Resultat: 29.04.2017 Terräng-DM

Terräng DM 29.4.2017
Närpes Vargberget

Plac	Startnr,Namn		Klubbnamn		Sluttid	Difftid	

P9	1,0km	
1	15 Bergvik Arvid	IFKraft Friidrott	3:57.2	0:00.0	
2	11 Bengs Hannes		IFKraft Friidrott	4:07.4	0:10.2	
3	8 Ramstedt Marius	IFFyren			4:09.3	0:12.1	
4	14 Hugo Nyman		IFKraft Friidrott	4:14.3	0:17.1	
5	24 Wikblom Sander	IFNykarlebynejden	4:16.2	0:19.0	
6	22 Bengs Eeli 		Vasa Idrottssällskap	4:17.1	0:19.9	
7	25 Wägar Hannes		IFFemman		4:18.0	0:20.8	
8	7 Appel Emil 		Malax IF		4:26.2	0:29.0	
9	19 Räfsbäck Romeo 	Malax IF		4:32.9	0:35.7	
10	20 Kock Arvid 		IK Falken		4:41.1	0:43.9	
11	13 Lundfors Alex 	Malax IF		4:57.2	1:00.0	
12	18 Hertsbacka Isak	IFKraft Friidrott	4:59.2	1:02.0	
13	16 Storthors Filip	IFKraft Friidrott	5:02.7	1:05.5	
14	21 Braxén Jonas 	Vasa Idrottssällskap	5:03.0	1:05.8	
15	9 Bergman Melwin	IFVOM			5:09.6	1:12.4	
16	17 Erlands Nestor 	Tjöck IK		5:19.3	1:22.1	
17	23 Backman Alex 	Vasa Idrottssällskap	5:32.1	1:34.9	
18	10 Ramstedt Sindre	IFFyren			5:49.8	1:52.6	

F9	1,0km	
1	36 Markén Winnie	IFVOM			4:16.0	0:00.0	
2	29 Kock Ellen 		IK Falken		4:24.7	0:08.7	
3	37 Björndahl Malva 	Malax IF		4:27.1	0:11.1	
4	38 Wilma Nyman		IFKraft Friidrott	4:32.2	0:16.2	
5	50 Cederholm Sara	IFNykarlebynejden	4:35.4	0:19.4	
6	47 Ström Liza		IFNykarlebynejden	4:37.9	0:21.9	
7	43 Peltoniemi Reetta	IFDrott			4:38.8	0:22.8	
8	48 Snickars Lea		IFKraft Friidrott	4:39.6	0:23.6	
9	53 Grannas Wilma	IFDrott			4:41.7	0:25.7	
10	41 Forsman Ellinor	IFNykarlebynejden	4:43.7	0:27.7	
11	56 Strandvall Linnea 	IK Falken		4:47.0	0:31.0	
12	30 Åberg Tilda 		Vasa Idrottssällskap	4:51.9	0:35.9	
13	39 Snickars Matilda	IFKraft Friidrott	4:53.7	0:37.7	
14	52 Ström Ronja		IFNykarlebynejden	4:55.3	0:39.3	
15	35 Ramstedt Seline	IF Fyren		4:57.2	0:41.2	
16	33 Finskas Tilde	IF Femman		4:59.2	0:43.2	
17	42 Öling Lovisa		IF VOM			5:00.6	0:44.6	
18	59 Karls Alva 		Malax IF		5:03.3	0:47.3	
19	57 Lundfors Inez 	Malax IF		5:09.3	0:53.3	
20	51 Ståhl Linnea		IF Femman		5:15.8	0:59.8	
21	58 Gädda Vanja 		Vasa Idrottssällskap	5:19.3	1:03.3	
22	31 Ek Lithea 		Tjöck IK		5:19.8	1:03.8	
23	263 Koivulahti Lina 	Vasa Idrottssällskap	5:22.2	1:06.2	
24	60 Byström Milla 	IK Falken		5:26.9	1:10.9	
25	49 Fogde Lovisa 	Malax IF		5:30.9	1:14.9	
26	262 Korhonen Sanni	IF Femman		5:35.8	1:19.8	
27	40 Wikblom Thea		IF Nykarlebynejden	5:37.3	1:21.3	
28	34 Strömblad Matilda 	Malax IF		5:43.5	1:27.5	
29	46 Nylund Wilma		IF Femman		5:44.8	1:28.8	
30	55 Jakas Ellen 		Vasa Idrottssällskap	6:14.6	1:58.6	
31	44 Kock Ilone 		IK Falken		6:23.3	2:07.3	


P10	1,5km	
1	63 Lärka Axel		IF Kraft Friidrott	6:49.3	0:00.0	
2	69 Wikblom Eddie	IF Nykarlebynejden	6:55.7	0:06.4	
3	68 Sundell Hannes	IF Femman		7:02.4	0:13.1	
4	70 Edström Tobias 	IK Falken		7:09.8	0:20.5	
5	79 Häggman Iivar	IF VOM			7:14.3	0:25.0	
6	71 Ehrs Elias		IF VOM			7:19.2	0:29.9	
7	66 Hjerpe Arvid 	Vasa Idrottssällskap	7:27.6	0:38.3	
8	75 Gullberg Theo 	Vasa Idrottssällskap	7:28.5	0:39.2	
9	72 Ström Jim		IF Nykarlebynejden	7:50.1	1:00.8	
10	73 Björses Max		IF Länken		8:13.4	1:24.1	
11	74 Glasberg Jens 	Malax IF		8:25.2	1:35.9	
12	67 Gädda Liam 		Vasa Idrottssällskap	8:59.9	2:10.6	
13	78 Gulin Jakob		IF Kraft Friidrott	9:44.4	2:55.1	
14	76 Fock Emil		IF Femman		11:57.4	5:08.1	

F10	1,5km	
1	82 Östman Ines		IF Drott		7:48.1	0:00.0	
2	89 Käldman Melia	IF VOM			8:00.0	0:11.9	
3	87 Byskata Mariela 	Vasa Idrottssällskap	8:08.9	0:20.8	
4	81 Sandberg Inez	IF Kraft Friidrott	8:37.7	0:49.6	
5	91 Sillankorva Sonja 	Vasa Idrottssällskap	8:43.1	0:55.0	
6	85 Lindberg Nellie	IF Femman		8:51.9	1:03.8	
7	84 Nylund Tuva 		Vasa Idrottssällskap	9:07.7	1:19.6	
8	86 Strand Hilda 	Vasa Idrottssällskap	9:18.1	1:30.0	
9	83 Enlund Isabella 	Vasa Idrottssällskap	9:32.6	1:44.5	
10	90 Westerlund Denise	IF Drott		10:40.0	2:51.9	

P11	1,5km	
1	98 Finskas Isak		IF Femman		6:30.3	0:00.0	
2	100 Nordberg Oliver	IF Kraft Friidrott	6:43.8	0:13.5	
3	94 Kastus Joel		IF VOM			6:52.8	0:22.5	
4	93 Södergård Matts	IF VOM			6:59.1	0:28.8	
5	103 Bergvik Viggo	IF Kraft Friidrott	6:59.8	0:29.5	
6	96 Jokiranta Ville 	Kaskö IK		7:40.6	1:10.3	
7	97 Pettersson Eyolf 	Kaskö IK		7:45.8	1:15.5	
8	101 Byström Max 	IK Falken		7:54.1	1:23.8	
9	104 Dahlgren William	IF Länken		7:55.9	1:25.6	

F11	1,5km	
1	110 Hjerpe Wilma	IF Femman		6:49.5	0:00.0	
2	113 Kastus Ida		IF VOM			7:01.5	0:12.0	
3	112 Rönn Nea 		Vasa Idrottssällskap	7:05.6	0:16.1	
4	116 Häggkvist Johanna	IF Kraft Friidrott	7:12.4	0:22.9	
5	117 Halonen Ellinor	IF Kraft Friidrott	7:30.0	0:40.5	
6	108 Cederholm Malin	IF Nykarlebynejden	7:47.8	0:58.3	
7	114 Nordman Tilde 	Vasa Idrottssällskap	7:57.9	1:08.4	
8	109 Westermark Mathilda	IF Kraft Friidrott	8:07.3	1:17.8	
9	107 Karls Fanny 	Malax IF		8:31.4	1:41.9	
10	111 Kock Tindra 	IK Falken		9:28.0	2:38.5	
11	115 Hautamäki Hilda 	IK Falken		9:28.4	2:38.9	

P12	2,0km	
1	119 Mäenpää Jani 	Gamlakarleby IF		8:12.0	0:00.0	
2	128 Sabel Anton		IF Femman		8:12.4	0:00.4	
3	127 Paulin Kevin	IF Femman		8:23.8	0:11.8	
4	122 Stark Filip 	Vasa Idrottssällskap	8:31.9	0:19.9	
5	125 Grannas Oscar	IF Drott		8:39.5	0:27.5	
6	124 Andtfolk Valter	IF Femman		9:03.9	0:51.9	
7	126 Berts Adrian	IF Femman		9:05.5	0:53.5	
8	123 Nordin Viktor	IF Kraft Friidrott	9:07.9	0:55.9	
9	120 Hakala Nico		IF Femman		9:13.2	1:01.2	
10	121 Krook Viktor	IF Kraft Friidrott	9:54.6	1:42.6	

F12	2,0km	
1	136 Stråka Tilde	IF Nykarlebynejden	8:27.3	0:00.0	
2	140 Kullman Thea	IF VOM			8:37.3	0:10.0	
3	134 Suarez Jamira	IF Drott		8:38.5	0:11.2	
4	141 Karlsson Ciia	IF Femman		8:40.3	0:13.0	
5	139 Hyöty Linda 	Malax IF		9:07.2	0:39.9	
6	135 Korhonen Emma	IF Femman		9:21.4	0:54.1	
7	137 Lindberg Hanna	IF Femman		9:34.2	1:06.9	
8	133 Liljedal Jenny	IF Kraft Friidrott	9:38.3	1:11.0	
9	138 Ingves Cecilia Kristin Malax IF		11:02.3	2:35.0	

P13	2,0km	
1	147 Westerlund William	IF Drott		8:15.7	0:00.0	
2	145 Ehrs Jakob		IF VOM			8:18.6	0:02.9	
3	149 Nordström Mattis	IF Kraft Friidrott	8:46.2	0:30.5	
4	146 Edström Jonatan 	IK Falken		11:25.9	3:10.2	

F13	2,0km	
1	154 Westerlund Teodora	IF Drott		8:27.5	0:00.0	
2	150 Jansson Tindra	IF VOM			8:31.4	0:03.9	
3	153 Tuohimaa Ines 	Solf IK			8:43.0	0:15.5	
4	157 Kecklund Tuva	IF Femman		9:14.3	0:46.8	
5	160 Kansa Ellen 	Malax IF		10:03.1	1:35.6	
6	158 Ström Laura		IF Nykarlebynejden	10:18.1	1:50.6	
7	151 Hjulfors Enya 	IK Falken		10:18.5	1:51.0	
8	155 Suomela Sonya	IF Femman		10:24.9	1:57.4	
9	161 Lindström Felicia	IF Femman		10:27.9	2:00.4	
10	159 Östman Fanny	IF Drott		10:34.3	2:06.8	
11	152 Enlund Julia 	Vasa Idrottssällskap	10:45.1	2:17.6	

P14	3,0km(2x1,5km)	
1	171 Markén Leonard	IF VOM			12:26.0	0:00.0	
2	172 Finskas Lucas	IF Femman		13:18.5	0:52.5	
3	170 Häggman Aaron	IF VOM			13:24.6	0:58.6	
4	168 Nordberg Sebastian	IF Kraft Friidrott	13:39.6	1:13.6	

P15	3,0km(2x1,5km)	
1	175 Ståhlberg Alexander	IF VOM			11:27.4	0:00.0	
2	180 Ehrs Johannes	IF VOM			13:48.7	2:21.3	
3	178 Lerstrand Rasmus 	Vasa Idrottssällskap	13:49.8	2:22.4	
4	181 Friman Johan 	Vasa Idrottssällskap	14:48.0	3:20.6	
5	177 Norrbacka Axel 	IK Falken		15:06.8	3:39.4	

P17	3,0km(2x1,5km)	
1	186 Ena Jere 		IK Falken		12:14.0	0:00.0	
2	185 Kuuttinen Patrik	IF Kraft Friidrott	12:15.7	0:01.7	
3	187 Brännback Johannes	IF Kraft Friidrott	12:21.4	0:07.4	

H	6,0km(3x2,0km)	
1	239 Finnholm Jimmy 	IK Falken		20:58.9	0:00.0	
2	243 Borgmästars Ville 	IK Falken		21:28.2	0:29.3	
3	246 Kronberg Patrick	IF Länken		21:55.6	0:56.7	
4	240 Ingo Jonas 		Vasa Idrottssällskap	22:41.7	1:42.8	


F14	3,0km(2x1,5km)	
1	193 Häggkvist Frida	IF Kraft Friidrott	15:04.8	0:00.0	
2	191 Källbacka Linnea	IF VOM			15:18.6	0:13.8	
3	190 Krook Felicia	IF Kraft Friidrott	16:09.5	1:04.7	
4	192 Aspling Rebecca 	Solf IK			16:14.1	1:09.3	

F15	3,0km(2x1,5km)	
1	196 Niemelä Tilde 	Malax IF		15:05.4	0:00.0	

F17	3,0km(2x1,5km)	
1	201 Ray Hanna 		IK Falken		14:20.3	0:00.0	
2	202 Westerlund Erika	IF Drott		14:29.1	0:08.8	
3	199 Fagerholm Reeta	IF Drott		15:01.9	0:41.6	
4	204 Stark Alexandra 	Vasa Idrottssällskap	16:20.6	2:00.3	
5	200 Långkvist Evelina 	Malax IF		16:36.5	2:16.2	

D19	4,0km(2x2,0km)	
1	213 Kuuttinen Heidi	IF Kraft Friidrott	16:14.0	0:00.0	
2	217 Tuomisto Anu	IF VOM			16:33.0	0:19.0	
3	214 Rantaprosi Taina	IF Länken		17:22.7	1:08.7	
4	216 Katajamäki Sonja	IF Nykarlebynejden	18:30.4	2:16.4	
5	215 Karlsson Eveliina 	IK Falken		19:59.8	3:45.8	

D	4,0km(2x2,0km)	
1	221 Granlund Cecilia 	Malax IF		20:06.7	0:00.0	

D40	4,0km(2x2,0km)	
1	225 Södergård Carita	IF Kraft Friidrott	20:09.7	0:00.0	

D45	4,0km(2x2,0km)	
1	228 Ena Marjo 		IK Falken		21:01.8	0:00.0	
2	227 Nylund Catarina	IF Minken		23:24.3	2:22.5	
3	226 Nisula Irene 	Vasa Idrottssällskap	26:03.4	5:01.6	

H65	4,0km(2x2,0km)	
1	236 Peter Höglund 	Vasa Idrottssällskap	21:18.9	0:00.0	


H35	6,0km(3x2,0km)	
1	249 Granqvist Johnny	IF Kraft Friidrott	24:44.1	0:00.0	
2	250 Lundfors Krister 	Malax IF		25:45.8	1:01.7

H45     6,0km(3x2,0km)
1	255 Forsbacka Fredrik   IF Drott                23.58.9 0:00.0
2           Nordin Mats         IF Kraft                26.24.1 2.25.2

H50 6,0km(3x2,0km)
1 Nyman Mikael IF Kraft 26.01.5 0:00.0
2 258 Puranen Ari IF Drott 28.29.3 2.27.8

H55 261 Byggmästar Hans IF Drott 27.46.4 0:00.0

Alla resultat 2017


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan