- » Regelsamlingar
- » Mästerskapsregler-2023
- » Mästerskapsregeländringar 2023.pdf
- » WA:s regeländringar 2022
- » Friidrottsdomarens Start Guide-2022.pdf
- » IAAF-Regeländringar-2019-2020.pdf
- » Regel 180-17-f.o.m 11.3.2019
- » Regeländringar 1.1.2018 (IAAF)
- » Regeländringar 1.1.2016 (IAAF)
- » Banlottning i halltävlingar
- » Deltagande i två grenar-utebli
- » SFIM-regler-2018
- » Friidrottsregler för barn (2019)
- » Flying Finns-regler.pdf
- » Regler för dopingtest
- » Friidrottens föreningsliga
- » Tävlingen om Kaleva Malja
- » Ungdomsverksamhetstävling 2016
- » Ungdomsverksamhetstävling-nationella priser
- » Resultatgränser
- » Redskaps & greninfo
- » Int. tävlingsmöjligheter för SFI-friidrottare
- » ÖID stöd till tränare
- » Friidrottslicens
- » 19.05.2021 DM i landsvägsgång Vasa
- » 18.09.2021 Terräng DM i Nykarleby
- » 22.07.2021 45:e Jakob Marathon
- » 22.06.2021 Föreningscup deltävling 1 i Pedersöre
- » 19.06.2021 DM Stafett Jakobstad
- » Alla resultat
- » Statistik
- » Noterade ÖID rekord 2020
- » Noterade ÖID rekord 2019
- » Noterade ÖID rekord 2018
- » Rekord - ÖID Herrar
- » Rekord - ÖID Damer
- » ÖID Rekord Herrar (Inomhus)
- » ÖID Rekord Damer (Inomhus)
- » Ungdomsaktivitetstävling 2014
- » Föreningsklassificering 2014
- » Föreningsklassificering 2012
- » ÖID statistik genom tiderna
- » ÖID-statistik-2020
- » ÖID-statistik-2019
- » ÖID statistik 2018
- » ÖID statistik 2017
- » ÖID Statistik 2016
- » ÖID-statistik-2015
- » ÖID-statistik 2014
- » ÖID statistik 2013
- » ÖID statistik 2012
- » Äldre statistik
- » P-F-statistik-2020
- » P-F-statistik-2019
- » Knattepoäng - 2017
- » Knattepoäng-2016
- » Knattepoäng-2015
- » Knattepoäng-2014
- » Knattepoäng 2013
- » Knattepoäng-2012
- » Manuell länk
- » Resultatredovisning
Tävlingar - 05.07.17 - RT i Närpes
Tävlingsinfo
Datum och klockslag | Onsdag 05.07.17 18:30 |
---|---|
Arrangör | IF Kraft Friidrott |
Plats | Mosedal, Närpes |
Avgift | 6 €/gren |
Anmälan senast | Måndag 03.07.17 Online på ÖID:s hemsida, reserv e-post: janerikbergman51@gmail.com |
Kontonummer | FI80 4963 1040 0086 04 |
Bekräftning | |
Övrig info | |
Kontaktuppgifter | Jan-Erik Bergman tel. 0500-668393 |
Resultatservice | |
Webbsida | http://www.narpes.fi/kraft/ |
Grenar
H | 100m, Höjd, Diskus |
---|---|
D | 100m, 400m, 3000m, 400mh, Höjd, Diskus |
P-17 | 100m, Diskus |
F-17 | 100m, 300m, Höjd, 3-steg, Diskus |
P-15 | 100m, 800m, Längd, Kula, Diskus |
F-15 | 100m, 800m, 300m, Höjd, Kula, Spjut |
P-13 | 60m, 600m, Höjd, Kula, Diskus |
F-13 | 60m, 600m, Höjd, Diskus |
P-11 | 60m, 600m, Höjd, Diskus |
F-11 | 60m, 600m, Höjd |
P-9 | 40m |
F-9 | 40m |
Tidsschema
8.30 40m F9, P9 Höjd D,D17,F15 Diskus H,D,D17,P15 Spjut F15 18.40 60m F11 18.50 60m P11 18.55 60m F13 19,00 Kula P13,P15,F15 19.05 100m F15 19.10 100m P15,P17,H 19.15 Höjd P11,F11 19.20 100m D17,D 19.25 3-steg D17 Diskus P11,P13 19.30 600m F11,F13 19.40 600m P11, 19.50 800m F15,P15 20.00 400m D 20.00 400m-h D 20.10 300m D17,F15 20.20 3000m D
Anmälda
Klass | Gren | Namn | Förening | PB | SB |
H | |||||
100m | |||||
IF Kraft Friidrott | 11,07 | 11,07 | |||
Höjd | |||||
Diskus | |||||
Vasa Idrottssällskap | 70,32 | 56,70 | |||
D | |||||
100m | |||||
IF Fyren | |||||
400m | |||||
IF Länken | |||||
Soinin Sisu | 58,59 | 58,15 | |||
IF Länken | |||||
3000m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
400mh | |||||
Porin Yleisurheilu | |||||
Höjd | |||||
Tampereen Urheilijat -38 | |||||
Diskus | |||||
Teuvan Rivakka | |||||
Teuvan Rivakka | |||||
Tjöck IK | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Femman | |||||
P-17 | |||||
100m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Diskus | |||||
F-17 | |||||
100m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Malax IF | 12,55 | ||||
300m | |||||
IF Länken | |||||
Höjd | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Åsarna | |||||
3-steg | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | 10,59 | 10,59 | |||
IF Kraft Friidrott | |||||
Diskus | |||||
Tjöck IK | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
P-15 | |||||
100m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
800m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Längd | |||||
Kula | |||||
Tjöck IK | |||||
Seinäjoen Seudun Urheilijat | |||||
Diskus | |||||
Tjöck IK | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Tjöck IK | |||||
Seinäjoen Seudun Urheilijat | |||||
F-15 | |||||
100m | |||||
IF Fyren | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF VOM | |||||
800m | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
300m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF VOM | |||||
Höjd | |||||
IF Länken | 1,50 | ||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Kula | |||||
IF Länken | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Femman | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
Spjut | |||||
IF Kraft Friidrott | 43,77 | 43,77 | |||
IF Femman | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
P-13 | |||||
60m | |||||
600m | |||||
Höjd | |||||
Kula | |||||
IF Kraft Friidrott | 10,13 | ||||
Diskus | |||||
IF Kraft Friidrott | 34,50 | ||||
IF Femman | |||||
F-13 | |||||
60m | |||||
IF Länken | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
600m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Höjd | |||||
Diskus | |||||
P-11 | |||||
60m | |||||
IF Femman | |||||
Kaskö IK | |||||
IF Länken | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Fyren | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
600m | |||||
IF Femman | |||||
Kaskö IK | |||||
IF Länken | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Länken | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Fyren | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Höjd | |||||
IF Femman | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Diskus | |||||
IF Femman | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Fyren | |||||
F-11 | |||||
60m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
600m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Höjd | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
P-9 | |||||
40m | |||||
IF Länken | |||||
F-9 | |||||
40m | |||||
Espoon Tapiot |
Resultat
RT i Närpes 5.7.2017 Mosedal (Uppdaterat med P11 diskus 6.7,och med H 100m och P15 100m den 7.7) Resultat H 100m +0,4 1. Mathias Launonen IF Kraft 11,27 H Diskus 1. Frantz Kruger VasaIS 54,93 2. Jesse Koskela VasaIS 31,77 P11 60 m +0,1 1. Axel Granbäck IFKraft 9,13 2. Colin Evbidaru IFLänken 9,26 3. Oliver Nordberg IFKraft 9,27 4. Joel Blomqvist IFFyren 9,76 5. Axel Lärka IFKraft 10,02 6. Max Björses Länken 10,59 7. Emil Fock IFFemman 12,62 Eyolf Pettersson KasköIK DNS P11 600 m 1. Axel Granbäck IFKraft 2.02,44 2. Oliver Nordberg IFKraft 2.02,46 3. Axel Lärka IFKraft 2.09,23 4. Max Björses Länken 2.11,09 5. Joel Blomqvist IFFyren 2.12,43 6. Emil Fock IFFemman 3.26,26 Eyolf Pettersson KasköIK DNS Colin Evbidaru IFLänken DNS P11 Höjd 1. Oliver Nordberg IFKraft 115 2. Axel Lärka IFKraft 100 3. Emil Fock IF Femman 80 P11 Diskus 1. Joel Blomqvist IF Fyren 24,07 2. Benjamin Eklund IF Nykarlebynejden 13,37 3. Emil Fock IF Femman 8,96 P13 Kula 1. Lucas Nordgren IFKraft 11,30 P13 Diskus 1. Linus Furunäs IFFemman 31,84 2. Lucas Nordgren IFKraft 22,20 P15 100m +0,4 1. Sebastian Nordberg IF Kraft 12,64 2. Nionel Pallawala IF Länken 12,68 P15 800 m 1. Joel Svarvar IFKraft 2.26,46 P15 Längd 1. Nionel Pallawala Länken 4,75 +0,5 P15 Kula 1. Juho Kuvaja SeinäjSU 14,02 2. Benjamin Lillås TjöckIK 10,95 3. Said Ausnev IFLänken 9,76 4. Nionel Pallawala Länken 8,30 P15 Diskus 1. Juho Kuvaja SeinäjSU 42,08 2. Zacharias Hagback TjöckIK 27,43 3. Benjamin Lillås TjöckIK 27,02 4. Sebastian Nordberg IFKraft 24,97 D 400 m 1. Andrea Lilja IFLänken 65,23 D 3000 m 1. Heidi Kuuttinen IFKraft 9.57,25 D 400 m h 1. Sini Välilä PorinYU 70,24 D Höjd 1. Maija Marttila TampU 164 D Diskus 1. Hanna Rintamäki IFFemman 44,54 2. Heli Kortesmäki TeuvRi 37,28 3. Jaana Kivistö TeuvRi 35,20 4. Sarah Nygårds IFKraft 31,64 5. Fanny Lillås TjöckIK 29,32 F11 60 m +0,7 1. Mathilda Westermark IFKraft 10,25 2. Nova Bergkulla TjöckIK 10,35 3. Tindra Kummel IFKraft 10,56 4. Inez Sandberg IFKraft 10,68 F11 600 m 1. Nova Bergkulla TjöckIK 2.21,36 2. Tindra Kummel IFKraft 2.21,64 3. Mathilda Westermark IFKraft 2.21,66 F11 Höjd 1. Nova Bergkulla TjöckIK 105 2. Inez Sandberg IF KrAFT 95 F13 60 m +0,1 1. Hanna Granbäck IFKraft 9,10 2. Ida Lärka 9,23 3. Natalie Stenlund IFKraft 9,31 4. Alva Yli-Valkama TjöckIK 9,64 5. Julia Groop IFKraft 9,92 F13 600 m 1. Hanna Granbäck IFKraft 2.02,07 2. Natalie Stenlund IFKraft 2.09,48 3. Julia Groop IFKraft 2.19,85 4. Alva Yli-Valkama TjöckIK 2.21,19 F13 Diskus 1. Alva Yli-Valkama TjöckIK 13,09 2. Nova Bergkulla TjöckIK 12,17 F15 100 m +0,3 1. Emelie Sax IFKraft 12,89 2. Marika Åstrand IFLänken 13,76 3. Fanny Rintanen IFVom 14,48 4. Nicole Hultholm IFFyren 14,57 Johanna Tikkala IFKraft DNS F15 300 m 1. Frida Häggkvist IFKraft 45,72 2. Johanna Tikkala IFKraft 48,24 F15 800 m 1. Nathalie Nybacka IFNykn 3.00,84 2. Michelle Nyback IFNykn 3.20,10 F15 Höjd Marika Åstrand IFLänken 140 Johanna Tikkala iF KrAFT 140 F15 Kula 1. Elin Källberg IFFemman 10,61 2. Johanna Tikkala IFKraft 10,30 3. Nathalie Nybacka IFNykn 8,06 4. Michelle Nyback IFNykn 7,91 5. Emmanuela Koomson IFLänken 7,19 F15 Spjut 1. Elin Källberg IFFemman 42,50 2. Wilma Sundqvist IFKraft 40,55 3. Johanna Tikkala IFKraft 24,45 D17 100 m +0,6 1. Cornelia Berg VasaIS 13,13 2. Urte Smigelskaite IF Länken 15,21 3. Marla Wawerek IFLänken 15,99 Michelle Österblad MalaxIF DNS Elin Svedman IFKraft DNS Emilia Launonen IFKraft DNS D17 300 m 1. Marla Wawerek IFLänken 54,33 D17 Höjd 1.Jenny Skuthälla IFÅsarna 161 2.Emma Nyman IF Kraft 161 D17 3-steg 1. Emma Nyman IFKraft 11,14 +0,5 2. Emilia Launonen IFKraft 10,33 +0,7 3. Wilma Sundqvist IFKraft 9,65 +1,0 Elin Svedman IFKraft DNS D17 Diskus 1. Linn Sund VasaIS 34,79 2. Ellen Hagback TjöckIK 32,84