Resultat: 24.05.2017 RT i Nykarleby

RT i Nykarleby 24.5 -17 / Aluekilpailu Uudessakaarlypyyssä 
Skogsvallen, Nykarleby
24-05-2017

RESULTAT

H/M 200 m       +0,4
  1. Christoffer Envall                      IKFalken            22,32
  2. David Bamm                              VasaIS              23,39
  3. Rasmus Envall                           IKFalken            23,54
  4. Alexander Björkgren                     IFDrott             23,85
  5. Adam Wikman                             IKFalken            24,81
  6. Josef Höglund                           IKFalken            25,31

H/M 1500 m
  1. Jonas Härtull                           GamlakIF          4.19,24

H Höjd / M Korkeus
  1. Sebastian Widjeskog                     IFÅsarna              180
        

H Diskus / M Kiekko
  1. Jonas Solvin                            IKFalken            39,96
          39,96
  2. Robin Karlsson                          VasaIS              39,90
          39,90
  3. Tom Tommiska                            IFÅland             37,55
          37,55

P9 60 m                     +1,2
  1. Eeli Bengs                              VasaIS               9,93
  2. Arvid Kock                              IKFalken            10,16
  3. Robin Liljeqvist                        IFNykn              10,39
  4. Romeo Räfsbäck                          MalaxIF             10,63
  5. Jonas Braxén                            VasaIS              12,04
  6. Alex Lundfors                           MalaxIF             12,07
     Evert Biskop                            GamlakIF              DNS

P9 600 m
  1. Eeli Bengs                              VasaIS            2.16,23
  2. Arvid Kock                              IKFalken          2.19,04
  3. Romeo Räfsbäck                          MalaxIF           2.21,04
  4. Jonas Braxén                            VasaIS            2.36,26
  5. Alex Lundfors                           MalaxIF           2.38,51
     Evert Biskop                            GamlakIF              DNS

P9 Längd/Pituus
  1. Robin Liljeqvist                        IFNykn                352                
          3,52
  2. Eeli Bengs                              VasaIS                348                
          3,48
  3. Arvid Kock                              IKFalken              302                
          3,02
  4. Romeo Räfsbäck                          MalaxIF               287                
          2,87
  5. Alex Lundfors                           MalaxIF               255                
          2,55
     Evert Biskop                            GamlakIF              dns                
        

P11 60 m                     +1,6
  1. Måns Finholm                            LarsmoIF             9,82
  2. Theo Gullberg                           VasaIS               9,84
  3. Jim Ström                               IFNykn              10,00
  4. Max Byström                             IKFalken            10,04

P11 600 m
  1. Jim Ström                               IFNykn            2.09,43
  2. Theo Gullberg                           VasaIS            2.10,31
  3. Tobias Edström                          IKFalken          2.15,27
  4. Måns Finholm                            LarsmoIF          2.18,15
     Miro Auvinen                            IFDrott               DNS

P11 Längd/Pituus
  1. Tobias Edström                          IKFalken              370                
          3,70
  2. Theo Gullberg                           VasaIS                353                
          3,53
  3. Max Byström                             IKFalken              339                
          3,39
  4. Måns Finholm                            LarsmoIF              330                
          3,30
  5. Jim Ström                               IFNykn                309                
          3,09
     Miro Auvinen                            IFDrott               dns                

P11 Diskus/Kiekko
  1. Robin Liljeqvist                        IFNykn              19,96
          19,96
  2. Tobias Edström                          IKFalken            15,67
          15,67
  3. Måns Finholm                            LarsmoIF            12,60
          12,60
  4. Jonas Braxén                            VasaIS              11,19
          11,19

P13 60 m
  1. William Westerlund                      IFDrott              8,61
  2. Manuel Wikström                         IKFalken             8,90
  3. Emil Nyfelt                             LarsmoIF             9,07
  4. Alex Nyman                              IFNykn               9,10
  5. Oscar Grannas                           IFDrott              9,26
  6. Jonatan Edström                         IKFalken             9,59
  7. Arvid Nybäck                            IFNykn               9,78
  8. Isak Liljeqvist                         IKFalken            10,08
     Kasper Biskop                           GamlakIF              DNS

Heat 1                +1,1
  1. William Westerlund                      IFDrott              8,61
  2. Alex Nyman                              IFNykn               9,10
  3. Oscar Grannas                           IFDrott              9,26
  4. Jonatan Edström                         IKFalken             9,59
     Kasper Biskop                           GamlakIF              DNS

Heat 2                +1,4
  1. Manuel Wikström                         IKFalken             8,90
  2. Emil Nyfelt                             LarsmoIF             9,07
  3. Arvid Nybäck                            IFNykn               9,78
  4. Isak Liljeqvist                         IKFalken            10,08

P13 1500 m
  1. Arvid Nybäck                            IFNykn            6.52,90

P13 Längd/Pituus
  1. William Westerlund                      IFDrott               434 +0,9           
          4,34
  2. Alex Nyman                              IFNykn                420 +1,6           
          4,20
  3. Oscar Grannas                           IFDrott               413 +1,4           
          4,13
  4. Arvid Nybäck                            IFNykn                378 +0,9           
          3,78
  5. Jonatan Edström                         IKFalken              373 +0,3           
          3,73
  6. Isak Liljeqvist                         IKFalken              241 +0,9           
          2,41
     Kasper Biskop                           GamlakIF              DNS                
  Utom tävlan
  1. Antti Vornanen                          IFDrott               611 +1,9           
          6,11
        

P13 Diskus/Kiekko
  1. Linus Furunäs                           IFFemman            31,57
          31,57
  2. Arvid Nybäck                            IFNykn              21,97
          21,97
  3. Joakim Bäck                             IFNykn              21,23
          21,23
  4. William Westerlund                      IFDrott             18,07
          18,07
  5. Jonatan Edström                         IKFalken            14,50
          14,50

P15 100 m                     +0,1
  1. Alexander Björkgren                     IFDrott             11,85
  2. Josef Höglund                           IKFalken            12,48
  3. Johannes Åhman                          IFDrott             12,63
  4. Johan Nygård                            IFDrott             12,78
  5. Adrian Björkgren                        IFDrott             13,20
  6. Axel Norrbacka                          IKFalken            13,33

P15 2000 m
  1. Viktor Björkell                         VasaIS            6.55,07
  2. Johan Friman                            VasaIS            7.04,82
     Anton Lassen                            IKFalken              DNS

P15 Höjd/Korkeus
  1. Adrian Björkgren                        IFDrott               145
  2. David Björkman                          IKFalken              130
     Alexander Björkgren                     IFDrott               DNS
        

H17/M17 100 m                     0,0
  1. Adam Wikman                             IKFalken            12,26
  2. Mattias Asp                             VasaIS              12,35

H17 Spjut / M17 Keihäs
  1. Antti Vornanen                          IFDrott             58,70
          58,70
  2. Joel Streng                             IFDrott             52,93
          52,93

H19/M19 100 m                     +0,7
  1. David Bamm                              VasaIS              11,46
Utom tävlan
     Christoffer Envall                      IKFalken            10,94

H19/M19 1500 m
  1. Felix Forsgård                          IFNykn            4.22,37
  2. William Sundqvist                       IKFalken          4.33,80

H19 Spjut / M19 Keihäs
  1. Linus Ljung                             LarsmoIF            58,00
          58,00
  2. Antti Vornanen                          IFDrott             52,40
          52,40
  3. Joel Streng                             IFDrott             44,27
          44,27

D/N 200 m                     +0,8
  1. Maisa Laakso                            IFDrott             27,37
     Nathalie Nystrand                       IFFyren               DNS

D Kula / N Kuula
  1. Anna Malinowska                         IKFalken            10,39
          10,39
  2. Sara Dahlström                          IFNykn              10,38
          10,38
  3. Emily Knutar                            IKFalken             8,56
           8,56
  4. Simone Widner                           IFNykn               8,41
           8,41
  5. Cecilia Österlund                       IFNykn               8,39
           8,39

D Diskus / N Kiekko
  1. Anna Malinowska                         IKFalken            29,21
          29,21
  2. Cecilia Österlund                       IFNykn              26,39
          26,39
  3. Emily Knutar                            IKFalken            24,91
          24,91

F9/T9 60 m
  1. Ellen Kock                              IKFalken             9,69
  2. Linn Bergström                          IFNykn               9,83
  3. Linnea Strandvall                       IKFalken            10,03
  4. Liza Ström                              IFNykn              10,17
  5. Malva Björndahl                         MalaxIF             10,23
  6. Ronja Ström                             IFNykn              10,28
  7. Julia Åbro                              IFNykn              10,30
  8. Sara Cederholm                          IFNykn              10,54
  9. Tessa Kastrén                           GamlakIF            10,93
 10. Nathalie Stråka                         IFNykn              10,95
 11. Ellen Nyberg                            IFÅsarna            10,97
 12. Aster Wikström                          IKFalken            11,18
 13. Carla Björkgren                         IFDrott             11,29
 14. Inez Lundfors                           MalaxIF             11,52
 15. Alva Karls                              MalaxIF             11,58
 16. Nova Sandberg                           LarsmoIF            11,93
 17. Ellinor Forsman                         IFNykn              12,38
 18. Julia Bäck                              IFNykn              12,68

Heat 1                +1,5
  1. Linn Bergström                          IFNykn               9,83
  2. Malva Björndahl                         MalaxIF             10,23
  3. Sara Cederholm                          IFNykn              10,54
  4. Ellen Nyberg                            IFÅsarna            10,97
  5. Aster Wikström                          IKFalken            11,18
  6. Carla Björkgren                         IFDrott             11,29
  7. Nova Sandberg                           LarsmoIF            11,93

Heat 2                +2,2
  1. Ellen Kock                              IKFalken             9,69
  2. Linnea Strandvall                       IKFalken            10,03
  3. Julia Åbro                              IFNykn              10,30
  4. Tessa Kastrén                           GamlakIF            10,93
  5. Nathalie Stråka                         IFNykn              10,95

Heat 3                +0,6
  1. Liza Ström                              IFNykn              10,17
  2. Ronja Ström                             IFNykn              10,28
  3. Inez Lundfors                           MalaxIF             11,52
  4. Alva Karls                              MalaxIF             11,58
  5. Ellinor Forsman                         IFNykn              12,38
  6. Julia Bäck                              IFNykn              12,68

F9/T9 600 m
  1. Ellen Kock                              IKFalken          2.09,48
  2. Jeanessa Finne                          IKFalken          2.12,26
  3. Malva Björndahl                         MalaxIF           2.18,54
  4. Julia Åbro                              IFNykn            2.19,64
  5. Aster Wikström                          IKFalken          2.20,84
  6. Linnea Strandvall                       IKFalken          2.21,73
  7. Linn Bergström                          IFNykn            2.23,32
  8. Enni Auvinen                            IFDrott           2.24,04
  9. Ellen Nyberg                            IFÅsarna          2.27,25
 10. Sara Cederholm                          IFNykn            2.27,71
 11. Ellinor Forsman                         IFNykn            2.29,48
 12. Inez Lundfors                           MalaxIF           2.32,78
 13. Milla Byström                           IKFalken          2.38,95

F9 Längd / T9 Pituus
  1. Ellen Kock                              IKFalken              342                
          3,42
  2. Sara Cederholm                          IFNykn                315                
          3,15
  3. Linnea Strandvall                       IKFalken              312                
          3,12
  4. Malva Björndahl                         MalaxIF               311                
          3,11
  5. Linn Bergström                          IFNykn                310                
          3,10
  6. Enni Auvinen                            IFDrott               309                
          3,09
  7. Jeanessa Finne                          IKFalken              308                
          3,08
  8. Ronja Ström                             IFNykn                306                
          3,06
  9. Ellen Nyberg                            IFÅsarna              291                
          2,91
 10. Liza Ström                              IFNykn                285                
          2,85
 11. Julia Åbro                              IFNykn                284                
          2,84
 11. Tessa Kastrén                           GamlakIF              284                
          2,84
 13. Nathalie Stråka                         IFNykn                282                
          2,82
 14. Aster Wikström                          IKFalken              281                
          2,81
 15. Alva Karls                              MalaxIF               265                
          2,65
 16. Inez Lundfors                           MalaxIF               260                
          2,60
 17. Milla Byström                           IKFalken              245                
          2,45
 18. Ellinor Forsman                         IFNykn                236                
          2,36
 19. Jessica Westerlund                      IKFalken              235                
          2,35
 20. Julia Bäck                              IFNykn                230                
          2,30
     Carla Björkgren                         IFDrott               dns                
        

F11/T11 60 m
  1. Wilma Nyberg                            IFÅsarna             9,17
  2. Vilma Björkskog                         LarsmoIF             9,27
  3. Malin Cederholm                         IFNykn               9,58
  4. Josefina Kackur                         LarsmoIF             9,59
  5. Nellie Byggmästar                       LarsmoIF             9,65
  6. Felicia Ena                             LarsmoIF             9,86
  7. Mathilda Parkkinen                      LarsmoIF             9,93
  8. Matilda Snellman                        LarsmoIF            10,21
  9. Clara Linqvist                          IFNykn              10,24
 10. Emma Wiik                               LarsmoIF            10,36
 10. Anna Nybäck                             IFNykn              10,36
 12. Fanny Karls                             MalaxIF             10,44
 13. Carolina Åhman                          IFDrott             10,51
 14. Rebecca Sandberg                        LarsmoIF            10,64
 15. Tilde Ede´n                             LarsmoIF            10,96
 16. Kajsa Ekholm                            IFNykn              11,07
 17. Emilia Liljeqvist                       IFNykn              11,08
 18. Agnes Liljeqvist                        IKFalken            11,52
     Tanja Nyfelt                            LarsmoIF              DNS

Heat 1                +1,1
  1. Wilma Nyberg                            IFÅsarna             9,17
  2. Malin Cederholm                         IFNykn               9,58
  3. Clara Linqvist                          IFNykn              10,24
  4. Anna Nybäck                             IFNykn              10,36
  5. Carolina Åhman                          IFDrott             10,51
  6. Kajsa Ekholm                            IFNykn              11,07
  7. Emilia Liljeqvist                       IFNykn              11,08
  8. Agnes Liljeqvist                        IKFalken            11,52

Heat 2                +0,6
  1. Vilma Björkskog                         LarsmoIF             9,27
  2. Nellie Byggmästar                       LarsmoIF             9,65
  3. Felicia Ena                             LarsmoIF             9,86
  4. Emma Wiik                               LarsmoIF            10,36
  5. Rebecca Sandberg                        LarsmoIF            10,64
  6. Tilde Ede´n                             LarsmoIF            10,96

Heat 3                +1,3
  1. Josefina Kackur                         LarsmoIF             9,59
  2. Mathilda Parkkinen                      LarsmoIF             9,93
  3. Matilda Snellman                        LarsmoIF            10,21
  4. Fanny Karls                             MalaxIF             10,44
     Tanja Nyfelt                            LarsmoIF              DNS

F11/T11 600 m
  1. Vilma Björkskog                         LarsmoIF          2.08,21
  2. Wilma Nyberg                            IFÅsarna          2.10,76
  3. Malin Cederholm                         IFNykn            2.14,87
  4. Matilda Snellman                        LarsmoIF          2.17,41
  5. Felicia Ena                             LarsmoIF          2.22,34
  6. Emilia Liljeqvist                       IFNykn            2.24,52
  7. Mathilda Parkkinen                      LarsmoIF          2.24,66
  8. Nellie Byggmästar                       LarsmoIF          2.24,78
  9. Anna Nybäck                             IFNykn            2.28,32
 10. Emma Wiik                               LarsmoIF          2.31,13
 11. Nathalie Lindström                      IFFemman          2.31,70
 12. Agnes Liljeqvist                        IKFalken          2.33,49
 13. Carolina Åhman                          IFDrott           2.35,46
 14. Kajsa Ekholm                            IFNykn            2.40,93

F11 Längd / T11 Pituus
  1. Wilma Nyberg                            IFÅsarna              388                
          3,88
  2. Malin Cederholm                         IFNykn                386                
          3,86
  3. Vilma Björkskog                         LarsmoIF              381                
          3,81
  4. Josefina Kackur                         LarsmoIF              365                
          3,65
  5. Matilda Snellman                        LarsmoIF              347                
          3,47
  6. Anna Nybäck                             IFNykn                343                
          3,43
  7. Nellie Byggmästar                       LarsmoIF              339                
          3,39
  8. Mathilda Parkkinen                      LarsmoIF              332                
          3,32
  9. Emilia Liljeqvist                       IFNykn                325                
          3,25
 10. Emma Wiik                               LarsmoIF              323                
          3,23
 11. Fanny Karls                             MalaxIF               313                
          3,13
 12. Carolina Åhman                          IFDrott               310                
          3,10
 13. Clara Linqvist                          IFNykn                304                
          3,04
 14. Elicia Björkman                         LarsmoIF              302                
          3,02
 15. Tilde Edén                             LarsmoIF              290                
          2,90
 16. Denise Westerlund                       IFDrott               289                
          2,89
 17. Rebecca Sandberg                        LarsmoIF              287                
          2,87
 18. Felicia Ena                             LarsmoIF              286                
          2,86
 19. Kajsa Ekholm                            IFNykn                282                
          2,82
              

F11 Diskus / T11 Kiekko

  1. Malin Cederholm                         IFNykn              24,30
          24,30
  2. Emilia Liljeqvist                       IFNykn              19,59
          19,59
  3. Elicia Björkman                         LarsmoIF            14,29
          14,29
  4. Tilde Ede´n                             LarsmoIF            13,95
          13,95
  5. Anna Nybäck                             IFNykn              12,56
          12,56
  6. Nathalie Lindström                      IFFemman            11,91
          11,91
  7. Denise Westerlund                       IFDrott             11,76
          11,76
  8. Felicia Ena                             LarsmoIF             9,41
           9,41
     Wilma Nyberg                            IFÅsarna              DNS
        

F13/T13 60 m
  1. Alicia Björkvik                         IKFalken             8,68
  2. Semina Kozic                            LarsmoIF             8,79
  3. Jamira Suarez                           IFDrott              8,90
  4. Hanna Lindberg                          IFFemman             8,95
  5. Emma Haglund                            LarsmoIF             9,00
  6. Laura Ström                             IFNykn               9,07
  7. Mathilde Söderback                      MalaxIF              9,13
  8. Milla Ström                             IFNykn               9,36
  8. Emma Lillas                             IFDrott              9,36
 10. Tanja Nyfelt                            LarsmoIF             9,38
 11. Emma Fors                               IKFalken             9,55
 12. Linnea Kackur                           LarsmoIF             9,90
 13. Diana Grankulla                         LarsmoIF            10,43
Utom tävlan
     Ana Ciornei                             IFÅsarna             8,79

Heat 1                +1,3

  1. Alicia Björkvik                         IKFalken             8,68
  2. Jamira Suarez                           IFDrott              8,90
  3. Hanna Lindberg                          IFFemman             8,95
  4. Laura Ström                             IFNykn               9,07
  5. Milla Ström                             IFNykn               9,36
  5. Emma Lillas                             IFDrott              9,36
Utom tävlan
     Ana Ciornei                             IFÅsarna             8,79

Heat 2                +1,1
  1. Semina Kozic                            LarsmoIF             8,79
  2. Emma Haglund                            LarsmoIF             9,00
  3. Mathilde Söderback                      MalaxIF              9,13
  4. Tanja Nyfelt                            LarsmoIF             9,38
  5. Emma Fors                               IKFalken             9,55
  6. Linnea Kackur                           LarsmoIF             9,90
  7. Diana Grankulla                         LarsmoIF            10,43

F13/T13 1500 m
  1. Jamira Suarez                           IFDrott           5.45,18
  2. Chantelle Finne                         IKFalken          5.51,98
  3. Laura Ström                             IFNykn            6.16,80
     Tilde Stråka                            IFNykn                DNS

F13 Längd / T13 Pituus
  1. Alicia Björkvik                         IKFalken              451 +0,5           
          4,51
  2. Hanna Lindberg                          IFFemman              445 +0,2           
          4,45
  3. Emma Haglund                            LarsmoIF              409  0,0           
          4,09
  4. Emma Lillas                             IFDrott               404  0,0           
          4,04
  5. Amanda Parkkinen                        LarsmoIF              387 +1,2           
          3,87
  6. Mathilde Söderback                      MalaxIF               369 +0,5           
          3,69

F13 Diskus / T13 Kiekko
  1. Felicia Lindström                       IFFemman            27,03
          27,03
  2. Hanna Lindberg                          IFFemman            26,38
          26,38
  3. Emmi Parhiala                           IKFalken            22,04
          22,04
  4. Emma Lillas                             IFDrott             19,29
          19,29

F15/T15 100 m                     +1,0
  1. Belinda Stenroos                        IFNykn              13,70
  2. Nadja Björkskog                         LarsmoIF            13,86
  3. Alicia Björkvik                         IKFalken            13,90
  4. Nicole Hultholm                         IFFyren             14,15
  5. Ana Ciornei                             IFÅsarna            14,17
  6. Nora Finholm                            LarsmoIF            14,59
  7. Hanna Back                              IFNykn              15,39

F15/T15 2000 m
  1. Suzette Finne                           IKFalken          7.38,49
  2. Laura Byström                           IKFalken          8.28,75
  3. Michelle Nyback                         IFNykn            9.08,25
     Nathalie Nyback                         IFNykn                DNS

F15 Höjd / T15 Korkeus
  1. Sofia Stråka                            IFNykn                135
  2. Hanna Back                              IFNykn                135
  3. Nora Finholm                            LarsmoIF              130
  4. Nathalie Nyback                         IFNykn                125
        

F15 Spjut / T15 Keihäs
  1. Wilma Sundqvist                         IFKraft             38,93
          38,93
  2. Michelle Karlsson                       VasaIS              29,27
          29,27
  3. Malin Skog                              IFFemman            24,73
          24,73

D17/N17 100 m                     +0,2
  1. Erica Kolehmainen                       VasaIS              12,67
  2. Maisa Laakso                            IFDrott             13,08
  3. Sofia Storbjörk                         IFÅsarna            13,19
  4. Amanda Koivusalo                        IFÅsarna            13,33
  5. Jenny Skuthälla                         IFÅsarna            13,41
  6. Elin Sundqvist                          IFNykn              13,64
  7. Rebecca Åkerholm                        IFDrott             13,76

D17/N17 3000 m
  1. Nathalie Blomqvist                      IKFalken         10.06,45

D17 Höjd / N17 Korkeus
  1. Jenny Skuthälla                         IFÅsarna              160
  2. Jennifer Storrank                       IFÅsarna              155
  3. Rebecca Åkerholm                        IFDrott               140
        

D17 Diskus / N17 Kiekko
  1. Ronja Koivisto                          KauhWi              29,36
          29,36
  2. Manda Gullberg                          VasaIS              28,37
          28,37

D17 Spjut / N17 Keihäs
  1. Ronja Koivisto                          KauhWi              42,68
          42,68
  2. Wilma Sundqvist                         IFKraft             39,04
          39,04

Alla resultat 2017


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan