Tävlingar - 07.04 - DM i landsvägslöpning

Tävlingsinfo

Datum och klockslagLördag 07.04 12:00
ArrangörIF Drott&PieHi
PlatsPietarsaaren Hiihtäjäts skidstuga
Avgift8 € /gren
Anmälan senastTisdag 03.04
ON-line på ÖID:s hemsida för knattar,juniorer och seniorer
Efteranmälan på plats senast en timme före start. Övriga till e-post: hans.byggmastar@luukku.com
Anmälningsavgift betalas till PieHi
klasser 9-15 år anm.avgift 6 euro
KontonummerFI80 5567 0720 1033 69
Bekräftning
Övrig infoVeteran DM i följande klasser och sträckor:
H-35-55 10 km
H-60-65 6 km
H-70 4 km
H-75- 2 km
D-35-55 10 km
D-60-65 6 km
D-70 4 km
D-75-2 km
Vårloppet klasser och sträckor:
P/F-10 1 km, P/F-12 2 km, P/F-15 4 km
P/F-19 10 km H/D, H/D-40 o H/D-50 10 km
H/D-60 6 km samt motionsklass 10 km
ÖID:s veteranföreningar 2018
GIF,Hop-Hab Team, IF Drott, IF Fyren, IF Femman,
IF Kraft, IF Kvarken, IF Länken, IF Minken,IFN, IF Pedersöre-Pojkarna, IF Åsarna,IK Falken, IK Kronan, Kaskö IK, Malax IF, Maxmo Sk, Solf IK, Vasa IS och Vörå IF
För att delta i veteran DM bör man höra till någon av
ÖID:s veteranföreningar.
KontaktuppgifterHans Byggmästar 040-7206351
Resultatservice
Webbsidahttp://www.drott.fi och www.pietarsaarenhiihtajat.fi

Grenar

H10 km
D10 km
H-1910 km
D-1910 km
P-1710 km
F-1710 km
P-154 km
F-154 km
P-144 km
F-144 km
P-134 km
F-134 km
P-122 km
F-122 km
P-112 km
F-112 km
P-101 km
F-101 km
P-91 km
F-91 km

Tidsschema

12:00 F      9/10       1 km
12:10 P      9/10       1 km
12:20 P/F 11/12       2 km
12:40 P/F 13/14/15  4 km
12:50 H/D 17/19     10 km
12:50 H/D              10 km
12:50 H/D 60-65       6 km
12:50 H/D 35-55     10 km

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 10 km
 Kaas JanGamlakarleby IF
D
 10 km
 Nylund NataliaIF Drott
 Häger EmelyIF Nykarlebynejden
 Joskitt MarleneIK Falken
H-19
 10 km
 Dahlbacka NicoGamlakarleby IF
D-19
 10 km
 Westerlund ErikaIF Drott
P-17
 10 km
 Friman JohanVasa Idrottssällskap
 Björkell ViktorVasa Idrottssällskap
 Forsén FrejVasa Idrottssällskap
 Norrbacka AxelIK Falken
 Ehrs JohannesIF VOM
F-17
 10 km
 Fogström SofiaVasa Idrottssällskap
P-15
 4 km
 Westerlund JimmyIK Falken
 Markén LeonardIF VOM
F-15
 4 km
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
P-14
 4 km
 Ehrs JakobIF VOM
 Westerlund WilliamIF Drott
F-14
 4 km
 Sandell AnnaIK Falken
 Westerlund TeodoraIF Drott
P-13
 4 km
 Paulin KevinIF Femman
 Sabel AntonIF Femman
F-13
 4 km
 Korhonen EmmaIF Femman
 Stråka TildeIF Nykarlebynejden
 Suarez JamiraIF Drott
P-12
 2 km
 Wikblom MelkerIF Nykarlebynejden
F-12
 2 km
 Rönn NeaVasa Idrottssällskap
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Bodbacka YasmineIK Falken
 Penttinen MadelénIF VOM
P-11
 2 km
 Wikblom EddieIF Nykarlebynejden
 Hjulfors PaulLarsmo IF
 Gullberg TheoVasa Idrottssällskap
 Ehrs EliasIF VOM
 Jankens FelixIF Drott
F-11
 2 km
 Käldman MeliaIF VOM
 Södergård JuliaIF Drott
 Åhman CarolinaIF Drott
 Östman InesIF Drott
 Nylund TuvaVasa Idrottssällskap
P-10
 1 km
 Hugo NymanIF Kraft Friidrott
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Kock ArvidIK Falken
 Wikblom SanderIF Nykarlebynejden
F-10
 1 km
 Wilma NymanIF Kraft Friidrott
 Korhonen SanniIF Femman
 Finne JeanessaIK Falken
 Kock EllenIK Falken
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 Strandvall LinneaIK Falken
 Bodbacka AnjelicaIK Falken
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 Peltoniemi ReettaIF Drott
 Markén WinnieIF VOM
P-9
 1 km
 Appel EmilMalax IF
 Lundfors AlexMalax IF
 Räfsbäck RomeoMalax IF
 Bodbacka MaxIK Falken
 Boqvist Jay JayIF Drott
 Jungar JacobIF Drott
 Löfbacka NeoIF Drott
F-9
 1 km
 Björndahl MalvaMalax IF
 Öling LovisaIF VOM
 Westerlund JessicaIK Falken
 Lundfors InezMalax IF
 Hermans MatildaIF VOM
 Forsman EllinorIF Nykarlebynejden
 Bilen NeylaIF Drott
 Björkgren CarlaIF Drott
 Isomaa YlvaIF Drott
 Lehto VenlaIF Drott
 Markén SagaIF VOM

Resultat

  Resultat        
  P-9 år 1 km      
1. Appel Emil Malax IF 3.53,1  
2. Räfsbäck Romeo Malax IF 4.03,3  
3. Hassila Niko IF Drott 4.22,8  
4. Lundfors Alex Malax IF 4.26,5  
5. Jungar Jacob IF Drott 4.30,0  
6. Ahlvik Colin IK Falken 4.52,4  
7. Käldman Leo IF VOM 4.52,8  
8. Bodbacka Max IK Falken 5.30,8  
  Boqvist Jay Jay IF Drott DNS  
  Löfbacka Neo IF Drott DNS  
  Syla Adrian IF Drott DNS  
  Tolvers Birk IK Falken DNS  
           
  F-9 år 1 km      
1. Björndahl Malva Malax IF 3.50,5  
2. Forsman Ellinor IFN 4.06,7  
3. Öling Lovisa IF VOM 4.20,0  
4. Ollqvist Ellinor IF Åsarna 4.23,5  
5. Hermans Matilda IF VOM 4.26,2  
6. Lehto Venla IF Drott 4.31,3  
7. Lundfors Inez Malax IF 4.35,2  
8. Westerlund Jessica IK Falken 4.40,0  
9. Södergård Josefine IF Drott 4.48,4  
10. Markén Saga IF VOM 5.06,2  
11. Isomaa Ylva IF Drott 5.11,2  
12. Björkgren Carla IF Drott 5.16,5  
13. Lindfors Mira IK Falken 5.27,6  
14. Bilen Neyla IF Drott 5.28,3  
15. Laine Emma IF Drott 5.43,7  
  Tyni Eerika IF Drott DNS  
           
           
  P-10 år 1 km      
1. Laakso Joar IF Åsarna 3.48,0  
2. Nyman Hugo IF Kraft 3.51,0  
3. Kock  Arvid IK Falken 3.52,0  
4. Wikblom Sander IFN 3.56,0  
5. Liljeqvist Robin IFN 4.13,4  
6. Ahlvik Tony IK Falken 4.15,1  
7. Braxén Jonas Vasa Is 4.40,2  
  Marius Ramstedt Malax IF DNS  
           
  F-10 år 1 km      
1. Markén Winnie IF VOM 3.50,1  
2. Kock Ellen IK Falken 3.55,2  
3. Nyman Wilma IF Kraft 4.01,4  
4. Finne Jeanessa IK Falken 4.03,0  
5. Cederholm Sara IFN 4.08,0  
6. Peltoniemi Reetta IF Drott 4.19,0  
7. Bergström  Linn IFN 4.27,8  
8. Strandvall Linnea IK Falken 4.33,2  
9. Elenius Filippa IK Falken 4.49,2  
10. Korhonen Sanni IF Femman 4.51,1  
  Bodbacka Anjelica IK Falken DNS  
           
           
  P-11 år 2 km      
1. Forström Emil IF Åsarna 8.00,3  
2. Jankens Felix IF Drott 8.04,9  
3. Hjulfors Paul Larsmo IF 8.07,1  
4. Wikblom Eddie IFN 8.20,0  
5. Gullberg Theo Vasa IS 8.23,7  
6. Ehrs Elias IF VOM 8.36,8  
7. Isola Miska IF Drott 10.42,0  
8. Lindfors Hugo IK Falken 12.51,0  
  Tolvers Noah IK Falken DNs  
           
           
  F-11 år 2 km      
1. Östman Ines IF Drott 8.47,6  
2. Svenlin Alva IF Åsarna 9.09,8  
3. Lindström Natalie IF Femman 9.26,6  
4. Åhman Carolina IF Drott 9.28,4  
5. Södergård Julia IF Drott 9.29,4  
6. Käldman Melia IF VOM 9.59,6  
7. Nylund Tuva Vasa IS 11.24,0  
           
           
  P-12 år 2 km      
1. Wikblom Melker IFN 7.54,7  
  Sjöholm  Isak IF Drott DNS  
           
  F-12 år 2 km      
1. Hjerpe Wilma IF Femman 7.55,6  
2. Vornanen Hanna IF Drott 8.16,5  
3. Rönn Nea Vasa IS 8.30,5  
4. Cederholm Malin IFN 9.14,9  
5. Nordman Tilde Vasa IS 9.23,6  
6. Penttinen Madelén IF VOM 9.45,2  
  Bodbacka Yasmine IK Falken DNS  
           
           
  P-13 år 4 km      
1. Sabel Anton IF Femman 16.16,4  
2. Paulin Kevin IF Femman 16.36,2  
3. Forström Anton IF Åsarna 17.04,2  
  Huhtamäki Rasmus Piehi 20.06,3 utomtävl
           
  F-13 år 4 km      
1. Stråka Tilde IFN 16.55,5  
2. Suarez Jamira IF Drott 17.01,1  
3. Korhonen Emma IF Femman 17.36,1  
4. Hyöty Linda Malax IF 18.15,1  
5. Hassila Nea IF Drott 18.23,5  
6. Lindfors Karolina IK Falken 22.25,9  
           
           
  P-14 år 4 km      
1. Ehrs Jacob IF VOM 16.24,7  
2. Westerlund William IF Drott 16.42,7  
           
           
  F-14 år 4 km      
1. Tuohimaa Ines Solf IK 17.27,4  
2. Jansson Tindra IF VOM 17.43,2  
3. Sandell Anna IK Falken 20.04,4  
  Westerlund Teodora IF Drott DNS  
           
           
           
  P-15 år 4 km      
1. Westerlund Jimmy IK Falken 17.59,1  
  Joensuu Valter IF Brahe 16.33,4 utomtävl
  Markén Leonard IF VOM DNS  
           
  F-15 år 4 km      
1. Nyback Michelle IFN 21.43,9  
           
           
  P-17 år 10 km      
1. Forsén Frej Vasa IS 36.57,0  
2. Friman Johan  Vasa IS 41.06,1  
3. Björkell Viktor Vasa IS 42.02,6  
4. Ehrs Johannes IF VOM 42.59,4  
  Norrbacka Axel IK Falken DNS  
           
           
  F-17 år 10 km      
1. Fogström Sofia Vasa IS 45.32,0  
2. Niemelä Tilde Malax IF 47.22,2  
           
  H-19 år 10 km      
1. Dahlbacka Nico GIF 36.54,7  
           
           
  D-19 år 10 km      
1. Westerlund Erika IF Drott 45.40,5  
           
           
  Herrar 10 km      
1. Kaas Jan GIF 34.21,7  
2. Krokvik Josef IF Drott 35.38,0  
3. Kengo  Robert IFN 41.24,7  
  Kjellman Nicklas Jakobstad 39.52,9 utomtävl
           
  Damer 10 km      
1. Kengo  Veronica IFN 40.44,4  
2. Häger Emely IFN 42.29,1  
  Joskitt Marlene IK Falken DNF  
  Nylund Natalia IF Drott DNF  
           
  Veteran DM        
  Herrar-35 år 10 km      
1. Lundfors Krister Malax IF 39.39,8  
2. Grankull Jan IK Falken 41.52,5  
           
  Damer-40 år 10 km      
1. Jungar Karita IF Drott 44.18,2  
           
           
  Damer-45 år 10 km      
1. Wikström Eva-Lena IF Drott 45.12,0  
2. Södergård Carita IF Kraft 47.22,2  
3. Myrevik-Svenlin Ulrika IF Åsarna 49.19,2  
           
  Herrar-50 år 10 km      
1. Kengo Peter IFN 41.09,6  
2. Puranen Ari IF Drott 44.16,2  
3. Forsén Tom Vasa IS 48.05,9  
           
  Herrar-55 år 10 km      
1. Pesola Max IF Drott 38.52,5  
2. Hägg Kenneth Malax IF 51.11,5  
           
  Herrar-60 år 6 km      
1. Bjonbäck Jarl IK Kronan 32.15,8  
           
  Herrar-75 år 2 km      
1. Riska Per-Erik IK Kronan 9.12,0  
           
  Motionsklass 10 km      
1. Julin Peter Jeppo 46.05,6  
           

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan