Resultat: 11.05.2019 Terräng DM i Nykarleby

Flickor 9

1


Forsman Ellinor


IF Nykarlebynejden


1 km


3:59.8
2 Ollqvist Ellinor IF Åsarna 1 km 4:04.0
3 Strandvall Julia IF Åsarna 1 km 4:07.0
4 Hjulfors Minea IK Falken 1 km 4:07.4
5 Sandvik Alina IK Falken 1 km 4:12.6
6 Markén Saga IF VOM 1 km 4:14.9
7 Wiklund Elin IF Drott 1 km 4:27.6
8 Karlsson Maya IF VOM 1 km 4:29.3
9 Östman Filippa IF Femman 1 km 4:29.7
10 Enroth Linn IF Drott 1 km 4:32.7
11 Isaksson Alicia IF Nykarlebynejden 1 km 4:36.7
12 Rösgren Bianca Vasa IS 1 km 4:38.4
13 Backlund Venla IF Nykarlebynejden 1 km 4:41.0
14 Lampa Meya IK Falken 1 km 4:42.2
15 Grannas Amanda IF Drott 1 km 4:44.7
16 Ehrs Ida IF VOM 1 km 4:45.0
17 Sundvik Agnes IF Nykarlebynejden 1 km 4:45.4
18 Eklund Natalie IF VOM 1 km 4:45.6
19 Isomaa Ylva IF Drott 1 km 4:47.2
20 Sandvik Fanny IK Falken 1 km 4:48.7
21 Nordman Julia Vasa IS 1 km 4:49.0
22 Duma Linett IF Drott 1 km 4:54.0
23 Sandvik Signe IF Drott 1 km 4:54.3
24 Enlund Nova Vasa IS 1 km 5:25.8
- Wörgren Agnes IF VOM
1 km



DNS


Pojkar 9

1


Fröding Elwin


IF Fyren


1 km


3:52.5
2 Sandén Milton Vasa IS 1 km 3:52.9
3 Jungar Jacob IF Drott 1 km 3:56.2
4 Sundberg Elias IF Nykarlebynejden 1 km 3:56.8
5 Cederholm Tobias IF Nykarlebynejden 1 km 4:01.6
6 Lundfors Alex Malax IF 1 km 4:03.5
7 Ahlvik Colin IK Falken 1 km 4:04.7
8 Ramstedt Sindre IF Fyren 1 km 4:07.7
9 Åkerman Willhelm IF Nykarlebynejden 1 km 4:08.2
10 Laurén Axel IF Åsarna 1 km 4:10.2
11 Sandberg Vincent IF Femman 1 km 4:10.6
12 Björklund Ben IF Drott 1 km 4:16.9
13 Käldman Leo IF VOM 1 km 4:18.8
14 Asplund Edward IK Falken 1 km 4:19.1
15 Österberg Alexander IF VOM 1 km 4:26.6
16 Klemets Robin IK Falken 1 km 4:29.4
17 Sjölund Roni Larsmo IF 1 km 4:30.5
18 Tunér Joar IF Drott 1 km 4:36.3
19 Hermans Alex IF VOM 1 km 4:38.8
20 Ahlfors Sigge IF Nykarlebynejden 1 km 4:44.4
21 Ekholm Nico IF Nykarlebynejden 1 km 4:52.1
22 Strandvall Melker IK Falken 1 km 4:52.4
23 Sandell Leon IK Falken 1 km 5:28.2
24 Långs Melwin IF VOM 1 km 5:35.6
25 Wägar Melwin IF Femman 1 km 5:44.0
- Hjerpe Henrik Vasa IS 1 km DNS
- Grön Elis IF VOM 1 km DNS
- Sundberg Elias IF Nykarlebynejden 1 km DNS
- Wiik Melwin IK Falken 1 km DNS
Flickor 10      
1 Björndahl Malva Malax IF 1 km 3:43.9
2 Öling Lovisa IF VOM 1 km 3:49.8
3 Westerlund Jessica IK Falken 1 km 3:50.7
4 Snickars Lea IF Kraft 1 km 3:53.1
5 Karlsson Wilma IF VOM 1 km 3:55.1
6 Viitasalo Izabelle IF Åsarna 1 km 4:00.7
7 Wiklund Melva IF Nykarlebynejden 1 km 4:03.1
8 Josefine Södergård IF Drott 1 km 4:03.5
9 Hermans Matilda IF VOM 1 km 4:05.1
10 Lundfors Inez Malax IF 1 km 4:07.8
11 Finskas Tilde IF Femman 1 km 4:11.8
12 Ramstedt Celine IF Fyren 1 km 4:16.8
13 Byström Milla IK Falken 1 km 4:57.1
14 Långs Fanny IF VOM 1 km 5:08.9
- Tallgren Victoria Malax IF 1 km DNS
- Lehto Venla IF Drott 1 km DNS
Pojkar 10      
1 Wägar Hannes IF Femman 1 km 3:35.1
2 Lundén Oscar IF Drott 1 km 3:44.7
3 Räfsbäck Romeo Malax IF 1 km 3:50.3
4 Bergman Melwin IF VOM 1 km 3:54.2
5 Anderssén Emil IK Falken 1 km 4:04.4
6 Hassila Niko IF Drott 1 km 4:10.0
7 Carlsson Hugo Vasa IS 1 km 4:35.6
- Appel Emil Malax IF 1 km DNS
         
Flickor 11      
1 Wikström Aster IK Falken 2 km 8:19.2
2 Kock Ellen IK Falken 2 km 8:21.2
3 Wilma Nyman IF Kraft 2 km 8:26.6
4 Ström Ronja IF Nykarlebynejden 2 km 8:28.8
5 Ström Liza IF Nykarlebynejden 2 km 8:40.1
6 Snickars Matilda IF Kraft 2 km 8:42.1
7 Cederholm Sara IF Nykarlebynejden 2 km 8:57.2
8 Grannas Wilma IF Drott 2 km 8:57.5
9 Hjulfors Moa IK Falken 2 km 9:31.9
10 Bergström Linn IF Nykarlebynejden 2 km 10:24.6
11 Finne Jeanessa IK Falken 2 km 10:30.8
- Strandvall Linnea IK Falken 2 km DNS
- Lönnqvist Enya IK Falken 2 km DNS
         
Pojkar 11      
1 Wikblom Sander IF Nykarlebynejden 2 km 7:27.4
2 Kock Arvid IK Falken 2 km 7:33.4
3 Ramstedt Marius IF Fyren 2 km 7:43.5
4 Asplund Alvar IK Falken 2 km 8:01.6
5 Ahlvik Tony IK Falken 2 km 8:05.7
6 Sundberg Hannes IF Nykarlebynejden 2 km 8:07.6
7 Strandvall William IF Åsarna 2 km 8:08.0
8 Hugo Nyman IF Kraft 2 km 8:47.5
9 Nordling Theo IK Falken 2 km 8:55.5
10 Holm Oskar Gamlakarleby IF 2 km 9:01.7
11 Klemets Kevin IK Falken 2 km 10:10.8
12 Braxén Jonas Vasa IS 2 km 11:48.9
- Grön Axel IF VOM 2 km DNS
- Sundberg Hannes IF Nykarlebynejden 2 km DNS
- Mannström Joar IK Falken 2 km DNS
         
Flickor 12      
1 Laurén Angelina IF Åsarna 2 km 8:35.0
2 Herlin Agnes Malax IF 2 km 8:40.3
3 Käldman Melia IF VOM 2 km 8:56.3
4 Ekholm Kajsa IF Nykarlebynejden 2 km 9:03.6
5 Liljekvist Agnes IK Falken 2 km 9:11.1
6 Södergård Julia IF Drott 2 km 9:12.9
7 Åhman Carolina IF Drott 2 km 9:19.0
8 Nylund Tuva Vasa IS 2 km 9:20.8
9 Enlund Isabella Vasa IS 2 km 9:40.3
10 Lindström Nathalie IF Femman 2 km 10:17.6
- Östman Ines IF Drott 2 km DNS
Pojkar 12      
1 Fröding Filip IF Fyren 2 km 7:40.1
2 Wikblom Eddie IF Nykarlebynejden 2 km 7:58.1
3 Auvinen Miro IF Drott 2 km 8:13.3
4 Holm Adam IF Nykarlebynejden 2 km 8:41.3
5 Ehrs Elias IF VOM 2 km 8:58.4
6 Fock Emil IF Femman 2 km 13:23.2
- Gullberg Theo Vasa IS 2 km DNS
- Hjulfors Paul Larsmo IF 2 km DNS
- Hjerpe Arvid Vasa IS 2 km DNS
Flickor 13        
1 Hjerpe Wilma IF Femman 2 km 7:29.5  
2 Jakobsson Signe IF Nykarlebynejden 2 km 8:03.0  
3 Nordman Tilde Vasa IS 2 km 8:10.5  
4 Vornanen Hanna IF Drott 2 km 8:40.1  
5 Cederholm Malin IF Nykarlebynejden 2 km 8:46.2  
6 Liljeqvist Emilia IF Nykarlebynejden 2 km 8:46.6  
7 Böling Jenna IF Kraft 2 km 9:01.7  
8 Kvist Elisabeth Vasa IS 2 km 9:09.7  
9 Forslund Molly Vasa IS 2 km 10:03.9  
10 Clara Linqvist IF Nykarlebynejden 2 km 10:45.4  
- Kastus Ida IF VOM 2 km DNS  
Pojkar 13      
1 Sjöblom Noah IF Femman 2 km 7:12.0
2 Wikblom Melker IF Nykarlebynejden 2 km 7:21.9
3 Finskas Isak IF Femman 2 km 7:44.5
4 Berglund Hampus IF VOM 2 km 7:55.0
5 Ehnvall Valter IK Falken 2 km 10:10.5
- Byström Max IK Falken 2 km DNS
Flickor 14      
1 Korhonen Emma IF Femman 3 km 12:01.5
2 Suarez Jamira IF Drott 3 km 12:30.3
3 Stråka Tilde IF Nykarlebynejden 3 km 12:44.9
4 Hyöty Linda Malax IF 3 km 12:50.2
5 Alina Grön IF VOM 3 km 13:01.3
6 Ström Milla IF Nykarlebynejden 3 km 13:06.1
7 Granholm Felicia IF VOM 3 km 13:13.2
         
Pojkar 14      
1 Mäenpää Jani Gamlakarleby IF 3 km 11:10.8
2 Sabel Anton IF Femman 3 km 11:12.4
3 Grannas Oscar IF Drott 3 km 11:14.1
4 Rousu Jimi Gamlakarleby IF 3 km 11:38.9
5 Liljekvist Isak IK Falken 3 km 12:06.5
6 Stark Filip Vasa IS 3 km 12:27.6
7 Sjölund Mico Larsmo IF 3 km 14:03.6
- Heikkilä Miro Gamlakarleby IF 3 km DNS
Flickor 15      
1 Westerlund Teodora IF Drott 3 km 12:03.8
2 Ström Laura IF Nykarlebynejden 3 km 13:34.3
3 Felicia Lindström IF Femman 3 km 14:05.7
4 Enlund Julia Vasa IS 3 km 14:38.3
5 Kansa Ellen Malax IF 3 km 14:43.7
Pojkar 15      
1 Westerlund William IF Drott 3 km 11:21.7
2 Ehrs Jakob IF VOM 3 km 12:52.0
Damer 17      
1 Keiski Kaisla Gamlakarleby IF 3 km 11:59.3
2 Niemelä Tilde Malax IF 3 km 12:52.9
Herrar 17      
1 Markén Leonard IF VOM 3 km 10:00.0
2 Ehrs Johannes IF VOM 3 km 10:22.6
3 Häggman Aaron IF VOM 3 km 10:52.2
4 Westerlund Jimmy IK Falken 3 km 11:17.6
5 Mäenpää Nico Gamlakarleby IF 3 km 11:39.0
         
Herrar 19      
1 Venetjoki Väinö Gamlakarleby IF 4 km 13:52.4
2 Forsén Frej Vasa IS 4 km 14:17.1
         
Damer        
1 Sippus Marie IF VOM 4 km 16:09.0
2 Häger Emely IF Nykarlebynejden 4 km 16:41.3
3 Joskitt Marlene IK Falken 4 km 20:03.9
- Katajamäki Sonja IF Nykarlebynejden 4 km DNS
         
Herrar          
1 Storvall Eric IF Åsarna 6 km 20:44.5  
2 Kronberg Patrick Vasa IS 6 km 20:46.2  
3 Otto Wikblom IF Nykarlebynejden 6 km 26:02.6  
- Holmback Hannes IK Falken 6 km DNS  
Herrar-35      
1 Ramstedt Thomas IF Fyren 6 km 21:30.5
2 Lundfors Krister Malax IF 6 km 24:49.0
Herrar 40        
1 Liljekvist Dan IK Falken 6 km 23:08.3  
Herrar 45      
1 Wikblom Niklas IF Nykarlebynejden 6 km 23:20.2
2 Niemelä Jari Malax IF 6 km 26:27.0
3 Grön Jan Vörå IF 6 km 26:36.3
         
Damer 50      
1 Nylund Catarina IF Minken 4 km 22:28.1
2 Joskitt Helena IK Falken 4 km 24:32.1
         
Herrar 50      
1 Forsbacka Fredrik IF Drott 6 km 22:52.8
2 Nyman Mikael IF Kraft 6 km 25:38.0
3 Wikblom Tomas IF Nykarlebynejden 6 km 26:49.1
Herrar 55      
1 Puranen Ari IF Drott 6 km 26:52.2
Herrar 60      
1 Sundman Kenneth IF Femman 4 km 18:18.2
2 Stenroos Gerhard IF Drott 4 km 19:12.9
Herrar 65      
1 Paro Rune IF Femman 4 km 20:11.7
- Klemets Peter IF Femman 4 km DNS
Herrar 70      
1 Haglund Sten IF Drott 2 km 9:02.5
2 Höglund Peter Vasa IS 2 km 9:27.2
3 Granbacka Pär IF Drott 2 km 15:00.8

Herrar 17 Lagtävling
1.              Markén Leonard, Ehrs Johannes, Häggman Aron IF VOM  6 p

Alla resultat 2019


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan