Resultat: 02.05.2021 DM i landsvägslöpning

F-9 år 1 km
Plac. Namn          Förening    sluttid
1 Boman Edit        IF Drott    04:20,4
2 Wikblom Ylva     IFN          04:25,0
3 Träskelin Signe   Malax IF  04:33,3
4 Snickars Melinda IFKraft    04:34,1
5 Björkman Liné     IFN         04:41,3

P-9 år 1 km
1 Björndahl Vidar  Malax IF    03:58.7
2 Tunér Birk         IF Drott      04:02.2
3 Kock Melvin      IK Falken   04:14.8
 
F-10 år 1 km
1 Ehrs Ida            IF VOM      04:06:7
 
P-10 år 1 km
Plac.  
1 Granholm Theodor Vasa IS     03:32.0
2 Lundfors Alex        Malax IF    03:32.3
3 Herrmans Alex      IF VOM     03:47.9
4 Träskelin Elis        Vasa IS     03:56.0
5 Klemets Robin      IK Falken   03:58.4
6 Sjölund Roni         Larsmo IF   04:04.4

F-11 år 2 km
1 Markén Saga       IF VOM       08:18.7
2 Sandvik Alina      IK Falken     08:54.8
3 Nordman Julia     Vasa IS        09:26.8

P-11 år 2 km
1 Åkerlund Elias      GIF           07:16.3
2 Cederholm Tobias IFN           08:25.0
3 Klemets Jakob     IK Falken   08:35.3

F-12 år 2 km
1 Björndahl Malva    Malax IF    07:41.3
2 Öling Lovisa         IF VOM      08:22.0
3 Hermans Matilda  IF VOM      08:27.3
4 Westerlund Jessica IK Falken 08:28.0
5 Byström Milla      IK Falken    09:52.0

P-12 år 2 km
1 Lundén Oscar      IF Drott   07:52.8
  Riutta Arvi            YJ          08:03.6 (utom DM)
 
F-13 år 4 km
1 Markén Winnie      IF VOM    15:33.8
2 Kock Ellen            IK Falken  17:06.7
3 Nyman Wilma       IF Kraft     17:34.3
4 Snickars Matilda   IF Kraft     17:55.2
5 Cederholm Sara    IFN           18:08.0
  Herronen Tessa     KV            16.53,1 (utom DM)

P-13 år 4 km
1 Wikblom Sander    IFN           14:34.2
2 Kock Arvid            IK Falken   14:42.0
3 Ahlvik Tony           IK Falken   15:27.0
4 Nyman Hugo         IF Kraft      16:33.6
5 Asplund Alvar        IK Falken   17:02.9
6 Braxén Jonas        Vasa IS      19:31.0

F-14 år 4 km
1 Liljeqvist Agnes     IK Falken  16:51.2
2 Åhman Carolina    IF Drott     19:42.5

P-14 år 4 km
1 Holm Casper       IF Fyren   13:50.2
2 Holm Adam         IFN          15:47.2
3 Auvinen Miro       IF Drott     15:56.4

F-15 år 4 km
1 Hjerpe Wilma      IF Femman  16:01.6
2 Nordman Tilde     Vasa IS       25:20.0

D-17 år 10 km
1 Westerlund Teodora IF Drott  46:41.0

H-17 år 10 km
 
1 Liljeqvist Isak    IK Falken 35:28.3
2 Ehrs Jakob       IF VOM    43:09.5

H-19 år 10 km
1 Markén Leonard     IF VOM    34:26.1
2 Björkell Viktor        Vasa IS    39:43.4

Damer 10 km
1 Lilja Andrea          Vasa IS   39:53.4
2 Häger Emely        IFN          40:08.9
3 Österblad Cecilia  Vasa IS   42:23.0
  Granholm Nadja    Vasa        DNS

Herrar 10 km
1 Kronqvist Robin        IK Falken 31:31.7
2 Sandler Björn           IK Falken 31:34.0
3 Träskelin Joakim      Vasa IS    33:43.4
5 Sandbacka Jonatan  IK Falken 35:44.0
6 Kengo Robert           IFN          35:55.1
  Still Robin                                35,24,2 (utom DM)
  Hyyppä Simeon  Vimpelin Veto 36:45.4 (utom DM)
  Sandell Kevin           IK Falken   DNF
 
Herrar-35 10 km
1 Åbacka Tommy       IK Falken   34:08.9
2 Eriksson Andreas    IK Falken   35:51.2
3 Vikström Filip          IK Falken   36:18.3
 
Herrar-40 10 km
1 Åbacka Daniel         IK Falken 34:45.6
2 Sjölind Dan             IK Falken 36:25.0
3 Liljeqvist Dan           IK Falken 37:12.8
4 Lundfors Krister       Malax IF  40:12.1
5 Grankull Jan            IK Falken 41:07.1
 
Damer-45 10 km
1 Backgren-Holm Linda IF Fyren 55:16.0

Herrar-45 10 km
1 Riska Kennet        IK Falken 40:18.3
2 Porthin Tomas      IF Drott     43:49.8

Herrar-50 10 km
1 Forsbacka Fredrik  IF Drott    37:49.9
2 Wikblom Niklas     IFN          38:26.5
3 Lindqvist Kristian   IK Falken  41:47.0
4 Portin Kaj             Vasa IS    42:11.2
 
Herrar-55 10 km
1 Lindvall Bo-Göran   IFN          38:00.7
2 Pesola Max           IF Drott    39:10.6
3 Kengo Peter          IFN          40:46.6
4 Lehtinen Tapio       IF Drott    42:26.8

Herrar-60 6 km
1 Dalaholm Brynolf  Maxmo SK 25:42.2
2 Stenroos Gerhard IF Drott      27:34.3

Herrar-65 6 km  
1 Hästbacka Elof IF Drott         32:22.0
2 Sandström Lars IF Åsarna     36:17.1

Herrar-70 4 km
1 Träskelin Sune IF Femman    16:40.9

Herrar-75 2 km
1 Haglund Sten     IF Drott        09:58.7
2 Riska Per-Erik   IK Kronan     10:10.2

Öppen klass 10 km
1 Nylund Johan   KST               41:24.4


Alla resultat 2021


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan