Resultat: 21.08.2018 RT i Bennäs

Regiontävling/Aluekilpailu
IK Falken
21.08.2018

M 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,2
1)   Christoffer Envall               IKFalken                  22,32             
2)   Antti Vornanen                   IFDrott                   24,80             


N 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,4
1)   Simone Wiklund                   IFNykn                    26,85             
2)   Milla Huusko                     VetU                      28,93             
     Maria Jääskä                     KaustPV                   DNS               


M 800m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Alexander Rönnskär               IKFalken                  2.01,05           
2)   Felix Forsgård                   IFNykn                    2.01,61           
3)   Mustafa Al Jubouri               GamlakIF                  2.21,16           
4)   Markus Sällinen                  GamlakIF                  2.25,61           
5)   Markku Ainali                    KokkVei                   2.35,49           


N 800m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Kaisa Honkaharju                 KälvTa                    2.14,50           
2)   Maisa Laakso                     IFDrott                   2.41,78           
     Melissa Kykyri                   KälvTa                    DNF               


N Korkeus
Alkuerät
     Jenny Skuthälla                  IFÅsar                    NH                
     155    
     xxx    



M Pituus
Loppukilpailu
1)   Janne Etelämäki                  KuortKu                   7,28 +3,2          
     6,79   6,94   x      6,93   7,28   7,10   
     +4,1   +3,3   +2,9   +3,0   +3,2   +2,4   

2)   Jimi Nukala                      VasaIS                    7,12 +3,4  NM +2,0 
     x      x      7,12   x      x      x      
     +3,7   +4,3   +3,4   +2,2   +3,0   +2,0   

3)   Frans Häggblom                   IKFalken                  6,46 +2,2  6,33 +2,0
     6,28   6,33   6,44   6,35   x      6,46   
     +3,9   +2,0   +2,9   +2,8   +2,4   +2,2   

4)   Antti Vornanen                   IFDrott                   6,16 +3,4  5,84 +1,6
     6,07   5,83   6,16   5,84   x      x      
     +3,0   +2,9   +3,4   +1,6   +2,0   +3,2   



N Pituus
Loppukilpailu
1)   Janina Raukko                    VaasVa                    5,26 +1,9          
     5,26   x      x      x      5,06   x      
     +1,9   +1,8   +1,9   +1,7   +1,6   +0,8   

2)   Jenny Asplund                    LarsmoIF                  5,19 +2,3  4,94 +1,3
     x      5,15   5,19   4,94   4,90   x      
     +2,7   +2,2   +2,3   +1,3   +1,2   +1,4   

3)   Sofia Storbjörk                  IFÅsar                    4,84 +2,2  4,72 +1,2
     4,84   x      4,71   4,82   4,72   x      
     +2,2   +1,6   +2,3   +2,1   +1,2   +1,1   

4)   Maisa Laakso                     IFDrott                   4,79 +1,7          
     4,65   x      x      4,79   4,78   4,69   
     +2,0   +1,6   +2,6   +1,7   +1,2   +1,2   

     Katarina Rönnqvist               IFFyren                   DNS               


M Kuula
Loppukilpailu
1)   Richard Nylund                   IKFalken                  10,89             
     10,89  10,43  x      10,42  10,57  x      



N Kuula
Loppukilpailu
1)   Milla Koski-Vähälä               LimNM                     11,27             
     11,27  11,15  11,21  11,17  x      11,04  

2)   Anna Malinowska                  IKFalken                  10,24             
     10,24  9,93   9,94   x      10,12  x      

3)   Maisa Laakso                     IFDrott                   8,94              
     8,89   8,94   8,63   8,85   8,64   8,76   

4)   Cecilia Österlund                IFNykn                    8,92              
     8,69   x      8,57   8,32   8,79   8,92   

5)   Simone Widner                    IFNykn                    8,22              
     7,88   7,96   x      8,22   x      8,00   



M Kiekko
Loppukilpailu
1)   Robin Karlsson                   VasaIS                    41,20             
     40,53  39,16  x      41,20  41,12  x      

2)   Kasper Tunkkari                  IFÅsar                    38,41             
     x      x      x      x      x      38,41  



N Kiekko
Loppukilpailu
1)   Petra Valkama                    IlmajKi                   35,15             
     x      34,20  35,15  x      34,68  x      

2)   Milla Koski-Vähälä               LimNM                     33,73             
     33,73  x      32,30  x      32,88  31,44  

3)   Anna Malinowska                  IKFalken                  28,57             
     x      28,57  26,22  x      x      

4)   Cecilia Österlund                IFNykn                    23,64             
     20,79  x      23,64  x      20,30  20,85  



M Moukari
Loppukilpailu
1)   Simon Solvin                     IKFalken                  59,29             
     x      59,06  58,58  59,29  59,16  x      

     Juha Rinta-Aho                   TöysVe                    DNS               
     Markus Granö                     IKFalken                  DNS               


P9 150m
1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    25,03             
2)   Niko Hassila                     IFDrott                   25,78             
3)   Oscar Lundén                     IFDrott                   25,79             
4)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    26,29             
5)   Alex Furu                        GamlakIF                  26,30             
6)   Jacob Jungar                     IFDrott                   29,41             
7)   Birk Tolvers                     IKFalken                  32,31             
8)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  32,40             
9)   Max Bodbacka                     IKFalken                  34,57             
10)  Malte Stenman                    IKFalken                  38,75             
     Alexander Österberg              IFVom                     DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,8
1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    25,03             
2)   Niko Hassila                     IFDrott                   25,78             
3)   Alex Furu                        GamlakIF                  26,30             
4)   Birk Tolvers                     IKFalken                  32,31             
     Alexander Österberg              IFVom                     DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,7
1)   Oscar Lundén                     IFDrott                   25,79             
2)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    26,29             
3)   Jacob Jungar                     IFDrott                   29,41             
4)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  32,40             
5)   Max Bodbacka                     IKFalken                  34,57             
6)   Malte Stenman                    IKFalken                  38,75             


T9 150m
1)   Emma Kaikkonen                   GamlakIF                  26,19             
2)   Izabelle Viitasalo               IFÅsar                    26,44             
3)   Lovisa Öling                     IFVom                     26,57             
4)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  26,79             
5)   Meya Kastrén                     VasaIS                    27,44             
6)   Olivia Smedlund                  IFDrott                   27,79             
7)   Carla Björkgren                  IFDrott                   27,81             
8)   Matilda Hermans                  IFVom                     28,19             
9)   Isabella Flocco                  GamlakIF                  28,31             
10)  Matilda Ainasoja                 IKFalken                  28,38             
11)  Inka Kähkölä                     GamlakIF                  28,42             
12)  Julia Strandvall                 IFÅsar                    28,70             
13)  Viivi Fagerudd                   LarsmoIF                  28,74             
14)  Eveliina Andersson               IFVom                     30,52             
15)  Ylva Isomaa                      IFDrott                   30,55             
16)  Milla Byström                    IKFalken                  30,87             
17)  Felicia Karlsson                                           31,25             
18)  Ninja Kock                       IKFalken                  35,49             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,7
1)   Emma Kaikkonen                   GamlakIF                  26,19             
2)   Izabelle Viitasalo               IFÅsar                    26,44             
3)   Olivia Smedlund                  IFDrott                   27,79             
4)   Inka Kähkölä                     GamlakIF                  28,42             
5)   Ylva Isomaa                      IFDrott                   30,55             
6)   Ninja Kock                       IKFalken                  35,49             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,8
1)   Lovisa Öling                     IFVom                     26,57             
2)   Meya Kastrén                     VasaIS                    27,44             
3)   Carla Björkgren                  IFDrott                   27,81             
4)   Isabella Flocco                  GamlakIF                  28,31             
5)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  28,38             
6)   Viivi Fagerudd                   LarsmoIF                  28,74             

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -2,9
1)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  26,79             
2)   Matilda Hermans                  IFVom                     28,19             
3)   Julia Strandvall                 IFÅsar                    28,70             
4)   Eveliina Andersson               IFVom                     30,52             
5)   Milla Byström                    IKFalken                  30,87             
6)   Felicia Karlsson                                           31,25             


P9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Colin Ahlvik                     IKFalken                  105               
     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      xo     xo     xxx    

1)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    105               
     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      xo     xo     xxx    

3)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      xo     o      o      xxx    

4)   Niko Hassila                     IFDrott                   100               
     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      xo     xo     xxx    

5)   Max Bodbacka                     IKFalken                  85                
     75     80     85     90     
     xo     o      o      xxx    

     Malte Stenman                    IKFalken                  NH                
     75     
     xxx    



T9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Meya Kastrén                     VasaIS                    110               
     90     95     100    105    110    115    
     o      o      o      o      o      xxx    

2)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  105               
     80     85     90     95     105    115    
     o      o      o      o      o      xxx    

3)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  105               
     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      o      xxo    xxx    

4)   Carla Björkgren                  IFDrott                   95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xxx    

4)   Eveliina Andersson               IFVom                     95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xxx    

4)   Isabella Flocco                  GamlakIF                  95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      o      xxx    

4)   Matilda Hermans                  IFVom                     95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xxx    

4)   Olivia Smedlund                  IFDrott                   95                
     80     85     90     95     100    
     o      o      o      o      xxx    

9)   Emma Kaikkonen                   GamlakIF                  90                
     80     85     90     95     
     o      xo     xo     xxx    

10)  Viivi Fagerudd                   LarsmoIF                  90                
     80     85     90     95     
     o      o      xxo    xxx    

11)  Julia Strandvall                 IFÅsar                    80                
     80     85     
     o      xxx    

12)  Ylva Isomaa                      IFDrott                   80                
     80     
     xxo    

     Izabelle Viitasalo               IFÅsar                                      


P9 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Alexander Österberg              IFVom                     17,50             
     15,65  13,25  17,50  14,42  

2)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    17,35             
     17,35  15,74  17,20  16,30  

3)   Benjamin Eklund                  IFNykn                    14,34             
     10,10  x      14,34  x      

4)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  12,87             
     6,64   11,05  12,87  12,27  

5)   Niko Hassila                     IFDrott                   11,09             
     9,27   9,69   9,80   11,09  

6)   Max Bodbacka                     IKFalken                  9,73              
     7,09   7,79   8,08   9,73   

7)   Birk Tolvers                     IKFalken                  8,52              
     8,25   8,52   7,80   7,33   

8)   Malte Stenman                    IKFalken                  7,60              
     x      6,73   7,60   5,97   



T9 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Lovisa Öling                     IFVom                     13,97             
     12,30  12,41  11,22  13,97  

2)   Isabella Flocco                  GamlakIF                  11,94             
     -      11,94  9,55   10,60  

3)   Felicia Karlsson                                           10,93             
     8,69   9,60   10,00  10,93  

4)   Olivia Härtull                   LarsmoIF                  10,54             
     10,21  10,54  8,23   9,67   

5)   Matilda Ainasoja                 IKFalken                  10,17             
     10,17  10,15  9,26   7,45   

6)   Carla Björkgren                  IFDrott                   10,08             
     8,73   9,51   10,08  9,04   

7)   Matilda Hermans                  IFVom                     9,89              
     9,89   7,75   9,53   8,39   

8)   Eveliina Andersson               IFVom                     9,06              
     9,06   8,08   9,00   6,68   

9)   Viivi Fagerudd                   LarsmoIF                  8,05              
     7,64   7,56   7,41   8,05   

10)  Ninja Kock                       IKFalken                  7,34              
     7,34   4,75   5,58   6,45   

11)  Olivia Smedlund                  IFDrott                   5,87              
     5,73   5,87   3,97   3,95   



P11 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Paul Hjulfors                    LarsmoIF                  3.32,52           
2)   Luka Kykyri                      KälvTa                    3.35,24           
3)   Arvid Kock                       IKFalken                  3.44,51           
4)   William Strandvall               IFÅsar                    3.48,76           
5)   Joar Mannström                   IKFalken                  4.06,06           
6)   Noah Tolvers                     IKFalken                  4.12,77           
7)   Morgan Stenman                   IKFalken                  4.14,60           
     Eeli Bengs                       VasaIS                    DNS               
     Evert Biskop                     GamlakIF                  DNS               
     Felix Jankens                    IFDrott                   DNS               


T11 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Agnes Skytte                     IFDrott                   3.41,23           
2)   Ellinor Forsman                  IFNykn                    3.48,22           
3)   Julia Åbro                       IFNykn                    3.52,02           
4)   Wilma Grannas                    IFDrott                   3.55,40           
5)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    3.58,20           
6)   Fanny Engman                     IFVom                     3.59,90           
7)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  4.01,54           
8)   Enni Auvinen                     IFDrott                   4.03,81           
9)   Linnea Strandvall                IKFalken                  4.06,45           
10)  Sara Cederholm                   IFNykn                    4.07,15           
11)  Tilda Åberg                      VasaIS                    4.08,03           
12)  Ninni Kähkölä                    GamlakIF                  4.11,94           
13)  Laura Aho                        ReisjPi                   4.47,37           
14)  Anjelica Bodbacka                IKFalken                  5.02,23           
     Ellen Kock                       IKFalken                  DNS               
     Ines Östman                      IFDrott                   DNS               
     Linn Bergström                   IFNykn                                      


P11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,9
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    11,33             
2)   Luka Kykyri                      KälvTa                    12,10             
3)   Felix Jankens                    IFDrott                   12,70             
4)   Hugo Mäkelä                      IFNykn                    13,32             
5)   Morgan Stenman                   IKFalken                  14,13             
6)   Arvid Kock                       IKFalken                  14,37             
     Atte Salminen                    KaustPV                   DNS               
     Noah Tolvers                     IKFalken                  DNS               


T11 60m aidat
1)   Annie Lundén                     IFDrott                   10,77             
2)   Agnes Skytte                     IFDrott                   11,23             
3)   Ella Wallin                      VasaIS                    11,23             
4)   Laura Aho                        ReisjPi                   11,52             
5)   Wilma Grannas                    IFDrott                   11,60             
6)   Tilda Åberg                      VasaIS                    11,64             
7)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    11,79             
8)   Sara Cederholm                   IFNykn                    12,11             
9)   Fanny Engman                     IFVom                     12,22             
10)  Linnea Strandvall                IKFalken                  12,47             
11)  Julia Åbro                       IFNykn                    12,66             
12)  Jeanessa Finne                   IKFalken                  12,86             
13)  Lydia Backman                    IFDrott                   13,15             
14)  Filippa Elenius                  IKFalken                  13,69             
15)  Natalie Ainasoja                 IKFalken                  13,78             
16)  Anjelica Bodbacka                IKFalken                  14,84             
17)  Linn Bergström                   IFNykn                    15,06             
     Ellen Kock                       IKFalken                  DNS               
     Ines Östman                      IFDrott                   DNS               
     Ester Nybacka                    IKFalken                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -4,2
1)   Annie Lundén                     IFDrott                   10,77             
2)   Agnes Skytte                     IFDrott                   11,23             
3)   Laura Aho                        ReisjPi                   11,52             
4)   Wilma Grannas                    IFDrott                   11,60             
5)   Tilda Åberg                      VasaIS                    11,64             
6)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                  13,78             
     Ellen Kock                       IKFalken                  DNS               

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -3,1
1)   Ella Wallin                      VasaIS                    11,23             
2)   Lydia Backman                    IFDrott                   13,15             
3)   Anjelica Bodbacka                IKFalken                  14,84             
4)   Linn Bergström                   IFNykn                    15,06             
     Ester Nybacka                    IKFalken                  DNS               
     Ines Östman                      IFDrott                   DNS               

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -1,9
1)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    11,79             
2)   Sara Cederholm                   IFNykn                    12,11             
3)   Fanny Engman                     IFVom                     12,22             
4)   Linnea Strandvall                IKFalken                  12,47             
5)   Julia Åbro                       IFNykn                    12,66             
6)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  12,86             
7)   Filippa Elenius                  IKFalken                  13,69             


P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    3,73              
     3,73   3,52   3,45   3,64   
                                 

2)   Eddie Wallin                     VasaIS                    3,64              
     3,57   3,64   x      x      
                                 

3)   Tobias Edström                   IKFalken                  3,64              
     3,53   3,64   3,50   3,38   
                                 

4)   Anton Furu                       GamlakIF                  3,50              
     3,44   3,43   3,50   3,48   
                                 

5)   William Strandvall               IFÅsar                    3,44              
     3,44   3,39   3,30   3,25   
                                 

6)   Oscar Lundén                     IFDrott                   3,43              
     3,43   3,39   x      3,33   
                                 

7)   Morgan Stenman                   IKFalken                  3,34              
     3,27   3,28   3,34   3,20   
                                 

8)   Tony Ahlvik                      IKFalken                  3,26              
     3,11   3,26   3,21   3,00   
                                 

9)   Evert Biskop                     GamlakIF                  3,22              
     3,22   3,05   3,03   x      
                                 

10)  Hugo Mäkelä                      IFNykn                    3,16              
     2,91   2,85   3,00   3,16   
                                 

11)  Arvid Kock                       IKFalken                  3,15              
     2,84   3,15   3,01   x      
                                 

12)  Joar Mannström                   IKFalken                  2,94              
     2,94   2,88   2,71   2,71   
                                 

     Atte Salminen                    KaustPV                   DNS               
     Paul Hjulfors                    LarsmoIF                  DNS               


T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Laura Aho                        ReisjPi                   4,15              
     4,15   3,93   -      -      
                                 

2)   Annie Lundén                     IFDrott                   4,12              
     4,12   4,05   3,94   4,00   
                                 

3)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    3,99              
     1,52   3,99   -      3,92   
                                 

4)   Wilma Grannas                    IFDrott                   3,84              
     3,60   3,50   -      3,84   
                                 

5)   Ella Wallin                      VasaIS                    3,73              
     x      3,73   3,70   3,70   
                                 

6)   Anna Nybäck                      IFNykn                    3,64              
     3,59   3,41   3,46   3,64   
                                 

7)   Fanny Engman                     IFVom                     3,58              
     3,58   3,55   -      3,40   
                                 

8)   Carolina Åhman                   IFDrott                   3,47              
     3,38   3,47   3,46   x      
                                 

9)   Natalie Ainasoja                 IKFalken                  3,42              
     3,42   3,16   3,20   3,36   
                                 

10)  Linnea Strandvall                IKFalken                  3,42              
     3,42   3,22   -      3,05   
                                 

11)  Sara Cederholm                   IFNykn                    3,38              
     3,30   3,20   -      3,38   
                                 

12)  Sointu Finnilä                   GamlakIF                  3,29              
     3,27   2,70   2,74   3,29   
                                 

13)  Tilda Åberg                      VasaIS                    3,28              
     3,15   3,22   -      3,28   
                                 

14)  Julia Åbro                       IFNykn                    3,26              
     3,26   3,25   -      3,07   
                                 

15)  Linn Bergström                   IFNykn                    3,25              
     3,22   3,23   3,09   3,25   
                                 

16)  Lydia Backman                    IFDrott                   3,14              
     3,14   2,93   3,06   3,09   
                                 

17)  Ninni Kähkölä                    GamlakIF                  3,03              
     3,03   3,02   -      -      
                                 

18)  Ester Nybacka                    IKFalken                  2,97              
     2,82   2,94   2,95   2,97   
                                 

19)  Filippa Elenius                  IKFalken                  2,93              
     x      2,90   2,93   2,89   
                                 

20)  Anjelica Bodbacka                IKFalken                  2,56              
     x      2,56   -      -      
                                 

     Ellen Kock                       IKFalken                  DNS               


P11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    8,17              
     8,17   x      7,85   7,06   

2)   Tobias Edström                   IKFalken                  7,91              
     7,25   7,47   7,28   7,91   

3)   Gabriel Eklund                   IFNykn                    7,33              
     6,59   6,65   7,28   7,33   

4)   Benjamin Eklund                  IFNykn                    6,43              
     6,43   5,95   5,78   5,66   

5)   Morgan Stenman                   IKFalken                  6,15              
     6,15   5,24   5,42   5,86   

6)   Arvid Kock                       IKFalken                  5,64              
     5,64   4,96   5,43   5,37   



T11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Laura Aho                        ReisjPi                   7,11              
     7,11   6,55   6,97   7,09   

2)   Anna Nybäck                      IFNykn                    7,11              
     6,91   7,11   x      6,46   

3)   Denise Westerlund                IFDrott                   7,03              
     6,67   6,33   7,03   6,82   

4)   Angelina Laurén                  IFÅsar                    6,92              
     6,92   6,56   6,71   6,22   

5)   Sara Cederholm                   IFNykn                    6,55              
     x      6,39   5,98   6,55   

6)   Wilma Grannas                    IFDrott                   6,46              
     6,46   x      5,61   5,43   

7)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  6,32              
     4,95   6,32   6,07   5,47   

8)   Amanda Tarvonen                  IKFalken                  5,80              
     5,47   5,80   5,58   5,00   

9)   Linnea Strandvall                IKFalken                  5,79              
     5,39   5,31   5,23   5,79   

10)  Linn Bergström                   IFNykn                    5,70              
     4,38   4,54   4,84   5,70   

11)  Anjelica Bodbacka                IKFalken                  5,48              
     5,33   4,70   5,48   5,04   

12)  Ester Nybacka                    IKFalken                  5,10              
     5,10   4,65   4,87   5,03   

13)  Natalie Ainasoja                 IKFalken                  4,71              
     4,42   x      4,60   4,71   

     Ellen Kock                       IKFalken                  DNS               


P13 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Isak Jansson                     IKFalken                  3.42,94           
2)   Conrad Mannström                 IKFalken                  3.58,67           


T13 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  3.37,04           
2)   Hanna Vornanen                   IFDrott                   3.50,37           
3)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    4.08,03           
4)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  4.21,56           
5)   Julia Ena                        IFNykn                    4.45,11           
     Emilia Österberg                 IFVom                     DNS               


P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -3,1
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   10,61             
2)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    11,34             
3)   Albin Söderman                   IFDrott                   11,91             
4)   Kasper Biskop                    GamlakIF                  12,80             
5)   Max Byström                      IKFalken                  13,81             


T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -3,8
1)   Mia Backman                      IFDrott                   10,83             
2)   Malin Cederholm                  IFNykn                    11,81             
3)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  11,91             
4)   Lina Nybacka                     IKFalken                  12,17             
5)   Emma Lillas                      IFDrott                   12,22             
6)   Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  13,87             


P13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   135               
     120    125    130    135    140    
     o      xo     o      xo     xxx    

2)   Sisu Peltoniemi                  KaustPV                   130               
     115    120    125    130    135    
     o      o      o      o      xxx    

3)   Kasper Biskop                    GamlakIF                  125               
     125    130    
     o      ---    

4)   Albin Söderman                   IFDrott                   120               
     110    115    120    125    
     o      xo     o      xxx    



T13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    135               
     120    125    130    135    140    
     o      o      o      o      xxx    

2)   Engla-Lie Holländer              IFNykn                    135               
     130    135    140    
     xo     o      xxx    

3)   Mia Backman                      IFDrott                   135               
     125    130    135    140    
     o      xxo    xo     xxx    

4)   Tindra Kock                      IKFalken                  130               
     115    120    125    130    135    
     o      o      o      o      xxx    

     Emilia Liljeqvist                IFNykn                                      
     Hilda Hautamäki                  IKFalken                                    
     Yasmine Bodbacka                 IKFalken                                    


P13 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   31,97             
     25,58  26,70  31,97  x      

2)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    23,43             
     x      21,19  23,43  x      

3)   Benjamin Hagman                  IKFalken                  22,39             
     x      15,95  22,39  x      

4)   Benjamin Eklund                  IFNykn                    18,10             
     13,54  x      18,10  x      

     Ville Nybacka                    IKFalken                  DNS               


T13 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    24,80             
     19,14  23,01  24,80  22,93  

2)   Emma Lillas                      IFDrott                   24,77             
     24,77  x      x      23,13  

3)   Madelén Penttinen                IFVom                     23,20             
     17,61  20,21  21,92  23,20  

4)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  19,26             
     19,26  x      x      15,67  

5)   Emilia Österberg                 IFVom                     18,75             
     x      x      18,75  14,66  

6)   Nea Hassila                      IFDrott                   16,54             
     x      16,54  x      16,43  

     Amanda Holmlund                  IFÅsar                    DNS               
     Emilia Liljeqvist                IFNykn                    NM                
     x      x      x      x      

     Engla-Lie Holländer              IFNykn                    DNS               
     Hilda Hautamäki                  IKFalken                  DNS               


P15 300m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Edward Wikar                     IFDrott                   44,37             


T15 300m
1)   Loviisa Kupsala                  KannU                     45,84             
2)   Belinda Stenroos                 IFNykn                    46,25             
3)   Mirjam Bamm                      IFVom                     46,66             
4)   Hanna Kyösti                     HimU                      47,53             
5)   Ida Wiklund                      VasaIS                    48,76             
6)   Laura Byström                    IKFalken                  52,58             
7)   Matilda Myllymäki                KälvTa                    57,13             
8)   Liina Hyyppä                     KälvTa                    58,27             
     Alicia Björkvik                  IKFalken                  DNS               

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: NM
1)   Loviisa Kupsala                  KannU                     45,84             
2)   Belinda Stenroos                 IFNykn                    46,25             
3)   Mirjam Bamm                      IFVom                     46,66             
4)   Laura Byström                    IKFalken                  52,58             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: NM
1)   Hanna Kyösti                     HimU                      47,53             
2)   Ida Wiklund                      VasaIS                    48,76             
3)   Matilda Myllymäki                KälvTa                    57,13             
4)   Liina Hyyppä                     KälvTa                    58,27             
     Alicia Björkvik                  IKFalken                  DNS               


P15 2000m
Loppukilpailu
1)   Jimmy Westerlund                 IKFalken                  7.42,59           


T15 2000m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Nea Hassila                      IFDrott                   7.51,89           
2)   Matilda Myllymäki                KälvTa                    8.34,10           
3)   Liina Hyyppä                     KälvTa                    8.57,70           


T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,9
1)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  13,19             
2)   Belinda Stenroos                 IFNykn                    13,50             
3)   Nea Luokkanen                    HimU                      13,61             
4)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  13,99             
5)   Mia Backman                      IFDrott                   14,34             
6)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    14,37             
7)   Melissa Kykyri                   KälvTa                    15,08             
8)   Hanna Back                       IFNykn                    15,31             


P15 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Jon Sundberg                     IFDrott                   270               
     200    210    220    230    240    250    260    270    
     o      o      o      o      o      xo     o      o      

2)   Conrad Mannström                 IKFalken                  200               
     150    160    170    180    190    200    210    
     o      o      o      o      o      xo     xxx    

3)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    190               
     150    160    170    180    190    
     o      o      o      xo     xo     

4)   Colin Ena                        IFNykn                    150               
     120    130    140    150    160    
     xxo    o      o      o      xxx    



T15 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Friida Kivistö                   KalajJu                   290               
     250    260    270    280    290    300    
     o      o      xo     xxo    o      xxx    

2)   Andrea Rönnskär                  IKFalken                  290               
     250    260    270    280    290    300    
     o      o      o      o      xo     xxx    

3)   Heidi Nyrhinen                   VähänkVie                 270               
     240    250    260    270    280    
     o      o      o      o      xxx    

4)   Felicia Vikström                 LarsmoIF                  260               
     230    240    250    260    270    
     o      o      o      o      xxx    

5)   Alisa Luostarinen                KälvTa                    230               
     200    210    220    230    240    
     o      o      o      xo     xxx    

6)   Aada Kivistö                     KalajJu                   230               
     190    200    210    220    230    240    
     o      o      xo     o      xo     xxx    

7)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    220               
     180    190    200    210    220    230    
     o      o      o      xo     xo     xxx    

8)   Klaara Kivistö                   KalajJu                   210               
     170    180    190    200    210    220    
     o      xo     o      xo     xxo    xxx    

9)   Hanna Back                       IFNykn                    200               
     160    170    180    190    200    210    
     o      o      -      o      xo     xxx    

10)  Yasmine Bodbacka                 IKFalken                  190               
     140    150    160    170    180    190    200    
     o      o      o      o      o      o      xxx    

11)  Mollie Wikman                    IFDrott                   190               
     140    150    160    170    180    190    200    
     xo     o      o      o      o      o      xxx    

12)  Hanna Vornanen                   IFDrott                   190               
     140    150    160    170    180    190    200    
     o      o      o      o      o      xo     xxx    

     Aamu Uusitalo                    HimU                                        
     220    
     DNS    



P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Joakim Bäck                      IFNykn                    8,85              
     8,43   8,26   8,84   8,85   8,51   8,45   

2)   Arvid Nybäck                     IFNykn                    8,10              
     8,10   7,69   7,98   7,59   7,09   7,45   



T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Wilma Hautamäki                  IKFalken                  9,50              
     9,04   9,50   9,27   9,49   9,18   8,46   

2)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    9,42              
     9,06   9,01   9,42   9,34   9,28   9,32   

3)   Emmi Parhiala                    IKFalken                  8,98              
     x      8,98   x      8,82   x      8,65   

4)   Felicia Lindström                IFFemman                  8,41              
     7,58   7,97   8,21   8,41   x      x      

5)   Nathalie Nyback                  IFNykn                    8,30              
     x      8,30   8,28   8,15   x      x      

6)   Michelle Nyback                  IFNykn                    7,85              
     7,85   7,80   7,46   -      -      -      

7)   Wilmiina Pöppönen                KälvTa                    6,38              
     6,33   6,19   x      5,97   6,08   6,38   



P15 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Juho-Joel Mäenpää                LappVei                   51,32             
     x      49,46  x      x      x      51,32  

2)   Arvid Nybäck                     IFNykn                    24,77             
     18,11  23,71  23,39  21,57  24,77  x      

3)   Joakim Bäck                      IFNykn                    23,17             
     21,03  23,17  21,19  x      22,09  20,01  



T15 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Michelle Karlsson                VasaIS                    31,21             
     26,70  31,21  27,65  28,93  24,94  x      

2)   Felicia Lindström                IFFemman                  30,61             
     30,05  30,61  x      29,65  x      x      

3)   Tiia Kopsala                     KannU                     29,37             
     27,97  26,78  29,37  29,09  27,47  x      

4)   Wilma Hautamäki                  IKFalken                  29,25             
     26,55  25,53  x      x      29,25  x      

5)   Sofia Hagman                     IKFalken                  26,70             
     x      26,70  26,20  x      x      x      

6)   Michelle Nyback                  IFNykn                    26,63             
     x      x      24,09  x      26,19  26,63  



M17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,2
1)   Anton Sandvik                    IFVom                     24,85             
2)   Alfons Söderman                  IFDrott                   25,28             
3)   Benjamin Olli                    IFFemman                  25,29             
4)   Johannes Åhman                   IFDrott                   25,95             


M17 800m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Josef Höglund                    IKFalken                  2.07,24           
2)   Ali Cheraghi                     IKFalken                  2.12,28           
3)   Isak Holm                        IKFalken                  2.15,86           
4)   Axel Norrbacka                   IKFalken                  2.21,36           


N17 800m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  2.34,19           
2)   Jamira Suarez                    IFDrott                   2.34,51           


N17 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,3
1)   Ida Backman                      IFDrott                   19,49             


M17 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Isak Holm                        IKFalken                  320               
     290    300    310    320    330    
     o      o      xo     xo     xxx    



M17 Pituus
Loppukilpailu
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   6,11 +4,0  NM +1,2 
     6,11   5,96   5,79   5,91   5,95   x      
     +4,0   +2,4   +4,8   +3,4   +3,9   +1,2   

2)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   5,69 +3,0  5,43 +2,0
     x      5,63   x      5,43   x      5,69   
     +4,3   +3,2   +3,8   +2,0   +1,9   +3,0   

3)   Jere Virta                       VaasTo                    5,39 +2,7  5,20 +1,5
     5,29   5,20   5,27   5,35   5,39   x      
     +3,8   +1,5   +2,3   +2,2   +2,7   +3,1   

4)   Roy Nukala                       VaasVa                    4,97 +3,3  4,74 +1,9
     x      4,97   4,87   4,76   4,74   4,78   
     +4,7   +3,3   +2,1   +2,7   +1,9   +2,5   



N17 Pituus
Loppukilpailu
1)   Maria Jääskä                     KaustPV                   5,03 +3,2  4,99 +1,9
     5,03   4,97   4,76   4,99   4,74   x      
     +3,2   +1,9   +3,0   +1,9   +1,4   +1,2   

2)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  4,75 +2,8  4,71 +1,5
     4,75   4,61   x      4,42   4,71   4,53   
     +2,8   +2,2   +2,0   +2,2   +1,5   +1,6   

3)   Victoria Myntti                  IFDrott                   4,66 +1,3          
     4,39   4,50   4,49   4,65   4,32   4,66   
     +3,1   +2,6   +2,0   +2,1   +1,9   +1,3   

4)   Ida Backman                      IFDrott                   4,54 +1,3          
     x      4,52   x      x      x      4,54   
     +2,5   +3,0   +1,6   +1,4   +0,7   +1,3   



N17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Linn Sund                        VasaIS                    14,59             
     13,78  13,63  x      13,43  x      14,59  

2)   Christina Dahl                   IFDrott                   8,90              
     8,45   8,86   8,74   8,90   x      8,78   



M17 Moukari
Loppukilpailu
1)   Aaro Kari                        KauhWi                    42,93             
     42,46  x      x      x      x      42,93  



N17 Moukari
Loppukilpailu
1)   Ellen Bos                        VasaIS                    34,68             
     x      x      x      x      34,68  x      

2)   Sofia Hagman                     IKFalken                  32,83             
     30,35  31,87  x      x      x      32,83  

3)   Michelle Nyback                  IFNykn                    25,48             
     25,48  x      25,46  24,08  24,74  24,06  

     Nathalie Nyback                  IFNykn                    NM                
     x      x      x      x      x      x      
 

Alla resultat 2018


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan