Resultat: 07.07.2018 DM i Jakobstad 7-8.7.2018

DM resultat 7.7.2018 i Jakobstad i samband med SFIM    
 I-dagen              
Damer 400 m häck            
1. Mathilda Kvist Vasa IS 1.02,87      
               
Damer 200 m final     vind +2,5    
1. Jeanine Nygård IF Drott 24;70      
2. Alina Strömberg Larsmo IF 24;77      
3. Anna Julin IFN 25;38      
4. Simone Wiklund IFN 25;86      
5. Malva Nylund Vasa IS 26;07      
               
Damer 200 m försök heat 1   vind +1,8    
1. Maisa Laakso IF Drott 26;41      
2. Nathalie Nystrand IF Fyren 27;10      
               
Damer 200 m försök heat 2   vind +1,6    
1. Anna Julin IFN 25;50      
2. Malva  Nylund Vasa IS 25;89      
               
Damer 200 m försök heat 3   vind +1,2    
1. Jeanine Nygård IF Drott 24;86      
2. Alina Strömberg Larsmo IF 24;99      
3. Simone Wiklund IFN 25;87      
4. Linnea Backholm Vasa IS 27;80      
               
Damer 200 m totalt          
1. Jeanine Nygård IF Drott 24;70      
2. Alina Strömberg Larsmo IF 24;77      
3. Anna Julin IFN 25;38      
4. Simone Wiklund IFN 25;86      
5. Malva Nylund Vasa IS 26;07      
6. Maisa Laakso IF Drott 26;41      
7. Nathalie Nystrand IF Fyren 27;10      
8. Linnea Backholm Vasa IS 27;80      
               
Damer 800 m            
1. Jonna Julin IFN 2.10,52      
2. Hanna Frostdahl IF Drott 2.20,62      
3. Lycke Karlsson Vasa IS 2.22,77      
4. Elin Björk IK Falken 2.26,54      
5. Reeta Fagerholm IF Drott 2.36,62      
6. Eveliina Karlsson IK Falken 2.45,25      
  Zenita Eriksson IK Falken DNF utomtävlan  
               
Damer Stav            
1. Sofie Westerlund Vasa IS 3;83      
2. Ellinor Kronholm IF Femman 3;40      
               
               
Damer Längd            
1. Sofia Storbjörk IF Åsarna 5;28 vind +2,8    
2. Maisa Laakso IF Drott 5;03 vind+3,4 4.95 +1,3
               
Damer Diskus            
1. Emma Rintamäki IF Femman 38;26      
2. Mikaela Kengo IFN 35;77      
3. Sarah Nygårds IF Kraft 32;70      
4. Anna Malinowksa IK Falken 31;82      
5. Johanna Isomäki IK Falken 30;85      
               
Damer Spjut            
1. Rebecca Ljung Larsmo IF 42;68      
2. Anna Malinowska IK Falken 34;86      
               
Herrar 200 m final     vind +1,3    
1. Christoffer Envall IK Falken 21;78      
2. Filip  Johansson GIF 22;28      
               
Herrar 200 m försök heat 1   vind +2,0    
1. Rasmus Envall IK Falken 23;50      
               
Herrar 200 m försök heat 2   vind +0,9    
1. Christoffer Envall IK Falken 22;04      
2. Levi  Backholm Vasa IS 26;40      
               
Herrar 200 m försök heat 3   vind +1,3    
1. Filip Johansson GIF 22;56      
2. Maxim Backlund IFN 24;29      
               
Herrar 200 m totalt          
1. Christoffer Envall IK Falken 21;78      
2. Filip  Johansson GIF 22;28      
3. Rasmus Envall IK Falken 23;50      
4. Maxim Backlund IFN 24;29      
5. Levi Backholm Vasa IS 26;40      
               
Herrar 800 m            
1. Simon Haglund IK Falken 1.54,26      
2. Alex  Rauhala Vasa IS 1.54,90      
3. Robert Hagström GIF 1.57,78      
4. Alexander Rönnskär IK Falken 1.59,47      
5. Robin Kronqvist IK Falken 2.04;09      
6. Jonas Härtull GIF 2.05;90      
               
Herrar 5000 m            
1. Victor Lövdal Vasa IS 15.11,75      
2. Pauli Ruostesaari GIF 15.17,94      
3. Jan Kaas GIF 15.37,52      
4. Kevin Sandell IK Falken 15.47,60      
5. Björn Sandler IK Falken 15.52,20      
6. Hugo Karlström IF Åsarna 15.57,64      
7. Christian Grannas IF VOM 16.07,78      
8. Alex  Svartsjö IF Femman 16.11,71      
               
Herrar Kula            
1. Robert Häggblom Vasa IS 15;04      
2. Kasper Tunkkari IF Åsarna 14;09      
3. Jonas Sovlin IK Falken 13;63      
4. Victor Högholm IF Femman 10;76      
5. Richard Nylund IK Falken 10;71      
               
Herrar Spjut            
1. Martin Grandell Vasa IS 68;04      
2. Antti  Vornanen IF Drott 62;04      
3. Linus  Ljung Larsmo IF 51;81      
               
Herrar Höjd            
1. Jean Westman GIF 192      
2. Sebastian Widjeskog IF Åsarna 187      
3. Christoffer Westman GIF 177      
               
Herrar Längd            
1. Jimi Nukala Vasa 7;17 vind+1,8    
2. Frans  Häggblom IK Falken 6;55 vind+3,6 6.45 +0,8
3. Levi  Backholm Vasa IS 5;42 vind+2,3 5.05 +1,5
               
Söndag 8.7.2018   II-dagen        
Damer 100 m final     vind +1,5    
1. Alina Strömberg Larsmo IF 12;08      
2. Anna Julin IFN 12;25      
3. Maisa Laakso IF Drott 12;72      
               
Damer 100 m försök heat 1   vind +2,3    
1. Katarina Rönnqvist IF Fyren 13;12      
               
Damer 100 m försök heat 2   vind +1,5    
1. Alina Strömberg Larsmo IF 12;13      
2. Anna Julin IFN 12;34      
3. Maisa Laakso IF Drott 12;66      
4. Malva Nylund Vasa IS 12;85      
5. Emma Källbacka IF VOM 14;17      
               
Damer 100 m totalt          
1. Anna Strömberg Larsmo IF 12;08      
2. Anna Julin IFN 12;25      
3. Maisa Laakso IF Drott 12;72      
4. Malva Nylund Vasa IS 12;85      
5. Katarina Rönnqvist IF Fyren 13;12      
6. Emma Källbacka IF VOM 14;17      
               
Damer 400 m            
1. Jonna Julin IFN 56;36      
2. Wilma Lassfolk IF Kraft 57;36      
3. Jonna Skrifvars IFN 58;97      
4. Simone Wiklund IFN 59;09      
5. Felicia Åbacka IF Fyren 1.00;72      
6. Hanna Frostdahl IF Drott 1.00;87      
7. Elin Björk IK Falken 1.02;73      
8. Eveliina Karlsson IK Falken 1.07;90      
               
Damer 3000 m            
1. Natalie Nylund IF Drott 10.34;62      
2. Lycke Karlsson Vasa IS 10.36;58      
3. Marie Sippus IF VOM 10.42;10      
4. Andrea Lilja Vasa IS 11.38,48      
5. Marlene Joskitt IK Falken 12.44,84      
               
               
Damer 100 m       vind +0,8    
1. Mathilda Kvist Vasa IS 14;53      
2. Malva Nylund Vasa IS 15;66      
               
Damer 3000 mgång          
1. Hanna Westerlund IF Drott 14.55,62      
               
               
Damer Höjd            
1. Elin Pajunen IF Åsarna 173      
2. Emma Nyman IF Kraft 170      
3. Jenny  Skuthälla IF Åsarna 162      
               
Damer 3-steg            
1. Sofia Storbjörk IF Åsarna vind +1,7      
               
Damer Kula            
1. Emma Sjölind IF Drott 11;97      
2. Mikaela Kengo IFN 11;96      
3. Anna Malinowska IK Falken 10;32      
4. Cecilia Österlund IFN 9;40      
5. Emma Rintamäki IF Femman 9;39      
6. Johanna Isomäki IK Falken 9;11      
7. Nathalie Westman GIF 8;34      
               
Damer Slägga            
1. Heidi Sandkulla IF Åsarna 43;87      
2. Jennifer Söderlund Malax IF 38;42      
3. Emma Rintamäki IF Femman 37;70      
               
               
Herrar 100 m final     vind +1,6    
1. Christoffer Envall IK Falken 10;75      
2. Aleksi Ala-Prinkkilä IF Kraft 10;91      
               
               
Herrar 100m försök heat 1   vind +1,5    
1. Christoffer Envall IK Falken 10;85      
2. David Bamm Vasa IS 11;44      
               
Herrar 100 m försök heat 2   vind +1,8    
1. Aleksi Ala-Prinkkilä IF Kraft 10;89      
2. Tha Ta Larsmo IF 11;35      
3. Rasmus Envall IK Falken 11;67      
               
Herrar 100 m totalt          
1. Christoffer Envall IK Falken 10;75      
2. Aleksi Ala-Prinkkilä IF Kraft 10;91      
3. Tha  Ta Larsmo IF 11;35      
4. David Bamm Vasa IS 11;44      
5. Rasmus Envall IK Falken 11;67      
               
Herrar 400 m            
1. Filip Johansson GIF 48;74      
2. Rickard Nylund Larsmo IF 50;71      
3. Alexander Rönnskär IK Falken 52;28      
4. Maxim  Backlund IFN 53;67      
  Christoffer Envall DNF        
               
Herrar  1500 m            
1. Simon Haglund IK Falken 4;01,49      
2. Alex Rauhala Vasa IS 4;07,61      
3. Pauli Ruostetsaari GIF 4;08,80      
4. Kevin Sandell IK Falken 4;14,22      
5. Jonas Härtull GIF 4.15;59      
6. Alex Svartsjö IF Femman 4;16,55      
7. Björn Sandler IK Falken 4;21,78      
8. Nico Dahlbacka GIF 4;24,66      
               
Herrar 3000 m hinder          
1. Jonas Ingo Vasa IS 9.50,83      
               
Herrar 3-steg            
1. Daniel Sjölind IF Åsarna 14;19 vind +2,0    
2. Frans Häggblom IK Falken 13;54 vind +2,5 13;42 vind +2,0
3. Antti  Vornanen IF Drott 13;08 vind +2,2 12;65 vind+1,8
4. Emil Storlund IF VOM NM      
               
               
               
               
Herrar Diskus            
1. Frantz Kruger Vasa IS 55;81      
2. Robin  Karlsson Vasa IS 43;52      
3. Jonas Solvin IK Falken 43;35      
4. Kasper Tunkkari IF Åsarna 39;41      
5. Victor Högholm IF Femman 36;39      
6. Jonas Nylund IK Falken 30;34      
               
Herrar Slägga            
1. Simon Solvin IK Falken 58.72      
2. Markus Granö IK Falken 56.22      
3. Victor Hongell IF Åsarna 55.36      
4. Jona Nylund IK Falken 41.03      
               
Herrar Stav            
1. Mikael Westö Vasa IS 4;80      
2. Christian Westö IF Femman 4;20      
3. Sebastian Widjeskog IF Åsarna 3;00      
               
               
               
               

Alla resultat 2018


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan