Tävlingar - 25.07.17 - RT i Bennäs

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTisdag 25.07.17 18:30
ArrangörIK Falken
PlatsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
Avgift5 € / gren
Anmälan senastMåndag 24.07.17
ON-Line ÖID:s hemsida eller Johan Storbjörk, Svedjekullagränd 6, 68910 Bennäs, e-post: johan.storbjork@multi.fi
eller på plats senast 17.30
KontonummerFI6155480920001466
Bekräftning
Övrig info
KontaktuppgifterJohan Storbjörk, tfn. 050-563 2629
ResultatserviceUnder tävl. tfn. 050-563 2629 efter tävl. www.ikfalken.fi
Webbsidahttp://www.ikfalken.fi

Grenar

H200m, 800m, Längd, Kula, Diskus, Slägga
D200m, 800m, Längd, Kula, Diskus
H-19Kula
P-17200m, 800m, Stav, Längd, Kula, Slägga
F-17200m, 800m, Stav, Längd, Kula, Slägga
P-15100m, 2000m, Stav, Kula, Diskus
F-15100m, 2000m, Stav, Kula, Diskus
P-1360m, 1000m, Höjd, Diskus
F-1360m, 1000m, Höjd, Diskus
P-1160m, 1000m, Längd, Kula
F-1160m, 1000m, Längd, Kula
P-9150m, Höjd, Spjut
F-9150m, Höjd, Spjut

Tidsschema

18.30               60 m               F11
18.30               Längd              Herrar, H17                    Hopplats 1
18.30               Stav                H17, D17, P15, F15
18.30               Diskus             F15, P13
18.30               Kula                Damer, P15
18.30               Spjut               F9
18.30               Höjd                P9
18.35               60 m               P11
18.45               60 m               F13
18.50               60 m               P13
18.50               Längd              P11                               Hopplats 2
19.00               100 m             P15
19.05               100 m             F15
19.10               150 m             F9
19.15               150 m             P9
19.15               Kula                D17, F15
19.15               Diskus             P15, F13, Herrar, Damer
19.20               Spjut               P9
19.25               Höjd                F9
19.30               200 m             H17
19.35               200 m             D17
19.35               Längd              Damer, D17                   Hopplats 1
19.35               Längd              F11                               Hopplats 2
19.40               200 m             Herrar
19.50               200 m             Damer
19.50               Kula                Herrar, H19, H17
20.00               1000 m            P13
20.05               1000 m            F13
20.05               Slägga             Herrar, H17, D17            Sandplan
20.10               Höjd                P13, F13
20.10               1000 m            P11
20.15               1000 m            F11
20.25               2000 m            P15
20.25               Kula                P11, F11
20.35               2000 m            F15
20.45               800 m             H17, Herrar
20.50               800 m             D17, Damer


Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 200m
 Helsingin Kisa-Veikot22,8723,19
 Gamlakarleby IF25,57
 Envall RasmusIK Falken
 Vetelin Urheilijat26,68
 Johansson FiliphGamlakarleby IF22,3322,37
 Backlund MaximIF Nykarlebynejden
 Kokkolan Työväen Urheilijat22,51
 Ta Tha NayLarsmo IF
 800m
 Ingo JonasVasa Idrottssällskap2.02,782.04,61
 Hagström RobertGamlakarleby IF1.56,821.56,90
 Härtull JonasGamlakarleby IF
 Gamlakarleby IF2.08,35
 Rönnskär AlexanderIK Falken
 Haglund SimonIK Falken1.51,581.51,58
 Vetelin Urheilijat25,33
 Längd
 Häggblom FransIK Falken6,296,29
 Himangan Urheilijat6,366,36
 Kula
 IF Åsarna
 Diskus
 Slägga
 IF Åsarna
 Alavieskan Viri69,8565,43
 Granö MarkusIK Falken
 Solvin SimonIK Falken
D
 200m
 Bogdanoff EveliinaKuivasjärven Aura26,8526,96
 Tapio AinoIF Sibbo-Vargarna25,5425,54
 Björkvik AliciaIK Falken
 Envall MetteIK Falken
 800m
 Karlsson EveliinaIK Falken
 Löf NinniKalajoen Junkkarit2.25,97-
 Kälviän Tarmo2.28,732.29,97
 Suomalainen AlinaKuortaneen Kunto2.22,072.23,85
 Joskitt MarleneIK Falken
 Ala-Pöntiö JohannaKälviän Tarmo2.23,152.25,51
 Längd
 Bogdanoff KaroliinaKuivasjärven Aura5,485,34
 Kannuksen Ura
 Kula
 Österlund CeciliaIF Nykarlebynejden8,988,98
 Malinowska AnnaIK Falken10,5510,39
 IF Nykarlebynejden
 Diskus
 Malinowska AnnaIK Falken33,0629,29
H-19
 Kula
 Nylund RichardIK Falken
 Kalajoen Junkkarit
P-17
 200m
 Keiski KasperiKälviän Tarmo
 IF Drott
 IF Drott
 Toholammin Urheilijat
 Kannuksen Ura23,9023,90
 IF Drott23,85
 800m
 Keiski KasperiKälviän Tarmo
 IF Drott
 Cheraghi Ali RezaIK Falken
 Stav
 Cheraghi Ali RezaIK Falken
 Längd
 IF Drott6,156,15
 IF Drott
 Kula
 IF Drott11,80
 Slägga
 Tarvonen ChristianIK Falken
F-17
 200m
 Jukkola VilmaLohtajan Veikot29,60
 Åkerholm RebeccaIF Drott
 800m
 Jansson IsabellaIF Drott
 Stav
 Vetelin Urheilijat
 IF Drott
 Längd
 Jungar WilmaEsbo IF5,075,07
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Nyman MatildaIF Drott
 IF Drott
 Forsman LovaIF Drott
 Kula
 Slägga
 Bos EllenVasa Idrottssällskap
 Nyback NathalieIF Nykarlebynejden
 Granö CarolinaIK Falken
 Hagman SofiaIK Falken
 Karlström EricaIF Nykarlebynejden
P-15
 100m
 Kronlund MatiasHelsingfors IFK12,5212,52
 Norrbacka AxelIK Falken
 IF Drott12,58
 Lassen AntonIK Falken
 Ta Tha NayLarsmo IF
 IF Drott13,20
 IF Drott11,85
 Peltola LauriKaustisen Pohjan-Veikot12,4312,43
 2000m
 Mäenpää NicoGamlakarleby IF
 Back WilliamIF Nykarlebynejden
 Stav
 Lassen AntonIK Falken
 Kaustisen Pohjan-Veikot230230
 Kula
 Edström LinusIK Falken
 Diskus
 Lappajärven Veikot
 Läspä JanneKaustisen Pohjan-Veikot
F-15
 100m
 Tuomi Lili-AnnIK Falken
 Finne SuzetteIK Falken
 Jungar WilmaEsbo IF13,1013,10
 Byström LauraIK Falken
 Kannuksen Ura
 IF Fyren
 Nyman MatildaIF Drott
 Stenroos BelindaIF Nykarlebynejden
 Rönnskär AndreaIK Falken
 IK Falken
 Kälviän Tarmo
 Rantala HilmaKokkolan Veikot
 Jukkola VilmaLohtajan Veikot13,9713,97
 Rantala IinaKokkolan Veikot
 Jestoi TeeaKokkolan Veikot
 IF Drott
 Björkvik AliciaIK Falken
 2000m
 Finne SuzetteIK Falken
 Byström LauraIK Falken
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 Oulaisten Huima
 Gäddnäs RonjaIK Falken
 IK Falken
 IF Drott
 Suarez JamiraIF Drott
 Stav
 Lappajärven Veikot
 Vetelin Urheilijat
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Rönnskär AndreaIK Falken
 Liljeqvist EmiliaIF Nykarlebynejden
 IF Drott
 Backman MiaIF Drott
 Kula
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 Nyback NathalieIF Nykarlebynejden
 Vörlin EmiliaKokkolan Veikot
 IF Femman
 Granö CarolinaIK Falken
 Karlström EricaIF Nykarlebynejden
 Diskus
 Karlsson MichelleVasa Idrottssällskap
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
 Nyback NathalieIF Nykarlebynejden
 Vörlin EmiliaKokkolan Veikot
 Sabel OliviaIF Femman
 Oulaisten Huima
 IF Femman
 Granö CarolinaIK Falken
 Hagman SofiaIK Falken
 Karlström EricaIF Nykarlebynejden
P-13
 60m
 Mäenpää JaniGamlakarleby IF
 Liljeqvist IsakIK Falken
 IF Åsarna
 Grannas OscarIF Drott
 Westerlund WilliamIF Drott
 IF Drott
 Kaustisen Pohjan-Veikot8,408,40
 IF Drott
 1000m
 Mäenpää JaniGamlakarleby IF
 Liljeqvist IsakIK Falken
 Westerlund WilliamIF Drott
 Larsmo IF
 IF Drott
 IF Drott
 Höjd
 Grannas OscarIF Drott
 IF Femman
 Oulaisten Huima
 IF Drott
 IF Drott
 Diskus
 Liljeqvist IsakIK Falken
 IF Åsarna
 Grannas OscarIF Drott
 Bäck JoakimIF Nykarlebynejden
 IF Femman
 IF Drott
 Oulaisten Huima
 Hagman BenjaminIK Falken
 IF Drott
F-13
 60m
 Holländer Engla-LieIF Nykarlebynejden
 IF Drott
 Finne ChantelleIK Falken
 Engström TildaIF Drott8,958,95
 Nybacka LinaIK Falken
 IF Drott8,698,69
 IF Drott
 Björk VeraIK Falken
 Haglund EmmaLarsmo IF
 Ström LauraIF Nykarlebynejden
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
 Björkvik AliciaIK Falken
 IF Åsarna
 Bengs EmmiVasa Idrottssällskap
 Jestoi TeeaKokkolan Veikot
 Suarez JamiraIF Drott8,908,90
 Larsmo IF
 1000m
 Finne ChantelleIK Falken
 Nyberg AndréaPargas IF
 Hassila NeaIF Drott
 IF Åsarna
 Östman FannyIF Drott
 Höjd
 Holländer Engla-LieIF Nykarlebynejden
 IF Drott
 Engström TildaIF Drott125125
 Nybacka LinaIK Falken
 Fors EmmaIK Falken
 IF Drott120
 IF Drott
 Koivukangas AlisaEvijärven Urheilijat
 Nyman MatildaIF Drott
 IF Åsarna
 Haglund EmmaLarsmo IF
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
 Bengs EmmiVasa Idrottssällskap
 Jestoi TeeaKokkolan Veikot
 Backman MiaIF Drott
 Diskus
 IF Drott
 Koivukangas AlisaEvijärven Urheilijat
 IF Åsarna
 Nyberg AndréaPargas IF
 Hassila NeaIF Drott
 Bengs EmmiVasa Idrottssällskap
 Parhiala EmmiIK Falken
P-11
 60m
 Hjulfors PaulLarsmo IF
 IK Falken9,39
 Ehnvall ValterIK Falken
 IF Drott9,26
 Nybacka VilleIK Falken
 Edström TobiasIK Falken
 Ström JimIF Nykarlebynejden
 Lahtinen ThomasEsbo IF
 IF Åsarna
 Öling JoelIF VOM
 Wikblom EddieIF Nykarlebynejden
 Salminen AtteKaustisen Pohjan-Veikot9,359,35
 1000m
 Hjulfors PaulLarsmo IF
 IK Falken
 Auvinen MiroIF Drott
 Ehnvall ValterIK Falken
 IF VOM
 Nybacka VilleIK Falken
 Ström JimIF Nykarlebynejden
 Wikblom EddieIF Nykarlebynejden
 Åbro JonasIF Nykarlebynejden
 Längd
 Hjulfors PaulLarsmo IF
 IK Falken3,56
 Ehnvall ValterIK Falken
 Byström MaxIK Falken
 IF Drott4,06
 IF VOM
 Nybacka VilleIK Falken
 Edström TobiasIK Falken
 IF Åsarna
 Öling JoelIF VOM
 Wikblom EddieIF Nykarlebynejden
 Salminen AtteKaustisen Pohjan-Veikot4,224,22
 Kula
 IK Falken7,59
 Auvinen MiroIF Drott
 Ehnvall ValterIK Falken
 Byström MaxIK Falken
 IF VOM
 Nybacka VilleIK Falken
 Edström TobiasIK Falken
 Lahtinen ThomasEsbo IF
 Öling JoelIF VOM
 Wikblom EddieIF Nykarlebynejden
F-11
 60m
 Bodbacka YasmineIK Falken
 Backlund JuliaIK Falken
 Lappajärven Veikot
 IF VOM
 Lundén AnnieIF Drott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Wikman MollieIF Drott
 IF Åsarna
 Liljeqvist AgnesIK Falken
 Björkskog VilmaLarsmo IF
 Rönn NeaVasa Idrottssällskap
 IF Åsarna
 Sandberg RebeccaLarsmo IF
 Westerlund DeniseIF Drott
 Åhman CarolinaIF Drott
 Tarvonen AmandaIK Falken
 IF Nykarlebynejden
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Ekholm KajsaIF Nykarlebynejden
 Toholammin Urheilijat
 Ainasoja NatalieIK Falken
 Kälviän Tarmo
 IF Åsarna
 Kock TindraIK Falken
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Penttinen MadelénIF VOM
 1000m
 Bodbacka YasmineIK Falken
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Liljeqvist AgnesIK Falken
 Björkskog VilmaLarsmo IF
 IF Åsarna
 Rönn NeaVasa Idrottssällskap
 IF Åsarna
 Vornanen HannaIF Drott
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Nyberg RebeccaPargas IF
 Liljeqvist EmiliaIF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF Åsarna
 Sandell OonaIK Falken
 IF Drott
 IF Drott
 Penttinen MadelénIF VOM
 Längd
 Backlund JuliaIK Falken
 Lappajärven Veikot
 IF VOM
 Vetelin Urheilijat
 IF Åsarna
 Lundén AnnieIF Drott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Wikman MollieIF Drott
 IF Åsarna
 Liljeqvist AgnesIK Falken
 Björkskog VilmaLarsmo IF
 IF Åsarna
 Rönn NeaVasa Idrottssällskap
 Bodbacka YasmineIK Falken
 IF Åsarna
 Sandberg RebeccaLarsmo IF
 Åhman CarolinaIF Drott
 Tarvonen AmandaIK Falken
 Vornanen HannaIF Drott
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Larsmo IF
 Nyberg RebeccaPargas IF
 Ekholm KajsaIF Nykarlebynejden
 Toholammin Urheilijat
 Ainasoja NatalieIK Falken
 Kälviän Tarmo
 IF VOM
 IF Åsarna
 Kock TindraIK Falken
 Sandell OonaIK Falken
 IF Drott
 Larsmo IF
 Penttinen MadelénIF VOM
 Kula
 Lundén AnnieIF Drott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Björkskog VilmaLarsmo IF
 IF Åsarna
 Vikström VenlaLarsmo IF
 Bodbacka YasmineIK Falken
 IF Åsarna
 Westerlund DeniseIF Drott
 Tarvonen AmandaIK Falken
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Larsmo IF
 Nyberg RebeccaPargas IF
 Ekholm KajsaIF Nykarlebynejden
 Kälviän Tarmo
 Liljeqvist EmiliaIF Nykarlebynejden
 Kock TindraIK Falken
 Sandell OonaIK Falken
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
P-9
 150m
 IF Drott
 Liljeqvist RobinIF Nykarlebynejden
 Kock ArvidIK Falken
 Lindqvist MelvinIK Falken
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IK Falken
 IK Falken
 Jukkola EemeliLohtajan Veikot
 IF Åsarna
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 Höjd
 Liljeqvist RobinIF Nykarlebynejden
 Kock ArvidIK Falken
 Lindqvist MelvinIK Falken
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 Bäck NikolaVasa Idrottssällskap
 Spjut
 Liljeqvist RobinIF Nykarlebynejden
 Kock ArvidIK Falken
 Lindqvist MelvinIK Falken
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 IK Falken
 Bäck NikolaVasa Idrottssällskap
F-9
 150m
 Lappajärven Veikot
 Andersson EveliinaIF VOM
 Auvinen EnniIF Drott
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 Finne JeanessaIK Falken
 Byström MillaIK Falken
 IF Åsarna
 Wikblom TheaIF Nykarlebynejden
 Strandvall LinneaIK Falken
 Bodbacka AnjelicaIK Falken
 Kock EllenIK Falken
 Nybacka EsterIK Falken
 IF Drott
 Forsman EllinorIF Nykarlebynejden
 Hermans MatildaIF VOM
 Stråka NathalieIF Nykarlebynejden
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 Ström LizaIF Nykarlebynejden
 Ström RonjaIF Nykarlebynejden
 Ainasoja MatildaIK Falken
 Öling LovisaIF VOM
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Kock IloneIK Falken
 IF Åsarna
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden
 Backman LydiaIF Drott
 Höjd
 Lappajärven Veikot
 Andersson EveliinaIF VOM
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 Finne JeanessaIK Falken
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Strandvall LinneaIK Falken
 Bodbacka AnjelicaIK Falken
 Kock EllenIK Falken
 Nybacka EsterIK Falken
 IF Drott
 Hermans MatildaIF VOM
 Stråka NathalieIF Nykarlebynejden
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 Ainasoja MatildaIK Falken
 Öling LovisaIF VOM
 Kock IloneIK Falken
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden
 Spjut
 Andersson EveliinaIF VOM
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 Finne JeanessaIK Falken
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Wikblom TheaIF Nykarlebynejden
 Strandvall LinneaIK Falken
 Bodbacka AnjelicaIK Falken
 Kock EllenIK Falken
 Nybacka EsterIK Falken
 IF Drott
 Hermans MatildaIF VOM
 Stråka NathalieIF Nykarlebynejden
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 Ström LizaIF Nykarlebynejden
 Ström RonjaIF Nykarlebynejden
 Ainasoja MatildaIK Falken
 Öling LovisaIF VOM
 Kock IloneIK Falken
 Åbro JuliaIF Nykarlebynejden

Resultat

Regiontävling
Pedersöre Idrottscentrum
2017-07-25

RESULTAT

H 200 m


                     Tuuli: -0,9

  1. Konsta Alatupa                          Kokkolan Työväen Urheilijat        22,47
  2. Filiph Johansson                        Gamlakarleby IF                    22,74
  3. Jarkko Pesola                           Helsingin Kisa-Veikot              23,42
  4. Rasmus Envall                           IK Falken                          23,85
  5. Maxim Backlund                          IF Nykarlebynejden                 24,03
  6. Mustafa Al-Jubouri                      Gamlakarleby IF                    25,77
     Aaro Åivo                               Vetelin Urheilijat                   DNS
     Nay Ta Tha                              Larsmo IF                            DNS

H 800 m


  1. Simon Haglund                           IK Falken                        1.53,56
  2. Robert Hagström                         Gamlakarleby IF                  1.59,01
  3. Jonas Ingo                              Vasa IS                          2.01,06
  4. Alexander Rönnskär                      IK Falken                        2.01,53
  5. Jonas Härtull                           Gamlakarleby IF                  2.06,50
  6. Aaro Åivo                               Vetelin Urheilijat               2.25,06
  7. Markku Ainali                           Kokkolan Veikot                  2.29,26
     Mustafa Al-Jubouri                      Gamlakarleby IF                      DNS

H Längd

  1. Frans Häggblom                          IK Falken                           6,49 +2,4   646 +2,0
  2. Johannes Haavisto                       Himangan Urheilijat                 6,15 +1,6           

H Kula

     Kasper Tunkkari                         IF Åsarna                             NM

H Slägga

  1. Petri Rautio                            Alavieskan Viri                    61,56
  2. Simon Solvin                            IK Falken                          59,72
  3. Markus Granö                            IK Falken                          55,20
     Victor Hongell                          IF Åsarna                            DNS

P9 150 m

  1. Eeli Bengs                              Vasa IS                            24,85
  2. Christian Lövsund                       IF Åsarna                          25,28
  3. Robin Liljeqvist                        IF Nykarlebynejden                 25,91
  4. William Strandvall                      IF Åsarna                          26,14
  5. Oscar Lundén                            IF Drott                           27,11
  6. Arvid Kock                              IK Falken                          27,39
  7. Noah Ekman                              IK Falken                          27,84
  8. Hugo Karlström                          IF Åsarna                          28,10
  9. Simon Ekman                             IK Falken                          28,25
 10. Tony Ahlvik                             IK Falken                          28,26
 11. Vincent Bengtsson                       Vasa IS                            29,13
 12. Eemeli Jukkola                          Lohtajan Veikot                    30,45
 13. Melvin Lindqvist                        IK Falken                          34,27
 14. Max Wärn                                Ik Falken                          34,50

Erä 1                Tuuli: -1,1

  1. Eeli Bengs                              Vasa IS                            24,85
  2. Christian Lövsund                       IF Åsarna                          25,28
  3. Oscar Lundén                            IF Drott                           27,11
  4. Noah Ekman                              IK Falken                          27,84
  5. Hugo Karlström                          IF Åsarna                          28,10
  6. Simon Ekman                             IK Falken                          28,25
  7. Eemeli Jukkola                          Lohtajan Veikot                    30,45

Erä 2                Tuuli: -1,0

  1. Robin Liljeqvist                        IF Nykarlebynejden                 25,91
  2. William Strandvall                      IF Åsarna                          26,14
  3. Arvid Kock                              IK Falken                          27,39
  4. Tony Ahlvik                             IK Falken                          28,26
  5. Vincent Bengtsson                       Vasa IS                            29,13
  6. Melvin Lindqvist                        IK Falken                          34,27
  7. Max Wärn                                Ik Falken                          34,50

P9 Höjd

  1. Nikola Bäck                             Vasa IS                              115
  2. Eeli Bengs                              Vasa IS                              115
  3. Vincent Bengtsson                       Vasa IS                              110
  4. Robin Liljeqvist                        IF Nykarlebynejden                   105
  5. Arvid Kock                              IK Falken                            100
  6. Tony Ahlvik                             IK Falken                            100
  7. Melvin Lindqvist                        IK Falken                            095

P9 Spjut

  1. Robin Liljeqvist                        IF Nykarlebynejden                 25,23
  2. Nikola Bäck                             Vasa IS                            22,04
  3. Eeli Bengs                              Vasa IS                            21,46
  4. Arvid Kock                              IK Falken                          13,85
  5. Christian Lövsund                       IF Åsarna                          13,05
  6. Tony Ahlvik                             IK Falken                          11,27
  7. Hugo Karlström                          IF Åsarna                           8,63
  8. Melvin Lindqvist                        IK Falken                           6,80

P11 60 m

  1. Sami Alatalo                            IF Drott                            9,25
  2. Noel Rönnskär                           IK Falken                           9,31
  3. Thomas Lahtinen                         Esbo IF                             9,47
  4. Valter Ehnvall                          IK Falken                          H9,60
  4. Atte Salminen                           Kaustisen Pohjan-Veikot            H9,60
  6. Paul Hjulfors                           Larsmo IF                          H9,70
  7. Ville Nybacka                           IK Falken                          H9,80
  7. Jim Ström                               IF Nykarlebynejden                 H9,80
  9. Alex Lövsund                            IF Åsarna                          10,04
 10. Tobias Edström                          IK Falken                          10,31
 11. Eddie Wikblom                           IF Nykarlebynejden                H10,70
 12. Joel Öling                              IF VOM                             11,36

Erä 1                Tuuli: -1,2

  1. Sami Alatalo                            IF Drott                            9,25
  2. Noel Rönnskär                           IK Falken                           9,31
  3. Thomas Lahtinen                         Esbo IF                             9,47
  4. Alex Lövsund                            IF Åsarna                          10,04
  5. Tobias Edström                          IK Falken                          10,31
  6. Joel Öling                              IF VOM                             11,36

Erä 2                Tuuli: NWND

  1. Valter Ehnvall                          IK Falken                          H9,60
  1. Atte Salminen                           Kaustisen Pohjan-Veikot            H9,60
  3. Paul Hjulfors                           Larsmo IF                          H9,70
  4. Ville Nybacka                           IK Falken                          H9,80
  4. Jim Ström                               IF Nykarlebynejden                 H9,80
  6. Eddie Wikblom                           IF Nykarlebynejden                H10,70

P11 1000 m


  1. Noel Rönnskär                           IK Falken                        3.40,78
  2. Isak Jansson                            Ik Falken                        3.42,14
  3. Jonas Åbro                              IF Nykarlebynejden               3.43,90
  4. Paul Hjulfors                           Larsmo IF                        3.50,58
  5. Jim Ström                               IF Nykarlebynejden               3.55,73
  6. Eddie Wikblom                           IF Nykarlebynejden               4.01,40
  7. Hampus Berglund                         IF VOM                           4.08,55
  8. Ville Nybacka                           IK Falken                        4.21,46
  9. Valter Ehnvall                          IK Falken                        4.29,09
     Miro Auvinen                            IF Drott                             DNS

P11 Längd

  1. Thomas Lahtinen                         Esbo IF                             4,08                
  2. Atte Salminen                           Kaustisen Pohjan-Veikot             3,86                
  3. Noel Rönnskär                           IK Falken                           3,79                
  4. Sami Alatalo                            IF Drott                            3,69                
  5. Valter Ehnvall                          IK Falken                           3,62                
  6. Alex Lövsund                            IF Åsarna                           3,54                
  7. Paul Hjulfors                           Larsmo IF                           3,52                
  8. Tobias Edström                          IK Falken                           3,44                
  9. Hampus Berglund                         IF VOM                              3,42                
 10. Max Byström                             IK Falken                           3,35                
 11. Ville Nybacka                           IK Falken                           3,26                
 12. Eddie Wikblom                           IF Nykarlebynejden                  3,10                
 13. Joel Öling                              IF VOM                              2,68                

P11 Kula

  1. Thomas Lahtinen                         Esbo IF                             8,04
  2. Hampus Berglund                         IF VOM                              7,01
  3. Ville Nybacka                           IK Falken                           6,92
  4. Noel Rönnskär                           IK Falken                           6,76
  5. Tobias Edström                          IK Falken                           6,34
  6. Max Byström                             IK Falken                           6,03
  7. Valter Ehnvall                          IK Falken                           5,30
  8. Joel Öling                              IF VOM                              4,99
     Miro Auvinen                            IF Drott                             DNS
     Eddie Wikblom                           IF Nykarlebynejden                   DNS

P13 60 m


                     Tuuli: -2,1

  1. William Westerlund                      IF Drott                            8,63
  2. Joona Ali-Haapala                       Kaustisen Pohjan-Veikot             8,71
  3. Alex Laaksonen                          IF Drott                            9,01
  4. Benjamin Holmbäck                       IF Åsarna                           9,08
  5. Jani Mäenpää                            Gamlakarleby IF                     9,31
  6. Jon Sundberg                            IF Drott                            9,33
  7. Oscar Grannas                           IF Drott                            9,44
  8. Isak Liljeqvist                         IK Falken                          10,19

P13 1000 m


  1. William Westerlund                      IF Drott                         3.19,42
  2. Jani Mäenpää                            Gamlakarleby IF                  3.20,53
  3. Albin Söderman                          IF Drott                         3.37,79
  4. Mico Sjölund                            Larsmo IF                        3.55,96
  5. Isak Liljeqvist                         IK Falken                        4.12,50

P13 Höjd

  1. Jon Sundberg                            IF Drott                             140
  2. Linus Furunäs                           IF Femman                            125
  3. Oscar Grannas                           IF Drott                             125
  4. Albin Söderman                          IF Drott                             120
  5. Viljo Mäkikangas                        Oulaisten Huima                      110

P13 Diskus

  1. Linus Furunäs                           IF Femman                          31,81
  2. Jon Sundberg                            IF Drott                           25,75
  3. Benjamin Holmbäck                       IF Åsarna                          22,05
  4. Oscar Grannas                           IF Drott                           21,36
  5. Nuutti Pekkarinen                       IF Drott                           21,35
  6. Joakim Bäck                             IF Nykarlebynejden                 21,32
  7. Viljo Mäkikangas                        Oulaisten Huima                    18,34
  8. Benjamin Hagman                         IK Falken                          12,09
     Isak Liljeqvist                         IK Falken                             NM

P15 100 m

  1. Alexander Björkgren                     IF Drott                           12,13
  2. Steven Portin                           IK Falken                          12,42
  3. Matias Kronlund                         Helsingfors IFK                    12,68
  4. Johannes Åhman                          IF Drott                           12,69
  5. Lauri Peltola                           Kaustisen Pohjan-Veikot            12,78
  6. Anton Lassen                            IK Falken                          12,88
  7. Axel Norrbacka                          IK Falken                          13,24
  8. Adrian Björkgren                        IF Drott                           13,49
     Nay Ta Tha                              Larsmo IF                            DNS

Erä 1                Tuuli: -0,4

  1. Alexander Björkgren                     IF Drott                           12,13
  2. Steven Portin                           IK Falken                          12,42
  3. Johannes Åhman                          IF Drott                           12,69
  4. Adrian Björkgren                        IF Drott                           13,49
     Nay Ta Tha                              Larsmo IF                            DNS

Erä 2                Tuuli: -0,3

  1. Matias Kronlund                         Helsingfors IFK                    12,68
  2. Lauri Peltola                           Kaustisen Pohjan-Veikot            12,78
  3. Anton Lassen                            IK Falken                          12,88
  4. Axel Norrbacka                          IK Falken                          13,24

P15 2000 m


  1. William Back                            IF Nykarlebynejden               7.03,18
  2. Nico Mäenpää                            Gamlakarleby IF                  7.39,91

P15 Stav

  1. Joona Ali-Haapala                       Kaustisen Pohjan-Veikot              250
  2. Anton Lassen                            IK Falken                            190

P15 Kula

  1. Linus Edström                           IK Falken                          11,34

P15 Diskus

  1. Janne Läspä                             Kaustisen Pohjan-Veikot            44,11
  2. Tapani Mäenpää Juho-Joel                Lappajärven Veikot                 39,13

H17 200 m


                     Tuuli: -1,3

  1. Eero-Matias Viitala                     Kannuksen Ura                      24,00
  2. Alexander Björkgren                     IF Drott                           24,18
  3. Roope Kangasvieri                       Toholammin Urheilijat              25,03
  4. Antti Vornanen                          IF Drott                           25,31
  5. Johannes Åhman                          IF Drott                           25,72
  6. Kasperi Keiski                          Kälviän Tarmo                      26,03

H17 800 m


  1. Antti Vornanen                          IF Drott                         2.08,41
  2. Reza Cheraghi Ali                       IK Falken                        2.13,04
  3. Kasperi Keiski                          Kälviän Tarmo                    2.18,03

H17 Stav

  1. Reza Cheraghi Ali                       IK Falken                            313

H17 Längd

  1. Antti Vornanen                          IF Drott                            5,99 +0,4           
  2. Alexander Björkgren                     IF Drott                            5,87 +0,6           

H17 Kula

  1. Alfons Söderman                         IF Drott                           11,54

H17 Slägga

  1. Christian Tarvonen                      IK Falken                          39,30

H19 Kula

  1. Arttu Untinen                           Kalajoen Junkkarit                  1556
  2. Richard Nylund                          IK Falken                          11,85

H19 Diskus

  1. Samuli Humalalampi                      Reisjärven Pilke                   37,08

D 200 m


                     Tuuli: -0,6

  1. Aino Tapio                              IF Sibbo-Vargarna                  25,61
  2. Mette Envall                            IK Falken                          26,18
  3. Eveliina Bogdanoff                      Kuivasjärven Aura                  27,23
  4. Jennifer Roos                           Larsmo If                          27,39
  5. Anni Salminen                           Larsmo If                          28,02

D 800 m


  1. Johanna Ala-Pöntiö                      Kälviän Tarmo                    2.23,97
  2. Eveliina Karlsson                       IK Falken                        2.25,36
  3. Mari Bergdahl                           Kälviän Tarmo                    2.30,38
  4. Ninni Löf                               Kalajoen Junkkarit               2.34,28
  5. Marlene Joskitt                         IK Falken                        2.38,70

D Längd

  1. Karoliina Bogdanoff                     Kuivasjärven Aura                    543 +1,6           
  2. Eeva-Stiina Viitala                     Kannuksen Ura                       3,98 +1,2           

D Kula

  1. Sara Dahlström                          IF Nykarlebynejden                 10,30
  2. Anna Malinowska                         IK Falken                          10,18
  3. Cecilia Österlund                       IF Nykarlebynejden                  9,41
  4. Linda Erikson                           If Drott                            9,19

D Diskus

  1. Anna Malinowska                         IK Falken                          31,04
  2. Cecilia Österlund                       IF Nykarlebynejden                 25,11

F9 150 m

  1. Ellen Kock                              IK Falken                          24,18
  2. Linnea Strandvall                       IK Falken                          25,61
  3. Liza Ström                              IF Nykarlebynejden                 25,93
  4. Linn Bergström                          IF Nykarlebynejden                 26,00
  5. Wilma Grannas                           IF Drott                           26,40
  6. Ronja Ström                             IF Nykarlebynejden                 26,58
  7. Sara Cederholm                          IF Nykarlebynejden                 26,70
  8. Julia Åbro                              IF Nykarlebynejden                 26,95
  9. Jeanessa Finne                          IK Falken                          27,05
 10. Ester Nybacka                           IK Falken                          28,11
 11. Ellen Nyberg                            IF Åsarna                          28,20
 12. Annabella Mäenpää Jenna-Justiina        Lappajärven Veikot                 28,42
 13. Lovisa Öling                            IF VOM                             28,69
 14. Lydia Backman                           IF Drott                           28,87
 15. Matilda Ainasoja                        IK Falken                          29,44
 16. Matilda Hermans                         IF VOM                             29,61
 17. Ellinor Forsman                         IF Nykarlebynejden                 30,52
 18. Nathalie Stråka                         IF Nykarlebynejden                 30,54
 19. Julia Strandvall                        IF Åsarna                          31,10
 20. Anjelica Bodbacka                       IK Falken                          31,49
 21. Milla Byström                           IK Falken                          32,06
 22. Lina Holm                               IF Åsarna                          32,34
 23. Eveliina Andersson                      IF VOM                             32,66
 24. Linn Holm                               IF Åsarna                          33,36
 25. Ilone Kock                              IK Falken                          34,00
 26. Thea Wikblom                            IF Nykarlebynejden                 34,11
 27. Elin Bengtsson                          Vasa Is                            34,55
 28. Ninja Kock                              Ik Falken                          37,07
     Enni Auvinen                            IF Drott                             DNS

Erä 1                Tuuli: -0,8

  1. Ellen Kock                              IK Falken                          24,18
  2. Sara Cederholm                          IF Nykarlebynejden                 26,70
  3. Jeanessa Finne                          IK Falken                          27,05
  4. Lovisa Öling                            IF VOM                             28,69
  5. Ellinor Forsman                         IF Nykarlebynejden                 30,52
  6. Ninja Kock                              Ik Falken                          37,07
     Enni Auvinen                            IF Drott                             DNS

Erä 2                Tuuli: -0,2

  1. Linn Bergström                          IF Nykarlebynejden                 26,00
  2. Wilma Grannas                           IF Drott                           26,40
  3. Ester Nybacka                           IK Falken                          28,11
  4. Ellen Nyberg                            IF Åsarna                          28,20
  5. Matilda Ainasoja                        IK Falken                          29,44
  6. Nathalie Stråka                         IF Nykarlebynejden                 30,54
  7. Lina Holm                               IF Åsarna                          32,34

Erä 3                Tuuli: -0,9

  1. Liza Ström                              IF Nykarlebynejden                 25,93
  2. Ronja Ström                             IF Nykarlebynejden                 26,58
  3. Annabella Mäenpää Jenna-Justiina        Lappajärven Veikot                 28,42
  4. Matilda Hermans                         IF VOM                             29,61
  5. Milla Byström                           IK Falken                          32,06
  6. Eveliina Andersson                      IF VOM                             32,66
  7. Ilone Kock                              IK Falken                          34,00
  8. Elin Bengtsson                          Vasa Is                            34,55

Erä 4                Tuuli: -0,8

  1. Linnea Strandvall                       IK Falken                          25,61
  2. Julia Åbro                              IF Nykarlebynejden                 26,95
  3. Lydia Backman                           IF Drott                           28,87
  4. Julia Strandvall                        IF Åsarna                          31,10
  5. Anjelica Bodbacka                       IK Falken                          31,49
  6. Linn Holm                               IF Åsarna                          33,36
  7. Thea Wikblom                            IF Nykarlebynejden                 34,11

F9 Höjd

  1. Ellen Kock                              IK Falken                            110
  2. Linnea Strandvall                       IK Falken                            110
  3. Linn Bergström                          IF Nykarlebynejden                   100
  3. Julia Åbro                              IF Nykarlebynejden                   100
  5. Jeanessa Finne                          IK Falken                            100
  5. Wilma Grannas                           IF Drott                             100
  7. Sara Cederholm                          IF Nykarlebynejden                   100
  8. Matilda Ainasoja                        IK Falken                            100
  9. Emilia Holmlund                         IF Åsarna                            095
 10. Nathalie Stråka                         IF Nykarlebynejden                   095
 11. Ester Nybacka                           IK Falken                            090
 11. Ellen Nyberg                            IF Åsarna                            090
 13. Matilda Hermans                         IF VOM                               090
 14. Ilone Kock                              IK Falken                            085
 14. Annabella Mäenpää Jenna-Justiina        Lappajärven Veikot                   085
 16. Lovisa Öling                            IF VOM                               085
 17. Eveliina Andersson                      IF VOM                               085
 18. Anjelica Bodbacka                       IK Falken                            080

F9 Spjut

  1. Emilia Holmlund                         IF Åsarna                          15,31
  2. Linn Bergström                          IF Nykarlebynejden                 14,24
  3. Sara Cederholm                          IF Nykarlebynejden                 14,05
  4. Lovisa Öling                            IF VOM                             11,35
  5. Ronja Ström                             IF Nykarlebynejden                 11,22
  6. Jeanessa Finne                          IK Falken                          10,82
  7. Liza Ström                              IF Nykarlebynejden                 10,72
  8. Ellen Nyberg                            IF Åsarna                          10,59
  9. Wilma Grannas                           IF Drott                           10,55
 10. Ilone Kock                              IK Falken                           8,76
 11. Ellen Kock                              IK Falken                           8,67
 12. Julia Åbro                              IF Nykarlebynejden                  8,52
 13. Ester Nybacka                           IK Falken                           8,41
 14. Matilda Hermans                         IF VOM                              8,40
 15. Nathalie Stråka                         IF Nykarlebynejden                  7,96
 16. Anjelica Bodbacka                       IK Falken                           7,63
 17. Linnea Strandvall                       IK Falken                           7,27
 18. Eveliina Andersson                      IF VOM                              6,51
 19. Matilda Ainasoja                        IK Falken                           6,32
 20. Thea Wikblom                            IF Nykarlebynejden                  5,16

F11 60 m

  1. Vilma Björkskog                         Larsmo IF                           9,23
  2. Wilma Nyberg                            IF Åsarna                           9,24
  3. Vanessa Store                           Kälviän Tarmo                       9,39
  4. Angelina Lauren                         IF Åsarna                           9,57
  5. Julia Backlund                          IK Falken                           9,69
  6. Annie Lundén                            IF Drott                            9,72
  7. Josefina Kackur                         Larsmo IF                           9,74
  8. Sigrid Karlström                        IF Åsarna                           9,74
  9. Malin Cederholm                         IF Nykarlebynejden                  9,76
 10. Fanny Engman                            IF VOM                              9,81
 11. Nea Rönn                                Vasa IS                             9,88
 12. Mollie Wikman                           IF Drott                            9,94
 13. Yasmine Bodbacka                        IK Falken                          10,09
 14. Madelén Penttinen                       IF VOM                             10,17
 15. Ellen Ainasoja                          IF Åsarna                          10,20
 16. Mineá Stenroos                          IF Nykarlebynejden                 10,29
 17. Emma Wiik                               Larsmo If                          10,38
 18. Tindra Kock                             IK Falken                          10,53
 19. Carolina Åhman                          IF Drott                           10,55
 20. Elin Holm                               IF Åsarna                          10,63
 21. Elma Kangasvieri                        Toholammin Urheilijat              10,86
 22. Natalie Ainasoja                        IK Falken                          10,91
 23. Ines Östman                             IF Drott                           10,91
 24. Rebecca Sandberg                        Larsmo IF                          10,93
 25. Julia Södergård                         IF Drott                           10,96
 26. Amanda Tarvonen                         IK Falken                          11,06
 27. Kajsa Ekholm                            IF Nykarlebynejden                 11,32
 28. Denise Westerlund                       IF Drott                           11,77
 29. Agnes Liljeqvist                        IK Falken                          11,96
     Aleksandra Mäenpää Janna-Juulia         Lappajärven Veikot                   DNS

Erä 1                Tuuli: -0,6

  1. Wilma Nyberg                            IF Åsarna                           9,24
  2. Annie Lundén                            IF Drott                            9,72
  3. Josefina Kackur                         Larsmo IF                           9,74
  4. Mollie Wikman                           IF Drott                            9,94
  5. Elin Holm                               IF Åsarna                          10,63
  6. Elma Kangasvieri                        Toholammin Urheilijat              10,86
  7. Natalie Ainasoja                        IK Falken                          10,91
  8. Agnes Liljeqvist                        IK Falken                          11,96

Erä 2                Tuuli: -0,3

  1. Vanessa Store                           Kälviän Tarmo                       9,39
  2. Malin Cederholm                         IF Nykarlebynejden                  9,76
  3. Madelén Penttinen                       IF VOM                             10,17
  4. Ellen Ainasoja                          IF Åsarna                          10,20
  5. Tindra Kock                             IK Falken                          10,53
  6. Rebecca Sandberg                        Larsmo IF                          10,93
  7. Denise Westerlund                       IF Drott                           11,77

Erä 3                Tuuli: -1,3

  1. Julia Backlund                          IK Falken                           9,69
  2. Sigrid Karlström                        IF Åsarna                           9,74
  3. Mineá Stenroos                          IF Nykarlebynejden                 10,29
  4. Emma Wiik                               Larsmo If                          10,38
  5. Carolina Åhman                          IF Drott                           10,55
  6. Kajsa Ekholm                            IF Nykarlebynejden                 11,32
     Aleksandra Mäenpää Janna-Juulia         Lappajärven Veikot                   DNS

Erä 4                Tuuli: -0,8

  1. Vilma Björkskog                         Larsmo IF                           9,23
  2. Angelina Lauren                         IF Åsarna                           9,57
  3. Fanny Engman                            IF VOM                              9,81
  4. Nea Rönn                                Vasa IS                             9,88
  5. Yasmine Bodbacka                        IK Falken                          10,09
  6. Ines Östman                             IF Drott                           10,91
  7. Julia Södergård                         IF Drott                           10,96
  8. Amanda Tarvonen                         IK Falken                          11,06

F11 1000 m


  1. Vilma Björkskog                         Larsmo IF                        3.47,62
  2. Sigrid Karlström                        IF Åsarna                        3.50,02
  3. Wilma Nyberg                            IF Åsarna                        3.50,14
  4. Agnes Skytte                            IF Drott                         3.53,90
  5. Nea Rönn                                Vasa IS                          3.54,25
  6. Hanna Vornanen                          IF Drott                         3.56,89
  7. Ines Östman                             IF Drott                         3.59,50
  8. Vilma Hahtokari                         IF Åsarna                        4.01,07
  9. Malin Cederholm                         IF Nykarlebynejden               4.02,68
 10. Ellen Ainasoja                          IF Åsarna                        4.02,72
 11. Madelén Penttinen                       IF VOM                           4.07,64
 12. Moa Jansson                             Ik Falken                        4.08,76
 13. Yasmine Bodbacka                        IK Falken                        4.09,91
 14. Rebecca Nyberg                          Pargas IF                        4.10,07
 15. Angelina Lauren                         IF Åsarna                        4.19,48
 16. Emilia Liljeqvist                       IF Nykarlebynejden               4.21,95
 17. Oona Sandell                            IK Falken                        4.28,44
 18. Agnes Liljeqvist                        IK Falken                        4.37,35
 19. Elin Holm                               IF Åsarna                        4.37,90
     Elin Eriksson                           IF VOM                               DNS

F11 Längd

  1. Wilma Nyberg                            IF Åsarna                           3,93                
  2. Vilma Björkskog                         Larsmo IF                           3,93                
  3. Elli Siirilä                            Vetelin Urheilijat                  3,88                
  4. Annie Lundén                            IF Drott                            3,87                
  5. Sigrid Karlström                        IF Åsarna                           3,82                
  6. Mollie Wikman                           IF Drott                            3,76                
  7. Kajsa Ekholm                            IF Nykarlebynejden                  3,73                
  8. Julia Backlund                          IK Falken                           3,72                
  9. Malin Cederholm                         IF Nykarlebynejden                  3,71                
 10. Josefina Kackur                         Larsmo IF                           3,65                
 11. Nea Rönn                                Vasa IS                             3,58                
 12. Angelina Lauren                         IF Åsarna                           3,53                
 13. Madelén Penttinen                       IF VOM                              3,49                
 14. Vanessa Store                           Kälviän Tarmo                       3,46                
 15. Tindra Kock                             IK Falken                           3,31                
 16. Emma Wiik                               Larsmo If                           3,26                
 17. Yasmine Bodbacka                        IK Falken                           3,24                
 18. Natalie Ainasoja                        IK Falken                           3,22                
 19. Fanny Engman                            IF VOM                              3,20                
 20. Ellen Ainasoja                          IF Åsarna                           3,18                
 21. Elin Holm                               IF Åsarna                           3,11                
 22. Vilma Hahtokari                         IF Åsarna                           3,11                
 23. Hanna Vornanen                          IF Drott                            3,07                
 24. Carolina Åhman                          IF Drott                            3,06                
 25. Oona Sandell                            IK Falken                           2,98                
 26. Elma Kangasvieri                        Toholammin Urheilijat               2,97                
 27. Julia Södergård                         IF Drott                            2,97                
 28. Rebecca Nyberg                          Pargas IF                           2,96                
 29. Vanessa Hästbacka                       Larsmo IF                           2,95                
 30. Rebecca Sandberg                        Larsmo IF                           2,84                
 31. Amanda Tarvonen                         IK Falken                           2,59                
 32. Agnes Liljeqvist                        IK Falken                           2,32                
     Aleksandra Mäenpää Janna-Juulia         Lappajärven Veikot                   DNS                
     Elin Eriksson                           IF VOM                               DNS                

F11 Kula

  1. Malin Cederholm                         IF Nykarlebynejden                  8,25
  2. Wilma Nyberg                            IF Åsarna                           7,85
  3. Josefina Kackur                         Larsmo IF                           7,08
  4. Vilma Björkskog                         Larsmo IF                           7,05
  5. Emilia Liljeqvist                       IF Nykarlebynejden                  6,83
  6. Yasmine Bodbacka                        IK Falken                           6,75
  7. Amanda Holmlund                         IF Åsarna                           6,71
  8. Lovisa Slotte Agnes Sanna               IF Drott                            6,04
  9. Venla Vikström                          Larsmo IF                           5,78
 10. Annie Lundén                            IF Drott                            5,73
 11. Rebecca Nyberg                          Pargas IF                           5,61
 12. Vanessa Store                           Kälviän Tarmo                       5,50
 13. Angelina Lauren                         IF Åsarna                           5,46
 14. Sigrid Karlström                        IF Åsarna                           5,30
 15. Tindra Kock                             IK Falken                           5,22
 16. Ellen Ainasoja                          IF Åsarna                           5,05
 17. Denise Westerlund                       IF Drott                            4,98
 18. Oona Sandell                            IK Falken                           4,91
 19. Amanda Tarvonen                         IK Falken                           4,74
 20. Kajsa Ekholm                            IF Nykarlebynejden                  4,38
 21. Vanessa Hästbacka                       Larsmo IF                           4,34
 22. Julia Södergård                         IF Drott                            4,27

F13 60 m

  1. Alicia Björkvik                         IK Falken                           8,66
  2. Tiwaah Boateng Priscilla                IF Drott                            8,68
  3. Jamira Suarez                           IF Drott                           H8,80
  4. Tilda Engström                          IF Drott                           H8,90
  5. Teea Jestoi                             Kokkolan Veikot                    H9,00
  6. Julia Hylkilä                           Kokkolan Veikot                     9,09
  7. Lina Nybacka                            IK Falken                          H9,10
  8. Laura Ström                             IF Nykarlebynejden                  9,18
  9. Chantelle Finne                         IK Falken                           9,30
 10. Milla Ström                             IF Nykarlebynejden                 H9,30
 11. Emma Haglund                            Larsmo IF                           9,32
 12. Emma Lillas                             IF Drott                            9,35
 13. Elin Jakobsson                          IF Åsarna                           9,45
 14. Engla-Lie Holländer                     IF Nykarlebynejden                  9,66
 15. Milja Snellman                          IF Drott                            9,79
 16. Vera Björk                              IK Falken                           9,84
 17. Linnea Kackur                           Larsmo IF                          H9,90
     Emmi Bengs                              Vasa IS                              DNS

Erä 1                Tuuli: -1,3

  1. Alicia Björkvik                         IK Falken                           8,66
  2. Laura Ström                             IF Nykarlebynejden                  9,18
  3. Emma Lillas                             IF Drott                            9,35
  4. Engla-Lie Holländer                     IF Nykarlebynejden                  9,66
  5. Vera Björk                              IK Falken                           9,84
     Emmi Bengs                              Vasa IS                              DNS

Erä 2                Tuuli: -1,6

  1. Tiwaah Boateng Priscilla                IF Drott                            8,68
  2. Julia Hylkilä                           Kokkolan Veikot                     9,09
  3. Chantelle Finne                         IK Falken                           9,30
  4. Emma Haglund                            Larsmo IF                           9,32
  5. Elin Jakobsson                          IF Åsarna                           9,45
  6. Milja Snellman                          IF Drott                            9,79

Erä 3                Tuuli: NWND

  1. Jamira Suarez                           IF Drott                           H8,80
  2. Tilda Engström                          IF Drott                           H8,90
  3. Teea Jestoi                             Kokkolan Veikot                    H9,00
  4. Lina Nybacka                            IK Falken                          H9,10
  5. Milla Ström                             IF Nykarlebynejden                 H9,30
  6. Linnea Kackur                           Larsmo IF                          H9,90

F13 1000 m


  1. Chantelle Finne                         IK Falken                        3.32,95
  2. Andréa Nyberg                           Pargas IF                        3.33,90
  3. Nea Hassila                             IF Drott                         3.36,52
  4. Julia Hylkilä                           Kokkolan Veikot                  3.42,61
  5. Adéle Zittra                            IF Åsarna                        3.45,87
  6. Fanny Östman                            IF Drott                         3.50,29

F13 Höjd

  1. Teea Jestoi                             Kokkolan Veikot                      140
  2. Milla Ström                             IF Nykarlebynejden                   135
  3. Engla-Lie Holländer                     IF Nykarlebynejden                   135
  3. Tiwaah Boateng Priscilla                IF Drott                             135
  5. Emma Haglund                            Larsmo IF                            135
  6. Emma Lillas                             IF Drott                             130
  7. Mia Backman                             IF Drott                             130
  8. Alisa Koivukangas                       Evijärven Urheilijat                 125
  9. Neah Nyman                              IF Åsarna                            120
 10. Lina Nybacka                            IK Falken                            115
 11. Milja Snellman                          IF Drott                             115
 12. Tilda Engström                          IF Drott                             110
     Emma Fors                               IK Falken                             NH
     Emmi Bengs                              Vasa IS                              DNS

F13 Diskus

  1. Alisa Koivukangas                       Evijärven Urheilijat               22,29
  2. Emma Lillas                             IF Drott                           22,20
  3. Erica Åminne                            IF Åsarna                          21,10
  4. Emmi Parhiala                           IK Falken                          20,26
  5. Emmi Bengs                              Vasa IS                            19,67
  6. Nea Hassila                             IF Drott                           17,34
  7. Andréa Nyberg                           Pargas IF                          15,40

F15 100 m

  1. Wilma Jungar                            Esbo IF                            13,35
  2. Hilma Rantala                           Kokkolan Veikot                    13,50
  3. Alicia Björkvik                         IK Falken                          13,95
  4. Belinda Stenroos                        IF Nykarlebynejden                 14,04
  5. Andrea Rönnskär                         IK Falken                          14,09
  6. Ida Backman                             IF Drott                           14,24
  7. Matilda Nyman                           IF Drott                           14,39
  8. Vilma Jukkola                           Lohtajan Veikot                    14,43
  9. Matilda Haavisto                        Kannuksen Ura                      14,43
 10. Cecilia Store                           Kälviän Tarmo                      14,54
 11. Lili-Ann Tuomi                          IK Falken                          14,59
 12. Eveliina Suvanto                        IK Falken                          14,60
 13. Teea Jestoi                             Kokkolan Veikot                    14,68
 14. Nicole Hultholm                         IF Fyren                           14,74
 15. Suzette Finne                           IK Falken                          14,89
 16. Laura Byström                           IK Falken                          15,24
 17. Iina Rantala                            Kokkolan Veikot                    16,60
Kilpailun ulkopuolella
     Anni Salminen                           Larsmo If                          13,51
     Jennifer Roos                           Larsmo If                          13,30

Erä 1                Tuuli: -1,6

  1. Hilma Rantala                           Kokkolan Veikot                    13,50
  2. Alicia Björkvik                         IK Falken                          13,95
  3. Andrea Rönnskär                         IK Falken                          14,09
  4. Vilma Jukkola                           Lohtajan Veikot                    14,43
  5. Matilda Haavisto                        Kannuksen Ura                      14,43
  6. Cecilia Store                           Kälviän Tarmo                      14,54

Erä 2                Tuuli: -1,5

  1. Belinda Stenroos                        IF Nykarlebynejden                 14,04
  2. Ida Backman                             IF Drott                           14,24
  3. Lili-Ann Tuomi                          IK Falken                          14,59
  4. Eveliina Suvanto                        IK Falken                          14,60
  5. Teea Jestoi                             Kokkolan Veikot                    14,68
  6. Nicole Hultholm                         IF Fyren                           14,74
Kilpailun ulkopuolella
     Jennifer Roos                           Larsmo If                          13,30

Erä 3                Tuuli: -0,1

  1. Wilma Jungar                            Esbo IF                            13,35
  2. Matilda Nyman                           IF Drott                           14,39
  3. Suzette Finne                           IK Falken                          14,89
  4. Laura Byström                           IK Falken                          15,24
  5. Iina Rantala                            Kokkolan Veikot                    16,60
Kilpailun ulkopuolella
     Anni Salminen                           Larsmo If                          13,51

F15 2000 m


  1. Teodora Westerlund                      IF Drott                         7.31,64
  2. Ronja Gäddnäs                           IK Falken                        7.31,98
  3. Jamira Suarez                           IF Drott                         7.33,27
  4. Suzette Finne                           IK Falken                        7.35,30
  5. Iiris Mäkikangas                        Oulaisten Huima                  8.13,94
  6. Eveliina Suvanto                        IK Falken                        8.31,67
  7. Laura Byström                           IK Falken                        8.43,03
  8. Michelle Nyback                         IF Nykarlebynejden               9.00,57

F15 Stav

  1. Andrea Rönnskär                         IK Falken                            270
  2. Felicia Vikström                        Larsmo IF                            240
  3. Teodora Westerlund                      IF Drott                             240
  4. Aleksandra Mäenpää Janna-Juulia         Lappajärven Veikot                   220
  5. Jasmine Vikström                        Larsmo IF                            190
  6. Mia Backman                             IF Drott                             180
  7. Elli Siirilä                            Vetelin Urheilijat                   170
  8. Emilia Liljeqvist                       IF Nykarlebynejden                   150

F15 Kula

  1. Elin Källberg                           IF Femman                          11,02
  2. Erica Karlström                         IF Nykarlebynejden                  9,70
  3. Emilia Vörlin                           Kokkolan Veikot                     9,30
  4. Carolina Granö                          IK Falken                           8,32
  5. Nathalie Nyback                         IF Nykarlebynejden                  7,94
  6. Michelle Nyback                         IF Nykarlebynejden                  7,55

F15 Diskus

  1. Elin Källberg                           IF Femman                          35,42
  2. Erica Karlström                         IF Nykarlebynejden                 32,77
  3. Olivia Sabel                            IF Femman                          29,33
  4. Michelle Karlsson                       Vasa IS                            26,24
  5. Carolina Granö                          IK Falken                          26,21
  6. Emilia Vörlin                           Kokkolan Veikot                    25,66
  7. Michelle Nyback                         IF Nykarlebynejden                 24,13
  8. Sofia Hagman                            IK Falken                          23,87
  9. Nathalie Nyback                         IF Nykarlebynejden                 20,67
 10. Iiris Mäkikangas                        Oulaisten Huima                    18,99

D17 200 m


                     Tuuli: -1,7

  1. Rebecca Åkerholm                        IF Drott                           27,50
  2. Alicia Björkvik                         IK Falken                          29,15
  3. Vilma Jukkola                           Lohtajan Veikot                    30,46

D17 800 m


  1. Isabella Jansson                        IF Drott                         2.42,36

D17 Stav

  1. Sofie Westerlund                        IF Drott                             333
Kilpailun ulkopuolella
     Marja Eskelinen                         Vetelin Urheilijat                   280

D17 Längd

  1. Wilma Jungar                            Esbo IF                             5,24 +1,2           
  2. Jenny Skuthälla                         IF Åsarna                           4,98 +1,3           
  3. Sofia Storbjörk                         IF Åsarna                           4,88 +0,9           
  4. Ida Backman                             IF Drott                            4,72 +1,0           
  5. Lova Forsman                            IF Drott                            4,67 +0,6           
  6. Matilda Nyman                           IF Drott                            4,53 +1,7           

D17 Slägga

  1. Carolina Granö                          IK Falken                          43,70
  2. Ellen Bos                               Vasa IS                            31,67
  3. Erica Karlström                         IF Nykarlebynejden                 30,49
  4. Nathalie Nyback                         IF Nykarlebynejden                 28,98
  5. Sofia Hagman                            IK Falken                          24,29

 

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan