Resultat: 17.01.2017 Urheiluoppilaitosten YU:n hallimestaruuskilpailut

Urheiluoppilaitosten YU:n hallimestaruuskilpailut
Botniahalli, Mustasaari
17.1.2017

TULOKSET

KOULU / SKOLA
   1    Mäkelänrinne Hki      95
   2    Schildtin l Jkl       80
   3    Kuortaneen l          58
   4    Vörå                  44
   5    Kerttulin l Tku       33
   6    Kuopion klassilline   31
   7    Sammon l Tre          14
   8    Vaasan lyseon l       11
   9    Kastellin l Olu       7
   10   Korsholms g           7
   11   Seinäjoen l           6
   12   Norrvalla, Vörå       5
   13   Lappeenranta         4,5
   14   Vasa g               4,5
   15   Pohjoishaaga Hki      1
   16   Hämeenlinna           1





M19 60 m                            Finaalit

  1. Heikki Chen                                                  7,02 
  2. Miska Sundberg                          JyväskKU             7,05 
  3. Jesse Väyrynen                          JyväskKU             7,11 
  4. Artur Hämäläinen                                             7,19 
  5. Joonas Kokko                                                 7,20 
  6. Pekka Sinkkonen                                              7,32 
  7. Pham Hung Huy                           IFFyren              7,34 
  8. Anton Tallbacka                                              7,36 
  9. David Bamm                              VasaIS               7,40 
 10. Jimi Nukala                             VasaIS               7,41 
 11. Vertti Viitala                                               7,76 
     Daniel Savolainen                       JyväskKU              DNS 

A-ERÄ                

  1. Heikki Chen                                                  7,02 
  2. Miska Sundberg                          JyväskKU             7,05 
  3. Jesse Väyrynen                          JyväskKU             7,11 
  4. Joonas Kokko                                                 7,20 
  5. Vertti Viitala                                               7,76 
     Daniel Savolainen                       JyväskKU              DNS 

B-ERÄ                

  1. Artur Hämäläinen                                             7,19 
  2. Pekka Sinkkonen                                              7,32 
  3. Pham Hung Huy                           IFFyren              7,34 
  4. Anton Tallbacka                                              7,36 
  5. David Bamm                              VasaIS               7,40 
  6. Jimi Nukala                             VasaIS               7,41 

M19 60 m                            Alkuerät

  1. Heikki Chen                                                  7,06Q
  2. Miska Sundberg                          JyväskKU             7,15Q
  3. Jesse Väyrynen                          JyväskKU             7,18q
  4. Joonas Kokko                                                 7,21Q
  5. Daniel Savolainen                       JyväskKU             7,25q
  6. Artur Hämäläinen                                             7,27q
  7. Pham Hung Huy                           IFFyren              7,31q
  8. Anton Tallbacka                                              7,33q
  9. Vertti Viitala                                               7,35Q
 10. David Bamm                              VasaIS               7,39q
 11. Pekka Sinkkonen                                              7,43q
 12. Jimi Nukala                             VasaIS               7,44q
 13. Harald Spoof                            TuUL                 7,45 
 14. Kasper Kuivanen                                              7,48 
 15. Iiro Surkka                             JyväskKU             7,62 
 15. Eero Viljanmaa                          JyväskKU             7,62 
 17. Elmo Rantala                            HKV                  7,64 
 18. Samu Laakso                             TapE                 7,71 
 19. Reeti Pólon                                                  7,87 

Erä 1                

  1. Joonas Kokko                                                 7,21Q
  2. Pham Hung Huy                           IFFyren              7,31q
  3. Jimi Nukala                             VasaIS               7,44q
  4. Samu Laakso                             TapE                 7,71 

Erä 2                

  1. Heikki Chen                                                  7,06Q
  2. Jesse Väyrynen                          JyväskKU             7,18q
  3. Artur Hämäläinen                                             7,27q
  4. Harald Spoof                            TuUL                 7,45 
  5. Elmo Rantala                            HKV                  7,64 

Erä 3                

  1. Vertti Viitala                                               7,35Q
  2. David Bamm                              VasaIS               7,39q
  3. Kasper Kuivanen                                              7,48 
  4. Eero Viljanmaa                          JyväskKU             7,62 
  5. Reeti Pólon                                                  7,87 

Erä 4                

  1. Miska Sundberg                          JyväskKU             7,15Q
  2. Daniel Savolainen                       JyväskKU             7,25q
  3. Anton Tallbacka                                              7,33q
  4. Pekka Sinkkonen                                              7,43q
  5. Iiro Surkka                             JyväskKU             7,62 

M19 300 m

  1. Artur Hämäläinen                                            34,84 
  2. Tommi Mäkinen                           HKV                 34,88 
  3. Filip Johansson                                             35,30 
  4. Pekka Sinkkonen                                             35,89 
  5. Vesa Kittilä                            PyhäjWi             36,32 
  6. Aleksi Heimonen                         TampU               36,48 
  7. Harald Spoof                            TuUL                36,58 
  8. Elias Tuominen                          NaantLöy            36,66 
  9. Kaapo Kangas                                                37,15 
 10. Iiro Surkka                             JyväskKU            37,34 
 11. Samuel Vorselman                        HKV                 37,79 
 12. Samu Laakso                             TapE                38,26 
 13. Janne Hietamäki                                             38,64 
 14. Eero Viljanmaa                          JyväskKU            39,74 
     Markus Erkkilä                          KannU                 DNS 
     Anton Tallbacka                                               DNS 

Erä -1               

  1. Harald Spoof                            TuUL                36,58 
  2. Janne Hietamäki                                             38,64 
  3. Eero Viljanmaa                          JyväskKU            39,74 
     Markus Erkkilä                          KannU                 DNS 

Erä -2               

  1. Kaapo Kangas                                                37,15 
  2. Iiro Surkka                             JyväskKU            37,34 
  3. Samuel Vorselman                        HKV                 37,79 
  4. Samu Laakso                             TapE                38,26 

Erä -3               

  1. Artur Hämäläinen                                            34,84 
  2. Vesa Kittilä                            PyhäjWi             36,32 
  3. Aleksi Heimonen                         TampU               36,48 
  4. Elias Tuominen                          NaantLöy            36,66 

Erä -3               

  1. Tommi Mäkinen                           HKV                 34,88 
  2. Filip Johansson                                             35,30 
  3. Pekka Sinkkonen                                             35,89 
     Anton Tallbacka                                               DNS 

M19 800 m


  1. Vincent Quednau                         HKV               2.06,16 
  2. Alexander Rönnskär                                        2.06,28 
Kilpailun ulkopuolella
     Felix Forsgård                          IFNykn            2.06,60 

M19 3000 m


  1. Otto Kaario                             JyväskKU          9.07,12 
  2. Kevin Sandell                                             9.12,90 
  3. Vilho Helenius                          NokU              9.27,33 
  4. Ville Kinnala                           TuUL              9.27,35 
  5. Niko Dahlbacka                                            9.38,79 
  6. Juho-Kusti Sivosavi                     TurWei            9.49,26 

M19 60 m aj


  1. Miska Sundberg                          JyväskKU             8,17 
  2. Joona Välipakka                         KuopRei              8,42 
  3. Vertti Viitala                                               8,50 
  4. Kaapo Kangas                                                 8,53 
  5. Daniel Savolainen                       JyväskKU             8,87 

M19 Korkeus

  1. Juho Nieminen                           JyväskKU              195 
         180 185 190 195 200
           O   O  XO XXO XXX
  2. Iiro Isokääntä                          SalVil                190 
         180 185 190 195
           O   O XXO XXX
  3. Markus Mäntylä                                                140 
         140
           O
  3. Hermanni Suutala                                              140 
         140    
           O    
     Valtteri Parkkonen                                            DNS 
        
        

M19 Seiväs

  1. Jere Keskinen                           VaasTo                470 
         450 460 470 490
           O   -   O XXX
  2. Johan-Antti Kivilahti                                         450 
         430 440 450 460
          XO   -   O XXX
  3. Mikko Paavola                                                 430 
         430 440 450
           O   - XXX
     Santtu Koskiaho                         KarijTa               DNS 
        
        
Kilpailun ulkopuolella
     Jesse Salmi                             VasaIS                490 
         450 460 470 490 511
           O   - XXO XXO XXX

M19 Pituus

  1. Julius Toivola                          JyväskKU             7,10                 
          6,89  6,89     -  6,81  7,00  7,10
                                            
  2. Antti Tiekso                            TurWei               6,88                 
          6,34  6,63  6,71  6,44  6,88  6,76
                                            
  3. Pham Hung Huy                           IFFyren              6,35                 
             X  6,35  3,72     -     X  5,84
                                            
  4. Elias Kokkonen                          KuopRei              6,32                 
          6,07  6,17  6,10     X  6,32     X
                                            
  5. Veikka Nenonen                          KuopRei              5,92                 
          5,57  5,80  4,44  5,67     X  5,92
                                            
  6. Kasper Kuivanen                                              5,78                 
             X     X  5,77  5,78     -     X
                                            
     Iiro Isokääntä                          SalVil                DNS                 
        
        
     Juho Nieminen                           JyväskKU              DNS                 
        
        
     Markus Mäntylä                                                DNS                 
        
        
     Hermanni Suutala                                              DNS                 
        
        
     Valtteri Parkkonen                                            DNS                 
        
        

M19 Kolmiloikka

  1. Aleksi Pelto                            TampU               13,96                 
         11,88     X 13,96     X     X 13,78
                                            
  2. Heikki Chen                                                 13,41                 
             X 12,07 12,92 13,41     -     -
                                            
     Jaakko Juvonen                          TuUL                  DNS                 
        
        

M19 Kuula

  1. Roope Auvinen                                               14,32 
          13,51      X      X  13,64  14,32      X
  2. Juhani Hauta-Aho                        TöysVe              13,23 
          13,11  13,01      X      X  13,23      X

M19 1000 m viesti

  1. Kuortaneen Urheilulukio                    2.02,51 
  2. Vörå Samgymnasium                          2.02,88 
  3. Schildtin lukio 2                          2.09,87 
  4. Kuopion klassillinen lukio                 2.12,77 
  5. Mäkelänrinteen lukio 1                     2.19,50 
     Schildtin lukio 1                              DNS 

Erä 1                

  1. Vörå Samgymnasium                          2.02,88 
        Pham Hung Huy
        David Bamm
        Maxim Backlund
        Filip Johansson

  2. Schildtin lukio 2                          2.09,87 
        Juho Nieminen
        Eero Viljanmaa
        Kaapo Kangas
        Iiro Surkka

  3. Kuopion klassillinen lukio                 2.12,77 
        Elias Kokkonen
        Joona Välipakka
        Reeti Pólon
        Veikka Nenonen


Erä 2                

  1. Kuortaneen Urheilulukio                    2.02,51 
        Joonas Kokko
        Artur Hämäläinen
        Markus Erkkilä
        Vesa Kittilä

  2. Mäkelänrinteen lukio 1                     2.19,50 
        Vertti Viitala
        Tommi Mäkinen
        Heikki Chen
        Samuel Vorselman

     Schildtin lukio 1                              DNS 
        Julius Toivola
        Jesse Väyrynen
        Miska Sundberg
        Miika Lehtinen


N19 60 m                            Finaalit

  1. Taika Koilahti                          TurWei               7,63 
  2. Saara Keskitalo                         EspTa                7,91 
  3. Iiris Peterzéns                         EspTa                7,92 
  4. Sofia Kankaanpää                                             7,96 
  5. Anneka Kruuti                           SeinäjSU             8,00 
  6. Jonna Peritalo                                               8,07 
  7. Essi Väänänen                           KuopRei              8,09 
  8. Sanni Pajasmaa                                               8,12 
  9. Jennifer Roos                           LarsmoIF             8,15 
 10. Sanni Kettunen                          SalVil               8,19 
 11. Viivi Hellman                           TampPy               8,28 
     Tiia Tammisalo                          TampPy                DNS 

A-ERÄ                

  1. Taika Koilahti                          TurWei               7,63 
  2. Saara Keskitalo                         EspTa                7,91 
  3. Iiris Peterzéns                         EspTa                7,92 
  4. Sofia Kankaanpää                                             7,96 
  5. Sanni Kettunen                          SalVil               8,19 
     Tiia Tammisalo                          TampPy                DNS 

B-ERÄ                

  1. Anneka Kruuti                           SeinäjSU             8,00 
  2. Jonna Peritalo                                               8,07 
  3. Essi Väänänen                           KuopRei              8,09 
  4. Sanni Pajasmaa                                               8,12 
  5. Jennifer Roos                           LarsmoIF             8,15 
  6. Viivi Hellman                           TampPy               8,28 

N19 60 m                            Alkuerät

  1. Taika Koilahti                          TurWei               7,58Q
  2. Tiia Tammisalo                          TampPy               7,80q
  3. Iiris Peterzéns                         EspTa                7,83Q
  4. Sofia Kankaanpää                                             7,91q
  5. Saara Keskitalo                         EspTa                7,98q
  6. Sanni Kettunen                          SalVil               8,05Q
  7. Sanni Pajasmaa                                               8,13q
  8. Essi Väänänen                           KuopRei              8,14q
  9. Jennifer Roos                           LarsmoIF             8,15q
  9. Jonna Peritalo                                               8,15q
 11. Anneka Kruuti                           SeinäjSU             8,20q
 12. Viivi Hellman                           TampPy               8,29q
 13. Jenni Rämö                              HämeenlTa            8,35 
 14. Juulia Julkunen                         KuopRei              8,36 
 15. Nea Laine                               HämeenlTa            8,37 
 16. Monika Ahonen                           JyväskKU             8,38 
 17. Inka Sinivuori                          JyväskKU             8,64 

Erä 1                

  1. Taika Koilahti                          TurWei               7,58Q
  2. Tiia Tammisalo                          TampPy               7,80q
  3. Saara Keskitalo                         EspTa                7,98q
  4. Jonna Peritalo                                               8,15q
  5. Viivi Hellman                           TampPy               8,29q
  6. Inka Sinivuori                          JyväskKU             8,64 

Erä 2                

  1. Sanni Kettunen                          SalVil               8,05Q
  2. Sanni Pajasmaa                                               8,13q
  3. Essi Väänänen                           KuopRei              8,14q
  4. Jenni Rämö                              HämeenlTa            8,35 
  5. Nea Laine                               HämeenlTa            8,37 

Erä 3                

  1. Iiris Peterzéns                         EspTa                7,83Q
  2. Sofia Kankaanpää                                             7,91q
  3. Jennifer Roos                           LarsmoIF             8,15q
  4. Anneka Kruuti                           SeinäjSU             8,20q
  5. Juulia Julkunen                         KuopRei              8,36 
  6. Monika Ahonen                           JyväskKU             8,38 

N19 300 m

  1. Viivi Lehikoinen                                            38,89 
  2. Kira Kruuti                             HKV                 40,24 
  3. Charlotta Bützow                        HKV                 40,99 
  4. Saara Keskitalo                         EspTa               41,67 
  5. Helmi Kortetmaa                         KannU               42,36 
  6. Adeliina Herrala                                            42,49 
  7. Mathilda Kvist                          VasaIS              42,55 
  7. Pinja Hirvilahti                        JyväskKU            42,55 
  9. Emmi Keinänen                           HKV                 42,99 
 10. Iida Lehtonen                           HämeenlTa           44,60 

Erä 1                

  1. Helmi Kortetmaa                         KannU               42,36 
  2. Adeliina Herrala                                            42,49 
  3. Iida Lehtonen                           HämeenlTa           44,60 

Erä 2                

  1. Saara Keskitalo                         EspTa               41,67 
  2. Pinja Hirvilahti                        JyväskKU            42,55 
  3. Emmi Keinänen                           HKV                 42,99 

Erä 3                

  1. Viivi Lehikoinen                                            38,89 
  2. Kira Kruuti                             HKV                 40,24 
  3. Charlotta Bützow                        HKV                 40,99 
  4. Mathilda Kvist                          VasaIS              42,55 

N19 800 m


  1. Heini Ikonen                            JyväskKU          2.16,69 
  2. Ilona Pulkkinen                         TurWei            2.19,32 
  3. Andrea Lilja                                              2.22,71 
  4. Julia Hiltunen                          LarsmoIF          2.24,14 
  5. Sara Kivenmäki                          KuortKu           2.35,42 

N19 3000 m


  1. Emma Katajalaakso                       KannU            10.22,14 
  2. Cecilia Österblad                       VasaIS           10.57,47 

N19 60 m aj


  1. Mathilda Kvist                          VasaIS               9,06 
  2. Nora-Julia Isoluoma                     JyväskKU             9,44 
  3. Jessica Miettinen                       SavonlRie            9,45 
  4. Mimosa Wirkkala                                              9,62 
     Aliisa Luukkainen                                             DNF 
     Iiris Peterzéns                         EspTa                 DNS 

N19 Seiväs

  1. Alina Strömberg                         LarsmoIF              380 
         360 380 400
           O   O XXX
  2. Elina Peltola                           LappUM                340 
         310 320 330 340 350
           O   O   O XXO XXX
  2. Sofie Westerlund                        IFDrott               340 
         320 330 340 350
           O   O XXO XXX
  4. Laura Sirkiä                            SalVil                330 
         310 320 330 340
          XO   O XXO XXX
  5. Milla Pohjola                           MultJy                320 
         290 300 310 320 330
           O   O  XO   O XXX
  6. Amanda Laurila                          SomernVei             310 
         280 290 300 310 320
           O   O  XO  XO XXX
  7. Emma Mäkelä                             MultJy                310 
         290 300 310 320
          XO   O XXO XXX
  8. Aino Aaltonen                           VasaIS                290 
         260 270 280 290 300
           O   O   O  XO XXX
  9. Riikka Konttinen                        MultJy                290 
         280 290 300
          XO  XO XXX
     Minttu Koskiaho                                               DNS 
        
        
     Essi Melender                                                 DNS 
        
        

N19 Pituus

  1. Jessica Miettinen                       SavonlRie            5,59                 
          4,99  5,21     -  5,16  5,18  5,59
                                            
  2. Riina Rautelin                          EsboIF               5,50                 
          5,49     X     X  5,46  5,40  5,50
                                            
  3. Oona Nieminen                           JyväskKU             5,49                 
             X     X  5,29  5,37  5,49  5,42
                                            
  4. Emmi Hirvelä                            SeinäjSU             5,31                 
          5,08  5,27     X  5,28  5,31  5,21
                                            
  5. Tiia Tammisalo                          TampPy               5,22                 
          4,96     X  4,91  5,22  5,18     X
                                            
  6. Mimosa Wirkkala                                              5,13                 
          4,99  5,13     X     X     X     X
                                            
  7. Tara Vaittinen                                               4,54                 
          4,22  4,47  4,54  4,43     X  4,49
                                            
     Sanni Kettunen                          SalVil                 NM                 
             X     X     -     -     X     X
                                            

N19 Kolmiloikka

  1. Ada Koistinen                           JyväskKU            12,22                 
         11,67 11,50 12,04 12,22     X     -
                                            
  2. Iina-Kaisa Mäkelä                       KeskiUYU            12,11                 
         11,57 11,46 11,41 11,61 11,84 12,11
                                            
  3. Inka Laakso                             HKV                 11,15                 
         10,96 11,08 10,82 11,10 11,10 11,15
                                            
  4. Jonna Peritalo                                              11,13                 
         10,87 11,07 11,04 11,13 10,78 10,88
                                            

N19 Kuula

  1. Eveliina Rouvali                        KuopRei             14,02 
              X      X  10,53  13,51  14,02  13,66
  2. Iina-Kaisa Mäkelä                       KeskiUYU            12,32 
          10,96      X  11,02  11,73  12,32      X
  3. Sanni Pajasmaa                                              12,21 
          11,40  12,09      X  11,71  11,84  12,21
  4. Inka Sinivuori                          JyväskKU            10,72 
          10,04  10,72  10,21  10,46  10,16  10,66
  5. Monika Ahonen                           JyväskKU            10,48 
           9,92  10,48   9,70      X  10,01      X
  6. Tara Vaittinen                                              10,35 
           9,93  10,35  10,12  10,28  10,03   9,91
  7. Pinja Pikkupeura                                            10,25 
          10,10  10,25   9,22   9,12   9,77   9,16
  8. Reetta Juurakko                         HämeenlTa            9,93 
              X   9,93   9,67      X   9,71   9,54
  9. Inka Hasanen                            HirvensU             9,48 
           8,73      X   9,48
 10. Sofia Pölkky                                                 9,33 
           9,33   9,15      X
 11. Aliisa Luukkainen                                            9,03 
           8,85   9,03   8,91
 12. Unna Sinivuori                          JyväskKU             8,42 
           7,68   8,20   8,42
 13. Maija Lehti                             TuUL                 7,99 
           7,99      X      X
 14. Laura Sadeharju                                              7,78 
           7,20   7,28   7,78

N19 1000 m viesti

  1. Mäkelänrinteen lukio 1                     2.15,86 
  2. Schildtin lukio 1                          2.18,96 
  3. Kuortaneen Urheilulukio                    2.23,15 
  4. Vörå Samgymnasium                          2.24,26 
  5. Mäkelänrinteen lukio 2                     2.25,25 
  6. Seinäjoen lukio                            2.26,11 
  7. Hämeenlinan Lyseon Lukio                   2.26,97 
  8. Kuopion klassillinen lukio                 2.27,98 

Erä 1                

  1. Mäkelänrinteen lukio 2                     2.25,25 
        Riina Rautelin
        Iina-Kaisa Mäkelä
        Pinja Pikkupeura
        Sanni Pajasmaa

  2. Seinäjoen lukio                            2.26,11 
        Emmi Hirvelä
        Anneka Kruuti
        Heidi Lähdemäki
        Annina Perkiö

  3. Hämeenlinan Lyseon Lukio                   2.26,97 
        Jenni Rämö
        Nea Laine
        Reetta Juurakko
        Iida Lehtonen

  4. Kuopion klassillinen lukio                 2.27,98 
        Juulia Julkunen
        Jessica Miettinen
        Elina Peltola
        Essi Väänänen


Erä 2                

  1. Mäkelänrinteen lukio 1                     2.15,86 
        Iiris Peterzéns
        Kira Kruuti
        Charlotta Bützow
        Viivi Lehikoinen

  2. Schildtin lukio 1                          2.18,96 
        Oona Nieminen
        Ada Koistinen
        Pinja Hirvilahti
        Heini Ikonen

  3. Kuortaneen Urheilulukio                    2.23,15 
        Anni Grekula
        Mimosa Wirkkala
        Adeliina Herrala
        Helmi Kortetmaa

  4. Vörå Samgymnasium                          2.24,26 
        Emilia Anttila
        Jennifer Roos
        Mathilda Kvist
        Julia Hiltunen





Alla resultat 2017


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan