Resultat: 27.07.2018 DM Maraton och 42:a Jakob Marathon
Jakob Marathon 27.7.2018
Arrangör IF Drott
Förhandsanm 112 st
Efterhandsanm 104 st
Allmän Miehet/Herrar 42 km
Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Juha Laitinen Lapua 17 2.55.31,7 0.00,0
2. Anders Kanckos EnTech r.f 3 3.13.53,3 18.21,6
3. Timo Konttinen Pietarsaari 4 3.45.26,4 49.54,7
4. Michael Holtgrewe Vasa 2 4.13.06,5 77.34,8
5. Erik Stara 13 4.15.14,9 79.43,2
H40 Miehet/Herrar 42 km
Namn Förening Nr/Nro Slutid/loppuaika
1. Tommy Forsman HOP-HAB Team 5 3.30.57,1 0.00,0
2. Alfred Streng Wasa Endurance 6 3.40.04,7 9.07,6
H50 Miehet/Herrar 42 km
Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Thomas Vikström Korsholm 9 4.27.56,6 0.00,0
2. Kjell Kvarfordt Fredrikshofs FIF 7 4.37.55,8 9.59,2
H60 Miehet/Herrar 42 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Olavi Kuja-Lipasti Häjyt 18 3.46.09,6 0.00,0
2. Elof Hästbacka IF Drott 15 4.13.44,0 27.34,4
3. Heikki Kivelä Kälviän Tarmo 100 m 10 4.19.50,1 33.40,5
4. Juha Kemiläinen 100 Marathon club 20 4.24.10,5 38.00,9
5. Kalevi Saukkonen VSV-U 14 8.38.31,0 292.21,4
Allmän Naiset/Damer 42 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Natalia Nylund IF Drott 16 3.04.41,3 0.00,0
2. Tanja Holm Stockholm 19 4.12.01,2 67.19,9
D40 Naiset/Damer 42 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Hanna-Mari Tuomisto Häjyt/Seinäjoki 12 3.46.09,7 0.00,0
Allmän Miehet/Herrar 21 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Björn Sandler Rörman Ab 191 1.13.25,4 0.00,0
2. Jonatan Lindqvist Snellman 204 1.21.20,6 7.55,2
3. Robin Byggmästar Larsmo 222 1.23.51,4 10.26,0
4. Sebastian Latvala Vaasan Erotuomarik 245 1.24.06,4 10.41,0
5. Joakim Björklind GIF 123 1.24.26,0 11.00,6
6. Frans Hattar Esse IK 259 1.28.16,4 14.51,0
7. Aapo Aaltio Helsinki 121 1.29.11,6 15.46,2
8. Kaj Hagman Pohjanmaan Poliisi 127 1.29.54,1 16.28,7
9. Jyrki Sironen Pietarsaari 136 1.31.49,4 18.24,0
10. Dan Sjölind IS Söderby 235 1.32.01,2 18.35,8
11. Isak Holm IFK Lepplax 209 1.33.12,7 19.47,3
12. Jukka Hiipakka Lapua 242 1.37.28,3 24.02,9
13. Chris McLean Vantaa 224 1.39.12,0 25.46,6
14. Dennis Fleen Herrfors Human Ene 220 1.39.22,3 25.56,9
15. Anton Brännbacka Vasa 203 1.39.25,2 25.59,8
16. Otto Wikblom Jakobstad 232 1.39.33,6 26.08,2
17. Otto Domars Kvevlax 249 1.43.30,6 30.05,2
18. Christer Björklund HOP-HAB Team 205 1.43.36,9 30.11,5
19. Markus Björkskog LBK 193 1.43.48,0 30.22,6
20. Fredrik Rosenberg Larsmo 240 1.43.55,4 30.30,0
21. Anton Hagman Pedersöre 243 1.44.00,9 30.35,5
22. Joachim Granberg Herrfors Human Ene 198 1.44.24,8 30.59,4
23. Alfred Kjellman IF Brahe 130 1.44.57,5 31.32,1
24. Kristian Nordenswan Stop OK Soinitty 251 1.45.39,3 32.13,9
25. Victor Westö Larsmo 180 1.46.06,4 32.41,0
26. Jonny Engström Vörå IF 246 1.46.21,8 32.56,4
27. Joel Lampa Jakobstad 217 1.46.26,2 33.00,8
28. Oscar Jutila Si-Su 178 1.47.11,6 33.46,2
28. Tomas Holmbacka Korsholm 223 1.47.11,6 33.46,2
30. Tobias Jacobson Yttermark Optimist 188 1.48.06,4 34.41,0
31. Alexander Fagerholm Mariehamn 213 1.49.22,6 35.57,2
32. Thomas Nygård Pohjanmaan Poliisi 132 1.51.34,2 38.08,8
33. William Lindén Jakobstad 226 1.52.24,0 38.58,6
34. Joakim Wikman Herrfors Human Ene 199 1.53.03,2 39.37,8
35. Kim Nylund Jakobstad 133 1.53.43,9 40.18,5
36. Jonas Granholm Jakobstad 126 1.56.23,7 42.58,3
37. Fredrik Ollus HOP-HAB Team 134 1.59.08,8 45.43,4
38. Viktor Thodin Jakobstad 236 2.00.17,1 46.51,7
39. Tommy Tupeli Larsmo 208 2.03.41,4 50.16,0
40. Ola Stormåns Pohjanmaan Poliisi 138 2.04.10,0 50.44,6
41. Markku Kalliosaari Veikkas 129 2.04.17,9 50.52,5
42. Erik Wahlström FC ALPC 252 2.06.30,5 53.05,1
43. Ulf Sundqvist Kyrkslätt 219 2.06.49,0 53.23,6
44. Vasyl Zaporozhets Pietarsaari 254 2.06.53,5 53.28,1
45. Anders Ahlqvist Lepplax 122 2.07.04,9 53.39,5
46. Walter Björklund 175 2.08.17,6 54.52,2
47. Daniel Östman Jakobstad 231 2.09.29,6 56.04,2
48. Christoffer Pörn Kvevlax 135 2.10.56,9 57.31,5
49. Toni Boberg Jakobstad 124 2.11.30,0 58.04,6
50. Emil Strand Si-Su 179 2.13.46,0 60.20,6
51. Lucas Hahn Kaitsor 128 3.13.10,8 119.45,4
Avbröt/DNF 1
-177. Holm Wilhelm Si-Su
H40 Miehet/Herrar 21 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Christian Ahlö Bosund 139 1.21.06,5 0.00,0
2. Niklas Wikblom IFN 233 1.24.57,3 3.50,8
3. Dan Liljeqvist AZ Grit Team 145 1.25.35,0 4.28,5
4. Robert Bergkulla IF Femman 258 1.26.41,0 5.34,5
5. Fredrik Eklund Arctic Triathlon 216 1.28.16,2 7.09,7
6. Markus Segervall Jakobstad 210 1.29.12,8 8.06,3
7. Tomas West Pohjanmaan Poliisi 148 1.35.28,9 14.22,4
8. Mårten Nilsson Uppsala 146 1.41.44,6 20.38,1
9. Daniel Wälivaara Sattajärvi IF 194 1.43.19,7 22.13,2
10.Henrik Wik ORC 202 1.49.12,9 28.06,4
11.Pontus Holmbacka Korsholm 229 1.49.17,5 28.11,0
12. Kalle Björklund Halmstad 234 1.49.21,6 28.15,1
13. Jonas Krokvik Pedersöre 195 1.50.32,2 29.25,7
14. Thomas Hägg Västerås 143 1.50.46,5 29.40,0
15. Jouni Palojärvi Pietarsaari 215 1.53.55,4 32.48,9
16. Thomas Kronholm Jakobstad 239 1.54.45,1 33.38,6
17. Mikael Vestman Helsinki 149 1.55.29,4 34.22,9
18. Niclas Carlsson Vasa 140 1.57.26,2 36.19,7
19. Jari Oja Si-Su 183 1.59.35,1 38.28,6
20. Niclas Fagerholm Ytteresse 141 1.59.40,3 38.33,8
21. Christian Jorgensen Tornskär Runners 144 2.00.34,4 39.27,9
22. Jorgen Häggman Purmo FBK 255 2.02.22,5 41.16,0
23. Ruediger Terasa Niefern-Lschelbron 147 2.06.58,7 45.52,2
24. Kristian Bäck Si-Su 181 2.07.35,8 46.29,3
Avbröt/DNF 1
- 228. Ståhl Kenneth Jakobstad
H50 Miehet/Herrar 50 21 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Bo-Göran Lindvall Si-Su 185 1.23.57,3 0.00,0
2. Max Pesola Si-Su 186 1.25.41,1 1.43,8
3. Fredrik Forsbacka IF Drott 151 1.28.41,4 4.44,1
4. Stefan Storvall IF Åsarna 187 1.30.37,6 6.40,3
5. Bo Lönnbäck HOP-HAB Team 196 1.31.40,6 7.43,3
6. Ingemar Juselius HOP-HAB Team 152 1.34.50,2 10.52,9
7. Henrik Fagerudd IF Brahe 150 1.39.29,4 15.32,1
8. Peter Karlsson Pohjanmaan Poliisi 153 1.40.32,1 16.34,8
9. Ari Lappinen Happy Feet 206 1.40.35,4 16.38,1
10. Christian Enkvist Pargas 227 1.42.03,1 18.05,8
11. Ari Saarimaa Pedersöre 190 1.47.03,2 23.05,9
12. Göran Holm IF Minken 248 1.49.59,2 26.01,9
13. Rainer Nordström Korsholm 230 1.51.57,8 28.00,5
14. Per-Ole Holmnäs Si-Su 184 1.52.25,9 28.28,6
15. Tomas Lindèn Problemboden 225 1.57.27,0 33.29,7
16. Pekka Hakamäki Seinäjoki 201 2.01.25,4 37.28,1
17. Östen Lindell Singapore Lions 244 2.05.23,9 41.26,6
18. Jorma Knuuttila Ilmajoki 212 2.08.44,9 44.47,6
19. Jonny Roos JFBK 200 2.09.22,4 45.25,1
20. Oddvar Åmo Sjovegan Norge 155 2.12.51,1 48.53,8
21. Olav Molster Kondis Norge 154 2.58.19,9 94.22,1
H60 Miehet Herrar 60 21 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Matti Viita-Aho LA-VE 247 1.58.10,4 0.00,0
2. Caj Södergård Esbo 221 2.21.43,6 23.33,2
3. Erik Boucht Hyvinge 156 2.24.48,0 26.37,6
4. Matti Marttila 238 2.27.22,0 29.11,6
4. Paavo Saari Häjyt 257 2.27.22,0 29.11,6
Allmän Naiset/Damer 21 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Emely Häger IF Nykarlebynejden 160 1.34.23,9 0.00,0
2. Viola Mickos IF Sibbo-Vargarna 163 1.34.58,5 0.34,6
3. Emma Storvall IF Åsarna 167 1.35.23,5 0.59,6
4. Maria Åhman-Nylund Jakobstad 169 1.40.39,7 6.15,8
5. Hilla Stenlund Kirkkonummi 214 1.43.49,6 9.25,7
6. Joanna Järn Auto-Center 162 1.45.51,0 11.27,1
7. Mikaela Klemets Ytteresse 207 1.53.16,1 18.52,2
8. Jenni Niemelä Uppsala 218 2.02.28,3 28.04,4
9. Catrine Gädda Jakobstad 211 2.04.40,9 30.17,0
10. Mari Hämäläinen Kokkola 161 2.05.00,0 30.36,1
11. Suvi Tarkkanen 237 2.05.15,8 30.51,9
12. Hanna Nilsson IF Minken 253 2.09.16,7 34.52,8
13. Cecilia Bredbacka 189 2.11.41,4 37.17,5
14. Johanna Rantala Pietarsaari 166 2.15.42,1 41.18,2
15. Heidi Nygård Edsevö 164 2.17.54,9 43.31,0
16. Nina Björk Larsmo 158 2.28.04,2 53.40,3
17. Linn Nylund Vasa 165 3.13.11,2 98.47,3
D40 Naiset/Damer 21 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Liselotte Andersson Jakobstad 192 1.49.24,0 0.00,0
2. Malin Johansson IF Brahe 170 1.50.11,7 0.47,7
3. Maria Björkman Jakobstad 197 2.07.50,8 18.26,8
D50 Naiset/Damer 21 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Elli Översti Kalajoen Junkkarit 256 1.49.19,6 0.00,0
2. Christel Finne Nykarleby 241 1.53.00,2 3.40,6
3. Marjo Ena IK Falken 250 1.57.39,5 8.19,9
4. Lena Engstrand Vasa 171 2.11.43,8 22.24,2
5. Niina Pajala-Huusko Hillilä 173 2.17.40,5 28.20,9
6. Seija Pöytäri-Keränen Himanka 174 2.39.53,1 50.33,5
7. Ann-Jeanette Molster Kondis, NOR 172 2.43.51,4 54.31,8
Allmän Miehet/Herrar Jakob 8 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Niklas Wihlman TuUL 704 25.57,7 0.00,0
2. Kevin Sandell Kajs Massagetjänst 677 26.30,3 0.32,6
3. Joakim Träskelin Oravais IF 727 27.34,5 1.36,8
4. Leonard Markén Oravais IF 726 30.45,9 4.48,2
5. Kim Boman Tornskär Runners 670 32.37,4 6.39,7
6. Kim Pettersson-Fernholm Esbo IF 705 33.23,2 7.25,5
7. Elias Wikström Helsingfors 698 33.51,7 7.54,0
8. Fredrik Neuman Kvevlax 725 34.02,9 8.05,2
9. Pontus Enlund HOP-HAB Team 673 34.12,4 8.14,7
10. Pentti Yli-Hallila PieHi 717 34.16,4 8.18,7
11. Steven Castle Jakobstad 714 34.47,8 8.50,1
12. Niklas Wallenius Täfteå IK 716 35.17,2 9.19,5
13. John Gareth Wales 711 35.49,0 9.51,3
14. Jacob Smeds Oravais IF 695 36.23,6 10.25,9
15. Peter Björkström Pedersöre 706 36.47,9 10.50,2
16. Jens Heinonen Solf IK 674 37.55,2 11.57,5
17. Guy Träisk Sandsund 712 39.10,6 13.12,9
18. Leif Erikson Vasa 696 41.27,4 15.29,7
18. Magnus Erikson Vasa 697 41.27,4 15.29,7
20. Rasmus Häggblom Jakobstad 675 41.47,7 15.50,0
21. Markku Luokkala Pietarsaari 721 41.56,7 15.59,0
22. Paul Castle Bristol, GBR 672 42.13,7 16.16,0
23. Lowe Nilsson Uppsala 689 44.43,6 18.45,9
24. Mats Braskén Korsholm 710 45.07,9 19.10,2
25. Jarkko Laaksoharju Vaasan Pyry 719 46.03,1 20.05,4
26. Jouni Kock Espoo 723 47.09,9 21.12,2
27. Kaj Bystedt Vasa 671 47.50,6 21.52,9
28. Dan Källroos Solf IK 713 49.51,7 23.54,0
29. Johnny Snellman 728 51.40,4 25.42,7
30. Markus Karlsson HOP-HAB Team 699 2.20.17,4 114.19,7
Allmän Naiset/Damer Jakob 8 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppaika
1. Marie Sippus Vörå IF 724 30.48,3 0.00,0
2. Veronica Kengo IF Nykarlebynejden 687 31.26,0 0.37,7
3. Nora Wallenius Täfteå IK 715 35.16,8 4.28,5
4. Sofia Stenvall Mam IS 700 36.39,9 5.51,6
5. Idamari Björkskog 722 37.00,0 6.11,7
6. Therese Gammelgård-Kant Pohj-Pol 683 37.43,2 6.54,9
7. Janina Roos Jakobstad 707 38.39,6 7.51,3
8. Cajsa Malmsten Korsholm 718 39.56,0 9.07,7
9. Marlene Joskitt IK Falken 686 39.59,7 9.11,4
10.Michaela Dahlsten Nykarleby 681 41.32,9 10.44,6
11.Nina Ek Pensala 682 45.06,4 14.18,1
12.Christel Höglund-Bergström Hirvlax 685 45.16,8 14.28,5
13.Evelina Laaksonen Helsinki 688 46.13,0 15.24,7
14.Hanna Pennanen Jakobstad 690 46.37,7 15.49,4
15.Anne-May Wisén Löparpaletten 703 47.34,2 16.45,9
16.Therese Braskén Korsholm 709 47.42,7 16.54,4
17.Pia Gädda Enskede Sverige 708 47.47,9 16.59,6
18.Gun Sippus Vörå 691 52.15,1 21.26,8
19. Johanna Hietala KP-V 684 52.28,0 21.39,7
20. Johanna Vidjeskog Jakobstad 694 53.15,7 22.27,4
21. Minna Sjöblom Jakobstad 692 53.16,4 22.28,1
22. Rosalyn Castle Bristol, GBR 680 53.28,2 22.39,9
23. Malin Abrahamsson Uppsala 678 57.21,3 26.33,0
24. Marina Björklund Kronoby 720 1.01.43,1 30.54,8
25. Ann-Marie Andersson Hultfreds LK 679 1.07.24,2 36.35,9
26. Emma Lindgren PeFF 701 1.07.30,0 36.41,7
26. Linda Lindgren PeFF 702 1.07.30,0 36.41,7
D/H Jakob 8 Tidlös/Ilman ajanotto 8 km
Sija Namn Förening Nr/Nro
1. Elin Källroos Solf IK 820
1. Emma Bärs Tornskär Runners 821
Herrar – Miehet Totalt 42 km
Sija Namn Förening Nr Loppuaika
1. Juha Laitinen Lapua 17 2.55.31,7
2. Anders Kanckos EnTech r.f 3 3.13.53,3
3. Tommy Forsman HOP-HAB Team 5 3.30.57,1
4. Alfred Streng Wasa Endurance 6 3.40.04,7
5. Timo Konttinen Pietarsaari 4 3.45.26,4
6. Olavi Kuja-Lipasti Häjyt 18 3.46.09,6
7. Michael Holtgrewe Vasa 2 4.13.06,5
8. Elof Hästbacka IF Drott 15 4.13.44,0
9. Erik Stara 13 4.15.14,9
10. Heikki Kivelä Kälviän Tarmo 100 m 10 4.19.50,1
11. Juha Kemiläinen 100 Marathon club 20 4.24.10,5
12. Thomas Vikström Korsholm 9 4.27.56,6
13. Kjell Kvarfordt Fredrikshofs FIF 7 4.37.55,8
14. Kalevi Saukkonen VSV-U 14 8.38.31,0
Damer - Naiset Totalt 42 km
Sija Namn Förening Nr Loppuaika
1. Natalia Nylund IF Drott 16 3.04.41,3
2. Hanna-Mari Tuomisto Häjyt/Seinäjoki 12 3.46.09,7
3. Tanja Holm Stockholm 19 4.12.01,2
Herrar - Miehet Halvmaraton Totalt 21 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Björn Sandler Rörman Ab 191 1.13.25,4
2. Christian Ahlö Bosund 139 1.21.06,5
3. Jonatan Lindqvist Snellman 204 1.21.20,6
4. Robin Byggmästar Larsmo 222 1.23.51,4
5. Bo-Göran Lindvall Si-Su 185 1.23.57,3
6. Sebastian Latvala Vaasan Erotuomarik 245 1.24.06,4
7. Joakim Björklind GIF 123 1.24.26,0
8. Niklas Wikblom IFN 233 1.24.57,3
9. Dan Liljeqvist AZ Grit Team 145 1.25.35,0
10. Max Pesola Si-Su 186 1.25.41,1
11. Robert Bergkulla IF Femman 258 1.26.41,0
12. Fredrik Eklund Arctic Triathlon 216 1.28.16,2
13. Frans Hattar Esse IK 259 1.28.16,4
14. Fredrik Forsbacka IF Drott 151 1.28.41,4
15. Aapo Aaltio Helsinki 121 1.29.11,6
16. Markus Segervall Jakobstad 210 1.29.12,8
17. Kaj Hagman Pohjanmaan Poliisi 127 1.29.54,1
18. Stefan Storvall IF Åsarna 187 1.30.37,6
19. Bo Lönnbäck HOP-HAB Team 196 1.31.40,6
20. Jyrki Sironen Pietarsaari 136 1.31.49,4
21. Dan Sjölind IS Söderby 235 1.32.01,2
22. Isak Holm IFK Lepplax 209 1.33.12,7
23. Ingemar Juselius HOP-HAB Team 152 1.34.50,2
24. Tomas West Pohjanmaan Poliisi 148 1.35.28,9
25. Jukka Hiipakka Lapua 242 1.37.28,3
26. Chris McLean Vantaa 224 1.39.12,0
27. Dennis Fleen Herrfors Human Ene 220 1.39.22,3
28. Anton Brännbacka Vasa 203 1.39.25,2
29. Henrik Fagerudd IF Brahe 150 1.39.29,4
30. Otto Wikblom Jakobstad 232 1.39.33,6
31. Peter Karlsson Pohjanmaan Poliisi 153 1.40.32,1
32. Ari Lappinen Happy Feet 206 1.40.35,4
33. Mårten Nilsson Uppsala 146 1.41.44,6
34. Christian Enkvist Pargas 227 1.42.03,1
35. Daniel Wälivaara Sattajärvi IF 194 1.43.19,7
36. Otto Domars Kvevlax 249 1.43.30,6
37. Christer Björklun HOP-HAB Team 205 1.43.36,9
38. Markus Björkskog LBK 193 1.43.48,0
39. Fredrik Rosenberg Larsmo 240 1.43.55,4
40. Anton Hagman Pedersöre 243 1.44.00,9
41. Joachim Granberg Herrfors Human Ene 198 1.44.24,8
42. Alfred Kjellman IF Brahe 130 1.44.57,5
43. Kristian Nordenswan Stop OK Soinitty 251 1.45.39,3
44. Victor Westö Larsmo 180 1.46.06,4
45. Jonny Engström Vörå IF 246 1.46.21,8
46. Joel Lampa Jakobstad 217 1.46.26,2
47. Ari Saarimaa Pedersöre 190 1.47.03,2
48. Oscar Jutila Si-Su 178 1.47.11,6
48. Tomas Holmbacka Korsholm 223 1.47.11,6
50. Tobias Jacobson Yttermark Optimist 188 1.48.06,4
51. Henrik Wik ORC 202 1.49.12,9
52. Pontus Holmbacka Korsholm 229 1.49.17,5
53. Kalle Björklund Halmstad 234 1.49.21,6
54. Alexander Fagerholm Mariehamn 213 1.49.22,6
55. Göran Holm IF Minken 248 1.49.59,2
56. Jonas Krokvik Pedersöre 195 1.50.32,2
57. Thomas Hägg Västerås 143 1.50.46,5
58. Thomas Nygård Pohjanmaan Poliisi 132 1.51.34,2
59. Rainer Nordström Korsholm 230 1.51.57,8
60. William Lindén Jakobstad 226 1.52.24,0
61. Per-Ole Holmnäs Si-Su 184 1.52.25,9
62. Joakim Wikman Herrfors Human Ene 199 1.53.03,2
63. Kim Nylund Jakobstad 133 1.53.43,9
64. Jouni Palojärvi Pietarsaari 215 1.53.55,4
65. Thomas Kronholm Jakobstad 239 1.54.45,1
66. Mikael Vestman Helsinki 149 1.55.29,4
67. Jonas Granholm Jakobstad 126 1.56.23,7
68. Niclas Carlsson Vasa 140 1.57.26,2
69. Tomas Lindèn Problemboden 225 1.57.27,0
70. Matti Viita-Aho LA-VE 247 1.58.10,4
71. Fredrik Ollus HOP-HAB Team 134 1.59.08,8
72. Jari Oja Si-Su 183 1.59.35,1
73. Niclas Fagerholm Ytteresse 141 1.59.40,3
74. Viktor Thodin Jakobstad 236 2.00.17,1
75. Christian Jorgensen Tornskär Runner 144 2.00.34,4
76. Pekka Hakamäki Seinäjoki 201 2.01.25,4
77. Jorgen Häggman Purmo FBK 255 2.02.22,5
78. Tommy Tupeli Larsmo 208 2.03.41,4
79. Ola Stormåns Pohjanmaan Poliisi 138 2.04.10,0
80. Markku Kalliosaari Veikkas 129 2.04.17,9
81. Östen Lindell Singapore Lions 244 2.05.23,9
82. Erik Wahlström FC ALPC 252 2.06.30,5
83. Ulf Sundqvist Kyrkslätt 219 2.06.49,0
84. Vasyl Zaporozhets Pietarsaari 254 2.06.53,5
85. Ruediger Terasa Niefern-Lschelbron 147 2.06.58,7
86. Anders Ahlqvist Lepplax 122 2.07.04,9
87. Kristian Bäck Si-Su 181 2.07.35,8
88. Walter Björklund 175 2.08.17,6
89. Jorma Knuuttila Ilmajoki 212 2.08.44,9
90. Jonny Roos JFBK 200 2.09.22,4
91. Daniel Östman Jakobstad 231 2.09.29,6
92. Christoffer Pörn Kvevlax 135 2.10.56,9
93. Toni Boberg Jakobstad 124 2.11.30,0
94. Oddvar Åmo Sjovegan Norge 155 2.12.51,1
95. Emil Strand Si-Su 179 2.13.46,0
96. Caj Södergård Esbo 221 2.21.43,6
97. Erik Boucht Hyvinge 156 2.24.48,0
98. Matti Marttila 238 2.27.22,0
100. Paavo Saari Häjyt 257 2.27.22,0
101. Olav Molster Kondis Norge 154 2.58.19,9
102. Lucas Hahn Kaitsor 128 3.13.10,8
Avbröt/DNF 2
- 177. Wilhelm Holm Si-Su
- 228. Kenneth Ståhl Jakobstad
Damer - Naiset Halvmaraton Totalt 21 km
Sija Namn Förening Nr/Nro Sluttid/loppuaika
1. Emely Häger IF Nykarlebynejden 160 1.34.23,9
2. Viola Mickos IF Sibbo-Vargarna 163 1.34.58,5
3. Emma Storvall IF Åsarna 167 1.35.23,5
4. Maria Åhman-Nylund Jakobstad 169 1.40.39,7
5. Hilla Stenlund Kirkkonummi 214 1.43.49,6
6. Joanna Järn Auto-Center 162 1.45.51,0
7. Elli Översti Kalajoen Junkkarit 256 1.49.19,6
8. Liselotte Andersson Jakobstad 192 1.49.24,0
9. Malin Johansson IF Brahe 170 1.50.11,7
10. Christel Finne Nykarleby 241 1.53.00,2
11. Mikaela Klemets Ytteresse 207 1.53.16,1
12. Marjo Ena IK Falken 250 1.57.39,5
13. Jenni Niemelä Uppsala 218 2.02.28,3
14. Catrine Gädda Jakobstad 211 2.04.40,9
15. Mari Hämäläinen Kokkola 161 2.05.00,0
16. Suvi Tarkkanen 237 2.05.15,8
17. Maria Björkman Jakobstad 197 2.07.50,8
18. Hanna Nilsson IF Minken 253 2.09.16,7
19. Cecilia Bredbacka 189 2.11.41,4
20. Lena Engstrand Vasa 171 2.11.43,8
21. Johanna Rantala Pietarsaari 166 2.15.42,1
22. Niina Pajala-Huusko Hillilä 173 2.17.40,5
23. Heidi Nygård Edsevö 164 2.17.54,9
24. Nina Björk Larsmo 158 2.28.04,2
25. Seija Pöytäri-Keränen Himanka 174 2.39.53,1
26. Ann-Jeanette Molster Kondis, NOR 172 2.43.51,4
27. Linn Nylund Vasa 165 3.13.11,2
ÖIDM Maraton i Jakobstad 27.7.2018
Damer
Allmän klass
- Natalia Nylund IF Drott 3.04.41,3
Herrar 40 år
- Tommy Forsman HOP-HAB-Team 3.30.57,1
Herrar 60 år
- Elof Hästbacka IF Drott 4.13.44,0
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...