Resultat: 19.08.2016 FM 14/15 (19-21.8) Tavastehus
15- och 14-åringarnas FM-tävlingar
Tavastehus 19-21.8.2016
ÖID resultat dag 1
P15 1500 m hinder 19.8
13 Christian Tarvonen IKFalken 5.14,67
P15 Slägga 19.8
11 Christian Tarvonen IKFalken 41,90
X X 41,90
P14 1500 m hinder 19.8
6 Anton Lassen IKFalken 4.57,02 PB
P14 3000 m gång 19.8
4 Rasmus Lerstrand VasaIS 18.53,56 PB
F15 300 m häck 19.8
Heat 1
4 Wendla Stenbacka IKFalken 51,22
F15 Stav 19.8
10 Alva Ã…kerholm IFDrott 2,60 =PB
2,15/1 2,30/2 2,45/1 2,60/1 2,70/XXX
17 Victoria Myntti IFDrott 2,30 PB
2,00/2 2,15/1 2,30/1 2,45/XXX
F15 Spjut 19.8
2 Minna Hollanti GamlakIF 50,73
49,47 50,00 48,93 X X 50,73
F15 Stav lagtävling 19.8
4 IFDrott 5
F14 Stav 19.8
14 Moa Parkkinen IFDrott 2,40
1,90/1 2,10/1 2,25/1 2,40/1 2,50/XXX
19 Annemo Blomström IFDrott 2,25 PB
1,90/1 2,10/1 2,25/3 2,40/XXX
25 Adela Grön IFDrott 2,10 PB
1,70/2 1,90/1 2,10/3 2,25/XXX
F14 Spjut 19.8
4 Elin Källberg IFFemman 40,90
39,92 40,90 37,47 38,93 38,94 X
5 Wilma Sundqvist IFKraft 40,35
32,27 37,67 39,72 X 40,35 35,16
28 Olivia Sabel IFFemman 27,37 PB
X 27,37 X
30 Malin Skog IFFemman 24,19 PB
23,97 24,19 20,27
F14 Stav lagtävling 19.8
7 IFDrott 5
F14 Spjut lagtävling 19.8
2 IFFemman 68
Alla resultat dag 1
15- och 14-åringarnas FM-tävlingar
Tavastehus 19-21.8.2016
ÖID resultat 20.8
P15 800 m 20.8
Heat 2
3 Adam Wikman IKFalken 2.09,38
P15 Kula 20.8.
10 Alfons Söderman IFDrott 11,96
11,79 11,96 11,00
P14 800 m 20.8
Heat 2
4 Josef Höglund IKFalken 2.10,76
6 Anton Lassen IKFalken 2.12,86
P14 100 m häck
20.8. -0.3
2 Alexander Björkgren IFDrott 14,19
Försök 20.8
Heat 1 0.6
1 Alexander Björkgren IFDrott 14,41
P14 Höjd 20.8
1 Rasmus Lahti IFDrott 1,73 kk14 PB
1,50/1 1,54/1 1,58/1 1,61/1 1,64/2 1,67/3 1,70/1 1,73/3 1,75/XXX
P14 Kula 20.8
11 Simon Ã…strand IFDrott 10,89
X 10,54 10,89
15 Viktor Byggmästar IFDrott 8,50
8,42 8,37 8,50
P14 Kula lagtävling 20.8
3 IFDrott 19
F15 100 m 20.8 -1.1
7 Michelle Österblad MalaxIF 13,12
Semifinal 20.8.
Heat 1 -0.1
3 Michelle Österblad MalaxIF 12,92
Försök 20.8.
Heat 2 -0.9
2 Michelle Österblad MalaxIF 12,87
4 Emma Lipkin IFKraft 13,54
Heat 4 0.0
5 Rebecca Ã…kerholm IFDrott 13,31
F15 800 m 20.8
Heat 3
2 Nathalie Blomqvist IKFalken 2.15,00
F15 80 m häck 20.8
Försök 20.8.
Heat 2 1.3
7 Alva Ã…kerholm IFDrott 13,17
F15 Kula 20.8
2 Linn Sund VasaIS 13,19 SB
11,05 12,55 12,57 13,19 12,79 X
F14 100 m
20.8. 0.5
8 Fina Backholm VasaIS 13,28
Semifinal 20.8
Heat 1 -0.6
4 Fina Backholm VasaIS 13,16
Försök 20.8.
Heat 3 0.0
2 Fina Backholm VasaIS 13,13 PB
F14 800 m 20.8
Heat 2
10 Suzette Finne IKFalken 2.32,67
F14 Längd 20.8
32 Moa Parkkinen IFDrott 4,47 -1.6
4,34/0.6 4,29/0.3 4,47/-1.6
37 Ida Backman IFDrott 4,40 -0.1
4,22/0.4 4,25/-0.2 4,40/-0.1
38 Matilda Nyman IFDrott 4,36 -0.5
4,32/-2.0 4,36/-0.5 4,35/-0.8
F14 Slägga 20.8
15 Wilma Sundqvist IFKraft 36,45
X X 36,45
18 Ida Backman IFDrott 33,99
X X 33,99
27 Christina Dahl IFDrott 29,65 PB
29,65 PB X 29,10
F14 Längd lagtävling 20.8
13 IFDrott      9
F14 Slägga lagtävling 20.8
7 IFDrott 64
15- och 14-åringarnas FM-tävlingar
Tavastehus 21.8.2016
ÖID resultat
P15 300 m 21.8.
Försök 21.8.
Heat 3
5 Lukas Mulders VasaIS 39,48
P15 Stav 21.8.
10 Isak Holm IKFalken 3,20 PB
2,60/1 2,80/1 2,95/1 3,10/1 3,20/2 3,30/XXX
13 Ali Reza Cheragi IKFalken 2,80
2,80/2 2,95/XXX
P15 Stav lagtävling 21.8.
3 IKFalken 600
P14 300 m 21.8.
8 Josef Höglund IKFalken 39,34 PB
Försök 21.8.
Heat 1
3 Josef Höglund IKFalken 40,15
P14 Stav 21.8.
3 Albin Lundberg VasaIS 3,10 PB
2,65/1 2,80/1 2,90/2 3,00/1 3,10/1 3,20/XXX
P14 Tresteg 21.8.
3 Alexander Björkgren IFDrott 12,06 -2.3 PB
11,50/-0.8 11,44/0.5 11,76/-0.9 12,06/-2.3 11,68/-0.4 12,00/-2.1
6 Rasmus Lahti IFDrott 11,61 -2.2 PB
11,25/-0.9 PB X/-0.5 11,15/-0.7 X/-1.0 11,04/-1.7 11,61/-2.2 PB
Jonatan Enfors IFÃ…sarna NM
X/-0.6 X/-0.6 X/-0.4
P14 Tresteg lagtävling 21.8.
1 IFDrott 23
F15 300 m 21.8.
Försök 21.8.
Heat 1
4 Rebecca Ã…kerholm IFDrott 42,86 PB
F15 2000 m 21.8.
Heat 1
Heat 2
3 Nathalie Blomqvist IKFalken 6.23,35 PB (15-v. ka 7.)
F15 Tresteg 21.8.
18 Ina Pajunen IFÃ…sarna 10,42 +1.7 PB
10,42/1.7 PB 10,22/0.3 X/-1.0
F15 Diskus 21.8.
3 Linn Sund VasaIS 42,85
34,79 38,49 42,51 X 42,85 X
F14 2000 m 21.8.
Heat 1
3 Suzette Finne IKFalken 7.30,51 PB
F14 Höjd 21.8.
5 Fina Backholm VasaIS 1,52
1,35/1 1,40/1 1,45/3 1,48/2 1,52/2 1,55/XXX
19 Matilda Nyman IFDrott 1,45
1,30/1 1,35/1 1,40/3 1,45/3 1,48/XXX
20 Annemo Blomström IFDrott 1,40
1,30/1 1,35/1 1,40/1 1,45/XXX
F14 Diskus 21.8.
8 Elin Källberg IFFemman 33,57
30,29 33,57 31,53 X 32,18 X
27 Olivia Sabel IFFemman 23,79
X X 23,79
F14 Korkeus lagtävling 21.8.
8 IFDrott 285
F14 Diskus lagtävling 21.8.
7 IFFemman 57
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...