2)   Michelle Karlsson                      VasaIS                         28,44           
                                                             26,54  28,44  27,43  22,12  24,03  27,54 

                                                       3)   Fanny Forsman                          VasaIS                        28,10                
                                                             27,91  x      23,90  27,99  26,09  28,10 

 

P15 Kiekko Loppukilpailu              1)   Lucas Nordgren                          IFKraft                         31,06                 
                                                             x      29,57  28,56  30,83  28,65  31,06 

                                                      2)   Antti Ekola                                   TeuvRi                         20,39                  '
                                                            20,38  20,39  19,89  x      15,40  x     

 

N17 100m Loppukilpailu, Tuuli: -0,8 1)   Minttu-Maaria Alanen                VaasVa                      12,53            
                                                          2)   Emma Lipkin                              IFKraft                       13,26            
                                                          3)   Ida Svedman                              IFKraft                       14,97            

M17 100m Loppukilpailu, Tuuli: -2,0 1)   Mathias Asp                               VasaIS                      12,20            

N17 800m Loppukilpailu                   1)   Valentina Lemettinen             SeinäjSU                     2.35,10         
                                                          2)   Hanna Granbäck                   IFKraft                          2.41,45          

N17 Keihäs Loppukilpailu                 1)   Anni-Linnea Alanen               VaasVa                           50,12            
     x      x      47,83  48,77  50,12  x     

                                                         2)   Elin Källberg                           VasaIS                            42,56                  
                                                               42,56  39,29  41,67  38,10  38,77  33,12 

                                                         3)   Wilma Sundqvist                   IFKraft                             42,53                 
                                                               42,15  38,30  41,64  42,51  42,53  39,62 

                                                        4)   Valentina Lemettinen             SeinäjSU                         36,24                  
                                                              36,24  x      34,24  31,89  35,42  33,93 

 

N19 Korkeus Loppukilpailu            1)   Emma Nyman                         IFKraft                               165                   
                                                             153    157    161    165    167         o      o      o      xo     xxx   

                                                       2)   Wera Hudd                             VaasTo                              145                   
                                                              137    141    145    149         o      xo     xo     xxx   

 

N19 Kolmiloikka Loppukilpailu       1)   Elin Svedman                          IFKraft                           8,39 +1,4              
                                                              7,92   8,06   8,04   8,20   8,17   8,39        +0,7   +0,7   +1,1   +1,9   +0,8   +1,4  

 

N19 Kuula Loppukilpailu                1)   Linn Sund                                VasaIS                          11,77                 
                                                             11,03  11,14  x      x      10,88  11,77                                                                                                                
                                                       2)   Wera Hudd                             VaasTo                            7,97                 
                                                              x      7,79   7,59   7,24   7,97   7,66  

 

M19 Kuula Loppukilpailu                1)  Michael Jokiranta                  KasköIK                         10,74  utomtävlan
                                                             10,09  10,28 10,31 10,74 10,28 9,97
                                                             Adam Mereskov                    IF Länken                       DNS
                                                             Eero Ahola                            PorinYU                          DNS                    
                                                                              

  

N19 Kiekko Loppukilpailu               1)   Linn Sund                            VasaIS                            39,91                 
                                                              39,09  x      x      38,98  39,57  39,91 

                                                       2)   Ellen Hagback                     TjöcIK                              30,40                 
                                                             28,73  30,40  x      25,65  x      30,14 

 

M19 Kiekko Loppukilpailu                    Eero Ahola                           PorinYU                          DNS              

 

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan