Resultat: 29.09.2018 Terräng-DM

ÖID - Friidrott, Terräng DM och Knatteterräng			
Malax 29.9.2018			
Malax IF			
			
P9  1 km			
1. Appel Emil		Malax IF		3:55.3
2. Räfsbäck Romeo	Malax IF		4:03.4
3. Fröding Elwin	IF Fyren		4:06.1
4. Isak Hertsbacka	IF Kraft Friidrott	4:09.1
5. Hjerpe Henrik	Vasa IS			4:17.2
6. Sandén Milton	Vasa IS			4:25.6
7. Lundfors Alex	Malax IF		4:29.2
8. Jakob Snickars	Vasa IS			4:34.3
9. Storthors Filip	IF Kraft Friidrott	4:41.8
10.Nordström Luie	Malax IF		4:50.5
11.Österberg Alexander	IF VOM			5:08.5
12.Sindre Ramstedt	IF Fyren		5:11.5
13.Cederberg Måns	Malax IF		5:13.0
14.Stenkull Melker	Vasa IS			5:28.0
15.Snickars William	IF Fyren		5:43.3
16.Vesterback Elias	IF Fyren		6:07.3
			
F9  1 km			
1. Björndahl Malva	Malax IF		4:09.6
2. Karlsson Wilma	IF VOM			4:16.5
3. Snickars Lea		IF Kraft Friidrott	4:18.3
4. Ollqvist Ellinor	IF Åsarna		4:22.2
5. Öling Lovisa		IF VOM			4:23.4
6. Finskas Tilde	IF Femman		4:39.6
7. Strandvall Julia	IF Åsarna		4:42.0
8. Celine Ramstedt	IF Fyren		4:45.0
9. Lundfors Inez	Malax IF		4:51.6
10.Tyra Back		Vasa IS			4:54.0
11.Nylund Wilma		IF Femman		4:55.5
12.Linsa Mina		Vasa IS			4:58.2
13.Moa Torrkulla	IF Femman		5:02.7
14.Tallgren Victoria	Malax IF		5:18.9
15.Nordman Julia	Vasa IS			5:33.3
16.Forsberg Ella	Malax IF		5:35.4
17.Berglund Ella	IF Fyren		5:43.2
18.Stenkull Madicken	Vasa IS			5:54.3
19.Nyfors Elin		Malax IF		6:21.6
20.Jakas Ellen		Vasa IS			6:37.5
			
P10  1,5 km			
1. Bengs Hannes		IF Kraft Friidrott	5:52.1
2. Ramstedt Marius	Malax IF		6:00.8
3. Strandvall William	IF Åsarna		6:14.6
4. Hugo Nyman		IF Kraft Friidrott	6:17.6
5. Axel Grön		IF VOM			6:45.2
6. Eeli Bengs		Vasa IS			6:53.0
7. Braxén Jonas		Vasa IS			8:04.1
8. Källbacka Walter	IF VOM			8:44.6
			
F10  1,5 km			
1. Wilma Nyman		IF Kraft Friidrott	6:29.6
2. Snickars Matilda	IF Kraft Friidrott	6:34.1
3. Åbro Julia		IF Nykarlebynejden	6:37.1
4. Auvinen Enni		IF Drott		6:55.4
5. Åberg Tilda		Vasa IS			6:57.8
6. Karls Alva		Malax IF		7:18.9
7. Bergström Linn	IF Nykarlebynejden	7:35.9
8. Strömblad Matilda	Malax IF		8:17.0
9. Hanna Podbicanin	Malax IF		8:18.2
			
P11  1,5 km			
1. Fröding Filip	IF Fyren		5:46.9
2. Jankens Felix	IF Drott		5:47.5
3. Sundell Hannes	IF Femman		6:02.5
4. Wikblom Eddie	IF Nykarlebynejden	6:03.4
5. Jakob Risberg	IF Kraft Friidrott	6:14.8
6. Hjerpe Arvid		Vasa IS			6:33.1
7. Nordin Alvin		IF Kraft Friidrott	6:51.1
8. Ehrs Elias		IF VOM			6:51.7
9. Glasberg Jens	Malax IF		7:35.5
10.Fock Emil		IF Femman		9:30.4
			
F11  1,5 km			
1. Östman Ines		IF Drott		6:38.8
2. Käldman Melia	IF VOM			6:50.6
3. Lindström Nathalie	IF Femman		7:17.2
4. Herlin Agnes		Malax IF		7:19.0
5. Berglund Agnes	IF Fyren		8:04.6
6. Enlund Isabella	Vasa IS			8:14.0
			
F11  1,5 km			
1. Östman Ines		IF Drott		6:38.8
2. Käldman Melia	IF VOM			6:50.6
3. Lindström Nathalie	IF Femman		7:17.2
4. Herlin Agnes		Malax IF		7:19.0
5. Berglund Agnes	IF Fyren		8:04.6
6. Enlund Isabella	Vasa IS			8:14.0
			
P12  2 km			
1. Finskas Isak		IF Femman		7:54.7
2. Noah Sjöblom		Vasa IS			8:04.0
3. Nordberg Oliver	IF Kraft Friidrott	8:04.6
4. Åbro Jonas		IF Nykarlebynejden	8:22.0
5. Granbäck Axel	IF Kraft Friidrott	8:35.8
			
F12  2 km			
1. Hjerpe Wilma		IF Femman		8:22.2
2. Häggkvist Johanna	IF Kraft Friidrott	8:38.7
3. Jenifer Sjöstrand	Malax IF		8:45.3
4. Rönn Nea		Vasa IS			9:02.7
5. Österberg Emilia	IF VOM			9:24.6
6. Nordman Tilde	Vasa IS			9:39.9
7. Karls Fanny		Malax IF		11:37.8
			
P13  2 km			
1. Paulin Kevin		IF Femman		8:18.7
2. Stark Filip		Vasa IS			8:30.1
			
F13  2 km			
1. Felicia Granholm	IF VOM	8:29.7
2. Hyöty Linda		Malax IF		8:33.3
3. Liljedal Jenny	IF Kraft Friidrott	9:04.8
4. Alina Grön		IF VOM			9:21.0
			
P14  3 km			
1. Bengs Jeremias	IF Kraft Friidrott	12:00.3
2. Ehrs Jakob		IF VOM			12:01.8
			
F14  3 km			
1. Westerlund Teodora	IF Drott		12:43.4
2. Tuohimaa Ines	Solf IK	12:59.3
3. Kansa Ellen		Malax IF		14:04.1
4. Granbäck Hanna	IF Kraft Friidrott	14:35.6
5. Lindström Felicia	IF Femman		15:03.5
			
P15  3 km			
1. Finskas Lucas	IF Femman		11:55.2
			
F15  3 km			
1. Källbacka Linnea	IF VOM			13:32.9
2. Nyback Michelle	IF Nykarlebynejden	19:26.0
			
P17  3 km			
1. Forsén Frej		Vasa IS			10:42.9
2. Ehrs Johannes	IF VOM			11:15.3
3. Lerstrand Rasmus	Vasa IS			11:48.3
4. Björkell Viktor	Vasa IS			12:15.6
			
F17  3 km			
1. Niemelä Tilde	Malax IF		13:35.0
			
D19 4 km			
1. Lilja Andrea		Vasa IS			17:38.9
2. Stark Alexandra	Vasa IS			17:52.4
			
H  6 km			
1. Härtull Jonas	Gamlakarleby IF		22:12.1
2. Ramstedt Thomas	IF Fyren		22:57.4
3. Palomaa Kari		IF Fyren		23:09.1
4. Lundfors Krister	Malax IF		23:55.3
5. Jesper West		Malax IF		24:20.5
6. Alexander Kansa	Malax IF		26:24.1
7. Vesterback Tommy	IF Fyren		27:01.9
			
D 4 km			
1. Blomqvist Nathalie	IK Falken		15:06.6
2. Karlsson Lycke	Vasa IS			15:36.8
3. Istolahti Tiia	Vasa IS			15:47.9
4. Häger Emely		IF Nykarlebynejden	16:32.9
			
H35  6 km			
1. Tommy Lahti		IF Femman		28:36.9
			
H40  6 km			
1. Michael Torrkulla	IF Femman		22:43.6
			
H45  6 km			
1. Tomas West		Malax IF		26:18.1
2. Jari Niemelä		Malax IF		26:25.3
3. Jan Grön		IF VOM			27:44.5
			
D45 4 km			
1. Carita Södergård	IF Kraft Friidrott	18:47.3
2. Irene Nisula		Vasa IS	26:23.2
			
H50  6 km			
1. Mikael Nyman		IF Kraft Friidrott	25:30.4
2. Ari Puranen		IF Drott		27:02.8
			
D50 4 km			
1. Catarina Nylund	IF Nykarlebynejden	21:31.7
			
H55  6 km			
1. Hans Byggmästar	IF Drott		25:46.0
			
H60  4 km			
1. Kenneth Sundman	IF Femman		18:59.2
			
H65  4 km			
1. Peter Höglund	Vasa IS			20:10.0
2. Rune Paro		IF Femman		20:17.8



Alla resultat 2018


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan