Resultat: 28.01.2017 Botnia Junior Games

Botnia Junior Games Mustasaari 28.1.2017

ÖID resultat


H19 60 m
1. Mathias Launonen	IFKraft		7,13 PB
2. Tha Nay Ta		LarsmoIF	7,18  PB
5. David Bamm		VasaIS		7,24  PB
6. Hung Huy Pham	IFFyren		7,33 			
Försök
Heat 1
1. Aleksi Ala-Prinkkilä	IFKraft		6,98  SB
2. Christoffer Envall	IKFalken	7,12  SB
3. Mathias Launonen	IFKraft		7,21  PB
Heat 2
1. Tha Nay Ta		LarsmoIF	7,25  PB
2. David Bamm		VasaIS		7,32  PB
3. Hung Huy Pham	IFFyren		7,33
Heat 3
2. Anton Matkala	IFDrott		7,53  SB
3. Rasmus Envall	IKFalken	7,59  PB

H19 200 m - överlång bana
Heat 1
1. Lukas Mulders	VasaIS		24,63
2. Adam Wikman		IKFalken	25,55  PB
3. Levi Backholm	VasaIS		26,83  PB
Heat 2
1. David Bamm		VasaIS		23,56  PB
2. Rasmus Envall	IKFalken	23,85  PB
3. Anton Matkala	IFDrott		24,41  SB
Heat 3
1. Christoffer Envall	IKFalken	22,30  SB
2. Mathias Launonen	IFKraft		22,94  PB
4. Tha Nay Ta		LarsmoIF	23,31  PB

H19 Höjd
1. Jonathan Söderback	IFKraft		1,72  SB
 	1,66/O    1,69/O    1,72/XXO SB    1,75/---   

H19 Stav
1. Jesse Salmi		VasaIS		4,90
 	4,70/XO    4,80/-    4,90/XXO    5,11/XXX   

H19 Längd
1. Hung Huy Pham	IFFyren		6,35  =PB
 	 X     X     X     6,35     6,28     X   

H19 Kula
2. Richard Nylund	IKFalken	12,76  SB
 X   11,61  X  X  12,18  12,76 SB   

H17 60 m
1. Jimi Nukala		VasaIS		7,41  =SB
4. Lukas Mulders	VasaIS		7,81  PB
5. Antti Vornanen	IFDrott		7,92  PB

H17 800 m - överlång bana
1. Johannes Brännback	IFKraft		2.04,09  SB
2. Alexander Rönnskär	IKFalken	2.05,22  PB
3. Tobias Holmberg	VasaIS		2.06,60  PB
6. Kaj Sandell		IKFalken	2.15,01  SB

H17 Stav
1. Ali Reza Cheraghi	IKFalken	3,60  PB
 	3,10/XO    3,20/O    3,30/O    3,40/XXO    3,50/O    3,60/XO      3,70/XXX   

H17 Längd
1. Antti Vornanen	IFDrott		5,80  PB
 	 5,56     5,75 SB     5,53     X     3,53     5,80     

H17 Kula
2. Antti Vornanen	IFDrott		10,29				
 	 X     10,29     10,03     10,05     9,92     10,09   

P15 60 m
1. Alexander Björkgren	IFDrott		7,56  PB
3. Sebastian Nordberg	IFKraft		8,36

Försök
Heat 1
1. Alexander Björkgren	IFDrott		7,64  PB
3. Sebastian Nordberg	IFKraft		8,28  PB
Heat 2
3. Mici Paavolainen	IKFalken	9,18  PB

P15 800 m - överlång bana
1. Josef Höglund	IKFalken	2.08,70  PB
5. Viktor Björkell	VasaIS		2.23,13  PB
6. Sebastian Nordberg	IFKraft		2.28,42  PB
7. Johan Friman		VasaIS		2.31,65  PB

P15 Stav
1. Albin Lundberg	VasaIS		3,30
 	3,10/O    3,20/XO    3,30/O    3,40/XXX   

P15 Längd
1. Alexander Björkgren	IFDrott		5,66  PB
 	 5,62       5,61     5,56     X     5,66       5,45   

P13 60 m
2. Sel Ber Dway		LarsmoIF	8,50  PB
3. Kevin Skinnars	IFFemman	9,27  PB
4. Nico Hakala		IFFemman	9,44  PB

P13 800 m - överlång bana
1. Anton Sabel		IFFemman	2.32,17  PB
4. Kevin Paulin		IFFemman	2.43,72  PB
5. Oliver Nordberg	IFKraft		2.46,20  PB
6. Axel Granbäck	IFKraft		2.50,07  PB
7. Ville Jokiranta	KasköIK		3.08,66 up

P13 Stav
1. Jack Rönn		VasaIS		1,50  PB
 	1,10/O    1,20/O    1,30/O    1,40/O    1,50/O      1,60/XXX   

P13 Längd
2. Sel Ber Dway		LarsmoIF		4,73  PB
 	 4,73       4,69     4,41     X   
4. Nico Hakala		IFFemman	4,10  PB
 	 3,94       4,10       X     3,95   
6. Kevin Skinnars	IFFemman	3,66  PB
 	 3,66       3,56     3,20     X   
8. Anton Sabel		IFFemman	3,29  PB
 	 X     3,29       X     X   

P13 Kula
3. Peik Grönlund	KasköIK		7,17  PB
  6,65   6,83   6,33   6,99  7,17  6,93   

P11 60 m
Heat 1
1. Axel Granbäck	IFKraft		9,40
2. Oliver Nordberg	IFKraft		9,48  PB
Heat 2
1. Adam Nyholm		IFFemman	9,41  PB
2. Theo Gullberg	VasaIS		9,91  PB
3. Dennis Finne		IFFemma   	10,71  PB
4. Felix Thomasfolk	TjöckIK		11,02  PB

P11 Längd (1 m hoppzon)
2. Axel Granbäck	IFKraft		3,63
 	 3,40     3,55     3,63     3,59   
3. Oliver Nordberg	IFKraft		3,48  SB	
 	 3,47 SB     3,41     X     3,48 SB   
4. Theo Gullberg	VasaIS		3,44
 	 3,44     3,33     3,30     3,31   
5. Eero Aaltonen	VasaIS		3,05  PB
 	 3,05       2,65     X     2,83   
6. Dennis Finne		IFFemman	2,91
 	 2,84     2,91     2,81     2,90   

P11 Kula
1. Theo Gullberg	VasaIS		6,22  PB
 	 6,22       5,90     6,14     6,10   
3. Ville Jokiranta	KasköIK		5,52  PB
 	 X     5,52       5,40     5,52 =PB =SB   
4. Felix Thomasfolk	TjöckIK		5,52
 	 5,39     5,12     5,21     5,52   
6. William Lassus	VasaIS 		3,77  PB
 	 2,76       3,77       3,66     3,60   

P9 40 m
Heat 1
1. Konrad Thomasfolk	TjöckIK		7,65  PB
4. Jonas Braxen		VasaIS		8,45  PB
Heat 2
1. Alex Myntti		VasaIS		7,10	
4. Daniel Finne		IFFemman	11,30  PB
Heat 3
1. Eeli Bengs		VasaIS		7,03  PB
4. Vincent Havulehto	IFFemman	8,61  PB
5. André Nordmyr	IFFemman	10,49  PB

P9 Längd (1 m hoppzon)
1. Nikola Bäck		VasaIS 		3,61		
 	 3,59     3,61     3,54     3,55   
2. Eeli Bengs		VasaIS		3,36  PB
 	 X     2,13     2,98     3,36     
3. Konrad Thomasfolk	TjöckIK		2,82
 	 2,82     2,65     2,51     2,55   
8. André Nordmyr	IFFemman	2,65  PB
 	 2,51       2,42     2,60       2,65     
9. Jonas Braxen		VasaIS 		2,45  PB
 	 2,45       2,20     2,08     P   
10. Vincent Havulehto	IFFemman	2,35  PB
 	 2,03       2,31       2,20     2,35     
12. Daniel Finne	IFFemman	2,26  PB
 	 2,14       2,26       2,18     X   

D19 60 m
3. Nathalie Westman	GamlakIF	8,00  =PB		

Försök
Heat 2
1. Nathalie Westman	GamlakIF	8,00  PB
3. Mathilda Kvist	VasaIS		8,14  PB
4. Bianca Sundell	IFDrott		8,31  SB
Heat 3
1. Jeanine Nygård	IFDrott		7,98 up
4. Johanna Blomqvist	VasaIS		8,65  SB

D19 200 m - överlång bana
Heat 1
1. Madeleine Glasberg	VasaIS		27,72  up
Heat 2
1. Mathilda Kvist	VasaIS		26,46  PB
2. Fina Backholm	VasaIS		27,42  up
3. Elin Svedman		IFKraft		27,84  PB
Heat 3
1. Mette Envall		IKFalken	26,05  SB
2. Michelle Österblad	MalaxIF		26,57  PB
3. Erica Kolehmainen	VasaIS		27,44 up
4. Cornelia Berg	VasaIS		28,48 up
Heat 4
1. Felicia Åbacka	IFFyren		25,74  SB
Heat 5
3. Maisa Laakso		IFDrott		26,65  up
Heat 6
1. Jeanine Nygård	IFDrott		25,49 up
2. Nathalie Nystrand	IFFyren		25,82  PB
3. Wilma Lassfolk	IFKraft		26,22  PB

D19 Stav
1. Alina Strömberg	LarsmoIF	3,60
 	3,60/O    3,70/-    3,80/XXX   

D19 Kula
1. Nathalie Westman	GamlakIF	8,48  PB
  8,09  8,08 8,48  7,97  X  8,48

D17 60 m
1. Michelle Österblad	MalaxIF	        8,06   =PB	
4. Maisa Laakso		IFDrott         8,17  PB
6. Erica Kolehmainen	VasaIS		8,27				
Försök
Heat 1
2. Michelle Österblad	MalaxIF		8,06  PB=SB		
5. Erica Kolehmainen	VasaIS		8,24  SB
Heat 2
1. Maisa Laakso		IFDrott		8,27  =SB		
2. Linnéa Backholm	VasaIS		8,31  PB
6. Elin Svedman		IFKraft		8,56
Heat 3
1. Amanda Koivusalo	IFÅsarna	8,29  PB
5. Pernilla Häggblom	IKFalken	8,86  PB

D17 800 m - överlång bana
1. Jonna Julin		IFNykn		2.10,98 up
2. Reeta Fagerholm	IFDrott		2.33,91  PB
3. Erika Westerlund	IFDrott		2.37,51  SB

D17 Höjd
2. Sofia Storbjörk	IFÅsarna	1,60 =PB
 	1,50/O    1,55/O    1,60/XXO =     1,63/XXX   
2. Emma Nyman		IFKraft		1,60  PB
 	1,50/O    1,55/O    1,60/XXO      1,63/XXX   
5. Jenny Skuthälla	IFÅsarna	1,50  SB		
 	1,50/XO SB    1,55/XXX   

D17 Stav
1. Sofie Westerlund	IFDrott		3,71  PB(ka 33.) (19-v. ka 25.) (17-v. ka 12.)
 	3,20/O    3,30/O    3,40/O    3,50/O    3,60/XXO    3,71/O      3,81/XXX   
2. Aino Aaltonen	VasaIS		2,80				
 	2,70/XO    2,80/O    2,90/XXX   
3. Tilda Borgmästars	IKFalken	2,80  PB
 	2,60/O    2,70/O    2,80/XXO      2,90/XXX   

D17 Längd
5. Jenny Skuthälla	IFÅsarna	4,98  PB
 	 X     4,84 SB     4,98       4,79     4,87     4,71   
6. Sofia Storbjörk	IFÅsarna	4,87  SB	
 	 4,87 SB     X     X     4,78     4,21     X   
7. Amanda Koivusalo	IFÅsarna	4,85  SB		
 	 4,69 SB     X     4,85 SB     4,71     X     X   
8. Elin Sundqvist	IFNykn		4,68  SB	
 	 X     4,68 SB     4,59     X     X     4,65   
	Linnéa Backholm	VasaIS	22.8.00	NM
 	 X     X     X   

D17 Tresteg
3. Emma Nyman		IFKraft		10,86  PB
 	 10,38  10,80 10,86     P    P    P   
4. Emilia Launonen	IFKraft		10,53  PB
 	 10,24       10,53       9,71     10,24     X     10,19   

D17 Kula
5. Jenny Skuthälla	IFÅsarna	10,55  SB
 	 X     10,03 SB     9,41     10,33 SB     10,28     10,55 SB   

F15 60 m
2. Emelie Sax		IFKraft		8,39
3. Belinda Stenroos	IFNykn		8,52 =PB		
5. Ida Svedman		IFKraft		9,34
6. Johanna Tikkala	IFKraft		9,45

Försök
Heat 1
2. Ida Svedman		IFKraft		9,14  PB
3. Johanna Tikkala	IFKraft		9,31  PB
Heat 2
1. Emelie Sax		IFKraft		8,35  PB
3. Belinda Stenroos	IFNykn		8,52  PB

F15 Höjd
1. Fina Backholm	VasaIS		1,49  SB		
 	1,40/XO    1,43/O    1,46/O    1,49/XXO SB    1,52/XXX   

F15 Längd
1. Emelie Sax		IFKraft		4,61  PB
 	 4,53 PB 	SB     4,49     4,61       X     X     4,54   
2. Johanna Tikkala	IFKraft		4,38  PB
 	 4,17       4,38       4,13     4,14     4,23     4,35   

F15 Kula
1. Elin Källberg	IFFemman	11,14  PB
  10,55   11,14   10,68    X    10,57  10,58   
2. Johanna Tikkala	IFKraft		10,53  PB
 9,84 9,84  10,40  10,43  10,46   10,53     
3. Fina Backholm	VasaIS		9,69  PB
 8,35 SB  9,69   9,65 8,38  8,66   8,54   

F13 60 m
Heat 1
3. Alicia Björkvik	IKFalken	8,75  PB
4. Jamira Suarez	IFDrott		9,09  PB
5. Hanna Granbäck	IFKraft		9,18
Heat 2
3. Ciia Karlsson	IFFemman	9,34
Heat 3
1. Elizabeth Fogde	MalaxIF		8,91  PB
2. Julia Nyholm		IFFemman	9,39  PB

F13 800 m - överlång bana
1. Jamira Suarez	IFDrott		2.45,06  PB
2. Hanna Granbäck	IFKraft		2.46,61  PB
4. Tuva Kecklund	IFFemman	2.51,71  PB
5. Hanna Lindberg	IFFemman	2.53,31  PB
7. Ciia Karlsson	IFFemman	2.57,19  PB

F13 Höjd
1. Hanna Lindberg	IFFemman	1,52  PB(12-v. ka 7.)
 	1,25/O    1,30/O    1,35/O    1,40/O    1,43/O    1,46/XO    1,49/O    1,52/XO      1,55/XXX   
3. Elizabeth Fogde	MalaxIF		1,40 
 	1,20/O    1,25/O    1,30/O    1,35/XO    1,40/XO      1,43/XXX   
4. Molly Forslund	VasaIS		1,20
 	1,00/O    1,05/O    1,10/O    1,15/O    1,20/XO      1,25/XXX   
5. Emmi Bengs		VasaIS		1,15
 	1,05/O    1,10/O    1,15/O      1,20/XXX   
	Alicia Björkvik	IKFalken	 NH

F13 Längd
3. Alicia Björkvik	IKFalken	13.7.04. 4,15  PB
 	 4,02 SB     4,07       X     4,15     
4. Hanna Lindberg	IFFemman	29.1.05. 4,04  PB
 	 3,91       4,04       3,80     3,80   
6. Hanna Granbäck	IFKraft		3,81  =PB
 	 X     3,76     3,81     3,76   
7. Jamira Suarez	IFDrott		3,79  PB
 	 3,77       X     3,79       X   
9. Elizabeth Fogde	MalaxIF		3,48  PB
 	 X     3,48       X     X   
   Emmi Bengs		VasaIS		NM
 	 X     P     P     P   

F13 Kula
2. Lina Lithén		VasaIS		 6,43  PB
 	 6,08       6,27       5,61     6,43       5,84     5,93   

F11 60 m
Heat 1
5. Nova Bergkulla	TjöckIK		10,26  PB
Heat 2
1. Nea Rönn		VasaIS		9,84  PB
3. Elisabeth Kvist	VasaIS		10,27  PB
Heat 3
2. Annie Lundén		IFDrott		9,90  PB
4. Alexandra Laurila	VasaIS 		10,70  PB
5. Nellie Lindberg	IFFemman	11,57  PB

F11 Längd (1 m hoppzon)
6. Annie Lundén		IFDrott		3,58  PB
 	 3,45       3,50       3,47     3,58     
7. Elisabeth Kvist	VasaIS		3,55  PB
 	 3,34     3,51       3,55       3,46   
9. Nea Rönn		VasaIS		3,47  PB
 	 3,47       X     3,34     3,20   
11. Nova Bergkulla	TjöckIK		3,16  PB
 	 2,94       3,08       2,23     3,16     
13. Alexandra Laurila	VasaIS 		3,01  PB
 	 3,01       2,88     2,80     2,90   
14. Nellie Lindberg	IFFemman	2,94  PB
 	 2,66 SB     2,94       2,72     2,87   

F11 Kula
3. Molly Forslund	VasaIS		7,20  PB
 	 6,80       5,87     6,71     7,20     
5. Nova Bergkulla	TjöckIK		5,28  PB
 	 5,07       5,28       4,78     5,16   
7. Wilma Havulehto	IFFemman	4,14  PB
 	 3,83       4,13       4,14       4,12   

F9 40 m
Heat 1
1. Linnéa Strandvall	IKFalken	7,26  PB
3. Ellen Andtfolk	VasaIS		7,65 
5. Ellen Jakas		VasaIS		8,44  PB
Heat 2
3. Carla Björkgren	IFDrott		7,63  PB
4. Elsa Ahlskog		IFFemman	7,68  PB
Heat 3
1. Ana Stenman		IFFemman	7,40  PB

F9 Längd (1 m hoppzon)
2. Ana Stenman		IFFemman	3,09  PB
 	 3,09      2,72     X     2,96   
3. Linnéa Strandvall	IKFalken	3,06  PB
 	 2,91      2,98      2,85     3,06     
4. Ellen Andtfolk	VasaIS		2,98  PB
 	 2,98     2,69     2,77     2,75   
7. Carla Björkgren	IFDrott		2,85  PB
 	 2,61      2,46     2,85       2,33   
9. Elsa Ahlskog		IFFemman	2,68  PB
 	 2,58   2,68      2,64     2,41   

Alla resultat


Alla resultat 2017


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan