Tävlingar - 07.07 - SFI-mästerskap o stora DM i Jakobstad (7-8.7)

Tävlingsinfo

Datum och klockslagLördag 07.07 11:00
ArrangörIF Drott
PlatsCentralidrottsplan Jakobstad
Avgift12 €/gren. P/F15 6 €/gren
Anmälan senastLördag 30.06
www.kilpailukalenteri.fi

reserv: epost hans.byggmastar@luukku.com
KontonummerFI53 2015 1800 0196 29
Bekräftning

Deltagarna bör skriftligen bekräfta sitt deltagande båda tävlingsdagarna senast 60 minuter före tävlingsgrenens programenliga början.

Övrig infoStora DM samtidigt för herrar och damer
SFI 7.7 kl.11.00  juniorer och kl. 15.00-19.00 seniorer
      8.7 kl.10.00  "        "  och kl. 14.00-18.00 "         "

Idrottaren bör höra till en SFI-förening för att kunna delta förutom
i de grenar som vi har öppna. Dessa bestäms senare.

Tävlingsledare: Monica Grankulla-Häggblom
Starter: Folke Holmström
Speaker:
Kansli:  Hans Byggmästar
Resultatansvarig: Niklas Grannas
Överdomare: Inger Nabb

Kontaktuppgifter
Resultatservice
Webbsida

Grenar

Dag 1
H200m, 800m, 5000m, 400mh, Höjd, Längd, Kula, Spjut
D200m, 800m, 400mh, 3000mhi, Stav, Längd, Diskus, Spjut
P-17200m, 800m, 3000m, 400mh, Stav, Längd, Diskus, Slägga, 4 x 100m
F-17200m, 800m, 3000m, 400mh, Höjd, Längd, Kula, Spjut, 4 x 100m
P-15100mh, 300m, 2000m, Stav, Längd, Diskus, Slägga
F-15300m, 80mh, 2000m, Höjd, 3-steg, Kula, Spjut
Dag 2
H100m, 400m, 1500m, 110mh, 3000mhi, Stav, 3-steg, Diskus, Slägga, 5000m g
D100m, 400m, 3000m, 100mh, Höjd, 3-steg, Kula, Slägga, 3000m g
P-17100m, 400m, 1500m, 110mh, 2000mh, Höjd, 3-steg, Kula, Spjut, 5000m g
F-17100m, 400m, 1500m, 100mh, 2000mh, Stav, 3-steg, Diskus, Slägga, 3000m g
P-15100m, 800m, 300mh, Höjd, 3-steg, Kula, Spjut, 3000m g, 1500m hin
F-15100m, 800m, 300mh, Stav, Längd, Diskus, Slägga, 3000m g, 1500m hin

Tidsschema

preliminärt tidschema lördag 7.7.2018  
     
tid klass gren
11.00 P15 100m häck försök
  D17 längd
  P15/H17 slägga
11.10 D17 kula
11.20 F15 80m häck försök
  P15/H17 stav
11.30 H17 200m försök
11.40 D17 200m försök
  F15 höjd
11.55 P15  300m final
12.05 F15 300m final
  F15/D17 spjut
12.20 H17 800m
12.30 D17 800m
  H17 längd
12.40 F15 2000m
12.55 P15 2000m
13.15 F15 80m häck final
  D17 höjd
13.20 P15 diskus
13.30 F15 kula
13.35 P15 100m häck final
13.45 D17 200m final
13.55 H17 200m final
14.00 P15  längd
  F15 tresteg
14.10 H17 diskus
14.20 D17 400m häck final
14.30 H17 400m häck final
14.40 D17 3000m
14.55 H17 3000m
15.10 F15/D17 4x100m
15.20 P15/H17 4x100m
     
15.30 Öppning  
15.50 H 200m försök
  spjut
16.00 D 200m försök
  D stav
  H kula
16.30 D 400m häck final
  längd
16.45 H 400m häck final
17.10 D 800m
  D spjut
17.15 H höjd
17.20 H 800m
17.40 D längd
17.50

18.10
H

D
5000 m

diskus
18.10 D 3000m hinder
18.40 H 200m final
18.50 D 200m final
preliminärt tidschema söndag 8.7.2018  
     
tid klass gren
9.30 F15/D17 slägga
10.00 F15 100m försök
  H17 kula
10.20 H17 100m försök
  F15/D17 stav
10.40 P15 100m försök
10.50 P15/H17 tresteg
10.55 D17 100m försök
11.10 F15 800m 
11.20 P15 800m
  F15/D17 diskus
11.30 H17 400m final
  P15 kula
11.40 D17 400m final
11.50 D17 2000m hinder
11.55 H17 höjd
12.05 H17 2000m hinder
12.10 F15 längd
12.15 F15 1500m hinder
12.25 P15  1500m hinder
12.35 D17 1500m
12.40 P15/H17 spjut
12.45 H17 1500m
12.55 D17  100m final
13.05 H17 100m final
13.15 P15 100m final
  D17 tresteg
13.25 F15 100m final
13.30 P15 höjd
13.45 H17 110m häck final
14.05 D17 100m häck final
14.25 P15 300m häck final
14.30 H slägga
14.35 F15 300m häck final
     
15.00 D 100m häck försök
  H tresteg
  H stav
15.25 H 100m försök
15.35 D 100m försök
16.00 H 3000m hinder
  D kula
  H diskus
16.10 D tresteg
16.15 D 3000m
16.25 H 1500m
16.30 D höjd
16.40 H 400m final
17.00 D 400m final
17.20 D 100m häck final
  D slägga
17.25 H 110m häck final
17.40 F15/D17/D 3000m/3000m/5000m gång
  P15/H17/H 3000m/5000m/5000m gång
18.10 D 100m final
18.20 H 100m final

Anmälda      Anmäl dig här

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 100m
 200m
 400m
 800m
 Haglund SimonIK Falken1.51,421.51,42
 Forsgård FelixIF Nykarlebynejden1.59,23
 1500m
 Haglund SimonIK Falken3.51,643.51,64
 Forsgård FelixIF Nykarlebynejden4.18,49
 5000m
 Grannas ChristianIF VOM16.07,05
 Kaas JanGamlakarleby IF
 110mh
 400mh
 3000mhi
 Höjd
 Stav
 Längd
 3-steg
 Kula
 Diskus
 Karlsson RobinVasa Idrottssällskap
 Slägga
 Spjut
 5000m g
D
 100m
 200m
 400m
 800m
 3000m
 Nylund NataliaIF Drott
 Sippus MarieIF VOM
 100mh
 400mh
 3000mhi
 Höjd
 Stav
 Längd
 3-steg
 Kula
 Österlund CeciliaIF Nykarlebynejden9,45
 Widner SimoneIF Nykarlebynejden
 Diskus
 Slägga
 Spjut
 3000m g
P-17
 100m
 200m
 400m
 800m
 1500m
 3000m
 110mh
 400mh
 2000mh
 Höjd
 Stav
 Längd
 3-steg
 Kula
 Diskus
 Slägga
 Spjut
 5000m g
 4 x 100m
F-17
 100m
 200m
 400m
 800m
 1500m
 3000m
 100mh
 400mh
 2000mh
 Höjd
 Stav
 Längd
 3-steg
 Kula
 Sund LinnVasa Idrottssällskap14,4914,49
 Diskus
 Sund LinnVasa Idrottssällskap42,2442,24
 Slägga
 Spjut
 3000m g
 4 x 100m
P-15
 100m
 800m
 100mh
 300m
 300mh
 2000m
 Höjd
 Stav
 Längd
 3-steg
 Kula
 Diskus
 Slägga
 Spjut
 3000m g
 1500m hin
F-15
 100m
 800m
 300m
 80mh
 300mh
 2000m
 Höjd
 Stav
 Längd
 3-steg
 Kula
 Diskus
 Karlsson MichelleVasa Idrottssällskap
 Slägga
 Spjut
 Karlsson MichelleVasa Idrottssällskap
 3000m g
 1500m hin

Resultat

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan