Resultat: 10.02.2018 Öppna DM

Öppna Hall DH/M| Avoimet Halli PH/MBotniahallissa
Vasa IS
10.02.2018

H/M60m Final/Loppukilpailu heat / erä B
1)   Rasmus Envall                    IKFalken                  7,37              
2)   Maxim Backlund                   IFNykn                    7,56              
3)   Mattias Asp                      VasaIS                    7,72              
     Lucas Mulders                    VasaIS                    DQ                

H/M60 m Final/Loppukilpailu heat / erä A
1)   Christoffer Envall               IKFalken                  7,15              
2)   Viljami Parpala                  SeSU                      7,20              
3)   Mathias Launonen                 IFKraft                   7,20              
4)   Jimi Nukala                      VasaIS                    7,26              
5)   Tha Ta                           LarsmoIF                  7,29              
6)   David Bamm                       VasaIS                    7,31              

H/M60 m
Försök / Alkuerät heat / erä 1
1)   Tha Ta                           LarsmoIF                  7,18q             
2)   Viljami Parpala                  SeSU                      7,23q             
3)   Jimi Nukala                      VasaIS                    7,24q             
4)   David Bamm                       VasaIS                    7,33q             
5)   Rasmus Envall                    IKFalken                  7,46q             

Försök / Alkuerät heat / erä 2
1)   Christoffer Envall               IKFalken                  7,16q             
2)   Mathias Launonen                 IFKraft                   7,32q             
3)   Maxim Backlund                   IFNykn                    7,61q             
4)   Mattias Asp                      VasaIS                    7,72q             
5)   Lucas Mulders                    VasaIS                    7,74q             


H/M200m Final/Loppukilpailu
1)   Aleksi Lehto                     SeSU                      22,13             
2)   Christoffer Envall               IKFalken                  22,18             
3)   Filiph Johansson                 GamlakIF                  22,50             
4)   Niko Vainionpää                  TeuvRi                    22,72             
5)   Janne Etelämäki                  KuortKu                   22,85             
6)   Rasmus Envall                    IKFalken                  23,18             
7)   Tha Ta                           LarsmoIF                  23,19             
8)   Mikko Kangas                     YKV                       23,27             
9)   Viljami Parpala                  SeSU                      23,43             
10)  Jarkko Pesola                    HKV                       23,64             
11)  Maxim Backlund                   IFNykn                    23,66             
12)  Lucas Mulders                    VasaIS                    24,45             
13)  Mattias Asp                      VasaIS                    24,61             

Final/Loppukilpailu heat / erä 1
1)   Maxim Backlund                   IFNykn                    23,66             
2)   Lucas Mulders                    VasaIS                    24,45             
3)   Mattias Asp                      VasaIS                    24,61             

Final/Loppukilpailu heat / erä 2
1)   Rasmus Envall                    IKFalken                  23,18             
2)   Tha Ta                           LarsmoIF                  23,19             
3)   Jarkko Pesola                    HKV                       23,64             

Final/Loppukilpailu heat / erä 3
1)   Janne Etelämäki                  KuortKu                   22,85             
2)   Mikko Kangas                     YKV                       23,27             
3)   Viljami Parpala                  SeSU                      23,43             

Final/Loppukilpailu heat / erä 4
1)   Aleksi Lehto                     SeSU                      22,13             
2)   Christoffer Envall               IKFalken                  22,18             
3)   Filiph Johansson                 GamlakIF                  22,50             
4)   Niko Vainionpää                  TeuvRi                    22,72             


H/M 800m Final/Loppukilpailu
1)   Alexander Rönnskär               IKFalken                  2.02,68           
2)   Nico Dahlbacka                   GamlakIF                  2.03,88           
3)   Ali Cheraghi                     IKFalken                  2.07,89           

H/M 3000m Final/Loppukilpailu
1)   Jaakko Piesanen                  SaarijPu                  8.35,59           
2)   Miika Tenhunen                   NivU                      8.37,57           
3)   Antti Ranta-Aho                  VasaIS                    8.51,48           
4)   Tapani Kärjä                     KalajJu                   8.58,28           
5)   Tuomas Puputti                   IFRaseb                   9.01,39           
6)   Frej Forsén                      VasaIS                    9.46,64           
7)   Esko Heinola                     KauK                      10.17,62          
     Johan Friman                     VasaIS                    DNS               

H/M 60m häck / aidat
Ei osanottajia - Inga deltagare

H/M Stav / Seiväs Final/Loppukilpailu
1)   Jesse Salmi                      VasaIS                    512               
     472    482    492    502    512    521    
     o      -      xxo    -      xxo    xxx    

2)   Santtu Koskiaho                  KarT                      492               
     472    482    492    502    512    
     xo     -      xxo    -      xxx    

3)   Mikko Paavola                    AlaA                      472               
     472    482    492    
     xxo    -      xxx    

4)   Juho Alasaari                    LLU                       402               
     342    362    372    382    392    402    412    
     -      xxo    o      -      xo     xo     xxx    

5)   Albin Lundberg                   VasaIS                    342               
     342    362    
     o      xxx    


H/M Längd / Pituus Final/Loppukilpailu
1)   Jarmo Kaleva                     TeuvRi                    6,78              
     x      x      6,78   x      6,57   x      
                                               

2)   Frans Häggblom                   IKFalken                  6,17              
     6,07   6,17   6,17   5,89   x      5,92   
                                               
H/M Tresteg / Kolmiloikka Final/Loppukilpailu
1)   Oliver Kärki                     VaasVa                    13,58             
     x      13,39  13,58  x      x      x      
                                               
2)   Marko Jokela                     KristU                    13,51             
     13,43  x      13,30  13,51  13,47  x      
                                               
3)   Frans Häggblom                   IKFalken                  12,58             
     12,52  12,52  x      x      12,29  12,58  
                                               

H/M Kula / Kuula Final/Loppukilpailu
1)   Niklas Loukola                   SeSU                      15,59             
     x      x      15,59  x      x      x      

2)   Kasper Tunkkari                  IFÅs                      14,74             
     x      x      14,74  13,64  x      14,68  

3)   Jonas Solvin                     IKFalken                  14,15             
     x      12,87  14,15  x      x      x      

4)   Victor Högholm                   IFFemman                  11,81             
     11,56  x      x      11,50  11,14  11,81  

     Michael Jokiranta                KaIK                      DNS               

D/N60m Final/Loppukilpailu heat / erä B
1)   Felicia Åbacka                   IFFy                      7,93              
2)   Eveliina Ojala                   SoiS                      8,02              
3)   Sofia Järvelin                   AlaU                      8,08              
4)   Maisa Laakso                     IFDr                      8,11              
5)   Jenny Asplund                    LarsmoIF                  8,15              
     Erica Kolehmainen                VasaIS                    DNS               

D/N60 m Final/Loppukilpailu heat / erä A
1)   Jonna Alkula                     SeSU                      7,76              
2)   Irina Potinoja                   LohtVei                   7,76              
3)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  7,77              
4)   Aino Tapio                       IFSibboV                  7,95              
5)   Anna Julin                       IFNy                      7,96              
     Minttu-Maaria Alanen             VaasVa                    DNS               

D/N60 m
Försök / Alkuerät heat / erä 1
1)   Irina Potinoja                   LohtVei                   7,77q             
2)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  7,78q             
3)   Minttu-Maaria Alanen             VaasVa                    7,86q             
4)   Anna Julin                       IFNy                      7,89q             
5)   Aino Tapio                       IFSibboV                  7,98q             
6)   Eveliina Ojala                   SoiS                      8,18q             

Försök / Alkuerät heat / erä 2
1)   Jonna Alkula                     SeSU                      7,92q             
2)   Felicia Åbacka                   IFFy                      8,00q             
3)   Sofia Järvelin                   AlaU                      8,07q             
4)   Maisa Laakso                     IFDr                      8,11q             
5)   Jenny Asplund                    LarsmoIF                  8,15q             
6)   Jennifer Roos                    LarsmoIF                  8,24              

Försök / Alkuerät heat / erä 3
1)   Erica Kolehmainen                VasaIS                    8,03q             
2)   Simone Wiklund                   IFNy                      8,28              
3)   Vilma Jaatinen                   KalajJu                   8,36              
4)   Anni-Linnea Alanen               VaasVa                    8,59              
4)   Pinja Purola                     OP                        8,59              


D/N200m Final/Loppukilpailu
1)   Anna Hämäläinen                  SeSU                      24,53             
2)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  25,31             
3)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    25,85             
4)   Wilma Lassfolk                   IFKr                      26,13             
5)   Maisa Laakso                     IFDr                      26,14             
6)   Eveliina Ojala                   SoiS                      26,32             
7)   Jonna Alkula                     SeSU                      26,34             
8)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    26,45             
9)   Simone Wiklund                   IFNy                      26,55             
10)  Malva Nylund                     VasaIS                    26,67             
11)  Sofia Järvelin                   AlaU                      26,91             
12)  Katariina Liipo                  EsboIF                    26,99             
13)  Jenny Asplund                    LarsmoIF                  27,24             
14)  Emma Lipkin                      IFKraft                   28,18             
15)  Pinja Purola                     OP                        28,29             
     Jennifer Roos                    LarsmoIF                  DNS               
     Felicia Åbacka                   IFFy                      DNS               
     Anna Julin                       IFNy                      DNS               

Final/Loppukilpailu heat / erä 1
1)   Sofia Järvelin                   AlaU                      26,91             
2)   Pinja Purola                     OP                        28,29             
     Jennifer Roos                    LarsmoIF                  DNS               

Final/Loppukilpailu heat / erä 2
1)   Jonna Alkula                     SeSU                      26,34             
2)   Malva Nylund                     VasaIS                    26,67             
3)   Emma Lipkin                      IFKraft                   28,18             

Final/Loppukilpailu heat / erä 3
1)   Maisa Laakso                     IFDr                      26,14             
2)   Simone Wiklund                   IFNy                      26,55             
3)   Katariina Liipo                  EsboIF                    26,99             
     Felicia Åbacka                   IFFy                      DNS               

Final/Loppukilpailu heat / erä 4
1)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    25,85             
2)   Eveliina Ojala                   SoiS                      26,32             
3)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    26,45             
4)   Jenny Asplund                    LarsmoIF                  27,24             

Final/Loppukilpailu heat / erä 5
1)   Anna Hämäläinen                  SeSU                      24,53             
2)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  25,31             
3)   Wilma Lassfolk                   IFKr                      26,13             
     Anna Julin                       IFNy                      DNS               



D/N 800m Final/Loppukilpailu
1)   Veera Hakomäki                   SeSU                      2.12,43           
2)   Kaisa Honkaharju                 KälvTa                    2.14,14           
3)   Emma Koistinen                   JyväskKU                  2.14,82           
4)   Katariina Liipo                  EsboIF                    2.17,50           
5)   Päivi Knutar                     KälvTa                    2.26,82           
6)   Justiina Juntunen                KälT                      2.27,08           
7)   Sofia Fogström                   VasaIS                    2.27,18           
8)   Reeta Fagerholm                  IFDr                      2.34,96           
9)   Meri Suomalainen                 VähänkVie                 2.36,58           
10)  Emma Källback                    VOH/M                      2.50,99           


D/N 3000m Final/Loppukilpailu
1)   Oona-Mari Hakulinen              JyväskKU                  10.26,35          
2)   Anu Tuomisto                     VOH/M                      11.05,92          
3)   Natalia Nylund                   IFDrott                   11.10,50          
4)   Melissa Kykyri                   KälvTa                    11.26,87          



D/N 60m häck / aidat Final/Loppukilpailu
1)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    9,01              
2)   Vilma Jaatinen                   KalajJu                   9,60              


H/M Höjd / Korkeus
Ei osanottajia - Inga deltagare

D/N Höjd / Korkeus Final/Loppukilpailu
1)   Emma Nyman                       IFKraft                   164               
     150    155    158    161    164    166    
     o      o      o      xo     xxo    xxx    

2)   Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   161               
     150    155    158    161    164    
     o      o      o      o      xxx    


D/N Stav / Seiväs Final/Loppukilpailu
1)   Sofie Westerlund                 VaIS                      375               
     340    345    350    355    360    365    370    375    380    385    
     o      -      -      o      -      o      -      o      -      xxx    

2)   Essi Melender                    VaasVa                    330               
     300    310    320    325    330    335    340    345    
     o      o      o      -      xxo    -      -      xxx    

     Tilda Borgmästars                IKFalken                  NH                
     285    
     xxx    


D/N Längd / Pituus Final/Loppukilpailu
1)   Roosa Määttälä                   KoKV                      5,92              
     x      x      5,88   4,57   5,88   5,92   
                                               
2)   Selma Saarinen                   LajV                      5,76              
     5,69   5,76   x      x      5,69   5,73   
                                               
3)   Minttu-Maaria Alanen             VaasVa                    5,69              
     5,48   5,69   x      -      -      -      
                                               
4)   Henriikka Aaltonen               VaasVa                    5,34              
     x      5,05   x      x      x      5,34   
                                               
5)   Petra Pohjalainen                KauhajKa                  5,24              
     x      x      5,12   x      x      5,24   
                                               
6)   Elin Sundqvist                   IFNykn                    4,81              
     x      4,33   4,81   4,52   4,64   4,78   
                                               
7)   Anni-Linnea Alanen               VaasVa                    4,57              
     4,39   4,48   4,42   4,29   x      4,57   
                                               
     Hanna Jämsä                      TolU                                        
     Linnea Backholm                  VasaIS                                      


D/N Tresteg / Kolmiloikka Final/Loppukilpailu
1)   Ina Pajunen                      IFÅs                      10,64             
     x      10,64  x      x      x      x      
                                          

D/N Kula / Kuula Final/Loppukilpailu
1)   Minna-Marjatta Liimatainen       AlaA                      13,07             
     x      x      x      x      13,07  12,80  


Alla resultat 2018


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan