Resultat: 20.07.2019 Knattemångkamp DM

DM i knattemångkamp

Centralplan, Jakobstad

20.07.2019

Arrangör: IF Drott

P9 3-ottelu/kamp  Kuula/Kula

Loppukilpailu/Final

 1)   Eevert Evijoki                    VasaIS                    7,12             

     6,36   6,93   7,12  

 2)   Tobias Cederholm              IFNykn                    5,71             

     5,71   5,55   5,50  

 3)   Ben Björklund                    IFDrott                    5,66             

     5,06   5,66   x     

 4)   Hugo Högbacka                 MalaxIF                   5,30              

     4,74   4,24   5,30  

 5)   Elias Vesterback                IFFyren                   5,19             

     x      5,19   4,87  

 6)   Hugo Hagman                    VasaIS                    5,08             

     5,08   4,87   4,93  

 7)   Alex Lundfors                    MalaxIF                    4,99             

     4,99   4,78   4,81  

 8)   Joar Tunér                         IFDrott                     4,90             

     4,67   4,50   4,90  

 9)   Jonas Backman                 IFDrott                    4,80             

     4,78   4,73   4,80  

 10)  Anton Åberg                      VasaIS                   4,77             

     4,63   3,94   4,77  

 11)  Liam Wide                        IFFyren                   4,73             

       x      4,32   4,73  

 12)  Nico Ekholm                      IFNykn                   4,59             

     4,52   x      4,59  

 13)  Melker Strandvall                IKFalken                4,05             

     4,05   3,45   3,03  

 14)  Oliwer Nygård                    LarsmoIF                3,90             

     3,73   3,78   3,90  

 15)  Birk Tunér                          IFDrott                   3,70             

     x      3,47   3,70  

 16)  Roni Sjölund                     LarsmoIF                  3,53             

     3,53   3,03   x     

 P9 3-ottelu/kamp  40m

1)   Eevert Evijoki                       VasaIS                    6,70             

2)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    6,87             

3)   Liam Wide                           IFFyren                   7,10             

4)   Joar Tunér                            IFDrott                    7,12             

5)   Ben Björklund                      IFDrott                     7,37             

6)   Hugo Högbacka                   MalaxIF                   7,38             

7)   Anton Åberg                        VasaIS                    7,45             

8)   Melker Strandvall                 IKFalken                  7,46             

9)   Alex Lundfors                      MalaxIF                   7,47             

10)  Nico Ekholm                      IFNykn                     7,55             

11)  Roni Sjölund                      LarsmoIF                  7,62             

12)  Jonas Backman                 IFDrott                     7,64             

13)  Hugo Hagman                    VasaIS                    7,65             

14)  Oliwer Nygård                    LarsmoIF                 7,74             

15)  Birk Tunér                          IFDrott                     7,94             

16)  Elias Vesterback                IFFyren                    8,05             

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 1, Tuuli/Vind: NM

1)   Tobias Cederholm                 IFNykn                 6,87             

2)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                7,38             

3)   Anton Åberg                        VasaIS                  7,45             

4)   Alex Lundfors                      MalaxIF                 7,47             

5)   Nico Ekholm                        IFNykn                  7,55             

6)   Roni Sjölund                      LarsmoIF                 7,62             

7)   Oliwer Nygård                    LarsmoIF                 7,74             

8)   Birk Tunér                          IFDrott                    7,94             

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 2, Tuuli/Vind: NM

1)   Eevert Evijoki                    VasaIS                    6,70             

2)   Liam Wide                        IFFyren                   7,10              

3)   Joar Tunér                         IFDrott                    7,12             

4)   Ben Björklund                    IFDrott                    7,37             

5)   Melker Strandvall                IKFalken                 7,46              

6)   Jonas Backman                  IFDrott                   7,64             

7)   Hugo Hagman                     VasaIS                  7,65             

8)   Elias Vesterback                 IFFyren                  8,05             

 

P9 3-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   Eevert Evijoki                      VasaIS                  3,73             

     3,70   3,69   3,73  

2)   Tobias Cederholm                IFNykn                 3,47             

     3,42   3,44   3,47  

3)   Ben Björklund                     IFDrott                   3,37             

     3,35   3,37   3,08  

4)   Joar Tunér                           IFDrott                  3,12             

     2,81   3,12   2,81  

5)   Anton Åberg                       VasaIS                   3,08             

     3,01   2,97   3,08  

6)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   3,08             

     3,08   x      2,95  

7)   Hugo Högbacka                 MalaxIF                   3,03             

     x      3,03   2,99  

8)   Hugo Hagman                      VasaIS                  2,98             

     2,98   2,90   2,94  

9)   Liam Wide                          IFFyren                   2,96             

     2,96   2,89   2,92  

10)  Melker Strandvall                IKFalken                  2,91             

     2,91   2,66   2,45  

11)  Elias Vesterback                 IFFyren                   2,89             

     x      x      2,89  

12)  Oliwer Nygård                      LarsmoIF                2,88             

     2,88   2,80   2,76  

13)  Jonas Backman                    IFDrott                   2,87             

     2,87   2,73   2,73  

14)  Roni Sjölund                      LarsmoIF                  2,82             

     2,82   2,79   2,75  

15)  Nico Ekholm                      IFNykn                     2,70             

     2,53   2,70   2,66  

16)  Birk Tunér                          IFDrott                     2,52             

     2,36   2,42   2,52  

                         

P9 3-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Eevert Evijoki                      VasaIS                     837              

2)   Tobias Cederholm                IFNykn                     685              

3)   Ben Björklund                      IFDrott                     583              

4)   Joar Tunér                          IFDrott                      550              

5)   Liam Wide                          IFFyren                    527              

6)   Hugo Högbacka                  MalaxIF                    522              

7)   Alex Lundfors                     MalaxIF                     501              

8)   Anton Åberg                        VasaIS                    492              

9)   Hugo Hagman                      VasaIS                    472              

10)  Jonas Backman                    IFDrott                   447              

11)  Melker Strandvall                IKFalken                  436              

12)  Elias Vesterback                 IFFyren                   431              

13)  Nico Ekholm                      IFNykn                     430              

14)  Oliwer Nygård                    LarsmoIF                  394              

15)  Roni Sjölund                       LarsmoIF                 382              

16)  Birk Tunér                           IFDrott                    330              

 

 F/T9 3-ottelu/kamp  40m

1)   Vilda Liljekvist                 LarsmoIF                  6,91             

2)   Ellen Krook                      MalaxIF                   7,05             

3)   Elin Wiklund                     IFDrott                    7,29             

4)   Ylva Isomaa                      IFDrott                   7,43             

5)   Linn Enroth                      IFDrott                    7,50             

5)   Linn Latvala                     VasaIS                    7,50              

7)   Emma Vägar                   IFFyren                   7,58             

8)   Amanda Grannas              IFDrott                   7,60             

9)   Nea Kuittinen                    IFDrott                   7,66              

10)  Edit Boman                       IFDrott                  7,75             

11)  Frida Sundholm                IFDrott                    7,78             

12)  Adriana Riska                    LarsmoIF               7,83             

13)  Tilde Stenman                    IFDrott                  7,95             

14)  Amanda Rönngård               IFDrott                 8,02             

15)  Elin Bengtsson                   VasaIS                 8,06             

15)  Michelle Mäenpää               IFDrott                  8,06             

17)  Rut Boman                         IFDrott                  8,07             

18)  Alina Svahn                        IFDrott                  8,21             

19)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                 9,40             

20)  Linnéa Hagman                   VasaIS                 9,76             

     Linn Bengtsson                     VasaIS                DNS              

     Peppi Kempas                       ViipU                  8,15             

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 1

1)   Elin Wiklund                     IFDrott                   7,29             

2)   Emma Vägar                    IFFyren                   7,58             

3)   Amanda Grannas              IFDrott                    7,60             

4)   Adriana Riska                   LarsmoIF                7,83             

5)   Elin Bengtsson                  VasaIS                   8,06             

6)   Rut Boman                        IFDrott                   8,07             

     Linn Bengtsson                   VasaIS                  DNS              

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 2

1)   Vilda Liljekvist                   LarsmoIF                 6,91             

2)   Ylva Isomaa                       IFDrott                    7,43             

3)   Linn Enroth                        IFDrott                    7,50             

4)   Tilde Stenman                    IFDrott                    7,95              

5)   Michelle Mäenpää               IFDrott                    8,06             

6)   Alina Svahn                         IFDrott                   8,21             

     Peppi Kempas                     ViipU                      8,15              

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 3, Tuuli/Vind: NM

1)   Ellen Krook                      MalaxIF                  7,05             

2)   Linn Latvala                     VasaIS                    7,50             

3)   Nea Kuittinen                    IFDrott                   7,66             

4)   Edit Boman                       IFDrott                   7,75             

5)   Frida Sundholm                 IFDrott                   7,78             

6)   Amanda Rönngård             IFDrott                    8,02             

7)   Olivia Bengtsson               VasaIS                    9,40             

8)   Linnéa Hagman                 VasaIS                    9,76             

 

F/T9 3-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   Elin Wiklund                     IFDrott                   3,48             

     3,42   3,36   3,48  

2)   Ellen Krook                      MalaxIF                  3,25             

     3,06   3,21   3,25  

3)   Vilda Liljekvist                 LarsmoIF                  3,23             

     3,12   3,23   x     

4)   Linn Enroth                      IFDrott                    3,10             

     2,96   3,02   3,10  

5)   Linn Latvala                     VasaIS                    3,09             

     3,09   3,02   x     

6)   Ylva Isomaa                      IFDrott                   3,01             

     2,87   3,01   x     

7)   Emma Vägar                    IFFyren                   2,98             

     2,80   2,98   2,91 

8)   Nea Kuittinen                    IFDrott                   2,87             

     2,78   2,80   2,87  

9)   Alina Svahn                      IFDrott                   2,79             

     2,54   2,79   2,77  

10)  Amanda Grannas             IFDrott                   2,74             

     2,73   2,66   2,74  

11)  Amanda Rönngård            IFDrott                   2,73             

     x      2,71   2,73  

12)  Rut Boman                       IFDrott                   2,72              

     2,42   2,43   2,72  

13)  Frida Sundholm                 IFDrott                   2,70             

     2,51   2,46   2,70  

14)  Tilde Stenman                    IFDrott                  2,58             

     x      2,58   2,56  

15)  Adriana Riska                    LarsmoIF               2,50             

     2,50   2,35   x     

16)  Elin Bengtsson                   VasaIS                  2,42             

     2,35   2,29   2,42  

17)  Michelle Mäenpää               IFDrott                   2,41             

     2,34   2,41   2,21  

18)  Edit Boman                        IFDrott                   2,37             

     2,17   2,37   2,32  

19)  Linnéa Hagman                  VasaIS                   2,12             

     2,08   2,03   2,12  

20)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                  1,73             

     1,73   1,60   1,65  

     Linn Bengtsson                   VasaIS                    DNS              

     Peppi Kempas                     ViipU                      DNS              

 

 F/T9 3-ottelu/kamp  Kuula/Kula

Loppukilpailu/Final

1)   Linn Latvala                     VasaIS                    4,76             

     4,61   4,76   4,04  

 

2)   Amanda Rönngård            IFDrott                   4,59             

     4,59   x      4,42  

 

3)   Emma Vägar                    IFFyren                   4,36             

     3,78   3,92   4,36  

 

4)   Frida Sundholm                IFDrott                   4,31             

     4,31   4,28   3,29  

 

5)   Ellen Krook                      MalaxIF                   4,30             

     4,30   3,96   4,28  

 

6)   Nea Kuittinen                    IFDrott                   4,26              

     4,26   3,96   3,72  

 

7)   Vilda Liljekvist                 LarsmoIF                  4,22             

     3,26   4,07   4,22  

 

8)   Elin Wiklund                     IFDrott                   4,17             

     4,16   3,95   4,17   

 

9)   Linn Bengtsson                VasaIS                   3,83             

     x      3,69   3,83  

 

10)  Michelle Mäenpää            IFDrott                   3,74             

     3,30   3,74   3,28  

 

11)  Alina Svahn                     IFDrott                   3,67             

     3,67   3,41   3,62  

 

12)  Adriana Riska                  LarsmoIF               3,67             

     3,40   3,34   3,67  

 

13)  Tilde Stenman                 IFDrott                   3,54             

     3,50   3,26   3,54  

 

14)  Edit Boman                     IFDrott                   3,39             

     3,24   2,89   3,39  

 

15)  Rut Boman                     IFDrott                   3,36             

     3,36   3,05   3,29  

 

16)  Linn Enroth                    IFDrott                   3,19             

     3,19   2,84   2,60  

 

17)  Amanda Grannas           IFDrott                   2,96             

     2,96   2,94   2,49  

 

18)  Elin Bengtsson              VasaIS                   2,87             

     2,87   2,55   2,73  

 

19)  Ylva Isomaa                   IFDrott                   2,74             

     2,57   2,41   2,74  

 

20)  Linnéa Hagman              VasaIS                  2,31             

     2,31   2,09   2,02  

 

21)  Olivia Bengtsson             VasaIS                  2,03             

     x      1,50   2,03  

    Peppi Kempas                   ViipU                    2,68             

     2,68   2,44   2,38  

 

 F/T9 3-ottelu/kamp

Slutpooäng/Loppupisteet

1)   Vilda Liljekvist                 LarsmoIF                  570              

2)   Ellen Krook                      MalaxIF                   548              

3)   Elin Wiklund                     IFDrott                   535              

4)   Linn Latvala                     VasaIS                    486              

5)   Emma Vägar                    IFFyren                   443              

6)   Nea Kuittinen                    IFDrott                    418              

7)   Linn Enroth                      IFDrott                     412              

8)   Frida Sundholm                IFDrott                     392              

9)   Ylva Isomaa                      IFDrott                    390              

10)  Amanda Rönngård             IFDrott                   388              

11)  Amanda Grannas              IFDrott                    350              

12)  Adriana Riska                    LarsmoIF               338              

13)  Alina Svahn                      IFDrott                     335              

14)  Tilde Stenman                    IFDrott                   328               

15)  Rut Boman                        IFDrott                    324              

16)  Edit Boman                       IFDrott                    322              

17)  Michelle Mäenpää              IFDrott                    313               

18)  Elin Bengtsson                  VasaIS                    274              

19)  Linnéa Hagman                    VasaIS                 153              

20)  Linn Bengtsson                   VasaIS                  140              

21)  Olivia Bengtsson                 VasaIS                  127              

     Peppi Kempas                     ViipU                     188              

 

 P10 3-ottelu/kamp  60m

Loppukilpailu,Final Tuuli/Vind: NM

1)   Vilgot Backlund                  LarsmoIF                  9,42             

2)   Emil Appel                          MalaxIF                   9,45             

3)   Romeo Räfsbäck                 MalaxIF                   9,62             

4)   Melwin Nygård                    LarsmoIF                  9,71             

5)   Niko Hassila                       IFDrott                      9,80             

6)   William Latvala                  VasaIS                    10,29            

7)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  11,25            

     Julius Mäkiranta                 VähänkVie               10,55            

 

P10 3-ottelu/kamp  Kuula/Kula

Loppukilpailu/Final

1)   Emil Appel                           MalaxIF                   7,77             

     7,69   7,77   7,43  

 

2)   Romeo Räfsbäck                  MalaxIF                   7,05             

     6,85   7,05   6,95  

 

3)   Vilgot Backlund                   LarsmoIF                  5,79             

     5,50   5,46   5,79  

 

4)   Melvin Lindqvist                   IKFalken                  5,59             

     5,59   5,53   5,46  

 

5)   Niko Hassila                       IFDrott                     5,52             

     5,30   5,52   5,06  

 

6)   Melwin Nygård                    LarsmoIF                  5,31             

     5,31   4,99   5,00  

 

7)   William Latvala                  VasaIS                       5,04             

     5,04   x      4,42  

 

     Julius Mäkiranta                 VähänkVie                  5,03             

     4,81   4,79   5,03  

 

P10 3-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   3,78             

     3,72   3,78   3,68  

                          

2)   Emil Appel                            MalaxIF                   3,77             

     3,56   3,77   3,65  

                         

3)   Niko Hassila                        IFDrott                       3,67             

     3,67   3,58   3,49  

                         

4)   Vilgot Backlund                  LarsmoIF                     3,63             

     3,63   3,48   3,20  

                         

5)   Melwin Nygård                    LarsmoIF                     3,36              

     3,36   2,76   3,35  

                         

6)   William Latvala                  VasaIS                         3,14             

     2,87   2,85   3,14  

                         

7)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                        2,82             

     2,82   2,73   2,62  

                         

     Julius Mäkiranta                 VähänkVie                     3,15             

     3,15   2,97   2,99  

                         

P10 3-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Emil Appel                        MalaxIF                   878              

2)   Romeo Räfsbäck               MalaxIF                   815              

3)   Vilgot Backlund                  LarsmoIF                754              

4)   Niko Hassila                       IFDrott                   692              

5)   Melwin Nygård                    LarsmoIF               649              

6)   William Latvala                   VasaIS                   541              

7)   Melvin Lindqvist                  IKFalken                 462              

     Julius Mäkiranta                 VähänkVie               519              

 

 

F/T10 3-ottelu/kamp  60m

1)   Malva Björndahl                  MalaxIF                  9,23             

2)   Olivia Härtull                      LarsmoIF                 9,59             

3)   Tyra Back                        VasaIS                     9,65             

4)   Norah Garneij Sandström   IFDrott                     9,80             

5)   Matilda Finneman                 VasaIS                 9,86             

6)   Carla Björkgren                  IFDrott                    9,89             

7)   Olivia Smedlund                  IFDrott                   9,92             

8)   Amanda Vesterback            IFFyren                  9,93             

9)   Lovisa Öling                         IFVom                 10,01            

10)  Matilda Ainasoja                 IKFalken               10,14            

11)  Josefine Södergård               IFDrott                 10,19            

12)  Amelina Strömberg              LarsmoIF             10,22            

13)  Clara Åbrandt                      VasaIS                10,55            

14)  Milla Byström                      IKFalken              10,72            

15)  Jenni Ek                             IFNykn                 11,21            

16)  Inez Lundfors                     MalaxIF                 11,43            

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 1, Tuuli/Vind: NM

1)   Malva Björndahl                  MalaxIF                  9,23             

2)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                    9,59             

3)   Tyra Back                        VasaIS                     9,65             

4)   Carla Björkgren                  IFDrott                    9,89             

5)   Olivia Smedlund                  IFDrott                   9,92             

6)   Matilda Ainasoja                 IKFalken               10,14            

7)   Josefine Södergård               IFDrott                 10,19            

8)   Jenni Ek                         IFNykn                     11,21            

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 2, Tuuli/Vind: NM

1)   Norah Garneij Sandström          IFDrott                   9,80             

2)   Matilda Finneman                 VasaIS                      9,86             

3)   Amanda Vesterback                IFFyren                   9,93             

4)   Lovisa Öling                     IFVom                           10,01            

5)   Amelina Strömberg                LarsmoIF                  10,22            

6)   Clara Åbrandt                    VasaIS                         10,55            

7)   Milla Byström                    IKFalken                       10,72             

8)   Inez Lundfors                    MalaxIF                         11,43            

 

 

F/T10 3-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   3,84             

     3,45   3,47   3,84  

                         

2)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  3,61             

     3,58   x      3,61  

                         

3)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  3,61             

     3,46   3,36   3,61  

                         

4)   Carla Björkgren                  IFDrott                   3,54              

     3,38   3,54   3,45  

                         

5)   Lovisa Öling                     IFVom                     3,48             

     3,48   3,47   3,37  

                         

6)   Amanda Vesterback                IFFyren                   3,48             

     3,48   3,35   3,28  

                         

7)   Norah Garneij Sandström          IFDrott                   3,45             

     3,35   x      3,45  

                         

8)   Tyra Back                        VasaIS                    3,34             

     3,34   3,31   3,06  

                         

9)   Clara Åbrandt                    VasaIS                    3,32             

     3,32   3,25   3,28  

                         

10)  Matilda Finneman                 VasaIS                    3,32             

     3,32   x      3,12  

                         

11)  Amelina Strömberg                LarsmoIF                  3,22             

     3,13   3,22   3,18  

                         

12)  Olivia Smedlund                  IFDrott                   3,12             

     3,01   2,98   3,12  

                         

13)  Milla Byström                    IKFalken                  3,08             

     3,08   2,99   2,81  

                          

14)  Josefine Södergård               IFDrott                   3,01             

     3,01   2,95   2,95  

                         

15)  Jenni Ek                         IFNykn                    2,93             

     x      x      2,93  

                         

16)  Inez Lundfors                    MalaxIF                   2,87             

     2,82   2,78   2,87  

                         

 

F/T10 3-ottelu/kamp  Kuula/Kula

Loppukilpailu/Final

1)   Amanda Vesterback                IFFyren                   7,87             

     7,34   7,74   7,87  

2)   Matilda Finneman                 VasaIS                    7,19             

     7,09   6,80   7,19  

 

3)   Lovisa Öling                     IFVom                     6,47             

     5,87   6,47   5,99  

 

4)   Tyra Back                        VasaIS                    6,37             

     5,97   6,37   6,06  

 

5)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   6,27             

     5,67   6,27   5,70  

 

6)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  5,88              

     4,88   5,25   5,88  

 

7)   Norah Garneij Sandström          IFDrott                   5,61             

     4,87   5,61   5,28  

 

8)   Carla Björkgren                  IFDrott                   5,27             

     4,05   5,16   5,27  

 

9)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  5,05             

     4,73   5,05   3,58  

 

10)  Josefine Södergård               IFDrott                   4,97             

     4,97   4,85   4,88  

 

11)  Jenni Ek                         IFNykn                    4,87             

     4,80   4,64   4,87  

 

12)  Amelina Strömberg                LarsmoIF                  4,85             

     4,42   4,48   4,85  

 

13)  Inez Lundfors                    MalaxIF                   4,60             

     4,14   4,34   4,60  

 

14)  Clara Åbrandt                    VasaIS                    4,20             

     3,66   3,97   4,20  

 

15)  Olivia Smedlund                  IFDrott                   4,03             

     4,03   3,49   3,87  

 

16)  Milla Byström                    IKFalken                  3,49             

     3,35   3,07   3,49  

 

 

F/T10 3-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   844              

2)   Amanda Vesterback                IFFyren                   775              

3)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  731              

4)   Matilda Finneman                 VasaIS                    724              

5)   Tyra Back                        VasaIS                    710              

6)   Lovisa Öling                     IFVom                     689              

7)   Norah Garneij Sandström          IFDrott                   665              

8)   Carla Björkgren                  IFDrott                   649              

9)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  620              

10)  Amelina Strömberg                LarsmoIF                  549              

11)  Josefine Södergård               IFDrott                   533              

12)  Olivia Smedlund                  IFDrott                   527              

13)  Clara Åbrandt                    VasaIS                    499              

14)  Jenni Ek                         IFNykn                    439              

15)  Milla Byström                    IKFalken                  422              

16)  Inez Lundfors                    MalaxIF                   406              

 

P11 3-ottelu/kamp  60m

Loppukilpailu/Final Tuuli/Vind: NM

1)   Arvid Kock                       IKFalken                  9,26             

2)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    9,49             

3)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    9,81             

4)   Tony Ahlvik                      IKFalken                  10,17            

 

P11 3-ottelu/kamp Kuula/Kula

Loppukilpailu/Final

1)  Robin Lileqvist                   IFNykn                    9,24

    X    9,24  8,01   

2)  Tony Ahlvik                       IK Falken                 6,94

    6,94 6,66  6,64

3)  Arvid Kock                        IK Falken                 6,67

    X    6,38  6,67

4)   Vincent Bengtsson                 VasaIS                    5,87

    5,87 5,28  5,47 

 

P11 3-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    3,80 NM          

     3,80   3,64   3,65  

                         

2)   Arvid Kock                       IKFalken                  3,63             

     x      3,63   x     

                         

3)   Tony Ahlvik                      IKFalken                  3,52             

     3,40   3,47   3,52  

                         

4)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    3,33             

     x      3,11   3,33  

                         

P11 3-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    960              

2)   Arvid Kock                       IKFalken                  828              

3)   Tony Ahlvik                      IKFalken                  704              

4)   Vincent Bengtsson                VasaIS                661              

 

F/T11 3-ottelu/kamp  60m

1)   Ellen Kock                       IKFalken                  9,04             

2)   Wilma Grannas                    IFDrott                   9,11             

3)   Linnea Strandvall                IKFalken                  9,29             

4)   Tilda Åberg                      VasaIS                    9,36             

5)   Enni Auvinen                     IFDrott                   9,49             

6)   Lea Sundelin                     LarsmoIF                  9,50             

7)   Sara Cederholm                   IFNykn                    9,62             

8)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  9,65             

9)   Linn Bergström                   IFNykn                    9,77             

10)  Cajsa Svenlin                    IFDrott                   9,82             

11)  Lydia Backman                    IFDrott                   10,04            

12)  Matilda Fors                     IFDrott                   10,15            

13)  Reetta Peltoniemi                IFDrott                   10,49            

14)  Tilda Håkans                     VasaIS                    10,69            

14)  Elin Österholm                   LarsmoIF                  10,69            

16)  Veronika Byggmästar              IFDrott                   10,75            

     Ronja Kempas                     ViipU                     9,98             

     Livia Kähtävä                    AlavVi                    8,82             

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 1, Tuuli/Vind: NM

1)   Ellen Kock                       IKFalken                  9,04             

2)   Linnea Strandvall                IKFalken                  9,29             

3)   Tilda Åberg                      VasaIS                    9,36             

4)   Sara Cederholm                   IFNykn                    9,62             

5)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  9,65             

6)   Linn Bergström                   IFNykn                    9,77             

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 2, Tuuli/Vind: NM

1)   Enni Auvinen                     IFDrott                   9,49             

2)   Cajsa Svenlin                    IFDrott                   9,82             

3)   Reetta Peltoniemi                IFDrott                   10,49            

4)   Tilda Håkans                     VasaIS                    10,69            

5)   Veronika Byggmästar              IFDrott                   10,75            

     Ronja Kempas                     ViipU                     9,98             

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 3, Tuuli/Vind: NM

1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   9,11             

2)   Lea Sundelin                     LarsmoIF                  9,50             

3)   Lydia Backman                    IFDrott                   10,04            

4)   Matilda Fors                     IFDrott                   10,15            

5)   Elin Österholm                   LarsmoIF                  10,69            

     Livia Kähtävä                    AlavVi                    8,82             

 

 

F/T11 3-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   4,26             

     4,26   4,10   4,07  

                         

2)   Ellen Kock                       IKFalken                  4,08             

     4,05   4,08   4,04  

                         

3)   Linnea Strandvall                IKFalken                  4,03             

     3,82   3,81   4,03  

                         

4)   Tilda Åberg                      VasaIS                    3,94             

     3,61   3,80   3,94  

                         

5)   Sara Cederholm                   IFNykn                    3,81             

     3,73   3,71   3,81  

                         

6)   Linn Bergström                   IFNykn                    3,73             

     3,66   3,64   3,73  

                         

7)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  3,73             

     3,64   3,60   3,73  

                         

8)   Reetta Peltoniemi                IFDrott                   3,67             

     3,67   3,53   3,64  

                         

9)   Lydia Backman                    IFDrott                   3,67             

     3,44   3,67   3,57  

                         

10)  Enni Auvinen                     IFDrott                   3,67             

     3,67   x      3,50  

                         

11)  Cajsa Svenlin                    IFDrott                   3,65             

     3,61   3,44   3,65  

                         

12)  Matilda Fors                     IFDrott                   3,64             

     3,59   3,64   3,62  

                          

13)  Lea Sundelin                     LarsmoIF                  3,53             

     3,53   3,32   x     

                         

14)  Elin Österholm                   LarsmoIF                  3,09             

     3,09   3,04   3,09  

                         

15)  Veronika Byggmästar              IFDrott                   3,08             

     x      3,06   3,08  

                         

16)  Tilda Håkans                     VasaIS                    3,02             

     3,02   2,85   3,01  

                         

     Livia Kähtävä                    AlavVi                    4,78             

     4,62   4,68   4,78  

                         

     Ronja Kempas                     ViipU                     DNS              

 

F/T11 3-ottelu/kamp  Kuula/Kula

Loppukilpailu/Final

1)   Sara Cederholm                   IFNykn                    8,31             

     7,45   8,31   8,19  

 

2)   Tilda Åberg                      VasaIS                    7,84             

     7,31   6,87   7,84  

 

3)   Wilma Grannas                    IFDrott                   7,67             

     7,67   x      7,31  

 

4)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  7,27             

     7,06   5,34   7,27  

 

5)   Linnea Strandvall                IKFalken                  6,77             

     6,72   6,63   6,77  

 

6)   Linn Bergström                   IFNykn                    6,34             

     6,25   6,23   6,34  

 

7)   Lydia Backman                    IFDrott                   6,14             

     6,14   6,05   5,53  

 

8)   Veronika Byggmästar              IFDrott                   5,96              

     5,57   5,67   5,96  

 

9)   Ellen Kock                       IKFalken                  5,73             

     5,28   4,91   5,73  

 

10)  Lea Sundelin                     LarsmoIF                  5,71             

     5,67   5,71   5,64  

 

11)  Enni Auvinen                     IFDrott                   5,53             

     5,53   5,50   5,46  

 

12)  Tilda Håkans                     VasaIS                    5,34             

     4,19   5,05   5,34  

 

13)  Reetta Peltoniemi                IFDrott                   5,31             

     4,84   5,31   4,88  

 

14)  Elin Österholm                   LarsmoIF                  5,03             

     4,69   4,62   5,03  

 

15)  Matilda Fors                     IFDrott                   4,97             

     4,97   x      4,90  

 

16)  Cajsa Svenlin                    IFDrott                   4,78             

     4,78   4,34   3,59  

 

     Livia Kähtävä                    AlavVi                    9,70             

     9,01   9,70   8,93  

 

     Ronja Kempas                     ViipU                     NM               

     -      -      -     

 

F/T11 3-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   1016             

2)   Tilda Åberg                      VasaIS                    924              

3)   Ellen Kock                       IKFalken                  893              

4)   Linnea Strandvall                IKFalken                  892              

5)   Sara Cederholm                   IFNykn                    889              

6)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  815              

7)   Linn Bergström                   IFNykn                    748              

8)   Enni Auvinen                     IFDrott                   736              

9)   Lea Sundelin                     LarsmoIF                  723              

10)  Lydia Backman                    IFDrott                   697              

11)  Cajsa Svenlin                    IFDrott                   649              

12)  Matilda Fors                     IFDrott                   619              

13)  Reetta Peltoniemi                IFDrott                   609              

14)  Veronika Byggmästar              IFDrott                   543              

15)  Tilda Håkans                     VasaIS                    508              

16)  Elin Österholm                   LarsmoIF                  500              

     Livia Kähtävä                    AlavVi                    1300              

     Ronja Kempas                     ViipU                     229              

 

P12 4-ottelu/kamp  Kuula/Kula

Loppukilpailu/Final

1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    7,01             

     5,54   7,01   5,58  

 

2)   Benjamin Rönngård                IFDrott                   6,14             

     6,14   5,66   5,69  

 

3)   Emil Fock                        IFFemman                  4,64             

     4,64   4,50   4,50  

 

 

P12 4-ottelu/kamp  60m aidat/häck

Loppukilpailu/Final Tuuli/Vind: NM

1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    13,61            

2)   Emil Fock                        IFFemman                  24,14            

     Benjamin Rönngård                IFDrott                   DNS              

 

P12 4-ottelu/kamp  Korkeus/Höjd

Loppukilpailu/Final

1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    115              

     80     83     86     89     92     100    103    106    109    112    115    118   

     -      -      -      -      -      o      -      o      -      o      xo     xxx   

 2)   Emil Fock                        IFFemman                  86               

     80     83     86     89     92    

     o      -      o      -      xxx   

 Benjamin Rönngård                IFDrott                   NH               

     80     83     86     89     92    

     DNS    -      -      -      -     

 

 P12 4-ottelu/kamp  800m

Loppukilpailu/Final

1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    2.57,37          

2)   Emil Fock                        IFFemman                  4.10,43          

     Benjamin Rönngård                IFDrott                   DNS              

 

P12 4-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    932              

2)   Emil Fock                        IFFemman                  329              

3)   Benjamin Rönngård                IFDrott                   257              

 

 

F/T12 4-ottelu/kamp  60m aidat/häck

1)   Annie Lundén                     IFDrott                   11,13            

2)   Julia Södergård                  IFDrott                    12,31            

3)   Mella Snellman                   LarsmoIF               13,08            

4)   Ines Östman                       IFDrott                   13,10            

5)   Elvira Björklund                   IFDrott                   13,12            

6)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                 13,42           

7)   Carolina Åhman                   IFDrott                   13,51                     

8)   Meyah Thylin                     LarsmoIF                 13,82            

9)  Kajsa Ekholm                     IFNykn                    13,98            

10)  Denise Westerlund             IFDrott                    14,31   

       Rebecca Nyberg                 PargIF                   13,71  utomtävl       

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 1, Tuuli/Vind: NM

1)   Annie Lundén                     IFDrott                   11,13            

2)   Julia Södergård                  IFDrott                    12,31            

3)   Elvira Björklund                  IFDrott                    13,12            

4)   Carolina Åhman                  IFDrott                   13,51            

5)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                   13,98            

      Rebecca Nyberg                 PargIF                    13,71

Loppukilpailu/Final erä/heat 2, Tuuli/Vind: NM

1)   Mella Snellman                   LarsmoIF                13,08            

2)   Ines Östman                      IFDrott                     13,10            

3)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                  13,42            

4)   Meyah Thylin                     LarsmoIF                  13,82             

5)   Denise Westerlund             IFDrott                      14,31            

 

 

F/T12 4-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   Annie Lundén                     IFDrott                   4,32             

     x      4,32   4,22  

                         

2)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                3,81             

     3,50   3,60   3,81  

                         

3)   Julia Södergård                  IFDrott                   3,73             

     3,60   3,73   x     

                         

4)   Elvira Björklund                 IFDrott                   3,71             

     3,66   3,71   3,68  

                         

5)   Carolina Åhman                   IFDrott                3,70             

     3,53   x      3,70  

                          

6)   Mella Snellman                   LarsmoIF             3,61             

     3,26   3,61   3,38  

                         

7)   Ines Östman                      IFDrott                 3,44             

     3,44   3,18   3,34  

                         

8)   Meyah Thylin                     LarsmoIF             3,31             

     3,31   2,94   3,21  

                         

9)   Denise Westerlund                IFDrott             3,30              

     3,09   3,18   3,30  

                         

10)  Kajsa Ekholm                     IFNykn              3,22             

     3,09   2,96   3,22  

                         

     Rebecca Nyberg                   PargIF              3,19        utomtävl    

     2,61   3,19   x     

                         

F/T12 4-ottelu/kamp  Kuula/Kula

Loppukilpailu/Final

1)   Denise Westerlund                IFDrott                   7,13             

     6,73   6,52   7,13  

 2)   Annie Lundén                     IFDrott                     6,23             

     5,91   6,23   6,06  

 3)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    5,66             

     5,66   4,93   5,26  

 4)   Carolina Åhman                   IFDrott                   5,57             

     5,20   5,57   5,09  

 5)   Ines Östman                      IFDrott                     5,56             

     5,14   5,56   4,90  

 6)   Julia Södergård                  IFDrott                     5,43             

     5,43   5,02   5,23  

 7)   Elvira Björklund                 IFDrott                      4,80             

     4,51   4,42   4,80  

 8)   Meyah Thylin                     LarsmoIF                  4,67             

     4,44   x      4,67  

 9)  Natalie Ainasoja                 IKFalken                   4,66             

     4,66   x      4,19  

 10)  Mella Snellman                 LarsmoIF                  3,90             

     3,65   3,90   3,41  

     Rebecca Nyberg                  PargIF                       6,60

     6,29    6,60   6,58

F/T12 4-ottelu/kamp  800m

Loppukilpailu/Final

1)   Ines Östman                      IFDrott                   2.52,15          

2)   Annie Lundén                     IFDrott                   2.54,77     

3)   Elvira Björklund                   IFDrott                   3.03,56          

4)   Mella Snellman                   LarsmoIF                3.04,23          

5)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    3.04,34          

6)   Julia Södergård                  IFDrott                     3.11,90          

7)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                  3.12,07          

8)   Carolina Åhman                   IFDrott                   3.21,85          

9)  Denise Westerlund                IFDrott                   3.25,6h

     Rebecca Nyberg                 PargIF                     3.02,02 utomtävl         

     Meyah Thylin                     LarsmoIF                  DNS              

 

F/T12 4-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Annie Lundén                      IFDrott                  1233             

2)   Julia Södergård                    IFDrott                   897              

3)   Ines Östman                        IFDrott                   891              

4)   Elvira Björklund                   IFDrott                     834                         

5)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                  793              

6)   Carolina Åhman                   IFDrott                   789              

7)   Mella Snellman                   LarsmoIF                775              

8)   Denise Westerlund              IFDrott                   768              

9)  Kajsa Ekholm                      IFNykn                    760              

10)  Meyah Thylin                     LarsmoIF                  553              

      Rebecca Nyberg                 PargIF                     829 utomtävl

P13 4-ottelu/kamp  60m aidat/häck

Loppukilpailu/Final Tuuli/Vind: NM

1)   Hampus Berglund                  IFVom                     11,42            

 

P13 4-ottelu/kamp  Kuula/Kula

Loppukilpailu/Final

1)   Hampus Berglund                  IFVom                     10,64            

     10,40  10,64  10,18 

 

P13 4-ottelu  Korkeus

Loppukilpailu

1)   Hampus Berglund                  IFVom                     153              

     135    138    141    144    147    150    153    156   

     o      -      o      -      xo     xo     o      xxx   

 

P13 4-ottelu/kamp  800m

Loppukilpailu/Final

1)   Hampus Berglund                  IFVom                     2.35,79          

 

P13 4-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Hampus Berglund                  IFVom                     1745             

 

 F/T13 4-ottelu/kamp  60m aidat/häck

1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    10,26            

2)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                      10,47            

3)   Malva Brännbacka               LarsmoIF                  10,55            

4)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  10,80            

5)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  11,14            

6)   Elvira Åbrandt                      VasaIS                    12,58            

7)   Emilia Liljeqvist                   IFNykn                    12,61            

8)   Hanna Håkans                     VasaIS                    12,74            

9)   Oona Sandell                      IKFalken                  12,90            

10)  Hanna Vornanen                 IFDrott                     13,55            

     Milja Mäkiranta                    VähänkVie                10,59            

     Elin Vägar                             IFFyren                   DNS              

Loppukilpailu/Final erä/heat 1, Tuuli/Vind: NM

1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                        10,47            

2)   Malva Brännbacka               LarsmoIF                    10,55            

3)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                    10,80            

4)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                     11,14            

5)   Oona Sandell                     IKFalken                       12,90             

     Milja Mäkiranta                  VähänkVie                    10,59            

 

Loppukilpailu/Final erä/heat 2, Tuuli/Vind: NM 

1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    10,26            

2)   Elvira Åbrandt                       VasaIS                   12,58            

3)   Emilia Liljeqvist                    IFNykn                     12,61            

4)   Hanna Håkans                     VasaIS                    12,74            

5)   Hanna Vornanen                  IFDrott                     13,55            

     Elin Vägar                             IFFyren                   DNS              

 

F/T13 4-ottelu/kamp  Kuula/Kula

Loppukilpailu/Final

1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    9,99             

     9,99   9,45   9,98  

 2)   Malva Brännbacka               LarsmoIF                 9,71             

     9,53   9,71   9,48  

 3)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                     9,17             

     9,17   8,83   9,10  

 4)   Emilia Liljeqvist                   IFNykn                     8,18             

     7,95   8,18   x                                                                                                                    

 5)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  7,95              

     7,29   7,95   7,82  

 6)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  7,84             

     7,75   7,84   7,31  

 7)   Hanna Vornanen                   IFDrott                     6,96             

     6,36   6,51   6,96   

 8)   Elin Vägar                            IFFyren                   6,56             

     6,41   6,56   6,51  

 9)   Hanna Håkans                     VasaIS                    6,07             

     6,07   4,92   5,67  

 10)  Elvira Åbrandt                      VasaIS                   5,82             

     5,03   x      5,82  

 11)  Oona Sandell                     IKFalken                  5,47             

     5,34   5,42   5,47  

      Milja Mäkiranta                  VähänkVie                 9,02            

     9,00   9,02   9,00  

 

 F/T13 4-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  4,45             

     4,45   4,41   4,44  

2)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF                4,29             

     4,29   4,18   4,26  

3)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                  4,27             

     4,03   4,11   4,27  

4)   Malin Cederholm                  IFNykn                    4,19             

     x      4,19   4,16  

5)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                     4,18             

     4,18   3,96   x     

6)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                       3,78             

     3,18   3,69   3,78  

7)   Hanna Håkans                 VasaIS                        3,68             

     3,66   3,68   x     

8)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                        3,65             

     3,19   3,65   3,40  

9)  Hanna Vornanen               IFDrott                        3.59
   
     3,59   3,53, 3,57

10) Oona Sandell                   IKFalken                     3,53

     3,45   3,53  3,43

11) Elin Vägar                        IFFyren                      3,36

     3,36  3,29, 3,29 

                         

F/T13 4-ottelu/kamp  800m

Loppukilpailu/Final

1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF            2.39,23          

2)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF          2.46,43          

3)   Hanna Vornanen                   IFDrott              2.50,73          

4)   Emilia Liljeqvist                     IFNykn             2.52,75          

5)   Wilma Nyberg                       IFÅsar             2.53,65          

6)   Malin Cederholm                  IFNykn              2.54,29          

7)   Oona Sandell                     IKFalken             2.57,29          

8)   Hanna Håkans                   VasaIS              3.00,10          

9)   Elvira Åbrandt                      VasaIS             3.01,13          

     Elin Vägar                          IFFyren               DNS               

     Josefina Kackur                  LarsmoIF             DNS              

     Milja Mäkiranta                  VähänkVie          3.00,50          

 

F/T13 4-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Malin Cederholm                  IFNykn                  1554             

1)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF              1554             

3)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                1494             

4)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    1472             

5)   Josefina Kackur                  LarsmoIF                1096             

6)   Emilia Liljeqvist                    IFNykn                  1093             

7)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   969              

8)   Elvira Åbrandt                      VasaIS                   946              

9)   Hanna Håkans                     VasaIS                    936           

10)  Oona Sandell                     IKFalken                  884              

11)  Elin Vägar                          IFFyren                   452              

     Milja Mäkiranta                     VähänkVie            1493             

 

F/T14 5-ottelu/kamp  80m aidat/häck

Loppukilpailu/Final Tuuli/Vind: +1,3

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF               11,99            

2)   Mia Backman                      IFDrott                13,16            

3)   Jamira Suarez                      IFDrott                13,28            

4)   Nea Hassila                         IFDrott                14,20            

     Alisa Koivukangas                EvijU                   13,81            

 

F/T14 5-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF             5,20 +1,2         

     5,07   5,09   5,20  

     +0,3   +2,3   +1,2  

 

2)   Jamira Suarez                    IFDrott               4,87 +0,2         

     4,48   4,75   4,87  

     +1,6   +0,2   +0,2  

 

3)   Mia Backman                      IFDrott             4,65 +1,1         

     4,65   4,51   x     

     +1,1   -2,1   +0,8  

 

4)   Nea Hassila                      IFDrott               4,36 +0,5         

     4,36   4,22   x     

     +0,5   +1,8   +0,7  

 

     Alisa Koivukangas                EvijU               4,84 +0,5         

     4,44   4,77   4,84  

     +0,3   +1,7   +0,5  

 

F/T14 5-ottelu/kamp  Keihäs/Spjut

Loppukilpailu/Final

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   30,69            

     30,69  25,69  30,60 

 

2)   Nea Hassila                        IFDrott                    22,69             

     22,52  22,69  x     

 

3)   Jamira Suarez                    IFDrott                     22,58            

     21,33  x      22,58 

 

4)   Mia Backman                      IFDrott                    20,14            

     18,39  20,14  19,58 

 

     Alisa Koivukangas                EvijU                     33,60            

     31,00  29,25  33,60 

 

F/T14 5-ottelu/kamp  Korkeus/Höjd

Loppukilpailu/Final

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   161              

     125    128    131    134    137    140    143    146    149    152    155    158    161    164   

                               -      -      -      -      -      -      -      -      -      xo     o      o      o      xxx   

 

2)   Mia Backman                      IFDrott                     146              

     125    128    131    134    137    140    143    146    149   

                  -      -      o      o      xo     o      o      xo     xxx   

   

3)   Jamira Suarez                    IFDrott                   137              

     125    128    131    134    137    140   

              -      -      o      o      o      xxx   

 

4)   Nea Hassila                      IFDrott                   128              

     125    128    131   

     xo     o         xxx   

 

     Alisa Koivukangas                EvijU                     131              

     125    128    131    134   

       xo     o      xo     xxx   

 

F/T14 5-ottelu/kamp  800m

Loppukilpailu/Final

1)   Jamira Suarez                    IFDrott                   2.33,96          

2)   Nea Hassila                        IFDrott                   2.42,75          

3)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                 2.44,59          

4)   Mia Backman                      IFDrott                   2.45,05          

     Alisa Koivukangas                EvijU                      2.48,58          

 

F/T14 5-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupieteet

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                 2509             

2)   Jamira Suarez                     IFDrott                   1969             

3)   Mia Backman                      IFDrott                   1885             

4)   Nea Hassila                         IFDrott                   1611             

     Alisa Koivukangas                 EvijU                     1890             

 

 P14 5-ottelu/kamp  100m aidat/häck

Loppukilpailu/Final Tuuli/Vind: +1,5

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   15,53            

2)   Albin Söderman                   IFDrott                   19,49            

 

P14 5-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   5,29 -1,4         

     x      5,29   x     

     -0,8   -1,4   +0,2  

 2)   Albin Söderman                   IFDrott                   4,08 -0,5         

     4,08   3,95   x     

     -0,5   -0,7   -0,3  

 P14 5-ottelu/kamp  Keihäs/Spjut

Loppukilpailu/Final

1)   Albin Söderman                   IFDrott                   24,49            

     22,02  22,20  24,49 

 2)   Oscar Grannas                    IFDrott                   24,03            

     22,08  23,26  24,03

 

 P14 5-ottelu/kamp  Seiväs/Stav

Loppukilpailu

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   220              

     140    150    160    170    180    190    200    210    220    230   

     o      o      o      o      o      o      o      xo     xo     xxx   

 2)   Albin Söderman                   IFDrott                   190              

     140    150    160    170    180    190    200   

     -      -      xo     o      o      xxo    xxx   

 

 P14 5-ottelu/kamp  1000m

Loppukilpailu/Final

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   3.12,51          

2)   Albin Söderman                   IFDrott                   3.13,09           

 

P14 5-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   2158             

2)   Albin Söderman                   IFDrott                   1489              

 

P15 5-ottelu/kamp  100m aidat/häck

Loppukilpailu/Final Tuuli/Vind: +1,5

1)   William Westerlund               IFDrott                   15,70            

     Joona Ali-Haapala                KaustPV                  15,84            

 

P15 5-ottelu  Pituus/Längd

Loppukilpailu/Final

1)   William Westerlund               IFDrott                   5,24 -1,7         

     5,24   3,10   x     

     -1,7   +1,2   -0,3  

     Joona Ali-Haapala                KaustPV                   5,11 +0,3         

     x      4,68   5,11  

     -1,1   +0,9   +0,3  

 P15 5-ottelu/kamp  Keihäs/Spjut

Loppukilpailu/Final

1)   William Westerlund               IFDrott                     27,69             

     27,69  x      25,02 

     Joona Ali-Haapala                KaustPV                   31,04            

     31,04  29,92  26,68 

 

P15 5-ottelu/kamp  Seiväs/Stav

Loppukilpailu/Final

1)   William Westerlund               IFDrott                   220               

     180    190    200    210    220    230   

     o      o      o      o      xo     xxx   

      Joona Ali-Haapala                KaustPV                 340              

     320    330    340    350    360   

     xxo    -      o      -      xxx   

 P15 5-ottelu/kamp  1000m

Loppukilpailu/final

1)   William Westerlund               IFDrott                   3.09,76          

     Joona Ali-Haapala                KaustPV                  3.45,99          

 

P15 5-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   William Westerlund               IFDrott                   2200             

     Joona Ali-Haapala                KaustPV                  2314             

 
F/T15 5-ottelu/kamp  80m aidat/häck

Loppukilpailu/Final Tuuli/Vind: +1,3

1)   Teodora Westerlund               IFDrott                   13,39            

 
T15 5-ottelu/kamp  Pituus/Längd

Loppukilpailu/final

1)   Teodora Westerlund               IFDrott                   4,64 +1,6         

     4,43   4,54   4,64  

     -1,6   +1,7   +1,6  

 
T15 5-ottelu/kamp Keihäs/Spjut

1)   Teodora Westerlund               IFDrott                   24,29

24,29 24,18 x   

 
F/T15 5-ottelu/kamp  Korkeus/Höjd

Loppukilpailu/Final

1)   Teodora Westerlund               IFDrott                   149              

     131    134    137    140    143    146    149   

     o      o      o      xo     o      o      xxo   

 

 F/T15 5-ottelu  800m

Loppukilpailu/Final

1)   Teodora Westerlund               IFDrott                   2.34,31          

 

 F/T15 5-ottelu/kamp

Slutpoäng/Loppupisteet

1)   Teodora Westerlund               IFDrott                    2023             

 

 

 

                          

 

 

© 2019 - Amptech Oy - Tuloslista 1.1.3.13 - 20.07.2019 16.29.52

 


Alla resultat 2019


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan